Tandems en sprekende agenda's; GESPREK VAN DE DAG Beatrix sluit bezoek af in Gouden Driehoek Reunion wint eerste voorronde songfestiva Open doel Blindenbeurs toont nieuwste hulpmiddelen vrijdag 23 JANUARI 2O0i DAGELIJKS LEVEN JE MA6 0 <T AAM Nf&AVWD VEft.TBLLEA/, HUOR PffT POE IK- WEU MENSELIJK Koningin Beatrix en prins Willem - Alexander sluiten hun 5-daagse staatsbezoek aan Thailand van daag af in de roemruchte Gouden Driehoek in het noorden van het land, op de grens met Birma en Laos. De Driehoek is wijd en zijd be kend van de opiumteelt (heroïne). In het Thaise deel is die met veel succes bestreden, onder meer door opiumboeren aan andere vormen van landbouw te helpen. In Birma en Laos is er echter nog een wereld te winnen. Koningin en prins bezoeken een nog niet officieel geopend 'Opium Museum' over de geschiedenis en gevaren van drugs. Het is al wel voor publiek toegankelijk, maar de officiële ingebruikneming volgt dit voorjaar. Beatrix en haar zoon doen ook het zogenoemde Doi Tung Project aan. een initiatief van de in 1995 overleden moeder van de Thaise koning. Dit project streeft herbe bossing, ontwikkeling van infra structuur, onderwijs, gezond heidszorg, gezinsbeperking, cul tuurbehoud en uitbanning van de afhankelijkheid van drugs na. De bewoners in het noorden zijn door armoede en onwetendheid nogal eens ten prooi gevallen aan opium, prostitutie en ook aids. De opiumteelt en de bevolkingstoe name veroorzaakten ook verwoes ting van de berghellingen. Na nog een culturele avond vlie gen Beatrix en Alexander met het regeringstoestel KBX naar Bang kok, waar ze overstappen op een lijnvlucht naar Amsterdam. De KBX komt met een deel van de hofhouding op zijn gemak naar Nederland, want het toestel kan geen langere afstanden in een keer vliegen. Als de koningin en de Prins van Oranje zaterdagmorgen in alle vroegte op Schiphol landen, kun nen ze terugzien op een in alle opzichten geslaagd staatsbezoek, met als hoogtepunt het succes van met name minister Bot van buitenlandse zaken. Die kon gis teren de gratie van twee Neder landse gevangenen aankondigen en het verdrag tussen Thailand en Nederland dat het andere gedeti neerden mogelijk maakt een deel van hun in Thailand opgelegde straf in Nederland uit te zitten. Het bezoek aan Thailand werd verder gekenmerkt door veel ty pisch Aziatische pracht en praal. Hoewel de Oranjes wel het een en ander gewend zijn aan egari waren de koningin en de pri 1 flink onder de indruk. Naar 1 luidt had de koningin zelfs e beetje tegen alle glorie opge x want al mag ze van allure he e ze blijft een Hollandse voor het allemaal ook weer niet ti moet worden. Ze heeft echt op genoten van het totale re gramma de enorme gastvrij van de Thai, die het het hele zeischap enorm naar de zin 1 ten te maken en zelfs de me n reisde journalisten het gevo t ven dat ze meer dan welkonpt ren. anp Bezoekers van de dierentuin van Berlijn kunnen de ongebruikelijke VRIENDSCHAP tussen de KAT Muschi en de BEER Maüschen weer gadeslaan. De twee zijn na een scheiding van enkele maanden op nieuw bij elkaar gebracht en kunnen nu weer samen van het leven genie ten. Muschi verscheen ruim drie jaar geleden in het buitenverblijf van de vrouwtjesbeer en de twee vormden sindsdien een onafschei delijk paar. Zij zaten samen in de zon en deelden hun maaltijden van rauw vlees, dode muizen, fruit en brood. In oktober werden zij echter gescheiden, omdat het buitenver blijf van de beer moest worden ver bouwd en Maüschen zolang in een kooi moest worden opgesloten. De poes bleek ontroostbaar. Muschi zwierf mistroostig door de dieren tuin en zat uren voor de kooi. Verzor gers hebben het diertje nu weer bij haar vriendinnetje toegelaten. De Amerikaanse zanger ART GAR- FUNKEL is aangeklaagd wegens het bezit van een kleine hoeveelheid MARIHUANA. Afgelopen zaterdag vond de politie de marihuana in een van de