ECONOMIE EXTRA Zonder diploma carrière maken bij Cool Cat Ovotrack volgt ei van nest tot koekenpan Zeven maanden verse asperg( Iedereen heeft te maken met RAM houten/grd - Van zaterdaghulp zonder opleiding, opklimmen tot filiaalmanager met een hbo-di- ploma, verantwoordelijk voor een miljoenenomzet. Op kosten van de baas. Cool Cat Fashion heeft een succesvol personeels beleid opgezet. Medewerkers blijven langer. „Het beste rende ment haal je met goed opgeleid en gemotiveerd personeel," ver klaart Roland Kahn, directeur/ei genaar van het familiebedrijf Cool Cat Fashion. Cool Cat telt 1400 medewer kers, 115 filialen in Nederland en België en dit jaar volgen de eerste Cool Cat winkels in Frankrijk. Het bedrijf dat 25 jaar bestaat, kenmerkt zich door sterke groei. In 2001 steeg de omzet met 60 procent, in 2002 eveneens. Het bedrijf kocht ke ten Amici en veranderde de za ken in Cool Cat (voor tieners en kinderen) of Wonder Women (voor twintigers) winkels. Vijf jaar geleden trad Barbara van der Kolff aan als manager human resource (personeelsza ken). Ze moest bij de basis be ginnen: „Tijdige salarisbetaling, met een correct aantal gewerkte uren." Kahn: „Het bedrijf groei de, maar de structuur groeide niet mee. Ik zag goede mede werkers vertrekken, omdat nie mand hun talent had ontdekt." Van der Kolff: „We zijn gaan opbouwen. Wilden sterke lei dinggevenden en goed opgelei de medewerkers. Voldoende mensen die tevreden en betrok ken zijn. We hadden veel ver loop. De gemiddelde leeftijd van alle medewerkers is 22, 23 jaar. Vooral de groep van 18,19 wisselt snel van baas." Kahn: „Talent is er wel degelijk: veel jongeren gaan zonder di ploma van school vanwege een beroerde thuissituatie. Ze wer ken in een winkel met kleding, muziek of telefoontjes. Er zitten echt leuke, slimme mensen tus sen, die best graag mbo willen doen." Cool Cat ontwikkelde een oplei ding van een jaar, waarin me- Coolcat-eigenaar Roland Kahn (derde van rechts) omringd door van links naar rechts Marinza, Dewi, Ir ma, Deborah, Albert en filiaalmanager Davy. Foto:GPD/David van Dam dewerkers zonder diploma trai- zaterdaghulpen dus. Nu volgen zestig jongeren de opleiding. Ze worden begeleid door leiding gevenden, krijgen praktijkop drachten en een keer per nen voor assistent-filiaalmana ger. Iedereen kan in principe zo'n 'trainee' worden, mits hij de juiste houding heeft. Ook de maand theorie met de andere trainees op het hoofdkantoor in Houten. Afgelopen jaar is ze ventigprocent van hen assis tent-filiaalmanager geworden. Vier jaar geleden is Cool Cat, met ROC Brabant, begonnen met een mbo-opleiding voor aankomend filiaalmanagers. Dertig Nederlandse en tien Bel gische medewerkers volgen op kosten van Cool Cat de mbo. Sommigen zijn nog maar 18 jaar, vertelt Kahn. „Iedereen heeft de kans een winkel te lei den." Dit jaar start Cool Cat met hbo voor managers die willen door leren. Nodig vanwege de groei plannen van Cool Cat: grotere zaken, meer vloeroppervlak. Kahn: „Dan heb je echt sterke leidinggevenden nodig. Die hebben een team van 15,20 mensen, een omzet van 3 mil joen euro per jaar. Een enorme goederenstroom van soms wel 150.000 stuks, echt een eigen bedrijf dat je moet organise ren." Behalve de betaalde opleidin gen, is ook een bonussysteem opgezet (maximaal 3 maanden extra salaris), een interne wed strijd van beste winkel van het jaar (hoofdprijs: met het hele team een paar dagen naar Disneyworld in de VS, 'om daar consumentengedrag te bestu deren'). Op personeelsfeesten is nooit bezuinigd. Het resultaat? Het verloop is ge halveerd. Managers blijven ge middeld vijfjaar in plaats van ruim twee. Parttimers (scholie ren) werken een jaar in plaats van 3 maanden. 