REGIO Voorganger Rehoboth weg na ruzie kerkfiisie 0,69 8?9 Accountantskantoor wil terug naar Leiden otest tegen bouw woonwagenkamp tie voor Leiderdorps gezin Abdulrahman Hoezo het leven duur? Toch Buitenschoolse opvang bij Forescate np wil n valse p geven fg I® I i i Werkstraf voor verspreiding kinderporno enning Steens ■est - Oud-wethouder Steens heeft gisteren in >est de gemeentelijke oing in zilver gekregen, rhet ereteken uitgereikt iaar drukbezochte af- receptie door burge- Timmers. Steens, die est verlaat om een be- 'rankrijk te beginnen, jor de burgemeester ge- om haar tomeloze inzet. voor onmaak orp - De gemeente Lei- stelt geld beschikbaar reiniging van de scho- •t dorp. De bedoeling is uitenzijde van school- ien voor primair en zet onderwijs in Leider- >e keer per jaar wordt >emaakt. Scholen krij- voor vanaf nu tot 2006 uro per jaar, 48.000 eu- l De maatregel is uit- jk tijdelijk bedoeld en jfinancierd uit de reser- ichrijdingsregeling' donderdag 22 januari 2004 R5 door Silvan Schoonhoven voorschoten - Voorganger E. Bakker van de hervormde Rehoboth-gemeente in Voorscho ten is opgestapt na een ruzie over de kerkfusie. Bakker vindt dat zijn gemeente zich moet laten meenemen in het landelijke samengaan van drie protestantse kerken tot de PKN (Protes tantse Kerken in Nederland). De gemeente voelt daar echter niets voor. Volgens Bakker heeft de kerkenraadscommissie (KRC) de ge meente eenzijdig geïnformeerd over de voors en tegens van de kerkfusie. De Rehoboth-gemeente behoort tot de ortho doxe flank in de Nederlandse hervormde kerk, waar veel principiële bezwaren leven te gen de fusie met gereformeerden en luthera nen. Door heel Nederland zijn er tientallen van deze 'bezwaarde' gemeenten die niet wil len opgaan in de PKN. Ze willen na 1 mei, als de PKN een feit is, de hervormde kerk voort zetten. L. Streeder van de KRC is duidelijk over het conflict. „Wij gaan niet mee. Bakker wil wel mee, dat is zijn zaak. Hij is er verontwaardigd over en heeft ons abrupt verlaten. Hij heeft zijn spullen gepakt en heeft ons duidelijk ge maakt dat hij niets meer met ons te maken wilde hebben. Er viel niet meer met hem te praten." Bakker ziet het anders. Hij voelt zich 'op een liefdeloze manier aan de kant gezet' door de KRC. Die heeft de gemeenteleden gepasseerd en op eigen houtje besloten dat de Rehoboth niet mee fuseert, stelt Bakker. „Drie mensen van die commissie kunnen toch niet beslis sen over het standpunt van de hele gemeen te." Ook hij ziet 'geen heil' in de PKN. Toch had hij willen proberen of hij als voorganger kon blijven functioneren onder de paraplu van de nieuwe fusiekerk. Nu Rehoboth besluit nee te zeggen tegen de PKN, worden volgens Bakker 'de banden met de centrale kerkenraad van Voorschoten doorgesneden'. „Die zal zeggen: jullie scheiden je af, jullie verliezen dus alle rechten. Alle mogelijkheden om met elkaar te praten zijn opgezegd, het is een verdrietige zaak." De Rehoboth-gemeente kijkt al uit naar een vervanger van Bakker. Kandidaat is de behou dende dominee J. van Estrik uit Goedereede. Hij is prominent lid van het Comité tot Be houd van de Hervormde Kerk. Die behartigt landelijk de belangen van bezwaarde her vormden. „Hij is iemand die kerkscheuring in de hand werkt", zegt Bakker over Van Estrik. Volgende week wordt de gemeente geraad pleegd. Volgens Streeder is al duidelijk dat de gemeenteleden het roerend met elkaar eens over de koers. „Hooguit drie mensen willen mee met de PKN", zegt hij. Streeder heeft twintig jaar 'meegehuppeld' met het Samen-op-Wegproces en het