jaszakken van Garfunkel, na hem in de staat New York te hebben aangehouden wegens overschrijding van de maximumsnelheid. Garfun kel moet op 28 januari voor de rech ter verschijnen, maar hij mag ook per post op de aanklacht reageren. Hij kan tot een boete van honderd dollar worden veroordeeld. Alleen als hij de afgelopen drie jaar eerder is veroordeeld, valt de straf hoger uit. Afgelopen najaar ging Garfunkel (62) voor het eerst in twintig jaar weer op tournee met Paul Simon. In de jaren '60 en '70 scoorde het duo Simon Garfunkel hits als Sound of Silence, Mrs. Robinson en Bridge over Troubled Water. Foto: AP Het internet is een nieuwe ZOEK MACHINE 'rijker'. Booble.com is er speciaal voor surfers die op zoek zijn naar PORNO op het web. De beden ker van de nieuwe dienst is een za kenman uit New York. Hij zegt dat zijn zoekmachine alleen 'goede' sekssites zal aanbieden. Speciale filters moeten voorkomen dat ille gaal materiaal of 'extreme hardcore' op de monitoren verschijnt. De op maak van de zoekmachine zal de wereldberoemde zoekmachine Google.com zeker niet kunnen beko ren. Booble.com gebruikt nagenoeg identieke letters en kleuren, be doeld als een 'parodie', aldus de ini tiatiefnemer. Peter Benary Misverstand: de meest voorkomende vorm van communicatie JENNIFER LOPEZ (34) verbreekt haar verloving met BEN AFFLECK (31). De twee sterren hadden eigen lijk al afgelopen september moeten trouwen, maar het huwelijk werd toen op het laatste moment afge last. Het koppel zei destijds dat ze vreesden voor een enorme mediabe langstelling omdat de plek van het huwelijk was uitgelekt. Lopez' woordvoerster deelde geen nadere details mee en vroeg 'op dit moeilij ke moment' om respect voor de pri vacy van de superster. Lopez en Af fleck ontmoetten elkaar bij de opna men van de later volstrekt geflopte film Gigli in 2002. F<)to: AP Alweer een voorbeeld van een goed idee dat verkeerd wordt uitgevoerd en daardoor bij de toeschouwer een verkeerde indruk wekt. Alleen in dit geval levert dat wel het juiste resultaat. Open dag. Het klinkt als een antivoord op alle vragen, maar niets is bedrieglijker. Het is als kennismaken met iemand op een gemas kerd bal. Juist daarom zien scholen, universiteiten en andere onderwijsinstellingen het als de uitgelezen kans om nieuwe klantjes te werven, die nietsvermoe dend de indruk krijgen dat het er daadwerkelijk zo gezellig aan toegaat. En het zijn de pas geworven klantjes van het afgelopen jaar die deze indruk moe ten wekken. Dat is een slimme zet, want net een half jaar bezig zijn die over het algemeen nog te vers om een gedegen mening te hebben over het wel en wee op school. Bovendien heeft de school zo de minste kans op visitekaartjes die de problemen en de teleurstellin gen van het onderwijs en de organisatie al zijn tegen gekomen. Dus de informatiestroom stagneert al bij: 'Ja, het is hier leuk...en bij verdere vragen wordt het al snel: 'Tja, dat weet ik ook niet precies, dat moet je denk ik even aan een docent vragen...'En aangezien die het werven zien als een veiligstellen van hun sa laris, valt er niet meer te venvachten dan een enthou siasmerend verhaal met veel omhaal, dat er na ja renlange herhaling min of meer zit ingesleten. Het is allemaal theater. Aangezien ik gemiddeld één keer per twee jaar van studie wissel, ken ik de open dagen langzamerhand van binnen en van buiten. Ook dit jaar ben ik weer aan beide kanten van de partij. Als nieuwsgierige pottenkijker en als goed gedresseerde pottenbakster Intens GEHAAT, maar onmisbaar: de MOBIELE TELEFOON. Van alle nare apparaten die je toch nodig hebt is het mobieltje de ergste, blijkt uit een peiling van de Amerikaanse universiteit MIT. Dertig procent van de ondervraagden noemt de mobiele telefoon. Wek kers zijn een goe de tweede met 25 procent, ge volgd door tele visies (23 pro cent) en scheerappara- ten (14 pro