ECONOMIE 'Chronisch zieken fors achteruit' 's Werelds grootste zakentop in Davos begonnen 'Brussel geen suikeroom voor nieuwe lidstaten' Philips strijkt plooien glad met Unilever Ministerie noemt berekeningen Nibud onvolledig Weser Tunnel vervangt veerboten Twee halen en een betalen went Alleen woorden krijgen eurokoers niet omlaag Olieprijs hoog Ondernemers en overheid gaan woud van regels te lijf iiderd banen bij Delta J|Urc - Bij Delta Infra, (Lel van het Zeeuwse Ibedrijf Delta, verdwij- (jkoniende drie jaar hon- «Lnen. Veertig mensen n herplaatst binnen het (|De overige zestig banen jjnen door natuurlijk ver- (pelta Inff a is verantwoor- ""Tfoor het onderhoud en Jegvan kabels en leidin- Ofc inkrimping betekent Afmeer dat leidingen en minder snel vervangen k Vier grote districtskan- Lorden gecentraliseerd in Inkomen er vijf kleinere /tntoren vanwaaruit de ifcrs opereren. jaru is dupe ioenenfraude (W - Subaru Benelux jjet slachtoffer te zijn van Ioenenfraude bij een be- Aalsmeer, die maandag uiten kwam. Dat meldde jrnetversie van Automoti- i vakblad voor de auto- k op basis van een •sprek met directeur J. an Subaru Benelux, leperkte zich later op de de mededeling dat hij /•Inde het onderzoek niets IJggen". Tegen Automoti ve Benelux-directeur van ófabrikant dat hij de frau- ersoonlijk heeft opgepakt jleverd bij de politie, lag werd bekend dat een [je boekhouder 18 mil- :o verduisterde. toerders matig ief over 2004 eer - Na een tegenval- )3 zijn Nederlandse irtondememers gema- litief over dit jaar. Dat jt onderzoek van Trans- Logistiek Nederland ,o'n 38 procent van de Iers beoordeelt 2003 als 6 procent als slecht, idere kant noemt 25 van de werkgevers 2003 het vierde kwartaal be- beter te gaan met de frteurs. Veel ondeme- zagen de winst stijgen, tor trekt zich dit jaar ver- jhet slop, is de verwach- n veel werkgevers. trekt klacht vieze wc's in |il - Transavia heeft gis- Vakbond voor Neder- jabinepersoneel op het feroepen omdat de bond pat de wc's in de vliegtui- ITransavia vies zijn. Tij- |t spoedoverleg heeft porzitter Popelier toege- filiat daar geen sprake van :ns Transavia-topman n Brink waren de uitla- ïiet op feiten gebaseerd, laadt ons bedrijf en zijn erkers onnodig", voegde aan toe. Popelier zei dat 'een fout heeft gemaakt. productie toegenomen De wereldwijde staal- ie is vorig jaar met 6,6 toegenomen. De flinke is vooral toe te schrijven ictiviteit in China, waar cent meer staal werd iceerd. Dit heeft de on sorganisatie Internatio- ïand Steel Institute gis- ïeegedeeld. China is het and dat in een jaar meer J™miljoen ton staal pro- 'NEI de, Japan volgde op gro nd met 110,5 miljoen VS bleven op de derde lva(ï net 91,4 miljoen ton. mode-en ^[tzaken vast De onderhandelingen ncHIfc nieuwe CAO voor de [en Sportdetailhandel nuurvast. Brancheorga- Mitex en vakbonden jenstenbond en FNV moten hebben gisteren dat zij niet meer met el- aten. Hierdoor dreigt O-loze periode voor de 'werknemers in de sec lude CAO liep op 1 april De vakbonden eisen cent meer loon. Ook ners bij schoenenzaken 0 te verliezen. loven AVR in sk gaat dicht fiv' am Het afval- en mi- >:;:v :ern AVR sluit dén van ovens voor gevaarlijk het Botlek-gebied bij ini. Daardoor verdwij- a vijftig arbeidsplaat centrale onderne- »2d heeft inmiddels in ky I met de sluiting die op een feit zal zijn. De pit de jaren zeventig da- oven sluit omdat de dieid de verliezen op de He ervan niet dekt. Over jmst van de tweede >r