SPORT De KNSB maakte cruciale fouten Ruud de Groot nieuwe trainer SJC lein komt steeds chter bij Athene I Teletekst? R13 rasshoppers itgeschakeld Vier spelers van TOP in korfbalselectie BALLETJE MET Hoe blijf ik in de hoofdklasse? (Les 1) donderdag 22 JANUARI 2004 etbal - De basketbal van Gibo Groep/Grass iers zijn gisteravond in vartfinale van de lande- beker uitgeschakeld. De rijkse ploeg verloor in lingen van mede-eredi- nist Celeritudo: 72-48. icorer aan Katwijkse zij- ras Petra de Zwart met en punten. noordwijk - SJC heeft in Ruud de Groot een nieuwe trainer gevonden. De Leide- naar volgt bij de zondagtweedeklasser Ro land Ebbeling op, die drie seizoenen aan de Noordwijkse club verbonden was. De Groot is werkzaam als technisch directeur van Lugdunum. Hij trainde eerder onder meer UVS, Quick Boys en WSB. De keuze voor de Leidenaar kwam tot stand nadat de spelers een soort profiel hadden gemaakt van de trainer die zij graag zouden willen. SJC vond De Groot passen bij de kwalificaties 'disciplinair en een soci ale man'. „Ik ben blij dat ik weer het veld op kan", zegt De Groot. „Vorige week heb ik een paar dagen Lugdunum-zaterdag getraind en dat beviel uitstekend. Het kriebelde weer." De Groot was eeder ook in gesprek met Voorschoten '97, maar die club koos voor Peter Wubben. „Dat is hun goed recht", al dus De Groot. „Maar bij Voorschoten had ik ook het idee dat ze nog niet klaar zijn voor de hoofdklasse. SJC wil graag terug naar de eerste klasse. De club straalt ambi tie uit. En dat er bij de club een beetje een sfeer als bij WSB heerst, bevalt me ook." Zijn werk bij Lugdunum is nog niet af, vindt De Groot. Daaraan gaat hij het laatste half jaar van zijn aanstelling nog het nodige doen. „Het technisch beleid staat op de rails. Maar achter de schermen is nog een hoop werk te verzetten. Het zou prachtig zijn als ik Lugdunum achterlaat nadat het zaterdagelftal is gepromoveerd naar de tweede klasse en de zondag zich heeft ge handhaafd in de derde klasse. De kans daarop is groot." ter van der Hulst De matige prestaties Nederlandse shorttrac- dens het afgelopen EK en niet als een verrassing, het jaar dat het toernooi n land werd gehouden, thet interim-bestuur ack van de KNSB geen oach te benoemen. Een e fout. terim-bestuur onderken- er iets helemaal mis is - opleiding van de short - rs in Nederland. Jaren- pereerden de kernploe- I team, B-team en Jong Ét) als een sektarische ge- Schap. Voor de bondsfor- U werden clubs en gewes- E ggeroofd, waardoor de ing aan de basis stag- Dat constateerde het i-bestuur terecht. Ie remedie die de be- p ers bedachten is erger 1 kwaal. Om het tij te ke igen de gewesten weer omame rol. Probleem een dat er geen bonds- lerd aangesteld en dat nalige kemploegleden j de gewesten moesten Cees Juffermans Archieffoto: ANP trainen. Beter was het geweest om de centrale trainingen in stand te houden en de rijders op te dragen één of twee keer per week met een gewest te la ten meetrainen. Dan hadden jonge shorttrackers toch de kans gekregen zich aan sterkere schaatsers op te trekken. Door de keuze van het interim- bestuur kwam Cees Juffermans, de enige die tijdens het EK in Zoetermeer drie finales (indivi dueel en met de mannenploeg) haalde, in de kou te staan. Eer dere toezeggingen dat deze eni ge