teken maar! LEIDE Angst regeert in Leiden-Noord Tweehonderd tuinders wachten op nieuw perceel Drie jaar cel voor verkrachter LUMC ring rond de singels ÏÏUURLIJK, FTINK DEUREN I0P ONZE PRIJZEN KUNT U VERTROUWEN! Twee groepen jongeren veroorzaken overlast Hessing wil af van 'inktvlek' Ook Zorg- en adviesteams voor Leidse basisscholen Uitgekeken op uw collega's Terug naar Oegstgeest Gemengde gevoelens op volkstuincomplex in Oostvlietpolder van Lieftink komt u overal Terecht, betere deuren zijn fys te vinden. Vervaardigd uit ïeldbekende Schüco profielen Raam aluminium of kunststof, topkwaliteit met KOMO-keur. n binnen en overtuig uzelf, "van onze showroom staat open voor u. ?.vroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn >17246 96 70 - www.lieftink.nl :eningstijden showroom: tm vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur 'dag van 10.00 tot 16.30 uur door Kees van Delft leiden - Verwaarloosde huisjes en onverzorgde tuinen, maar ook netjes bijgehouden percelen. Op de complexen van de volks tuinverenigingen Roomburg, Oostviiet en de Onderlinge Turn vereniging (OTV) is duidelijk een grens te trekken. Met aan de ene kant de tuinen die moeten wij ken voor het bedrijfsterrein in de Oostvlietpolder en aan de ande re kant de tuinders die kunnen blijven. De 'pechvogels' zijn uitgekocht en wachten op vervangende grond in hetzelfde gebied. Wanneer die andere tuinen be schikbaar zijn is onzeker. Vol gens secretaris J. van Hooven van Roomburg zitten de vereni gingen dringend verlegen om grond. „De nieuwe volkstuinen zouden er al zijn. Tweehonderd mensen staan op de wachtlijst. We gaan ervan uit dat we eruit komen, want het contact met de gemeente is goed." In een opeenvolging van sier en moestuinen zijn mannen bezig met hun hobby, zelfs in (advertentie) Voordeelmarkt vrijdag 23 januari 2004 Studenten togen blijven Elisabeth Kanovereniging jnland nog jet onderdak ibieltjes ggegrist Een Leidenaar en een sburger zijn gisteren op lieke wijze van hun mobie- ifoon beroofd. De toestel- werden door onbekenden un handen gegrist. De 16- Rijnsburger overkwam ide Haarlemmerstraat in n, De drukke winkelstraat igeliefde stek voor de tele- dieven. De 41-jarige man iden raakte zijn telefoon terwijl hij op het pad van emanlaan naar de Lam- ichansweg liep. tsing op trschoterweg - Een schuiver van een rige Leidenaar met zijn au- de Voorschoterweg is gis- ond rond negen uur onge- afgelopen voor twee an- automobilisten. Door de ag die volgde moest een inzittenden, een 27-jari- uit Zoetermeer, met iten naar het zieken den overgebracht. sk café over Ismarkt K- Heeft het zin dat de ge le Leiden een eigen ar- arktbeleid voert? Moe- keringsgerechtigden b gestimuleerd om te teren en kost de sociale oorziening niet veel te Het zijn een paar igen die aan de orde ko- |nhet politiek café op zon- 'ïbruari in Sociëteit de k De afdelingen van 's, de PvdA en D66 keren de bijeenkomst. J. Ir van de landelijke cliën- d, T. Heerts van de FNV, :enteraadsleden D. [(PvdA) en P. van Meenen n M. Heekelaar (Divosa) fideel aan de discussie. int om 15.00 uur en is Iedereen toegankelijk. door Floor Ligtvoet leiden - Niet alleen rond de jaar wisseling hadden bewoners van Leiden-Noord last van vernielin gen en bedreigingen. Twee groe pen jongeren veroorzaken veel overlast in de wijk, maar bijna niemand durft er iets van te zeg gen. De angst voor represailles is groot, zo bleek gisteren in buurt huis De Kooi aan de Driftstraat tijdens een bijeenkomst met burgemeester Henri Lenferink. Die wil de jongeren meer gaan betrekken