Gevoelsmens Schalken vindt draai in Melbourne SPORT Jan Smeets is de 'coolste' grootmeester Van Persie een uitdaging voor Arsenal-coach Viezeriken Izaat aan ag bij AZ woensdag 21 januari 2004 - Denny Landzaat te- indaag een contract bij club uit Alkmaar heeft Hem II overeenstem- ereikt over een afkoop- 600.000 euro. De over- daarmee per direct een idzaat (27) had in Til- n doorlopend contract lerhalf jaar. Peter Wijker an zijn elfde en laatste ch i bezig bij AZ. Ook Alair cente, Jamal Dibi, Cani- Hans van der Woude vertrekken. De clublei- de contracten van Olaf cojbergh, Kenneth Perez en s immer openbreken en en. Het aflopende con- n Barry van Galen wordt jaar verlengd, tot 1 juli mist èn spelers mp ht krijgt inale ïtvi Ne Itrecht krijgt de finale gj wereldkampioenschap aaqetbal in 2005. Gisteren door de KNVB in Zeist steden van het evene- la ikendgemaakt. Behalve td zijn dat Doetinchem, peiEnschede, Tilburg en m, e. De strijd om het we- Di pioenschap voor voet- uid ;eboren na 1 januari ïae rdt volgend jaar van 10 lun en met 2 juli gehouden, erlands elftal is auto- gekwalificeerd. Lgs Ka j1: Desnoods -Jsjt voor rechter )ru< tijd e KNVB is bereid om de e O illit bij de kantonrechter :hten. Dat zei directeur voetbal Henk Kesler Gullit vroeg begin de- d bij de KN\flB om ont- avan zijn contract, dat o 2005 doorloopt. De jondscoach van Jong vil per 1 juli aan de slag :uwe trainer van Fey- ~'e KNVB eist een forse im voor Gullit. [Den Haag Simeis vast }c ADO Den Haag alio Simons tot het Jn het seizoen vastge- 130-jarige spits werkte jnstage af bij de Haagse ■0 hoopt dat Simons legen AZ zijn debuut al Ten. Simons komt van hse club Kyoto Purple fckwam eerder uit voor fortuna Sittard, NAC en drie tot vier in buitenspel i» - Feyenoord kan vier weken niet be ft over Shinji Ono. De jssure van de Japanse *r blijkt toch erger dan |0no viel zondag uit in met Excelsior. renners ehouden pe Franse wielrenners sseur en Philippe ïouvf1 zHn gisteren bij aan- het vliegveld Orly bij ngjitigehouden door de rdt.' figbrigade. De aanhou- ikt onderdeel uit van 'rzoek naar doping- n binnen de wieler- fidis. Beide renners oor verhoor meegeno men' at ze waren brugge tjes i een trainingskamp ir spi loeg in het Spaanse R di dam - Ajax mist van- Z\ inKerkrade, bij de her van de competitie tegen negen spelers: de ge- i d rden Bogdan Lobont, idi Pienaar, Zlatan Ibra- ;in c, Anthony Obodai, Jari aai en, Jelle van Damme en Mul, die ziek is. De Bra- maxwell en Hatem Tra- latjitbreken in verband met dverplichtingen. De aan John O'Brien maakt tce nd zijn rentree na een rl 3 peesblessure. Doelman :k 11 Stekelenburg vervangt td ui >ai lord tussen |pers en bond list iG - De rechtszaak van isbond KNLTB tegen n I1 jach Michiel Schapers ran e baan. Beide partijen oo alsnog overeenstem- Me ïreikt over beëindiging arbeidsrelatie per 1 ok- ijki )04. Tot die datum fun nel hapers niet meer als s v an Jong Oranje, maar er-coach van een zestal lenten: Michaella Kraji- ;n van Keulen, Remko Bram ten Berge, Peter in en Antal van der :hapers krijgt bij Jong [een opvolger. De hui- dejhnisch directeur Hans )uti al zich meer met de on :he leiding van die aan bezighouden. Martijn van Beeten Melbourne - Sjeng Schalken en de Australian