iurat D. ïdreigde teer leraren ütwijks Platform gaat verstrekte informatie over xtc rectificeren Tweede Kamer voor straffen tot dertig jaar SETS Gsm-deurbel wordt de toekomst Leidsch Dagblad verkopen? jlier was wel geschorst Generale repetitie ivimm:] Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Volkstuinders vluchten niet voor bedrijven in Oostvlietpolder Dagblad Hélène Ruiker Grootste stijger betreedt de wondere Kia heeft smaak wereld van Han te pakken vrijdag 23 JANUARI 2004 ds aindigen waarschuwen: schade aan hersens treedt al snel op ikia Buitelaar Het Platform Verslavingszorg Kat- at een deel van de informatie over xtc lopen zomer is verspreid, rectificeren. Ie uitkomst van de Katwijkse 'rechts- ier de gevaren van de harddrug xtc. tform kan het standpunt dat na ge in vijftig pillen hersenschade optreedt, itenschappelijk onderbouwen. Des- >n waarschuwden echter gisteren in slik hooguit één of twee pillen per jaar. De Katwijkse jongeren en voorzitter H. Moolenburgh van het platform ontmoetten elkaar gisteren in Tripodia, om hun geschil uit te vechten over de voorlichtingsactie afge lopen zomer waarin afschrikwekkende infor matie over xtc was gepresenteerd. Discussies hierover via de jongerenwebsite www.katt- uk.nl leidde tot het organiseren van een zoge naamde rechtszaak. Zonder juridische rechts geldigheid, maar mét behulp van echte we tenschappers, twee advocaten en een echte rechter, B. Sluijters. Aan het eind van een lange zittingsduur waarin veel feiten over de effecten van xtc op de hersens ter tafel kwamen, gaf hij beide partijen een beetje gelijk. Ja, aan het gebruik van xtc kleven ernstige gevaren, een reden om jongeren daar in een campagne indrin gend voor te waarschuwen, vond hij. Dat xtc schade aan de hersens toebrengt staat voor Sluijters vast. Gebruik van de dnig tast het geheugen en de concentratie aan en kan depressiviteit tot gevolg hebben. Maar het platform heeft sommige van deze uitspraken te sterk aangezet. Dat xtc-gebruik de hersens vernietigt en vaak of altijd voor depressiviteit zorgt, dat kunnen de deskundigen niet on derbouwen. De waarschuwing dat deze ver schijnselen na vijftig pillen optreden, onge acht het tijdsbestek waarin ze zijn geslikt, had niet in de folder mogen staan die destijds werd uitgedeeld en voor veel onrust zorgde. Veel jongeren zeiden toen dat ze dat aantal van vijftig pillen al ruim hebben overtroffen. Voor die jongeren hadden de drie aanwezige wetenschappers gisteravond slecht nieuws. De schade treedt al veel eerder op: bij drie pillen, volgens toxicoloog E. Pennings uit het LUMC, die veel onderzoek heeft bestudeerd. Zelfs de harddrugdeskundige die namens de jongeren optrad, neurofysioloog E. Fromberg, waarschuwde. Xtc tast bij excessief gebruik het geheugen aan, sprak hij. Zijn voorlichtingsslogan is daarom al jaren: „Gebruik xtc alleen bij heel bijzondere gelegenheden, hooguit een of twee keer per jaar. Méér is in mijn ogen al snel excessief." i/GPD - Murat D. heeft, rdat hij op 13 januari Hans van Wieren it ook andere leraren [Haagse Terra College be lt schreef Van Wieren agen voor de fatale 1 itij in een brief aan de an Murat. De brief viel ts moeder op de deur- erhalf uur nadat haar N 1 Wieren in de volle kan- de school door het d geschoten. ;>J eren had al twee keer ien brief aan Murats ou- chreven, maar die brie- Ven nog op het oude 161 n het net verhuisde ge- 1 ehtgekomen en nooit ,j tuurd. Daarom wist de •af volgens de voogd van i iet dat de 16-jarige jon- 11 1 op school al een tijd rie brieven, waarin deze zage heeft