ïelft van oontorens og te koop LEIDEN REGIO Studenten mogen toch blijven in Elisabeth )e link tussen Hot House en de asielzoekers in Limburg R3 Ankoné koopt l'Espérance Leiden helpt Zoeterwoude met viaduct omburg kampt met slecht imago Een verbluffend resultaat HDC 972 vrijdag 23 JANUARI 2OO4 24 25 januari 2004 Zaterdag en zondag van 10.00 - 17.30 uur Amsterdam, RAI Info: www.trouwplannen.nl leiden - Café L' Espérance krijgt een nieuwe eigenaar. Willem Ankoné neemt de bruine kroeg op de hoek van de Leidse Kai- serstraat en het Rapenburg per 1 april over van Jan van Aalst, die het etablissement van de hand doet om gezondheidsre denen. De directeur/eigenaar van Van Aalst Beheer uit Koudekerk kocht L'Espérance vier jaar ge leden van Mieke en Theo Huij- nink, onder de voorwaarde dat hij het karakter van de zaak niet zou veranderen. Ook Ankoné is dat vooralsnog niet van plan. „Het idee van het bedrijf moet gewoon blijven. Of de bedrijfsuitvoering verandert, moet ik nog bekijken", aldus de eigenaar van Barrera aan het Rapenburg, die een geheel ei gen reden opgeeft voor de koop van het café aan de overkant van de gracht. „Ik kom er al dertig jaar en het is op weg naar huis." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In de serie Cantatediensten in de Hooglandse kerk in Leiden wordt zondag de Cantate 14 van J.S. Bach, 'War Gott nicht mit uns diese Zeit' uitgevoerd door het Haags Barokgezel- schap. Het geheel staat onder leiding van Jaap Hillen, de voorganger is ds A. Alblas. Aan vang 19.00 uur. Het Digitaal Lokaal van de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 in Leiden begint computercursussen voor men sen die nog nooit of weinig met een computer hebben gewerkt. De cursussen zijn op woens dag- en op vrijdagochtend. Kosten: 24 euro voor 55-plus- sers, 46 euro voor leden en 64 euro voor niet-leden. Meer in formatie: tel. 5161627. De Stichting Key City Country Dancers nodigt alle line- dancers uit om zondag naar buurthuis Matilo aan de Zaan- straat 126 in Leiden te komen. Van 15.00 tot 17.30 uur komen oude, maar ook de nieuwste dansen aan bod. Entree 2 euro. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden begint zondag om 14.00 uur een bingo voor 50-plussers. Kosten 3 euro voor 5 spelron- des. Buurtcentrum De Kooi (Drift straat 49) verzorgt woensdag 28 januari van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst voor 55-plussers over veiligheid in en om het huis. Wijkagent Kuijvenhoven geeft tips. Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag met de IVN Kindernatuurclub in het Koets huis in de Leidse Hout kijken naar de vogels rond hun huis en in de stad en ze gaan ook vetbolletjes maken. De kinder natuurclub is op de laatste woensdag van de maand, van 14.00 tot 16.00 uur voor één eu ro per keer. Informatie bij Els Witte, 5213620 of Cobie van Rijn, 5221111. Tijdens vijf bijeenkomsten van de cursus 'creatief met kaarten' in buurthuis Matilo krijgen de nieuwste technieken aandacht. De eerste les is dins dag 27 januari van 19.30 tot 22.00 uur. Vijf lessen voor 17,50 euro. Zaanstraat 126, Leiden, telefoon 5412515. Werkgroep Meditatief Mo ment, een initiatief van %ha'i- gemeenschap Leiden, verzorgt drie bezinningsbijeenkomsten. Aan de hand van passages uit de verschillende wereldgods diensten wordt zaterdag 31 ja nuari (16.00 uur) bij het thema 'vreugde en verdriet' stilge staan. De bijeenkomst is bij Verbum Dei, tegenover de woonboot Utrechtse Veer 33 in Leiden. Meer informatie tel. 5174155. Bij voldoende deelname be gint woensdag 4 februari van 19.30 tot 21.00 uur een cursus om de Arabische taal (beter) te leren in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, Leiden. Vijftien lessen voor 73,15 euro. Ook om het Arabisch alfabet te leren be gint er een cursus, vijftien les sen voor 24,40 euro. Meer in formatie tel. 5412515. lobbert Minkhorst De verkoop van