Crisis in Iran over hervormers BUITENLAND Belgische kardinaal vindt homo's pervers Rel in Turkije om besmet varkensvlees Strauss-clan in zorgen door escapades Max Staatssecretaris stapt op na beschuldiging van corruputie De harde werkelijkheid Jongleren goed voor hersenen Boze ministers stappen uit kabinet! Schroder: Salaris in europarlement te hoog Sharon in het nauw door omkoopschandaal uw verlost van or van 80 kilo jest - Een team van Roe- je en Amerikaanse artsen iteren in geslaagd bij een een reuzentumor van kilo te verwijderen. De ie in een ziekenhuis in :est duurde ongeveer tien ie 47-jarige Lucica Bung- is aan bed gekluisterd de tumor, die twee iveel woog als haar li- en haar rug, middel en in bedekte. Volgens de lei- het operatieteam maakt oed. De Amerikaanse waren erbij gehaald om- in 1998 in eigen land een van 91 kilo bij een vrouw verwijderd. donderdag 22 januari 200% indelgids lakt fout [dit Het bestverkochte wandeltijdschrift heeft in iatste uitgave een gevaar- put gemaakt: in een route- jijving voor een wande- ver de Ben Nevis, de ;te Britse berg, adviseert ad 'Trail' langs de noord van de berg af te dalen, lie route voert langs een igevaarlijke afgrond en de omstandigheden aan de kant zijn erg verraderlijk ns levensgevaarlijk. In het en zijn daar al diverse •rs om het leven geko- tmadonor niet r anoniem N - De Britse regering wil kn van sperma- en eicel- Is het recht geven de iden- n hun biologische ou- 1 achterhalen. Als het par it akkoord gaat wordt de egel op 1 april volgend n kracht. Tot die tijd blij- Jinoren - ook in de toe- - anoniem. In een aantal fe landen, waaronder Ne- pd, hebben kinderen van 1- of eiceldonors al recht jdelijkheid over hun af- jiesty hekelt 3 over doodstraf - Amnesty International [landen die mensen exe- voor misdaden die ze iderjarige begaan heb- :ing[ooral Amerika gaat over Volgens een rapport lesty zijn sinds 1990 34 in ter dood gebracht voor idaad die zij op minder- Ieeftijd hebben gepleegd, ien daarvan vonden de VS. Volgens de itie voor Kinderrechten VN is het verboden de op te leggen voor Ien die op minderjarige zijn gepleegd. hie stopt orgie no's in Taiwan I Seropositieve homo's li afgelopen weekeinde ■seksfeest in Taipei mo- lioedwillig andere man- Jsmet met HIV, denken nese autoriteiten. De [trof bij een inval in een lement 92 mannen aan, b er 28 seropositief ble- Jzijn. Bloedonderzoek nitwijzen hoeveel van de 164 mannen besmet zijn 1. Op de Taiwanese tele- is te zien dat de vloer appartement was be- jnet gebruikte en onge- I condooms. De Taiwa- linister van volksgezond- fti dat seropositieve man- geen condoom hebben n, vervolgd zullen wor- thop: Geen met carnaval [lANEiRo - De aartsbis- /an Rio de Janeiro heeft otesteerd tegen een plan lens de jaarlijkse carna- j^ocht pikante seks-scè- Hjlte voeren. Hij wil dat [Süingrijpt. Dat meldden nse media. Een van de (ambascholen die aan het (e festijn meedoet, [Rio', is van plan om sen poppen en echte allerlei Kamasutra- s op te voeren tijdens de t. Ook wil de school het :van condooms tot the- ihet festival maken, on- motto „laten we een [aantrekken". Aartsbis- Eusebio Scheid vindt dit men „onfatsoenlijk" en eptabel". en zijn [veld kwijt k - Twaalf Russische on- ;ers zijn bij de noord- n vliegveld kwijtgeraakt, 'rhalf kilometer lange isbaan is afgebroken van 'ende ijsschots waarop jderzoeksstation-32' is %d. Om de twaalf onder- I T'n leven te houden, lu proviand met para- Plropt. Door de weers- [heden ontstonden er ten bij de landings- ie uiteindelijk afbrak. 