gehad, blijkt at wel was geschorst. In e brief, die gedateerd is uari, staat: 'Hierbij deel le dat uw zoon Murat igang meer heeft tot de doordat is gebleken dat schoolpersoneel ing bedreigt.' orsingsmaatregel werd n 'om herhaling te ïen', schreef Van Wie- Hl- de brief nodigde Van de ouders van Murat uit 1 gesprek op 7 januari. ,1e brief naar het oude in Murat was gestuurd uders van de 16-jarige niet op de afspraak kwamen, schreef Van Wieren op 7 januari een tweede brief. Wederom werd de brief naar het drie maanden daarvoor verlaten huis gestuurd. Hij verzocht de ouders contact met hem op te nemen. In de derde brief, die met ko pieën van de twee eerdere brie ven op 12 januari werd ver stuurd naar het nieuwe onder komen van de familie, bood Van Wieren zijn verontschuldi gingen aan omdat hij twee eer dere brieven naar het verkeerde adres had gezonden. De leraar vroeg de ouders op woensdag 14 januari met hem te komen praten over de problemen rond Murat. 'Tijdens het gesprek zul len er duidelijke afspraken wor den gemaakt of Murat in staat wordt gesteld zijn examen te halen en zo ja onder welke voorwaarden', schreef Van Wie ren. Volgens de vertrouwensman van Murat D. heeft hij 'heel erg spijt' van zijn daad. R. Kaya zei dat gisteravond in Netwerk. Murat had eerst niet door dat het zo ernstig was. Toen Kaya hem dat vertelde, was hij heel erg geschrokken. „Hij weet het niet meer. Hij heeft het gevoel dat hij zijn eigen leven en dat van Van Wieren heeft verpest, heeft doodgemaakt", aldus Kaya. Murat wilde tegen Kaya en zijn grootvader, die hem naar de politie hebben gebracht, niet zeggen van wie hij het wapen had gekocht. - COMMENTAAR VRIJLATING minister van buiten zaken Bot heeft knap everd. Nederlanders die and zijn veroordeeld tot ïnslange straffen, zullen korter vastzitten. Als p deze afspraak kregen tijdens het staatsbezoek ngin Beatrix twee lang- Nederlanders gratie en doodstraf van twee ge- den omgezet in levens- vendien komt het hoger pji.ran de levenslang vast- 1 Machiel Het verdrag dat Ne en Thailand aangaan, dat Nederlanders die c'el ind een lange gevange- vart uitzitten, meestal voor ilde dt, na acht jaar worden ar Td en verder volgens de idse rechtsregels wor- landeld. Dat betekent vrijlating in Nederland, overeenkomst lost de naat Bot een lang sle- >ak tussen Nederland en op kundige wijze op. braak, die niet anders resultaat kan zijn van e stille diplomatie, mar keert ook een verandering in de houding van buitenlandse za ken. BZ kent geen sterke traditie waar het gaat om de actieve in zet voor Nederlanders die in het buitenland in de problemen ko men. En Nederlanders die daar in de gevangenis belanden, kun nen zelden rekenen op bijstand vanuit Den Haag. BZ waar schuwt in eigen land, waar onze gedoogpraktijk in de omgang met drugs velen blind maakt, te recht voor de strenge aanpak van drugsde licten in het buiten land. Desondanks groeit het aantal Ne derlanders dat in de wereld vastzit voor drugsdelicten nog altijd. Nederlanders die door argeloos heid of roekeloos gedrag in een buitenlandse gevangenis belan den, zijn daarvoor in de eerste plaats zelf verantwoordelijk. Maar het was vaak schrijnend dat de overheid degenen die wa ren veroordeeld tot ongekend hoge straffen in vaak onmense lijke omstandigheden liet weg kwijnen en aan hun lot overliet Minister Bot laat met zijn aan pak terecht zien dat het ook an ders kan. Kec| van der Malen new delhi - India maakt zich op voor de jaarlijkse viering van de Dag van de Republiek. In de straten van New Delhi hielden militairen op kamelen