REGIO Norder wacht met oordeel over referenda De tijd dringt voor Leiderdorpse kanovereniging Rijnland Alphen on Ice wil miljoenen van ministerie Zorg over mogelijke sloop rectorhuis Brandweer van twee kanten de rijksweg op R5 Restauratie aanstaande luw botst met o tegen boom enaar - Op de Stoeplaan ,.D issenaar is gisteren een 53- 1 wouw uit deze plaats met auto tegen een boom gere- jfermoedelijk door een e achterband en vanwege olgebruik raakte ze de 1(j t over het stuur kwijt. De Lj ;naarse is voor onderzoek iet ziekenhuis gebracht, 1 haar ook een bloedproef is q omen. Haar rijbewijs is in j genomen. rmondse jeugd - lit toch 2r iond - De Warmondse a: ren van 16 tot en met 18 e| üe aanvankelijk het refe- un over het samengaan assenheim en Voorhout nó ieten liggen, hebben zich at einde van de dag van etrokken kant laten zien. komst onder de jongeren jtruim 60 procent zelfs dan het gemiddelde (52 V at). „Ze vonden het mis- i te vroeg om voor school- stemmen. Daarna kwa- :t|j ewel", zegt een woord ervan de gemeente. er 'D «fietser 5 >kt been k)rp-Een 17-jarige ietser uit Leiderdorp isteren bij een valpartij Iplinterlaan in zijn ilaats een been gebroken, zaak van het ongeluk is edelijk een gebroken ket- Ie jongen is voor behan- overgebracht naar het gjid Ziekenhuis. ,i erscheiding i- Jaap Visser hoten - Burgemeester 19 van Voorschoten heeft a in Den Haag haar enoot Jaap Visser een lijke onderscheiding ndigd. Visser is onder- m als Ridder in de Orde an je Nassau. Dat gebeur- gijn afscheidsreceptie van ïisterie van volksgezond- 1 ïlzijn en sport (VWS), ïoten kent Visser vooral je zijn werk voor onder de Algemene Kerken - aarvan hij voorzitter is, de Rotary. Ook is hij de happij ten dienst als ervan de klachtencom- van de GGD. oo Iji irdorpse it verhuist ip - De Leiderdorpse K^rkt verhuist. Vanaf staan de kramen op ndaalder, tussen Win- n het gemeentehuis. De erlaat het parkeerterrein horst omdat het daar de le jaren een chaos Bind deze maand begint wan de woontorens i Laan van Ouderzorg, ;t de markt. De markt en de gemeente willen risico nemen dat daar- tten wegblijven en het jer op de markt wordt d is. De weekmarkt een paar jaar geleden oofdstraat naar t. Het is de bedoeling arkt over een paar jaar ïgkeert bij Santhorst. vrijdag 23 januari 2004 nkomst ilgroep d - De Rafaëlgroep, itief van de Warmond- 1, houdt donderdag- ïen bijeenkomst voor die hun dierbaren heb- )ren en het moeilijk m hun leven opnieuw ten. De bijeenkomst n 14.00 uur en wordt a in het Zenit, de ont- iruimte achter de her- cerk aan de Herenweg, in wordt vooral over hoe je in het doolhof ties en problemen toch - we zin en bedding in je idt na een pijnlijk af- ;l 'on Snepvangers, vol- ïcatecheet dekenaat n n, leidt het gesprek in. laand in bieb iv ichoten h. n oten - De openbare bi- van Voorschoten Bruari uitgeroepen tot Izen'd van het reizen'. In n I rorden twee lezingen net een reisdoel als ^g.rp. Mark Wittebrood |,eh' donderdag 12 februari dracht onder de titel: i als reisdoel'. Witte- 511irkt voor de reisorgani- stralian Backpackers lian Holidays en heeft dv lende tips voor men- ;n tijdje 'Down Under' °taf ensdag 18 februari e^k nsthistoricus Erik en zijn lezing een wande- j.w Praag, waar onder isep! sch gotische kerken SteH den Beide lezingen om 20.00 uur en zijn s 71 in de bibliotheek aan nsn lardenlaan. Wie een jaar bijwonen, is vier euro en van de bibliotheek eurocent minder. 'Wij willen ongestoord kunnen kanopoloën' door Janneke Dijke leiderdorp - De tijd dringt voor kano vereniging Rijnland in Leiderdorp. Aan het eind van dit jaar zitten ze in een nieuw clubhuis, belooft de ge meente. Maar waar dat clubhuis komt te staan, is nog onbekend. De ongeveer honderd leden van de Leiderdorpse watersportclub hebben hun kano's opgeslagen in een loods langs rivier de Does. De loods en het clubgebouw staan aan de rand van de Kleine Zandput, een woest terrein langs de Achthovenerweg. Dit terrein is verontreinigd doordat er vroeger il legaal is gestort. Hoewel het op dit moment is afgedekt en geen kwaad kan, moet de grond volgend jaar wor den gesaneerd. De gemeente is van plan tennisbanen en vrijstaande hui zen te bouwen op die plek en voor die tijd moet de grond