waren 'twintig jaar van alleen maar negatieve zege ningen'. „De dominees in die gemeenten brengen het evangelie volgens de mens, niet volgens Jezus Christus." De Rehoboth is een welvarende gemeente. Zou hij opgaan in de PKN, dan vloeien ook geld en goederen naar de landelijke kerk. Daar bedankt Streeder voor. „Van onze col lecte blijft elk jaar geld over. Onze kerk heeft een aardig voorraadje. Waar blijven de cent jes als je meegaat? Natuurlijk zijn het in de eerste plaats principiële redenen waarom we niet meegaan met de kerkfusie, maar daar naast bedanken we ervoor om de kas van de PKN te spekken." I -ir urg - Minister Kamp zeer op prijs dat het I van marinevlieg- Valkenburg een red- n heeft gemaakt, maar ;h van plan zijn koers ouden. „Ik heb het per een valse hoop willen at het bij het verlaten langar anders zou zijn voor", aldus de defen- ter, die het vliegkamp ;n en de Orions verko- t personeel vecht voor tste kans. J. Stassen, van de medezeggen- ad: „Valkenburg heeft /oor bijvoorbeeld Rya- 10.000 vluchten per uitvoeren en voor een aterrein. Daarmee is p/eld rendabel en be et ministerie honder- lenen." erder in Seedorf en op Twenthe lichtte isteren in Valkenburg uit toe aan de mede- Vanwege een financië- raak heeft hij keuzes naken, zo legde hij uit. J. Stassen, voorzitter ndernemingsraad, was aal van de minister :rend, ook al was zijn ap bekend. ngar presenteerde het op zijn beurt het red- aan de minister. Bij van het personeel om veld ook te gebruiken rnemingen als de Ier- zenmaatschappij Ry- aatste Kamp enkele lingen. „Daarbij wordt van militair hoofdge- ar daarvoor is de basis ter wil niet meer op de verder gaan door issingen te treffen ar is toch weer geld ig. „Het is noodzake- ie krijgsmacht te ver- n met dit plan blijven atiekosten." B4KIDS richt zich op Voorschoten Op de plek van het voormalige rectorhuis komt wellicht een nieuw appartementengebouw. Foto: Hielco Kuipers door Judy Nihof zoeterwoude-rundijk - Het voormalige rectorhuis naast de Meerburgkerk in Zoeterwoude-Rijndijk maakt wellicht plaats voor tien nieuwe woningen. Eige naar van het karakteristieke pand is ac countantskantoor Stolp. Dat kantoor overweegt te verhuizen naar Leiden. Daar heeft het kantoor Stolp veel klan ten. „We zijn van oorsprong een Leids kan toor", zegt directeur E. Muller. „We zijn ons aan het oriënteren op een terugkeer. Maar ik wil benadrukken dat we nog geen beslissing hebben genomen. Zoals iedere ondernemer dat doet, zijn we re kensommetjes aan het maken. We wil len eerst graag weten wat de grond op brengt." Accountantskantoor Stolp zit behalve in Zoeterwoude-Rijndijk ook in Hazers- woude-dorp en Voorhout. Onlangs werd nog een kantoor geopend in Roelof- arendsveen. Het werken in het voorma lige rectorhuis van klooster De Goede Herder bevalt volgens directeur Muller op zich goed. Toch kleven er volgens hem ook nadelen aan een oud onderko men. „Het is een mooi pand, maar er zit bijvoorbeeld geen airco in en de kosten voor onderhoud zijn hoog." Het ac- countantantskantoor heeft 'projectont wikkelaars en aannemers' in de arm ge nomen voor het maken van een bouw plan. „Wij staan daarbuiten", aldus Muller. „Haast hebben we niet. We wachten geduldig op een mooi bod." Zoeterwoude wil wel meewerken aan de plannen voor woningbouw. De gemeen te streeft naar een betere doorstroming op de woningmarkt. Tien huizen erbij aan de Hoge Rijndijk kunnen daarbij helpen, is de gedachte. Het liefst ziet de gemeente dat het oude pand blijft staan en dat daarin een aantal appartementen wordt gemaakt. Maar dat zou