Tijdgebrek bij het feestje dat Praag heet TOERISME Wintersport voor hond en baas Goedkoop kampei met CampingCai W Kort weg in eigen land is populair Tweederde van alle bezoekers van de Vakantiebeurs, die vori ge week in Utrecht werd gehou den, heeft aangegeven geneigd te zijn dit jaar een korte vakan tie in eigen land te gaan door brengen. Dat is een forse stij ging ten opzichte van vorig jaar, toen net iets meer dan de helft van de bezoekers dat voorne men had. Erg in de belangstel ling stond Zuid-Amerika. Maar liefst 17 procent van de beurs bezoekers toonde interesse voor dat continent; vorig jaar was dit nog maar negen pro cent. Frankrijk is nog steeds on betwist de meest populaire be stemming in Europa. De Vakantiebeurs 2004 in Utrecht heeft 170.968 bezoekers getrokken (vorig jaar: 169.769), die gemiddeld zo'n 2500 euro aan hun vakantie willen beste den. Dat bedrag is gelijk aan de besteding van vorig jaar. Proeven aan Ierland Nog nooit een Ier in levende lij ve aanschouwt? Dan snel naar de Ierland Vakantiebeurs op zondag 8 februari. Weg met het vakantiesurfen op internet, vindt Ierland Toerisme. „Wie Ieren wil ontmoeten, de Ier- land-vakantie tot in de puntjes wil voorbereiden of gewoon eens wil proeven van de Ierse whisky moet naar Den Haag." De Ierland Vakantiebeurs is in het Nederlands Congres Cen trum van half tien tot vijf. De entree is 3 euro p.p., kinderen mogen gratis naar binnen. Schaatsen met Van Benthem Evert van Benthem, twee keer winnaar van de Elfstedentocht, woont inmiddels alweer een tijdje in Canada, maar vergeten doen we zo'n schaatslegende natuurlijk nooit. En dat lijkt we derzijds, want in samenwerking met Van der Valk Vakanties or ganiseert Van Benthem eind fe bruari een groot schaatsevene- ment op het Sylvan Lake, een meer dat in het westen van Ca nada, tussen Edmonton en Cal gary, ligt. Van 24 tot en met 27 februari worden daar toertoch ten voor amateurs en professio nals gereden. Voor schaatsgek- ken is een achtdaags arrange ment samengesteld waarover meer informatie te krijgen is bij Van der Valk Vakanties, tel. 0172 469 696 of www.vander- valkvakanties.nl. Dagelijks treinen naar Lourdes De organisatie Nationale Bede vaarten zet van zondag 8 tot en met vrijdag 13 februari een spe ciale dagtrein naar Lourdes in. In die plaats in de Franse Pyre neeën wordt elk jaar op 11 fe bruari de verjaardag gevierd van de verschijning van Maria aan molenaarsdochter Bema- dette Soubirous. Deze viering heeft een geheel eigen sfeer waarbij Lourdes tienduizenden pelgrims verwelkomt. Daar naast is dit jaar de wereldge bedsdag voor zieken op 11 fe bruari in Lourdes. De trein kent in ons land drie opstapplaat sen: Utrecht, 's-Hertogenbosch en Roosendaal. Info: www.na- tionalebedevaarten.nl. Caravanrally zonder caravan De Caravan Camper Rally's van ASCI kunnen vanaf dit jaar ook worden gemaakt door mensen die geen eigen caravan of camper hebben. Voor hen wordt tijdens de georganiseer de rondreizen overnachtingac commodatie gehuurd. Alle ral ly's zijn nu ook via internet te boeken: www.acsi-rally.com. VRIJDAG 23 JANUARI 2OO4 Goethe omschreef Praag als 'een kostbare parel aan de kroon van de aarde'. Maar dat was vroeger. Niettegenstaande enthousiaste verhalen van hen die er recent waren en de wetenschap dat de Unesco Praag heeft uitgeroepen tot cultureel werelderfgoed, luk te het voor vertrek maar niet om een vooringenomen beeld kwijt te raken. Een beeld van een stad overgoten met de venijnig grijze saus van het Oostblok. Kun je daar nou echt een leuk weekend doorbrengen? Nog geen twee uur na aankomst is de knagende twijfel omgeslagen in een lichte euforie. Ja, dat kan! En al heel snel ontdekken we dat