9.30|vende station-32 is lei vorig jaar in werking. Kardinaal Joos. Foto: AP parijs/gpd - De Franse staatsse cretaris van justitie Pierre Bé dier, heeft gisteravond bij pre mier Raffarin zijn ontslag inge diend. Hij treedt af omdat hij door de rechter van onderzoek Philippe Courroye verdacht wordt van corruptie. Bédier zou 1995 tot 2002 geld hebben aangenomen van een ondernemer die in de stad Mantes-la-Jolie, waar hij burge meester was, een aantal lucra tieve contracten in de wacht had gesleept. Bédier is lid van de UMP van president Chirac. Het schandaal rond Bédier komt voor de UMP op een ui terst ongelukkig moment. Op 30 januari doet de Parijse recht bank uitspraak in het proces te gen partijvoorzitter Alain Juppé en een aantal medewerkers. Zij worden ervan verdacht op ille gale wijze hun UMP van de no dige financiën te hebben voor zien. brussel/ap - De Belgische kardinaal Gus- taaf Joos heeft voor ophef gezorgd door in een interview te zeggen dat 95 procent van de homo's seksueel geperverteerd is. Ook veegde hij de vloer aan met de democratie. In het interview zei hij: „Ik ben bereid om hier in mijn eigen bloed te schrijven dat van al wie beweert dat ze lesbisch of homo zijn, maar 5 tot 10 procent ook echt les bisch of homo is. Alle anderen zijn gewoon seksueel geperverteerden." Volgens Joos lopen echte homoseksuelen niet op straat in kleurrijke pakken maar zijn het mensen met een ernstig probleem die daarmee moeten leren leven. „We moeten die men sen helpen, niet veroordelen. De Kerk ver werpt homoseksuelen niet, maar wel ho moseksualiteit." Niet alleen homo's waren het mikpunt van Joos' kritiek. „Politiek, democratie. Ik moet daarom lachen. Dat algemeen stemrecht. Waar slaat dat nu op? Ik vind het vreemd dat een 18-jarige snotneus evenveel te zeg gen heeft als een vader van zeven kinde ren", aldus de kardinaal. Joos heeft geen spijt van zijn uitspraken. „Ik zeg gewoon wat duizenden anderen denken", zei hij gisteren op televisie. Joos (80), een dorpspastoor in Vlaanderen, is een oude studievriend van paus Johannes- Paulus II. Hij werd afgelopen oktober bij wijze van vriendendienst door de paus tot kardinaal benoemd. De katholieke primaat van België, kardinaal Godfried Danneels, distantieert zich van de uitspraken. Volgens zijn woordvoerder gaat het om persoonlijke opvattingen van Joos en niet om het stand punt van de Belgische bisschoppen. Goedgeklede vrouw kan geen slachtoffer zijn madrid/ap - Een Marokkaan die in Spanje terechtstond omdat hij zijn vrouw zou hebben mishandeld, is vrij gesproken omdat de rechter zijn vrouw zo goed gekleed vond dat ze onmogelijk het slachtoffer van huiselijk ge weld kon zijn. Latifa Dagh- dagh was tijdens de drie zit tingsdagen „niet alleen op gemaakt, maar ook iedere dag anders gekleed, met rin gen, armbanden en oorbel len", aldus de rechter in Bar celona. „Dat klopt niet met het beeld van een vrouw die maandenlang het slachtoffer van agressie is geweest." Daghdaghs optreden was „niet in overeenstemming met de angst en het verlies van ieder initiatief dat ken merkend is voor vrouwen die worden geslagen". De 22-ja rige Daghdagh zegt op haar zeventiende tegen haar zin te zijn uitgehuwelijkt aan de Washington - Familieleden van majoor Steven Plumhoff, sergeant majoor Philip Albert, en de sergeanten William Kerwood, Howard Walters en Thomas Walkup treuren bij de begrafenis van hun gelief den op de militaire erebegraafplaats Arlington in Washington. Het is de harde realiteit van een oorlog die nauwelijks nog in de publiciteit komt: die in Afghanistan. De mannen kwamen om het leven toen hun helikopter neerstortte. Foto: EPA door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Tientallen inwoners van de Turkse stad Izmir zijn ziek geworden na het eten van cigköfte. Deze gehaktballen ble ken te zijn gemaakt van rauw varkensvlees, dat was besmet met de trisinela-siralispara- siet. Cigköfte wordt rauw gegeten, maar mag louter van halal (rein) kalfsvlees wor den gemaakt. De moslims die van de be smette cigköfte hebben gegeten, zijn nu in paniek. Wat is erger: dat ze ziek zijn gewor den, of dat ze 'in de hel komen, omdat ze 'fout' vlees hebben gegeten'? Volgens de is lam is een