het plan volgens de projectontwikkelaar onbe taalbaar maken. Het idee is nu om aan de kant van de Hoge Rijndijk een nieuw gebouw neer te zetten met zes appartementen en aan de kant van de Eikenlaan vier twee-onder- eenkapwoningen te bouwen. Het nieu we appartementengebouw moet vol gens de gemeente passen in de omge ving. Directeur Muller van het accoun tantskantoor vindt die eis terecht. „Wat er nu staat is een authentiek gebouw met aan de ene kant de kerk en aan de andere kant een authentieke boerderij. Daar ga je geen hoge flat neerzetten. Het moet wel mooi blijven." De Zoeterwoudse politiek buigt zich vanavond tijdens een commissieverga dering over de toekomst van het voor malige rectorhuis van klooster De Goede Herder. door Nienke Ledegang voorschoten - Er komt toch buitenschoolse opvang in het nieuw te bouwen clubhuis van de Voorschotense hockeyclub Forescate. Nadat eerdere sa menwerking tussen Forescate en de Centrale Stichting Kin deropvang Voorschoten (CSKV) strandde, gaat de hockeyclub nu in zee met B4K3DS. Het zijn de eerste stappen van deze kin deropvangorganisatie in Voor schoten. Er liggen ook concrete plannen voor samenwerking tussen B4KIDS en de Nuts ba sisschool. Voorzitter van de Raad van Be stuur van B4K3DS, Louis Schue- man is verheugd over de nieu we opvangplekken. Over Fores cate: „Door de samenwerking wordt iets heel moois gereali seerd. De hockeyclub krijgt een prachtig gebouw met nieuwe kleedkamers, een mooie ont moetingsruimte en alle facilitei ten die een moderne hockey club nodig heeft. De BSO van B4KIDS krijgt een eigen ingang en kan gebruik maken van de faciliteiten en een kunstgras veld. De jeugd kan dus in alle weertypen het veld op." Een ander groot voordeel noemt hij dat het gebouw 'op maat wordt gemaakt'. „Omdat het een nieuw gebouw is, kan met onze wensen rekening worden ge houden." B4KIDS gaat dertig kindplaatsen realiseren op de eerste verdieping. Naar ver wachting opent Forescate nog dit jaar de deuren van het nieu we clubhuis. B4KIDS wil meer BSO-plaatsen realiseren in Voorschoten. Schueman is in verregaande ge sprekken met de Nutsschool aan de Elstlaan. „Inhoudelijk is het rond, financieel zetten we de laatste stappen. Wel zal de komst van deze plaatsen iets langer duren dan bij Forescate, omdat een stukje aan de school moet worden gebouwd. Maar we willen het erg graag. De bre de school is een nog tamelijk uniek concept." De komst van het regionale B4KIDS naar Voorschoten past volgens Schueman binnen de ontwikkelingen op de kinder- opvangmarkt. „Wij bereiden ons voor op een markt waarin ouders de keus hebben en kwa litatief uitstekende dienstverle ning verlangen. Wij spelen hier op in door uit te breiden buiten Leidèn, onze dienstverlening te verbeteren en goed te luisteren naar onze klanten. De uitbrei ding in Voorschoten maakt dat ouders kunnen kiezen. Een ont wikkeling die B4KIDS toe juicht." Voorzitter Toon Segeren van Forescate toont zich tevreden met de komst van B4KIDS naar zijn hockeyclub: „De sociale veiligheid neemt toe doordat ook tijdens de stille uren ge bruik wordt gemaakt van deJ voorzieningen. Daarnaast is de aanwas van nieuwe jeugd, en mogelijk hun ouders, op de» sportvereniging een groot voor deel van deze samenwerking. Zowel vanuit sociaal perspec tief als vanuit het perspectief van lichamelijk welzijn." Samenwerking met CSKV, de andere stichting voor kinderop vang in Voorschoten, liep stuk op de financiële invulling er van. Volgens CSKV vroeg Fores cate een zodanig hoge huur dat deze voor haar niet was op te brengen. Twee