ECONOMIE WAO'er vindt zelf sneller weer baan Een nieuwe keuken voor kwart van de prijs 'Mobiele consument en concurrentie nekken KPN' Kleine winst Laurus in tegenvallend 2003 Ier topman |os opgepakt 5Papierberg belast kleine ondernemer onevenredig Akkoord over CAO bij Shell Voormalig boekhouder Enron geeft zich aan JetsSky niet vanaf Schiphol 4 al bij Spaar iet in België Lrpen - De Belgische jus- leeft huiszoeking verricht ntwerpse kantoor van feelect. Volgens dagblad «zou Spaar Select een Krediet hebben verkocht ■gelijk illegaal is. Het kre- is gekoppeld aan een le- rzekering waarvan de Je afhing van een beleg- fcnds. Tientallen beleg- hpten in toen de beurs |d hoogtepunt stond, tus- {OOO en 2001. Daardoor zit- |nu met een financiële ka- kloosheid r record Wereldwijd zitten 186 mensen zonder werk lerden miljoenen men- wel werk hebben ver- vaak zo weinig dat ze jks hun hoofd boven tnen houden. Dat it het jaarrapport van de tionale Arbeidsorganisa tie Verenigde Naties [De uitbarsting van de :e SARS, de oorlog in nde malaise in de toeris- jsector hebben ervoor ge- j. dat bovenop de al hoge [X oosheid nog eens 500.000 5 en hun baan kwijtraakten. I vindt steeds de er valse euro's ijk iri'j hurt - Het aantal getra- ;hü evalse eurobiljetten is ólh nomen. De Europese Cen- :bl lank (ECB) heeft gisteren i of ld dat in de tweede helft laa orig jaar 311.925 uit circu- em ijn genomen. In de eerste m aanden van 2003 bedroeg uw intal nagemaakte bankbil- i230.534. Vooral het brief- fel i50 euro is populair onder eef kers. Daarvan zijn er vorig ioet aim 160.000 gevonden. lt,i iT Wireless étalage gezet it to >nd - De Amerikaanse jeli ader van mobiele telecom overweegt zichzelf te ver- kge laan een concurrent. Het ere m gaf gisteren aan dat er rm eis van 'aanzienlijke be- om elling van een aantal an- ime ledrijven'. Daarom zijn ;enzakenbanken in de arm nen, waaronder Merrill i,om de opties te bekij- Ie afgelopen dagen is er in al druk gespeculeerd over jemame van de op twee Iiotste aanbieder van mo- lelefonie in de VS. rosoft: meer b iet, winst lager ^eg ancisco - Softwaregigant sp( soft heeft in het tweede ialvan zijn gebroken a aa iar minder winst ge- maar wel meer omzet dan in de vergelijkbare vorig jaar. De winst liep 'procent terug van 1,87 il naar 1,55 miljard dollar. Ptsl izet steeg met 19 procent wprl 54 miljard dollar naar erjjj liljard dollar. rap storen Sobelair slaan 450 man vn yjji i - De curatoren van de ^eR( e Belgische chartermaat- pij Sobelair hebben giste- Ijjp e450 personeelsleden jen. Het collectieve ont- ienj ligt op de mededeling aa[3 toeroperators en twee ie^l te klanten Jetair en Tho- jjjj, ook dat zij voorlopig niet npD erken aan een doorstart aje onderneming. De toer- ,en ors vrezen dat Sobelair geej tiende maanden geen va- naa rfuchten kan verzekeren, jesii atoren blijven wel stre- ar een doorstart of over- vrijdag 23 januari 2004 Dö H oeki f ■Pn le' W - De Russische politie Je voorzitter van de raad ■tuur van een raffinaderij neproducent Yukos gear- td op verdenking van be- Éntduiking. Bestuurs- pter Zinoellin van de pe- praffinaderij Koejbysjev ■rvan verdacht in 1999, K nog directeur was van Éiaderij, voor omgere- T>'n 1,75 miljoen euro Pasting te hebben ontdo- faanse steun rParmalat <- De Italiaanse zuivel- ent Parmalat kan nog tekenen op de sympa- Qde consument. Uit ver- fers over de eerste twin- m van dit jaar zou blij- tde verkoop van Parma- flucten in Italië flink is n in vergelijking met vo- Dat meldden vak- «stuurders gisteren na met de huidige directie. ®op van Parmalat- losappen steeg het (18 procent), gevolgd 'elk (8 procent) en yog iprocent). gouda/anp - Arbeidsongeschik ten vinden sneller een 'duurza me baan' als ze zelf hun traject naar de arbeidsmarkt mogen uit stippelen, dan wanneer ze aan de leiband moeten lopen van een commercieel reïntegratiebe- drijf. Dat blijkt volgens Casemanage- ment Services uit een experi ment dat is uitgevoerd in op dracht van het Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV). Het experiment 'Empo werment WAO'ers door case- management' is in januari 2002 begonnen. Nu twee jaar later blijken bijna tweehonderd van de ruim 450 arbeidsongeschik ten die zelf mochten bepalen hoe ze terugkeren naar de ar beidsmarkt, weer aan het werk te zijn, veel meer dan bij de groep WAO'ers die op de regu liere manier is begeleid. Het UWV noemt de eerste re sultaten van het experiment veelbelovend. Volgens een woordvoerster is het slagings percentage van 42 bij de WAO'ers die zelf de regie heb ben gekregen, echt hoog. Vol gens de jongste cijfers van het UWV, van september vorig jaar, weet gemiddeld 37 procent van de WAO'ers in een regulier reïntegratietraject binnen twee jaar een baan te bemachtigen. „Het belangrijkste resultaat van het experiment is echter dat de mensen een duurzame baan hebben weten te vinden", stelt de woordvoerster van het UWV Onder een duurzame functie wordt een arbeidscontract ver staan van minimaal een jaar. Over een half jaar hoopt het uitvoeringsinstituut een defini tief oordeel te vellen over de werkwijze van Casemanage- ment. Het UWV sluit de contracten met bedrijven die de uitkerings gerechtigden scholen en bege leiden. „Meerdere reïntegratie- bedrijven hebben al deze werk wijze, waarbij de zelfredzaam heid wordt bevorderd, overge nomen. Ook gaan we het experiment in de zorg en welzijn verder door zetten", aldus de zegsvrouw van het UWV. De WAO-in- stroom is traditioneel in de zorgsector relatief hoog. Meer allochtone vrouwen in WAO Het aantal allochtone vrou wen in de WAO is vorig jaar gestegen met 6 procent Het aantal allochtone mannen met een arbeidsongeschikt heidsuitkering nam met 1 procent toe, evenals het aan tal autochtone vrouwen. Het aantal autochtone mannen in de WAO daalde vorig jaar met 2 procent. Uitkeringsin stantie UWV meldde eind vorig jaar dat het totale aan tal WAO'ers was gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op verzoek van het tv-programma NO VA een uitsplitsing van de cijfers gemaakt. Daaruit blijkt dat de daling volledig voor rekening komt van au tochtone mannen. Bij al lochtone vrouwen is sprake van een relatief grote stij ging. In 2002 zaten er 32.610 allochtone vrouwen in de WAO. In 2003 liep dat op tot 34.490. zoetermeer/anp - Kleine bedrij ven worden onevenredig zwaar belast door administratieve ver plichtingen. Kleinere onderne mers zagen in 2002 9 procent van hun toegevoegde waarde aan de Nederlandse economie vervliegen in regelgeving. Voor middelgrote ondernemingen was dat 2 procent en voor grote bedrijven 1 procent. Dat concludeert het onder zoeksbureau EIM in het rapport 'Onevenredig belast!'. Kleinere ondernemers (minder dan tien werknemers) waren volgens EIM-onderzoeker Jansen in 2002 circa 9,5 miljard euro aan regelgeving en papierwerk kwijt. Administratieve lasten kostten middelgrote ondernemingen (minder dan honderd werkne mers) en bedrijven met meer dan honderd werknemers res pectievelijk 1,9 en 1,2 miljard euro. Volgens het EIM tikt die 9,5 miljard euro vooral harder Belangstellenden op zoek naar een keuken uit de inboedel van de failliete 'keukenkoning' Hans Verkerk. Foto: GPD/Theo Bohmers Inventaris failliete 'keukenkoning' Hans Verkerk morgen onder de hamer door René Bouwmeester den haag - De showroomkeukens en in ventaris van het failliete Hans Verkerk Keukens worden morgen geveild. Op vier plaatsen in ons land gaan keukens en badkamers onder de hamer. Een kijkje in de showrooms van de voormalige 'keu kenkoning'. Werkelijk alles heeft een kavelnummer gekregen bij Hans Verkerk in het Haagse winkelcentrum Megastore: 65 keukens, 20 badkamers een glijbaan voor de kin deren en zelfs de kantoorinrichting, tot aan de muziekinstallatie en de pinauto maat toe zijn voorzien van een nummer. Een trekpleister van formaat zijn de keu kens ogenschijnlijk niet, want slechts een handvol mensen kuiert tussen de opgestelde keukens rond. Echt gezellig winkelen is er niet bij. Op sommige