Lubbers wil verdeelsleutel asielzoekers BUITENLAND Mbeki ziet vooruitgang, Zimbabwe ziet niets ijk loon EP nde baan h: Meer geld r anti-terreur Nieuwe lidstaten vrezen vloedgolf 'Naakte zwerver' bereikt na 1363 kilometer doel T-have-a-scream-speech' nekt mogelijk Dean Thailand bevestigt twee gevallen van vogelgriep Strijdbare Sharon wil tot jaar 2007 aanblijven Bar winterweer oorzaak enorme chaos in Turkije Kashmir-activist met explosieven aangehouden Pensioen tsson afpakken :i - De Europese Com ae overweegt via het Euro- ,Hof van Justitie voormalig icommissaris Cresson haar ien af te nemen. De walm ichandalen en beschuldi- over vriendjespolitiek Cresson leidde begin 1999 iet voortijdig opstappen hele toenmalige Europe- bmmissie. ihter op vrije eten in Bombay iay - Een Zuid-Afrikanse ier op bezoek in Bombay It niet langer van verkrach- beschuldigd. De klaagster, !6-jarige Zuid-Afrikaanse, haar aanklacht in. De 53- invloedrijke magistraat jjDesai werd tijdens het =ld Sociaal Forum in Bom- sarresteerd. De zaak over- duwde in de media het in- itionale forum. ibabwanen verdrinken ie - Eenentwintig mensen jsteren bij een verkeerson- in het noorden van Zim- ie verdronken. Zij reden in de laadbak van een (wagen, die in een spaar en met water belandde de chauffeur de macht het stuur verloor bij een ng een gat in de weg te ont- stallen doden ;eluk Nigeria It - In de zuidwest-Nigeri- t deelstaat Oyo zijn woens- E doden gevallen toen jbussen met elkaar in bot- nen en in brand vlo- e slachtoffers zijn levend gd. el - De gelijke betaling europarlementariërs, toe het Europees Parle- (EP) eind vorig jaar zelf esloten, is weer van de Traditioneel zijn er grote hillen in salaris tussen de larlementariërs omdat zij reel betaald krijgen als collega's in de nationale menten thuis. De lidstaten land en Oostenrijk vinden sluit te duur. ill - De Amerikaanse pre- iBush heeft voorgesteld udget voor bewaking van inenlandse veiligheid op roeven met bijna 10 pro- Het totaalbedrag dat Was- )n vrij zou moeten maken Je binnenlandse strijd te- let terrorisme komt daar- hj'D ruim 30 miljard. oek Libische ster Londen Voor het eerst in meer irintig jaar tijd brengt weer een Libische mi- van buitenlandse zaken oek aan het Verenigd ijk. Minister Abdel Rah- halgham bezoekt Londen odiging van zijn Britse genoot Jack Straw. randstichter landweerman De politie in Zuid- jk heeft een voormalig de vrijwillige brandweer steerd. De vijftiger wordt cht van het stichten van rijf bosbranden in het P! efvan Maures afgelopen 05 f Door deze branden 20, len zeker vier mensen om ofl ren, onder wie een vrouw jrdrecht. Mi d lervatieven ir in de lift M N - De Conservatieven, Meel in de Britse opposi- iken, zijn aan een gestage ts bezig onder het electo- folgens een peiling van de bant The Daily Tele- gt is de steun voor de Tories en tot 40 procent van de öële kiezers, de hoogste in elf jaar. Labour heeft in idaag verschenen peiling Üjken met 35 procent. intje aangezet 1 moord broertje 'ON - De politie in de Is <aanse staat Pennsylva- eft een man gearresteerd trobeerd zou hebben om jarige stiefzoon met een opname aan te zetten tot 'op diens 4-jarige broer s-jarige Donald Wïn- i maakte een video-op- waarop hij zijn stiefzoon Pt diens kleinere broertje !n* Ukken met een kussen of 'wurgen. De man zou de 'firschillende keren heb- - gedraaid bij de jongen 4 ier hij sliep. vrijdag 23 januari 2004 dublin/anp - VN-Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen Lub bers pleit voor een soort verdeel sleutel om asielzoekers beter over de EU-landen te spreiden. De verdeling moet voorkomen dat nog langer onevenwichtig veel asielzoekers zich verzame len in de Midden- en Oost-Euro- pese landen die vanaf mei de grenzen van de Europese Unie gaan vormen. De Nederlandse oud-politicus hield zijn pleidooi gisteren bij een EU-bijeenkomst van minis ters