'Geweld op school hard aanpakken' BINNENLAND 1 Verdachte beschikte over geld Müllers 'Media speelden belangrijke rol bij val Oudkerk' 4 Discussie in Kamer op scherp Rattenvangers redden konijnen 'Brussel' vraagt harde aanpak WAO Autoverzekering wordt duurder voor ouderen Directeur Terra College haalt uit naar minister Van der Hoeven Roken in zorginstelling mag nog het hele jaar nisten in ler gevonden dam - In het water van nme Waal in Amster- gisteren het stoffelijk in ïot gevonden van de 36- Irit Ian Edward Walton, rist werd sinds 20 de- üta vermist. Volgens de po- ab een misdrijf geen 'es!, Ook het lichaam van de de g december vermiste n b lakker (58) uit De Kwakel iden. Dat gebeurde zon- let nd in het Amsterdam ss iaal. Sectie wees uit dat jk| hier niet om een mis dor ip bn rdzaak na i opgelost De moord op de 47-jari- iest beth Lansman uit Am- in(j a, die op 6 november vei venloos in het Duitse lan Garmisch-Partenkir- idê Jtd gevonden, is opge ld iar Italiaanse dochter :hi cende de moord in een liei dsbriefje, vlak voordat ze nge terdag in het Zuid-Itali- vaj lari van het leven be- iini De 37-jarige vriend van VA iter, die vermoedelijk de de moord betrokken ei ipgepakt. woensdag 21 januari 2004 Catharijne niet op slot ïrd ne od fsi pjji - Hoog Catharijne gaat ende jaren 's nachts niet Het Utrechtse college chi n Wiegt zich neer bij r, g ms van de gemeente en; inder afsluiting is wel m ijdelijk dat het gebied ej oogzone blijft voor ver- i, dealers en helers, al- De gemeente- - aide twee weken gele- i streep door het plan ig Catharijne 's nachts liten. eiging bliotheek erk - Drie medewerkers bibliotheek in Heems- I met de dood bedreigd een groepje baldadige II aanspraken op hun ,Wat er in Den Haag is gaat hier ook gebeu- iden de jongeren heb- igd naar aanleiding van Ischieten van Hans van rolgens de politie gaat :en langlopend conflict groepje jongeren van lanse afkomst dat is ge ld. achte van it opgepakt erge - Een 54-jarige in- 'an de gemeente Hal- e is aangehouden op g van incest. De man Ie periode 1995 tot en jO seksuele handelingen Jverricht met twee van ■derjarige kinderen. De ■van het gezin heeft 1 gedaan. De man heeft pis bekend. i komt om eukenbrand - Een 35-jarige vrouw lond is gisteravond in inhuis overleden aan igen die zij eerder die opgelopen bij een haar woning. De mme80n 'n de keuken. De "r gg ïer trof de vrouw buiten brand was snel onder maar de brandweer voorkomen dat de uitbrandde. unning voor ijde opz ;en cht tan 'fa asielzoekers g - Zo'n 2200 asielzoe- ;en alsnog een vergun- in Nederland te blij- iernjVallen onder de par en j ling van minister Ver- /er n vreemdelingenzaken. erteczal dat vrijdag in het cs ei bespreken. Naast de sonen die onder de re dien, mag slechts een sielzoekers eveneens anwege hun schrijnen ponlijke situatie. Zij val- tn de voorwaarden van Ion, maar voor hen [erdonk een uitzonde- (ar was door de Kamer 'drongen. den haag/gpd - Leerlingen die geweld gebruiken of dreigen te ontsporen, moeten hard worden aangepakt. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat leer lingen die zich ernstig misdragen makkelijker van school moeten kunnen worden verwijderd. De WD wil lastige leerlingen naar strenge internaten sturen. CDA en PvdA pleiten voor meer bege leiding door jeugdzorg of justi tie. De gewelddadige dood van do cent Hans van Wieren heeft de discussie over veiligheid op scholen op scherp gezet in de Tweede Kamer. Geweldplegers moeten hard worden aange pakt, maar nog belangrijker is het voorkomen van geweld. WD-Kamerlid Balemans vindt dat scholen