85 procent van de vacatures voor (assistent-)fi- liaalbeheerder wordt intern op gevuld. Het ziekteverzuim is met 1,5 procent gedaald. Er is 2 ton eu ro bespaard. De productiviteit is 10 tot 15 procent gestegen. Kahn: „Met minder uren wor den meer goederen omgezet." Zelfs afgelopen jaar, waarin de detailhandel in kleding het ge middeld erg slecht doet met veel lagere omzetten én minder verdiensten, deed Cool Cat het naar verhouding goed. De om zet bleef ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, rond de 120 mil joen euro. Binnen drie jaar wil Kahn de omzet weer verdubbe len. Groeien. „We zijn een stil reusje." Wiljon Teeuwen teelt asperges In een oude champignonkwekerij. Foto: GPD/Harrie Heuts Limburger Teeuwen rekt seizoen op door Egbert Hanssen kessel-eik - Mei en juni waren vroeger hét aspergeseizoen. Al leen in die maanden kon je het witte goud vers eten. Maar de tijden zijn veranderd. Door kas- senteelt en verwarming van de bedden zijn verse asperges ver krijgbaar van februari tot en met juli. Sinds kort is het asper geseizoen nog eens met twee maanden vervroegd. Tuinder Wiljon Teeuwen (31) uit het Noord-Limburgse Kessel-Eik had half december de primeur. Hij leverde toen enkele kistjes verse asperges voor de veiling ZON in Venlo. Van een bed in een voormalige champignon- kwekerij. Veel wil Teeuwen niet kwijt over de manier waarop hij te werk is gegaan. Uit angst dat anderen het ook gaan probe ren. Wel laat hij weten dat as pergeplantenkweker Wim Beeren uit Neer hem heeft ge stimuleerd om het experiment uit te voeren in de kwekerij waar in december 2002 de laat ste champignons werden ge teeld. Teeuwen had de metalen stel lingen in de kweekcellen nog niet gesloopt. En dat kwam hem nu goed van pas. Want in plaats van met champignon- compost vulde hij de stellingen in één cel van 180 vierkante meter met potgrond. Met de zelfde vulmachine die in de champignonteelt wordt ge bruikt. Daarin pootte hij eind november vorig jaar de planten, 14 stuks per vierkante meter. Amper drie weken later kwa men de stengels al tevoorschijn, want de goed geïsoleerde cel kan makkelijk worden ver warmd tot circa 20 graden Cel sius. „De ruimte tussen de ge stapelde stellingen in was groot genoeg. De asperges zijn net aan de maat." Teeuwen denkt nog de hele maand januari te oogsten, waarna de productie in zijn kas op gang komt, daar na zijn de verwarmde asperges aan de beurt en ergens in april de asperges van de koude grond. „Het sluit eigenlijk maal mooi op elkaar aan", hij. Er is één groot verschi de normale teelt. Dat will verklappen. Normaliter bl aspergeplanten een jaaro op hetzelfde perceel staan Teeuwen trekt de planteni de oogst, eind van deze m allemaal uit. De planten vi den eenmalig gebruikt. „Je moet tegenwoordig iet arts doen, anders overleef niet. Als je het alleen moet ben van de gewone teelt, i het niet. Wat meespeelt, ii het voor mij een goedkop» zigheid is. Ik heb de prodi ruimte en de machines. Ei wist dat er voor de kerst to prijzen zijn. Dan moet jel verdienen. Het heeft me behoorlijk gi opgeleverd. Niet dat ik en heel jaar van kan leven, m het is wel leuk meegenom Teeuwen wil het experime volgende winter vier keen groot maken. Directeur Joachim Kaarsgaren in het controlecentrum van het bedrijf RAM. Foto: GPD/Marc van der Kort Overal communiceren via mobiel datanetwerk leersum/gpd - Zo'n zeven mil joen verse eieren passeren weke lijks de lopende band van het fa miliebedrijf Beekhuis Ovocare. Grote vrachtauto's voeren de ei eren van zo'n vijftig pluimvee houders aan, daarna gaan ze naar de schappen van grootkrui deniers als Aldi en Lidl. Tussen door worden ze geteld, gewo gen, beklopt en getest in de be drijfshal in Leersum. Zo'n 70 jaar geleden begon opa Beekhuis de overgebleven eie ren van boeren rond het Heu velrugdorp op te halen en bracht ze naar