twee da gen eigenlijk te kort zijn voor het feestje dat Praag heet. door Mirjam van Twisk „Maar waarom ben je nou zo verbaasd over het westerse ka rakter van Praag? Al eeuwen lang behoren we bij de meest ontwikkelde steden van de we reld, bij de welvarendste van Europa. De Russische overheer sing heeft dat echt niet onge daan kunnen maken. Na die veertig jaar zijn we gewoon ver der gegaan waar we gebleven waren." Gids Hana Kornecké is gauw klaar met zoveel naïviteit. Ze vindt het vanzelfsprekend dat je in het centrum van Praag kunt winkelen tot je erbij neervalt. En dat die prikkelende over vloed de financiële draagkracht van de gemiddelde Tsjech, met zijn maandinkomen van zes honderd euro, te boven gaat, dat accepteert ze als een gege ven. Eigenlijk weet ze niet be ter. Tijdens de Russische over heersing was alles ook zo duur. „Het grote verschil is dat je toen, ondanks die hoge prijzen, gedwongen werd rotzooi te ko pen. Daar kan ik me nog boos over maken." Ze mogen de draad na de Flu welen Revolutie dan gewoon weer hebben opgepakt, maar daarvoor moest wel eerst een erfenis van veertig jaar over heersing worden opgeruimd. Decennia achterstallig onder houd en verval zijn wegge poetst van de talloze monu menten, de vele winkelgalerijen werden in oude luister hersteld. Nu wedijveren ze met elkaar in schoonheid, herbergen de meest verrulckelijk winkels en fantastische etablissementen. Het lijkt schier onmogelijk om De bruggen over de Moldau in Praag. Foto's: GPD/CzechTourism er je aandacht eerlijk te verde len tussen etalageruit en archi tectuur. Als na de eerste middag en och tend van ons verblijf de kleding, schoenen en boeken ons bijna letterlijk de neus uitkomen, schakelen we naadloos over op de hebbedingetjes; de kunstga lerieën, het antiek en het glas. Begeerte De Tsjechen zijn beroemd om hun glas. De toeristenwinkels getuigen ervan in soorten en maten! Maar dat spul wekt bij ons geen begeerte op, dat doet de collectie van Glass op Hy- bemska wel. De topstukken lonken je tegemoet. Geen kit scherig gefriemel, maar strak, modem, kleurig en mooi, zo mooi. De neringdoende die hebzucht en handel signaleert probeert zijn waren nog aantrekkelijker te maken: „Denk erom dames, van de prijs die u hier betaalt gaat de belasting nog af. Die kunt u op het vliegveld terug vragen". Als echte Nederlanders besluiten we toch nog even over de aankoop na te denken. Genoeg geslenterd, tijd voor historie, kunst en cultuur, drie zaken waar je in Praag echt niet omheen kunt. Gids Hana wacht op ons op het Wenceslasplein aan de voet van het standbeeld van de heilige Wenceslas te paard, pal voor het imposante Nationaal Museum. Een histo rische plek, want hier dromden honderdduizenden Tsjechen in het najaar van 1989 samen, voor de Fluwelen Revolutie die een einde maakte aan de Russi sche overheersing. Hier ook be ëindigde student Jan Palach twintig jaar eerder zijn leven door zichzelf in brand te steken uit protest tegen de sovjetbe zetting. Hana wijst op de lichte vlekken in het pleister van de museumfacade. Inslagen van Russische kogels die in augus tus 1968 een einde maakten aan de Praagse Lente onder Alexander Dubcek. Bij het her stel van het neorenaissancepa- leis zijn deze kogelgaten bewust afwijkend van kleur gehouden. *J§t De Karelsbrug met, op de heuvel op de achtergrond, de Praagse Burcht. De astrologische klok op het Oude-Stads- plein. Foto: Mirjam van Twisk Wie voor het eerst op de Wen ceslasplein komt, heeft enige moeite het als zodanig te her kennen. De bijna 700 meter lange en zestig meter brede voormalige paardenmarkt heeft meer weg van een royale boule vard. Rondom het plein een mengelmoes aan bouwstijlen, waarin