de leerlingen beter normen en waarden moeten bijbrengen. „Dat kan het best in een nieuw vak, burger schapskunde. Zo'n verhaal dat de leerling geschoten heeft om zijn eer te wreken, is je reinste flauwekul. Leerlingen moet dui delijk gemaakt worden dat je zo problemen niet oplost." Voor leerlingen die overal lak aan hebben, ziet Balemans als oplossing een verplicht verblijf op een streng internaat. „Dan moet je denken aan iets als een Glen Mills-school, waar leerlin gen aan een streng regime zijn onderworpen. Die scholen be halen heel goede resultaten." Het CDA wil ook een betere overdracht van normen en waarden op de scholen. „Daar naast moet er een sluitend net werk rond de school komen. Daarin zit dan bijvoorbeeld de jeugdzorg, of andere instituten zoals de politie", aldus CDA- Kamerlid Eski. D66 wil meer duidelijkheid van de minister over de opvang van agressieve leerlingen. „Het mi nisterie zegt dat er voldoende opvangcapaciteit is voor agres sieve leerlingen. De scholen zeggen dat die er niet is. Eerlijk gezegd geloof ik de scholen. Ik wil van de scholen horen waar behoefte aan is. Pas dan kun nen we concrete maatregelen nemen", aldus D66-Kamerlid Lambrechts. Het geld hoeft geen probleem te zijn, denken de Tweede Ka merleden. De WD wil dat scholen ruimhartig geld krijgen voor de verbetering van de vei ligheid. De PvdA denkt dat het niet eens nodig is om extra geld te zoeken. „Er is geld gereser veerd voor verbetering van de veiligheid op scholen. Maar de minister wacht tot er plannen zijn. Daar hoeven we niet op te wachten", aldus PvdA-Kamer lid Hamer. gameren - Rattenvangers in de uiterwaar den van de Bommelerwaard hadden het gis teren drukker met het redden van konijnen dan met het bestrijden van de muskusrat. De dieren raakten door het hoge water in nood en zochten hun toevlucht in struiken en bo men. Tijdens hun zoektocht naar muskusrat ten redden de rattenvangers van Gameren tientallen konijnen. Foto: ANP Meer anonieme tips over vuurwapen Het aantal anonieme tips over scholieren die in het bezit zijn van een vuurwapen, is na de moprd op de Haagse conrec tor Hans van Wieren sterk toe genomen. Dat zegt Guus Wes- selink, projectleider van de meldlijn. De anonieme tips over jonge ren met vuurwapens, waarvan er de afgelopen week tien zijn binnengekomen, hebben alle maal betrekking op scholieren uit de grote steden. Vier tips gaan over Haagse jongeren. De tips zijn het gevolg van dis cussies in de klas. „Er is de af gelopen week op veel scholen gepraat over de moord en vuurwapenbezit" Wesselink verwacht dat het aantal mel dingen nog oploopt. De tips zijn doorgespeeld naar de politiekorpsen, die ze ver der onderzoeken. „Bij dit soort meldingen moeten we zeer zorgvuldig te werk gaan", aldus een woordvoerder van de politie Haaglanden. In overleg met justitie kan de po litie tot huiszoeking overgaan. De anonieme kliklijn blijkt ook vaak gebruikt te worden om de politie te tippen over mensen die illegaal in Neder land verblijven. Elke maand komen er tientallen tips bin nen van mensen die hun buurman of buurvrouw willen aangeven. Bij de Vreemdelin gendienst heeft het oppakken van illegalen, mede door ge brek aan capaciteit, echter geen prioriteit. Justitie legt geen link tussen Baarnse en Haarlemse zaak baarn-utrecht - Justitie in Utrecht legt geen verband tus sen de moord op het Baamse echtpaar Hans en Ria Müller en de verdwijning, dertig jaar gele den, van de Haarlemse weduwe Tina Akersloot-König. Dat zei persofficier Rutgers gisteren. De nu van moord verdachte Paul de Rijk (59) uit Baarn was