chemisch afval is de r in gesprek met het mi- Veel afval gaat nu naar kopere cementindustrie •nië en naar zoutmijnen (land. )e4 woensdag 21 januari 2004 Leger des Heils erft van McDonald's alexandria/anp - Het Leger des Heils in de VS ontvangt binnen kort waarschijnlijk meer dan 1,5 miljard dollar (1,2 miljard euro) van dë weduwe van McDonald's-oprichter Ray Kroc. Joan B. Kroc overleed 12 oktober vorig jaar. De liefdadigheidsinstelling ontvangt de donatie als de waarde van haar bezit definitief is vastgesteld. Kroc was tijdens haar leven al een grote donateur van het Leger des Heils. In 2002 werd bijvoorbeeld in San Diego een groot op vangcentrum voor hulpbehoevenden geopend dat door de wedu we van Ray Kroc met 92 miljoen dollar was gefinancierd. Het is de bedoeling dat de nieuwe gift voor een belangrijk deel zal worden gebruikt voor het openen van soortgelijke centra met zwembaden, een schaatshal, atletiekvelden, kinderopvangfaciliteiten, een bi bliotheek en computerlokalen. Ray Kroc stierf in 1984. In 1955 begon hij zijn eerste McDonald's in Des Plaines, nabij Chicago. Hij had de formule overgenomen van de gebroeders McDonald. Die verdienden goed aan deze transac tie, maar moesten ook met lede ogen toezien hoe McDonald's on der Kroes leiding uitgroeide tot een fastfoodgigant met vestigingen in de hele wereld. Ray Kroc was ooit verkoper van milkshakema chines. Dick en Mac McDonald waren zijn belangrijkste klanten. den haag/gpd - Chronisch zie ken en alleenstaande AOW'ers die gebruik maken van thuis zorg, gaan er dit jaar meer op achteruit dan verwacht. De laat ste groep verliest 2,8 procent aan koopkracht, terwijl chro nisch zieken op ruim 3 procent minder uitkomen. Het kabinet heeft beloofd dat beide groepen niet meer dan 1 procent aan koopkracht zouden verliezen. Deze verschillen blijken uit be rekeningen van het budget-in stituut Nibud. Wat de zorgbe hoevende ouderen betreft gaat het om ongeveer 90.000 men sen. De groep chronisch zieken is nog groter. Het Nibud komt tot de conclusie dat 'de uren lange debatten in de Tweede Kamer in november en decem ber over de koopkracht van mi nima en van mensen die zorg nodig hebben, weinig hebben opgeleverd'. Volgens het ministerie van soci ale zaken zijn de berekeningen van het Nibud 'onvolledig'. Een woordvoerder wijst erop dat de dat de 80 miljoen euro die het kabinet extra uittrekt voor de bijzondere bijstand, niet is meegenomen. Hoeveel dat scheelt, kon de woordvoerder niet zeggen. Het netto-effect van de veranderingen in de bij stand blijft volgens het Nibud dan nog negatief. Het instituut pleit voor een goe de voorlichting vanuit de over heid over de nieuwe regelingen en de mogelijke belastingvoor delen. Het kabinet besloot in december voor chronisch zie ken een speciale categorie in de aftrekposten van het Belasting plan op te nemen. Zo kunnen ze de kosten die met hun aan doening samenhangen deels te rugkrijgen. „Maar de mensen moeten daarvoor wel een apart belas tingformulier invullen en krij gen dat geld dus pas achteraf terug. De ervaring leert echter dat velen dat niet doen. Vaak omdat ze niet weten dat die mogelijkheid er is", aldus een woordvoerster van het Nibud. „Wij vinden daarom een goede voorlichting erg belangrijk." Het Nibud berekende verder dat modale huishoudens (va der, moeder, twee kinderen) er dit jaar iets in koopkracht op vooruit gaan. Mits ze een pre- mievrij pensioen hebben, ko men ze op 0,8 procent