topper die Nederland kent zich in het buitenland mocht voorbereiden, werden niet na gekomen. Omdat hem in Ne derland een goed alternatief werd geboden, meende het in terim-bestuur. Maar van ge westelijke trainingen wordt de schaatser uit StOmpwijk niet wijzer. Hij koos, na tussen komst van KNSB-topsportcoör- dinator Ab Krook en NOS*NSF, uiteindelijk voor Frankrijk. De weigerachtige houding van het interim-bestuur heeft alles met geld te maken. Het inte rim-bestuur heeft 350.000 euro nodig om de shorttrackers een volledig programma te laten draaien. Er is slechts 245.000 euro in kas. Dqt budget is een commerciële ploeg in het lan gebaanschaatsen al kwijt om één topper te kunnen betalen. In de wetenschap dat er jaar lijks miljoenen naar het lange baanschaatsen gaan, mogen de beleidsbepalers van het short track zich afvragen of de KNSB wel zo'n.goede broodheer is. Is een eigen koers niet zinvoller? Uit oogpunt van kostenbespa ring werd er tot nu toe niet één shorttracker naar een wereld bekerwedstrijd afgevaardigd. Maar die internationale compe titie hebben rijders van het kali ber Juffermans nodig om beter te worden. Shorttrack draait niet, zoals het langebaan schaatsen, om tijden. Het is een tactisch spel. Van internationa le concurrentie leren de rijders wat te doen en wat te laten. Het verleden had het interim- bestuur moeten leren dat be knibbeling op trainingskampen en faciliteiten in een postolym- pisch jaar tot een onherstelbare achterstand leidt. Maar dan is er tenminste nog drie jaar om de fouten te herstellen. Om in Turijn te scoren, is bliksemsnel ingrijpen geboden. De hoop is gevestigd op de re- layploegen, de estafettes van het shorttrack. Daar is de weg naar een olympisch ticket nog het minst lang. Maar plaatst Nederland zich, dan is dat lou ter om de olympische gedachte ('meedoen is belangrijker dan winnen') in stand te houden. Winnen doet Nederland toch niet van Koreanen, Engelsen, Italianen of Canadezen. En in een wedstrijd waaraan slechts acht landen deelnemen, haal je met de zevende of achtste stek nauwelijks publiciteit. Het shorttrack heeft mondiaal gezien veel meer deelnemers dan het langebaanschaatsen. In Nederland is het een kleine sport, zo'n 400 senioren en ju nioren rijden wedstrijden. Om de sport van de grond te krij gen, doet het interim-bestuur er verstandig aan het vizier op andere disciplines te richten. Al jaren klaagt de shorttrack-sectie erover dat weinig langebaan schaatsen de overstap maken. Dat heeft niet alleen met de cultuur te maken, maar ook met de risico's van shorttrack. Een harde val of een snee in het been door de schaats van een tegenstander zijn geen uitzon deringen. Wellicht dat daarom het benaderen van skaters of skateboarders meer zin heeft: die kijken vaak niet op een bot- breukje meer of minder. Intussen moet het shorttrack hopen op een groot succes dat de sport populairder maakt bij de Nederlandse jeugd die voor al naar de helden van de lange- baan kijkt. Maar om zo'n 'Van Barneveld-effect' te bevorde ren, moeten de weinige Neder landse toppers wel worden ge steund. Met slechts gewestelijke trainingen red je het niet. tjan van Geen Na de oefentrip van het ids waterpoloteam itralië voelt Noeki Klein :rk. De 20-jarige speel- LZ 1886 hoort maan- ze bij de definitieve