(eken maar! reen fusie, wel samenwerking met buren LEIDEN REGIO Piet van Manen verdient een straatnaam OP ONZE PRIJZEN KUNT U VERTROUWEN! College moet eindelijk gaan uitdragen wat de burgers vinden Voorhout wil verder met Warmond en Sassenheim Jaar celstraf geëist voor opzettelijke aanrijding donderdag 22 januari 2004 rolking van Warmond i op twee manieren uit- De afgelopen weken iedereen van zestien ouder (4003 inwoners) -enlijst over de bestuur- ';omst van het dorp in 'allen. Liepen er giste- iO inwoners van War- laar de stembus, een iderd minder, 1727 om te zijn (43,1 procent), de moeite genomen inquête terug te sturen, kon ter ondersteuning referendum nog veel uitgehaald. Tegen her was 58 procent, voor et Voorhout en Sassen- procent. vraag welke toekomst- tieven voor de gemeen- mond acceptabel zijn, meerdere antwoorden Alles bij elkaar opge- amen de onderzoekers Leidse bureau Research eid tot de conclusie dat ent van de inwoners di vinden in de zelfstan- van Warmond als er ensief wordt samenge- in diet Sassenheim en Voor- ;eb er detail dat in de en- uidelijker naar voren an bij het referendum oekomst van het Lage Hoewel de uitkomst van het referendum gisteravond in de Warmondse raadzaal alle aanleiding gaf tot grote zorg, bleef burgemeester Vosjan alle nare opmerkingen met veel plezier pareren. Foto: Dick Hogewoning ien oterhuispolder)Bij het ;0IjUm was heel duidelijk ;ve[ dikke meerderheid (60 ids procent) wilde behoren tot Warmond. Bij de enquête lag dat wat genuanceerder. Van de inwoners van het Lage Land die de vragenlijst invulden, bleek de helft in de toekomst meer te zien in samengaan met Leider dorp of Alkemade. Slechts een derde van de inwoners van de Boterhuispolder liet weten weer onder Warmond te willen val len. En dat het allemaal wel meevalt met de afkeer voor Sassenheim werd ook duidelijk in het on derzoek. Want waar doen de Warmonders het liefst de bood schappen? Juist, in Sassenheim. (advertentie) Voordeelmarkt Op de voet gevolgd door Oegst- geest en af en toe wordt ook Leiden bezocht. Voor raadslid Goudsmit (Progressief War mond) was dit gisteravond aan leiding om Oegstgeest te vragen om mee te doen aan het inten sieve samenwerkingsverband met Sassenheim en Voorhout. En zo werden er na de uitslag in allerlei spannende onderonsjes weer nieuwe oplossingen be dacht. „De komende dagen zul len er nog heel wat gesprekken moeten worden gevoerd", rie pen de Warmondse politici bij na in koor. Dat was duidelijk. Voor burgemeester Vosjan ove rigens geen enkel probleem. „Ik zie nergens tegenop. Morgen om negen uur beginnen we", riep ze strijdvaardig toen ze gis teravond om elf uur de deur van het gemeentehuis achter zich dicht trok. Als inwoner van Warmond en niet op persoon lijke titel fulmineerde ze even daarvoor dat het belangrijk is dat een bestuurder beleid maakt, niet voor een jaar, maar voor de komende tien jaar. Tac tisch bedacht ze het volgende: „Als inwoner wil ik de regie houden. Warmond moet niet aan de zijlijn gaan staan en wachten tot de herindeling wordt opgelegd. Laten we het wiel niet opnieuw uitvinden: samenwerking is in het verle den ook niet gelukt. De proble men zijn groot. Jongeren trek ken weg, goede topambtenaren die beleid kunnen maken heb ben we niet en financieel is er ook niet veel te behappen. Daarover moet de straks dis cussie gaan", aldus de toevalli ge eerste burger van Warmond. 't Hart: geen vertrouwen in goede afloop Prominent inwoner Maarten 't Hart liet zich gisteravond in het gemeentehuis van Warmond op de hoogte stellen van de uitslag van het referendum. De schrijvende bioloog is fel tegen welk herindelingsplan dan ook. „Ik maak me ernstige zorgen. Als je ziet hoe Sassenheim zich uitbreidt: al die vreselijke bedrijven terreinen..." 