GESPREK VAN DE DAG 'Ga nooit met Royen naar Heieen van de kroeg' Koning Bhumibol op bezoek in eigen paleis Bot wil ook nagedaan worden Columniste: Oudkerk is en blijft Marokkaanse koning komt op staatsbezoek een leugenaar donderdag 22 JANUARI wt hebbe/v hef ois rer2£m aL c;oepc>emaaI^t~ IK. BM)F- AR l£T AV/tAj DE CiAMö." MENSELIJK Benjamin Franklin Als je een lastige bezoeker kwijt wilt raken, leen hem dan geld De EIFFELTOREN zal komende za terdag, de dag van het Chinese nieuwjaar, rood zijn. De toren wordt gedurende een week door schijnwer pers met ROOD LICHT overgoten. De verlichting van de toren is dit jaar de apotheose van de nieuwjaarsop tocht over Champs Elysées. De illu minatie gaat vooraf aan het bezoek dat president Hu Jintao van China óp 27 januari aan Parijs brengt. De Eiffeltoren had bij de inauguratie in 1889 al de Franse driekleur en kreeg witte verlichting bij de wereld expositie van 1937. In 1985 werd de Eiffeltoren verguld verlicht, en ter gelegenheid van de millennium wisseling kreeg de toren schitteren de flonkeringen. Foto: AFP Het Wilhelmina KINDERZIEKEN HUIS in Utrecht opent volgende week vrijdag een WEBSITE voor kin deren die in het ziekenhuis moeten worden opgenomen. De pagina ww- w.hetwkz.nl geeft informatie voor kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar. Ook basisschoolleerlingen die een werkstuk willen maken of be nieuwd zijn waar een klasgenootje in het ziekenhuis ligt, kunnen op de kinderwebsite terecht. Per jaar be zoeken ruim 40.000 zieke kinderen met hun ouders het Wilhelmina Kin derziekenhuis. Bijna 9.000 jonge patiënten blijven korter of langer. Door een goede voorbereiding op het verblijf in het ziekenhuis zou de op name voor kinderen geestelijk min der ingrijpend zijn. De Nationale DAG VOOR IRAN, vori ge week vrijdag, heeft 1,5 MILJOEN EURO opgeleverd voor de slachtoffers van de aardbeving in Iran. Dat meldt Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) in Den Haag. Het totale bedrag op giro 555 is daarmee gegroeid naar ruim 5,5 miljoen euro. Tijdens de ac tie vroegen bekende Nederlanders in spotjes op radio en televisie en in krantenadvertenties steun voor de slachtoffers van de aardbeving op tweede kerstdag. Bij de actie waren onder anderen prinses Margriet, Job Cohen, Birgit Schuurman en Jeroen Pauw betrokken. SERVISCHE ROYALISTEN zijn boos op MICHAEL JACKSON. De popster droeg bij zijn verschijning vrijdag voor een Californische rechtbank een Servische onderscheiding. ,,Die psychisch gestoorde ezel denkt dat dat hem goed staat", aldus een van de klagers, Dragmor Acovic. Volgens Acovic droeg Jackson een ereteken dat ooit alleen, wegens uitzonderlij ke verdiensten, mocht worden uitge reikt door het Servische vorstenhuis. Óp de rommelmarkt is de medaille tegenwoordig te koop voor ongeveer 500 euro. Niet duidelijk is of Jack- s,on een authentiek exemplaar van £e onderscheiding droeg of een goedgelukte kopie, bi'j In Park BERG EN BOS in Apeldoorn is de VELDOVEN ontdekt waar de stenen voor Paleis het Loo zijn ge bakken. De ontdekking is gedaan door medewerkers van de gemeente. Die waren voor onderhoudswerk zaamheden bezig met een zandweg in het natuurpark van Berg en Bos. Daar vonden ze restanten van bak stenen. De eerste steen voor het pa leis werd in 1685 gelegd. Louise WOODWARD, de voormalige Britse au pair die zes jaar geleden in "de Amerikaanse staat Massachu setts schuldig werd bevonden aan de dood van een baby die aan haar was toevertrouwd, heeft na haar te rugkeer in Engeland een RECHTEN STUDIE VOLTOOID en is deze week aan de slag gegaan bij een advoca tenkantoor in Oldham. Haar baas zei te hopen dat het verleden van de 25-jarige Woodward haar in haar nieuwe baan niet wordt nagedragen. Foto: Reuters Waar je haar ook in opsluit, Gracie vindt vroeg of laat een manier om te ONTSNAPPEN. Deze week lukte het de 15 jaar oude CHIMPANSEE op nieuw. Ze ontsnapte uit haar verblijf