de markt in Utrecht om te verkopen. Sinds 1998 mag ook kleinzoon Job Beekhuis zich eierhandelaar noemen. Kwaliteit controleren, de eieren sorteren, verpakken en vervoe ren is het werk van Beekhuis' bedrijf. Eieren met haarscheur tjes, vuile schalen, te groot of te ldein, ze vliegen eruit en komen hooguit in shampoo of beschuit terecht. De resterende 93 pro cent wordt verdeeld in vier ge wichtsklassen en kan naar de winkels. Beekhuis wil zijn eieren meer waarde geven door ervoor te zorgen dat de herkomst en be stemming van elk ei traceerbaar is. „Winkelbedrijven willen steeds vaker precies weten waar een ei vandaan komt, wie het geproduceerd heeft. Maar wij willen ook weten waar de eie ren van een boer terechtkomen. Als er toch iets mis is, kunnen we precies uitzoeken waar de andere eieren van die boer te recht zijn gekomen." Dat kan belangrijk zijn, aldus Beekhuis. Het is het verschil tussen bijvoorbeeld de 5000 ei eren van een container terug halen of alle 7 miljoen eieren van die week moeten vernieti gen. „Dat laatste is een grote klap, die we zelf moeten beta len." Volledige traceerbaarheid bleek met de bestaande automatise ringsoplossingen in de eier- branche niet mogelijk en dus ging Beekhuis zelf puzzelen. Na drie maanden was hij eruit, maar zijn plan bleek te duur om door derden te laten uit werken. Beekhuis besloot met broer Henk te gaan praten. Ie mand met een eigen computer bedrijfje, die bovendien ver stand heeft van programmeren Scharrelen of in een kooi? De tijd dat bijna alle eie ren van de legbatterij kwamen ligt ver achter ons. Sterker nog, op den duur zal de legbatterij annex kooihuisvesting verdwijnen. Vanaf 2012 is de legbatterij verbo den en ze worden al niet meer gebouwd. En alle grootgrutters verkopen per 1 januari van dit jaar in principe alleen schar releieren. „Het aandeel van de alternatieve eie ren is nu bij ons al 60 procent en dat zal verder groeien. Eieren uit de legbatterij zullen er én sleutelen. „Tuurlijk kan ik het maken", was zijn reactie. Sinds begin 2002 draait het sys teem Ovotrack, dat apart werd ondergebracht in BCS BV. De boer hangt een etiket met bar code aan z'n eieren, en vanaf dat moment zijn ze niet meer uit beeld. Feitelijk volgt de voorlopig nog wel blij ven voor industriële ver werking in shampoo of het beschuit," aldus Beekhuis. Veel pluim veehouders zullen dus ombouwen, maar het kan nog wel een klein half jaar kan duren voor dat dit proces is afge rond, denkt hij. „Het scharrelei maakt het product minder gevoelig voor de wereldmarkt. Overschotten legbatte rijeieren uit andere lan den komen er niet meer in en zullen de prijs niet meer kunnen drukken." computer elk eitje dat wordt aangevoerd en daarna over de band hobbelt: tot het met print code op de schaal in de geco deerde doos zit. Bijkomend voordeel is dat frau de door eieren uit de legbatterij als scharreleieren te verkopen (verschil ruim 2 eurocent per ei) door het volgsysteem i lijker is geworden. „Zeker controlerende instanties l gang krijgen tot het systa Fraude is dan zo op te spc Klein probleem was weid afnemers van de eieren aa kelijk niet meer wilden bel voor het van nest tot koek pan volgen van de eieren, vinding leverde zo dus nil tra's op. Hulp kwam onverwachts i Brussel, waar een wet wer aangenomen die traceerb heid vanaf 2005 voor de 2i erpakstations in de Europ Unie verplicht stelt. Inmii heeft BCS zijn zesde klant octrooi verleend op de vin en een concurrerend systt 1 nog niet op de markt vers nen. Beekhuis: „Voor de gebm het systeem niet echt inge keld, achter de schermen een complex geheel waan |l we twee jaar gewerkt hebl e \Ve hadden de kennis in 1 0( om ei en automatiseringi r elkaar te verbinden. En je c investeren, geluk hebben 51 vooral hard werken." BerfJ mag