weken geleden maakte CSKV wel bekend sa menwerking met voetbalclub Voorschoten '97 aan te gaan. Daarmee hadden zij in Voor schoten de primeur van kinder-" opvang op een sportclub. Pro blemen met het financiële plaatje, zoals CSKV die had, heeft B4KIDS niet gekend, al dus Schueman. „Wij zijn ge wend marktconforme prijzen te betalen. Daarop kon de samen werking met Forescate niet af ketsen." Forescate en B4KIDS tekenen vrijdag een intentieverklaring over de buitenschoolse opvang. rdorpers bang voor huizen in De Bloemerd ske Dijke p - Bewoners van de dzoom, de Waterbies- de Dotterbloemkreek in tegen het plan om rdorpse woonwagen- /erplaatsen. Zeven ge- de Vereniging Houdt p Groen hebben be- naakt bij de gemeen- bang dat hiermee de vrijgemaakt voor be- van sportpark De De bezwarencom- ipreekt de zaak op 30 Woonwagenbewoner ur noemt het protest erend'. iet plan van de ge worden de woonwa- laatst naar een oud voetbalvereniging RCL, langs de Dwarswatering vlakbij de Munnikkenmolen. Nu staan de woonwagens nog aan een zijstraatje van de Pers ant Snoepweg tegenover Mc Donald's, op een steenworp af stand van de nieuwe plek. De bewoners moeten eind dit jaar die plaats verlaten omdat het daar onleefbaar wordt als over een paar jaar de Persant Snoep weg is verlegd en het nieuwe bedrijventerrein Bospoort in gebruik is genomen als gevolg van de verbreding van deA4. Volgens de bezwaarmakers is met de bouw van woonwagens in De Bloemerd de weg vrij voor bebouwing van het sport park. Oorzaak hiervan is de af schaffing van de woonwagen- wet in 1999. Sindsdien is elke woonwagen in de wetgeving bestempeld als regulier woon huis. De bewoners zijn bang dat de woonwageneigenaars straks hun woonwagen kunnen aftsreken en er een huis voor in de plaats zetten. Dat is de eer ste stap op weg naar huizen in het sport- en recreatiepark, vre zen zij. „De locatie zal één van de fraaiste van Leiderdorp wor den: ruime percelen met een sloot er omheen. Wie zal daar niet willen wonen", schrijft A. Lycklama Nijeholt. Volgens wethouder Molken- boer is die angst onterecht. „Oorspronkelijk mochten er in De Bloemerd geen woningen komen, maar bij de vaststelling van het, streekplan wisten we al dat we het woonwagencentrum gingen verplaatsen. Voor de woonwagens is toen een uit zondering gemaakt." Dat bete kent niet dat er later op die plek zomaar huizen gebouwd mo gen worden, zegt hij. „Voor de bouw van een woonhuis zou den we een nieuwe procedure moeten beginnen. De provincie zegt dan: 'hoho, dat mag niet'." De bewoners zijn niet alleen bang voor de bouw van huizen, ze vinden ook dat hun uitzicht verpest wordt door de bouw van de woonwagens. De WD begrijpt dat en heeft vragen ge steld aan Molkenboer. De partij vindt dat er op zijn minst bo men en struiken geplant kun nen worden langs de Dwarswa tering, 'waardoor lichtvervui ling en uitzichtvervuiling voor de bewoners aan de overkant van de Dwarswatering tot een minimum kan worden beperkt', aldus WD'er Goossens in zijn vragen. Wethouder Molkenboer wil dat overwegen. Vuur, één van de bewoners van het woonwagenkamp, vindt het een 'grof schandaal' dat zijn toekomstige overburen zijn ver huizing willen tegenhouden. „Ze zeggen dat ze er straks hun hond niet meer kunnen uitla ten, maar ik zie niet in waarom niet. Sowieso ligt er een dijk langs het water, en wij komen veel lager te liggen dan die dijk." Vuur hoopt dat de be- zwarencommissie de bezwaren afwijst, en dat hij kan verhui zen. „Wij gaan niet graag weg, maar we doen het om de ge meente te helpen. De precieze indeling van het