GESPREK VAN DE DAG 'Computer kan crashen, kind ook Koningin Beatrix heeft geen last van satire Koeman ergert zich aan nieuwjaarsspeech De Jonge Kinderen moeten leren omgaan met de gevaren van internet Grappen DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Radio- en televisiepresentator RUUD DE WILD gaat weg bij BNN en werken bij de commerciële zender RADIO 538. De Wild werkte al eerder bij 538 en gaat er nu vanaf 1 juni weer achter de microfoon zitten. Er werd al langer aan de popu laire dj getrokken. Sinds Jeroen van Inkel bij 538 vertrok naar Radio Veronica, werden de geruchten sterker. Ook BNN-directeur Gerard Timmer meldde al eer der dat De Wild, om in BNN-termen te spreken, waarschijnlijk 'niet te houden' was. De financiële druk om de dj los te weken was te groot. Hoeveel geld er met de overstap is gemoeid, wil niemand zeggen. PSV-speler THEO LUCIUS is betrokken bij een VUURWERKONGELUK waarbij een 40-jarige man uit Breda een oog heeft ver loren. Justitie heeft de zaak in onderzoek. Lucius heeft volgens het nieuwsprogram ma van SBS6 onlangs enkele dagen vast gezeten in verband met deze zaak. Lucius arriveerde begin vorige week met vertra ging in het trainingskamp van PSV in Tur kije. Hij was wegens 'prive-omstandighe- den' achtergebleven in Nederland. Dat zou te maken hebben met de nasleep van de kwestie. Het slachtoffer uit Breda is vol gens SBS6 gewond geraakt door illegaal vuurwerk, dat door een 33-jarige man uit Breda en een 27-jarige man uit Eindhoven in de handel gebracht is. De Eindhovenaar zou Theo Lucius zijn. Zijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk heeft dat tegenover SBS6 bevestigd, aldus het televisiestation. Een jaar geleden was PETER GABRIEL in ons land tijdens zijn Growing Up Live tour, dit jaar wil hij nogmaals ons land aandoen. De tour heet inmiddels STILL Growing Up Live. Het concert wordt op donderdag 6 mei gegeven in Ahoy' Rotterdam. De kaartver koop start aanstaande zaterdag om 10 uur. Stichting Human Force uit Nieuwerkerk a/d IJssel doet op 27 maart een poging om het WERELDRECORD GROEPSOMHELZEN te verbre ken. Maar liefst 5000 mensen pakken elkaar die dag vast om het huidige record van 4907 omhelzers, in handen van Ame rika, aan diggelen te knuffelen. Doel van de recordpoging is vol wassenen en kinderen respect en verdraagzaamheid ten op zichte van elkaar bij te brengen, aldus de organisatie. BRITNEY SPEARS geeft op vrij dag 7 mei een eenmalig CON CERT in Ahoy' in Rotterdam. Het optreden maakt deel uit van haar Europese tournee, The Onyx Hotel Tour, die op 29 april in Glasgow begint. Spears doet meer dan twintig steden aan. De kaartverkoop voor haar op treden in Rotterdam begint vol gende week zaterdag, meldt or- ganistor Mojo Concerts. Ajax-trainer Ronald Koeman: 'Schandalig'. Foto: GPD Ronald Koeman heeft bij de clublei ding van Ajax zijn beklag gedaan over de nieuwjaarsreceptie van afge lopen zondag. De oefenmeester en zijn spelers hebben zich groen en geel geërgerd aan de toespraak die cabaretier Freek de Jonge toen hield. Koeman noemde de speech van De Jonge gisteren 'schandalig1. Geheel in stijl van zijn oeuvre spaar de De Jonge zondag niets of nie mand. Zo stelde hij bijvoorbeeld dat 'Ajax een elftal met alleen maar linksbuitens heeft en dat de deur van het magazijn wordt geblokkeerd door mokken en sleutelhangers van Comtesse Diane Muziek brengt geen verandering in de gesteldheid van onze ziel: zij doet ons voelen wat wij denken Sikora en Soetaers'. Vooral dit soort passages zijn Koe man in het verkeerde keelgat gescho ten. „Sikora en Soetaers werden ge woon als een Jan Lui afgeschilderd. Ik vind het schandalig wat er gezegd is. Dat is niet eens kritiek op Freek de Jonge, maar wel op de leiding van Ajax. Als je hem benadert, weet je dat het niet altijd positief zal zijn, ook al noemt hij zich supporter." Koeman, die ook onder de spelers reacties van irritatie heeft opgete kend, heeft directeur Arie van Eijden inmiddels op de hoogte gebracht van zijn onvrede. Morgen praten de twee over de kwestie. „Zelf kan ik het nog wel hebben als hij zegt dat ik beter in het eerste vliegtuig naar Barcelona kan stappen. Ik vind dat niet eens zo'n gek alternatief. Maar als je ziet dat de oude