Hélène Kulker betreedt de wondere wereld van Han REGIO Cabaretiers absoluut houd dan van veen subsidie geven Op weg naar Singelloop en Leiden Marathon Op een stoel en een stoof vrijdag 23 JANUARI 2OO4 NAVRAAG Een werkgroep van theaterdirecteuren gaat onderzoeken of cabaret in de toekomst gesubsidieerd moet worden. Veel cabaretiers die het 1 1 j meer van in- 1 7 een h°Se grap- 0 0 ten hebben drei gen anders hun speelplek in de Nederlandse theaters te verliezen, zo is de motivering. De Leidse cabaretier ONNO INNEMEE heeft daar zo zijn eigen ideeën over. Vind jij dat ook nodig, subsidie voor cabaretiers die het liefst in houdelijk bezig zijn? „Nee, absoluut niet. Op de site www.zwartekat.nl wordt bijvoor beeld flink gediscussieerd over het programma van Van Houts De Kets over de verloedering van het cabaret. Ie hoort dan gere geld het argument dat cabaretiers minder gaan voor satire en eer der voor de snelle grap, om maar te scoren. Zelf ben ik een cabare tier die meer zoekt dan alleen een grap. Dat blijf ik ook doen. Dat tegenwoordig vaker wordt gezocht naar snelle grappen heeft voor een deel ook te maken met het publiek dat lui is gewor den door de stand-up come dians. Maar de oplossing is mijns inziens niet het subsidiëren van cabaretiers. Ik denk juist dat de cabaretiers die redelijk volle za len trekken maar iets minder moeten verdienen." Hoe zie je dat dan voor je? „Kijk, als cabaretier speel je op recettebasis. Zeg datje zo'n ze ventig procent krijgt van de kaartverkoop. Dan betaal je je impresariaat daar vijftien pro cent van. Verder gaat er geld naar posters en dergelijke zaken. De rest is voor jou. Als je een goede avond hebt - een goed bezochte voorstelling - verdien je mis schien zo'n 4000 euro. Dat is dus pure winst. Als nou de verdeel sleutel iets veranderd wordt, zodanig dat de theaters en schouw burgen meer van de recettes opstrijken, dan zullen ze ook eerder geneigd zijn cabaretiers binnen te halen die de nadruk leggen op inhoud. Ook al komen daar misschien minder mensen op af." Trek je zelf zulke volle zalen? „Ik heb zelf vaak zo'n 200,300 man in de zaal en dat is voldoende. Als ik alleen grappen zou maken om de grappen, zou ik doodonge lukkig worden. Op zo'n manier word je een hoer. Natuurlijk moet er humor inzitten, humor is ook belangrijk. Maar het is een hulp middel om je mening te kunnen geven. Daar draait het voor mij toch om." Hollen Met Han is een hardloopcursus van de ver enigingen Leiden Road Runners Club en Leiden Atletiek, ondersteund door het Leidsch Dagblad. Deelnemers bereiden zich vanaf morgen onder deskundige leiding voor op de Singelloop (16 april) en een onderdeel van de Leiden Marathon (13 ju ni). De tweewekelijkse bijeenkomsten (clinics) op zaterdagochtend zijn afwisselend bij één van de twee clubs of in de duinen bij Noordwijkerhout. Daarnaast krijgen de cursisten, de organisatie ver wacht er dit jaar rond de 130, huiswerk mee. Oud atleet Han Kulker (44), in de jaren '80 van de vori ge eeuw internationaal vermaard als 1500-meter- loper, is naamgever van het project. OU tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Zaterdag 23 Januari VOETBAL - Er bestaat bij de Franse clubs, welke Nederlandse profs in hun gelederen tellen, enige ongerustheid ten aanzien van de oprich ting van de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. Wanneer namelijk de Fifa de NBVB niet erkent dan zullen de Franse clubs geen