Ook Britten willen snel verkiezingen BUITENLAND Wiegendood hoeft geen babymoord meer te zijn Weinig spanning en veel politiek in speech Bush Na ijskoud bad is de Russische ziel weer zuiver 'Rocknes uit koers geraakt en opengereten' Sjiieten eisen executie Saddam 'Dadervolk' vreselijkste Duitse woord van 2003 Vlaamse postbodes schuldig aan doodpesten collega woensdag 21 januari 2004 parov. I arov in actie ooji Poetin De uitslag van de s.ajie presidentsverkiezin- [4 maart staat nu al 6,43ieen groep liberalen 3,53 krachten gebundeld 5^0 ,3,5! an 2008. Die moeten 11,9; jk verlopen, menen ze. ,9^ de oprichters is 3J ootmeester Gari Kas- resident Vladimir Poe- is'i jg „verkiezingen uit te •5,3: in als een democrati- !o2 nier om de macht over igiii 1", zei Kasparov giste- !91 en persconferentie. •2'o ndse waarnemers heb- >74 »rpe kritiek op de Russi- M ktijk dat alleen Poetin is'a artij volop media-aan 38,9 jjgen. Volgens Kasparov \Y2 ;t normaal dat de oor- 31*5 retsjenië doodgezwe- 16 3 dt tijdens de campagne. uwoverlast dden-Europa ramp Egypte ;een aanslag 20,21 26,55 30,31 23,: 21,45 43,00 r, 18,0C>' 61,60' 99.0C' zwarte dozen van de 17 van Flash Airlines maand in de Rode Zee ebben aangetoond dat aanslag betrof. Dat Egyptische en Franse 'kers die de 'cockpit order' en 'flight data hebben onderzocht )ekend. De onderzoe- >en geen aanwijzingen op de banden waar toestel in zee stortte, ongeluk op 3 januari Iplaats Sharm el-Shei- pte, vonden alle 148 en, onder wie 133 eristen, de dood. door onze correspondent Esther Cotink londen - Wiegendood van meerdere kinderen in één gezin hoeft in Groot-Brittannië niet meer automatisch tot een aanklacht wegens moord te leiden. Dat blijkt uit de vrijspraak door het Britse Hooggerechtshof van een moeder - Angela Cannings - die eerder wegens moord op haar twee zoontjes was veroordeeld. Volgens het Hof is nog zo weinig bekend over wiegendood en zuigelingensterfte, dat veroordelingen twijfelachtig zijn en dat daarom alle rechtszaken van de afgelopen tien jaar waarin wiegendood werd bestreden, opnieuw on der de loep moeten worden genomen. Het gaat om 258 ouders die persoonlijk verantwoorde lijk zijn gehouden voor de dood van een kind onder de twee jaar. De gebruikte expertise in hun zaak kwam voornamelijk van de inmiddels gepensioneerde kin derarts Sir Roy Meadow, die de vuistregel hanteerde: 'Eén wiegedood is een tragedie, twee keer wiegedood verdacht, en drie keer wiegedood moord'. Cannings' hoger beroep was de derde zaak waarin de theorie van Meadow werd verworpen. Procureur-Ge neraal Lord Goldsmith verklaarde gisteren dat van de 258 veroordelingen die opnieuw worden bekeken, 54 beklaagden nog steeds in de gevangenis zitten. „Hun zaken krijgen de hoogste prioriteit." Dat betekent on der meer nieuwe hoop voor de 30-jarige Donna Antho ny uit Somerset. Zij kreeg tweemaal levenslang en zit nu in de streng bewaakte Durham gevangenis voor de moord op twee van haar kinderen, door haarzelf steeds ontkend. Sir Meadow zou na de dood van haar jongste kind in 1997 hebben getuigd dat het een typisch geval van wurging was, 'tot in het kleinste detail'. De mogelijkheid dat een moeder de onverklaarbare dood van haar kind probeert te verwerken en daar dan ook nog eens de schuld van krijgt, noemde de procu reur-generaal 'in onze maatschappij, in elke beschaaf de gemeenschap, weerzinwekkend'. ?g'jZ-Door hevige 51*5 al hebben honderden 59.5 jilisten in Duitsland de n maandag op dinsdag 15,0 elweg doorgebracht. In en van het land deden 23j evallen voor door glad de de buurt van Chemnitz ree snelwegen uren- 75'g remd omdat vrachtwa- ii.f ïellingen niet konden 205in de wegen versper- 37^9 'olen waren er gisteren 67 en ongelukken en bot- p de spekgladde we- 62.3 iostenrijk is er groot la- 9g'j iar. In veel skigebieden 24^0 na hoogste waarschu- 16,? egeven, fase vier op 42'g al van vijf. Skiërs die 25!: e piste een lawine ver- ~~i, kunnen rekenen op forse boete. 