cent). Magne trons, computers en antwoordapparaten staan ook in de ranglijst. ,,De mobiele telefoon brengt men sen samen, en dat is iets heel posi tiefs", zegt Merton Flemings, ver antwoordelijk voor de peiling. ,,Het nadeel ervan is dat je soms juist al leen wilt zijn." De Britse PRINS HARRY gaat voor twee maanden NAAR AFRIKA om er mee te werken aan een hulpproject voor jonge moeders en arme kinde ren. Om veiligheidsredenen worden de precieze plaatsen en tijdstippen van Harry's Afrikaanse verblijf niet vrijgegeven. Na zijn eindexamen aan de elitaire kostschool Eton heeft Harry een jaar vrij genomen. Vorig jaar bracht hij enige tijd door op een ranch in Australië. Volgens een woordvoerder moet Harry in Afrika leren hoe internationale organisaties hulp bieden aan mensen in moeilij ke omstandigheden. Na terugkeer uit Afrika gaat Harry naar de militai re academie van Sandhurst. Stoere tandems, bepakt en bezakt, staan op de beurs Ziezo voor visu eel gehandicapten. „Vorig jaar zijn we voor het eerst met vier koppels naar Denemarken gefietst. Voorop de zienden, de blinden en slecht zienden achterop. Dat was een aparte ervaring. Je leert ontzettend veel van elkaar. Dit jaar fietsen we in drie weken naar Polen", vertellen Hugo en Bas van reisorganisatie Verreweg. Niet alleen vakanties, maar ook veel hulpmiddelen en informatie zijn op Ziezo in Nieuwegein te vinden. De 3-daagse beurs wordt jaarlijks georganiseerd door de gelijknamige brancheorganisatie van bedrijven, die producten en diensten levert voor mensen met een visuele handicap. Onder de exposanten bevinden zich onder wijsinstellingen, de sociale werk voorziening, bibliotheken, voor- lichtings- en revalidatiecentra en sportverenigingen. Het accent van Ziezo ligt vooral op communicatie-apparatuur en hulpmiddelen voor een betere oriëntatie. „Ook blinden en slechtzienden willen aan het maatschappelijk leven deelnemen zegt J. Breider. Hij is één van de beursdeelnemers en zelf ook blind. Het bedrijf waarvoor hij werkt brengt een 'organiser' op de markt, waarin een gsm met sms, computerfuncties, wekker en cal culator zijn samengepakt. Het ap paraat kan als een schoudertasje gedragen worden. Een bood schappenlijstje worden via de brailletoetsen ingevoerd en afge speeld in de winkel. 1. De eerste voorronde van het Nationaal Songfestival is gisteravond gewonnen door het duo Reunion uit Waalre met de ballad Without you. Tweede werd de Amsterdamse Babette Labeij met het lied Alright. Beiden gaan door naar de finale op 22 februari. Reunion was met de gevoelige ballad zowel favoriet bij de stemmende kijkers (49 procent van de Het duo Reunion en Babette La beij zijn door naar de finaleronde van het Nationaal Songfestival. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk stemmen) als de vakjury. Labeij ei», de bij de kijkers en de jury op de ti plaats. De vier overige deelnemers van g avond krijgen in februari met de a 11 verliezers van de voorronden nog V: herkansing. De komende drie wek et zijn er nog diverse voorronden vo<ïe Nationaal Songfestival. De winnaaer de finale in februari gaat voor Ned land in mei naar het Eurovisie Son tival in Istanboel. De Tros zendt d voorronden en de finale uit op telfltv via Nederland 2. gpd in mijn eigen droomfabriek. Zo zie ik dus ook mijn school zich ombouwen tot open podium met kunst jes die hier de rest van het jaar niet worden vertoond. De sobere dagelijkse gang van zaken krijgt een opge poetst camouflagepak aan, die een weerspiegeling geeft van wat er in de maatschappij van een kunst academie wordt verwacht. Op de vele tot nu toe kale muren worden haastig in elkaar geflanste kunst werkjes gesmeerd, waardoor het inderdaad begint te lijken alsof wij onze kwasten en potloden maar moeilijk in bedwang kunnen houden en iedere onbe vlekte plek met creativiteit overspoelen. Zo zag ik dat ook een jaar geleden toen ik