Salon Brussel weinig onthullend Grootste stijger Kia heeft smaak te pakken Dikke diesel voor 307 en 407 AUTO MARESTAD B.V. De man achter het merk Dutjeshotels langs Britse wegen londen - In Groot-Brittannië biedt een hotelketen de ver moeide automobilist de moge lijkheid om voor 7 euro een ho telkamer voor een uur te huren om een dutje te doen. Na zijn hazenslaapje wordt de chauf feur met een kopje koffie ge wekt, zodat hij vervolgens ver frist en monter zijn reis kan voortzetten. De hotelketen be gon eind vorig jaar al een proef met de 'dutjeshotels'. Het expe riment bleek zo aan te slaan, dat besloten werd de mogelijk heid voor een dutje in alle mo tels en weghotels aan te bieden. VW: Markt China beter dan thuis wolfsburg - De Duitse autofa brikant Volkswagen heeft vorig jaar voor het eerst meer auto's in China verkocht dan in Duits land. China is daarmee de grootste afzetmarkt geworden. In 2003 verkocht het concern 697.961 auto's van het merk Volkswagen en Audi in China. Dat is een toename van 36 pro cent ten opzichte van 2002. In Duitsland bleef het verkoopcij fer vorig jaar steken op 519.000. Suv van Smart heet 'Formore' utrecht - De 'Smart utility vehi cle', waarvan de introductie in 2006 gepland staat, krijgt de naam Smart 'Formore'. Met dit model wil het micromerk 's we relds grootste automarkt betre den: Amerika. De Formore wordt uitgerust met vierwiel- aandrijving en is geschikt voor alle soorten terrein. De opval lend vormgegeven en veelzijdi ge nieuwe Smart zal in de DaimlerChrysler-fabriek in Julz de Fora, Brazilië worden gepro duceerd in een jaarlijkse oplage van 60.000 eenheden. De helft hiervan is voor de VS. De 82ste Brusselse autosalon heeft veel laten zien, maar wei nig onthuld. De verkoopshow duurt nog tot en met zondag. Op de Auto- Motosalon van Brussel laat Rover voor het eerst de compacte CityRover zien. Als een van de spaarzame onthullingen. Waar 'Brussel' twee jaar geleden nog belang rijk genoeg was voor een we reldpremière van de Mercedes E-klasse is nu geen spektakel te bespeuren. En door het nieuwe verbod om per expostand meer dan 72 dB geluid te produce ren, is het er nog akelig stil ook. Toch verwacht 'Het Salon' tot en met komende zondag circa 700.000 bezoekers. Die heel vaak zullen intekenen op een nieuwe auto. Want zijn dit soort beurzen in Nederland vooral kijkshows, in België wordt er goed verkocht. Ruim eenderde van alle auto's die bij onze zui derburen afgezet worden, wor den tijdens de beurs verhan deld. Een importeur: „Het is niet zo dat we elk uur orders te kenen. Maar we waarschuwen wel dealers, als een kijker meer dan gewone belangstelling aan de dag legt". Auto's zijn in Bel gië een stukje goedkoper van wege lagere belastingtarieven. Bovendien is de standaarduit rusting er hoger: een nieuwe auto heeft bijvoorbeeld altijd een audio-installatie aan boord. MG Rover staat er dapper met enkele nieuwe producten. Het (advertenties) LEIDERDORP V.d. Valk Boumanweg 2 Tel.: (071) 581 23 60 LISSE Meer en Duin 52 Tel.: (0252) 43 50 70 www.marestad.peugeot.nl PEUGEOT De voordelen van De Jong's Autolease... Vaste, deskundige contactper Flexibele leasevormen Wagenparkbeheer DeJOtig'S I O Vervangend vervoer Offerte-aanvraag via internet Universele leasemaatschappij Merkonafhankelijk www.dejongsautobedrijven.nl De Jongs Autogroep heefr vestigingen in Katwijk. Leiden en Hillagom jioiease... De Jong's A\ Autolease J Internet www.kiooudshoorn.nl E-moil info@oudshoombv.nl Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. Touwbaan 5, Leiderdorp Tel. 071 - 541 01 41 KALENDER JANUARI 2004 t/m 25 Salon van Brussel, Heizei Expo, Brussel, België. www.autosalon.be t/m 25 Noordelijke Motor- beurs, Martiniplaza, Gronin gen. 050 5776 940. www.denoordelijkemotorbeurs.nl t/m 25 Rally van Monte Carlo, WRC. www.wrc.com 24-25 Super Oldtimerfestival, Groenoordhallen, Leiden. www.superoldtimerfestival.com 24-25 Auto Retro-beurs, Beursgebouw Brugge, België. 