Open, meestal was de tennisser al weer op weg naar huis voor de jetlag was uitge werkt. Nu staat de 27-jarige Lim burger voor het eerst in negen optredens in de derde ronde. Schalken rekende in de Austra lische ochtend in vier sets (6-3, 6-2, 5-7 en 6-1) af met David Ferrer, de Spaanse nummer 74 van de wereld. Nauwelijks een stunt te noemen, maar wel een mijlpaal voor de enige Neder landse enkelspeler die nog in Melbourne actief is. De trip naar Australië leverde Schalken tot dit jaar voornamelijk frus traties op. Nooit kreeg Schalken de kans om zich thuis te voelen in Mel bourne. En juist dat heeft het gevoelsmens nodig. Op Wim bledon en de US Open, de grandslams waar hij zijn beste resultaten boekte, heeft Schal ken zijn plek gevonden. Fijne hotels, prettige restaurants. In Melbourne begint dat nu te lukken. De jetlag is eindelijk uit het lijf verdwenen en het tradi tionele middagdutje van twee tot vijf is in ere hersteld. Met zijn vrouw Ricky en coach Wil lem-Jan van Hulst zit Schalken in het Sofitel, waar tot zijn grote plezier niet veel andere tennis sers bivakkeren. Ook het vaste restaurantje is eindelijk gevon den. Nu alleen die verrekte vliegen nog. Ook tijdens zijn partij te gen David Ferrer spoot Schal ken zijn pet vol met insecten verdelger. Toch gaf ook hij re gelmatig de traditionele Austra lische saluut. „Sta je helemaal klaar om een service te ontvan gen, weet je precies wat je moet doen, gaat er zo'n vlieg op je hoofd zitten. En als je die weg slaat, gaat hij aan de andere kant zitten. Gek word je ervan, het haalt je compleet uit je con centratie. Alleen door die vlie gen heb ik het Melbourne-ge- voel nog niet te pakken." Het is al heel wat dat Schalken klaagt over zo'n kleinigheid. Zijn vorm is beter dan die in Melbourne ooit is geweest. Al leen blijft de nummer zeventien van de wereld moeite houden met de trage ondergrond met die hoge stuit. Die houdt Schal ken gevangen in z'n eigen web. Denk je te kunnen scoren, komt die bal wéér terug. Bij elke klap is het nadenken, aanvallen of niet. Schalken heeft niet de kracht om snel punten te scoren en moet dus ontzettend geduldig zijn. Ge duldiger dan hij zou willen. „Tegen Ferrer zat ik aan het eind van de derde set helemaal stuk. Het is voor mij ontzettend zwaar om hier wedstrijden te winnen." Toch heeft de Limburger zijn strijdplan klaar. Kilometers ma ken, hopen dat de opponent eerder knakt. Zoals Ferrer, die veel onnodige fouten maakte. „Maar ook tegen de nummer 74 van de wereld krijg ik hier niets cadeau", zei een uitgeputte Schalken. Dat zal in de vierde ronde tegen Jurgen Melzer, 78ste op de we reldranglijst, nauwelijks anders zijn. Eind vorig jaar, op een de- monstratietoernooi in Sankt Anton, verloor Schalken van deze talentvolle Oostenrijker. De 22-jarige Melzer, een linkshander met een gevaarlijke service, won in 1999 het junio- rentoernooi van Wimbledon en stond nog geen set af in Mel bourne. „Het is een talent", zegt Schalken, „een heel handi ge jongen. Alleen laat hij zeker in een wedstrijd over drie ge wonnen sets wat steekjes val len. Daar moet ik van profite ren." Gezien het verleden en zijn problemen op het Australische rubber durft Schalken nog niet te denken aan een vierde ronde tegen