16.4 7||land stuurt liezen weg ïo l Bijna tienduizend van 3Mduizend Libanezen in Igljjd moeten terug naar 67^50 omdat zij na de Israë- °^|ugtrekking uit Zuid-Li- 23$ 2000 niet meer als 15, fjng worden be- Dat heeft de Duitse 2$ van binnenlandse za- 4.J Schily gisteren gezegd .^jfekingen met zijn Liba- 45!®tgenoot Elias Muit in 4,1 54,21 >33,a fig meisje 147,5 >83< t van zoon n elfjarige meisje in de rkiv in het noorden raïne is bevallen van Moeder en zoon ma- ;oed, aldus het Russi- ibureau Interfax. De og bij de geboorte 3,6 meisje is de jongste loit in Oekraïne. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De communistische elite die begraven ligt op het kerkhof van het No- vodjevetsji klooster draait zich om in het graf. Zeventig jaar atheïstische propa ganda en 'oorlogvoering tegen God' hebben blijkbaar niets uitgehaald. Niet ver van de laatste rustplaats van Nikita Chroesjtsjov laven de Russen zich op deze koude winterdag weer aan het opium van het volk: de religie. Begeleid door het luiden van de kerkklokken staat een lange rij bejaarden, zakenmannen en jonge stelletjes met lege flessen en emmers te wachten voor Moskous oud ste religieuze centrum. In de Smolensk kathedraal delen monniken vandaag het 'heilige water van de Jordaan' uit. „Ie dereen wil gezond blijven", zegt de ge pensioneerde Julia, terwijl dunne sneeuw uit de hemel valt. „Het heilige water helpt." Het is Kresjtsjenije in Rusland: de feest dag die de doop herdenkt van Jezus, ruim tweeduizend jaar geleden. Het volksgeloof wil dat de Messias sindsdien ieder jaar op 19 januari (volgens de Gre goriaanse kalender) een bad neemt in de Jordaan. Met die sprong in het water worden alle rivieren en zeeën 'aange raakt', dus ook de 'Jordaan van Mos kou': de zwaar vervuilde en dichtgevro ren rivier Moskva, die door de Russische hoofdstad kronkelt. Het 'heilige water' wast alle zonden van het afgelopen jaar weg en behoedt de gelovigen voor licha melijke ongemakken in het komend jaar. In menig Russische huishouden staat het water een jaar lang in de woon kamer. „Naast een icoon, want dan blijft het water goed", aldus Julia. „Soms meerdere jaren." De echte zondaar komt met een flesje gezegend water niet toe. Hij moet zich drie keer onderdompelen in de ijskoude Moskva. „Om de ziel te zuiveren", zoals bisschop Jegorjevski Mark het omschrijft in het dagblad Kommersant. Ieder jaar lijkt Kresjtsjenije (een dag voor Ifitie Koeweit s openbaar stad - Voor de tweede 35,3c t Koeweit na een exe- ^■|s 1 een misdadiger de 58,06 ran de gevangenis '5,55 et, zodat het publiek 34''jl m de galg kon zien 16^20 l Deze keer betrof het 52 40 Pakistaanse 39'6gOkkelaar. Van de prak- 26,56 xecuties achter geslo- inwas afgeweken ter 52,05 ing van drugssmokke- regering overweegt voortaan volledig r uit te voeren. en in burqa en aanslag 23,70De Afghaanse poli- 23 ^vanmorgen twee man- - ehouden die aan aan- :n plegen in het cen- de stad Kandahar. 26Ü tal was gekleed in bur- erhullende vrouwen- 9 5! ie ook de ogen af- ,i' De 'terroristen' had- jC5pns de politie granaten door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Nederland werd ge noemd. Dat was het meest verrassende aan de afgelopen nacht uitgesproken 'State of the Union', de jaarrede van pre sident George Bush. Voor Bush zit zijn eerste termijn er bijna op. Nou ja bijna, hij heeft nog een klein jaar te gaan. Over tien maanden zijn er presidentsverkie zingen in de VS en dan wil Bush het mandaat van de Amerikaanse kiezer voor nog vier jaar Republikeins bestuur. „We kunnen doorgaan met economi sche groei en hervorming in onderwijs en Medicare (ziekenfonds voor bejaar den, red.), of we kunnen terug naar ou derwets beleid en verdeeldheid van wel eer", aldus Bush. Het is niet helemaal duidelijk op welke verdeeldheid hij doelde, want de polari satie in het Congres is na drie jaar Bush erger dan ooit. George Bush. Foto: EPA De aandrang bij Democraten - die in de oppositie zitten - om samen te werken met de Republikeinen is navenant afge nomen. De verdeeldheid onder de bevolking over de koers van het land is