onder meer het Jugend- stilpand van hotel Europa met zijn befaamde café opvalt Hana neemt ons mee naar de Lucerna (Lantaarn), een ver stopte passage pal achter het plein die begin vorige eeuw werd neergezet door de opa van Vaclav Havel. Een beetje vergane glorie, maar nog steeds indrukkend. Opvallend is het kunstwerk van David Cerny dat een prominente plek heeft in de Lucema. Het paard dat aan zijn benen aan het plafond hangt met een ruiter op zijn buik geeft een vette knipoog naar de Rus sische overheersing waarin al les op z'n kop stond. Praag telt vijf stadsdelen: Stare Mesto (Oude Stad), Nové Mesto (Nieuwe Stad), Mala Strana (Kleine Zijde), de vroegere joodse wijk Josefov en de wijk rond de burcht Hradcany. Pas in de achttiende eeuw werden deze zelfstandige steden sa mengevoegd. Nova Mesto met z'n vele winkels en etablisse menten hebben we inmiddels aardig uitgekamd, dus laten we ons door Hana meenemen naar de andere kant van het cen trum, de burchtwijk. De hoog boven de stad uitto rende Praagse Burcht is het grootste burchtcomplex ter we reld met zijn voormalig konink lijk paleis, de machtige gotische St. Vïtuskathedraal, de Ro maanse St. Jorisbasiliek en na tuurlijk het beroemde Gouden Straatje. De St. Vituskathedraal is niet alleen van buiten indruk wekkend, maar ook van bin nen. De gebrandschilderde ra men bijvoorbeeld zijn van een verbijsterende schoonheid. Daarbij naar de kroon gestoken door het zilveren relikwieënal- taar van de heilige Johannes van Nepomuk en de met half edelstenen versierde Wen- ceslaskapel. Achter de kathedraal ligt het voormalige koninklijk paleis, te genwoordig werk- en ont vangstruimte van de president. Van zijn schoonheid moet het bouwwerk het bepaald niet hebben, maar het imponeert door zijn omvang en historie. Wel de moeite van een bezoek waard is de WladislawzaaL Hier werden riddertoemooien (com pleet met paarden) gehouden en koningen gekroond. Tegen woordig wordt de zaal gebruikt bij staatsbezoeken en verkiezin gen. Via de ruitertrap kom je op het St-Jorisplein en dan is het nog maar een heel klein stukje lopen naar het Gouden Straatje. Eigenlijk niet meer dan een smal doodlopend steegje met felgekleurde piepkleine pitto reske huisjes. Waar nu de mid denstand goede zaken doet, huisden ooit de paleiswachten en in later tijden ook de be roemde schrijver Franz Kafka (op nummer 22). Amadeus Om al het moois van de burcht- wijk te kunnen bekijken moetje minstens een halve dag uittrek ken. Tijd die wij niet hebben, dus laten we al die andere fraaie paleizen in de wijk en de burchttuin voor wat ze zijn. Wel stoppen we nog even bij de wisseling van de wacht (ieder heel uur en om twaalf uur met muziek). De blauwe uniformen die de paleiswachten dragen werden in opdracht van Havel ontworpen door de costumier van de film Amadeus. Delen van deze film zijn vlakbij het paleis opgenomen. Dan wandelen we door de schilderachtige wijk Mala Stra na, met zijn tegen elkaar leu nende huizen, steegjes, eethuis jes, bierlokalen en winkeltjes te rug naar beneden. Daar wacht het bekendste monument van Praag, de Karelsbrug, fraai uit gelicht in het invallende duis ter. Een mooi uitzicht over de Moldau, dertig immense heili genbeelden en talloze verko pers en artiesten maken de brug tot een attractie die niet gemist mag worden. In Praag hoef je je geen avond te vervelen. Overal in de stad zijn zogeheten blacklightthea- door Arvid van der Wolf In de zomer de Zwitserse ber gen in of gewoon lekker een trektocht maken over de Velu- we. Robert-Jan Vennik heeft de barrières opgeruimd die hon denliefhebbers doorgaans bij zulke ondernemingen tegenko men. Hij zet nu meerdaagse va kanties op touw voor hond met