van binnenlandse zaken en justitie. De ministers zijn bijeen in de Ierse hoofdstad Dublin. Ze spreken onder meer over Europese minimumnormen voor asielprocedures. Een land als Slovenië zag het aantal asielzoekers in een jaar tijd verdubbelen, terwijl het nog geen tien ambtenaren heeft om asielzoekers te horen. „Als we niet oppassen, lopen we het risico dat asielzoekers enkele nieuwe landen gaan overspoe len", waarschuwde Lubbers. Niet alleen liggen de meeste nieuwe lidstaten aan de buiten grenzen van de EU, waardoor ze eerste toegangsland voor mi granten en asielzoekers zijn. Bovendien lopen ze echter het risico dat andere lidstaten asiel zoekers naar hen terugsturen, omdat hun asielaanvraag vol gens EU-regels daar moet wor den behandeld. Lubbers vindt dat de asielzoe kers op den duur in Europese opvangcentra moeten komen. De uitvoering van de werk zaamheden moet dan in han den komen van een Europees asielagentschap. Dat moet dan een einde maken aan allerlei ei gen nationale procedures en re gels in de EU-landen. De Nederlandse minister Ver donk (Vreemdelingenzaken) vindt het voorstel van Lubbers voorbarig. „Dat moeten we nu niet bespreken", zei ze. „Som mige landen hebben net allerlei nieuwe procedures opgezet om de aanvraag sneller te behande len. Dan is het heel wat als ze dat alles weer moeten omgooi en voor een Europees beleid. Laten we eerst maar eens be paalde minimumnormen voor lidstaten afspreken." john o'groats - De wandelaar die naakt van het zuidelijkste naar het noordelijkste punt van Groot-Brittannië liep om het naturisme in zijn land te promoten is gisteren na zeven maanden eindelijk op zijn bestemming in Noord-Schotland aangekomen. De 44-jarige ex-marinier Steve Gough, die inmiddels de bijnaam 'de naakte zwerver' heeft gekregen, arriveerde kort voor het donker in het Schotse plaatsje John O'Groats, waar hij werd onthaald door enthousiaste inwoners en een leger journalisten. Gedurende zijn 1363 kilometer lange trektocht door Groot-Brittannië werd Gough zestien keer ge arresteerd, moest hij verschillende keren voor een rechter verschijnen en zat hij in to taal vijf maanden in de gevangenis. Gough begon zijn tocht in juni 2003 in het Zuid- Engelse Land's End enkel 'gekleed' in een paar sokken, laarzen, een rugzak en een hoed. Hij zette zijn tocht voort ondanks de arrestaties en de veroordelingen en weiger de kleren te dragen toen hij in de herfst en winter Noord-Engeland en Schotland door kruiste. Zelfs als hij moest voorkomen, deed Gough geen kleren aan en zat hij meestal gewikkeld in een gevangenisdeken in de beklaagdenbank. „Mijn lichaam is een deel van mij en daar schaam ik me niet voor, het is wie ik ben", zei de naaktwandelaar na een slok champagne te hebben genomen op de goede afloop van zijn tocht. Foto: EPA washington/anp - De Demo- cratische presidentskandidaat Howard Dean is gisteravond begonnen aan een poging zijn net verkregen imago van een schreeuwlelijk kwijt te raken. Na zijn derde plaats in de voor verkiezing in Iowa verscheen hij op een podium met rood aan gelopen hoofd om hard schreeuwend te verkondigen dat zijn strijd om het Witte Huis nog maar net is begonnen. Zijn opvallende uitbarsting op Martin Luther King-dag wordt al de ,,'I-have-a-scream- speech' genoemd, naar de we reldberoemde 'I-have-a-dream- speech' van King. Veel Ameri kanen zijn kennelijk een beetje geschrokken van zijn optreden, want sinds 'Iowa' gaat het niet zo goed meer met de populari teit van de ex-gouverneur van Vermont. Dean haalde gisteren zijn vrouw voor de camera's van de Amerikaanse zender ABC om haar te laten zeggen dat de De mocraat eigenlijk een hele zachtaardige man is. Zelf gaf hij toe dat zijn opgewonden rede „geen moment presidentieel was". „Maar ik ben ook geen perfect persoon", zei hij. Zijn echtgenote Judy Steinberg De an voegde er voor alle zeker heid aan toe dat