plaatsen zijn al keuken- of badkameron derdelen verwijderd en ook het interieur is hier en daar niet meer intact. René van Lammeren maalt daar niet om. Samen met zijn broer Ab bekijkt hij de keukens. Hij heeft pas een huis ge kocht en aast op een nieuwe keuken voor een lage prijs. „Ik was al eens eer der bij een veiling en toen gingen de keukens weg voor belachelijk lage prij zen. Vijfhonderd euro voor keuken of zoiets". Niet iedereen deelt die mening. „Je kunt wel zien waarom het niets is geworden met het bedrijf', bromt een oudere man uit Valkenburg. „Die apparatuur! Een oven van Zanussi, een gasfornuis van Whirlpool. In een sjieke keuken willen mensen ook een topmerk als Bosch of zo." De opstelling van de keukens kan hem ook al niet bekoren. „Het valt me heel erg tegen. De keukens hebben vaak een rare vorm", zegt de man terwijl hij naar een keuken met een opvallende schouw wijst. Ook het echtpaar Wessels laat de keu kens links liggen. „We kijken hoofdzake lijk naar badkamermeubels. We hebben ervaring met het opbouwen ervan. Een hele keuken kopen en zelf opbouwen gaat ons wat ver. Het moet ook allemaal maar passen." De goederen gaan morgen onder de ha mer in het Van der Valk-hotel aan de Zijdeweg in Wassenaar. Troostwijk Vei lingen verzorgt de veiling van de show roomkeukens van de vier vestigingen. Behalve in Wassenaar worden de goede ren ook in Almere, Capelle aan den IJs- sel en Doetinchem geveild. Eerder veil den zij ook de showroommodellen van keukenleverancier Horn. Troostwijk rekent op heel wat belang stelling, zegt K. van Schoonevelt van het veilinghuis. „Bij de veiling van de keu kens van Horn waren ongeveer 350 mensen aanwezig. Ik verwacht er zeker net zoveel." De showroomkeukens zijn echte koop jes, vindt Van Schoonevelt. „Ik denk dat de meeste spullen weggaan voor een kwart van de winkelprijs. Als je een beetje handig bent, is het mogelijk om voor weinig geld een mooie keuken te kopen. Mensen moeten de keuken in Den Haag demonteren en thuis weer opbouwen. We hebben een bedrijf inge schakeld dat dat eventueel voor de ko per kan doen, maar zij brengen dat werk inrekening." den haag/anp - „Een telefoon toestel in één kleur en de keuze tussen toetsen of draaischijf." Een tijdsbeeld uit het midden van de jaren tachtig dat hemels breed verschilt van het heden, waarbij consumenten kunnen kiezen uit een ruim aanbod van apparatuur en dienstverlening. Zo schetst voorzitter Jens Am- bak van telecomwaakhond Op- ta de telefoniesector, als reactie op het voornemen van KPN zijn divisie vaste telefonie in te krimpen. De omzet van het vroegere fun dament onder KPN staat onder druk door toenemende concur rentie en lagere prijzen. Men sen bellen bovendien steeds vaker alleen nog met hun mo bieltje. Deze ontwikkelingen nopen KPN dit jaar tot het schrappen van achthonderd banen. De toegenomen concurrentie is een rechtstreeks gevolg van het openbreken van de telecom- markt eind jaren negentig. Nieuwkomers moesten een eerlijke kans krijgen een positie op te bouwen in een markt die het voormalige staatsbedrijf KPN domineerde. KPN moest zowel op het vaste alsjnobiele net andere bedrij- KPN moet opnieuw 800 mensen ontslaan. Archieffoto: ANP ven naast zich dulden. De libe ralisering maakte de telecom- markt tot een woelig strijdto neel, waarbij KPN zowel de de gens kruiste met de concurren tie als met toezichthouder Op- ta. Veel van die gevechten von den in de rechtszaal plaats. Concurrenten als Tele2 en Ver- satel stellen onverbloemd dat de Nederlandse markt voor vaste telefonie nooit onder de knoet van KPN vandaan was gekomen zonder het bestaan van Opta. „Maar we nemen die concurrentie niet in bescher ming", benadrukte Arnbak. „Het gaat erom dat u en ik kunnen kiezen uit meerdere opties. Bellen naar het buiten land was een paar jaar geleden nog fantastisch duur, het koste meerdere guldens per minuut. Als je goed rondshopt, kun je tegenwoordig overdag bellen voor 4 5 eurocent." In de zomer van 2002 sprak aan bij de