0032 50-812194. 31 Namac modelautobeurs, Euretco Expocentre, Houten. www.namac.nl www.euretcoexpocenter.nl 31-1/2 Bremen Classic Motor show, Messe Centrum, Bremen, Duitsland. www.classicmotorshow.de 31-4/2 Historie Monte Carlo, rally voor klassiekers, Monte Carlo. 0044 1539-623459. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres Weg&Wiel door Peter Lodewijks Kia zit behoorlijk in de lift, en dan die omhoog welteverstaan. Het merk groeide in ons land met maar liefst 85 procent en was daarmee de grootste stijger. De 10.000-grens komt langzaam in zicht. Europees gezien hetzelf de verhaal: van 90.021 verkochte Kia's in 2002 naar 126.529 vorig jaar. Verantwoordelijk voor het suc ces is de aantrekkelijke model- lijn die de Zuid-Koreaanse fa brikant in een relatief korte tijd heeft neergezet. Toppers waren de modellen Rio en Carens, en niet te vergeten de suv Sorento, die in ons land zelfs na de Rio het best verkocht. En Kia staat bepaald niet stil, want er komen alweer nieuwe modellen aan. Op de Autosalon van Brussel staan er twee: de Picanto en de Cerato. Eerstge noemde komt in mei en volgt de reeds enige tijd geleden ver dwenen Kia Pride op. De com pacte stadsauto, waarvan Kia er per jaar ruim 7.000 in Neder land verwacht te slijten, heeft 18 opbergplekjes en een koffer ruimte van 157 of 882 liter. De motorisering bestaat uit een 1.1 deurs versies zijn, want die richt zich meer dan de sedan op de Europese markt. Voor dit model heeft Kia een 1.6 en een 2.0 liter benzinemotor beschik baar, met 105/143 pk. Er zijn ook twee diesels, de 1.5 en de 2.0, met 102/112 pk. Kia hoopt dat de Cerato beter aanslaat dan de Shuma. Na de zomer volgt ook nog een geheel nieuwe kleine suv met vierwielaandrijving, die onder de Sorento komt. Met deze nieuwe modellen wil Kia de verkoopstijging in Europa voortzetten, dit jaar met 50 pro cent en volgend jaar eveneens. De recordbrekende prestaties van Kia bleven overigens niet beperkt tot Europa. Kia Motors Corporation heeft wereldwijd voor het vijfde achtereenvol gende jaar een winstgevende groei bewerkstelligd. In 2003 liepen er bij de Koreaanse auto fabrikant in totaal maar liefst 1,2 miljoen nieuwe auto's van de band, dit is in vergelijking tot 2002 een stijging van 18 pro cent. Het is voor het eerst in de 59-jarige geschiedenis van Kia dat de jaarlijkse hoeveelheid ex portvoertuigen de half miljoen grens overschrijdt. Kia ver scheepte vorig jaar 537.029 een heden, een toename van 19,4 procent. vrijdag 23 JANUARI 2OO4 Ook de komende 407 krijgt de nieuwe dieselmotor. Foto: Peugeot Peugeot, het derde dieselmerk in Europa, gaat het succesnum mer 307 uitrusten met een dik ke dieselmotor, de 2.0 HDi 16v. Met 136 pk en compleet met roetfilter is het dezelfde, die straks ook in de nieuwe 407 le verbaar wordt. De 2.0 HDi 16-klepper is afge leid van Peugeots bestaande 2.0 liter HDi, maar die 8-klepper heeft 26 pk minder in huis. De nieuwe HDi die Ford samen met PSA bouwt, heeft in plaats van een inspuitsysteem van Bosch er nu een van Siemens. De nieuwe 4-cilinder motor voldoet aan de Euro 4 norm en het roetfilter, dat 120.000 kilo meter onderhoudsvrij mee kan, elimineert de vaste deeltjes (partikels) in de uitlaatgassen. Dat het om een HDi 16v gaat blijkt uit de rode 'i' van het logo achter op de kofferklep. Vanaf maart is hij leverbaar in de 3- en 5-deurs, stationwagon Break en de SW. Maar alleen met een 6-versnellingsbak, een auto maat is niet beschikbaar. De 307 is van voorjaar 2001 en in totaal zijn er sindsdien 1,4 miljoen gemaakt. Per dag wor den er in de fabrieken in het Franse Sochaux en Mulhouse 2.180 geproduceerd en in Ne derland zijn er sinds het begin een kleine 25.000 verkocht. Hij verkoopt beter dan voorganger 306, hetgeen niet geldt voor de 206, waarvan er na vijfeneen- half jaar 3,9 miljoen gemaakt zijn. Dat is wat minder goed dan voorganger 205 het deed. Van