se- It, die zich volgende in het Italiaanse Impe- 5t zien te plaatsen voor ipische Spelen in Athe- ik er niet bij zit, zou me [tegenvallen." as een loodzwaar trai- amp en niet alleen door e reistijd. Oranje speelde enwedstrijden tegen Au- en trainde volop in zee. zwaar", oordeelt ,Anders dan een ander gskamp. Ik was vaak bui- em, maar je merkt wel in een zwembad daarna nakkelijker gaat." n keerde zij met het Ne- team terug om 's alweer baantjes te trek- het Vijf Meibad. Alles at heilige doel, Athene, levroor haar studie aan msterdamse Academie ichamelijke Opvoeding ar om zich te kunnen op het waterpolo, olympisch kwalificatie- ai (OKT) steeds dichter nt, wordt de spanning erd. „Je merkt het in de De sfeer wordt anders, spannender. We waren stien meiden naar Au- en van hen moeten er nog drie afvallen. Ik weet niet precies hoe het de anderen ver gaan is. Daar kijk ik niet naar. Dat zou ten koste gaan van mijn eigen spel. Ik denk niet dat ik het beter had kunnen doen dan ik gedaan heb en daarom heb ik er een goed gevoel over. Ik denk dat ik een stap heb ge maakt." Nederland verloor driemaal, won een keer en speelde een keer gelijk tegen de olympische kampioen. Bemoedigende re sultaten met het oog op het OKT. In Italië is Oranje inge deeld met Rusland, Tsjechië, Duitsland en Canada. De twee de plaats is voldoende voor plaatsing. „Vooral Rusland is lastig. Voor die wedstrijd trai nen we speciaal op tactiek. Maar als je naar de rest van de tegenstanders kijkt, maken we een goede kans om erdoorheen te komen." Ze voelt dat ze door de trainin gen en wedstrijden met de na tionale selectie met sprongen vooruitgaat. „Ik merk dat ik fy siek meer aankan. Je leert truc jes om je langs je tegenstander te trekken. Dat zijn dingen waarop bij LZ niet getraind wordt. Het was altijd een om schakeling als ik een internatio nale wedstrijd moest spelen. Bij LZ zwemmen ze weg nadat je op doel hebt geschoten, inter nationaal word je vastgehou den en krijg je nog een keer een schop. Vroeger leidde me dat af van mijn eigen spel, nu stoor ik Noeki Klein. Archieffoto: Taco van der Eb me er niet meer aan." Een paar maanden geleden paste de nationale selectie al de olympische kleding. Een beetje voorbarig, vindt Klein. „Ik ga me niet nu al verheugen op Athene. Punt één ben ik nog niet geselecteerd en punt twee zijn we nog niet gekwalificeerd. Ik kijk daarom nog niet vooruit. Misschien naar Imperia, maar zeker niet verder." korfbal - De Leidse Korfbal federatie heeft de selecties vrijgegeven voor de wedstrij den tegen de selecties van Nederland van maandag. Het eerste van Leiden be staat uit Marion Broekhui zen, Mascha Nieuwenhuij- sen (TOP), Sabine van Mee- teren, Esther Hardman (Meervogels), Bianca Joustra (Blauw Wit), Inge Homberg (Pernix), Sander Harmzen, Stanley Lardé (TOP), Martin Vols, Arjan Theil (Meervo gels), Maarten van Vliet en Misja IJzerman (Sporting Trigon). Ruud van der Horst treedt op als coach. In de jeugdploeg tot 23 jaar spelen Marijke van den Berg, Judith Kok (TOP), Judith Hogendorf (Fiks), Christel van Lunteren, Bianca Witteveen (KZ Lei den), Wendy Plijter (Veloci- tas), Arnoud Kok, Felix en Iwo van der Sommen (TOP), Ewoud van der Kooij, Frans Treur (Pernix) en René Spaanderman (Fluks). Reser ves zijn Irene van der Burg (Pernix) en