baas. Zelfs een echte winter sport voor de hond komt eraan. Honden op wintersport rollend door de sneeuw. Robert-Jan Vennik kan er nu al plezier om hebben als hij eraan denkt. In stilte duimt hij voor (heel veel) sneeuw in maart, want dan gaat hij op stap naar de Belgische Ardennen met minstens twintig honden en hun baasjes. „Zeker als er sneeuw ligt, wordt het een heel leuk uitje. Ik zie het al helemaal voor me: honden dol van plezier stuivend door de sneeuw en de begeleiders ly risch op de lange latten." Vennik is extra gebrand op de Belgiëtrip omdat het voor het eerst is dat zijn organisatie - Edogation- in de winter naar het buitenland gaat. Edogation, een samentrekking van 'educa tion' en 'dog', heeft in zijn vijf jarig bestaan tientallen wandel- trektochten opgezet voor hon denbezitters. „Het is begonnen met een eenvoudige tocht op de Veluwe, en is daarna steeds meer uitgebreid", zegt oprich ter en eigenaar Vennik. Nu biedt de organisatie veertien tochten. Dat varieert van een vijfdaagse reis naar België en meerdaagse kampeertochten van Groningen naar Drenthe tot trips naar de Luxemburgse Eifel. Deze zomer staat voor het eerst Zwitserland op het pro gramma. „Een vakantie in Sion in het Rhönedal dichtbij de Matterhom", meldt Vennik ver guld. „We lopen vanuit ons ho tel zó de Alpenwei op en gaan daar een week lang plezier ma ken. De Dolomieten en Schot land staan hoog op het verlang lijstje. .Alleen is het vervelend dat Schotland extra inentingen verlangt. Landen als België en Zwitserland doen daar niet moeilijk over. Die willen alleen een inenting tegen hondsdol heid." Vennik verhult niet dat vakan ties organiseren met honden erbij een hele klus is. Want op honden zit niet iedereen te wachten: „Bij kampeercentra kijken ze wel even vreemd op als je meldt dat je met twintig gasten en zeker twintig honden - een deelnemer mag maximaal twee honden meenemen - wilt komen kamperen. Maar nadat je ze ervan hebt overtuigd dat je geen rotzooi en geen lawaai zult maken, vinden ze het meestal goed." „Van de honden hebben ze niets te vrezen. Die kunnen na een dagje rennen en vliegen door de natuur meestal geen pap meer uitbrengen. En poe pen op een camping doen ze doorgaans ook niet, omdat ze dat overdag al hebben gedaan in de natuur. Als er toch eens een ongelukje gebeurt, wordt dat snel opgeruimd." Op een camping brengt een hond doorgaans de nacht door in de tent van zijn baas. En als de groep een nacht doorbrengt in een kampeercentrum dan is de gemeenschappelijke slaap zaal het domicilie van baas en beest. Ook dan is er doorgaans geen overlast, ook al omdat de honden aan elkaar gewend zijn. „Nadat ze bij aanvang van de reis met elkaar hebben kennis gemaakt gaan ze zich gedragen als een roedel. Dan gaan ze ook niet zwerven in het bos of vee lastigvallen." Kortom, klein en groot, van Deense Dog tot Chihuahua, gaan volgens Vennik voorbeel dig met elkaar om. „Ook aange lijnd gaan de honden meestal heel goed mee. Ik zoek natuur lijk vooral gebieden uit waar ze vrij mogen lopen, maar soms moeten ze een paar uur aan de lijn, bijvoorbeeld op de Pos- bank." Vennik heeft de afgelo pen jaren gemerkt dat hij een gat in de markt heeft aange boord, want de door hem geor ganiseerde tochten zitten stee vast vol. „Er doen hondenlief hebbers mee uit heel Neder land en niet zelden ook uit het buitenland. En weet je wat ook opvallend is: tweederde deel van de deelnemende honden bazen is vrouw. Ik weet eerlijk gezegd niet hoe dat komt." De deelnemers hebben tijdens de hondentrektochten een echte vakantie, want voor overnach tingen in kampeercentra of ten ten op campings met alles-er- op-en-eraan wordt gezorgd, de service is verder