Hoorzitting over geweld in onderwijs BINNENLAND 'Dankzij Beatrix ben ik vrij. Godzijdanky 'Geluidsregels voor Schiphol werken niet' vmmm vlier bedreigt ar met dood htelingen moeten terug niet vervolgd dood illegaal laat aquarel it bij politie eteam tegen enhandel wen strijden ;eten Delfzijl ai geen verbod tesurfen 'Aanpak van escortgirls door politie bespottelijk' Justitie steekt stokje voor interview met Klinkhamer Kamer luistert naar noodkreet EU waarschuwt Nederland w mept irallers weg irde verdacht nisbruik kind Steeds meer moslims in Nederland begraven Terugroepactie Zonnatura babyvoeding Wortel met aardappel en rundvlees Bffeafn mm ad - Een 16-jarige leer- Zaandam is door de po- igehouden nadat hij een met de dood had be- De jongen had tegen lerlingen gezegd dat hij ar< ar zou doodschieten, pri hij al eens aan een leer- ar n vuurwapen had laten s e erd de bedreiging door ge lolleiding zeer serieus ho en. Bij huiszoeking werd ori ïrwapen gevonden. ac - Asielzoekers uit het me n van Irak worden bin- voi t waarschijnlijk naar on id teruggestuurd. Bron- id het kabinet hebben restigd. De situatie in het nvan Irak is volgens andse Zaken zo verbe- tde tijdelijke stop op te en kan worden opgehe- e werd vorig jaar inge- dens de oorlog in Irak. dam - Het openbaar mi- heeft besloten de arts okken was bij de dood gedetineerde in ispitium De Weg in lam niet strafrechtelijk lgen. Volgens het OM arts wel schuld aan de n de 31-jarige man uit Faso, maar is een pro bij het tuchtcollege i zijn plaats. De man 1 op 14 januari 2003 in shospitium. Volgens heeft de arts onder- ie ziek de man was. een - Het Zuiderzeemu- inkhuizen heeft de in ichilderde aquarel van ijacobsz. Mooy terug, irel werd eind decem- olen, maar is gistermor- Jr de dief achtergelaten otorkap van een poli- roor het politiebureau iiizen. Het kunstwerk, epen uit de tijd van de se walvisvaart, is terug- in het musem. Een internationaal po- i gaat zich richten op Senhandel vanuit Bulga- lister Remkes van bin- se zaken heeft daarover overeenstemming be- t zijn Bulgaarse collega, jlitieteam zitten ook uit België, Duitsland en hei Delfzijl krijgt een ijke burgemeester. De teraad heeft gister- in Hermans-Vloedbeld jemeester van Ouder- Maritje Appel-de Waart ;gemeester van de ge- Bergh, unaniem voor- n. Het is de eerste keer vrouwen campagne roor het burgemeester- vrijdag 23 januari 2004 den haag-eindhoven/gpd - Er is kritiek op de aanpak van ille gale prostitutie door de Eind- hovense politie. Die bestelt es- cortprostituees op een hotelka mer om vervolgens te controle ren of het gaat om illegaal in ons land verblijvende buiten landse vrouwen. Volgens Twee de-Kamerleden zou sprake kunnen zijn van 'uitlokking'. Ook uit de hotel- en prostitutie- branche klinkt kritiek. L. Elzin- ga van de sector Hotels van Ko ninklijk Horeca Nederland noemt de door de politie ge hanteerde methode 'bespotte lijk'. ,,Het is heel raar dat de po litie op deze manier stimuleert dat hotels voor escortservice worden gebruikt. Dit zijn zaken waar wij absoluut niet bij be trokken willen raken." Een woordvoerder van de De Rode Draad, de belangenorga nisatie voor prostituees, vindt dat vrouwen die door de politie besteld worden en wel legaal blijken te werken, voor hun tijd betaald moeten worden. „De vrouwen mogen hier niet de dupe van worden." Volgens ad vocaat G. Knoops zou zo'n claim weinig kans op succes maken. ,Als het handelen van de politie voldoet aan de wette lijke criteria, dan ligt het niet voor de hand dat schade voor omzetderving en tijdverlies ge claimd kan worden." Zowel De Rode Draad als Knoops vragen zich wel af of de nieuwe opsporingsmethode geen uitlokking is. Die vraag stellen ook de Kamerleden An- dré Rouvoet (Christenunie) en Aleid Wolfsen (PvdA). Ze vin den het jammer dat de vrou wen meteen de grens over wor den