't Hart pleit voor behoud van het groen. „War mond recreatiegemeente? Wat houdt dat dan in? Dat er overal bungalows komen?" Gevoelig voor het argument dat de ge meente nu te weinig bestuurskracht zou hebben, is hij niet. „En wat het verdwijnen van winkels betreft: dat is een kulargument! Wat de uitslag ook moge zijn, 't Hart heeft sowieso geen ver trouwen in de goede afloop. „De overheid legt het referendum toch naast zich neer. Maar dan heb je wel een argument om te zeggen: die democratie, die werkt niet." door Jeroen Overduin warmond - Een kwartiertje voor de officiële bekendmaking van de uitslagen weet Jan Se- venster, voorzitter van War mond Zelfstandig, die van de Warmondse enquête al te ver tellen. Deze was namelijk in Voorhout al wel openbaar ge maakt. „41 procent is vóór zelf standigheid en 17 voor zelfstan digheid met meer samenwer king," zegt Sevenster. „Dus is de meerderheid van de inwo ners tegen een samengaan." Toch is hij er niet gerust op: „Voor het referendum is een opkomst nodig van minimaal vijftig procent. We zitten vol gens de laatste cijfers precies op die grens." Om tien uur, als burgemeester Vosjan met de officiële cijfers komt, haalt Sevenster opge lucht adem, al had hij wel meer tegenstemmen verwacht. „Ik ben heel blij met het opkomst percentage, het betekent dat de politiek er toch iets mee moet doen." Hij vervolgt: „Ik hoop dat het college eindelijk eens gaat uitdragen wat de burgers vinden. Die hebben nu niet het vertrouwen dat er naar ze wordt geluisterd. De burge meester heeft steeds op eigen 'Voorhoutje' gewerkt." Tijd om achterover te leunen is er nog niet. „Ons werk is nog niet klaar. We blijven er boven op zitten. Ik ben erg benieuwd wat Warmond Anders en het CDA maandag zullen zeggen tijdens de gemeenteraad." Wethouder van Klinken (War mond Anders) twijfelt er niet aan dat Warmond de weg van de fusie moet inslaan. Over de uitslag van het referendum zegt hij laconiek: „Het geeft erg goed de standpunten in de raad weer." Daarin zijn de opposi tiepartijen Progressief War mond en de VVD tegen een herindeling terwijl de kleine meerderheid die de twee be- stuurspajrtijen met elkaar vor men, vóór is. Bij de vraag of de uitslag er eigenlijk wel toe doet, trekt de wethouder een vertwij feld gezicht. „Dat moet de toe komst uitwijzen, luidt mijn tac tische antwoord." De argumen tatie van Warmond Zelfstandig noemt van Klinken 'tendenti eus': „Zo klopt het niet dat de gemeente na een herindeling vijftien procent minder over heidsgelden krijgt; dat moet an derhalf procent zijn." De fracties die zich aanvanke lijk vóór een samenvoeging met de andere gemeenten uitspra ken, laten zich nog niet uit over een eventuele herziening van hun standpunt. Toch licht van Kempen (fractievoorzitter CDA) een tipje van de sluier op: „Ik vind het geen uitslag waar we niks mee doen." Dat neemt niet weg dat het CDA een herinde ling nodig vindt. Het argument van Warmond Zelfstandig dat het Warmond de afgelopen 'duizend jaar' ook lukte, gaat volgens de fractievoorzitter niet op. Van der Vooren (fractievoorzit ter Warmond Anders) is direct na de bekendmaking van de uitslagen naar huis gegaan. „Om de enquête door te spit ten," legt partijgenoot Schenk uit, „we gaan morgen meteen overleggen." Ze vindt de uitslag 'moeilijk': „Het is toch maar 52 procent. Naar mijn persoonlijke mening is dat niet overtui gend." voorhout - Voorhout, Sassen heim en Warmond moeten nu zo snel mogelijk intensief gaan samenwerken. Nog voor maan dag willen de drie collegepartij en in Voorhout een brief naar de gemeenteraden van War mond en Sassenheim sturen om daarover aan tafel te gaan zitten. Bedoeling is dat de drie gemeenten een alternatief plan bedenken om het te kleine Warmond op korte termijn de helpende hand toe te steken. „En op de middellange termijn profiteren Voorhout en Sassen heim daar ook van", aldus CDA-fractievoorzitter Van Velzen. De weg voor intensieve samen werking is volgens de Voor- houtse collegepartijen vrijgeko