meer. Tweeverdieners met een lease auto krijgen 0,1 procent meer koopkracht, terwijl een bij standsmoeder er daarentegen 1,4 procent op achteruit gaat. kleinensiel - Bij de officiële opening van de nieuwe We ser Tunnel reed gisteren een konvooi auto's en bussen door de tunnel. Tussen Kleinensiel en Dedesdorf liggen twee buizen met een totale lengte van 1,6 kilometer. De Weser Tunnel vervangt in de belangrijke Duitse kustau- toweg tussen de twee havens Wilhelmshaven en Bre merhaven de vroegere veerbootverbinding. De bouw nam zes jaar in beslag en de totale kosten bedroegen 270 miljoen euro. Foto: EPA/lngo Wagner door onze correspondent Bob Kroon davos - Het World Economie Forum met 2000 kopstukken uit politiek, we tenschap en zakenwereld in het Zwitser se Davos, is niet 'anti-sociaal'. De lei ding wil best met anti-globalisten praten maar die willen niet. Dat zei president Klaus Schwab aan de vooravond van het WEF 2004, dat vandaag geopend werd door de Zwitserse" president Joseph Deiss. De opkomst van China als econo mische supermacht en het gigantische tekort op de Amerikaanse betalingsba lans staan als gespreksonderwerpen hoog genoteerd. Het WEF wordt door anti-globalisten verguisd als een kapitalistisch complot tegen arme landen. De door de geweld dadige demonstraties van vorige jaren wijs geworden Zwitserse gastheren ne men geen enkel risico: de ME wordt on dersteund door 4700 Zwiterse soldaten en het verboden luchtruim boven Davos wordt bewaakt door F-18 gevechtsvlieg tuigen, die opdracht hebben zonodig te schieten op verdachte indringers. In Davos zelf zijn alle betogingen verbo den. Voor zaterdag is een demonstratie in Chur gepland. Militante activisten van plan de spoorweg Chur-Davos te blokkeren of vermomd als 'ski-toeristen' de vesting Davos in te nemen. Schwab, een tot Zwitser genaturaliseer de Duitse econoom, meent dat alleen samenwerking tussen politieke leiders en economische magnaten tot duurza me vrede kan leiden. De deelnemers worden in zeven 'themagroepen' ver deeld voor 250 overlegrondes. Verder heeft de Zwitserse regering een parallel bijeenkomst georganiseerd van de aan wezige handelsministers, in de hoop het vastgelopen overleg van de Wereldhan delsorganisatie vlot te kunnen trekken. Op de gastenlijst staan VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan, de kersverse presi dent van Georgië, Michael Saakasjvili en zijn Nederlandse echtgenote, de Poolse president Kwasniewski, de Pakistaanse president Musharraf, president Kirchner van Argentinië, de Nigeriaanse president Obasanjo, president Khatami van Iran en de Turkse premier Erdogan. Top-VIP is ook Paul Bremer, de Ameri kaanse proconsul in Irak. Ministers van buitenlandse en economische zaken zijn er te kust en te keur, maar Nederlandse ministers laten dit jaar verstek gaan. Washington stuurde minister van justi tie John Ashcroft en enkele Congresle den. Bill Clinton is op eigen titel van de partij. De enige prominente Nederlan der is de nieuwe NAVO-secretaris-gene- raal Jaap de Hoop Scheffer. Het zakelijke segment voert numeriek de boventoon in Davos. Meer dan 800 top firma's, van Microsoft tot Nestlé sturen hun topmannen. Zo'n 26 Nederlandse bedrijven zijn er ook present waaronder de bankgiganten ABN Amro, ING en Fortis en de multinationals Ahold, Ach- mea, Boskalis-Westminster, Numico, Stork, Koninklijke/Shell, Heineken, Phi lips en Unilever. dongen/anp - Supermarktklanten raken gewend aan de scherpe