inclusief maal tijden en bagagevervoer. De hondentochten zijn inmid dels zo'n succes dat Vennik ze vanaf komend najaar gaat uit proberen in Canada „Wij gaan emigreren naar Calgary en ver kopen het bedrijf in Nederland. Ik heb ontdekt dat Canadezen net zo hondengek zijn als Ne derlanders en ik denk dat ook daar belangstelling is voor prachtige wandeltochten." Een ding weet Vennik zeker voor Niet alleen Edogation biedt vakantiereizen aan voor baasjes en honden. Ook Arke heeft dit 'gat in de markt' ontdekt. Deze reisorganisatie heeft in samenwerking met Purina Dog Chow een speci ale hondenvakantiegids sa mengesteld. Daarin zijn ac commodaties in acht Euro pese landen opgenomen waar de trouwe viervoeter welkom is. Op iedere be stemming kunnen activitei ten met de hond onderno men worden. In de gids ook tips voor onderweg en een overzicht van inentingen die nodig zijn. Meer informatie bij het reisbureau of via www.arke.nL sneeuw hoeft hij daar niet te duimen. Edogation Sports, Mercurius- weg9, 6971 GVBrummen, tel 0575 565272, e-mail in- fo@edogation.com; zie ook ww- w. edogation. com ters en marionettenvoorstellin gen- Ook concerten zijn er in overvloed, niet alleen in de offi ciële concertzalen, maar ook in vele kerken. De uitvoeringen daar duren korter en de entree kaartjes zijn goedkoper, maar dat zegt niets over de kwaliteit, zo ontdekken we bij een uitvoe ring van het Praags Kameror kest in de Sl Nicolaaskerk bij het Oude-Stadsplein. Rond halfüen staan we weer buiten, dus nog tijd zat voor een afzak kertje in een van de vele drank lokalen op de Pariska, een bou levard die niet alleen qua naam maar ook qua uiterlijk verwijst naar de Franse hoofdstad. Daar waar de late zaterdag avond eindigt, begint voor ons ook de zondagochtend. Pariské is het hart van wat ooit het joodse getto van Praag was. Aan het begin van de vorige eeuw moest de ernstig verpauperde wijk uit de dertiende eeuw, plaats maken voor nieuwbouw in overwegend art nouveaustijl. Zes synagogen, het oude stad huis en de oude joodse begraaf plaats overleefden de sanering en zijn nu met één entreebewijs te bezoeken. Zoals te verwach ten is dit geen vrolijk bezoek, wel indrukwekkend. We vallen stil in de Pinkasynagoge waar de wanden bekleed zijn met de namen, van 77.000 joodse slachtoffers van de nazi's en slikken emotie weg bij een ex positie van kindertekeningen gemaakt tijdens de Duitse be zetting. Buiten dwalen we over de begraafplaats waar de jocx gemeenschap van de vijfb tot in achttiende eeuwen: doden begroef. Wegens gebrek werden de overli twaalf rijen hoog gestapt Voor iedere nieuwe be[ werden het terrein wat hoogd en oude grafzei overeind gezet. Zo ontsl slechts een postzegel een woud van ruim zend zerken. De tocht begraafplaats eindigt bij de-Nieuwe-synagoge uit de oudste nog bestaande) goge van Europa. Hoewel we Josefov da: kort doen, besluiten we van de synagogen voor gt te houden en de ons nog rende uurtjes in Praag do brengen in de Oude Stad wacht ons op het Oude-S plein, omzoomd met in d ter verwarmde terrassen, het fraaie stadhuis met zi het begin van de vijftienc eeuw daterende astronoi uurwerk. Op de hele uren dringen de toeristen zich de klok om twee deurtjes zien opengaan waarachtiERt beelden van de twaalf ap ee' len voorbij schuiven. Veel te snel komt een we#mi je Praag daar tot een eint n nog zoveel niet verkend, zoveel niet gezien. Jamm maar ook gelukkig, want onontdekte rechtvaardigi Jd~c terugkeer in deze feesteli 'd1 gouden stad. FEITEN CIJFERS De hier beschreven reis is af komstig uit het programma KortWeg Steden van NS Travel. Een arrangement voor twee personen van drie dagen (twee nachten) kost, afhankelijk van het hotel, vlieg- of