men, nu de fusie door een meerderheid van de Voorhou- ters maar ook Warmonders en Sassenheimers van de hand is gewezen. „We willen nu niet al leen maar 'nee' zeggen in onze reactie op het fusieplan van de provincie. En we willen Waf- mond ook best helpen. Vandaar dat wij nu snel moeten praten over een niet-vrijblijvende sa menwerking waarbij Warmond moet aangeven wat precies de problemen zijn. Binnen zes tot acht maanden moet er dan een plan van aanpak liggen waar mee we als drie gemeenten de komende vijf tot tien jaar weer vooruit kunnen", aldus Van Velzen. Zoeterwoudenaar handelde uit 'angst' door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Tegen een 23-jarige man uit Zoeterwoude is gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar celstraf ge- eist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Bovendien moet hij als het aan de officier van justitie ligt zijn rijbewijs een jaar inleveren. De verdach te zou in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 oktober. 2003 op de Lammermarkt bewust een Leidenaar (23) met zijn au to hebben geschept die daarbij zwaar gewond raakte. Daarna reed hij door, veroorzaakte nog een ongeluk en reed weer weg. Bij de eis hield de officier van justitie rekening met de labiele geestestoestand van de Zoeter woudenaar. De verdachte was die nacht sa men met een 17-jarige vriend die eveneens uit Zoeterwoude komt in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Daar kreeg hij het aan de stok met twee ken nissen omdat hij ze 'verlinkt zou hebben bij de politie'. Er ontstond het nodige duw- en trekwerk, waarop de bang ge worden verdachte en zijn vriend besloten naar buiten te gaan, naar hun auto die bij mo len De Valk stond geparkeerd. Zij werden echter gevolgd door de twee mannen met wie zij eerder in de kroeg ruzie hadden gehad. Bij het wegrijden van het par keerterrein sloeg één van die twee een ster in de ruit van de auto die werd bestuurd door de verdachte. De bestuurder reed weg richting 2e Binnenvest gracht, maar keerde plotseling en reed op de twee mannen in die op de linkerrijbaan van de Lammermarkt liepen. Een van de twee wist weg te springen, maar de andere werd geschept en liep een hoofdwond, afge broken tanden en een kapotte knieschijf op. Na de botsing gaf de bestuurder vol gas en botste een stukje ver derop op een geparkeerde auto. Weer ging hij er vandoor en werd uiteindelijk door twee mannen die in een auto de ach tervolging hadden ingezet, tot stoppen gedwongen op de krui sing van het Levendaal en de Oranjeboomstraat. Daarbij werden de verdachte en zijn vriend mishandeld. De verdachte gaf gisteren tij dens de zitting agn dat hij na de ruzie in het cafrbang was ge worden en snel weg wilde. Hij ontkende opzettelijk op het tweetal te zijn ingereden en reed op de linkerweghelft om dat er op de andere rijbaan een auto stond geparkeerd. Hij ver klaarde te zijn doorgereden na beide aanrijdingen omdat hij een pak slaag vreesde van de vrienden van het slachtoffer als hij was gestopt. De officier van justitie geloofde niets van zijn verhaal maar om schreef de verdachte als onze ker, depressief, makkelijk beïn vloedbaar en iemand met een laag zelfbeeld. Daarom eiste hij een relatief lage straf in combi natie met behandeling door een psychiater en hulp van de reclassering. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. ind - Een eigen dorp met estuurders. Geen ge- Teylingen dus, maar wel !ve samenwerking met ieim of Voorhout. Een eerderheid (52,3 procent) IVarmondse bevolking eren in het referendum een opkomt van 52 pro- it liefst zelfstandig ver- aan. De angst om eigen it te verliezen, groen te opofferen aan huizen- 1 minder capabele be- s terug te krijgen, won een definitieve herinde- araan gaf 38 procent de flfskia Stoelinga van voorpagina oorlog het leven van vele solda ten en kinderen door een handgranaat tegen zijn buik te laten Ontploffen. In een school in Oegstgeest demonstreerde Piet twintig toekomstige mili tairen de werking van granaten die volgems hem onschadelijk waren gemaakt. Er bleek er echter één tussen te zitten die niet onklaar was. „Om zijn jongens te sparen, rende Piet naar het raam om de granaat naar buiten te gooi en, maar daar speelden kinde ren", aldus Politiek. „Hij be dacht zich geen rhoment. Hij drukte de granaat tegen zijn buik en blies zichzelf op. Vol gens ooggetuigen scheurden zijn ingewanden uiteen. Vrese lijk!" Politiek herinnert zich hem als een sociale, innemende jon gen. We woonden bij elkaar in de straat, op de Vliet in Leiden. Vlakbij het Rapenburg. Ik speelde altijd met zijn zusje Trineke en kwam regelmatig bij de familie over de vloer. Piet organiseerde vaak straatfeesten voor alle kinderen uit de buurt. Het feest en de cadeautjes be taalde hij altijd uit zijn eigen zak. Dat was heel wat in die tijd, er was vaak amper geld voor eën verjaardagscadeau tje." Toen de oorlog op zijn einde liep, verloor Rina Poli tiek, toen nog Rina de Heiden, haar vriendin Trineke uit het oog. Ze verhuisde met haar fa milie naar haar opa en oma in 't klooster, vlak achter de Haar lemmerstraat." Piet van Manen is dus een held in de ogen van Politiek en hel den moeten worden geëerd. As Mary Servaes een straat krijgt, moet Piet van Manen er Schoon schip Booteigenaars let op uw eigendom! Vanaf volgen de maand gaan gemeenteambtenaren zoals elk jaar weer een aantal gezonken vaartuigen en niet- geregistreerde steigers uit de Leidse wateren ver wijderen. Schoon schip maken heet dat. Ook boot jes die op de wal liggen, op openbare grond, moe ten er aan geloven. Later dit jaar worden de scheepjes op een veiling die voor iedereen toegan kelijk is, door de gemeente aan de hoogste bieder verkocht. Ook de bootjes op de foto in een slootje aan de Kasteelhof, langs het Rijn Schiekanaal vlak bij zorgcentrum Roomburgh staan op de nomina tie om door de gemeente uit het water te worden gehaald. Tenzij de eigenaars dat voor het eind van de maand doen. Foto: Hielco Kuipers ook een krijgen, zo luidt de re denatie van Politiek. „Ik heb al heel veel positieve reacties ge kregen", aldus Politiek. „En de zus van Piet die in Australië woont, vindt het samen met haar zoon geweldig dat ik me hiervoor inzet." Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat de straatnamencommissie van de gemeente zich 10 februari over het verzoek van mevrouw Poli tiek buigt. Zij is hiervan inmid dels telefonisch op de hoogte gesteld. Eric-Jan Berendsen temming las Rina Poli- Heiden uit Voorschoten in deze krant dat er on£ lat in Leiden wordt e ;aai Da :rla ind( riet" en nrikL naar de overleden Mary beter bekend als de ïs Zonder Naam. De 'ertolkster van het le- l krijgt een straat in de bouwen wijk Vliet- ussen de Vöorschoter- ikvliet en zwembad De tassi evrouw Politiek is blij le Jfangeres eindelijk een ïar zich krijgt ver- Minder blij is ze met rlari dat zjj ac^t jaar geleden n-laar de gemeente barnet het verzoek een vernoemen naar Piet ien uit Leiden die in haar ogen een held is. Op haar brief heeft Politiek nimmer antwoord gekregen, zelfs geen bericht van ontvangst. Vorig jaar probeerde zij het nog eens. Nu kreeg zij wel bericht van ontvangst en de medede ling dat de zaak 12 september 2003 zou worden behandeld. Daarna zou zij uitsluitsel krij gen. Niet dus, nul komma nul. Na een aantal telefoontjes kreeg zij te horen dat het 'alle maal niet zo vlug ging' en dat zij te zijner tijd bericht zou krij gen. Inmiddels is het half janu ari 2004 en heeft zij nog steeds niets vanuit het stadhuis ver nomen. Verzetsstrijder Piet van Manen redde na de Tweede Wereld- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breëstraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 5Ï 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11