bij activiteiten in de wijk. Trottoirs die tegels missen, opengebroken Casema-kastjes, omgebogen hekjes en uitge brande containers. De buurtbe woners uit de Leidse Kooi kij ken er de laatste tijd niet meer van op. De vernielingen in de volksbuurt zijn meer en meer bij het dagelijkse straatbeeld gaan horen, zo klagen ze. Erger nis en frustratie nemen toe, maar de boosdoeners aanspre ken, dat durft slechts een enke ling. De meeste bewoners hou den uit angst voor represailles hun lippen stijf op elkaar. Alleen voor burgemeester Len ferink wilden dertig dapperen uit de wijk gisteravond wel hun hart luchten. In ruim een urn- kreeg hij te horen wat er alle maal aan onrust in de buurt leeft. Na een paar minuten kon hij al concluderen dat niet al leen tijdens oud en nieuw de boel rondom de Kooilaan flink uit de hand is gelopen. Beledi gingen, vernielingen en een mishandeling, het lijkt aan de orde van de dag. „En dan zijn wij nog niet eens degenen die er het meest onder lijden", legt een vrouw uit. „De oudjes die rondom het buurthuis wonen, zijn als de dood. Die durven hier nu echt niet naar toe te ko men." De vrouw van middelba re leeftijd wil - net als de ande ren - haar naam onder geen be ding in de krant. Ze waar schuwt ook nooit de politie als ze ziet dat er iets op straat ge beurt wat niet door de beugel kan, vertelt ze. „Als je daar aan begint, kun je gelijk wel vluch ten." Volgens de aanwezigen veroor zaken twee groepen jongeren - van twaalf tot ruim zestien jaar - de overlast in de buurt. Door de bewoners worden ze 'de groep uit de Surinamestraat' en 'de groep van de Scheepswerf genoemd, naar hun favoriete hangplekken. Van een enkeling is wel de naam bekend maar van het overgrote deel van de lastpakken niet. LWO-jongeren- werker Esther Luyken weet wie de bewoners bedoelen. „De harde kern bestaat uit zo'n vijf tien man. Maar bij lekker weer kan een groep makkelijk uit groeien tot vijftig." Volgens haar zijn het slechts een paar jongens die de buurtbewoners daadwerkelijk lastigvallen. Desondanks hoog tijd om met hen in gesprek te gaan, vindt Lenferink. Hij belooft in maart weer langs te komen en ver wacht dat dan ook een kleine delegatie van omwonenden bij het gesprek aanwezig zal zijn. Volgens hem ligt de oplossing in het actief betrekken van de jongeren bij activiteiten. De bewoners willen best met de burgervader meedenken, maar voorlopig blijven ze sceptisch. Alsof die jongens hier naar toe willen komen om met ons te praten", klinkt het schamper. „De buurt glijdt gewoon af', constateert een man somber. Een van de vrouwen aan tafel geeft hem gelijk. „Pas hebben ze een lege wodkafles tegen mijn muur gegooid. Ik zat op zolder maar durfde niet meer naar beneden. Ik was bang dat het nog erger zou worden als ze me zouden zien." Ook het openlijk dealen van drugs op straat is vrijwel iedere bewoner een doorn in het oog. Politie: Altijd bellen Wijkagent Fred Kuijvenho- ven weigert De Kooi als on veilig te bestempelen. „Over al wordt wel gedeald", merk te hij gisteravond laconiek op. Hij betreurt dat wijkbe woners aarzelen om de poli tie in te schakelen. „Ik snap best dat het soms moeilijk is, maar toch is het slim om het ons te melden." Hij riep de aanwezigen daarom op geen informatie achter te houden: „U kunt mij altijd bellen. Dan maak ik een afspraak voor een vertrouwelijk ge sprek. Kunnen we samen zien of er aangifte gedaan móet worden. Het recht van de sterkste mag hier toch niet gaan regeren? Het is hier niet het Wilde Westen. leiden - Leg in één keer een ring aan rond de Leidse