varken een onrein dier. De Turkse kranten staan vol met verhalen over het gebeurde. Meer dan 900 Turken hebben zich bij ziekenhuizen in Izmir ge meld. Twee weken terug kregen ze last van gewrichtspijn, buikpijn, gewichtsverlies en hoge koorts. Symptomen van griep, kregen ze van hun dokters te horen. Toen een arts zelf ziek werd na het eten van de cigköfte in het Nusret-restaurant, besloot hij zijn bloed voor onderzoek naar een laboratori um in Italië te sturen. Daaruit bleek dat hij besmet varkensvlees had gegeten. De trisinela-siralisparasiet wordt door var kens gedragen en is alleen besmettelijk als het vlees rauw wordt gegeten. De ziekte is te genezen, maar dat verlost Nusret Erma- ner niet van zijn schuldgevoelens. Hoewel de eigenaar van het gewraakte restaurant van niets wist, is hij er kapot van. „De sla ger heeft me belazerd", zegt Nusret hui lend, „ik wou dat ik dood was. Dertig jaar heb ik mijn klanten goed gediend. Dit had ik nooit willen meemaken". Nusret heeft zijn zaak te koop gezet. Hij zweert nooit meer cigköfte te eten en verkopen. „Mijn vrouw en ik zijn ook ziek geworden van on ze cigköfte." Turkije is een islamitisch land waar geen varkensvlees wordt geconsumeerd. „Vol gens mij vindt God het niet erg als moslims per ongeluk varkensvlees eten. Dat heb ik ooit van de imam gehoord," zegt Nusret. „Maar hoe leg ik dat uit aan de streng gelo vige moslims." Cüneyt Dayhan is één van de moslims die van het vlees heeft gegeten. Dat hij van onrein vlees heeft geproefd, daar kan hij nog mee leven. Maar Dayhan heeft een groter probleem. „Een week terug kreeg mijn vrouw 23 vriendinnen op be zoek voor een koranlezing. Ik dacht: laat ik eens iets anders dan baklava kopen bij de thee. Mijn keus viel op de cigköfte. De vrouwen hebben varkensvlees gegeten, ter wijl ze de koran lazen. Dat is een grote zon de. Ik voel me echt schuldig." De slager die het vlees heeft verkocht, ont kent. Muzaffer Kurfalli verkocht op 11 de cember 75 kilo vlees aan Nusret Ermaner. „Ik zweer dat het kalfsvlees was. Nusret koopt ook vlees bij andere slagers in. Ik ben een goede moslim die noch varkensvlees eet noch verkoopt. Ik heb in mijn hele le ven geen varken gezien. Alleen in televisie documentaires." Vogelcholera kan ook in Nederland gevolgen krijgen den haag/gpd - De Nederland se pluimveesector vreest dat een uitbraak van vogelcholera in Thailand ook in ons land voor onrust gaat zorgen. Elke combinatie van 'iets onge zonds' met kippenvlees kan het vertrouwen van de consument aantasten, waarschuwt het Pro- duktschap Pluimvee, Vlees en Eieren (PVE). Thailand exporteerde vorig jaar 25.000 ton kippenvlees naar Nederland. In Thailand worden miljoenen kippen geruimd van wege de cholera-epidemie. Vo gelcholera is een bacteriële in fectie. De bacterie overleeft het lange, diepgevroren transport naar Europa niet, stelt de Voed sel- en Waren Autoriteit (VWA). door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Beieren is geschokt. Gisteren lieten de financiële au toriteiten van de zuidelijke Duitse deelstaat beslag leggen op het terrein met de graftom be van de familie van de legen darische voormalige CSU-leider en Beierse minister-president, Franz Josef Strauss. Hoewel de beslaglegging kort daarna weer werd opgeheven, zit de schrik er goed in. De maatregel is gericht tegen Strauss' oudste zoon Max (44). Strauss jr. staat in Augsburg te recht wegens belastingfraude en wapenhandel. Het proces te gen Max begon deze week, maar werd met een week ver daagd wegens onduidelijkheid omtrent zijn gezondheidstoe stand. Max Strauss leidt sinds enkele jaren aan ernstige de pressies en verblijft al maanden in een psychiatrische inrichting bij München. Het proces tegen Strauss jr. is een heus Beiers drama. De Strauss-clan beheerst al decen nia de politiek in deze belang rijke Duitse deelstaat. Strauss' dochter, Monika