treinreis, tus sen de 179 en 410 euro. Praag is het hele jaar door een goede bestemming. De meest aantrekkelijke seizoenen zijn het voor- en najaar, maar dat zijn dan ook meteen de perio den waarin de meeste toeristen de stad bezoeken. In de winter maanden is het er iets rustiger- Vanaf 1 december is Praag ge huld in kersttooL InTsjechchië betaal je met Tsjechische kronen. Honderd daarvan zijn ongeveer 3,30 euro waard. Overal in Praag is geld te pinnen Als je grotere aankopen doet, kun je de belasting (circa dertig procent) met een bij de winkelier te verkrijgen formu lier terugkrijgen bij de grens. Eten en drinken zijn erg goed koop. Een overvloed aan eet huisjes en restaurants in alle soorten en maten vind je overal in het centrum, met uitzonde ringvan de burchtwijk. Kleding- en schoenenzaken zijn vooral gevestigd in de Nieuwe iet Stad. In de Oude Stad zijl110 de toeristenwinkels die o1 heersen, terwijl de Kleine a< zich kenmerkt door spec ken. Josefov heeft van all ig 1 maar onderscheidt zich klasse.Het avond- en na< 'i ven is vertegenwoordigd )ar delen van het centrum, i zondering van de burcht Een stad ontdek je vrijwe het beste te voet. Dat gel f ker voor Praag, met zijn pacte centrum. Toch is openbaar vervoer er pril regeld. De metro telt sletjilv drie lijnen, maar brengt een habbekrats overal w i wezen wilt. Ook de tram >ar zijn snel en voordelig. Ta ete zijn een verhaal apart. Ei >nt moet je daar als toerist n s beginnen, want je wordt, zeker afgezet. Wie toch e itbi wil nemen, doet er goed iw voren een prijs af te spreE beter nog, de receptie va vaj hotel te vragen vervoer t ig een afgesproken prijs rej hri Voor meer informatie o\ e d Praag: www.visitchech.c en Arww.pragueiguide.com e st Tsjechisch Verkeersbure uit Amsterdam (www.czecl hui maiL- ccamsterdam@ibn irle Een woud van zerken op de oude joodse begraafplaats ii sefov. Het succes van de Camping- Cheque heeft campingorgani satie ACSI geïnspireerd tot de introductie van een eigen kor tingskaart voor het voor- en na seizoen: de Campin gCard. Met deze kaart kan op 353 campings in zestien Europese landen worden overnacht tegen een ta rief dat, afhankelijk van de luxe op de camping, varieert van ne gen tot dertien euro. Anders dan bij de Camping- Cheque hoeft van tevoren niets voor de voordelige overnach tingen worden betaald. Kam peerders melden zich bij de ramping en laten de Camping- Card zien. Bij het gebruik van de card gelden geen beperkin gen voor het aantal overnach tingen. Voor het vaste tarief van 9,11 of 13 euro mag worden overnacht op een staanplaats met tent of caravan door twee personen. Ook de auto, stroom en gebruik van douches en warm water zijn bij de prijs inbegrepen. De campingeigenaars hebben zelf mogen bepalen wanneer zij abi de C ampin gCard accep asi op voorwaarde dat dit t fsvi ste negen weken in de i at den mei, juni en septen n g beurt Die laagseizoenp an staan per camping aanj etri in een gidsje dat specia ichi de CampingCard is uitgmii Dit gidsje is bij ACSI voi deli euro te bestellen. Wie d kr ne campinggidsen van lekt aanschaft, krijgt de cart ïrgi De deelnemende camp :n, ook te vinden op intern erla Ook de campinggids o{ kab van ACSI ging op de sclng. werd zo uitgebreid dat n s twee schijfjes voor nodi p o ACSI rustte zijn inspect ïr met GPS, waarmee de e roe plek van alle 8000 ge'ins igei de campings kon word Hi paald. Die plekken zijn en kaartenheel nauwkeurig V werkt. De gebruiker zie edv door in een oogopslag eui camping echt aan de r< geli een stad ligt en niet tie: 1 ni meter verderop. en. Meer info, tel 0488- 45. s h internet: www.campinfan t erti

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24