ECONOMIE Maak huizen van kantoren 3 halen 2 betalen BoUWSeCtOri 'Klasseverzekering ziekenhuisbed meestal zinloos' Proces tegen Duitse 'plunderaars in krijtstreep' FNV: WAO eerste test voor Najaarsakkoord Loonheffing van fiscus met fout banknummer KLM komt weer op mini-winst Chaos op Franse (spoor)wegen Mannenpïl laat nog zeker vijfjaar op zich wachten Stropdas af op WEF Corio-topman krijgt zes ton un werven i tot in 2005 a - De Europese Com- wil de tijdelijke toestem - m scheepswerven subsi- <even verlengen tot eind !005. Een jaar langer dan iizien. De EU heeft de ie ingesteld, omdat Zuid iet oneerlijke praktijken op de markt zou dum- aartegen loopt een klacht wereldhandelsorganisatie maar er is nog geen uit gedaan. Overheden mo- aximaal 6 procent van de >msom betalen van be- typen schepen. Neder- »eft geen geld gereser- jm door te gaan met de aldus staatssecretaris >nnip. endo: Nieuwe computer egein - Nintendo komt tjaar met een nieuwe tare spelcomputer op de Het apparaat moet het ord worden op de plan- ((gj- n Sony om de sterke po- de Nintendo-Gameboy vallen. Nintendo presen- et apparaat in mei op ite spellenbeurs in Los Het spelsysteem bevat eine lcd-schermen, ior gebruikers vanuit ■rschillende gezichts een spel kunnen bekij- ver de prijs is nog niets i|o3 De modernste versie Gameboy, de Advance tin Nederland 129 tot steringen in enland stijgen 2,11 ac - Staatssecretaris Van (economische zaken) steren in de Kamer ge it haar departement vo- was betrokken bij 104 investeringsprojecten tenlandse bedrijven. In 2jjj iren dat er maar 71. Vol- in Gennip vormt het eken van de buitenlandse ringen een voorbode economisch herstel. 5™ en een half jaar tot een arop vooruit." Met de :n was vorig jaar bijna joen euro gemoeid. In 9Ü8 is dat 137 miljoen. De ingen leidden in 2002 directe arbeidsplaat- jen 1900 het jaar ervoor. donderdag 22 januari 2004 2.2i 0,85 irdaantai iten Europa - Ondanks de malaise chtvaart vond er afgelo- ireen recordaantal 2 55 n plaats in het Europees 4^55 im. Eurocontrol, het Eu- •2.80 vluchtleidingscentrum, ®;4o(de in 2003 in totaal 8,5 vluchten af. Een toena- 2,8 procent vergeleken )2. De drukste dag was i.2i mber, toen er 28.173 '2 en het luchtruim door- Eurocontrol verwacht 004 het aantal vluchten ;r 4,3 procent zal groei - 9,5 procent van de nwas vertraagd. In 2002 nog 11 procent. 51«rvoeding van j latura terug 37,8t ieer - Zonnatura haalt 38,91 abyvoeding terug, om- 66(39 niet zijn getest op de 9^31 leienziekte BSE. Het gg'y 1 de variant 'wortel met 35(10 iel en rundvlees', zo liet 84,K erdeel van Wessanen weten. Het biologische es komt uit Duitsland. 333Ise overheid had het 15(gi lor consumptie vrijgege- 92I2: t gaat om potjes voe- ^g'g n 200 gram voor baby's 26,7 an zes maanden. De 56,ii iecode is A2343G, met (g arheidsdatum 220806. :a houdt bestaan In Nederland gaan 23 18,2118 kledingzaken van 206 'ver naar moederbedrijf 23.7 or de rest wordt nog 3D issing gezocht. In Bel ieg uxemburg komen 35 40I910 filialen in handen van vestigingen in Frank- 27(0 'uitsland gingen vorig 19!s! erder onder C&A. In nd werken er 263 men- 13(5 meesten hebben een 17.8 ract dat niet wordt ver- 19'g achtig mensen verlie- baan. onder druk Nachtvluchten Koeriersbedrijf DHL onder druk om te Uitbreiden. Gaan de au to niet akkoord met ver- 'an het aantal nacht - dan dreigt het bedrijf buitenland te verhui- htelijk vlieglawaai is streden in Brussel en 'g. In dagblad Le Soir nercieel directeur De iDHL dat zijn bedrijf achtvluchten per jaar left om de uitbreidings- die duizenden nieuwe ileveren, te verwezen- uligt het plafond op amsterdam/gpd - Kantoren die niet gewild zijn bij huurders, moeten worden gesloopt, opge knapt of geschikt gemaakt voor bewoning. Het kabinet moet dat ombouwen fiscaal aantrekkelijk maken. Volgens het ministerie van volkshuisvesting komen jaarlijks 5000 panden in aanmer king. Dit zegt de Nederlandse Vereniging van Bouwonderne mers (NVB), de koepel van pro