gezet en zo geen kans krij gen een proefproces aan te spannen. Rouvoet vindt dat de politie zich 'in een juridisch schemergebied' begeeft. Wolf sen, zelf oud-rechter, zegt dat van uitlokking sprake is 'als je iemand op de gedachte brengt een strafbaar feit te plegen, ter wijl die daar eerder niet aan had gedacht'. „Hier lijkt dat niet het geval." groningen/gpd - De reclasse ring in Amsterdam heeft schrij ver Richard Klinkhamer verbo den zaterdag een interview te geven in Groningen. Klinkha mer, in 2001 veroordeeld voor doodslag op zijn vrouw, zou te gast zijn op de Schrijversschool Groningen in het kader van de reeks Tegendraadse Schrijvers. Volgens een woordvoerster van de reclassering heeft Justitie de beslissing genomen 'uit respect voor derden'. „De reacties op de aankondiging van het inter view waren bijzonder heftig. Justitie heeft zich in eerste in stantie onvoldoende gereali seerd dat het delict ter sprake kon komen." Volgens de woordvoerster heeft een aantal mensen gedreigd de bijeen komst te verstoren. Klinkhamer werd vorig jaar ver vroegd vrijgelaten en staat nog tot oktober onder elektronisch toezicht. Organisator Sinkgra- ven van de Schrijversschool wil Klinkhamer na zijn vrijlating alsnog naar Groningen halen. „Klinkhamer heeft begrip voor het besluit, maar is wel teleur gesteld", zegt hij. „Hij is bereid om eind oktober zijn eerste openbare optreden te geven in Groningen." den haag/gpd - „Dankzij Bea trix en de Nederlandse regering ben ik vrij. Godzijdank." Pedro Ruyzing (45) maakt op het poli tiebureau in Bangkok de indruk alsof hij nog amper kan geloven dat hij net gratie heeft gekregen van de Thaise koning. „Drie da gen heb ik Beatrix op televisie gezien. Ik heb gezien dat ze met de koning zat te praten. En drie dagen daarna ben ik vrij." Ruyzing popelt om naar huis, naar Enkhuizen, te gaan. De paar dagen die hij nog op het Thaise politiebureau moet doorbrengen, zijn hem te lang. Hij wil naar zijn ouders. „Mijn vader ligt op sterven. Ik moet naar mijn moeder toe." Voor de camera's omarmt hij George Ofosuhene, de andere Neder lander die gisteren gratie kreeg. Ruyzing werd tien jaar geleden opgepakt wegens smokkel van diie kilo heroïne. Uit geldge brek stortte de toenmalige taxi chauffeur zich in een avontuur als drugskoerier. Hij moest een partij dmgs, verstopt in een ogenschijnlijk onzichtbaar tus senstuk van een koffer, van Verdrag wordt snel getekend Minister Bot van buitenlandse zaken heeft het overleg met de Thaise minister van justitie af gerond. Volgens zijn woord voerder zijn Nederland en Thailand het eens over een overbrengingsverdrag en kan dat op korte termijn worden getekend. Machiel Kuijt, de bekendste Nederlander in een Thaise cel, zou een beroep op het verdrag kunnen doen. Thailand naar Nederland bren gen. Met dat ene vluchtje kon hij 25.000 gulden verdienen. Toen hij in Bangkok klaar stond voor de vlucht naar Schiphol werd hij uit de rij wachtenden geplukt. In een tien minuten durend proces kreeg hij de doodstraf, die na zijn bekente nis werd omgezet in levenslang. De van oorsprong Ghanese Ofosuhene werd in 1993 ver oordeeld voor het smokkelen van harddrugs en zou nog 43 jaar moeten uitzitten. Moeder Lies Ruyzing is thuis in Enkhuizen door het dolle heen dat haar zoon vrij is. Ze kreeg gisterochtend onverwacht een telefoontje. „Ik sprong een gat in de lucht." Eigenlijk kan ze nog niet geloven dat ze over een paar dagen haar zoon weer in haar armen kan sluiten. Ze zag hem voor het laatst in 2002. „Heel emotioneel. We zaten drie dagen achter tralies met el kaar te praten." Bij jeugdvriendin Brigitte Laan, die Pedro en zijn ouders al ja ren steunt, ging gisteren de vlag uit. Regelmatig stuurde Laan, die ook de drijvende kracht is achter de website prisonlife.nl, de afgelopen jaren pakketjes naar Thailand. De hele dag rin