de 206 worden er dagelijks 3.600 in elkaar gezet en de ver wachting is dat er volgend jaar in totaal 800.000 worden ver kocht. In ons land maken beide Peu geots inmiddels de dienst uit. De 307 staat sinds eind vorig jaar te boek als de best verko pende auto en passeerde daar mee zijn eigen kleine broertje 206. Peugeot als merk klom in 2003 op naar de tweede plek ten koste van Renault, achter Opel dat voor de 35ste keer marktleider werd. Opel ver kocht afgelopen jaar 55.698 au to's, Peugeot 52.412 en Renault 47.159. Vier en vijf werden Ford (42.146) en Volkswagen (40.390) gpd-rai De Cerato volgt de Shuma op. Foto's: Kia liter 4-cilinder benzinemotor van 65 pk. De 852 kilo zware en 3,49 meter lange Picanto krijgt volgend jaar ook nog een diesel met 70 pk. De tweede nieuwe Kia is de Ce rato, een 4- of 5-deurs midden klasser die in juni de Shuma opvolgt. De fabrikant wil hier de komende twee jaar in Euro pa 450.000 exemplaren van ver kopen. Dat zullen vooral 5- De geschiedenis van het Britse merk Bentley is grofweg op te delen in twee periodes. Ertussen staat de overname door Rolls- Royce in 1931. Eerst was Bentley vooral een sportief merk, zeer succesvol in de racerij en vijf keer zelfs winnaar van de 24- uurs race van Le Mans. Na 1931 verdween het sportieve karakter en werd Bentley een rustige kloon van het degelijke, voorna me Rolls-Royce. Het merk bleef weg van de circuits en keerde er pas na 71 jaar terug. Dat was drie jaar geleden, toen er voor het eerst weer Bentley's aan verschenen op het beroei cuit van Le Mans. Op def Bentley racer met 3.8 lite eerste periode, toen de wagens nog berucht wai de verschillende racedri Foto: Archief redactie: Peter De fraaie Convertible XRL van Cadillac. Foto: GM merk verkocht vorig jaar met 1.650 stuks weer 14 procent minder in Nederland, maar dat is vergeleken met de rest van de Europese markt nog niet eens slecht. Rover zit met een verlies van zo'n 110 miljoen pond in de maag. Maar toch: de nieuwe CityRover is een stadsauto uit India, gemaakt door Tata die hem in eigen land Indica noemt. Hij moet vanaf april net onder 10.000 tot rond 13.000 euro kosten. Weegt ruim 1.000 kilo, heeft vijf deuren, een wiel basis van 2,40 meter en een ba gageruimte van 220 tot 610 liter. De MG XPower SV is te zien in zijn definitieve versie. De 4.6 li ter 320 pk sterke V8 geeft de sportwagen een flink potenti eel. In Nederland wordt hij over enkele maanden leverbaar van af ongeveer 125.000 euro. On derstel en koolstofvezel carros serie worden geproduceerd bij Vaccari en Bosi in het Italiaanse Modena. Op de stand van Daewoo blinkt de opvolger van de Lanos, die Lacetti gaat heten. Dat vonden ze in Korea wel goed klinken. De auto heeft gezelschap van de nieuwe Kalos sedan. GM Daewoo heeft ook de 5-deurs Lacetti laten ontwerpen door Giugiaro/Italdesign. Basis- krachtbron is de 1.4 liter 92 pk, gevolgd door de 1.6 liter 109 pk en de 1.8 liter 122 pk. Standaard krijgt de nieuwste Daewoo, le verbaar vanaf april en vanaf au gustus als stationwagon, schijf remmen, abs en vier airbags. De Kalos 1.4 4-deurs komt in september voor 13.195 euro. De Justy van Subaru, een kloon van de Suzuki Ignis, was al door de rebellerende dealers aan het volk getoond. De 5-deurs vier- wielaandrijver met zijn vier air bags, abs en 4-cilinder motor (1.3 liter 93 pk of 1.5 liter 99 pk) kost 15.995 euro. De 1.5 is dui zend euro duurder. De enige wereldprimeur op de Brusselse Autosalon is de wel heel bijzondere Trafic Deck'Up. Renault toverde zijn bestelwa gen om tot een avontuurlijk studiemodel. Met deze concept onderzoekt de Franse fabrikant nieuwe mogelijkheden voor re creatieve voertuigen. De eerste poging daartoe was de Kangoo Break'Up die in het najaar van 2002 op de Salon van Parijs te zien was. De neus is nog duidelijk her kenbaar als Trafic, maar daar achter is bijna alles anders. De auto werd ingekort, maar ook iets breder, en staat