Lennaart l'Amie (Sporting Trigon). Erik van Lunteren en Robin Somme- ling zijn de begeleiders. De nationale seniorenselectie telt één regionale speelster, de Sassenheimse Mirjam de Kleijn (Die Haghe). De wed strijden tussen Leiden en Nederland worden gespeeld in de Vijf Meihal. SPORT EN SPEL BRIDGE van captain Cees Var- heeft door een 25-5 p het sterke Bodegraven ippositie gegrepen in de le hoofdklasse. Pelikaan rs (PAS) deed goede za- or met 24-6 van Sassem te winnen. Laatstge- e is daardoor verrassend sluiter. Vorig seizoen de Sassenheimse ploeg de hoofdprijs. Het heeft ïijnlijk met de samen- te maken, want Sassem gaat aan kop in de eer- se. Leiderdorpse Bridge BC) 1 en 2 wonnen bei- 16-14 en blijven binnen iafstand van koploper in kop: 1. Crash VII 102; 2. 4. Bodegraven II, LBC II 81; BILJARTEN ftationale kadercompeti- tn koploper Euroamuse- Sportrust/Van Diemen schrik vrij (4-2), maar een inhaalwedstrijd van de Sas- senheimers tegen De Maasstad ging met dezelfde cijfers verlo ren. De Engel/Van der Aart uit Lisse verloor met 4-2 van Euro amusement. Alleen captain Louis Opstal kwam tot winst. Herstel volgde door een 4-2 ze ge op De Maasstad met winst partijen van Opstal en Cas Juf fermans. De Sport/Music Mi ning uit Weteringbrug is run- ner-up na een 4-2 zége op De Engel/Van der Aart. Stand aan kop: 1. Euroamusement 15-23; 2. De Sport/Music Mining 14- 19; 3. Concordia 14-19 Jumbo Warmond speelde in de eerste divisie driebanden groot met 4-4 gelijk tegen GSM Kor ting/De Walvis. Rob Lamboo en Peter Vlaar pakte overtuigend - met een moyenne van ruim één - hun punten. Carel Wagenaar en Henk Kuijt verloren. darts Koploper De Stalgasten van de regionale eredivisie maakte te gen hekkensluiter Respons het klasseverschil duidelijk: 10-0. Hierdoor liepen de Leidenaars iets uit op het Roelofarends- veense Bullshit, dat met 9-1 van Happy Family won. Brandewijn United verloor enig terrein door 'slechts' met 7-3 te win nen van Bulls Eye. Het Katwijk- se Downstairs blijft goed volgen door een 8-2 zege op Sakkie- moto's. Ferry van Veen (Ram ses Sjaffies) wierp in deze com petitieronde drie keer 180 en had eveneens de hoogste finish: 151. Stand aan kop: 1. De Stalgasten 13- 106; 2. Bullshit 13-101; 3. United 13- 96; 4. Downstairs 13-88; 5. Ramses Sjaffies 13-74; 6. De Gouwe 13-69 poolbiljart In het derde competitieweek- einde van de nationale Pro Team League werd lijstaan voerder Dijkjes F&M Tornado's van zijn troon gestoten. In de eerste sessie won de Leidse ploeg met 4-1 van Hengelo, maar in de tweede sessie werd met 3-2 verloren van Club 8 Amsterdam. De Straight-Pool- strijd tussen Leidenaar Marcel Lamboo en Mohammed Hakim (Club 8) was doorslaggevend. Na vele gemiste kansen verloor Lamboo en werd de stand 2-2. De 8-ballstrijd tussen Dijkjes Jesse Tehu en Gilliano Smit ging tot 5-5 gelijk op, maar Smit besliste daarna zijn partij in Amsterdams voordeel. De hoofdstedelingen nemen hier door de koppositie over van de Leidenaars. Stand aan kop: 1 Club 8 Amsterdam 6-12; 2. Dijkjes F&M Tornado's 6-10; 3. Dijkje Duinzigt 6-8; 4. Hengelo 6-6 go Drie spelers van de Leidse Go Club (LGoC) nemen deel aan het NK in het Europees Go- centrum te Amstelveen. Michiel Eijkhout deelt na vier ronden de tweede plaats met drie pun ten. Filip Vanderstappen