enkele schadeloosstelling kunnen eisen als Nederlandse profs zich bij deze bond gaan aansluiten. Het zal ongetwijfeld naar aanleiding van bovenstaande zijn geweest, dat het Franse sportblad TEquippe een enquête onder de belangrijk ste in Frankrijk spelende Nederlandse profs heeft gehouden. Uit deze enquête is gebleken dat de voor Nantes uitkomende Van Geen onmid dellijk bereid zou zijn zich bij een Nederlandse profclub aan te sluiten, wanneer althans aan zekere financiële voorwaarden zou worden vol daan. De Kubber (Bordeaux) juichte de oprichting van de Nederlandse bond toe. Van der Hart (Rijssel): „Wanneer de Fifa de Nederlandse bond niet erkent, denk ik er niet over mij aan te sluiten. Het is voor een beroepsspeler erg riskant op kwade voet met de internationale organi satie te komen". Rijvers (Stade Frangais) dacht er hetzelfde over. ANNO 1979, dinsdag 23 januari leiden - Winkels gingen vanochtend niet open, omdat vanwege de gladheid het personeel niet kwam opdagen. Melk- en broodhandela ren moesten hun karren laten staan en het huisvuil werd niet opge haald. Deze auto belandde gistermiddag op het ijs van de Heren gracht. Oorzaak: ijzel. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Hélène en Han Kulker met dochter Evi thuis in Zoeterwoude. „Het wordt morgenochtend een experiment, drie uur oppas overdag." Foto: Henk Bouwman COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. LEIDS DIALECT Ik ben een van die merk waardige mensen die el ke dag in woordenboe ken lezen. Ik heb die af wijking al vanaf mijn 15de. Toen kreeg ik voor het eerst een echt woor denboek. Ik was er hele maal aan verslaafd. Zo veel woorden die ik nog niet kende. Zou ik ze ooit allemaal in mijn hoofd krijgen? Kon ik het prachtige woord sybari- tisch voor 'verwijfd' of 'wellustig' ooit in een leuke, ontspannen con versatie laten vallen? Ik heb die neiging om die rare vreemde woorden te onthouden nooit verlo ren, maar het wel afge leerd om ze te gebruiken. Het kost teveel uitleg. En het is bovendien niet meer dan kinderachtige poging om indruk te ma ken. Leve de helderheid van taal! Maar wat ik wel graag mag gebruiken is een mooie, beeldende uit drukking. Zo las ik pas in mijn Grote Van Dale de verbinding op een stoel en een stoof. Schitterend. Als je die uitdrukking hoort weet je meteen wat er bedoeld wordt. Stoe len en stoven zijn ge- maksvoorwerpen. Op de een kun je lekker uitrus ten en aan de ander warm je je koude voeten. Op een stoel en een stoof betekent dus zoveel als 'zonder dat er enige in spanning vereist is, op je dooie gemak'. Treffend wordt dat tot uitdrukking gebracht in een passage uit een verhaal uit de 'Nederlandsche Volksal manak' uit 1860. „Klaar - tje had nooit gedacht dat zulke deftige dames, die zij meende, dat op 'een stoel en een stoof wer den grootgebracht, zoo de handen konden roe ren." Klaartje, een dienstmeisje, verbaast er zich hogelijk over dat deftige dames, - opge groeid in een gezin waar ze nooit iets hebben hoe ven uitvoeren - ook nog de handen uit de mou wen kunnen steken en van aanpakken weten. Tot mijn verrassing las ik in de Leidse woordenlijst van dr. A. Beets, in de ja ren '30 redacteur van het Woordenboek der Ne derlandsche Taal, een soortgelijk zinnetje als in dit verhaaltje uit 1860. Hij tekende in 1937 uit de mond van een dienst meisje de volgend uit spraak op: 'Wij hebben leren werken. Vader heeft ons niet op een stoel en een