destijds ook hoofdverdachte in de zaak van de verdwijning van de Haarlemse. Volgens justitie zijn er op dit moment geen aanwijzingen dat de man nog andere misdaden zou hebben gepleegd. Onderzoek heeft uitgewezen dat de van dubbele moord en fraude verdachte Baamaar vrij kon beschikken over het ver mogen van het echtpaar Müller en dat voor zichzelf gebruikte. Justitie wil over het bedrag al leen kwijt dat het niet om mil joenen gaat. De Rijk was be heerder van de kinderboerderij en onderhield het huis van de Müllers, sinds die in 1999 spoorloos verdwenen. „De Baamse zaak heeft geen feiten opgeleverd die licht kun nen werpen op de Haarlemse zaak", aldus officier Rutgers. De zaak-Akersloot is inmiddels verjaard, het lichaam van de weduwe is nooit gevonden. Rutgers wil geen mededelingen doen over het criminele verle den van de beheerder van de Baamsekinderboerderij. Be kend is dat hij wegens inbraak is veroordeeld tot tbs, dat hij vervolgens uit de Groningse Van Mesdagkliniek is ontsnapt, later in België weer is opgepakt en in zijn jonge jaren Nieuw Zeeland is uitgezet vanwege zijn criminele gedrag. De stoffelijke overschotten van de Müllers, die vorige week op de kinderboerderij in Baarn zijn opgegraven, zijn inmiddels vrij gegeven aan familie. Hoe het echtpaar is omgebracht wil jus titie in belang van het onder zoek niet kwijt. De Müllers wor den morgenochtend begraven. Tijdens het onderzoek is de po litie benaderd door twee perso nen die tegen betaling van geld de 'gouden tip' aanboden. Jus titie was in principe bereid de gevraagde vijfduizend euro te betalen, onder voorwaarde dat de informatie van het tweetal daadwerkelijk tot de oplossing van de zaak zou leiden. Dat bleek niet het geval. De politie verwerpt alle kritiek op het laat gestarte onderzoek naar de verdwijning van de Müllers in 1999. Buurtbewo ners zeggen in het verleden di verse keren aan de bel te heb ben getrokken over de verdwij ning. De politie begon een on derzoek nadat misdaadverslag gever Peter R. de Vries zich op de zaak had gestort. brussel-den haag/anp-gpd - Nederland moet meer maatre gelen nemen om het hoge aan tal arbeidsongeschikten te ver lagen, schrijft de Europese Commissie in een vandaag ver schenen rapport over de eco nomieën van de EU-landen. Over de geplande ingrepen in de WAO is de commissie als da gelijks EU-bestuur tevreden, maar ze gaan niet altijd ver ge noeg. De commissie erkent dat het belangrijk is de instroom van nieuwe WAO'ers aan te pakken. De strenge maatregelen die het kabinet heeft genomen, krijgen dan ook de zegen van Bmssel. Maar de commissie wijst erop dat ook de stofkam door de be staande. gevallen moet. „Los van de herkeuringen is dit on derwerp nog onvoldoende be handeld", aldus het zogeheten voorj aarsrapport. Het aantal werknemers dat in de WAO komt, neemt door de plannen van het kabinet onge veer 30 procent sneller af dan in de plannen van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER). Dat blijkt uit vertrouwelijke cijfers van uitkeringsinstantie UWV, het Centraal Planbureau en het mi nisterie van sociale zaken. den haag/gpd - Een derde van alle ouderen boven de 65 jaar wordt geconfronteerd met ho gere verzekeringspremies voor hun auto. Van hen heeft tien procent te maken met strengere voorwaarden om door een ver zekeringsmaatschappij te wor den geaccepteerd. Van de 70- plussers wordt 41 procent bij verzekeraars geweigerd als nieuwe verzekerde. Enkele ver zekeraars hanteren zelfs een maximale leeftijd van 65 of 68 jaar, ook voor mensen die altijd schadevrij hebben gereden. Dat