kelt bij haar de telefoon. En om half twee krijgt ze Ruyzing zelf aan de lijn. „Hij was door het dolle heen. Hij riep: 'Ik ben vrij. Ik ben vrij', en 'zorg dat het biertje koud staat'." Als Pedro thuis is, gaat ze een feestje voor hem bouwen. Ruyzing, die in een cel zat met de Amsterdamse marktkoop man Machiel Kuijt, heeft één belangrijke les voor zijn toe hoorders op het Thaise politie bureau. „Doe nooit wat ik ge flikt heb", zegt hij. „Het kostje je leven." den haag/anp - De Tweede Ka mer houdt waarschijnlijk in fe bruari een hoorzitting over ge weld op school. Leerlingen, lera ren en bestuurders moeten dan hun verhaal doen in de Kamer. De Kamer besloot gisteren tot de hoorzitting. De politiek zou zo een beter beeld moeten krij gen van de maatschappelijke problemen waarmee scholen worden geconfronteerd. De zit ting is een initiatief van D66. „Directe aanleiding voor de hoorzitting is natuurlijk de moord op Hans van Wieren in Den Haag", zegt D66-Kamerlid Lambrechts. „De problemen die zich op de scholen manifes teren zijn, ondanks de enorme inzet van de leraren en begelei ders, soms te groot voor scho len. Daar ligt dus een taak voor de politiek." De Kamer reageert met het ini tiatief op de oproep van direc teur G. van Miltenburg van het Terra Collega, waar Van Wieren leraar was. Van Miltenburg wil dat de politiek luistert naar de noodkreten van de scholen. Hij klaagde dat het veld al jaren roept dat de capaciteit van het onderwijs aan zeer moeilijk op voedbare kinderen verdubbeld dient te worden, maar dat in plaats daarvan het voortgezet LOM-onderwijs is wegbezui- nigd. De Kamer wil tijdens de hoor zitting nu eens niet de ver trouwde organisaties aan het woord laten. Lambrechts: „We willen praten met gewone lera ren en schoolleiders en ook met leerlingen. We hebben goed ge luisterd naar de boodschap van Van Miltenburg, en de zaak is urgent." brussel/gpd - De Europese Commissie daagt Nederland voor de Europese rechter als een aantal Europese richtlijnen tegen luchtvervuiling niet snel worden overgenomen. Het gaat onder meer om richtlijnen die de maximale uitstoot van vuil verbrandingsovens en energie centrales regelen en een richt lijn waarin de maximale uit stoot van stoffen als ammoniak en zwaveldioxide is vastgelegd. Ook een richtlijn die limieten stelt aan de hoeveelheid ben zeen en koolmonoxide in de lucht, heeft Nederland nog niet overgenomen. De vier richtlij nen hadden volgens Brussel al eind 2002 in nationale wet- en regelgeving moeten zijn omge zet. Nederland is niet het enige land dat achter loopt bij het omzet ten van Europese richtlijnen in nationale wetten. Acht andere EU-lidstaten hebben ook een aanmaning gekregen. (advertenties) - Kitesmfen voor de Hoek van Holland en van de Maasvlakte ij; et geheel verboden. eester en wethouders erdam kwamen giste- ^*ecj andringen van de WD g0E het eerder voorgestel- (j, id voor kitesurfen in tej{ itwateren. Het college 'n verbod, vanwege de van de sport. In novem- leed een kitesurfer op vlakte. ww - Een medewerkster buurtsuper in Rotter- ift gistermiddag vier :rs met een paraplu de ;emept. De 40-jarige et zich niet afschrikken, nannen haar met pak- en andere levensmid- kogelden. Twee over- ozen het hazenpad via leur, de anderen wisten snel ze de achteruit esten bereiken. De hadden geprobeerd de en te breken. am - Een 75-jarige man iterdam gearresteerd nking van seksueel cvan een 3-jarig meisje, ichte, buurman van het >te korte tijd op de Toen de moeder thuis- ntdekte zij verwondin- aar dochtertje en raad- een arts. Deze stelde ruik vast. De bejaarde eeft zijn daad bekend. Bloemkool per stuk 1.69 Bavaria krat 12 flesjes a 300 ml 3.99 Pepsi of Sisi diverse smaken, fles 1500 ml 95 Aanbiedingen geldig t/m 25 januari 2004 Dat is gewoon den haag - Moslims willen vaker in Nederland worden begraven. Steeds meer gemeenten hebben plannen voor islamitische graf velden op algemene begraaf plaatsen. In de praktijk blijkt dat nog niet zo eenvoudig. 