iwoners wijzen fusiegemeente Teylingen af IETS Kroegentocht raakt pas laat op stoom jge wachtkamer fysiotherapeut Gratie twee Nederlandse gevangenen Leidsch Dagblad erderheid in zowel Warmond, Voorhout als Sassenheim voelt niets voor samenvoeging N schrapt 800 banen Leidsch Dagblad 1072-51968681 SPRINTERS donderdag 22 JANUARI 2004 Giftige stof uit container den helder - De container die gisteravond uit de Noordzee is getakeld, lekt waarschijnlijk gif. Dat heeft Rijkswaterstaat van morgen gezegd. Uit de contai ner bleek gele vloeistof te ko men. De container is een van de drie die 21 december tijdens stormachtig weer in de Noord zee terecht zijn gekomen. In de container zitten 210 vaten met elk honderd liter giftig arseen- pentoxide. Hoeveel vaten er lekken, is niet duidelijk. Sharon niet weg om smeergeld OPGERICHT 1 MAART 1860 I Strijdbare Oudkerk: Ga nooit naar de kroeg met Van Royen Kokkerellen en uit eten met kinderen Faciliteitengebouw vernoemd naar Justus Lipsius Een nieuw seizoen hollen met Hélène en Han Kulker «.43443 Jnd/voorhout - De gemeente Teylingen ■voorlopig niet, als de meerderheid van lnonders, Voorhouters en Sassenheimers krijgt. De inwoners uit de drie bij de fu- jokken gemeenten maakten gisteren dui- ets te voelen voor samenvoeging. mout koos 66 procent van de stemmers 1 referendum voor zelfstandigheid, in Jnd was dat een krappe meerderheid Tprocent. In Sassenheim bleek uit een J dat 62 procent van de inwoners niets "hor de vorming van de gemeente Tey lingen. Angst voor het verlies van de eigen identiteit speelde hierbij, evenals in War mond, de belangrijkste rol. Ook de uitslag van de enquête in Warmond, die als ondersteuning van het referendum wordt gezien, was gisteravond duidelijk. Een minderheid van de inwoners (38 procent) sprak zich vóór fusie uit, terwijl 58 procent al le heil zag in zelfstandigheid, inclusief inten sieve samenwerking met Voorhout en Sassen heim. Burgemeester Vosjan van Warmond wond er geen doekjes om. Hoewel zij de herindeling irt/gpd - Een groot latiënten gaat niet meer fysiotherapeut sinds de ;ling begin dit jaar uit .pakket van het zieken- geschrapt. Veel men- ien de therapie niet uit betalen. Hoewel offi- jfers nog niet bekend jen therapeuten dat ial bezoeken met twin- >nt is teruggelopen. 55 inet heeft de fysiothera- 1 januari uit het zieken- kket geschrapt om de it opende kosten van de -éj leteugelen. Om de the- ich vergoed te krijgen, de verzekerden een ex- ïie betalen. Daarbij be- -d keuze in veel gevallen twaalf of achttien be- igen per jaar. Bij een :hronische aandoenin- |gt de patiënt de therapie e tiende behandeling icheorganisatie van de ipeuten KNGF heeft in compleet overzicht terugloop. Daarvoor is :e vroeg. „Bij tien prak- Den Bosch waar ik in we twintig procent latiënten", vertelt be- Bill van Mourik. „Col- Iders in het land noe- ilfde percentages." Het KNGF denkt dat de patiën ten zich om meerdere redenen niet laten zien. Zo worden asielzoekers weggestuurd om dat ze zich niét bijverzekerd hebben. „Die mensen weten vaak niet dat er iets is veran derd", zegt Van Mourik. Veel kleine zelfstandigen willen de extra kosten niet zelf dragen. Sommige mensen met een uit kering kunnen zich een hogere premie niet veroorloven. En een laatste groep komt er te laat achter dat ze het verkeerde aanvullende pakket heeft geko zen. De fysiotherapeuten betwijfe len dat het schrappen van de therapie uiteindelijk een bezui niging oplevert. „Huisartsen gaan de patiënten vermoedelijk doorsturen naar duurdere vor men van zorg die wel worden vergoed," denkt Van Mourik. Ze komen bij de orthopeed, de