voorzitter wordt afge schilderd als iemand die er de laatste jaren niets aan heeft gedaan... Dat verdient iemand als Michael van Praag niet." Namens Ajax weigert Van Eijden op de kwestie in te gaan. „Donderdag praat ik met Ronald. Wij bespreken dit soort dingen intern, niet extern." Peter van Duyl Het hoge woord is er uit. Konin gin Beatrix heeft geen last van sa tire. Ze heeft het in Bangkok zelf gezegd tijdens een ontmoeting met de pers. Er is over dat onder werp al te veel gezeurd en gezegd, stelde de vorstin resoluut. Beatrix kreeg meteen bijval van prins Wil- lem-Alexander, die lachend be kende dat de koninklijke familie zelf ook grappen maakt. Over de media bijvoorbeeld, dus wat was het probleem? Volgens minister-president Jan Peter Balkenende en minister Piet Hein Donner schaadt satire het aanzien van de koningin en be dreigt het de monarchie. Recent namen beide bewindslieden tele visieprogramma's als Kopspijkers en BNN's Egoland onder vuur omdat die de positie van het ko ningshuis, in elk geval op termijn, zouden ondermijnen. Koningin Beatrix lastte gisteren een kort gesprek met de pers in, in de marge van de ontmoeting met de Nederlandse gemeen schap in Thailand. Haar werd ge vraagd of zij haar gastheer koning Bhumibol van Thailand niet be nijdde. In Thailand is kritiek op de koninklijke familie zelfs grond wettelijke verboden. Bhumibol heeft dus geen last van satire. Waarop Beatrix antwoordde er zelf ook geen last van te hebben. Alleen journalisten bezorgden haar nog wel een last. En verder is de Thaise situatie niet te vergelij ken met die in Nederland, zo meende de opvallend goed gehu meurde en ontspannen koningin. De vraag of zij gehoor had gege ven aan het verzoek van families van in Thailand gevangen zitten- WÊÊÊ 1 Militaire erevelden Koningin Beatrix bezocht daag in Thailand de milita erevelden van Kanchanab Chungkai. Daar liggen res tievelijk 1895 en 314 Nede landse krijgsgevangenen fc ven die in de Tweede Wer oorlog stierven tijdens het aan de zogenoemde Burn spoorweg. Het koninklijk] schap maakte ook een koi over de beruchte spoorbn over de Kwai-rivier en bej het Burma Spoorwegmus Hoofdpijndossier Diplomatie gedijt het best stilte. Maar de onderhaw gen over een verdrag over overdracht van in Thailan veroordeelde Nederlande aan Den Haag spelen zid het volle licht van de schi werpers. Bij elke stap die nister Ben Bot dezer dage dens het staatsbezoek van ningin Beatrix in Thailanj wordt hij bestookt met vr over de voortgang van de sprekken met de Thaise r ring. De situatie van de \i Nederlandse gedetineerd Thailand behoort met hel sporen van de in Rusland voerde Nederlandse arts) van Erkel tot de hoofdpiji siers van de in december getreden minister. Media bliek en politiek verwadi van hem snel resultaat, n lijk het afsluiten van een noemd WOTS-verdrag m Thailand. Dat verdrag reg overdracht van de strafui ring aan het thuisland. De WOTS-onderhandelingen zijn bij minister Bot (links) in goede handen, zegt Beatrix. Foto: ANP/Robin Utrecht de Nederlanders om een goed woordje voor hen te doen bij ko ning Bhumibol, werd niet beant woord. Beatrix bevestigde welis waar de ontvangst van de brieven, maar herinnerde eraan dat over de inhoud van gesprekken met de koning niets wordt meegedeeld. Zij wilde geen uitzondering ma ken. De onderhandelingen met Thailand over een verdrag dat het mogelijk maakt dat gedetineerden een deel van hun straf in eigen land uitzitten, waren bij minister Bot (buitenlandse zaken) evenwel in goede handen, zo zei Beatrix. Volgend jaar viert de koningin haar zilveren regeringsjubileum. Vier jaar geleden meende Beatrix nog dat dit een ijkpunt zou zijn, een goed moment om zichzelf de maat te nemen. Nu echter liet zij weten er niet naar uit te zien. An deren vinden het wellicht een be langrijk moment, merkte de ko ningin op, en ze zou zich daarop moeten instellen en voorberei den. Maar van harte gaat het niet. Daarentegen kijkt de koningin wel uit naar de 95ste verjaardag van haar moeder prinses Juliana op 30 april. Beatrix had haar kersttoe spraak vorige maand opgedragen aan haar moeder en begreep dat ze daarmee vragen uitlokte naar de gezondheid van de hoog be jaarde prinses. In haar toestand is eigenlijk geen