'Elke moslimstroming heeft daar een apart veldje.' Steeds meer Nederlandse mos lims willen in Nederland wor den begraven. Zeker voor de hier geboren tweede en derde generatie is het niet vanzelf sprekend dat ze straks in een kist per vliegtuig teruggaan naar Turkije of Marokko. Uitvaartondernemers, beheer ders van begraafplaatsen en ge meenten proberen voorzichtig op deze wens van allochtone Nederlanders in te spelen. In de praktijk blijkt dat niet eenvou dig. Belangrijkste vraag is waér de moslims hun doden willen begraven. Gouda was een van de gemeen ten die onlangs met dit vraag stuk te maken kreeg. De ge meente wil op de algemene be graafplaats IJsselhof een vak in richten voor moslims, maar de moslimgemeenschap wil liever een stuk grond kopen voor een eigen begraafplaats. Gouda Op de Haagse begraafplaats Westduin is een deel voor moslims. Op het oog zijn alleen de arabische te kens op de stenen afwijkend, maar onder de grond zijn de verschillen groter. Foto: GPD/Theo Bohmers nam het bureau Genius Loci in de arm, gespecialiseerd in be graafplaatsadvies en -beheer. Voor directeur Cor Smulders van Genius Loci is het niet de vraag óf, maar wannéér islami tisch begraven in Nederland een vlucht neemt. „Er zijn 920.000 moslims in Nederland. De tweede en derde generatie verliest geleidelijk de binding met het land van herkomst. Hun familie is en blijft hier. Ge meenten vragen steeds vaker wat ze moeten met islamitisch begraven." Den Haag heeft de oudste mos limbegraafplaats van Neder land. Op een van de gemeente lijke begraafplaatsen is al sinds 1930 een apart vak voor mos lims. Dat waren destijds mos lims uit het voormalig Neder- lands-Indië. Vaak 'inlandse' be dienden die met Nederlanders mee kwamen naar Den Haag. Inmiddels is er meer ruimte no dig voor het begraven van mos lims. Daarom is op een andere Haagse begraafplaats een nieuw moslimgedeelte in ge bruik genomen. Daar hebben tot nu toe veertig volwassenen en twaalf kinderen hun laatste rustplaats gevonden. Op het oog zijn alleen wat ara bische tekens op een enkele grafsteen afwijkend. Maar on der de grond zijn de verschillen groter: de lichamen liggen op de zij, veelal slechts in een doek gewildceld, het gelaat in de rich ting van Mekka. Niet alleen de juiste ligging van de dode is belangrijk voor mos lims. Er zijn meer dingen waar rekening mee moet worden ge houden. Smulders van Genius Loei: „Extra schoppen bijvoor beeld, want de mannelijke fa milieleden van de overledene gooien vaak samen het gat dicht. Er wordt door moslims nog echt begraven. Een was plaats is vanwege de vieze han den dan ook geen overbodige luxe. Honden willen moslims ook absoluut niet bij hun do den hebben. Dat zijn volgens de islam onreine dieren. Nog een belangrijk verschil is dat de teraardebestelling volgens de islam binnen 24 uur moet plaatshebben, liefst al voor de eerste zonsondergang. Maar dat is strijdig met de Neder landse wet op de lijkbezor ging" Begraven in het land van her komst is voor veel moslims nog steeds een aantrekkelijke optie. Niet alleen omdat een graf in Turkije en Marokko veel goed koper is, maar ook omdat eeu wigdurende graven daar ge bruikelijk zijn. In Nederland wordt een graf vaak na twintig, dertig jaar geruimd. Elke tien jaar kan wel om verlenging van grafrechten worden gevraagd, maar daar zit een prijskaartje en veel administratieve romp slomp aan vast. Toch verwacht Cor Smulders dat steeds meer moslims dat voor lief zullen nemen, omdat ze begraven willen worden in het land waar ze ook zijn gebo- Uit voorzorg roept Zonnatura consumenten op om de 200 grams potjes babyvoeding 'Wortel met aardappel en rundvlees' niet te gebruiken en de inhoud weg te gooien. Het