haar man „vooral erg aardig en voorko mend is". Vijf dagen voor de voorverkie zingen in de Amerikaanse staat New Hampshire hebben de De mocratische presidentskandi daten vannacht in hun laatste openlijke krachtmeting voor de primary hun pijlen vooral op de zittende president George Bush gericht. Vooral het economi sche beleid en het optreden in Irak moesten het ontgelden. Op elkaar hadden de zeven deelnemers aan het debat wei nig kritiek. Kennelijk hebben ze geleerd van de 'caucus' in Iowa, waar de twee kandidaten die vooraf als favoriet golden en die elkaar voortdurend hadden zwart gemaakt, Howard Dean en Dick Gephardt, werden voorbijgestreefd door twee kan didaten die in de luwte waren gebleven, John Kerry en John Edwards. Wel benadrukte iede re kandidaat in het debat dat juist hij de meeste kans heeft om in november Bush te ver slaan. De voorverkiezingen van New Hampshire zijn de eerste waar alle kiezers in de staat aan mee mogen doen. De uitslag vormt over het algemeen een goede indicatie voor het verdere ver loop van de race om de presi dentsnominatie. bangkok/ap - De Thaise autori teiten hebben vandaag beves tigd dat twee mensen die zijn opgenomen met een virusinfec tie, ziek zijn geworden van het vogelgriepvirus. Het virus is ook aangetroffen bij kippen. Onderminister van landbouw Newin Chidchob zei dat de uit slag van laboratoriumproeven die de aanwezigheid van vogel griep in Thailand bevestigt, pas vandaag was binnengekomen. Verspreid over het land zijn er monsters genomen van zo'n 100.000 kippen. Het virus is aangetroffen in monsters uit Suphanburi, waar de meeste kippen ziek zijn geworden. Dat er ook minstens twee men sen ziek zijn van het vogelgriep virus werd bekendgemaakt door minister van volksgezond heid Sudarat Keyuraphun. Zij zei dat het gaat om twee jon gens. Beiden wonen dicht bij kippenboerderijen en zouden karkassen van dode kippen hebben aangeraakt.Een derde patiënt bij wie vogelgriep werd vermoed blijkt het virus niet te hebben. Twee andere verdach te gevallen zijn nog in onder zoek. Thaise boeren wisten eigenlijk al weken dat de vogelgriep die in Japan, Zuid-Korea en Viet nam is uitgebroken ook hui shield onder hun pluimvee. De 45-jarige Prasert Srisuphan huilde toen hij de enkele tien tallen kippen die hem nog rest ten voor de laatste maal voerde alvorens hen in opdracht van de regering levend te begraven. Hij en kippenboeren zijn kwaad op de regering, omdat zij al we ken geleden hebben gevraagd om vaccins tegen de vogelgriep. Maar als Thailand die toen had geïmporteerd waren andere landen gealarmeerd en was de voor het land zo belangrijke kippenexport in gevaar geko men. „Als we deze ziekte in Thailand vinden stort de kippenindustrie meteen in", waarschuwde landbouwminister Newin giste ren nog. „We zouden onmid dellijk meer dan honderd mil jard baht (twee miljard euro) verlies lijden." Newin drukte de boeren op het hart hun kippen te ruimen, maar beweerde dat die aan cholera leden. Boeren die vreesden voor vogelgriep noemde hij „onwetend". Vanmorgen kon de regering de aanwezigheid van het virus niet langer verzwijgen. Verschillen de landen, waaronder Japan, vertrouwden het niet en zetten de import van Thaise kippen stop, waarop de aandelen in de branche kelderden. John Kerry (midden) heeft in de peilingen in de aanloop naar de De mocratische voorverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hamp shire een flinke voorsprong gekregen op zijn concurrent Howard De an (links). Uit peilingen blijkt dat hij een voorsprong van 10 a 11 pro centpunt op Dean zou hebben. De voormalige NAVO-opperbevelheb- ber Wesley Clark (tweede van links), die in Iowa niet meedeed, volgt Dean in de peilingen op de voet met 16 procent. John Edwards (derde van rechts) heeft 14 procent van de kiezers achter zich en senator Joe Lieberman (tweede van rechts), voorheen de 'running