LEIDE Leiden naar rechter voor stationsflat 'Mensen geven niet zo graag meer' Ik hoef niet het dubbele te verdienen' Leidsch Dagblad R1 REGIO statische iducten naar stvlietpolder loorden 'Schoon genoeg van loze beloftes' Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. SieMatic Regenboog naar Turkse moskee Leidsch Dagblad zaterdag 24 januari 2004 [Toneelstuk ciaal voor illy Frijda 'ieterskerk: tauratie hoog niveau Leidse orgeldraaiers zoeken hun heil in de verhuur De Fabriek voor Diasta- Producten aan de Leidse k overweegt een verhui- aar het toekomstige be- rrein in de Oostvlietpol- at zegt directeur Martijn nadat in het Dagblad van lorden het bericht ver dat het bedrijf naar de aven in Groningen zou sen. Diastatische Pro kan in die noordelijke een plek krijgen naast ieuwe moutfabriek van drijf Holland Malt, dat grondstof levert voor rikant Bavaria, briek voor Diastatische [en maakt jaarlijks 4000 1 loutextract, een zoete die als bakkerijgrondstof gebruikt. Het bedrijf I geruime tijd op de top productiecapaciteit en igt uit te breiden. Dat 'elijks nog aan de Rijn- idat het bedrijf daar is door woningen. Fel- nu een onderzoek uit- imet drie opties: op de- ilek blijven, verhuizen Oostvlietpolder of naar laven. opties kleven voor- en Verhuizing naar de 'en betekent een forse iductie. Tegenover de ïische voordelen staan iciale nadelen. De 25 ilsleden moeten im- huizen. In dat opzicht itvlietpolder weer aan- Feller wacht de on- iresultaten af en beslist lari. door Rody van der Pols leiden - Winkelen in de Leidse Haarlemmerstraat op marktda gen. Daar hoort het geluid van een draaiorgel bij en het ritmi sche gerammel van een bakje vol muntjes. De vraag is echter hoe lang dat nog duurt. Sinds de invoering van de euro ver dienen de orgeldraaiers bijna niets meer. „Over vijfjaar is het draaiorgel uit het straatbeeld verdwenen", voorspellen de Leidse orgelbouwers Les (58) en Fabian (32) Krul. Toch wanho pen vader en zoon niet. „Met de verhuur van onze orgels red den we het wel." Draaiorgelman. Het is een uit stervend beroep. Letterlijk. „Vorig jaar zijn 22 orgelmannen overleden", weet Les Krul. „Daarmee zijn er nog zo'n vijf tig over die er ook echt van le ven. Over een jaar zijn dat er nog 25. En zo gaat het door. Nieuwe komen er niet bij", zegt de Leidenaar. Over enkele ja ren, zo voorspelt hij, zal het ty pische, door een blaasbalg op gewekte geluid van het piere ment in geen enkele Neder landse straat meer klinken. De Nederlandse Kring van Draaiorgelvrienden trok deze week aan de bel. De club be staat vijftig jaar, maar vreest dat het haar laatste jubileum is als het zo doorgaat. Sinds de in voering van de euro zijn de in komsten van de orgelmannen met twintig procent gedaald. Financieel dreigen zij het loodje te leggen. Les Krul knikt instemmend. „Iedereen kampt met de euro. Mensen geven niet zo graag meer. Vijftig eurocent is toch meer dan een piekie. Boven dien lijken al die muntjes op el kaar. Tien of vijftig cent, het verschil zie je zo makkelijk niet. Ouderen zeggen dan: ik heb geen verstand meer van dit geld, ik geef maar niks." Zijn zoon, die enkele jaren geleden het bedrijf heeft overgenomen, vult aan: „Of er komen twee kinderen bij je: de ene met twee cent, de ander met één cent. Daar laat je die orgelman toch niet voor bukken?" Toch is de malaise onder de or- De Leidse orgelman Les Krul poetst één van zijn instrumenten op. Foto: Hielco Kuipers gelmannen niet alleen aan de invoering van de euro te wijten, zegt de oude Krul. Ook daar vóór ging het al niet best in 'or gelland'. Het