volgende maand naa Noorwegen om zijn geest! al daar uit te leggen. maarssen/gpd - Joachim Kaars garen is directeur van RAM Mo bile Data in Maarssen. Keurig beroep, keurig bedrijf, keurige locatie. Maar leg maar 's uit, wat dat is - beheren van een mobiel datanetwerk. „Meestal zeg ik iets als: wij zorgen ervoor dat mensen in het veld effectief kunnen communiceren. Als de ander dan nog glazig kijkt, noem ik er voorbeelden bij. Zo als de ambulances." Iedereen heeft te maken met RAM, zonder dat hij het weet. Privé of in zijn werk. De onder neming biedt 'zendtijd' via een eigen netwerk: mobitex van Ericsson. Dat bestaat in 32 lan den. Via dat lijntje communice ren medewerkers van Arriva en Connexxion, koeriersbedrijven als DHL en de 2500 wegen wachters van de ANWB als ze onderweg zijn. Maar ook de meeste agenten, brandweerlie den en ambulancemedewer kers wisselen zo gegevens met elkaar en anderen uit. Buitendienstmedewerkers die op pad gaan om apparaten te onderhoud of te repareren kun nen via mobitex details over koffiezetters (DE), frisdrankau tomaten (CocaCola), tapinstal laties (Heineken), kabelverbin dingen (Casema) en liften (Kohne) achterhalen, registre ren en rapporteren. Verder maakt het Maarssense bedrijf het mogelijk dat appara ten iets over zichzelf vertellen aan hun 'verzorgers': parkeer automaten in Utrecht, Rotter dam, Amsterdam en middel grote gemeenten melden zo dat ze een storing hebben, dat over twee uur de bonnenprinter zonder papier zit. Daarnaast worden via RAMs mobitex cijferbestanden door gestuurd. Maarssen helpt bij telemetrie: het uitlezen van cij fers op afstand. Opnemers van gas, water en licht laten zo we ten wat ze hebben aangetrof fen. Waterstanden bij dijken en sluizen bereiken zo het hoofd kantoor. Tenslotte heeft RAM de server in huis voor bedrijven die het te duur of te ingewik keld vinden om zelf zo'n moe dercomputer te huisvesten en onderhouden. Klanten zijn KLM Cargo, Essent en de Belas tingdienst. RAM richt zich met name op de zakelijke markt. Het bedrijf (60 personeelsleden) bestaat nu tien jaar. Het is opgericht door France Telecom en Bellsouth - een Franse en een Amerikaanse telefoonmaatschappij. Bellsou th heeft de naam bedacht: de drie letters betekenen niets. Directeur Kaarsgaren: „We zijn begonnen met een man of ze ven. De Amerikanen wilden Eu ropa in en zagen een groei markt. Daarom is Bellsouth aardiger geweest dan gebruike lijk in de VS. We mochtenjje eerste vijf jaar verlies maken; ze zagen het echt als een zaak van lange adem." Hij zit vanaf het begin bij 'de club'. „Ik werd gevraagd, want ik had ervaring met IT en wist het nodige van de telecom- markt. 30 was ik, en ik mocht meteen in de directie." Onlangs heeft hij met een compaan het bedrijf gekocht. Met name de laatste drie jaar is het bedrijf enorm gegroeid: per jaar met 40 procent. Volgens hem staat de markt voor mobiele datacom municatie nog in de kinder schoenen. „Bedrijven werkten eerst met mobilofoon en portofoons, later met gsm. Dat is allemaal mobiele spraakcom municatie - uitwisselen van ge sproken taal. Maar de behoefte om onderweg tekst of plaatjes op te zoeken, neemt nog steeds toe." Door RAMs technologie komen mensen op straat te staan: zo zijn er bijvoorbeeld veel minder parkeerwachten nodig. Kaars- garen staat er wel bij stil, maar voelt zich er niet ongemakkelijk bij: „Die mensen worden her plaatst. Ik denk dat deze ont wikkeling onomkeerbaar is." Bovendien wordt het werk voor de mensen in het veld leuker en kunnen klanten beter geholpen worden. „Wij leveren middelen voor bedrijven die al iets beslo ten hebben, namelijk meer doen met minder mensen," Een lopende band vol verse deren bij Beekhuis Ovocare. Foto: GPD/Jaap de Boer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8