schoon zijn. Jammer, vinden de leden van kano vereniging Rijnland, dat ze weg moe ten. „Hoewel we op een vuilstort zit ten, is ons plekje heel mooi", zegt voorzitter Ed Grootaarts. „Er zitten veel vogels en het is er heel rustig." Verder is de plek een ideale uitvalsba sis voor een mooie kanotocht. „Vlak waterkano's kunnen er beginnen aan een rondje Leiderdorp. Vier keer rechts of vier keer links en je bent weer bij het clubhuis. Maar je kunt ook in de richting van de Braassem of de Kaag." Belangrijk is ook dat de kanopoloërs genoeg vaarwater hebben om een wedstrijd te kunnen spelen. In de rustige Does kan dat, omdat de spe lers daar geen varende voorbijgan gers hinderen. Die eisen maken de zoektocht naar een nieuwe stek niet gemakkelijk. De Bloemerd is één van de opties. Groot aarts heeft een aantal plekjes op het oog, maar hij wil nog niet uit de school klappen. „Wij willen onge stoord kunnen kanopoloën, dus aan De Bloemerd zitten wat haken en ogen. Het vaarwater is smal. Als je in de Dwars watering een wedstrijd houdt dan belemmer je de doorvaart en de roeiers van Asopos. Die vaart zou je moeten verbreden, bijvoor beeld door een vijver te graven." Verder heeft De Bloemerd veel voor delen. „We kunnen bij de andere sportverenigingen aansluiten. Steeds meer mensen wisselen na een paar jaar van sport." Wellicht dat de nieu we stek nieuwe leden oplevert. „Daar worden we gezien. Op de huidige plek niet." Een tweede optie is verkassen naar de rand van de nieuwe jachthaven in de Munnikkenpolder. De gemeente heeft dit de kanoërs aangeboden. Grootaarts weet dat zijn buren, de scouting, dat wel een prettige plek vindt. Maar hij twijfelt. „Ik word er voorlopig niet direct warm van. De eerste jaren is het daar één grote puinzooi. De gemeente is dan nog bezig de Munnikkenpolder in te rich ten. Voor de scouting is dat feest, maar voor ons niet. De kinderen moeten onder de A4 door fietsen zo lang de fietsbrug er nog niet is. Dat zie ik ook niet zitten. Een voordeel is wel dat er genoeg poloruimte is." Een derde mogelijke kanostek is in de schaduw van het HSL-informatiecen- trum, dat over een paar jaar Groene- Hartcentrum wordt en een uitvalsba sis voor watersporters en recreanten. „Maar dat heeft hetzelfde nadeel: het is ver weg." De kanovereniging wilde in het begin van de jaren negentig al een nieuw clubgebouw neerzetten in de Kleine Zandput, maar de gemeente gaf toen een negatief advies omdat de jaren op die plek geteld zouden zijn. De ka noërs kregen twee portakabins, die inmiddels volledig versleten zijn. „Het deel bij de douches gaat het be geven. Daar zakken we eerdaags doorheen." De vereniging gaat er vanuit dat de gemeente een nieuw onderkomen betaalt. „Als wij de afgelopen tien jaar de tijd gehad hadden om een nieuw clubhuis te bouwen, dan hadden we het zelf gedaan en was het na twee jaar af. Ondertussen hadden we de portakabins gebruikt. Maar als we moeten verhuizen, kunnen we dat niet zo snel zelf bouwen. We oefenen een hobby uit, we zijn geen bouwver eniging." Bovendien is er weinig geld. „We hebben ruim honderd leden en er is bij ons geen groot kroegleven." Hij twijfelt er niet aan dat de gemeente deze verantwoordelijkheid neemt. „Niemand vindt het vreemd als de verhuiskosten van de bewoners van de B.G. Cortslaan worden betaald. Zij moeten ook wijken voor de A4. Dan moet je het ook niet vreemd vinden als de gemeente ons helpt." voorschoten - Het Wapen van Voorschoten, eenbeeld- bepalend pand in het centrum van Voorschoten, staat er al een aantal jaren verlaten en vervallen bij. Dit tot on genoegen van veel inwoners die zich langzamerhand af vragen of het ooit nog goed komt met het oude hotel- restaurant. Maar nu komt er - zo ziet het er naar uit - schot in de kwestie. De gemeente meldt dat de groot scheepse verbouwing, die 'het Wapen' moet omtoveren in een horecagelegenheid aan de Voorstraatzijde en win kelruimte aan de Schoolstraatzijde, op korte termijn kan beginnen. Vorige week is de bouwvergunning afgege ven. De gemeente moet nog tot en met 3 maart wachten of er bezwaren op deze vergunning komen. Zo niet dan kan bouwbedrijf Niersman aan de slag. Foto: Henk Bouwman Ijsstadion moet A-status voor kunstrijden krijgen