Hohlmeier- Strauss (41), is minister van on derwijs vanb Beieren. Zij wordt gezien als een groot politiek ta lent en als mogelijke opvolger van de huidige premier Ed mund Stoiber. Hohlmeier staat pal achter haar broer Max. Vol gens de openbare aanklager heeft Max als provisie voor de verkoop van tanks en gevechts vliegtuigen 5,2 miljoen mark aan zwart geld ontvangen. Cen traal in de affaire staat de wa penhandelaar Karl Heinz Schreiber, die bevriend was Max' vader Franz Josef. Hij is ook de belangrijkste figuur in het zwartgeldschandaal van de CDU, dat de reputatie van oud bondskanselier Helmut Kohl zeer heeft beschadigd. De levensloop van Max, die op het hoogtepunt van zijn de pressiviteit, twee jaar geleden, geen vin meer kon verroeren, is tragisch. Strauss' zoon, die bij na zo omvangrijk is als zijn im posante vader, was voorbe stemd om Franz Josef op te vol gen. Vanaf zijn jongensjaren reisde Max met zijn vader mee over de wereld. Zo raakte hij in gewijd in de vele en niet zelden schimmige politieke en zakelij ke geheimen van de machtige Beierse leider. Maar in tegen stelling tot zijn vader, die welis waar onder verdenking kwam te staan, maar nooit onderuit ging, dreigt Max nu aan de Bei erse achterafkamertjespolitiek ten onder te gaan. Vijftien jaar na de dood van de oude Strauss staat diens verwarde, depressie ve zoon voor de rechter, en blijkt zelfs het familiegraf niet meer heilig. „We zijn", zei dochter Monika Hohlmeier, „menselijk diep getroffen". londen/anp-rtr - Jongleren is goed voor de hersenen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universtiteit van Regensburg, dat door het wetenschappelijk blad Nature is gepubliceerd. Volgens de onderzoekers kunnen gunstige veranderingen op treden in bepaalde delen van de hersenen als mensen leren jongleren. De grijze massa neemt onder meer toe in het gebied waar visuele informatie wordt verwerkt en opgeslagen. De ver anderingen traden na ongeveer drie maanden op. Tot nu toe was voor onmogelijk gehouden dat door nieuwe prikkels de structuur van de grijze massa kan veranderen. „De resultaten van ons onderzoek veranderen de hele kijk op het centraal zenuwstelsel van de mens. Hersenen zijn waar schijnlijk dynamisch, ze veranderen door ervaring en leerpro cessen", aldus onderzoekleider Ame May. teheran/ap-anp-dpa - In Iran is een kabinetscrisis ontstaan over de uitsluiting van hervormers voor de komende parlements verkiezingen. Verschillende mi nisters zijn uit het kabinet ge stapt. Ze zijn boos omdat de conservatieve Raad van Hoeders weigert om de uitsluiting onge daan te maken van een groot aantal progressieve parlements- kandidaten voor de verkiezingen van 20 februari. Vice-president Mohammed Ali Abtahi heeft dat gisteren ver klaard. Hij wilde niet bevestigen of hijzelf ook is opgestapt en om hoeveel minsters het gaat. Het massale aftreden van de ministers vergroot de politieke chaos in Iran. President Mo hammad Khatami, momenteel in Zwitserland voor de Wereld Economische Conferentie, heeft de ontslagaanvragen nog niet ingewilligd. De door ayatollah Ali Khamenei aangestuurde Raad van Hoe ders sloot eerder deze maand eenderde van de 8.200 aange melde kandidaten uit van de parlementsverkiezingen omdat ze niet aan de criteria zouden voldoen. De uitsluiting veroor zaakte een golf van kritiek. Kha menei riep de raad daarop op tot herziening van het besluit. Dinsdag besloten de conserva tieve leden van de raad, die moet toezien op de naleving van de islamitische regels, dat eenderde van de gediskwalifi ceerde kandidaten alsnog mag meedoen, onder wie tachtig hervormers die al in het parle ment zitten. Hervormers vin den dat onvoldoende. Minister van binnenlandse zak ken Mousavi presenteerde gis teren een rapport in het parle ment waarin wordt geconclu deerd dat de conservatieven uit zijn op minstens 180 van de 290 parlementszetels, om