hier een kijkje kwam ne men. Ik zag ook heel veel enthousiaste leerlingen die van alles en nog wat uithaalden, waardoor een heel levendige en dynamische sfeer ontstond en ik over tuigd raakte van het idee dat dit inderdaad de van creativiteit ronkende droomfabriek was, waar ik naar zocht. Nu weet ik inmiddels dat op het woord 'creativiteit' hier een taboe heerst en dat ik zelf net zo enthousiast meewerk, niet zo zeer vrijwillig, als wel omdat mijn prestatie op deze open dag meetelt op mijn scorebord. Dan wil je wel. Dus doe ik mee aan het project 'Tableau Vivant'. Een performance art, waarbij stilstaan in een theatrale houding als aardig stukje kunst wordt beschouwd. Het zal de eerste en laatste keer zijn dat ik op deze school ook maar een beetje met theater bezig ben, maar in het nut van de open dag is dat een bijzaak. Mijn school zou mijn school niet zijn als ook het theater wordt uitgevoerd op een manier die voor de voorbijganger enkel als in teressant maar onbegrijpelijk kan worden geïnter preteerd. Open dagd la, maar open deur uiterst on wenselijk. Daar sta ik dan, als misplaatst decorstuk mijn eigen school op te leuken. En ik zie mezelf voorbijlopen nieuwsgierig kijkend, vertwijfeld zoekend naar infor matie in het stapeltje bij elkaar gescharrelde papie ren. Ze lacht en ik lach terug. Te enthousiast, maar voor het eerst heb ik het hier werkelijk naar mijn zin en ik weet me maar net te be heersen om niet 'Het is hier leuk' uit te kra men. Dat zou alles verpesten. Het zou haar afkunnen schrikken en bovendien is het foute informatie. Het is hier inspi rerend, het is hier hard werken, het is hier moeilijk wennen, het is hier door zetten, het is hier elke dag anders en het is hier vandaag net als op iedere andere open dag: normaal nooit zo... Het meest 'open' aan zo'n dag zijn de mensen die komen kijken, omdat zij openstaan voor wat de school te bieden 1 heeft. Maar hoewel ze met open armen worden ontvangen, krijgen ze zelden een openhartig antwoord op eerlijke vragen. Dus vallen ze met open ogen in een pr- technisch subliem opgezette val van een school die weigert open kaart te spelen op een open dag. Een jaar later volgt er dan voor veel eerstejaars een open-ba- ring. Reageren? reacties_op_column@hotma;lcom Nieuwe hulpmiddelen zijn uitte proberen op de beurs voor blinden en slechtzienden. Foto: GPD/Phil Nijhuis Nederland telt 625.000 slechtzien den en 16.000 blinden. Met het oog op de toenemende vergrijzing zullen die aantallen de komende decennia toenemen. Toch is vaak nog onvoldoende bekend welke hulpmiddelen het leven van een blinde of slechtziende vergemak kelijken. Zo bestaan voor lezen, handwerken of schilderen loepen of met camera's uitgeruste beeld schermen. Ondertiteling van tele visie kan met speciale apparatuur worden voorgelezen. Via braille en spraakondersteunende soft ware is op de computer ook inter net en e-mail bereikbaar. De Rabobank brengt inmiddels een sprekende chipknip op de markt. Het oplaadpunt is per tele foon te bedienen. Buiten het beursgebouw beproeft een groep je blinden een routeplanner. Het nieuwe apparaatje is op de schou der te dragen en werkt net als in de auto via APS. Het sprekende computertje wijst op straat de weg. En wie van de route is afge weken, kan het apparaat vragen waar hij zich bevindt om zo als nog de weg te vinden. Maar het is niet uitsluitend techniek wat de klok slaat. Ook sprekende horló- ges, braillewekkers, huishoudelij ke apparaatjes en spellen als dammen, schaken en kaarten ma ken in aangepaste vorm he voor de visueel gehandicap V eenvoudiger. Breider schui u moeizaam met zijn blinden dehond over de beurs. „Ik 1 hem net twee weken, het is erg wennen." gpd Ziezobeurs voor visueel gehnnclia L" tot en met morgen in het Nieuwej Business Center, Blokhove 7. Website: www.ziezo.org

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2