door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Alphen on Ice heeft bij het ministerie van VWS een subsidieaanvraag van 5 miljoen euro ingediend. Het is denkbaar dat de minister de aanvraag voor het ijsstadion dat de BV aan de Hoorn in Al phen aan den Rijn wil bouwen honoreert. Volgens J. Gijsman, directielid van Alphen on Ice, ondersteunt de Koninklijke Ne derlandse Schaatsbond (KNSB) de A-status voor kunstrijden die de hal moet krijgen en dat biedt perspectief. Zoals Thialf Ijsstadion een A- status voor langebaanschaatsen heeft, moet het Alphense com plex een walhalla voor de kunstrijders op de schaats wor den. De A-status voor kunst schaatsen wordt met ingang van 2006 opnieuw toegekend en Alphen on Ice aast op dat predikaat. Want dat betekent dat het stadion internationale kampioenschappen en olympi sche wedstrijden naar zich toe kan trekken. Bij het langebaan schaatsen mikt Alphen on Ice op de B-status. Dan kunnen weliswaar er weliswaar geen grote kampioenschappen op de ijsbaan georganiseerd worden, maar is Alphen on Ice wel in staat internationale wedstrijden binnen te halen die veel publiek trekken. Voor een B-status verleent het ministerie van VWS een stan- daardsubsidie van 1 miljoen euro. Een A-status is goed voor 5 miljoen. Met de aanbeveling van de KNSB is Alphen on Ice op weg om dat bedrag binnen te halen. Hoe het zit met het miljoen voor de B-status is nog Impressie van het ijsstadion in Alphen. Bron: Joost Valk Architectuur Nieuw Vennep niet duidelijk. Initiatiefnemer Gijsman is, met de drie andere directieleden, al twee en een half jaar bezig om het ijsstadion in Alphen van de grond te krij gen. „Elke week komen we een stap verder", zegt hij. De ko mende maanden zijn cruciaal Het wordt erop of eronder. De gemeente wacht nog op het ef- fectenonderzoek. We moeten in beeld brengen wat de gevolgen voor de omgeving zijn als com plex aan de Hoorn staat." Als dat eenmaal binnen is, kan de gemeente Alphen on Ice een grondaanbieding doen en wordt de ambtelijke carrousel in werking gezet. Voor het sta dion moet het bestemmings plan worden aangepast. De stichtingskosten van het sta dion bedragen in totaal zo'n 70 miljoen euro, geeft Gijsman aan. De gemeente draagt 680.670 euro bij. Dat geld is af komstig van de '10-miljoenac- tie' die de gemeente hield. Met de verkoop van het kabelbedrijf kwamen miljoenen vrij. Inwo ners mochten aangeven waar aan dat geld besteed moest worden. De miljoenen van het ministerie kan Alphen on Ice goed gebruiken. „Zelf zitten we er financieel al tot over onze oren in." Het stadion moet zichzelf uit eindelijk terugverdienen. Al phen krijgt geen doorsnee ijs hal, maar een groot het sport en recreatiecomplex van 20.000 vierkante meter. Naast de twee ijsbanen van 30 bij 60 meter en een 400-meterbaan komen er verhuurbare ruimten voor commerciële doeleinden die de niet-dagelijkse detailhandel naar het complex moeten trek ken. Verder denkt Alphen on Ice onder meer aan een fitness centrum en een overdekt pret park voor kinderen. Alphen on Ice koesterde plan nen voor een 'mobiele ijsbaan' aan de Hoorn, als opwarmertje voor het stadion. „We hebben dat plan even geparkeerd", zegt Gijsman. „Misschien halen we het over een paar maanden weer uit de ijskast, maar nu moeten we ons helemaal rich ten op het stadion. Ik zei al dat we in een cruciale fase zitten." den haag - Provinciebestuurder Norder heeft 'met interesse' kennis genomen van de uitsla gen van de referenda in War mond en Voorhout en van de en quête in Sassenheim. Een conclu sie trekt hij echter nog niet. „Deze kale gegevens verstrek ken enig inzicht in de wijze waarop de samenleving denkt over herindeling. Het is belang wekkende infomatie", merkt hij op. „Maar niet het enige waar op het provinciaal college zijn beslissing tot al of niet herinde len baseert." Nog meer dan aan de uitslagen van de referenda en van de en quête hecht Norder aan de standpunten die de betrokken gemeenteraden komende week innemen. „Zij hebben deze raadplegingen gewenst en uit geschreven, dus zij moeten be palen hoe ze de uitslag inter preteren. Tot die tijd laat ik me daar niet over uit. Mede aan de hand van hun interpretatie neemt het provinciaal college in