eveneens groot.De speech was defensief en stak flets af tegen de twee voorgaande, waar in Bush de term 'As van het Kwaad' lan ceerde en vervolgens Amerika voorbe reidde op de oorlog in Irak. Volgens een snelle peiling van bureau Gallup en CNN oogstte de editie van 2004 het min ste enthousiasme onder kijkers van alle State of the Unions van Bush. Met het oog op de verkiezingen later dit jaar ging een belangrijk deel van de jaar- rede over binnenlands beleid. Bush stip te wat punten op het verlanglijstje van zijn christelijk-conservatieve achterban aan. Hij dreigde zijn steun te zullen ge ven aan een grondwettelijk verbod op het homohuwelijk als 'actievoerende rechters' blijven oordelen dat homo's en lesbiënnes recht hebben op huwelijks rechten, En hij kondigde aan nog meer geld te zullen steken in programma's die Russische priesters dompelen een jongetje drie keer onder in het ijskoude water van de Moskwa. Deze rituele zuivering moet het kind de rest van het jaar beschermen. Foto: EPA Geen hoop meer op overlevenden gekapseisd schip londen/bagdad/ap-anp - De Britse regering steunt de eis van de sjiietische meerderheid in Irak dat er snel algemene verkiezin gen komen. Dat meldt de Britse krant The Guardian vandaag. Daarmee gaat Londen in tegen de wens van Amerika, dat wil dat provinciale kopstukken een tijdelijke Nationale Assemblee kiezen, die de macht moet over nemen als de Amerikanen zich halverwege dit jaar zullen terug trekken uit Irak. Volgens Washington is er geen tijd meer voor een echte stem busgang omdat er geen kiesre- gisters zijn en omdat het land nog verre van stabiel is. Volgens The Guardian vindt de Britse minister van buitenlandse za ken Straw dat Washington naar de grieven van de sjiieten moet luisteren. Het probleem van de gebrekkige registratie van kie zers is volgens Londen op te lossen door reeds bestaande bevolkingslijsten te gebruiken. Die bestaan er onder meer voor de voedseldistributie onder het regime van Saddam Hussein. Bovendien zal de veiligheidssi tuatie alleen maar beter kun nen worden als de Irakezen een stem krijgen. Al dagenlang demonstreren duizenden sjiieten, aanhangers van de invloedrijke grootayatol- rotterdam/gpd - Het vrachtschip Rocknes dat maandagmiddag in een fjord bij Ber gen, Noorwegen, is gekapseisd, is vermoe delijk uit koers geraakt waarna de ballast- tanks zijn opengereten door rotsen. Gered de opvarenden hebben dat verklaard. Hun lezing wordt bevestigd door de duidelijk waarneembare averij aan de onderzijde van het schip. Voor de Noorse televisie hebben loodsen verteld dat het schip in de sterke stroming voor de kust van Bergen moeilijk te besturen was als het zwaar was geladen. Vanuit Maassluis is gisteravond het ber gingsschip Smit Orca van bergingsbedrijf Smit Salvage naar Bergen vertrokken. Het schip is geladen met apparatuur waarmee de bergers de olie uit de ranks van het Noorse vrachtschip willen pompen. Smit heeft sinds maandagavond een ploeg van vijf bergers op de plaats van het ongeval. De duikers hebben nog weinig kunnen doen. Het is gevaarlijk om het onderstebo ven drijvende schip binnen te gaan. „De Rocknes is nog altijd zeer instabiel en kan elk moment zinken", zegt een woordvoer der van Smit. „Er staat op de plaats waar het schip nu ligt een sterke stroming. In het schip is het aardedonker en er drijft van al les rond." De bergers hopen vandaag de Rocknes te stabiliseren. Als dat is gelukt, wordt het schjp naar een rustige plek gesleept. Daar willen de bergers dan eerst de 450 ton olie uit de tanks pompen. Er is geen hoop meer dat zich in het schip nog overlevenden be vinden. Volgens de woordvoerder van Smit is het schip bijna geheel gevuld met ijskoud water. Er worden nog vijftien opvarenden vermist, onder wie de Noorse kapitein. Maandagavond al waren lichamen van twee van de in totaal dertig opvarende ge borgen. Gisteren is op enkele kilometers af stand van de rampplek een derde slachtof fer aangetroffen. Drie medewerkers van het baggerbedrijf Van Oord uit Gorinchem, die