betreft alleen potjes maaltijdvoeding van 200 gram voor baby's ouder dan 6 maanden met uitsluitend de productieeode A2343G en houdbaarheidsdatum 220806. Deze code en houdbaarheidsdatum vindt u op de rand van de deksel. Dit product is in Duitsland gemaakt met biologisch rundvlees. Bij een routinecontrole van de Duitse keuringsdienst is nu gebleken dat de Duitse overheid het vlees voor consumptie heeft vrijgegeven, terwijl dit bij vergissing niet op BSE was getest. Hoewel de kans op gezondheidsrisico's in biologisch rundvlees verwaarloosbaar is, heeft Zonnatura uit voorzorg besloten de producten waarin dit rundvlees is verwerkt, uit de markt te halen. Indien u één of meerdere potjes van bovengenoemde babyvoeding in huis heeft, kunt u het aankoopbedrag terugkrijgen door de deksel(s) van deze potjes op te sturen naar: Zonnatura, antwoordnummer 10196, 2700 VB Zoetermeer. Vergeet daarbij niet uw naam, adres, woonplaats en bank- of gironummer te vermelden. Een post zegel is niet nodig. Mocht u nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met het gratis telefoonnummer 0800-0995522. Alle overige varianten babyvoeding van Zonnatura, evenals alle potjes 'Wortel met aardappel en rundvlees' met een andere productiecode en/of houdbaarheidsdatum, kunnen gewoon worden geconsumeerd. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ongemak. Zonnatura, Zoetermeer Baksteen pleit voor aanpassing verplichte vliegroutes door Richard Mooyman schiphol - De verplichte vlieg routes bij Schiphol moeten worden aangepast. Het huidige systeem om de geluidshinder te beperken werkt niet. Dat zegt voorzitter B. Baksteen van het Platform Nederlandse Lucht vaart naar aanleiding van de problemen met gelijktijdige starts op de Polderbaan en Zwanenburgbaan. De afgelopen maanden gebeur de het onder meer door harde zijwind zeven keer, dat opstij gende toestellen per ongeluk afkoersten op een parallel gele gerd vliegbaan. Reden voor Luchtverkeersleiding Neder land (LVNL) om in te grijpen en de vertrekprocedures tijdelijk te veranderen in afwachting van een definitieve oplossing. Hier door dreigt echter een over schrijding van de geluidsregels. Volgens Baksteen, die piloot is bij de KLM, zijn de problemen te wijten aan de strenge en complexe Nederlandse geluids regels. Piloten zijn verplicht om na de start op de Polderbaan en Zwanenburgbaan eerst kilome ters lang rechtdoor te vliegen alvorens zij mogen afbuigen. „Het is niet handig om kilome ters lang parallel te moeten vliegen. Vliegtuigen met satel- lietnavigatie kunnen strak vlie gen, waarbij de wind wordt ge compenseerd. Maar andere toestellen kunnen door de wind 'afdrijven'. In de rest van de we reld is dit geen probleem, om dat je daar na de start zo snel mogelijk afbuigt." Met een onderlinge afstand van ruim twee kilometer liggen de Polderbaan en Zwanenburg baan ver genoeg uit elkaar, stelt de platformvoorzitter. „Dat is het probleem niet. In Los Ange les liggen de banen maar een paar honderd meter uit elkaar. De moeilijkheden worden ver oorzaakt door de complexe pro^'dures en rigide geluidsre- gels in Nederland. Het is niet zo gek dat je dan kwetsbaar bent voor weersomstandigheden." Baksteen pleit voor een aanpas sing van de vliegroutes -en pro cedures bij de evaluatie van de luchtvaartwet in 2006. De op lossing moet volgens hem wor den gezocht in het eerder ma ken van een bocht na de start Dit zal volgens hem onvermij delijk verschuivingen tot gevolg hebben van de geluidsbelasting op de grond. Luchtverkeerslei ders zouden meer vrijheid moeten krijgen om vliegers koersinstructies te geven om geluidshinder zo veel mogelijk te verminderen. Pedro Ruyzing en George Ofosuhene in het politiebureau van Nonthaburi, na hun vrijlating uit de Thaise cel. Foto: ANP/Vinai Dithajohn

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3