zo de macht volledig naar zich toe te kunnen trekken. In de westelijke stad Hamedan is het gisteren tot botsingen ge komen tussen hervormingsge- zinden en conservatieven. En kele honderden conservatieven probeerden een eind te makefi aan een betoging van hervor- mingsgezinden. De politie maakte een eind aan de scher mutselingen. Vier betogers raakten gewond, meldde *het Iraanse persbureau IRNA. brussel/gpd - Een moeizaam bereikt akkoord over de hoogte van de salarissen van leden van het Europees Parlement (EP) staat op losse schroeven. Vol gens de Nederlandse europarle mentariër Michiel van Huiten (PvdA) wil Duitsland het ak koord torpederen, omdat bondskanselier Schroder het voorgestelde brutosalaris van 8670 euro per maand veel te hoog vindt. In december bereikte het EP na jaren soebatten een akkoord over de hoogte van de salaris sen van zijn leden. Met ingang van volgende zomer zouden al le parlementariërs 8670 euro bruto gaan verdienen. Voor de meeste parlementariërs bete kent dat bmto een forse voor uitgang. Maar netto zou het voor de meesten niet zoveel uit maken, omdat tegelijk alleiléi lucratieve onkostenvergoedin gen geschrapt worden. De belastingvrije reiskostenver goeding bijvoorbeeld: die be draagt 1,20 euro per kilometei, en daarmee wordt fors gesjoe meld. Volgens Van Huiten strijkt de gemiddelde Duitsie Europarlementariër 40.000 eucp meer aan belastingvrije vergoe dingen op dan de werkelijk ge maakte kosten. Dat Duitsland van plan is de nieuwe regeling te torpederen, is volgens Van Huiten niet vreemd. Van Huiten vreest dat Gerhard Schroder zich voor de kar heeft laten spannen van eu roparlementariërs die liever qp de oude voet verder gaan. Max Strauss. Foto: AP tel aviv/gpd - De Israëlische premier Sharoin is in het nauw geraakt door een omkoop schandaal waarbij zijn- zoon nauw betrokken is. De israëli- sche zakenman David Appel wordt ervan beschuldigd dat hij zoon Gilad van Sharon vorste lijk heeft betaald om in de gunst van diens vader te ko men. Het is nog onduidelijk in hoe verre de premier zelf bij de af faire betrokken is. De oppositie vindt dat Sharons positie nu al onhoudbaar is. De zaak speelde in de jaren 1998-1999, toen Sharon minis ter van buitenlandse zaken was. Makelaar en projectontwikke laar David Appel had zijn zin nen gezet op de aankoop van een Grieks eilandje, waar hij een vakantieoord wilde bou wen. Hij dacht dat het met poli tieke hulp wel zou lukken en benaderde daartoe Gilad Sha ron. Hoewel totaal onervaren, betaalde Appel hem een dik sa laris, en beloofde hem een bo nus van drie miljoen dollar, als hij zou willen optreden als zijn adviseur. Appel besloot opge blazen bedragen uit te betalen aan de zoon, met de bedoeling Sharon te beïnvloeden bij het uitoefenen van diens openbare functies", staat inde aanklacht. Sharon zou hebben geprobeerd de Griekse regering te beïnvloe den, onder meer door het prgp- niseren van een feestelijke re ceptie voor de Griekse ondef- minister van buitenlandse za ken. Ook heeft Appel 2,6 miljodn shekel (bijna een half miljoeh euro) overgemaakt naar Sha rons veehouderij in de Negev- woestijn. Dat bedrijf is eigen dom van de familie, maar wordt beheera door Gilad. N4- dat de eilandaankoop op niets was uitgelopen heeft Appel zijn betalingen nog enige tijd voort gezet, naar verluidt in ruil voör Ariel Sharons hulp bij transac ties in Israël. Sharon en Ehud Olmert, de huidige vice-premier en minis ter van handel en industrie, kregen bij de interne Likoed- verkiezingen van 1999 de steun van Appel. Olmert, destijds nog burgemeester van Jeruzalem, wordt in de aanklacht ge noemd. Appel zou vijftigdui zend dollar hebben betaald aan een van diens verkiezingsacti visten. Olmert zou een goed woordje hebben gedaan vopr Appel tijdens een ontvangst voor de burgemeester van Athene.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5