op grote 20-inch wielen. Het pickupge- deelte is toegankelijk via een naar opzij openende achterklep met reservewiel. De laadbak is van het passagiercompartiment gescheiden door een grote gla zen ruit, die volledig in het dak kan verdwijnen waardoor de laadruimte vanuit het interieur bereikbaar is. In de laadbak zijn in de zijwanden twee uitklap bare zitjes aangebracht. Het interieur heeft draaibare zitplaatsen, terwijl de achterste twee op rails staan en helemaal in de laadbak kunnen worden geschoven. De 'adventure pick up' van Renault is voorzien van een 2.5 liter dCi 16V dieselmo- De wel heel apart ogende Deck'Up. Foto: Renault BOEKEN Rover leent zijn nieuwe stadsauto bij Tata in India. Foto: MG tor met 135 pk. In Toluca in Mexico is Chrysler intussen begonnen met de pro ductie van de open PT Cruiser. De nieuwe cabriolet stond al in Detroit en een weekje later dus in Brussel. Chrysler zegt een traditie voort te zetten: de eer ste cabrio van het Amerikaanse merk dateert van 1937. België en strips zijn ook aardig te combineren. In die hoek moet het ontwerp van mode prins Walter van Beirendonck gezocht worden. Hij kleedde een Micra aan als een stripfi guur. Met drakenkam op het dak, bumpers als lippen en lampen als ogen. Het autootje wordt na Het Salon bij opbod verkocht en de opbrengst gaat naar aidsonderzoek. De eerste Safe Sex Nissan. Cadillac Europe gaat naas 'instapper' CTS vanaf apri tweezits cabrio XLR verko Daarnaast komt in septen de SRX, een crossover die ziet als een stationwagoni kwaliteiten van een suv. C lac onthulde zijn nieuwe! die pas volgend jaar op de ropese markt komt, niet in Brussel maar in New York totaal nieuwe auto wordt I baar met aandrijving op di achterwielen of alle vier w De motorkap verbergt een liter V6 met 255 pk of een ter V8 met 326 pk. Het is d vende nieuwe Cadillac sin 2001 en hij vervangt de hi Seville. De auto wordt geb bij GM in Michigan, waar CTS -de basis-Cadillac- oi fabriceerd wordt, gpd-rai Kia Picanto. door Peter Lodewijks Veel automerken dragen de naam van de oprichter. Henry Ford bijvoorbeeld stond aan de wieg van het bekende concern, de heren Charles Rolls en Hen ry Royce begonnen samen het prestigieuze merk met de 'fly ing lady" op de radiator, en ook Enzo Ferrari, Karl Benz en Kii- chiro Toyoda leven voort in de bekende merken die hun naam dragen. In het boek Het paard van Fer rari en andere auto-biogra fieën gaat auteur Marcel Grauls op zoek naar die mensen achter de automerken. Nu gaat het eens niet over automodellen, cilinders en motorkleppen maar over de automakers zelf, de pioniers die in veel gevallen uit niets de basis legden voor een enorm concern. Over de woedeuitbarstingen van wielrenner Louis Chevrolet bijvoorbeeld, zoon van een Zwitserse horlogemaker. Over André Citroën, wiens grootva der oorspronkelijk Limoenman heette en in Amsterdam woon de. Over Walter Owen Bentley, die indrukwekkende automo bielen bouwde voor kapitaal krachtige autoliefhebbers, maar zelf zijn hele leven in financiële nood verkeerde. En ook over Louis Renault en Ferdinand Porsche en de dubieuze rol die beide fabrikanten in de Tweede Wereldoorlog speelden. Zo staan er 18 grote en 26 kleinere levensverhalen (waaronder de twee Nederlandse merken Daf en Spyker) in, door Grauls heel toepasselijk AUTO-biografieën genoemd. Leuk om te lezen en leerzaam. Dit zijn alle merken: Alfa Romeo, Aston Martin, Au di, Austin, Bentley, Bugatti, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Citroën, Daf, Daimler, Darracq, De Dion-Bouton, De Tomaso, Dodge, Ferrari, Ford, Honda, Lamborghini, Lancia, Maserati, Maybach, Mercedes, Benz, (Mini) Morgan, Morris/MG, Old bile, Opel, Panhard-Leva Peugeot, Pontiac, Porsch nault, Rolls, Royce, Skod; ker, Studebaker, Suzuki ota. Uitgeverij Balans te Amsi brengt 'Het paard van Fei (296 bladzijden) op de m Het kost -17,50 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22