jectontwikkelaars en bouwers. In Amsterdam en omgeving staat een recordhoeveelheid kantoorruimte leeg: bijna een miljoen vierkante meter. Het gaat hierbij niet alleen om nieu we kantoren, maar ook om be staande gebouwen. In heel Ne derland staat drie miljoen vier kante meter kantoorruimte leeg. Met de ingezakte kantoren- markt komt het voorlopig niet meer goed. Op z'n vroegst in de tweede helft van 2005 is enig herstel mogelijk. Maar als de economische groei tegenvalt, kan het nog wel langer gaan duren, zegt NVB-directeur Nico Rietdijk. Eigenaren, beleggers en verhuurders doen er volgens hem verstandig aan hun kanto renbestand nog eens 'goed en kritisch' tegen het licht te hou den. Nietgewilde kantoren moeten ze afstoten, slopen of geschikt maken voor andere doeleinden. Tegelijkertijd moe ten ze blijven investeren in de 'pareltjes', de kantoren waar wel genoeg liefhebbers voor zijn. Het moet volgens de NVB dan wel mogelijk en fiscaal aantrek kelijk worden gemaakt om leeg staande kantoren om te bou wen tot woningen. Ombouw van kantoren tot woning is een kostbare affaire. Kantoorpan den ontberen veelal een gaslei ding en bedrijfspanden vaak een waterleiding. Ook de isola tie voldoet niet aan regels die voor woningen gelden. Project ontwikkelaars zijn huiverig voor ombouw, omdat woningen veel minder huur opbrengen. Bij nieuwe kantoren speelt bo vendien de afschrijving een hoofdrol. Tussen het ontwikke len van een kantorenplan, via de lange procedures voor het aanvragen van vergunningen, tot de bouw van een kantoor, zit tenminste zes jaar. De kan toren die dit jaar gereed komen, zijn rond 1998 bedacht. Eigena ren houden hun kantoren ook liever leeg, dan dat ze de ruimte tegen flink lagere prijzen verhu ren of er woonruimte van ma ken. De NVB verwacht dat dit jaar slechts 800 miljoen euro wordt geïnvesteerd in kantoorgebou wen. Vorig jaar was dat nog 1,9 miljard euro. De bouw van be drijfsruimte zal een vergelijkba re dip tegemoet gaan. Volgens twee onderzoeken, die in op dracht van de NVB zijn gehou den, hebben bedrijven een sterk verminderde neiging tot verhuizen. Vorig jaar had nog een kwart van de bedrijven ver huisplannen, terwijl dat nu ge daald is tot 7 procent. Boven dien is de groei van 8000 kan toorbanen per maand, vorig jaar nog heel gewoon, door de recessie volledig weggevallen. den haag/anp - Werkgevers en werknemers hebben in de Soci aal-Economische Raad een ak koord bereikt over keuringscri teria voor de WAO, die minder streng zijn dan het kabinet voor ogen staat. Alleen mensen die volledig en duurzaam (5 jaar) arbeidsongeschikt zijn, komen in aanmerking voor een uitke ring, zo liet FNV-bestuurder Heerts gisteren weten. Bestaande gevallen moeten vol gens de SER worden herkeurd op basis van het nu bestaande regime en niet op basis van de nieuwe regeling. De criteria ga randeren volgens de SER dat de instroom in de WAO voldoende afneemt. Minister De Geus (so ciale zaken) wil strengere crite- den haag/gpd - De Belasting dienst heeft honderdduizenden bedrijven waarbij loonheffing moest worden geïnd, acceptgi rokaarten gestuurd met een fout banknummer. Dat heeft niet geleid tot een chaos bij de fiscus. Wel moest naar enkele tientallen bedrijven het overge maakte geld teruggestort wor den. Het gaat om acceptgirokaarten die de fiscus in Apeldoorn in het laatste kwartaal van vorig jaar heeft verstuurd. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van financiën werken veruit de meeste bedrijven met een boekhoudprogramma dat- het verschuldigde bedrag auto matisch op het juiste nummer stort. Ook de bedrijven die de acceptgiro naar hun bank stu ren ondervinden geen proble- heerlen/gpd - Veel ziektekostenverzeke raars blijven verzekeringspremies van hun klanten innen voor tweede klasse opname, terwijl ziekenhuizen de daarbij horende faciliteiten al jaren geleden hebben afgeschaft. Alleen patiënten die zich achteraf met klachten bij de zorg verzekeraars melden kunnen rekenen op een compensatie. Woordvoerders van Achmea Zorggroep, VGZ en CZ bevestigen dat naar aanlei ding van een klacht van een inwoner van Voerendaal. Hij ontdekte bij de op name van zijn moeder dat die al decen nialang premie via VGZ betaalt voor een tweede klasse-opname in het zieken huis, terwijl daar al vijfjaar geen klas senverschil meer bestaat. Het verschil tussen derde en tweede klas bedraagt maandelijks weliswaar maxi maal enkele euro's, maar kan fors oplo pen voor mensen die al decennia lang een tweede klaspremie betalen. Voor beeld: voor een aanvullende Plusinte- graalverzekering (klasse 3) betaal je bij VGZ 23,65 euro per maand. Wie echter kiest voor een Optimaalverzekering (klasse 2a en 2b) betaalt 0,65 of 3,05 eu ro meer. De woordvoerder van CZ zegt dat de tweede klasverzekerde 'een uitstervend ras' is. Op een totaal van twee miljoen verzekerden betaalden er in 2003 nog steeds 57.000 een tweede klaspremie. Verzekeraars zijn al jaren op de hoogte van het vervagen en zelfs opheffen van de klasse-indelingen in ziekenhuizen. Woordvoerders van zorgverzekeraars er kennen de situatie, maar wijzen alle maal op de keuzevrijheid van de klan ten. Alle woordvoerders benadrukken dat hun maatschappij nieuwe klanten aanraadt om zich goed in hun omgeving te laten informeren of een verzekering in de tweede klasse wel zin heeft. De meeste verzekeraars kennen wel een compensatieregeling. Voorwaarde is wel dat mensen zich zelf met een klacht melden. CZ, VGZ en Achmea Zorggroep (onder andere Zilveren Kruis), komen pas in actie wanneer verzekerden hun beklag doen als ze standaard verzorgd zijn terwijl ze een tweede klaspremie hebben betaald. Zo betaalt CZ 25 euro per dag uit als de patiënt een tweede klaspremie heeft be taald maar die behandeling niet heeft gekregen. Patiënten die zich bij de Ach mea Zorggroep hebben verzekerd krij gen zelfs in die situaties 70 euro per lig dag overgemaakt (met een maximum van 4600 euro per jaar). De klasseverschillen kwamen tot enkele jaren geleden tot uitdrukking in de grootte van de kamer en het aantal me depatiënten per kamer. Iemand die tweede klas verzekerd was lag doorgaans met niet meer dan drie personen op een kamer, terwijl een der de klasverzekerde nog wel eens vijf ka mergenoten zou kunnen hebben. Te genwoordig zijn de kamers bijna alle maal berekend op maximaal drie bed den. Verder zat het verschil in kleine dingen als een gratis krant en een extra kop koffie voor het bezoek. parijs - Op de Franse wegen en stations - zoals hier op Saint Lazare in Parijs - ontstond gisteren een chaos door een staking bij het spoor. Er werd geprotesteerd tegen plannen om 3500 banen te schrappen en de te mage re loonsverhoging van 1 procent. In heel Frankrijk bestaat veel onvrede over een reeks van hervormingen die de regering wil doorvoeren. De voorstellen hebben betrek king op lonen, pensioenen en werkomstan digheden. Dinsdag legden werknemers in de Franse energiesector het werk neer. Vandaag was de gezondheidszorg aan de beurt. Foto: EPA/Chamussy ria hanteren. Houdt hij daaraan vast, dan heeft hij een pro bleem, aldus Heerts. Want voor de FNV is dit een belangrijke test voor de wijze waarop het kabinet omgaat met het Na jaarsakkoord. Het streven is vóór 2007 de WAO-instroom te beperken tot 25.000 gevallen per jaar. In het Najaarsakkoord is afgesproken dat als dat niveau wordt ge haald, de WAO-uitkering met terugwerkende kracht in 2006 omhoog gaat van 70 naar 75 procent. Ook wordt dan de WAO-boete geschrapt die werk gevers betalen als een werkne mer in de WAO terechtkomt. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over de WAO-criteria. nijmegen/anp - Het gaat nog zeker vijf jaar duren voordat een pil voor mannen op de markt komt. Voor het eerst doen ook Nederlandse mannen mee aan een gezamenlijk on derzoek door het Nederlandse farmacieconcern Organon en het Duitse Schering. In Europa gaat het om 350 mannen in veertien onder zoekscentra, waaronder het Eindhovense St. Catharinazie- kenhuis en het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis. In deze tweede fase van het on derzoek worden de effecten van twee hormonen op de sperma productie beoordeeld. Eerder onderzoek hiernaar noemt Or ganon 'bemoedigend'. Het is de bedoeling de productie van zaadcellen van 20 naar 1 mil joen terug te brengen. Dat is volgens medisch directeur Out van Organon voldoende om een man onvruchtbaar te ma ken. Beide concerns zoeken naar een methode die voor de ge- men, omdat de codes onderaan dat biljet wel juist zijn. De bankcomputer leest deze code en verzorgt de transactie. Bij bedrijven die het bedrag overmaken via telebankieren gaat het ook in de meeste geval len goed, omdat bij eerdere transacties het juiste banknum mer in het geheugen is opgeno men. Bij een kleine groep tele- bankierders, bijvoorbeeld wan neer voor de eerst keer op die manier geld werd overgemaakt, is het volgens de woordvoerder misgegaan. „Deze bedrijven krijgen het bedrag automatisch van de bank terug. We doen dit keer niet moeilijk als de beta ling pas na de herinnering ge beurt. Dat is goedkoper dan naar alle bedrijven een nieuwe acceptgiro of brief te moeten versturen." davos - Op het World Economie Forum van 2200 machtigen der aar de in Davos, heeft president Klaus Schwab bevolen dat alle congres gangers, met inbegrip van staatshoofden en president-directeuren van multinationals, terwille van de 'ongedwongenheid' zonder stropdas het Kongreszentrum moeten betreden. Degenen die weige ren moeten 5 Zwitserse franken (3.75 euro) 'boete' betalen. De op brengst wordt overgemaakt naar Unicef, het kinderfonds van de VN. Foto: EPA/Yushiko Kusano bruikers betrouwbaar en accep tabel is. De vruchtbaarheid moet bijvoorbeeld snel terugke ren, zodra de anticonceptie niet meer wordt gebruikt. De stoffen die bij het onderzoek betrokken zijn, zijn op zich al voldoende bekend. Het gaat om de effec ten van de combinatie. Het lijkt erop dat de sperma productie onderdrukt kan wor den door een klein implantaat met het progestageen etonoge- strel, meldt Organon. Dat werkt gedurende een jaar en wordt in utrecht/anp - Oud-topman Wernink van vastgoedfonds Corio heeft 620.000 euro mee gekregen bij zijn afscheid. Hij moest vorig jaar vertrekken on der druk van de raad van com missarissen. Dat was de uit komst van een maandenlang conflict in de top. Wernink maakte eind 2002 bekend uit ei gen beweging te vertrekken. Onder druk van een Zwitserse belangenvereniging van aan deelhouders moest de onder neming later toegeven dat de topman de laan was uitge stuurd. Volgens Corio was in juni 2002 een onwerkbare situ atie ontstaan in de directie en werd een organisatieadviseur in de arm genomen. Toen eind december een oplossing niet mogelijk bleek, zegde de raad van commissarissen het ver trouwen in Wernink op. De af koopsom is bepaald via een ar bitrageprocedure. de bovenarm geplaatst. De aan maak van testosteron stopt daardoor en om dat te com penseren wordt een langdurig werkend ander testosteron (ge slachtshormoon) toegediend in de vorm van een injectie. Na afloop van deze tweede fase, over anderhalfjaar, wordt de studie aanzienlijk uitgebreid om de werking en betrouw baarheid verder te onderzoe ken. Volgens Out zijn daar mo gelijk honderden tot duizenden mannen bij betrokken. amsteilveen - Het diepste dal voor de KLM is voorbij. De luchtvaartmaatschappij behaal de het afgelopen kwartaal een nettowinst van 8 miljoen euro tegen een verlies van 66 miljoen euro in dezelfde periode vorig jaar. De KLM-top venvacht na twee jaar van verliezen in het lopende boekjaar (tot en met 31 maart) quitte te spelen. Volgens de directie werpen de bezuinigingen vruchten af. De KLM wil op den duur op jaar basis 650 miljoen euro bespa ren. Inmiddels zijn 2600 ar beidsplaatsen geschrapt. Hoe wel de zaken beter gaan en de KLM alweer stewardessen aan neemt voor het zomerseizoen, blijft de directie bij