binnenstad waarin het parkeren aan ban den is gelegd. Met die gedachte speelt D66-wethouder Hessing (parkeerbeleid). In Vreewijk - de wijk aan de buitenrand van de Witte Singel - is het betaald parkeren al in gevoerd. In Tuinstad/Staalwijk volgt nog een enquête over be taald parkeren. Hessing: „We zijn bezig met het laten uit vloeien van een inktvlek, waar van ik wel het begin zie maar niet het eind. Elke keer als je de parkeerzone uitbreidt, verdring je de auto's naar de aangren zende wijk. Als je een enquête houdt in de Tuinstad/Staalwijk over betaald parkeren, en de bewoners stemmen voor, dan ga je onvermijdelijk richting Professorenwijk. Zo trekken wij als een stoomwals de stad rond met het parkeerbeleid. Je kan beter in één keer een ring rond de binnenstad aanleggen - niet de hele gemeente - die in één keer parkeerrestrictiegebied wordt. Dat is overzichtelijk en voorspelbaar. Nu roept de toe stand veel onduidelijkheid op en veel mensen die vinden dat hen geen recht wordt gedaan omdat hun straatje er net bui ten valt." Het ChristenUnie-raadslid Van As ziet niets in het voorstel van Hessing. „Het lost niets op. Dan ligt er straks een ring om de singels, maar dan gaat men weer parkeren in de ring dééi- buiten." leiden - Een 24-jarige Leidenaar die op 27 september een vrouw verkrachtte en haar naakt ach terliet in de buurt van het LUMC, moet drie jaar de ge vangenis in. Dat heeft de Haag se strafrechter gisteren bepaald. Tegen de man was vier jaar ge- eist. De Leidenaar had seks met het slachtoffer nadat ze elkaar wa ren tegengekomen op de ge- doogplek onder station Leiden Centraal. Ze rookten samen co caïne, waarna de man met het slachtoffer meeliep naar psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest, waar ze verbleef. De man hield op de zitting vol dat het seksueel contact, in de bosjes bij het LUMC, met haar toe stemming gebeurde. De vrouw heeft echter tal van verwondin gen aan de avond overgehou den en zegt dat de Leidenaar haar de keel dichtdrukte, met de dood bedreigde en er na de verkrachting met haar kleren vandoor ging. Nadat ze was ontkomen, dwaalde ze in ver dwaasde toestand rond tot ze hulp kreeg bij de woonwagen van een van de 3-oktober-ker- misexploitanten op de Wasse naar se weg. De Leidenaar heeft in vijftien jaar een strafblad met een om vang van tientallen pagina's op gebouwd. Hij stond twee weken geleden behalve voor verkrach ting ook terecht voor twee auto inbraken, belediging van poli tieagenten en een serie kleine diefstallen. Eerder kwam hij ook al wegens geweldsmisdrij ven met justitie in aanraking. (advertenties) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in leiden - De Provincie Zuid-Holland heeft de gemeente Leiden een forse subsidie toegezegd voor de aanleg van een wandelpad tussen landgoed Endegeest in Oegstgeest en de Nachtegaallaan in Leiden. De provincie geeft daar 47.000 euro voor, ongeveer de helft van de kosten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden wordt een mooie route door het bosrijke gebied uitgestippeld. Na de zomer wil de gemeente beginnen met de aanleg van de verharde wandelroute. Foto: Henk Bouwman leiden/katwijk - De hulp aan scholieren door zogenoemde Zorg- en adviesteams is giste ren officieel bekrachtigd met de ondertekening van een conve nant. De teams, waarin scholen, jeugdzorg, maatschappelijk werk, het bureau leerplicht, de GGD en indien nodig de politie zijn vertegenwoordigd, draaien al enkele jaren in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Maar de onderlinge afspraken waren