en Ge rald Westhoff scoorden 50 pro cent met twee punten. Zesde- dan Emil Nijhuis gaat als enige met de volle score van vier punten aan de leiding. Komend weekeinde worden de laatste ronden afgewerkt. SNOOKER Het Jumbo snookerteam ver loor in de tiende speelweek van de nationale eredivisie met 6-3 van Purmerend. Leidenaar Ro gier van der Kamp won twee van de drie partijen. Leon Ale- wijnse greep een punt en Xan- der van Rossum bleef dit keer met lege handen. Jumbo blijft op de vijfde plaats. De veertien de ronde van het open kampi oenschap van Warmond ging opnieuw naar Katwijker Daan Hoekstra. Hij versloeg in de fi nale Martin Zevenhoven en eerder al moest ranglijstaan voerder Florian Moederscheim het onderspit delven tegen Hoekstra. Alex den Hartog won de verliezersfinale. Door zijn fi naleplaats neemt Zevenhoven de kop over van Moederscheim in het algemeen klassement. Stand aan kop: 1. Zevenhoven 128; 2. Moederscheim 126; 3. Ronald Blok 114; 4. Alewijnse 108; 5. Hoekstra 107 (bij)zaken in oe sport Voetbalclub Achilles Veen (uit Veen ja) wil graag een volwaardige hoofdklasser wor den. Dat lukt nog niet zo best, de Veners staan troosteloos onderaan in de hoofdklasse A. Maar ze houden vol en proberen naast het verbete ren van de prestaties op het veld ook de trucjes rond het veld onder de knie te krijgen. U kent dat wel, wedstrijdformulier te laat opsturen om schorsingen uit te stellen, bekerwedstrijden in lassen om schorsingen weg te poetsen en de wedstrijd afgelasten als-ie even niet zo lekker uitkomt. Kortom, hoofdstuk één van het leer boek 'Hoe blijf in in de hoofdklasse?' Afgelopen zaterdag kon het geleerde in praktijk worden gebracht. Belangrijke spelers waren ge blesseerd, versterkingen nog niet speelgerech tigd. Afgelasten dus, die wedstrijd tegen ARC. Dat was niet eens zo moeilijk, want er was meer dan voldoende regen gevallen. Maar Achilles Veen speelde zaterdag wel tegen ARC en verloor met 0-3. Sponsor Arie Treffers is woest. We citeren de site 'www.voetbalopzater- dag.nl': ,,Het moet toch voor iedereen een kleine moeite zijn om temidden van zoveel afgelastingen dat ene veld in Veen er ook uit te krijgen. Op een consul kun je toch inpraten. Wat een amateuris me en dat ook nog volkomen tegen de gemaakte afspraken in." De sponsor heeft les één van het leerboek 'Hoe blijf ik in de hoofdklasse' dus wel onder de knie. Misschien kan hij aan de tweede les be ginnen. Daarin staat dat je hierover beter je mond kunt houden. De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandig heden langs het speelterrein. Sportparken worden op tien onderdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan RCL in Leiderdorp. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 8 Eén bordje op de Engelendaal is wat weinig, maar De Bloe- merd is verder goed bereik baar. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 De eerste is enorm, de tweede wat scharrig. 3. Reclameborden: 8 Veel, duidelijk en schoon. 4. Velden: 9 Prachtig gelegen en twee kunstgrasvelden is een luxe. 5. Strafschopstip: 4 Onvindbaar. Verder staat één van de doelen uit het lood en is één doel met 2,50 meter te hoog. 6. Vuilnisbakken: 6 We tellen er vijf; een beetje weinig. 7. Scorebord en klok: 7 Klok is vanaf de tribune alleen met een verrekijker zichtbaar. 