de doelstel ling dat er 4500 banen moeten verdwijnen. Met 1,46 miljard euro behaalde de KLM het afgelopen kwartaal 7 procent minder inkomsten, maar dat leverde winst op om dat de kosten met 12 procent omlaag gingen. De KLM vloog minder, de vliegtuigen beter waren gevuld en er werd gepro fiteerd van de goedkopere dol lar. De kaspositie verbeterde van 845 miljoen naar ruim een miljard. Voor de eerste negen maanden van het boekjaar staat de KLM nu op een winst van 44 miljoen euro netto. Dat bedrag zal ech ter weer slinken omdat januari- maart traditioneel een verlieslij dend kwartaal is. Topman Van Wijk verwacht uit te komen op ongeveer nul, zodat er een ein de komt aan de verliezen op het moment dat de KLM wordt overgenomen door Air France. Financieel topman Ruijter zei vanochte:nd dat de fusie op schema ligt. Air France heeft mede namens de KLM vorige maand formeel toestemming gevraagd bij de autoriteiten in Brussel en vorige week in Was hington. Ruijter verwacht geen grote moeilijkheden, zodat in april een begin kan worden ge maakt met het samengaan. (advertentie) berlijn/gpd - Het moet hét eco nomische proces van het decen nium worden in Duitsland. Maar de eerste dag in het Mannes- mann-proces, gisteren in Düssel- dorf, was weinig spectaculair. In zaal 111 van het Landgericht staan zes topmanagers uit de Duitse bank- en economische wereld onder verdenking. De baas van de Duitse bank, Jo sef Ackermann, en de voormali ge leider van telecomconcern Mannesmann, Klaus Esser, zijn de belangrijkste namen. Maar ook Klaus Zwickel, de invloed rijke vakbonds-bobo, lange tijd voorzitter van IG Metall, moet zich voor de rechter verant woorden. Het gaat om 111 miljoen mark (57 miljoen euro), die commis saris Ackermann, directeur Es ser en commissaris Zwickel aan gouden handdrukken voor (ex-) managers, commissarissen en weduwes van voormalige be drijfsvoerders van Mannes mann hebben uitgedeeld. Al leen Klaus Esser streek hiervan zelf zo'n 59 miljoen mark op. De miljoenen werden verdeeld nadat het Amerikaans-Britse te lefonieconcern Vodafone in 2000 Mannesmann voor 178 miljard euro had overgenomen Tegen die zwaar bevochten, omstreden overname - de grootste uit de historie - be stond in Duitsland veel verzet. 'Duitsland heeft een Traditions- konzern minder', schreeuwde Bild Zeitung destijds. 'Van de 115 trotse jaren is nauwelijks meer over dan een straatnaam aan de oever van de Rijn.' Op aandeelhoudersvergaderin gen werd de bedrijfstop, die nu voor de rechter staat, uitge maakt voor 'plunderaars in krijtstreep' en 'gangsters'. Dat ook vakbondsman Zwickel zich als commissaris aan 'Untreue' zou hebben schuldig gemaakt, is opmerkelijk. Zwickel noemde destijds de gouden handdruk voor Esser 'onbeschoft hoog en voor geen enkele werknemer nog te begrijpen.' Maar als lid van de raad van commissaris sen ging hij wel akkoord met een pensioentoeslag voor het Mannesmann-management van 60 miljoen mark, waarvan ook weduwen van voormalige topmensen profiteren. In de notulen moest Zwickels 'goed keuring' worden veranderd in een 'stemonthouding', wegens de vernachte protesten van de achterban. Terzijde gestaan door de beste en duurste advocaten in de Bondsrepubliek leken Acker mann en zijn mede-aange klaagden zich gisteren weinig zorgen te maken. De Duitse Bank-chef, die lang heeft ge probeerd het proces tegen te houden, was goed gehumeurd. Klaus Esser oogde meer verbe ten. Esser heeft aangekondigd zich hoe dan ook te willen reha biliteren. Het publiek lijkt de afloop van het proces, waarvoor veertig dagen zijn uitgetrokken, al te weten. „Twee miljoen euro boete en de zaak is voorbij", al dus een ex-Mannesmann-me- dewerker. Akte-enveloppen per pak 10 stuks 1.50 per 3 pakken van 4.50 nü 3.00 Print, kopieer- en faxpapier per pak 500 vel 5.50 per 3 pakken van 16.50 nü 11.00 ''•■ffSjj-- Insteektausen per pak 50 stuks 2.25 per 3 pakken van 6.75 nu 4.50

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7