nog niet vastgelegd. Dat gebeurde gisteren in het Kat- wijkse Andreas College, locatie Rijnmond, onder het toeziend oog van schooldirecteuren, wethouders en gedeputeerde L. Huizer. De zorg- en adviesteams rich ten zich op middelbare scholie ren met wie het dreigt mis te lo pen. Met hen wordt over de problemen gepraat, naar oplos singen gezocht en als dat nodig is worden de leerlingen naar gespecialiseerde hulpverlening doorverwezen. Voor het basis onderwijs in de Duin- en Bol lenstreek is soortgelijke hulp voorhanden. In de Leidse regio is dat nog niet het geval. Mo menteel wordt bekeken hoe de hulp aan basisschoolleerlingen in deze regio gestalte kan krij gen. meente. Onzin." Overdevest ziet zelfs wel voordelen in de plannen.Als de bedrijven ko men, heb ik minder last van het geraas op de A4. Ik heb hier twee jaar geleden een huisje en een broeikas neergezet. Ik zit hier nog wel twintig jaar." Hans van Riet is ook niet van plan te stoppen met zijn hobby, maar wat hem betreft komt het bedrijfsterrein er nooit. Als 12- jarig jongetje begon hij met een stuk grond op Roomburg, waar hij al veertig jaar van genitf. Pal achter zijn huisje, richtingae vereniging Oostviiet, compen seert de gemeente de tuinders met nieuwe percelen. „Het is natuurlijk vreselijk", aldus Van Riet. „Moet je zien, ik kijk nu zo op Zoeterwoude uit. Straks zit alles op elkaar." Het bedrijfsterrein is volgens Van Riet overbodig. Recente cij fers over een 'ongezonde' an derhalve procent leegstand van bedrijfsgebouwen in Leiden zeggen hem niets. Van Riet ziet overal leegstand. „Ik kan er met mijn pet niet bij, echt niet. Straks is er hier niets meer over voor vertier." C. Vermeer is een van de leden van volkstuinvereniging Oost- vliet die uitgekocht zijn. „Toe vallig heb ik een ander huisje overgenomen, omdat de ge- bruikster een ongeluk kreeg." 4 januari. A. Breedveld heeft een huisje op nummer 14 van de Onderlinge Turnvereniging (OTV). Het voorste gedeelte ge bruikt hij voor aardappelen en narcissen, daarachter ligt een siertuin. Breedveld heeft 'niet zoveel moeite' met het nieuwe bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder, dat de Leidse gemeenteraad dinsdag vaststel de. „De grens ligt op huisje nummer 38. Ik blijf gewoon zit ten. Ik zou meer moeite hebben met baggerstort." De meningen over het geplan de bedrijvenpark Oostviiet han gen nauw samen met de plek waar de tuinders zitten. De le den van Roomburg en het daar achter gelegen OTV die uitkij ken op recreatiegebied Vliet- land behouden een groot deel van hun uitzicht. Zij zijn al lang blij dat er geen grote bagger- stortplaats komt, zoals eerst de bedoeling van de gemeente was. De tuinders aan de andere kant van het laantje reageren verschillend. L. Overdevest is bezig in het tuintje van zijn buurman. Hij heeft geen moeite met de komst van het bedrijfsterrein. .Anders blijft er helemaal geen werk over in Leiden." Als lid van Roomburg zit hij vrij ver van de geplande bedrijven af, maar medelijden met de tuin Loek Overdevest spit in de grond van volkstuinvereniging Roomburg. Hij ziet vooral voordelen in de komst van het bedrijvenpark Oostviiet. ,Als de bedrijven komen, heb ik minder last van het geraas op de A4-" Foto: Henk Bouwman ders die uitgekocht zijn, heeft hij niet. „Het is nooit leuk om te verkassen, maar mensen heb ben tijd genoeg gehad om wat anders te zoeken. Het is geven en nemen. Sommigen willen niet geven en dat is het pro bleem. Ze pakken het geld en gaan dan zeuren tegen de ge

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13