Andy Roddick, de num mer één van de wereld. „Ik heb een kans, dat wel. Mijn vorm is beter dan op de US Open, waar ik met slecht tennis de kwartfi nales haalde. Alleen zegt dat hier weinig." Schalken voelt zich in elk geval uitgerust, scherp ook. Dat is voor het eerst sinds maanden. In de tweede helft van vorig jaar Succes voor 18-jarige schaker op Corus-toernooi door Mare Kok wijk aan zee - Op papier had Jan Smeets een makkie. Even de zwakke amateur Maarten Et- mans van het bord schuiven en de 18-jarige deelnemer aan de C-groep van het Corus-toernooi zou zich de jongste grootmees ter uit de Nederlandse schaak- geschiedenis mogen noemen. „Maar oh, wat heb ik zitten rommelen", wist de schaker uit Oegstgeest na afloop van zijn partij. „Gelukkig maakte Maar ten wat foutjes en kon ik alsnog winnen. Maar dit was zweten zeg." Het was gisteren in Wijk aan Zee zeker niet Smeets' beste, maar wel een van zijn meest memorabele partijen. „Ik heb er nooit van gedroomd om ooit grootmeester te worden. Maar als je dan op de drempel van een dergelijk succes staat, is het toch heel speciaal. Toen ik van morgen uit bed kwam, voelde ik zeker die kriebel." Navier zeges, drie remises en een nederlaag in de eerste acht ronden, had Smeets zich naar een uitstekende uitgangspositie geschaakt. Winst op Etmans, die liefst 10.427 plaatsen lager op de wereldranglijst staat, was het enige dat de tiener van zijn derde en laatste benodigde prestatienorm afhield. „Remise was dan ook geen optie, ik moest er vol voor gaan." Na een prima gespeelde Sicili- aanse opening begonnen de zwarte stukken echter te zwal ken. Smeets leverde een kwali teit in en had rond de tijdcon- trole de hulp van zijn opponent nodig voor het felbegeerde re sultaat. „Dit potje verliep nogal eng, maar ik behield vertrou wen dat het zou lukken", wist Smeets, die na 42 bange zetten en vierenhalf uur schaken de felicitaties in ontvangst mocht nemen. Hoe het nu voelt om groot meester te zijn? „Cool, heel cool", spreekt Smeets in tiener jargon. Om zijn prestatie, be scheiden als hij is, meteen in perspectief te plaatsen. „In Ne derland maak ik nu deel uit van een select groepje, maar we reldwijd is het niet zo heel bij zonder hoor. Kijk maar eens naar die 13-jarige Magnus Carl- sen, die in onze groep de ene na de andere tegenstander veegt. Die is pas echt cool. Dat Noorse jochie ziet er uit als een baby, speelt tijdens de partij wat met zijn slippers, krabt een beetje aan zijn kont en wéér Jan Smeets in zijn partij tegen Maarten Etmans. „Dit was zweten zeg." Foto: WFA/Michel Utrecht een potje gewonnen. Ongeloof lijk." Carlsen wordt dan ook hele maal klaargestoomd voor een briljante schaakcarrière. Smeets moet het op zijn beurt doen met wat incidentele trainingen van Jan Timman of Paul van der Sterren. „Vroeger kreeg ook ik veel lessen aangeboden. Het bedrijf Lost Boys ondersteunde dat financieel, maar die zijn 2,5 jaar geleden helaas gestopt. Dat is jammer voor mijn ont wikkeling. Maar aan de andere kant weet ik nog helemaal niet of ik wel schaakprof wil wor den." Zijn goede schaakvriend Jan Werle verklaart Smeets voor gek. „Hij vindt het achterlijk dat ik geen professionele ambities heb. 