aan boord van de Rocknes bezig waren met voorbe reiding voor een klus waarbij het schip zou worden ingezet, hebben de ramp overleefd. Het trio is gistermiddag uit het ziekenhuis ontslagen. De Rocknes is een combinatie van een bulkcarrier en een zogenoemd val- pijpschip. Via een lange flexibele slurf kan het pijpleidingen op de bodem van de zee afdekken met stenen. Het 166 meter lange schip was maandag vanuit de haven van Sk&levik bij Bergen in Noorwegen op weg naar Emden in Duitsland met aan boord 25.000 ton stenen. Vlakbij het eiland Bjoroy, ten zuidwesten van Bergen, is de Rocknes in problemen geraakt. lah al-Sistani, voor verkiezin gen. Gisteren kwam daar de eis bij dat Saddam Hussein wordt geëxecuteerd. „Saddam is een oorlogsmisdadiger, geen krijgs gevangene stel Saddam te recht", riepen demonstranten in Bagdad. De demonstranten trokken van de sjiietische wijk Sadr City naar het Firdousplein in het centrum van Bagdad, be kend van het neerhalen van een standbeeld van Saddam op 9 april vorig jaar. De sjiieten maken de meerder heid uit in Irak, maar werden door het regime van (de soen nitische) Saddam bloedig on derdrukt. Sinds de gevangenna- me van Saddam op 13 decem ber laten zij hun aanspraken op een proportioneel aandeel in de macht steeds luider horen. De demonstraties waren veel kleiner dan die van maandag, toen bijna 100.000 sjiieten in Bagdad de straat opgingen om steun te betuigen aan hun gees telijke leider grootayatollah Ali al-Husseini al-Sistani. Al-Sistani is mordicus tegen het Amerikaanse plan om regionale leiders een overgangsregering te laten benoemen die in 2005 verkiezingen moet uitschrijven. Hij wil ook dat een gekozen re gering zich uitspreekt over de aanwezigheid van de Ameri kaanse strijdkrachten in Irak. Driekoningen) populairder te worden. Overal in.de stad zijn gaten in ijs ge zaagd in de vorm van een kruis. Er wordt een mis gehouden en daarna ze genen de predikanten het wak. De zui vering van de ziel kan beginnen, maar eerst is er kippevel. Op blote voeten schuifelen de Russen in hun onderbroek over het ijs. Soms zijn er huiveringwek kende taferelen, vooral als ouders pro beren hun kinderen in het ijskoude wa ter te dompelen. Bij de bejaarden houdt iedereen zijn hart vast. „Mensen met hartproblemen kunnen beter uit het wa ter blijven", waarschuwen kranten al dagen van tevoren. De meeste Russen trekken zich er niets van aan. Onderzoek Strafhof tegen Blair Een groep vooraanstaande volkenrechtsdeskundigen wil dat het Internationaal Strafhof (ICQ in Den Haag een onderzoek opent naar de Britse premier Blair en leden van zijn regering. Die zou den tijdens de Irak-oorlog in 2003 oorlogsmisdaden hebben ge pleegd. De klacht berust onder meer op het gebruik van kluster- bommen in stedelijk gebied en op het gebruik van munitie met verarmd uranium, aldus de iniatiefnemers. Het ICC heeft rechtsmacht over Britse soldaten en hun commandanten, om dat het Verenigd Koninkrijk, net als alle EU-landen, het Strafhof heeft erkend. Over eventuele Amerikaanse misdaden in Irak heeft het ICC geen jurisdictie, aangezien noch Washington noch Bagdad het hof erkennen. seksuele onthouding voor het huwelijk stimuleren. Natuurlijk wijdde hij ook enige woorden aan Irak. Vorig jaar beweerde hij dat Irak over chemische en biologische wapens beschikte, maar nu hield hij het erop dat er „dozijnen" wapenprogramma's zijn aangetroffen die nog hadden bestaan als de VS niet waren opgetreden. „De wereld verandert ten goede, dankzij Amerikaans leiderschap en vastberaden heid." Bush verwierp de kritiek dat Amerika niet heeft geprobeerd andere landen te betrekkeh bij de bezetting en wederopbouw van de hand. Die kritiek is moeilijk uit te leggen aan onze part ners in hak, aldus Bush. Waarna hij ze begon op te sommen. Nederland was nummer vijftien in het lijstje (waarna applaus klonk) en klaarblijkelijk nog net iets belangrijker dan Noorwegen, El Sal vador en „de zeventien andere landen die troepen hebben toegezegd voor Irak". door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De