aanbiedingen. Hoewel de ketens na de jaarwisseling de prijzenslag vervolgden, draaiden de supermarkten in de eerste drie weken 2,1 procent minder omzet dan vorig jaar. Volgens onderzoeker Holla van bureau GfK komt dat doordat klanten vorig jaar in deze periode extra inkochten door acties als twee halen een betalen. „Daardoor sloegen zij veel meer in. Nu let ten zij wel op aanbiedingen, maar lopen zij niet meer met karren vol naar buiten." De eerste week verkochten de supermarkten in vergelijking met een jaar eerder nog wel 4,3 procent meer tot 482,3 miljoen euro, maar de twee weken daarna kelderde de omzet met zo'n 5 procent. GfK spreekt van dramatisch slechte weken. Holla zei dat Albert Heijn, aanstichter van de prijzensslag, nog steeds klanten wint. beurd met het verkopen van euro's." Hij suggereerde dat de markt de risico's te groot vond om te blijven speculeren op een stijgende eurokoers, vervolgens winst heeft genomen door eu ro's te verkopen, en zich op maakt voor een nieuwe ronde. Die volgende ronde dient zich aan: over twee we*ken komen de leiders van de zeven grootste industrielanden bijeen als de G7. Als zij niet tot een duidelij ke, eensluidende verklaring ko men waarin ze oproepen tot een hogere dollarkoers en een lagere eurokoers, dan gaan de remmen op de valutamarkten weer los. De kans op zo'n sterke verkla ring wordt niet zo groot geacht. De VS zien een goedkopere dol lar als een stimulans voor hun economie. De Amerikanen to nen zich ook niet erg onder de indruk van Europese pressie om iets te doen aan de wissel koersen. De Europese ministers van financiën kwamen afgelo pen maandagavond zelf trou wens ook al niet met een duide lijk signaal. Ze vermeden zich over de euro uit te spreken in termen van „sterke en stabiele munt". Ook wat er niet wordt gezegd, is voer voor de valuta- handel. De geldmarktdeskundigen wachten nu op nieuwe mone taire signalen. Op 5 februari vergadert de Europese Centrale Bank over de rente. De valuta- handel zit die morgenmiddag met de vingers aan de knoppen. Eerst om kwart voor twee, als het rentebesluit de wereld over gaat. En nog een keer om half drie, als de officiële verklaring van de ECB-president wordt ge publiceerd. In seconden kun nen valutahandelaren reageren, geld verdienen, en de euro om hoog laten schieten. den haag/gpd - Het eerste salvo om de eurokoers omlaag te krij gen was raak. De Europese elite maakte de afgelopen week een drachtig duidelijk dat de koers van de eigen munt te ver was doorgeschoten. En de markten bleken gevoelig voor de reto riek: van bijna 1,29 dollar kel derde de euro in een paar da gen naar 1,2334 dollar. Maar als de Europese ministers van financiën en de centrale bankiers denken dat ze de euro zo soepel omlaag kunnen pra ten, zouden ze een makkelijk leventje hebben. Dat denken ze dan ook niet. Gisteren herstelde de koers van de euro zich al weer tegenover de dollar en vanochtend schoot de koers al weer flinkdoor de 1,26 dollar- grens heen. Het beïnvloeden van de valuta markten begint altijd met woor den en het liefst laten de autori teiten het daarbij. Woorden kosten niks. En ze zijn gemak kelijker in te slikken dan de zwaardere instrumenten: een rentewijziging of zelfs grote steunaankopen om de koers te manipuleren. Het gevaar is altijd dat de eerste pogingen om de koers te beïn vloeden mislukken, en men uit eindelijk naar andere middelen moet grijpen. De valutahande laren, die dagelijks tientallen miljarden in beweging kunnen zetten, zijn hypergevoelig voor de geloofwaardigheid van de monetaire bazen en ministers. 