de dure ementen in nieuwbouw- oomburg in Leiden valt snog tegen. Van de 114 ap- nenten in drie woontorens n verdiepingen is nog niet t verkocht. Zij kosten on- 350.000 euro. ear Theo de Laat van ma- skantoor De Laat Krom- aat weten dat de belang voor de appartementen ds kort weer toeneemt, plaatste het kantoor ad- ties in lokale media. De r verwacht dat alle wo- op 1 mei zijn verkocht, at erkent dat hij daarvoor eel veel moet adverteren'. lopt het goed. Het komt P keiaar wijt de teleurstel verkoop aan de onrust e vervuiling in De Bult, recreatiegebied en vroe- stortplaats. In een on- t opgesteld erfpacht- Is' it zouden toekomstige Haers opdraaien voor de als die vervuiling onder Jizen terecht zou komen, jjjneente liet bij herhaling jc't dat daar in werkelijkheid p. irake van kon zijn, maar Mi P™* druk van de politiek is n toelichting op het gemaakt, die duidelijk wat wiens verantwoor dden zijn. Overigens gemeente maatregelen 1 die moeten voorko- ooit vervuild grondwa- ting Roomburg stroomt. lst over het eff~ ^or intract en de aandacht ïhi in de media hebben mensen af geschrikt, denkt De Laat. „Men sen werden ineens huiverig. Ze waren al een jaar geleden in de running en pas nu kopen ze. Sinds de gemeente een toelich ting heeft geschreven is een he leboel onrust weggenomen." De drie woontorens staan met hun 'voeten in het water' en grenzen direct aan de vroegere vuilstort. Van de 114 apparte menten is 'zo'n 45 procent ver kocht', zegt De Laat. Daar zit een aantal opties op koop bij, maar de makelaar verwacht dat hij de meeste opties kan verzil veren. Het makelaarskantoor laat bij een optie mensen een reserve ringsovereenkomst tekenen. De kosten, 200 euro, gelden als borg: bij aankoop wordt het be drag terugbetaald. „De interes se van mensen is dus heel seri eus", zegt De Laat. De matige belangstelling is ei genlijk zonde, geeft de make laar aan. „Het is echt een plaat je van een project; bijzonder mooi. In Leiden zijn nergens appartementen van deze groot te op de markt." De woningen hebben een bruto vloeropper vlak van 155 tot 195 vierkante meter. De makelaar mikt be wust op ouderen. „Zij zoeken al ik weet niet hoe lang naar goe de appartementen. Alles is hon derd, honderdtien vierkante meter. Als je met kerst de kin deren en kleinkinderen op be zoek krijgt, kun je geen kant uit." De prijzen liggen tussen de 328.000 en 397.000 euro. De Laat vindt dat 'alleszins rede lijk'. De prijs per vierkante me ter is lager dan elders, stelt De Laat. Het voormalige Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht wordt nu bewoond door ruim tweehonderd, voornamelijk buitenlandse, studenten. Archieffoto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - De gemeente Leiden vindt het prima als SLS Wonen permanent studenten huisvest in het voormalige Elisabeth-zie- kenhuis, ook al zijn daar in 2001 andere afspraken over ge maakt. In het gemeentelijk mo nument komen zo'n tweehon derd éénkamerappartementen voor buitenlandse studenten. SLS Wonen (voorheen de SLS) kocht het gebouw in 2001 en vroeg de gemeente vrijstelling van het bestemmingsplan om er studenten te kunnen laten wonen. De stichting kreeg daar vier jaar toestemming voor. Uit drukkelijk is toen gesteld dat er geen permanente bewoning door studenten zou komen. De gemeente wachtte de plannen van de SLS voor ouderen- en jongerenhuisvesting af. In het voorjaar van 2003 werd duidelijk dat de eigenaar een architect toch opdracht had ge geven om plannen uit te wer ken voor studentenhuisvesting. De kamernood speelde bij die beslissing een rol. Het Elisa- beth-ziekenhuis staat ook op de lijst van panden die de gemeen te, SLS Wonen en de universi teit hebben aangewezen voor studenten. De gemeente kan niet reageren op de plannen met het oude ziekenhuis omdat ze 'die nog niet gezien heeft'. Behalve ka mers voor studenten wil SLS Wonen een grand café, een me