neuroloog of kiezen voor dure medicijnen. Ook verwacht hij dat zieke werknemers langer thuis zitten door het uitblijven van de juiste behandeling. Het KNGF gaat de komende maanden de terugloop inven tariseren. Met de cijfers ih de hand wil Van Mourik verzeke raars, politiek en werkgevers aanspreken om toch meer geld los te krijgen. Swingende jazz van Kiers en De Vries en band in een volle en dampende Uyl van Hoogland. Foto: Hielco Kuipers Minder druk in de stad dan in voorgaande jaren door Ad van Kaam leiden - De Leidse Jazzweek zonder Kroegentocht, dat is toch zeker geen Leidse Jazzweek? Nee, inderdaad, jazz zonder drank is als een kurk zonder fles. Je spreekt - terugkijkend op al die afleve ringen van dit vaste evenement op de Leidse ontspanningskalender - zo onge veer in die verhoudingen. Maar nu an dersom. De Kroegentocht zonder de Jazzweek, heeft die dan wel bestaans recht? Gisteravond moest het blijken. Het antwoord luidt: het kan nét. Al was het absoluut minder djuk in de stad en in de borrelbussen dan in voorgaande jaren. De voorgeschiedenis van het één zonder het ander is bekend. Afgelopen zomer werd Dick Wansink ziek. De uitbater van café The Duke was altijd de spil waar de Leidse Jazzweek al ruim twee decennia om draaide. Hij regelde voor dit tien daagse evenement de bands, de vergun ningen, de Waag, de Stadsgehoorzaal, de sponsors en noem maar. Hij regelde eigenlijk alles. En in zijn eentje. Want hoewel er in naam een bestuur was met alles er op en er aan, bleek toen puntje bij paaltje kwam dat de Leidse Jazzweek een eenmanszaak was. Toen Wansink door ziekte wegviel, was er ook opeens geen jazzweek meer. Een typisch voor beeld van een uiterst labiele en dus ook buitengewoon kwetsbare structuur. Dat was het dan? Nou, toch niet hele maal. Een drietal ondernemers zag op het laatste moment in dat die Kroegen tocht, de kurk waar de jazzweek van oudsher op dreef, op de een of de ande re manier behouden moest blijven. Niet in het minst omdat hun horecazaken rond de Hooglandse Kerk daar traditio neel ook goed garen bij spinnen. In al lerijl maakten ze een veertigtal horeca- collega's in de stad enthousiast. Zodat er tenminste nog wat viel te verdelen inza ke de erfenis van Wansink. Pagina Ri: Muziek waaiert maar •langzaam uit over de stad Jeruzalem - De Israëlische pre mier Ariel Sharon is niet van plan af te treden, nu hij moge lijk vervolgd zal worden voor het aannemen van smeergeld. Dat heeft hij vanmorgen ge zegd. Justitie liet gisteren weten de komende periode te zullen beslissen of Sharon wordt ver volgd omdat hij eind jaren '90 omgerekend bijna 550.000 euro aan steekpenningen zou heb ben aangenomen van een pro jectontwikkelaar. Pagina Buitenland Kodak schrapt 15.000 banen londen - Eastman Kodak blijft banen schrappen. Vanmorgen maakte het Amerikaanse foto- grafieconcem bekend de ko mende drie jaar een streep te willen halen door 12.000 tot 15.000 arbeidsplaatsen. Dat is ongeveer 20 procent van het to tale aantal banen. Het concern heeft te laat ingehaakt op de ontwikkeling van digitale foto grafie. Het is bezig met een in haalslag, waartoe de nieuwe ronde van banenvermindering behoort. Chauffeur dood bij ongeluk busje kerkrade - Een taxichauffeur van een busje met kinderen is vanmorgen door een ernstig verkeersongeval in Kerkrade om het leven gekomen. Zes in valide kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar, die in de bus zaten, zijn met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. De chauffeur raakte door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en reed dwars door een muur een tuin