mate' van Al Gore, staat op 4 procent. Foto: AP jeruzalem/anp - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren verklaard er niet over te pein zen terug te treden als premier of als voorman van de Likud partij ondanks een omkopings schandaal. De regeringsleider zei zeker te zullen blijven zitten op zijn post tot de verkiezingen die voor 2007 op de agenda staan. „Ik kwam hier als pre- Schroder maakt gewag van onacceptable zaken dan onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Er gloort hoop voor Afrika's zorgenkind, Zimbabwe, meent Thabo Mbeki. De Zuid- Afrikaanse president onthulde gisteren dat zijn omstreden Zim babwaanse collega Robert Mu gabe ermee heeft ingestemd di rect te onderhandelen met op positieleider Morgan Tsvangirai. Het zou een grote doorbraak zijn, maar de direct betrokkenen wisten er gisteren nog niets van. Mbeki deed zijn uitspraken tij dens een persconferentie met de Duitse kanselier Gerhard Schroder, die deze week ver se'Ellende Afrikaanse landen bezoekt. Het was niet duidelijk of Mbeki, in veel kringen scherp bekritiseerd om zijn vriendelij ke houding jegens Mugabe, werkelijk meer wist dan ieder een, dan wel zijn gast wilde im poneren of indirect de druk op het Zimbabwaanse regime wil de opvoeren. Terwijl Schroder gewag maakte van 'onacceptabele zaken in Zimbabwe', zei Mbeki ook wel eens kritiek te hebben geuit. „Twee keer heb ik in het open baar en in het bijzijn van presi dent Mugabe, gezegd: 'de din gen die jullie doen zijn ver keerd'." Mbeki zei dat zijn laat ste bezoek aan het land, voor Kerstmis, ertoe heeft geleid dat Mugabe en Tsvangirai gaan on derhandelen. Het was de lange zomervakantie die alles wat had vertraagd, aldus Mbeki. In ^jmbabwe zei een kaderlid van Mugabe's partij Zanu PF niets te weten van formele on derhandelingen en toonde Tsvangirai, leider van de Bewe ging voor Democratische Ver andering (MDC), zich beleefd verbaasd. „Ik ben me nergens van bewust. Mbeki heeft eerder gezegd dat Mugabe wil onder handelen met ons, maar tot nu hebben we niets gehoord. Wij zijn er meer dan klaar voor." Mugabe heeft steeds geëist dat de MDC eerst moet afzien van de rechtszaak waarmee ze pro beert de laatste, door Mugabe 'gestolen' verkiezingen ongel dig te laten verklaren. Tot op heden heeft de partij dat gewei gerd. Aan de andere kant is Tsvangirai zelf verwikkeld in een proces, omdat hij een coup zou hebben gepland en Muga be had willen vermoorden. De^; week nam Tsvangirai zelf voor het eerst het woord in de rechtszaal. Hij vertelde er in te zijn geluisd door de geheime politie, die een ontmoeting in Londen in scène had gezet met een louche Israëlische zaken man die de 'eliminatie' van Mugabe zou organiseren. Een zeer slechte en waarschijnlijk gemanipuleerde bandopname is opgevoerd als bewijs van de ontmoeting. Tsvangirai ontkende niet dat de ontmoeting heeft plaatsgevon den, maar hield vol dat hij des tijds dacht met sponsors van de MDC te praten. Het woord eli minatie sloeg op het politieke einde van Mugabe, aldus de MDC-leider, die verder stelde een coup nooit te zullen steu nen. Opvallend genoeg zei Tsvan girai een bewonderaar te zijn geweest van de vrijheidsstrijder Mugabe maar niet van de poli ticus Mugabe. Het leek op iets van een verzoenend gebaar, maar weinigen die hierin het begin van een dooi zagen in de relatie tussen beide rivalen. Tsvangirai loopt overigens nog steeds het risico de doodstraf of levenslang tegen zich te horen uitspreken wegens hoogver raad. Wel een lichtpunt was het weer verschijnen, gisteren, van de populaire oppositiekrant Daily News die door Mugabe in september vorig jaar werd ge sloten. Na drie keer een gerech telijke uitspraak in het voordeel van de krant te hebben gene geerd, besloot de regering naar de vierde te luisteren en werd de politie gesommeerd de re dactielokalen te verlaten. In een stuk