'Maken ze hun dreiging om de eurokoers omlaag te duwen echt waar?', is de belangrijkste vraag die de valutamarkten in de greep houdt. Waren valuta jongens echt geschrokken van het politiek-monetaire initia tief? Nee, zei een valuta-expert giste ren. „Het is nu wel even ge- amsterdam/gpd -Nadat Philips met de Senseo (samen met Douwe Egberts) de jackpot bin nenhaalde, maakte het elektro nicaconcern gisteren een sa menwerking met Unilever be kend op strijkgebied. Eerder leidde samenwerking met Nike tot met elektronica volgeweven hippe sportkledij en kwamen er Philips tv's in de showrooms van het Zweedse meubelmerk Ikea. Ditmaal gaat het weer om een product: de Perfective. Het is een strijkijzer van Philips, de Perfective, die in nauw over leg is ontwikkeld met de was- poederkenners bij Unilever. Ro bijn levert een speciale patroon met ontkreukelvloeistof. Vol gens de twee concerns strijkt de Perfective daarmee veel gladder dan gewone strijkijzers. Dat zou ook blijken uit TNO-onderzoek. Philips heeft op de strijkijzer markt nu al een marktaandeel van 45 procent. Het nieuwe strijkijzer verschijnt vlak voor Moederdag alleen op de Neder landse markt voor 99 euro. Dat is opmerkelijk, omdat met name Philips de afgelopen ja ren vaak koos voor introducties in 'grote landen' zoals de VS. Philips en Unilever schatten dat er per jaar een miljoen ijzers worden verkocht. Unilever ont wikkelde eerder met het Duitse Bosch een wasmachine waarin patronen Robijn-waspoeder passen. Het gaat om een proto type. Onduidelijk is of de ma chine in productie zal komen. Philips werkte eerder onder meer samen met Beijersdorf (Nivea), een concurrent van de huidverzorgingsdochters van Unilever. Nivea ontwikkelde voor het Philips-natscheerap- paraat Cool Skin tubes met scheer-emulsie. Koffiezetter Senseo is nog steeds het be langrijkste samenwerkingssuc- ces. Philips kan de grote vraag al enkele jaren nauwelijks bij benen. Met de strijkbout Perfective mikt Philips op een nieuw kassucces a la Senseo. Foto: ANP/Evert Elzinga new york/londen/rtr - De olieprijzen zijn gisteren naar het hoogste niveau in tien maanden gestegen. Een vat Amerikaanse olie (van 159 liter) voor levering in februari bereik te in New York een piek van 36,20 dollar, 1,13 dollar meer dan maandagavond. Onge woon lage temperaturen in de VS en sluiting van een grote raf finaderij in Algerije na een ex plosie dreven de olieprijzen flink op. Sinds september, toen het oliekartel OPEC de produc tie beperkte, stegen de prijzen ruim 8 dollar per vat. den haag/gpd - De komende maanden gaan in vijf regio's verspreid door Nederland on dernemers om de tafel zitten met inspectiediensten van ge meente en rijk. Bedoeling is het eens te worden over een andere uitvoering of afschaffing van te genstrijdige regels die de ver schillende overheidsdiensten aan bedrijven opleggen. Ondernemersorganisatie MKB Nederland en het ministerie van economische zaken zijn het met vijf middelgrote gemeenten eens geworden om in deze plaatsen de praktijk tegen het licht te houden van bedrijven en handhavers van regels (Rijk en gemeente), die vaak langs el kaar heen of tegen elkaar in werken. Het gaat om de sectoren bouw, horeca, recreatie, detailhandel food, kleine industrie en de re creatiesector. De vijf plaatsen worden morgenmiddag bekend gemaakt op een