pierement is steeds minder populair. „Voor al jongeren hebben er weinig mee. Die geven hun geld liever aan iets anders uit", zegt Les. Zijn zoon: „Als er van de vijf honderd jongeren die langsko men tien iets geven, ben ik al blij. En dan heb ik het nog rela tief gemakkelijk, omdat ik zelf jong ben." Maar daarover wil het duo ei genlijk liever niet te veel klagen. Om het geld word je sowieso geen orgelman. Nu niet, maar ook vroeger niet. In dat opzicht is er weinig veranderd. Veertig jaar geleden was het ook al heel hard werken voor een karig loon, weet Les maar al te goed. „Ik kan me die dagen nog goed herinneren. We vertrokken om zeven uur 's ochtends vanuit Leiden. Duwden we dat orgel met z'n drieën helemaal naar Hillegom. Twintig kilometer, anderhalf uur. 'Kun je niet gaan werken', kreeg je nog wel eens te horen als je de huizen afging, 's Avonds om acht uur was je weer terug. Had je een paar gul den verdiend." Maar dat gaf niet. Want orgel man word je uit liefde. Dat is niet veranderd. „Het is een soort ziekte", zegt Fabian. „Die muziek doet iets met je. Kip penvel." Hij wijst naar de hou ten constructie in een hoek van zijn werkplaats. „Straks gaat er een stuk leer omheen, wordt het een blaasbalg, het hart van het orgel. Daar komt dan plot seling geluid uit. Dat is toch een soort magie: dat je uit een stuk hout prachtige klanken kunt to veren." Vanwege zijn liefde voor het or gel zal Fabian het bedrijf van zijn vader voortzetten, als een van de weinige jonge orgel draaiers in het land. Bij hem zijn de zes instrumenten die zijn vader in de loop der jaren verzameld heeft in goede han den. Dat het draaien op straat binnenkort afgelopen zal zijn, accepteert de Leidenaar. „Het is jammer, maar het is niet an ders." De toekomst zit wat hem betreft in de verhuur. Nu al staat hij regelmatig op feesten en partijen met zijn pierement. Of een stel winkeliers vragen hem om te komen spelen. „Een tijdje geleden nog: stonden we met een paar andere orgelman nen op de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude-Rijndijk. Dat zijn leuke dingen." De belangstelling voor de draai orgels mag verflauwen, ze zul len niet verdwijnen, menen va der en zoon. „Dat bewijst ook de Draaiorgeldag in de Hoog landse kerk. Die wordt al een paar jaar met veel succes ge houden", zegt Fabian. Hetzelf de geldt voor de orgelmannen. Uiteindelijk zullen er een paar overblijven. Les: „Orgeldraaier ben je en dat blijf je. Je hele le ven lang. Zelfs op je begrafenis staat het orgel nog te spelen." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden sleept project ontwikkelaar Ronnie van de Put te voor de rechter om van hem af te komen. De gemeente heeft geen enkele fiducie meer in Van de Puttes beloftes dat hij op de lege plek tegenover station Lei den Centraal kantoren, winkels en appartementen bouwt. Het geduld van de gemeente met de projectontwikkelaar is op. Leiden wacht al jaren tot Van de Putte begint. Hij is meermalen aangesproken op de vertraging - steeds zonder resultaat. Ruim anderhalf jaar geleden dreigde de gemeente al met een onteigeningsprocedu re. De ondernemer beloofde beterschap. Toen ambtenaren hem daar eind 2002 aan herin nerden, zei Van de Putte dat hij 'volgende week' zou beginnen. Leiden heeft 'schoon genoeg van de loze beloftes', geeft PvdA-wethouder Ron Hille- brand van ruimtelijke ordening aan. „De lijst van toezeggingen is inmiddels zo lang, dat een nieuwe toezegging volstrekt on geloofwaardig is. We hebben er geen enkel vertrouwen meer in." Op de plek van de vroegere sta tionsflat of