8. Dug-outs: 7 Sober maar functioneel. 9. Clubgebouw binnen: 7 Schoon, groot maar niet zo sfeervol. 10. Clubgebouw buiten: 7 Totaal: 7,0 1. Lugdunum 7,7 2. SJZ 7,5 w Woubrugge 7,5 4. KRV 7,4 5. Valken '68 7,2 6. GHC 7,1 w Oegstgeest 7,1 Meerburg 7,1 8. RCL 7,0 ASC 7,0 Warmunda 7,0 TAW 7,0 Voorschoten '97 7,0 10. Alphia 6,8 11. w Alphen 6,7 w Leiden 6,7 FC Rijnland 6,7 13. Docos 6,4 De topdrie van: Cees van Tongeren, trainer van FC Rijnland en voorma lig Leids voetballer van het jaar. De beste Lugdunum. („Doordat ik er veel voetstapjes hebbaan, heeft dat terrein voor mij een bijzondere uitstraling.") 2. RKAW. („Heb ik ook ge speeld. Net niet te groot waardoor er toch sfeer is.' 3. Docos. („Is door nieuwe tribune, dug-outs en kunstg rasveld enorm opgeknapt.") De slechtste 3. Leidsche Boys en GOL Sport („De Boshuizerkade heeft me nooit aangespro ken.") 2. ROAC '79. („Gewoon met gezellig.") 1. MVKV. („Omkleden in een houten kot: helemaal niks.") j De trots van het RCL-complex zijn de twee onlangs aangelegde kunstgrasvelden. Archieffoto: Hielco Kuipers. Let u even op: in district 33b zijn komend weekeinde de categorieën 12a, 16c en 88d afgelast. Tenminste, behalve de wedstrijden in de eerste klasse en hoofdklasse van de C- en D-jeugd. En ook de wedstrijden in de tweede klasse vrouwen gaan gewoon door. Ja, de KNVB heeft dit seizoen duidelijkheid verschaft als het gaat om afgelastingen. Al leen de bedenker van het systeem kon vrij dag wijs uit de kruis jes die op Teletekst te zien waren bij de ver schillende districten en de bijbehorende categorieën. We bellen met de voorlichter van de KNVB, Rob de Leede, om ons het een en ander te laten uitleg gen. Piet van Duijn. Archieffoto. Er zijn twee categorieën, A en B. Globaal kan je zeggen dat 'B' de recrean ten zijn, en A' de categorie is waarin voetballers wat serieuzer met hun sport bezig zijn." En afgelopen zondag konden de 'serieuzen' wel voetballen, de velden waren voor de recre anten niet goed genoeg? „In 'A' spelen de voetballers die getrainder zijn, die meer gewend zijn om in min drie en oosten wind te voetballen. Afgelopen zondag scheen de zon stralend, was het vijf graden boven nul. Dat wordt inhalen op een regenachtige zondag en windkracht zes uit het noordwesten. KRV won zaterdag met 6-1 bij Valken '68. Al thans, volgens Teletekst, diverse internetsites, de landelijke ochtendbla den en het ANP. De voet balfans moesten tot het verschijnen van deze krant op maandagmiddag wachten om te weten te komen dat er tussen bei de topploegen in de twee de klasse zaterdag hele maal niet is gespeeld. Ge woon afgelast. Maar hoe is dan die 6-1 de wereld ingekomen? Trainer Piet van Duijn van Valken '68 weet het antwoord. „We hebben geoefend te gen Wassenaar, we won nen met 6-1. Waarschijn lijk is er gebeld naar de kantine. Daar heeft iemand de uitslag 6-1 doorgegeven." Dat is niet zo leuk. „Maandag begonnen collega's op mijn werk al te zeuren over die uitslag. Gelukkig kon ik ver tellen dat het niet klopte. Want KRV wint niet met 6-1 van Valken'68. „We hebben dinsdagavond met 8-2 verloren van Katwijk in een oefenwedstrijd. We kunnen dus wel met grote cijfers verliezen. Maar 6-1 van KRV? Dat lijkt me onwaarschijnlijk."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21