term 'Tatervolk' (volk van daders) is in Duits land uitgeroepen tot 'unwort', het meest omstreden woord van 2003. De omschrijving van de joden als 'Tatervolk', door de CDU-parlementariër Martin Hohmannn, wekte vo rig jaar grote beroering. In een omstreden rede merkte Hoh- mann op dat de joden als een 'volk van daders' kunnen wor den beschouwd omdat een groot aantal joodse commu nisten tijdens de revolutie in Rusland en de daaropvolgen de terreur deel uitmaakten van de partijleiding. Hoh- mann werd later wegens zijn uitspraken uit de christen-de mocratische fractie gezet. Vol gens de jury, die in Frankfurt am Main de keuze voor het 'Unwort des Jahres' bekend maakte, is de omschrijving Tatervolk 'principieel verwer pelijk'. Om de term in samen hang met het joodse volk te gebruiken, is voor de jury 'een actueel bewijs van het nog al tijd bestaande antisemitisme'. Het is de dertiende maal dat in Duitsland een 'Unwort' wordt gekozen. De juiy van taalwetenschappers had de keuze uit 1160 voorstellen. Gezocht werd naar begrippen die 'bijzonder negatief opval len' omdat zij 'grof en onge past zijn en mogelijk zelfs de mensenrechten schenden'. Eerder werd in Duitsland het 'woord van het jaar' gekozen. Hier won de omschrijving het 'oude Europa', die door de Amerikaanse minister van de fensie Donald Rumsfeld in het leven werd geroepen. Rums feld doelde ermee op landen als Duitsland en Frankrijk, die zich uitspraken tegen de Ame rikaans-Britse invasie in Irak. Volgens Rumsfeld waren de len van het 'oude Europa', in tegenstelling tot een 'nieuw Europees' land als Polen, niet solidair met de Verenigde Sta ten. Thailand doodt miljoenen kippen bangkok/anp-rtr-dpa - In een poging de uitbraak van kippen- cholera te stuiten gaat Thailand de komende weken miljoenen stuks pluimvee afinaken. De pluimveeindustrie in Thailand is een van de grootste ter we reld. Om de verspreiding van het virus te voorkomen heeft het ministerie van volksgezond heid de inwoners van het land aangeraden geen rauwe eieren te eten en ldp goed te koken. Singapore heeft kip uit Thai land inmiddels deels in de ban gedaan. De Europese Unie en Japan, twee belangrijke afne mers van hoenders uit Thai land, hebben geen maatregelen genomen. Kippencholera is minder gevaarlijk voor de mens dan het vogelgriepvirus H5N1, dat elders in Azië rondwaart. brussel/gpd - Vijf Belgische postbeambten zijn door de rechtbank in Brussel schuldig bevonden aan het doodpesten van een collega. De 21-jarige David van Gysel uit Wezem- beek-Oppem wierp zichzelf op 16 oktober 2000 voor de trein, volgens zijn ouders omdat hij het getreiter op z'n werk niet meer aankon. Vier beklaagden werden veroordeeld tot 22 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 3.700 euro. De vijfde kwam er vanaf met achttien maanden voorwaardelijk. Het openbaar ministerie had drie maanden en een boete van 2.500 euro ge- eist De Post moet nabestaan den een schadevergoeding van bijna 238.000 euro betalen. De corpulente David van Gysel was regelmatig mikpunt van spot. Zijn collega's knoeiden met zijn bromfiets en gooiden de post die hij net gesorteerd had weer door elkaar als hij even naar het toilet ging..Asociaal", noemde de rechter gisteMn de behande ling die de jong^ostbode ten deel viel. Dat de sfeer in het postkantoor van Wezembeek- Oppem behoorlijk verziekt was, ondervond ook de voorganger van Van Gysel. Ook hij diende een klacht in tegen de vier post bodes en de postmeester we gens pesterijen en kreeg giste ren een schadevergoeding toe gewezen van 2.500 euro. De wanhoopsdaad van Van Gy sel deed veel stof opwaaien in België. Pesten op het werk bleek een groot probleem te zijn; zowat tien procent van de Belgische werknemers zou er het slachtoffer van zijn. De uit spraak wordt gezien als een be langrijke stap in de strijd tegen pesten. „Het pesten wordt er door uit een taboesfeer ge haald", reageerde de advocaat van de ouders van Van Gysel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7