kraakflat wilde Van de Putte altijd winkels, kanto ren en zo'n 75 tot 100 apparte menten bouwen. De oude flat is in 2000 in opdracht van de pro jectontwikkelaar gesloopt. Het nieuwe complex zou drie punt daken krijgen en ruim vijftig meter hoog worden. Met die plannen heeft de gemeente lang geleden ook ingestemd. Van de Putte was vrijdagmid dag niet bereikbaar voor een re actie. De gemeente heeft nu een pro cedure aangespannen bij de Haagse rechtbank. Leiden wil de overeenkomst met Van de Putte ontbinden. Volgens de gemeente pleegt hij contract breuk en komt hij afspraken niet na. Zodra Leiden deze zaak heeft gewonnen, begint het een onteigeningsprocedure. De wethouder vreest dat het nog wel enige jaren duurt voor er überhaupt gebouwd wordt op de plek die politici al schert send 'het zwembad van Hille- brand' zijn gaan noemen. Van de Putte kan de zaak ophou den. Volgens Hillebrand zit er echter niets anders op dan de procedure bij de rechter door te zetten. Hij wil pertinent geen 'Noordwijkse toestanden'. Daar heeft Van de Putte meer grond in bezit en houdt hij de ge meente al veel langer in de greep. Is Leiden eenmaal eigenaar van de grond bij het station, dan kan het Van de Puttes bouw plan zelf uitvoeren, of dat laten doen. Ook is mogelijk dat Lei den een geheel nieuw project ontwikkelt. (advertentie) JDE stelling De media moeten zich niet bemoeien met het privé-leven van politici. Geef uw mening 'i www.leidschdagblad.nl (advertenties) SP-Kamerlid Fenna Vergeer uit Leiden was deze week veelvuldig in het nieuws. De integratiecommissie-Blok waar ze deel van uitmaakte, kreeg een lading kritiek over zich heen. De SP kwam in opspraak door het Kamerlid Ali Lazrak die weigert zijn salaris aan de partij af te dragen. Vergeer verscheen ook op de condoleance-dienst op het Haagse Terra College. van ïnso( oofd; lameif, 30. tukje een een de oir g san„ Israëlfo 27. mbo< teel kritiek op het rapport van de inte- omrnissie. Het zou te vaag en tweeslach- pport is niet slap. De schijnbare tegen- is juist de kracht van het rapport. De heeft niets gedaan, maar veel allochto- er op eigen kracht toch in geslaagd lig leven op te bouwen." kritiek geen pijn als je er zo lang aan verkt? iek trok na de eerste dag alweer bij. Het :r zijn als de critici recht van spreken maar dat zie ik absoluut niet. Wat wij s dat zwarte wijken moeten verdwijnen ;ngde wijken moeten ontstaan. Er is istuurd, waardoor je rijke witte, en ar- rte wijken hebt gekregen. Daar is tig )r gewaarschuwd. Nu krijg je van die immers die roepen: het lijkt hier wel anboel. Het onderwijs kun je sneller en dan de huisvesting. We moeten af warte scholen, want kinderen zien :en maar allochtonen. Missen daar- igelijkheid om de taal te oefenen en en op te bouwen." ijdens uw werk voor de commissie ge maakt van ervaringen in het Leidse? tie gaat nadrukkelijk niet alleen over ste steden. Juist in middelgrote steden :n kun je snel gaan mengen, makkelij- ,0 in grote steden. Leiden is een school- ld van hoe het nog goed kan komen. Ik jaar in Noord gewoond, precies in de dat de eerste gastarbeiders kwamen, n soms onder erbarmelijke omstandig- pensions. Bij mijn kinderen op de la- ool kwamen steeds meer allochtone R. Er was geen enkel overheidsbeleid roepen te laten mengen. Alles moest lensen zelf komen, om isolatie en ver ing te voorkomen. De SP stelde een ingscursus avant la lettre voor. In de :eraad viel dat niet in goede aarde, het 'ewezen als een verwerpelijke manier iding. Nu denk je: hoe is dat mogelijk? yrdt altijd verweten het politiek correct te hebben