verandering geko men. Juliana is relatief gezond, maar moeilijk aanspreekbaar. Beatrix, die haar moeder met zeer grote regelmaat op paleis Soest- dijk opzoekt, hoopt dat ze haar 95ste verjaardag mag halen. Over haar aanstaande schoon dochter Mabel Wisse Smit en de wijze waarop die de afgelopen maanden is behandeld, wilde de koningin geen oordeel geven Daarvoor was Bangkok niet de juiste plek en het staatsbezoek niet het juiste moment. Hans Jacobs Spreekbeurt op school? Een kind gaat het internet op en een schat aan informatie vult het computer scherm. De keerzijde is dat al sur fend ook jonge kinderen de porno om de oren vliegt en dat ze worden lastig vallen in chatrooms. Mieke (10) zit graag achter de computer, chatten met leeftijdge nootjes. Tenminste, dat denkt ze. Want lang niet altijd praat ze via de computer met onschuldige meisjes of jongens die dezelfde hobby's en interesses hebben. „Laatst vroeg iemand of ik me al vingerde. Daar schrok ik van." Steeds vaker worden kinderen tij dens het chatten lastig gevallen. Of ze komen per ongeluk op por no-sites terecht. Van alle basis schoolleerlingen zit 98 procent met enige regelmaat op het inter net: bijna één miljoen kinderen. De helft daarvan zegt 'nare erva ringen' te hebben. „Ik wilde een keer een spelletje spelen op inter net. Ik typte 'spelletjes' in en toen kwam ik ineens op de site ikben- geil.nl. Daar stonden allemaal seksplaatjes op. Gatver! Dan denk je een leuk spelletje te spelen, maar krijg je allemaal blote men sen op je computer", vertelt Mie ke, leerling van de openbare ba sisschool Bijvanck in Blaricum. Haar klasgenootje Wouter (11) heeft eenzelfde ervaring. Samen met een vriendje was hij op inter net op zoek naar grappige film pjes. „Ineens kregen we een vies filmpje te zien. We zagen blote mannen en vrouwen rare dingen doen." De 10-jarige Annelou dacht samen met een vriendinne tje een spelletje te spelen/waarbij ze het leven van een mannetje moesten sturen. „We schrokken erg, want er kwam ineens een blo te vrouw in beeld." Het zijn maar een paar ervaringen van willekeurige basisschoolkin deren. Bamber Delver kijkt er niet meer van op. Hij is directeur van De Kinderconsument, een organi satie die zich inspant voor vooral veilig internet voor kinderen. „We De Marokkaanse man maandagavond laat in 'No va' vatte de boel mooi samen. „Ik kan geen grappen maken", antwoordde hij in rudimentair Neder lands, toen hem in een deels dichtgespijkerde Rotter damse wijk was gevraagd, of hij zich geïntegreerd voelde. Het was een vriendelijke man en goed in het pak. Hij nam de tijd. De dag van de commissie-Blok zat er bijna op en niemand die ertoe deed, had na gelaten om een duit in de microfoon te doen. De boodschap van die meneer uit Rotterdam is mij als enige van de lange zit bijgebleven. Als je grappen kunt maken en begrijpen, heb je de basis van een sa menleving te pakken. Het komt wel goed met die man. Zijn targets zijn helder. Integratie is taal en dan een hele tijd niks. Grappig is dat er hier goede cabaretiers zijn met wortels in Suriname of Marokko. Voor onze oude kolonie ligt dat tamelijk voor de hand. Ze spreken in Paramari bo zorgvuldiger Nederlands dan hier en zijn er zui nig op prachtige woorden. Toen Nederland nog de lakens uitdeelde en het Bewakingskorps wachtliep voor het paleis van de gouverneur, werd er heel wat af gescharreld. Jan Soldaat droomde van de mooie meisjes van Paramaribo. Soms verschenen ze voor de hekken. Of het werkelijk was of gewoon jongens- fantasie maakte niet uit. „Niet zo vrijpostig, Jan", hield de tropische schoonheid dan zogenaamd de boot af. „Vrijpostig", wat een prachtig woord, sinds eeuwen hier in Nederland in onbruik, maar daar springlevend. Met zulke woorden kweek je taalkun stenaars. En dan de Marokkanen. Dat zie ik ook zonnig in. Hun land heeft een lange traditie van vertellers, wij ze mannen die mondeling van generatie naar gene ratie de oude verhalen doorgeven en ze in de loop der tijden vernieuwen. In Nederland lopen nazaten van hen rond, jonge talenten die worden gedrukt en gelezen en brutaal met literaire prijzen aan de haal gaan. Ze spreken en schrijven de Nederlandse taal en maken virtuoze grappen. Die meneer in Nova zou dat ook