in de dierentuin van Los Angeles. Aan een lange wandeling kwam Gra cie niet toe. Niet ver van haar ver blijf wisten de oppassers haar te omsingelen. De aap werd verdoofd èVi was na drie kwartier weer terug in haar hok. Gracie is al vier keer eer der ontsnapt sinds ze in 1998 in de dierentuin arriveerde. Experts bui gen zich over aanpassingen aan de kooi om nieuwe ontsnappingen te voorkomen. Voor het eerst in de geschiedenis mocht een buitenlands staatshoofd, koningin Bea trix, gisteren de Ananta Samakhom Troon zaal van de Thaise koning Bhumibol in Bangkok gebruiken om eigen gasten te ont vangen. In een magistraal interieur bood koningin Beatrix op de derde dag van haar staatsbezoek aan Thailand haar gasten on der wie Bhumibol en echtgenote Sirikit, een concert aan van het Nederlands Bla zers ensemble. Temidden van een uitbundige Italiaanse Renaissancestijl, veel marmer en verguldsel en onder spectaculaire plafondschilderin gen van gebeurtenissen uit de Thaise ge schiedenis, plaatste het moderne ensemble vooral de Thaise gasten voor grote muzika le verrassingen. Dat de gasten aanvankelijk wat gereser veerd leken, kwam volgens de in Bangkok muziek docerende Nederlander John Mos- tard niet doordat ze de muziek niet konden waarderen. In Thailand ga je nu eenmaal niet uit je dak in aanwezigheid van het staatshoofd. De koning kwam, ongebruike lijk voor de als een godheid vereerde vorst, naar voren met een bloemetje om te vertel len dat hij echt had genoten. De Thaise vorst, die zelf meer dan verdien stelijk saxofoon speelt, heeft heel wat swin gende composities op zijn naam staan. Tij dens het staatsdiner van afgelopen maan dag liet hij er de Thaise marinekapel ook een aantal spelen, op het program tussen werk van onverwoestbare g den als Johann Strauss en Charles e Bhumibol en Beatrix staan overige gisteren samen op een munt, die a 400-jarige relatie tussen beide lane f innert. De koningin kreeg een exei aangeboden van de Thaise premie c in. De 400-jarige betrekkingen zijn J den dat het staatsbezoek juist in 2( plaatsheeft, anp Parool-columniste en bestsellerau teur Heieen van Royen blijft erbij: In de Telegraaf noemt zij hem een leugenaar. Zij reageert verongelijkt op de beschuldigingen van Oud kerk dat zij beloofd zou hebben zijn naam niet te noemen. „Gelul. In de garage heeft Oudkerk alleen ge zegd: 'Ik lees het wel.' Hij gaat nu de hele tijd herhalen wat Egbers zou hebben gezegd, maar ik heb helemaal niet op Tom gelet, ik was met Oudkerk bezig. Hij hoopte mis schien dat ik zijn naam niet zou noemen, hij verwachtte het, maar ik heb hem niets beloofd en hij heeft het me niet gevraagd." Je moet het Rob Oudkerk nage ven: na ruim een week het mik punt te zijn geweest van een affai re die nationale proporties kreeg, ging hij gistermiddag met bijna evenveel branie als vanouds op weg naar de door hem zelf beleg de persconferentie in Amsterdam. Omringd door zijn vaste garde van Amsterdamse ambtenaren. Ook zijn presentatie was opval lend sterk. Oudkerk hield zijn bra voure en overtuigingskracht, ook al was hij 'psychisch en lichame lijk labiel', zoals hijzelf zei. „Maar ik breek niet. En ik zal ook mijn gezin niet laten breken. Iemand politiek kapotmaken, alia, maar privé iemand kapotmaken, no way." Hij opende direct de aanval. Maar niet op de PvdA-fractie die hem maandagavond de wacht aanzeg de. Toen zei Oudkerk nog over wie er schuld heeft aan zijn ge dwongen vertrek: „Niet de media, niet Parool-columniste Heieen van Royen, maar de fractie van de PvdA." Gistermiddag kreeg plots vooral Het Parool ervan langs, en in het bijzonder Van Royen. „Als ik met haar geen gesprek had gevoerd, dan was er nu geen enkel pro bleem geweest." Hij erkende fout te zijn geweest door zijn bezoek aan prostituees en het surfen langs pornosites aan Van Royen op te biechten. „Maar ik ben een gewone Amsterdammer. Die Tussen koningin Beatrix en minis ter-president