aangewakkerd. I partijen hebben alleen een grote I/er het toelatingsbeleid, waarmee je de pe problemen niet wegneemt. In braken we voortdurend autochtonen [waren omdat ze altijd maar respect moesten hebben voor andere culturen, zonder dat de nieuwkomers Nederlands hoefden te le ren. De ongelijkheid tussen man en vrouw viel erg op. Je mocht als buurvrouw de buurman soms niet eens een hand geven. Sommige ou ders lieten hun kinderen tot 's avonds laat bui ten spelen, mannen sleutelden op straat aan hun auto's, groenteboeren stalden hun waar uit over de hele stoep. Het waren kleine dinge tjes, maar slecht voor de sfeer in de buurt. Res pect wordt dan al snel onverschilligheid." De SP was deze week nog meer in het nieuws. SP-Kamerlid Ali Lazrak weigert zijn salaris aan de partij af te dragen. Doet u dat zelf wel met plezier? „We willen in de SP geen carrièremakers, die politiek bedrijven om het hoge salaris. We wil len dat onze politici feeling hebben met men sen met een gewoon inkomen. Het is geen ar moe, hoor, met 2180 euro netto. Onkosten worden vergoed, als ik een pak nodig heb voor het werk, krijg ik dat vergoed." Hoeveel uur werkt u voor die vergoedingdie de partij biedt? „Ik probeer één dag per week vrij te houden. Zes dagen van meer dan acht uur werken wordt wel verwacht. Je moet altijd bereikbaar zijn, tijdens je vakantie kun je teruggeroepen worden, dat hoort erbij. Ik weet wel dat ik het dubbele kan verdienen, maar dat hoef ik niet." U was deze week bij de condoleance-dienst op het Haagse Terra College. Was de schietpartij op die school een incident of is er meer aan de hand? „Geweld op scholen neemt onacceptabele vor men aan. Veel kinderen zijn ontworteld, omdat ze een kloof ervaren tussen wat ze thuis en op school meekrijgen. Het zou weer normaal moeten worden dat de kleuterleidster of leraar thuis komt praten. Als er nauwer contact is, merkt de school het ook sneller als een kind niet gesteund wordt thuis. Sommige ouders kan het niets schelen wat hun kind op school doet, die band moet nauwer." Detectiepoortjes op school? Cameratoezicht? .Allemaal niet nodig. Een school is geen ge vangenis en moet warmte en geborgenheid uitstralen." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Jos van Leeuwen De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor een keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. Deopruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is op. Kom snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids of bel 0800 - 0042 of kijk op www.siematic-showroomkeukens.nl. U bespaart duizenden euro's. LEIDERDORP SieMatic Leiderdorp Meubelplein 11 www.siematic-showroomkeukens.nl leiden - Kerkelijk centrum de Regenboog brengt volgende week zondag een bezoek aan de Turkse moskee aan de Cura- 9aostraat. Om 15.00 uur begint in de Regenboog een introduc tie over de islam. Daarna gaat de groep naar de moskee, waar eerst een rondleiding is. Daarop volgt een Turkse maaltijd - voor eigen rekening. De Regenboog heeft nog meer activiteiten. Theoloog Piet Dirksen houdt op donderdagen een serie over de wetten van het Oude Testa ment. Informatie daarover via 071-5212858. Voor ouders van pubers heeft de Regenboog een serie avonden waarop ervarin gen worden uitgewisseld. Dins dag 3 februari is de eerstvolgen de bijeenkomst. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Straat Postcode Telefoon Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 de krant eerst 2 weken gratis. _QMnv__ cwWole nabezwgtng) het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13