van een woonhuis in. Vlak voor de woning kwam hij tot stilstand. VS-militairen gedood in Irak bagdad - Drie Amerikaanse mi litairen zijn gistervond gedood bij een aanslag in de buurt van de plaats Baquba, circa 60 kilo meter ten noorden van Bagdad. In Fallujah zijn eveneens gister avond drie Iraakse vrouwen doodgeschoten, die als schoon maakster op een Amerikaanse legerbasis werkten. De vrouwen zaten in een auto, die door on bekenden onder vuur werd ge nomen. Ook de chauffeur van de auto werd gedood. Hoop gloort voor Machiel Kuijt na akkoord met Thailand door Hans Jacobs Bangkok - Nederland en Thai land hebben overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag dat het mogelijk maakt dat Nederlandse gevangenen na acht jaar in een Thaise cel hun resterende straf in eigen land uitzitten. Minister Bot (buitenlandse zaken) heeft dat vanmorgen tijdens een pers conferentie in Bangkok be kendgemaakt. Thailand gaat er mee akkoord dat na het over brengen van gevangenen naar Nederland de Nederlandse 'ad ministratieve en juridische re gels' van toepassing zijn. Dat betekent voor de meeste gevan genen dat hun straf er bij aan komst in Nederland opzit. Nog beter nieuws had Bot voor de Nederlandse gedetineerden Pedro Ruyzing en George Ofo- suhene en hun families: de Thaise koning Bhumibol zal hen gratie verlenen, waardoor ze al zeer spoedig naar huis kunnen. Verder wordt de dood straf van de uit Rotterdam af komstige Chinese Nederlanders Edy Tang en Li Yang omgezet in levenslang. Ook voor de Am sterdamse marktkoopman Ma chiel Kuijt gloort er hoop. Het was zijn plotselinge veroorde ling tot levenslange gevangenis straf na een aanvankelijke ver ordonneerde vrijlating, die de positie van de vijftien Neder landse gevangenen in Thailand hoog op de politieke en diplo matie agenda bracht. Minister Bot heeft de toezegging gekre gen dat een hoger beroep dat Kuijt tegen zijn vonnis instelt 'snel' zal worden afgehandeld. Minister Bot. Foto: ANP Volgens Bot is dat maximaal een half jaar in plaats van de gebruikelijk twee tot drie jaar. Kuijt, die al zeven jaar vast zit, kan dan ongeacht de uitslag van zijn beroep profiteren van het binnenkort te tekenen ver- drag. „Het verdrag is er", zei een ge lukkige Bot, al volgt er nog een laatste onderhandelingsronde om alle plooien glad te strijken. Minister Donner (justitie) moet er ook nog naar kijken, maar op basis van de gesprekken die Bot de afgelopen dagen in de marge van het staatsbezoek van ko ningin Beatrix in Thailand heeft gevoerd, kon hij melden dat een akkoord met de Thaise au toriteiten zo goed als rond is. Vanavond heeft Bot nog een laatste ontmoeting met de Thaise minister van justitie. „Ik wil zeker weten dat de afspra ken die ik met andere ministers heb gemaakt ook door hem worden onderschreven". Pagina Gesprek van de Dag: Koning Bhumibol op bezoek in eigen paleis als de oplossing ziet voor de problemen in Warmond, begreep ze heel goed dat de ko mende dagen nog veel met de gemeenteraad en het college moet worden gesproken voor dat een definitief standpunt naar buiten kan komen. In Voorhout nam 55 procent van de kiezers de moeite om naar de stembus te gaan, iets meer dan in Warmond, waar de opkomst 52 pro cent was. Van de Voorhouters koos 66 procent voor zelfstandigheid van deze gemeente. Bijna 34 procent stemde voor een samenvoeging van de drie gemeenten. Een uitslag die gister avond in het Voorhoutse gemeentehuis met gejuich werd ontvangen. Het Voorhoutse col lege, maar ook een meerderheid in de ge meenteraad, heeft namelijk nooit enig heil ge zien in een door de provincie gewenste fusie