'Je moet het in ieder geval proberen', zegt hij steeds. Maar ik vind het prettig om mijn stu die rechten af te maken. Dan heb ik in ieder geval een back up, mocht het schaken uitein delijk op niets uitiopen." Hoe het met de studie staat? „Ik ben op school eigenlijk heel lui. En tijdens Corus had ik eigen lijk colleges straf- en proces recht moeten volgen. Maar het schaakbord trekt momenteel meer. Ik ben de afgelopen vijf maanden in blakende vorm. Heb in die korte periode toch maar even drie grootmeester normen gehaald en 60 Elo-pun- ten gewonnen. Dat had ik echt niet verwacht." Nu Smeets zijn eretitel binnen heeft, verwacht hij in de toe komst meer uitnodigingen voor toernooien te ontvangen. „Maar voor de rest voel ik me niet ineens heel anders. Ik ben nog steeds dat kleine mannetje hoor", meent de 1.93 meter lange schaker. „Zo heb ik me bijvoorbeeld nog nooit voor een Nederlands kampioen schap gekwalificeerd. Ik heb dus nog veel te bewijzen." Met 6,5 punten uit negen partij en staat Smeets voorlopig derde in de C-groep van Córus. Hij volgt leider Sipke Ernst (7,5) en Magnus Carlsen (7) op de voet. Met een bezoekje aan de film 'The Last Samurai' en wat bier tjes heeft Smeets gisteravond kunnen genieten van zijn pres tatie. Al kan 16-jarige Daniël Stellwagen deze week ook Van Wely en Timman winnen Viswanathan Anand heeft gis teren in Wijk aan Zee een voorschot genomen op de eindzege in het 66ste Corus- schaaktoemool Terwijl de In dische grootmeester zelf een prachtige aanval van Vladimir Kramnik wist af te slaan (re mise), verslikte Anands naaste belager Michael Adams zich lelijk in Loek van Wely. Met nog vier ronden te gaan heeft de titelverdediger een punt voorsprong op Adams en Pe ter Leko en zelfs anderhalf punt of meer op de rest van het veld. De Nederlandse schaakfans beleefden een glorieuze dag in Wijk aan Zee. Ivan Sokolov verloor tijdens de negende speelronde weliswaar van Alexei Sjirov, maar zowel Jan grootmeester worden en Smeets binnen een vloek en een zucht uit de geschiedenis boekjes schaken. „Maar dan Timman als Loek van Wely wisten de tegenstander tot op gave te dwingen. Voor de ko- ningsaanval die Barejev te machtig werd, kreeg Timman zelfs applaus van het aanwezi ge publiek. Een zeer onge woon eerbetoon als andere partijen nog bezig zijn. Ook Van Wely kan vandaag met een prima moraal van de laatste rustdag genieten. De Nederlands kampioen had 96 zetten en bijna zeven uur spe len nodig om Adams de keel dicht te knijpen. Met vijf pun ten deelt de 31-jarige Tilbur- ger de vierde positie met Kramnik, Svidler en Topalov. Timman ontworstelde zich aan de 14de en laatste plaats en deelt nu stek 11 met de Chinees Zhong Zhang. ben ik toch even de jongste grandmaster van Nederland ge weest", grapt Smeets. „Dat pak ken ze me niet meer af." rotterdam/gpd/anp - Robin van Persie zette gistermiddag rond het middaguur zijn mo biele telefoon uit en besloot hem maar meteen de eerste da gen niet meer te gebruiken. De 20-jarige aanvaller van Feyen oord schrok er van dat Feyen oord zijn mogelijke transfer naar Arsenal publiek had ge maakt. De hele wereld viel over hem heen. De speler is al maanden op de hoogte van de belangstelling en heeft daar goed mee kunnen omgaan. Van Persie hield de kaken op elkaar. Voor Feyenoord