kleinere bedrijven als dat bedrag wordt afgezet tegen hun toegevoegde waarde aan de economie. De gezamenlijke waarde van de kleine onderne mers is volgens Jansen circa 30 procent van de Nederlandse economie, terwijl die van de grote ondernemingen 45 pro cent bedraagt. De oorzaak van de hogere las ten voor kleine bedrijven ligt volgens het EIM voor een groot deel in (sector) specifieke regel geving. Zo is wetgeving op het gebied van belastingen, milieu en vervoer goed voor 41 pro cent van de totale administra tieve lasten. Bij grote bedrijven is dit daarentegen 8 procent. Het EIM stelt dat kleinere be drijven meer ontlast kunnen worden door ze vrij te stellen van administratieve verplich tingen. Ook zou betere commu nicatie en meer toegankelijke informatie over wetgeving on dernemers kunnen helpen. den haag/anp - De vakbonden en Shell hebben gisteren een akkoord bereikt over een nieu we CAO. Het personeel krijgt met ingang van oktober vorig jaar een structurele loonsverhoging van 0,85 procent. Ook krijgen de werknemers over 2003 een een malige uitkering van 200 euro. Eind 2004 krijgen zij een een malige uitkering van 600 euro, mits het bedrijfsresultaat dit toestaat. De CAO geldt vanaf oktober 2003 en heeft een looptijd van achttien maanden, zo hebben de bonden en Shell laten we ten. In het principe-akkoord is ook overeengekomen dat de budgetten voor twee bonusre gelingen, de bedrijfsprestatie- beloning en de individuele prestatiebeloning, stijgen tot in totaal 5,5 procent, zo heeft Shell laten weten. De CAO geldt voor 2300 werk nemers van de raffinaderij in Pemis en Shell Nederland Che mie in Moerdijk. houston/ap - Het voormalige hoofd van de boekhouding van het Amerikaanse energie- concern Enron heeft zich gis teren bij de FBI in Houston I aangegeven. Hij wordt be- schuldigd van betrokkenheid J bij de grootschalige fraude e binnen het bedrijf. Causey, die een maximale gevangenisstraf van 55 jaar en een boete van 5,25 miljoen dollar riskeert, zegt onschuldig te zijn. De 44-jarige Richard Causey liep nog voor het ochtendglo ren onder begeleiding van zijn advocaten het FBI-bureau in Houston binnen. Een uur later verscheen hij in handboeien voor de rechter. Eigenlijk moest hij twee weken geleden al voor de rechter verschijnen, maar zijn zaak verdween even naar de achtergrond omdat de eerst hun zaak te gen voormalig financieel top man Andrew Fastow rond wil den krijgen. Fastow heeft in middels in ruil voor een schuldbekentenis strafvermin dering aangeboden gekregen. Hij gaat voor tien jaar achter de tralies. Een van Causey's advocaten liet weten dat zijn cliënt niet van plan is om schuld te bekennen. Fastow en Causey zouden een geheime afspraak gemaakt hebben dat Causey geen geld zou verliezen als een van de schimmige vennootschappen die hij leidde, zaken deed met Enron. Fastow en Causey ver deelden de financiële taken binnen het bedrijf onder el kaar en rapporteerden recht streeks aan voormalig be stuursvoorzitter Kenneth Lay en voormalig directeur Jeffrey Skilling. door Richard Mooyman schiphol - Prijsvechter JetsSky gaat niet vliegen vanaf Schip hol. Volgens een woordvoerder zijn alle geplande vluchten naar zonbestemmingen geannu leerd. Het Deense JetsSky zou vanaf 1 februari goedkope vluchten gaan uitvoeren naar onder meer Athene, Barcelona, Malaga en Las Palmas. Volgens de onderneming krijgen reizi gers die reeds hebben geboekt, hun geld terug. De bond van reisorganisaties ANVR en de Consumenten bond sloegen onlangs alarm omdat consumenten al reizen bij JetsSky boekten, terwijl on duidelijk was of de luchtvaart maatschappij wel zou gaan vliegen. De onderneming be schikt niet over eigen vliegtui gen, maar zou die elders inhu ren. De bedoeling was dat het Spaanse Hola Airlines voor JetsSky zou gaan vliegen, maar die luchtvaartmaatschappij haakte af omdat de rekening niet op tijd werd betaald. Schiphol heeft vorige week overleg gevoerd met JetsSky, maar volgens een woordvoer ster heeft de onderneming