met Warmond en Sassenheim. Twee op de drie Sassenheimers willen het liefst zelfstandig blijven, terwijl een op de drie meer ziet in een samengaan met Voorhout en Warmond. Maar als het niet anders kan, dan is voor ruim de helft van de bevolking de ge meente Teylingen ook acceptabel. Een op de drie wil echter hoe dan ook zelfstandig blijven, waarbij de angst voor het verlies van de eigen identiteit het belangrijkste argument is. Dat is zijn de belangrijkste uitkomsten van de en quête die de gemeente heeft gehouden onder die Sassenheimers van 16 jaar en ouder. Van hen stuurde 44,5 procent het vragenformulier ingevuld terug, wat overigens door alle partij en als een succes wordt gezien. Volgende week moet de raad een officieel standpunt in nemen over de herindeling. Pagina R3: Geen fusie, wel samenwerking met buren Jw/GPD - Bij KPN vallen nog 300 gedwongen n bij de afdeling vaste I Daarnaast verdwijnen M poot nog 500 arbeids- via natuurlijk verloop, en van vaste telefonie langere tijd onder druk inemende concurrentie lat steeds meer men en nog maar mobiel de vaste aansluiting uit doen. De gedwon- III tslagen vallen op het hoofdkantoor, vooral bij de af delingen marketing en verko pen. Abvakabo-bestuurder Da nielle Wiek noemt het besluit van KPN 'zeer zuur'. „Krap twee jaar geleden hebben bij KPN 4800 mensen hun baan verloren. En nu komt de vol gende golf alweer." KPN heeft voor het sociaal plan 20 miljoen euro opzij gezet. De werknemers die hun baan verliezen krijgen dat de komen de dagen te horen. Wij gaan zogvukig om met persoonsgegevens. In het ooiofon van de Krant trefl u nadere informatie aaa Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement "*'5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automatische beting s n^i batjt-grontiiwner: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl COMMENTAAR HERINDELING Iers, Warmonders en Aimers hebben een sig- TBgeven dat de drie ge- yaden niet kunnen ne- duidelijk werd 'nee' Jjfegen de herindeling. In d en Voorhout, waar tag van de bevolking referendum werd ge ts de m eer van de in- zelfs bereid een de stem- cen. maandag lag nemen de drie ge iden een definitief be de door de provincie herindeling van Sas- Warmond en Voor- et de volksraadplegin- de kaarten geschud, iden kunnen niet veel de provincie mei- ij niet meegaan op het le herindeling. Hinde en uiteindelijk Kamer akkoord het aftvijzen van de jing is nog niet dui- [ehswaar heeft het mi- binnenlandse za- weten rekening te iet de mening van de 'nteraden, feit blijft ijzing van de fusie betekent dat het probleem van het te kleine Warmond, dat fi nancieel en bestuurlijk aan de grond zit, niet wordt opgelost. Het zou dan ook van goed be stuur getuigen als de drie buur gemeenten nu zo snel mogelijk voor het pad van intensieve sa menwerking kiezen. Dat is in het belang van War mond, maar uiteinde lijk ook van Sassen heim en Voorhout. Ook deze twee ge meenten hebben part ners nodig om een daadkrachtig bestuur te vormen en hun ambtenarenkorps kwali tatief op peil te houden. De drie gemeenten samen hebben straks ook meer in de melk te brokkelen in de steeds groter wordende regio die anders wordt gedomineerd door Leiden en het gefuseerde Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. De kans bestaat dat zo'n samen werking over tien of twintig jaar alsnog tot de vorming van een gemeente Teylingen leidt. Maar dan gaat het wel om een fusie die tegen die tijd wellicht wordt gedragen door de lokale bevol king. En daarvan is op dit mo ment nog geen sprake. Roza van der Veer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1