Balkenende bestaat geen enkel verschil van mening over satires. Dat heeft minister Bot van buitenlandse zaken, die koningin Beatrix vergezelt op haar staatsbezoek aan Thailand, van daag in Bangkok gezegd. De bewindsman was dinsdag als politiek verantwoordelijke aanwe zig bij het persgesprek dat tijdens staatsbezoeken altijd tussen de koningin en de meegereisde ver slaggevers plaatsheeft. De vorstin zei toen desgevraagd geen last te hebben van satires. Vorig jaar was er veel commotie omdat Balke nende en ook minister Donner van justitie problemen leken te hebben met verscheidene pro gramma's, vooral over het Ko ninklijk Huis. De koningin noch de premier heeft moeite met satires. Balke nende heeft dat volgens Bot ook nooit zo gezegd. „Hij heeft gezegd De Marokkaanse ko ning Mohammed VI komt zo goed als ze ker volgend jaar naar Nederland voor een staatsbezoek. Er is echter nog geen da tum vastgesteld, me de omdat koningin Beatrix in 2005 een zeer drukke agenda heeft vanwege haar regeringsjubileum. Ze is dan 25 jaar aan de macht. Nadat kroonprins Willem-Alexander tij dens zijn bezoek aan Marokko in oktober 2000 al met de jonge koning over een staatsbezoek aan Ne derland had gespro ken, stuurde konin gin Beatrix Moham med VI een officiële uitnodiging, die in middels is aanvaard. In 2005 bestaan de officiële betrekkingen tussen Nederland en Marokko 400 jaar en dat is een mooie aan leiding voor een be zoek van de nu 39-ja- rige koning. Een be zoek van Mohammed VI aan het land waar bijna 300.000 van zijn al dan niet voormali ge onderdanen wo nen zou voor beide landen ook een pri meur zijn, want nooit eerder in de geschie denis kwam een Ma rokkaans staatshoofd voor een officieel be zoek naar Nederland. Historische data wor den vaker aangegre pen om daaraan staatsbezoeken te verbinden. Zo valt het huidige bezoek van koningin Beatrix en Willem -Alexander aan Thailand samen met de herdenking van 400 jaar betrek kingen tussen Neder land en Thailand. Ook het staatsbezoek aan Chili vorig jaar was gerelateerd aan het begin van de we derzijdse betrekkin gen, in dit geval 175 jaar geleden, gpd 'Geen meningsverschil premier en Beatrix over satire' praat in de kroeg wel eens met mensen. Het gesprek had privé moeten blijven. Ik heb het niet publiek gemaakt. Het Parool heeft uit het privé-gesprek gepubli ceerd, tegen mijn zin en zonder wederhoor. Ik heb niets gezegd tegen Heieen van Royen wat ze mocht publiceren." Studio Sport-presentator Tom Eg bers, die bij het gesprek tussen Van Royen en Oudkerk aanwezig was maar zelf niet op de kwestie in wil gaan, zou volgens Oudkerk hebben opgemerkt dat het ge sprek moest worden geanonimi seerd bij publicatie. „Hij stelde nog voor mij als een wethouder van een middelgrote stad aan te duiden." Het zou gebeurd zijn bij het ten afscheid kussen in een parkeergarage. Oudkerk overweegt juridische stappen tegen Het Parool, De Volkskrant en de Telegraaf, die volgens hem onjuist hebben be richt. Toch wil hij eerst rustig de tijd nemen om daar over na te denken. „Ik stap niet in de rol van andere publieke figuren die met een naar de rechter stappen en dan denken: het komt wel goed. dat de vraag moet worden gesteld waar de grenzen liggen." Ook ko ningin Beatrix maakte een soort gelijke opmerking in haar laatste kerstrede. Bot heeft met verbazing de vlucht gadegeslagen die de opmerking van Beatrix van dinsdag in som mige media heeft genomen, zei hij. „De koningin zei tegen de pers: 'Ik heb er geen last van, ik heb last van u'. Dat grapje is mis schien wel sneller bewaarheid dan ze zelfheeft gedacht." Hij wees er ook op dat de prins de opmerking van zijn moeder met een had gerelativeerd met het gekscherende: „Wij mogen ook grapjes maken!" Bot zei te hopen dat hij zelf ook gauw op de hak wordt genomen in een programma als Kopspij kers. „Dat is de mooiste beloning, dat ze je de moeite waard vinden. Ik zet de video aan, hoor!" anp Beatrix in maart naar Duitsland Koningin Beatrix brengt in maart op uitnodiging van de Duitse bondspresident Johan nes Rau een bezoek aan Berlijn. Op 2 maart ontvangt Rau de Nederlandse vorstin en staat een lunch op het slot Bellevue op het programma. Later op de dag openen Beatrix en Rau in Berlijn de nieuwe Nederlandse ambassade, een ontwerp van Rem Koolhaas. Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander hebben gisteren in kransen gelegd op de militaire erevelden van Kanchanaburi en Cl? Daar liggen 2209 Nederlanders begraven die in de Tweede Werel krijgsgevangen zijn gemaakt door Japan en zijn ingezet bij de bo r de beruchte Burma-spoorweg. Deze voor de Japanse oorlogsvoer Zuid-Oost Azië noodzakelijke verbinding werd met dwangarbeid legd. Door de ontberingen, ziekten, maar ook geallieerde bomba ten op de spoorlijn stierven naar schatting 200.000 mensen. FotdVt Als juridische stappen mijn gezin zouden helpen, zou ik binnen twee minuten onderweg zijn." De publicatie van Van Royens co lumn werd gevolgd door een stroom van mediaberichten over Oudkerks bezoekjes aan prostitu ees, het surfen langs pornosites en uitgelekte politierapporten over pogingen tot chantage van Oudkerk. De politiekorpsen van Amsterdam en Den Haag worden nu doorgelicht om te onderzoe ken hoe al deze informatie op straat is beland. Parool-hoofdredacteur Erik van Gruijthuijsen benadrukt dat de re dactie niet over één nacht ijs is gegaan met jhet publiceren van de gewraakte cplumn. „Ook ik heb net als Oudkerk afgelopen week een nachtje overgeslagen. Maar ik denk dat wij uiteindelijk een rede lijk verstandige beslissing hebben genomen door de column te pu bliceren." De hoofdredactie van Het Parool constateert een groot verschil tus sen de Oudkerk die zaterdag in een interview in Het Parool ver klaarde de media of Heieen van Royen niets kwalijk te nemen, en - J Parool-I niste ei sellerai Heieen Royen. Foto: A HBfrgv m Rob Ou gistere dens zi conferi Foto: V de Oudkerk die, na zijn gedwon gen vertrek, zijn pijlen alsnog op de media richt. In dat, door hem goedgekeurde vraaggesprek zei Oudkerk onder meer: „Het was mijn schuld, niet van degene die het heeft opgeschreven. Het ge sprek vond plaats in een lawaaiige kroeg, en ik kan mij voorstellen dat ze het zo heeft begrepen. De onderwerpen die zijn beschreven zijn inderdaad besproken. Geen misverstand daarover." Oudkerk wil zich 'blijven inzetten voor de publieke zaak'. "Ik ben er met hart en ziel aan verbonden. Het is mijn levensader. Ik ben niet dood, ik ben niet weg, maar ik stap op als wethouder." Wanneer hij terugkomt, weet hij niet. Eerst wü hij nadenken, rust nemen en tot op het bot analyseren wat zijn rol in deze affaire is geweest. Hij zei overtuigd sociaal-democraat te zijn, maar liet ook doorscheme ren misschien wel een eigen partij te willen oprichten. Hij is teleur gesteld in de PvdA, die hem heeft laten vallen. „Maar negenenne gentig van de honderd beslissin gen die ik nu zou nemen zouden fout zijn. Er gaat zoveel door mijn hoofd. Ik zeg nu als doktei j! moet even afstand nemen Oudkerk gaf verder toe priv ees te hebben bezocht en de tippelzone van de Thei te zijn geweest. Maar na e risping van burgemeester hen kwam hij er naar eige gen niet meer. De Theems al jarenlang onderwerp vals cussie in de Amsterdamse tiek, omdat de tippelzone loop der tijd een plek wen buitenlandse vrouwen geia gen werden zich te prostit De politie had de crimineln teiten niet meer onder cor|0' Voor de PvdA-fractie in, Ai dam was dat een doorslags argument om Oudkerk de11 aan te zeggen. Had hij gei ning moeten houden met 1 dat de Theemsweg tot crii zone was verworden? Oui H „Bij prostitueebezoek spe soort overwegingen geen Eén les zegt Oudkerk in eli te hebben geleerd. „Ga als v stuurder nooit met Heleei v Royen naar de kroeg. En a a zo macho zoals ik heb get a cpd-anp 01

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2