getiteld 'We zijn terug' liet de hoofdredactie weten niet minder kritisch te zullen schrij ven 'aan voorheen. mier en als voorzitter van de Li- kud-partij. Ik ben van plan die posities vele jaren te bekleden, ten minste tot 2007", aldus een strijdlustige Sharon tegen par tijgenoten. Woensdag werd de Israëlische zakenman David Appel aange klaagd, omdat hij in de jaren negentig had geprobeerd de huidige premier Ariel Sharon om te kopen. De eerste minister zei gisteren al dat hij in de kwestie geen enkele reden ziet om af te treden of zijn werk zaamheden tijdelijk op te schorten. De aanklacht maakt overigens niet duidelijk of Sharon het smeergeld heeft geaccepteerd. Volgens de krant Haaretz staat er impliciet wel in dat Sharon actief aan de omkooppraktijken deelnam. De Israëlische rege ringsleider is al vaker beschul digd van betrokkenheid bij fi nanciële schandalen, maar heeft elke aantijging hartgron dig tegengesproken. De jongste beschuldigingen ko men voort uit een al jaren lo pend onderzoek naar illegale fi nanciering van de politieke campagnes van Sharon. De aanklachten hadden tot nu toe nauwelijks gevolgen voor de populariteit van de premier, die mede door een harde aanpak van Palestijnse terroristen in de peilingen overeind blijft. De Is raëlische justitie beraadt zich nu toch over de vraag of zij ook Sharon moet aanklagen. Een besluit over al dan niet vervol gen'.^ mogelijk al binnen enke-' le weken te verwachten. istanbul/athene-anp-dpa - Reddingswerkers hebben de handen vol aan de gevolgen van de zware sneeuwval en stormen in het westen van Tur kije. Duizenden automobilisten zijn gestrand in de sneeuw. Ze ker één scholier is onderweg van school naar huis doodge vroren. Vooral Istanbul kreeg het zwaar te verduren. De sneeuw leidde ertoe dat 80 procent van de in woners van de miljoenenstad gisteren enkele uren zonder stroom kwam te zitten. Van morgen zaten alleen al op één weg in de buurt van Istanbul bijna 3000 automobilisten vast. Velen van hen hadden geen brandstof meer, omdat ze om de kou te verdrijven hun motor hadden laten draaien. Gouverneur Guler sprak voor de Turkse zender NTV van een historische verkeersopstopping. „Het is een zeer uitzonderlijke situatie", aldus de bestuurder die inwoners van de metropool opriep de auto te laten staan. Lagere scholen houden van daag op last van het stadsbe stuur hun deuren gesloten. Ook de aandelenbeurs van Istanbul blijft dicht. Metereologen ver wachten dat de sneeuwval ook het weekeinde nog aanhoudt. Buurland Griekenland had gis teren eveneens te kampen met zware sneeuVwal en hevige storm. In het hele land zorgde dat voor aanzienlijke verkeers problemen. Tientallen vluchten vanaf de luchthaven van Thes saloniki werden geannuleerd. Talrijke wegen in het noorden van het land waren alleen maar met sneeuwkettingen te berij den. new Delhi/ap - Een extremisti sche moslim uit Kashmir is vanmorgen met 3,5 kilo explo sieven aangehouden in de In diase hoofdstad New Delhi. Volgens de politie was het zijn bedoeling die aanstaande maandag op de Dag van ae Re publiek tot ontploffing te bren gen. Welke plek hij voor zijn aanslag in gedachten had was niet duidelijk. De verdachte, volgens de politie een lid van de militante groep Hizb-e-Islami, werd aangehouden op een sta tion. De Dag van de Republiek, 26 januari, is voor de politie elk jaar aanleiding om te waar schuwen voor mogelijke aan slagen door separatisten uit Kashmir. Er is nog nooit een aanslag gepleegd op die dag. De Indiase vice-premier, Lal Krishna Advani, had dinsdag een ontmoeting met leiders van de Hurriyet Conferentie van Al le Partijen, het overkoepelende orgaan van de legale afschei dingsbewegingen in Kashmir. Zij kwamen overeen dat alle vormen van geweld moeten stoppen en dat de problemen in Kashmir stap voor stapv noe- ten worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7