maart een beslissing." Zoals Norder wel vaker heeft gezegd, is het draagvlak onder de bevolking niet het allesbepa lende argument om de drie ge meentes al of niet te herinde len. „Dat is de noodzaak tot het oplossen van de bestuurlijke problemen, waarin Warmond zich nu al bevindt en waarin Voorhout en Sassenheim zich op termijn bevinden. Er moet een oplossing komen, een op lossing die werkt." Norder is niet bijzonder onder de indruk van de opkomst, dié in Warmond op net iets meer dan de helft en in Voorhout op 55 procent lag. „Bij vergelijkba re referenda in de Hoeksche Waard en in Leidschendam en Rijswijk was de opkomst veel hoger. Maar nogmaals, conclu sies daarover trek ik aan de hand van de conclusies die de gemeenteraden trekken. 'Zuinig zijn op panden als Hoge Rijndijk 20' door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude moet historische panden die geen monument zijn behoeden voor sloop. Dat betoogde CDA- raadslid Koppenol gisteravond tijdens een commissievergade ring toen de mogelijke sloop van Hoge Rijndijk 20 ter sprake kwam. Koppenol kreeg bijval van WD-raadslid Sanders: „We moeten zuinig zijn op dit soort oude panden." Wethouder Ates zei de zorg over de toekomst van veel oude Zoeterwoudse panden te delen, maar ze vreest dat de gemeente weinig kan doen. Mocht de ei genaar het voormalige rector huis van klooster De Goede Herder willen slopen, dan kan de gemeente dit niet voorko men. Hoogstens kan de ge meente eisen stellen aan nieuwbouw. Aanleiding voor de discussie was het feit dat accountants kantoor Stolp, eigenaar en ge bruiker van het oude rector huis, overweegt om naar Leiden te vertrekken. Een projectont wikkelaar heeft gekeken wat er met het pand en de grond mo gelijk is. Daar kwam het idee uit om het rectórhuis te slopen en te vervangen door een nieuw complex met zes appartemen ten. Aan de kant van de Eiken laan zouden dan nog eens vier twee-onder-een-kapwoningen kunnen komen. De gemeente zou het liefst zien dat het oude rectorhuis tot appartementge bouw wordt verbouwd. Maar dat is volgens de projectontwik kelaar te duur. Wethouder Ates maakte bekend dat de projectontwikkelaar zich inmiddels heeft teruggetrokken. Dat is geen garantie dat het ka rakteristieke gebouw behouden blijft. Ates gaat ervan uit dat de eigenaar naar een nieuwe ont- wüdcelaar gaat zoeken. Volgens CDA-raadslid Koppenol moet de eigenaar op zoek gaan naar een projectontwikkelaar 'met hart voor oude panden'. „Kan de wethouder daar niet op aan dringen bij de eigenaar?" Ates zei dat best te willen aankaar ten. „Maar of het helpt, daar ben ik niet optimistisch over." alkemade/hjlarlemmernmeer - Om de aanrijdtijd bij ongevallen op de A4 te verkorten, gaan de brandweerkorpsen van Alkemade en Haarlemermeer bij elke melding rijden, ook als de plek van het ongeval in het werkgebied van het andere korps ligt. Dit is bepaald in een overeenkomst die vandaag door de burgemeesters van Al kemade en Haarlemmermeer wordt ondertekend. Doel van de sa menwerking is de aanrijdtijden weer binnen de landelijke norm van zes tot acht minuten te brengen en de hulpverlening ook na aankomst zo snel en efficiënt mogelijk te laten verlopen. „Door de toenemende drukte op de A4 en de op- en afritten lukt het ons niet altijd om binnen de normtijd bij het incident te zijn", zegt commandant Van Graas van de brandweer Alkemade. Vaak speelt een onduidelijke melding daarbij een rol. „Zo kan het ge beuren dat we op de verkeerde weghelft komen aangereden, waar door we door moeten rijden tot de volgende afrit om daar te keren. Hieraan maken we een einde door bij elk incident op twee weg helften aan te rijden. Ook is het nu nog zo dat de hulpverlening pas mag beginnen als de eigen gemeentebrandweer is aangeko men, wat tot verlies van kostbare tijd kan leiden." In het convenant worden de gemeentelijke grenzen daarom on dergeschikt gemaakt aan operationele grenzen. Daardoor kan de brandweer direct beginnen met hulp verlenen. Het convenant betreft het gedeelte van de A4 dat binnen het ge bied van de korpsen Alkemade en Haarlemmermeer valt. Ook voor de A44 bij Lisse en Sassenheim wordt een convenant ondertekend.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17