disch centrum en mogelijk een fitnessruimte maken in het pand aan de Hooigracht. Wet houder Ron Hillebrand liet zich wel ontvallen dat hij het niet eens is met de toekomst van de binnentuin. Die wordt, in te genstelling tot wat de gemeente eist, niet voor iedereen toegan kelijk. Een woordvoerder van de ge meentelijke dienst bouwen en wonen bevestigt dat aanvanke lijk vier jaar was afgesproken. Maar een nieuw verzoek om er studenten te huisvesten wordt gewoon gehonoreerd. Buurtbewoonster Wil Pet herin nert zich dat toch de indruk is gewekt dat slechts voor vier jaar studenten in het gebouw gin gen wonen. Permanente huis vesting van 200 k 300 studenten zou een te zware wissel op de buurt trekken. Ook wethouder Hillebrand vroeg zich in 2001 op een infor matieavond af of de buurt 'op de langere termijn wel gediend is met deze bewonersgroep'. „In de wijk is sterk de behoefte aan zelfstandige woonruimte voor ouderen", aldus Hille brand toen. „Precies", zegt Pet, die actief betrokken is bij Pancras-Oost en de plannen met het zieken huis. „Ik voel me op z'n Hol lands gezegd, daarom goed ge naaid." Achteraf had ze het ook wel kunnen weten, beseft Pet nu. „Ze kunnen ook nooit die intentie hebben gehad. Daar koopt een stichting studenten huisvesting geen panden voor." Dat is ook wat Marco Voskamp, die het project voor het Elisa- beth-ziekenhuis leidt bij de SLS, meldt. „Het is toentertijd gekocht met het idee: we gaan er studenten in huisvesten. Dat is altijd al de opzet geweest." zoeterwoude/leiden - De ge meente Leiden heeft Zoeter woude aangeboden om de Meerburgerpolder toegankelijk te maken via het nog te bouwen viaduct over de A4 bij Room burg. Zo kan het verkeer vanuit de polder in Zoeterwoude-Rijn- dijk op de Nil komen. Dat via duct moet dan wel iets breder worden, omdat het oorspron kelijk was bedoeld voor de bus en voor fietsers. Voor Zoeter woude komt het aanbod als een geschenk uit de hemel. De gemeente worstelt al lange tijd met het probleem om de Meerburgerpolder, waar wo ningen en kantoren komen, aan te sluiten op de Nil. Omdat er een flink hoogteverschil moet worden overbrugd, is dat moei lijk. Rotondes, ongelijkvloerse kruisingen; alles zou uitgebreid zijn bekeken. Maar tot dusver kwam de gemeente er niet uit. „Je kunt wel iets bedenken maar dat zou veel te duur zijn geworden voor Zoeterwoude. Tien miljoen euro ben je al snel kwijt", aldus wethouder Van der Kooi. Intussen lukt het niet om de busbaan tussen industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude- Rijndijk en bedrijventerrein Roomburg in Leiden nog dit jaar in gebruik te nemen. De busbaan kan op zijn vroegst in september volgend jaar klaar zijn. (advertentie) „We stellen eventueel ook een bedrijfsplan met de asielzoe kers op, zodat ze een idee heb ben wat de mogelijkheden zijn als ze zijn teruggekeerd." De stichting telt 120 vrijwilli gers die zich inzetten om de asielzoekers een vak te leren. Frankhuizen is een van de vijf mensen die in vaste dienst zijn. Hij heeft de dagelijkse leiding over de school en verzorgt de contacten met de vrijwilligers, de financiers en de overheid. En natuurlijk de asielzoekers zelf. De stichting houdt zich verre van alle juridische proce dures en politieke overwegin gen. „Je leert om geen valse verwachtingen te wekken bij de cursisten. Het afgelopen an derhalf jaar hebben veel men sen te horen gekregen dat ze Nederland moeten verlaten. Dat is wel een enorm dilem ma", beaamt Frankhuizen. In 1984 is de stichting Wereld- Wijd opgericht als werklozen- project. Frankhuizen: „In 1989, toen er een grote stroom asiel zoekers kwam, is de stichting omgevormd tot wat het nu is. Sindsdien zijn we altijd bezig geweest om centra elders in het.land op te zetten. Onze wens is om deze missie te ver spreiden. Daar heb je een lange adem voor nodig en mensen die de kar willen trekken. En je hebt geld nodig. Helaas