wel willen. Grappen brengen lachers op je hand. Er wordt heel wat gegrapt en gegrold op de podia. Integratie is geslaagd wanneer ze je hier, in het land van aankomst dus, tot ver achter de kom ma begrijpen en verstaan. Jammer is dan wel dat ze je tegelijkertijd thuis, in het verre land van her komst, in de bergen bij de geiten en de schapen, niet meer begrijpen. En jammer ook, we lachen veel te sporadisch samen. De club van StefBlok heeft bij het multiculturele spoorzoeken de bel voor een nieu- we ronde geluid. Mijn eigen autochtone netwerk is mager en beperkt zich tot mijn kwieke uitAnatolië afkomstige interieurverzorgster en tot de Turkse su- permarkt waar ik zondags een heerlijk vers plat wa terbrood haal. Een broodmager netwerk dus. In nieuwsgierigheid naar mensen uit de andere cul tuur heb ik niet geïnvesteerd en dat is over en weer zo. Op mijn netvlies staan hardnekkig de treurige Marokkaanse ouders van de jongeman met brom merdie in Venlo vijfkwart jaar geleden een leef tijdgenoot doodsloeg. De vrouw westers geblon deerd, de man, het hoofd goeddeels schuilgaande onder een reuzentoupet, 35 jaar in dit land woonachtig waarvan meren deels onder de materiële vleugels van de verzor gingsstaat. De vader sprak geen woord Nederlands, mét noch zónder de in Limburg gekoesterde zachte g. Maar toch, mijn hoop is gevestigd op de man maandagavond laat in Nova. Grappen wil hij kunnen maken. Aan het slot van zijn korte statement lichtte hij zwierig een modieuze hoed. Er kan nog best een brug bij in Rotterdam. Een groepje leerlingen van basisschool De Bijvanck zit te chatten op het internet. Foto: GPD/Harmen de Jong moeten de gevaren absoluut niet onderschatten. Ranzige sites heb ben een geweldige impact op kin deren. Je computer kan crashen, je kind kan dat ook." Net zoals een kind na een enge film soms niet kan slapen, kun nen vervelende ervaringen op in ternet voor slapeloze nachten zor gen. Mieke: „Ik heb een keer heel vieze plaatjes gezien. Een blote vrouw zat aan de piemel van een man. Toen ik 's avonds op bed lag, zag ik dat in een flits weer voor me. Dan probeer ik aan iets anders te denken of ik ga een boek lezen." Porno blijft, zegt Delver, in hun koppies zitten, ze krijgen een verwrongen beeld van de werkelijkheid. Niet alleen porno is gevaarlijk voor kinderen. Ze kunnen ook per ongeluk virussen binnenhalen of lastig gevallen worden in chat- boxen of via de e-mail. „Of je krijgt hele rare reclame", vertelt Lourens (10). Wie luistert naar de ervaringen van kinderen, zou haast denken dat een internetverbod voor kin deren zo gek nog niet is. Maar dat is geen optie, vinden ze zelf. Lou rens: „Het is ook handig. Ik moest een spreekbeurt houden over straaljagers. Nou, dan vind je echt van alles op internet." Kinderen uitsluiten van internet is geen oplossing, vindt ook Delver. Ouders en leerkrachten moeten zich meer bewust worden van ge varen. Een probleem is dat veel kinderen niet tegen hun ouders vertellen dat ze per ongeluk op een sekssite zijn geweest. Ze we ten dat ze dan gefronste wenk brauwen kunnen verwachten. Misschien moet de computer wel uit. Delver stelt dat veel ouders onwe tend zijn. „Op ouderavonden ver tel ik altijd dat één op de vijf kin deren tijdens het chatten wordt geconfronteerd met vuiligheid. Dat is hetzelfde als op een school plein één op de vijf kinderen sek sistische uitnodigingen zou krij gen. Als dat het geval zou zijn, is de wereld te klein. Terwijl dat ei genlijk op internet gewoon ge beurt." De directeur van De Kindercon sument stelt dat basisscholen een goed vertrekpunt zijn om kinde ren veilig te leren surfen, omdat deze tegenwoordig vrijwel alle maal met internet werken. Zo ook op de Bijvanck in Blaricum met hulp van een ouder 39 puters zijn aangesloten net. „De kinderen weten neer ze verkeerde sites ze een maand niet netten", vertelt van Overeem (52). „Maanfl den het internet bewust weten zelf echt wel wat wat goed is." En mocht een kind per on] toch op een pornosite uitk dan moeten ze meteen rot 'er iets geks' op het scherm „Dan kunnen we meteen i pen. We zijn er tegenover!1 lingen open over. We dat er sites zijn met seks weid, die ze moeten Rudi Buis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2