stoof gezet. Ik kan behangen en witten en verven'. Wind. Er zijn nog een paai' andere fraaie uit drukkingen in het Leids die op hetzelfde gebied liggen als de stoel en de stoof. De ene is de wind dood lopen in de beteke nis van 'volstrekt niets uitvoeren'. Wind is heel vaak het symbool van iets dat heel gering van omvang is, of dat niets voorstelt. Denk maar aan uitdrukkingen als van de wind leven 'geen bron van inkomsten hebben', en wind verkopen 'op een speculatieve manier handel drijven'. Mooi is ook woorden zijn wind 'woorden kunnen altijd ontkend of herroepen worden, bieden geen ze kerheid". Je hebt veel meer aan een schriftelij ke verklaring, zoals ook blijkt uit een klucht uit de 17de eeuw met de fas cinerende titel 'Klucht van den Gewaanden Hoorendrager'. Een van de hoofdpersonen be looft iemand gouden bergen. Maar de ander is verstandig. Hij weet dat hij van die beloften niet veel resultaat hoeft te verwachten. Het volgen de gesprekje ontspint zich dan(N.) 'Ick beloof het jou, 'k sal't alles ten besten voegen' (ik zal zorgen dat het allemaal prima voor elkaar komt). (H.) 'Jae, woorden zijn wint, geef me een schrift je van jou handt dan, waarin je belooft, dat als ick het begeer, jy 't doen sult'. De verklaring voor de wind dood lopen zal wel te vinden zijn in die niets voorstellende wind. En als je zelfs die geringe hoeveelheid nog dood loopt, dan blijft er hele maal niets meer van over. Stromeloos. In de NRC van 11 september 1913 staat een triest verhaaltje te lezen over een dood ziek beest: 'Het arme dier... kon niet n fs- ruiken en proev< voortdurend str( rond (hij was he voor richting kw je in Leiden stroi rondloopt dan lc slenterend en zo enig doel over st gedachten zijn e en plannen won gemaakt. Janssens, Adelln pers, O. Rosijn, i Verdaasdonk (14 Reacties en tips rubriek kunt u s naar de redactie krant, Postbus 5 AB Leiden, onde ding van de rub naam 'Leids dia mailen naar de kan ook: h.heest mans@12move. Hans Heesterma 'Het enige wat deelnemers aan Hollen Met Han gemeen hebben is hun enthousiasme' Kulker, incidenteel ook als coi trainer van het Nederlands ho P team en als atletiektrainer van ren actief, beaamt het. „Zolan maar niet hoef te vergaderen, dat beschouw ik nog steeds al,er noodzakelijk kwaad. Laat mij i:e 1 oefeningen bedenken. Ik leen wat van andere takken van sp ik merk dat de deelnemers mi J pak op prijs stellen. Ook recre VT sporters vinden het leuk om ae kende oefeningen te leren, als maar niet te moeilijk zijn." Morgenochtend, even na nej^ als de 'hollers' in beweging koLt bestaat de kans dat trainer H<Bl ker zijn vrouw terecht moet vi „Ik zorg wel dat ik in de groej een andere trainer terechtkoi zij plagerig. „Dat helpt je nieti we rouleren steeds. Vroeg of 1 men we elkaar toch tegen. M; weet niet voor wie dat het eq 1 Als ik het 's ochtends niet goe leg, krijg ik dat na afloop onge feld te horen." Dat is dan op zijn vroegst in van de middag. Want pas d ar, f echtelieden thuis weer vereni ',n „Wij rijden niet eens gezamei0 naar de cursus", zegt Hélène quasi-verontwaardigd. „Mijn komt mij speciaal ophalen otIn Han vanwege de voorberei altijd veel eerder van hl moet/' Tim Brouwer de >ore ïiiiz nn< stad ijnf inoj )er dtl k'o zijn ter; eme igU scei >we ssta afwi roce :ursi nog is, 1 Leid een t vai nzo se K igW reed sch uize Na vijfjaar Hollen Met Han verandert er wat in huize Kulker. Voor de zesde editie van de populaire