nieuwe terrein is rond, en het ziet ernaar uit dat we eind dit jaar over zijn." den haag/voorschoten - Een 62-jarige man uit Voorschoten die daar kinderporno had ver spreid, is gisteren door de poli tierechter in Den Haag veroor deeld tot 200 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij de man werd in november een cd-rom met pornografi sche afbeeldingen van jonge jongens aangetroffen. De kin deren waren tussen de elf en de vijftien jaar oud. De man onderhield een website waar op de afbeeldingen te zien wa ren. Hij beweerde gisteren bij de politierechter dat hij geen idee had dat hij iets illegaals had gedaan. Hij zou zich ver gist hebben in de leeftijd van de jongens. De man vertelde dat hij dacht dat de jongens op de afbeeldingen zestien jaar oud waren. Volgens de oude wet zijn pornografische afbeel dingen van personen vanaf zestien jaar legaal. Inmiddels is de leeftijdsgrens opgetrok ken naar achttien, maar dat wist de verdachte niet. De officier van justitie hield de man voor dat hij ook volgens de oude wet strafbaar was, doordat alle afgebeelde perso nen onder de zestien waren. Daarom achtte de officier een fikse werkstraf op zijn plaats. De officier eiste 240 uur werk straf en vier maanden voor waardelijke celstraf. De rechter legde een lagere straf op. (advertentie) Grote hagelwitte bloemkool Frankrijk, klasse 1 per stuk ike Dijke p/den haag - De actiegroep voor een verblijfsvergunning tiderdorps-Iraakse familie Ab- houdt op 28 januari een de- op het Binnenhof in Den actievoerders willen die och- •akket met handtekeningen en ïren geknutselde harten over- aan een lid van de vaste ka- ssie van justitie. ras aanvankelijk om de har- aan te bieden aan het hoofd abinet van minister Verdonk van vreemdelingenzaken. Dat is van de baan omdat het actiecomité bang is dat alles dan op een stapel belandt. De aanvraag om op het Binnenhof te mogen demonstreren is verstuurd, en het actiecomité zet alle zeilen bij om een succes van de protestmars te maken, zegt Katy Lips. Haar kinderen zitten op basisschool De Hobbit aan het Heel- blaadjesdorp in Leiderdorp. Op die school zitten ook Ziena, Nour en Myr, de drie kinderen van de familie Abdul rahman. Het gezin vluchtte zeven jaar geleden naar Nederland en woont bijna vijf jaar in Leiderdorp. Het actiecomité ontstond eind vorig jaar spontaan door de actie Van Harte Pardon, waarbij in heel Nederland ballonnen werden opge laten. Op 28 januari om half tien willen de ac tievoerders in een lang lint van station Den Haag Centraal naar het Binnenhof lopen. Gekleed in rood en wit en gewa pend met spandoeken hopen ze zoveel mogelijk aandacht te trekken. Om half elf begint de vergadering van de vaste kamercommissie. De leden van de groep zijn druk bezig mensen te zoeken die willen meelopen. „Vanuit de politieke partijen in Leiderdorp zijn er tien tot twintig mensen die meedoen", zegt Lips. „We hopen dat er in totaal een man of honderd meeloopt." De Leider- dorpse politiek steunt de familie Abdul rahman, en de andere drie gezinnen in Leiderdorp die in hetzelfde schuitje zit ten. Het actiecomité heeft een hele sta pel papieren harten klaarliggen, geknut seld door de schoolgenootjes van Ziena, Nour en Myr. In de dagen voor kerst stonden de vrienden van de familie bij Winkelhof in Leiderdorp en haalden 2.300 handtekeningen op van sympathi serende voorbijgangers. Na het aanbie den van dit pakket willen de vrienden van de familie Abdulrahman een krans in de vorm van een hart op het Binnen hof neerleggen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13