vandaag de generale repeti tie voor een kleurrijke parade. Het echte feest barst op maandag 26 januari los. Het is voor de 55ste keer dat de Dag van de Republiek wordt gehouden. Pagina Buitenland: Kashmir-activist met explosieven aangehouden. Foto: AFP/Raveendran den haag/gpd - Rechters moe ten een celstraf kunnen opleg gen van dertig jaar. Nu kunnen zij straffen van maximaal twin tig jaar of levenslang opleggen. Een grote meerderheid in de Tweede Kamer wil meer varia tie in hoge straffen. Er bestaat nu nog niets tussen twintig jaar en levenslang; dat gat vindt de Tweede Kamer te groot. Het CDA wil een wetswijziging in dienen om de nieuwe strafmaat in te voeren. „De huidige wet knelt", aldus CDA-Kamerlid Van Haersma Buma, de initiatiefnemer van de wetswijziging. „De rechter heeft de keuze tussen maximaal twintig jaar opleggen, wat in de praktijk neerkomt op twaalf tot dertien jaar, of levenslang. Die afstand is te groot, vandaar dat we voorstellen de maximum straf naar dertig jaar te verho gen. Dan kan iemand voor twintig jaar achter de tralies verdwijnen." Het voorstel heeft de steun van PvdA-Kamerlid Wolfsen. „Een rechter zit nu vaak te tobben. Twintig jaar is te weinig, maar de enige andere keuze is levenslang. En levens lang is in Nederland ook le venslang. Door het maximum te verhogen naar dertig jaar heeft de rechter meer mogelijk heden een passende straf op te leggen." Voor de WD is de hogere straf maat ook om andere redenen gewenst. „Daders worden steeds jonger en mensen wor den steeds ouder. De strafmaat is daarom achterhaald", aldus justitiewoordvoerder Griffith van de WD-fractie. Van Haersma Buma wil ook voor minder zware delicten de maximumstraf verhogen. „De licten waarvoor niet levenslang gevraagd kan worden, mogen met maximaal 15 jaar worden bestraft. Dat zou wat mij betreft twintig jaar moeten worden." De VVD en PvdA moeten over dat voorstel nog nadenken. Het voorstel past in de trend om straffen te verzwaren. Mi nister Donner van justitie heeft al aangekondigd de straffen te willen verzwaren voor onder meer mensensmokkel en ze dendelicten. Maar ook de klei ne criminaliteit, zoals mishan deling, wordt strenger aange pakt in de toekomst. Gestrafte criminelen die opnieuw de fout SPRINTERS Regen in gaan, zullen ook zwaarder worden gestraft. Dood door schuld kan in de toekomst twee jaar celstraf opleveren, nu is dat nog negen maanden. Is de dood veroorzaakt door roeke loos gedrag dan kan de straf maximaal vier jaar worden. EU komt met verbod Thaise kip den haag - De Europese Unie heeft besloten de invoer van pluimvee uit Thailand voorlo pig op te schorten omdat daar vogelgriep heerst. Een EU-func- tionaris heeft dat vandaag ge zegd. De importstop wordt later op de dag officieel bekendge maakt. Naast Japan is de Euro pese Unie de grootste impor teur van kip uit Thailand. Vorig jaar voerden de EU-lidstaten voor een bedrag van ruim een miljard euro aan kip in uit Thai land. Pagina Buitenland Tientallen doden bij Indiase bruiloft madras - Een grote brand heeft vandaag aan zeker 51 bezoekers van een bruiloft in India het le ven gekost. Vele tientallen an deren raakten gewond. Het hu welijksfeest had plaats in een geïmproviseerde trouwzaal in de tempelstad Srirangam. Waarschijnlijk vielen veel slachtoffers toen de bruilofts gasten in paniek door de nauwe uitgang probeerden te vluch ten. Onder de slachtoffers is ook de 28-jarige bruidegom. Marsverkenner angstvallig stil pasadena - De Amerikaanse Marsverkenner Spirit seint al meer dan een etmaal geen ge gevens meer door, heeft