sindsdien niets meer van zich laten horen. Het gesprek vond plaats op aandringen van Schiphol omdat er nog veel ge regeld moest worden alvorens de maatschappij daadwerkelijk kon gaan vliegen. JetsSky meldt nu dat er vanaf eind maart wel vanaf Schiphol naar Billund in Denemarken wordt gevlogen. Arnbak nog zijn verbazing uit over het feit dat het leeuwen deel van de consumenten via KPN's vaste netwerk bleef bel len, ondanks de grote keuze in aanbieders. „Daarin is een ra dicale verandering opgetreden, nadat in augustus van dat jaar het laatste monopolie werd opengebroken", zegt Ambak nu. Hierdoor konden concur renten ook lokaal telefoonver keer afhandelen. KPN vervult een dubbelrol in de markt voor vaste telefonie. Als eigenaar van het belangrijk ste netwerk in Nederland moet het bedrijf capaciteit verhuren aan branchegenoten, maar is het tegelijkertijd hun oppo nent. Vorig jaar bepaalde Opta dat KPN concurrenten goedko per toegang moet verlenen tot zijn netwerk. KPN riep toen dat het onder de kostprijs moest leveren, maar Opta blijft dat bestrijden. Na een eerdere reorganisatie waarbij binnen het hele con cern 5280 medewerkers hun baan verloren, snijdt KPN nu in de vaste telefonie. Hoewel de concurrentie KPN de nodige butsen bezorgt, blijft het con cern de dominante speler in Nederland. In zowel de mobie le en vaste telefonie als internet heeft KPN het grootste markt aandeel. Meer klanten bij prijsvechters Vooral de goedkope supermarktketens hebben het afgelopen jaar meer klanten getrokken. De formules Aldi en Lidl hebben hun klantenkring stevig uitgebreid. Dat is vooral voor het begin van de supermarktoorlog in oktober vorig jaar gebeurd. Volgens cijfers die onderzoeksbureau GfK gisteren publiceerde, winkelt bijna 43 procent van de consumenten bij de Lidl. In 2002 deed nog geen 30 procent van de Nederlanders wel eens boodschap pen bij deze winkelformule. Aldi wist afgelopen jaar 60,7 pro cent van de consumenten naar de kassa te krijgen, tegenover ruim 55 procent in 2002. Ook de ketens van Superunie, waar Vofnar en Jumbo bij horen, en Schuiteraa, dat C1000 bestiert, trokken meer klanten. Het aantal huishoudens dat bij Albert Heijn winkelt, is in 2003 niet in beweging gekomen. den hjlag/gpd - Supermarkt concern Laurus (Edah, Super de Boer en Konmar) heeft een zwaar jaar achter de rug. Het concern meldde gisteren een omzetdaling van 8,5 procent tot 4,16 miljard euro. Laurus hand haaft desondanks de verwach ting dat er over heel 2003 een bescheiden winst wordt be haald. De drie formules van Laurus zagen de omzet alle maal dalen. Het concern noemt de verkoop van vestigingen (43) en de prijzenoorlog als belang rijkste redenen. In die slag, met vooral Albert" Heijn, zijn er mis schien wel meer artikelen ver kocht, maar leverde dat door de scherpe prijzen uiteindelijk weinig op. De formule Konmar blijft een blok aan het been. In 2001 had het toenmalige bestuur van Laurus het ambitieuze plan om alle formules om te bouwen tot Konmar-winkels. De operatie werd een faliekante misser en de hvtidige, grotendeels nieuwe, top van het bedrijf draagt dat verleden nog steeds als een lo den last met zich mee. De om zet bij de beschadigdafltoaam Konmar ging afgelopen jaar met 10,6 procent achteruit, ter wijl Edah en Super de Boer hun omzet respectievelijk zagen da len met 0,6 en 1,7 procent. Opvallend is dat de winkels die inmiddels weer zijn omge bouwd van Konmar naar Super de Boer en Edah meteen betere resultaten hebben laten zien. Het is geen aanleiding voor Laurus om de formule Konmar definitief ten grave te dragen. De door de concurrentie ontke tende prijzenoorlog sinds me dio oktober dreigde roet in het eten te gooien, want daar was amper geld voor. „Toch konden we met reeds behaalde bespa ringen reageren en zien daar nu al de vruchten van. Edah komt steeds beter in beeld als een su permarkt met scherpe prijzen. Wij zijn nu bezig met de aanpak van de formules zelf."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9