hardloopcur sus trekt niet alleen Han Kulker de hardloopschoenen aan, maar ook zijn echtgenote Hélène. De thuisblijvers Evi (bijna vier jaar) en Finn (vijfmaan den) zijn morgenochtend in Zoeter- woude-Dorp toevertrouwd aan de zorg van een oppas. „Het wordt een experiment, drie uur oppas overdag voor twee kinderen", zegt Hélène Kul ker. „Maar ik wil die cursus ook wel eens aan den lijve ondervinden." Hélène Kulker (35) weet wat hardlopen is. Jaren geleden, toen zij nog Schrader heette, leerde zij haar late re echtgenoot kennen op de Leidse atletiek baan. „Je ziet een hoop stel letjes bij zo'n sportvereni ging", zegt zij. „Maar ook heel wat stellen waar mee het ver keerd afloopt." De hardloop- ster kwam niet alleen voor Han naar de Leidse Hout, maar ook om haar conditie op peil te houden. Tien kilometer, zegt zij met gepaste trots, kan zij in drie kwartier afleggen. Maar door een sa menloop van omstandigheden stond haai' hobby de laatste jaren op een laag pitje. Vooral de bevallingen kon de Zoeterwoudse slecht combi neren met hardloopactiviteiten. „Je hoort wel eens dat vrouwen die al maanden in verwachting zijn nog steeds kunnen hardlopen. Nou, die vlieger ging voor mij niet op." Nu de jongste telg bijna een halfjaar oud is, heeft Hélène Kulker de spor tieve draad weer opgepakt. „Ik ben dan wel geèn topatlete, maar ik loop wel graag hard", zegt zij op de bank in haar Zoeterwoudse huis. „Zeker nu ik bij Leiden Atletiek in een gezellige trai ningsgroep mee- srv, draai. Het is thuis QËÊFjfc. WL wel eens passen IV en meten, maar ik hecht bijzonder aan mijn trainin gen. Juist met een jong gezin wil je er wel eens even uit." Op dat ogenblik mengt haar man zich in het gesprek. „Jij loopt dan soms zelfs te hard van stapel, want dan wil je te vaak gaan trainen." Hélène, ad rem: „Dat vind jij niet leuk, want als ik ga hardlopen moet jij een training overslaan." Vandaar dat het stel besloot om zich voor het eerst gezamenlijk aan te melden voor Hollen Met Han. Zij als deelneemster, hij als trainer en als 'uithangbord'. „Han gaat het elk jaar leuker vinden. Voorheen gingen wij nog wel eens op vakantie in deze pe riode, maar dat is niet meer be spreekbaar. We plannen alles om Hollen Met Han heen." Hélène Kulker zegt het met spijt in haar stem, want reizen is een andere grote hobby van haar. Zij werkt parttime voor een intemetreisbu- reau in Leiden en zou het liefst haar verkoopadvie zen aan de praktijk toet sen. „Reizen staat voor ons even op een laag pit je." Dichtbij huis moet morgen ochtend vroeg („Dan loop ik het liefst, want 's avonds ben ik vaak te moe") een wereld voor Hélène Kulker opengaan: de wondere wereld van Han. „Ik ben er nog nooit bij geweest, ook niet om te kijken. Het zal wel een drukke be doening zijn, zo'n groep van meer dan honderd hardlopers bij elkaar." Haar man kan dat beamen. De voor malige topatleet op de 1.500 meter verheugt zich al op de ontmoeting met alle deelnemers aan de cursus. „Ik zie er soms mensen die ik ook in de stad tegenkom. Leeftijd, postuur, beroep, het maakt allemaal niets uit. Politieke kleur ook niet, want we hebben Leidse gemeenteraadsleden van GroenLinks, SP en de WD in de groep ge had. Het enige wat al die mensen ge meen hebben is hun enthousi asme." 1 „Maar dat - geldt ook voor jou", zegt Hé- S lène Kulker. „Dit project vind jij het leukst van alles wat je doet." Han

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14