blijkt uit een onderzoek van Nestor, het ledenblad van de ouderenbond Unie KBO. Daar voor werden 49 grote en kleide motorrijtuigenverzekeraars be naderd. De Unie KBO wil een nader onderzoek naar de ach tergronden van het ouderenbe leid dat autoverzekeraars voe ren. De bond wil dat de verze keraars alle vormen van leef tijdsgrenzen bij autoverzekerin gen schrappen, los van veroor zaakte schade in het verleden. Bovendien wil de bond dat de Wet Gelijke Behandeling ook wordt toegepast op producten en diensten. onderwijs verloren laten gaan, inclusief de broodnodige des kundigheid en capaciteit, en waarom zijn er structureel te weinig plaatsen in het praktijk onderwijs? Waarom wordt als eerste bezuinigd op extra voor zieningen in het kader van de Gemeentelijke Onderwijs Ach- terstandsgelden?" Volgens Van Miltenburg is 'het schatrijke Nederland vergeten regels te stellen: we discussië ren er liever over dan ze te handhaven'. ,,Als ouders hun kinderen zonder ontbijt in de ochtend op straat zetten, tot diep in de nacht op laten, ver geten hun adreswijziging door te geven aan school, ondanks hun afsprakenbriefje niet ver schijnen op de ouderavond, hun eigen werk laten voorgaan boven het schoolwerk van hun leerplichtige kinderen, het ge bruik van alcohol of drugs toe laten of zogenaamd niet weten dat die gebruikt worden en het wel best vinden als hun kind wordt geschorst, dan staat elke school machteloos. Of je nu in Hardegarijp woont of in Den Haag." den haag/gpd - Minister Van der Hoeven heeft voor haar beurt gesproken door te zeggen dat het onderwijs problemen met geweld tegen docenten verzwijgt. Dat zei algemeen di recteur Van Miltenburg van het Haagse Terra College gisteren tijdens een herdenkingsbijeen komst voor zijn doodgeschoten collega Hans van Wieren. Volgens Van Miltenburg heeft hij de afgelopen twee jaar 'meerdere' malen publiekelijk gezegd dat wij de grenzen be reikt hebben, dat we het nau welijks nog aankunnen'. „Het is me niet door iedereen in dank afgenomen. Na de ramp die ons trof is de reactie van de mi nister dat het onderwijs de pro blemen verzwijgt, een voortij dig oordeel." Volgens hem had de minister zich beter moeten informeren. De directeur zei verder dat 'de druk op de onderkant van het onderwijsbouwwerk veel te zwaar is geworden'. „In de gro te steden dienen de grenzen in ons soort onderwijs opnieuw vastgesteld te worden, in pro blematiek en in aantallen. Hoe Directeur Van Miltenburg slaat de handen voor het gezicht tijdens de herdenkingsbijeenkomst voor Hans van Wieren. Foto: GPD/Phil Nijhuis kan het toch dat het Haagse on derwijsveld al jaren roept dat de capaciteit van het onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen verdubbeld dient te worden en dat er nog geen spoor van is dat dit ook zal ge beuren? Waarom hebben wij het Speciaal Voortgezet LOM- den haag/gpd - Bewoners en werknemers in zorginstellingen mogen dit jaar ook buiten pri vé-kamers en rookruimten een sigaret opsteken. Dat is een half jaar langer dan eerder was afge sproken. De instellingen krijgen van minister van volksgezond heid Hoogervorst tot en met december de tijd om hun open bare ruimten rookvrij te maken. Hoogervorst komt daarmee te gemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Sinds 1 januari heeft iedere werknemer recht op een rookvrije werkplek. Uit zondering vormen horeca en zorginstellingen, die meer tijd krijgen om de omschakeling naar een rookvrij gebouw te maken. De horeca heeft al een plan van aanpak ingediend om cafés en restaurants rookvrij te maken. De Kamer had bedon