is het opleidingscentrum in Rotter- dam gesloten, omdat de ge meente geen subsidie meer gaf. Ook in Den Bosch is een vestiging dicht gegaan, omdat alle asielzoekerscentra in die regio gesloten zijn," Voor de stichting Wereldwijd resteren dus nog de gebouwen in Den Haag en Erckelrade, waar het in elk geval erg goed gaat „We hebben een eigen school en een eigen schoolbus, die we van het bedrijfsleven hebben gekregen", aldus Frankhuizen. Daar wringt de schoen het meest voor de stichting We reldwijd. „We zijn afhankelijk van incidentele subsidies, gif ten en het bedrijfsleven." Kees van Delft en Timoteus Waarsenburg Sinds 1 januari mag het niet meer, roken op de werkplek. Drukkerij De Bink uit de Rooseveltstraat zat daar wel mee. „Van onze veertig medewer kers rookten er toch zo'n vijftien", zegt directeur Jan Eradus. Rookte, want De Bink maakte geen aparte rookpiek voor de verstokte sigarettenjun- kies, maar koos voor een andere oplossing: stop pen met roken. „We hebben alle rokers op kosten van de zaak en uiteraard geheel vrijwillig één tot twee acupunc tuurbehandelingen laten ondergaan. Op de werk plek natuurlijk." En het resultaat is volgens Eradus verbluffend. „Er liepen hier een paar stevige rokers rond. Zo hebben we een platenmaker die de hele dag met een peuk in z'n mond rondliep. Hij is nu gestopt en neemt de groep stoppers zelfs een beetje op sleeptouw. Twee mensen hebben het erg moeilijk. Onze chauffeur neemt tegenwoordig elke dag vier shaggies in een doosje mee naar het werk. Maar thuis en in de auto rookt hij niet meer. En een an dere collega rookt elke dag in de lunchpauze een sigaret. Maar de rest is gestopt en motiveert el kaar om dat ook echt vol te houden. Of het ze lukt, weet ik niet, maar tot nog toe ziet het er veelbelovend uit", aldus Eradus. Hoewel de acupunctuursessies goedkoper zijn dan de aanschaf en plaatsing van een speciale rookca- bine, is dat volgens Eradus geen overweging ge weest. „We hebben het personeel laten kiezen. De meesten wilden zelf stoppen. Zo zijn we op het Idee gekomen. En natuurlijk zijn we blij dat dit ook de beter is voor de werknemers zelf." Publiciteitsfoto loren Leidenaar Frans luizen vertrok zeven jaar n naar Limburg. Niet dat itad zat was, integen- ijn familie en vrienden nog in Leiden en tijdens >er en andere activitei- dt Frankhuizen het k' om in zijn geboorte- zijn. In Limburg heeft ter zijn plaats gevonden meen coördinator van ïg Wereldwijd, een op- scentrum voor asielzoe- >wel mensen met een sstatus als mensen die afwachting zijn of al zijn ocedeerd, doen aan de ursussen mee. nog steeds een link met is, blijkt wel uit het feit Leidse jazzclub Hot een deel van de op- t van het jubileumcon- 1 zondagmiddag in de ie Kerk schenkt aan de ïg Wereldwijd. Carlos reedt vanaf 15.00 uur op [schillende gasten, uizen vertelt dat de cur sisten een vakgerichte oplei ding volgen, in combinatie met een cursus Nederlandse taal. „De asielzoekers hebben zo een doel om uit bed te komen. In afwachting van een uit spraak ovêr hun status kunnen we ze een zinvolle invulling van hun tijd geven, Op dit moment telt het oplei dingscentrum in Eckelrade 180 cursisten, die vier dagen in de week een opleiding volgen. „Ze vinden het in een woord ge weldig", aldus Frankhuizen. Er is vooral veel vraag naar com puteropleidingen, maar er wor den bijvoorbeeld ook cursus sen elektrotechniek, metaalbe werking en textiel gegeven. „Maar er zijn analfabeten bij en mensen met universitaire studies op zak. Een van de projecten die Wereldwijd op dit moment heeft, heet TVe- reldtools'. „Asielzoekers die geen verblijfsstatus krijgen, knappen apparatuur op om het mee te nemen naar hun eigen land", legt Frankhuizen uit. us 5 rub N dia - de 11 ove.i De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 5G «4 ;£ro in 1 nz ir s jn e vor<

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15