zal een vertrek van de 'eigen kweek' Rotter dammer een nieuwe klap zijn. Robin van Persie groeide op in het hart van de stad, leerde voetballen op de pleintjes in de buurt van de Javastraat in Kra lingen en was zo trots als het maar kon dat hij op zijn acht tiende jaar al met Feyenoord de UEFA Cup won. In de jeugd was hij spits of schaduwspits, maar in het eer ste elftal moest hij genoegen nemen met een rol aan de zij- Robin van Persie. Feyenoord lijkt zich al te hebben neergelegd bij zijn vertrek. Foto: ANP/Robert Vos kant van het veld. Slechts één periode mocht hij zich etaleren als schaduwspits. Dat was vorig jaar na terugkeer uit het trai ningskamp op de Canarische eilanden. Het was meteen zijn beste periode van het hele sei zoen. Van Persie vond in een vrije rol gemakkelijk het net en bleek ook al net zo'n fraaie vrije trap te bezitten als Pierre van Hooij- donk, die hem de ballen vanaf de rechterkant liet trappen. In die fase zaten de scouts van Ar senal wekelijks op de tribune en raakten ze gecharmeerd van de techniek die Van Persie bezit. Arsène Wenger is zelf nog niet naar Nederland gekomen om het grote Feyenoord-talent te zien. Maar in de tussentijd is de succesvolle manager van Arse nal wel alles te weten gekomen van zijn eventuele aankoop. Hij is op de hoogte van de proble men die Van Persie heeft gehad bij Feyenoord en hij weet dat de voetballer een eigenzinnig karakter heeft. Daar ligt tegelij kertijd ook de uitdaging voor Wenger. De beste Franse voetballers die hij in de loop der jaren bij Arse nal heeft binnengehaald waren jongens met een gebruiksaan wijzing. Thierry Henry, Nicolas Anelka, Robert Pires, Patrick Vieira en Silvain Wiltord waren in hun jeugd stuk voor stuk straatvoetballers met eigen wet ten. Voordat ze bij Arsenal kwa men, zaten ze op de bank of waren ze anoniem; Vieira zat op de tribune bij AC Milan, Henry was reserve bij Juventus. Op Highbury groeiden ze uit tot toppers. Wat ze gemeen heb ben is dat ze allemaal een fabel achtige techniek bezitten en het voetbal over de grond spelen. Dennis Bergkamp heeft die om slag bij Arsenal teweeg gebracht en daarop heeft Wenger voort geborduurd. Feyenoord lijkt zich te hebben neergelegd bij een vertrek van Van Persie. Door gisteren via de eigen media, de Feyenoord- krant, de publiciteit te zoeken, werden de fans al een beetje voorbereid op de dingen die komen gaan. Bij Arsenal keken ze op van die actie, omdat de clubs er nog niet uit zijn. Wen ger ergert zich aan de publici teit rond de mogelijke transfer van Van Persie. Wenger geeft Feyenoord de schuld van alle commotie die (ook) in Enge land is ontstaan. „Wij praten nooit over trans fers, alleen als de deal rond is", aldus de Fransman. ,,A1 het commentaar in deze zaak is af komstig van Feyenoord. Wij willen daar niets mee te maken hebben." Volgens berichten in de Engelse media heeft Feyen oord een bedrag van 5 miljoen pond (ruim 7 miljoen euro) voor Van Persie gevraagd. Sluiter en Verkerk ook uit dubbeltoemooi Raemon Sluiter en Martin Verkerk zijn bij de Australian Open in Melbourne ook in het dubbelspel in de eerste ronde uitgeschakeld. De beide ten- nisvrienden verloren van het gereputeerde Franse duo Mi chael Llodra/Fabrice Santoro, vorig jaar