gen dat zorginstellingen tot 1 juli aan een stappenplan mo gen werken. Hoogervorst telde daar gisteren nog eens zes maanden bij op. Pas vanaf 2005 wordt roken in psychiatrische ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen en centra voor (verstandelijk) gehandicapten verboden, met uitzondering van privé-kamers en speciale rookruimten. Zorginstellingen blijken toch boetes te krijgen, meldde WD- Kamerlid Schippers gisteren. Veel instellingen willen niet dat bewoners in hun privé-kamers roken. Daar is te weinig toe zicht, waardoor sneller brand kan ontstaan. Schippers vroeg' Hoogervorst om opheldering. Volgens haar is het niet terecht dat verpleeg- of verzorgingshui zen een geldboete krijgen 'om dat er ergens even een deur open staat'. „Ze zitten al zo krap bij kas." De minister zegde toe dat boetes worden ingetrok ken als de zorginstellingen schriftelijk bezwaar maken. (advertentie) Docent massacommunicatie promoveert op mediahypes tis Bank verlaagt BblH pente op hypotheken langere looptijd. van vandaag ifortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 ijzigingen voorbehouden Effectieve rente 5.1%. Vraag naar de voorwaarden. amsterdam/anp - Als een poli ticus in opspraak komt, stellen de media opeens hoge eisen aan de persoon. Dan moet hij een soort heilige zijn. Het feit op zich is dan niet zo erg, maar het feit dat hij iets heeft achter gehouden wordt hem kwalijk genomen. Dat stelt P. Vaster- man, docent massacommuni catie aan de School voor Jour nalistiek in Utrecht. Hij promo veert binnenkort op het onder werp mediahypes. Vasterman vindt dat de media in de val van Oudkerk een be langrijke rol hebben gespeeld, al wil hij niet spreken van een hetze tegen Oudkerk, „omdat zijn aftreden geen vooropgezet doel is geweest". Er zit volgens de docent wel 'iets dubbels' in het journalis tiek schrijven over het privé-le- ven van wethouder Oudkerk. „Normaal gesproken schrijf jjè niet over het privé-leven van de politicus zolang dat geen gevol gen heeft voor zijn politiek functioneren. Ma,ar als er wel over wordt geschreven, bete kent dat meteep een probleem voor zijn functioneren." „In deze affaire hebben media elkaar versterkt door telkens met nieuwe feiten te komen. Feiten en uitspraken of be schuldigingen waarvan nog niet vaststaat of ze waar zijn. Daar door groeide het schandaal en werd het privé-leven van Oud kerk een probleem voor zijn politieke functioneren." Politici raken volgens Vaster man steeds sneller in opspraak door berichtgeving in de media. „Zie de affaire-Peper. Het be gint vaak heel klein, maar als dan eenmaal de zaak van de grond is getild, gaan ook werke lijk alle remmen los en wordt de persoon afgebrand. Ook wordt hij nog eens in allerlei programma's belachelijk ge maakt. Oudkerk is nog net niet met pek en veren door de stad Volgens de mediadeskundige is het de vraag of de gevolgen wel proportioneel zijn. Er moet, vindt Vasterman, een zekere verhouding bestaan tussen de oorspronkelijke feiten en de ge volgen. „Ik vind dat die verhouding zoek is in deze zaak. Het gekke is ook dat Oudkerk nu zelfs kwalijk wordt genomen dat hij bij zijn aanstelling geen mel ding heeft gemaakt van een po ging tot chantage, terwijl dat helemaal niet nodig was. Het was uiteindelijk geen zaak en bovendien was hij daarin juist het slachtoffer. Je ziet dat, als de media op stoom zijn, alles negatief wordt uitgelegd. Dat hij op de Theemsweg kwam wordt dan uiteindelijk de drup pel." Hartevelt jonge Jenever lOOcl GALLGALL Genieten Genieten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3