startbijeen komst in de Koninldijke Schouwburg in Den Haag. Over zes maanden worden de resultaten van deze bijeenkom sten geëvalueerd, aldus een woordvoerder van MKB Neder land. „Het moet heel praktisch zijn. De ondernemers zullen de ambtenaren bij de les houden. Het is ook voor het eerst dat verschillende inspectiediensten met elkaar praten. De resulta ten zouden erg verrassend kun nen zijn." brussel/den haag/gpd - De tien landen die per 1 mei lid worden van de Europese Unie, hoeven niet op onbegrensde finan ciële steun van Brussel te rekenen. Dat maakte minister Zalm (financiën) duide lijk na afloop van overleg met zijn Europe se collega's. Wat Zalm betreft zullen de tien nieuwe lidstaten er grotendeels zelf voor moeten zorgen dat hun integratie in de EU een succes wordt. „Natuurlijk willen we ze financieel on dersteunen en advies en raad geven waai- dat nodig is. Maar de dynamiek zal van die landen zelf moeten komen en niet van de suikeroom uit Brussel." Zalm reageerde daarmee indirect op uit gelekte plannen om de Europese begro ting fors te verhogen. Niet alleen Zalm, maar ook zijn collega's uit Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Zweden en Oostenrijk vinden een flink stijgend EU- budget veel te veel van het goede. In de cember drongen ze er bij de Commissie op aan de toekomstige EU-begroting op het huidige niveau te houden. Volgens Zalm heeft ook Finland zich bij de zes aangesloten. Volgens Zalm is een forse verhoging van de EU-begroting niet nodig om de inte gratie van de nieuwe lidstaten succesvol te laten verlopen, mits 'Brussel' keuzes durft te maken. Nederland en diverse andere landen vinden dat er de komen de jaren veel minder geld uit de zoge noemde structuurfondsen naar armere regio's in de huidige lidstaten moet gaan, en meer naar de tien nieuwe lid staten. De nieuwkomers doen er volgens Zalm verstandig aan een voorbeeld te nemen aan Ierland. Dat land is er, door Brussel se subsidies verstandig te gebruiken, in korte tijd in geslaagd om van een relatief arm land zeer welvarend te worden. „Ierland heeft het ook op eigen houtje gedaan." Hij waarschuwde de tien nieu we leden ook voor teveel haast bij de Europese integratie.Als je te snel het gemiddelde welvaartsniveau van de EU wilt bereiken, krijg je grote problemen. Dat is een les van de Duitse hereniging." Inmiddels heeft staatssecretaris Rutte (werkgelegenheid) een voorstel gedaan om de impasse in het kabinet te door breken over het openstellen van de grenzen voor Oost-Europese werkne mers. Zalm wil in navolging van Duits land en Frankrijk de grenzen het liefst een paar jaar sluiten. Hij wordt hierin gesteund door een Kamer-meerderheid, die bang is dat Nederland overspoeld wordt met werkzoekenden als over drie maanden tien Oost-Europese landen toetreden tot de EU. Dit zou ten koste gaan van Nederlandse werklozen die op zoek zijn naar een baan. Brinkhorst is pertinent tegen het sluiten van de gren zen. Rutte heeft nu voorgesteld 20.000 als li miet te stellen aan het aantal Oost-Euro peanen dat in Nederland mag gaan wer ken. Wel wil hij het makkelijker maken voor werkgevers om werknemers uit Oost-Europa aap te trekken. Vooral in de land- en tuinbouw is hieraan veel be hoefte. Rutte wil streng toezicht dat zij conform de CAO betaald worden. Naar verluidt vindt Zalm het getal van 20.000 veel te hoog. Brinkhorst zou het weer aan de lage kant vinden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9