de NA SA gisteren bekendgemaakt. Sinds woensdagochtend wordt alleen nog sporadisch ruis van de Spirit ontvangen. De NASA vreest dat er iets mis is met de apparatuur of de software van de verkenner. De zeswielige ro bot die 3 januari op Mars land de stond op het punt zijn eerste stuk gesteente te bekijken toen de laatste biepjes doorkwamen. Charles moet wellicht getuigen londen - De Britse politie is be reid leden van het Koninklijk Huis, onder wie kroonprins Charles, te horen als dat nodig mocht zijn in het onderzoek naar de dood van prinses Diana. Dat heeft de Londense hoofdcommissaris van politie, Sir John Stevens, gezegd. De ex- vrouw van de prins kwam ze ven jaar geleden door een ver keersongeval in Parijs om het leven. Medewerkster besteelt bejaarden Leeuwarden - Justitie verdenkt een 40-jarige medewerkster van een verzorgingstehuis in Hee renveen ervan meer dan 25 keer spullen te hebben gestolen van bejaarde bewoners van het te huis. Zij zou de diefstallen heb ben gepleegd in 2002 en 2003, zo maakt het openbaar ministe rie in Leeuwarden vandaag be kend. De medewerkster zou vooral geld en sieraden hebben meegenomen uit de kamers. De .vrouw is inmiddels ontslagen. Winnende uitvinding Bloemendaals bedrijf Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMD VY-H^- Straat door Frans van den Berg bloemendaal - De Dikke van Dale kan over enkele jaren nieuwe woorden als gsm- deurbel en gsm-belletjetrekken opnemen. En het begrip sleutelkinderen zou wel eens in onbruik kunnen raken. Het Bloemen- daalse bedrijf Waleli is hiervoor verant woordelijk. Het bedrijf won deze week met de gsm- deurbel de landelijke wedstrijd LiveWire voor jonge ondernemers. Dat levert Waleli 10.000 euro en een coach op. Voor Siete Hamminga is de prijs een enorme opste ker. Zijn pas anderhalf oude bedrijf ontwik kelt concrete toepassingen voor mobiele telefoons. „De deurbel is er zo een. lenend die voor je deur staat hoort gewoon binnen 'ding-dong", maar op je mobiel krijg je ook een melding en via je mobiele telefoon kan je op afstand via de intercom praten. Dan kan je zeggen dat je geen interesse hebt in die verkoper. Wanneer er een bekende voor je deur staat die iets komt ophalen, kan je die met een druk op de knop (van je mo bieltje) binnenlaten." Hamminga ziet al veel toepassingen zoals je schoolgaande kinderen op afstand bin nenlaten (hoeven ze geen sleutel meer mee te nemen), de werkster, familie of jezelf, wanneer je je sleutel bent vergeten. „En ouderen kunnen zo vanuit de woonkamer de thuiszorg binnen laten. Ook boeren vin den het handig, omdat diesel altijd op hun bedrijf zijn maar lang niet altijd de deurbel horen." De toepassing moet eind dit jaar als een bouwpakket op de markt komen. Waleli werkt daarbij samen met Siemens. In een tweede pakket zit ook een op afstand be- dienbaar slot, dat Nemef gaat maken. In de toekomst kan ook een videocamera bij de deurbel worden geplaatst. Het beeld wordt dan doorgestuurd naar het schermpje van de mobiele telefoon. Waleli is inmiddels gegroeid naar drie me dewerkers en binenkort zijn het er vijf. Het hoofdkantoor is net verplaatst naar Am sterdam, maar Bloemendaal wordt aange houden voor vergaderingen en ontvang sten. Plaats Postcode Telefoon (lv.m. controle nabezocging) Wij gaan zorgvuög om met pereoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere irtofmabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 56,20 56,70 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische beta&ng is mjn met Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1