winnaar van de titel. Het werd 6-2 7-6 (tiebeak 7-5) voor de Fransen. Na dit verlies kunnen Sluiter en Verkerk uit Melbourne naar Nederland terugkeren. Gisteren hadden ze htm enkelspel al verloren. Na enkele dagen rust, waarin Verkerk wil herstellen van de virusinfectie die hij in Sydney opliep, zullen zij zich op gra vel gaan voorbereiden op de Davis-Cupwedstrijd tegen Ca nada in Maastricht nam hij te weinig rust, waar door zijn resultaten op de in- doortoernooien dramatisch wa ren. „Dat is een goede les ge weest." Nu last Schalken gedurende het seizoen enkele rustpauzes in. Na de Davis-Cupontmoeting met Canada, begin februari, vertrekt hij met Ricky een paar dagen naar het Zwarte Woud. „Even geen racket aanraken, het hoofd fris maken. Dat heb ik nodig. Dit seizoen zullen er meer van die mini-vakanties komen." UITSLAGEN BADMINTON Bangkok. Thailand Open. Eerste ronde, mannen: Palyama (Ned) - Vivat- patanakul (Tha) 15-5 15-11. Eerste ronde, vrouwen: Meulendijks (Ned) - Ooi Yu Hang (Mal) 11-1 11-0, Jan Soo Young (Kor) - Beenhakker (Ned) 11-4 5-11 11-7. BASKETBAL ULEB Cup. Groep A, mannen KK Zagreb (Kro) - Amsterdam Astronauts (Ned) 90-78 (43-29), Real Madrid (Spa) - Akedemik Sofia (Bul) 82-71 (33-24), Breil Milaan (Ita) - Skyliners Frankfurt (Dui) 69-68 (38-29). 1. Breil Milan 9-16, 2. Real Madrid 9-12, 3. Akademik Sofia 9-12, 4. Skyliners Frankfurt 9- 10, 5. KK Zagreb 9-4, 6. Amsterdam Astro nauts 9-0. Groep E, mannen Eiffel Towers Nijmegen (Ned) - BC Makedo- nikos (Gri) 78-62 (45-33), Le Mans Sarthe (Fra) - KK Bud. Podgorica (SMo) 78-67 (35- 34), BS/E Braunschweig (Dui) - Estudiantes Madrid (Spa) 77-85 (46-40). Stand: 1. Estudiantes Madrid 9-16, 2. Le Mans Sarthe 9-10, 3. BC Makedonikos 9-10, 4. KK Bud. Podgorica 9-8, 5. Eiffel Towers Nijmegen 9-6, 6. BS/E Braunschweig 9-4. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3307, 20 januari 5, 6, 7, 12, 21, 24, 25, 27, 28, 29, 34, 39. 48,51,52,58, 64,65, 73,78. (Onder voorbehoud van typefouten) SCHAKEN Wijk aan Zee. 66e Corustoernooi. Grootmeestergroep A, negende ronde: Van We ly (Ned) - Adams (Eng) 1-0, Barejev (Rus) - Timman (Ned) 0-1, Sjirov (Spa) - Sokolov (Ned) 1-0, Kramnik (Rus) - Anand (Ina) 1/2- 1/2, Zhong (Chn) - Topalov (Bul) 1/2-1/2, Svidler (Rus) - Leko (Hon) 1/2-1/2, Bologan (Mol) - Akopian (Arm) 1-0. Stand: 1. Anand 6,5, 2/3. Adams, Leko 5,5, 4/7. Van Wely, Svidler, Topalov, Kramnik 5, 8. Sjirov 4,5, 9/10. Bologan, Akopian 4, 11/12. Timman, Zhong 3,5, 13/14 Sokolov, Barejev 3 Grootmeestergroep B, negende ronde: Stellwa gen (Ned) - Tiviakov (Ned) 1-0, Van der Wiel (Ned) - Nijboer (Ned) 1-0, Stefanova (Bul) - Fressinet (Fra) 1/2-1/2, Nakamura (VSt) - Bru- zon (Cub) 1-0, Hamdouchi (Mar) - Granda Zu- niga (Per) 1/2-1/2, Lobron (Dui) - Dominguez (Cub) 1/2-1/2, Naiditsch (Dui) - Zu Chen (Chn) 0-1. Stand-. 1. Fressinet 6,5, 2. Dominguez 6, 3/4. Naiditsch, Bruzon 5, 5/8. Stellwagen, Van der Wiel, Nakamura, Granda Zuniga 4,5, 9/12. Tiviakov, Zu Chen, Hamdouchi, Lobron 4, 13. Nijboer 3,5,14. Stefanova 3. Grootmeestergroep C, negende ronde: Werle (Ned) - Peng (Ned) 1-0, Etmans (Ned) - Smeets (Ned) 0-1, Barendse (Ned) - Ernst (Ned) 0-1, Lanchava (Ned) - Lahno (Oek) 1/2- 1/2, Janssen (Ned) - Popov (Rus) 1/2-1/2, Ga- goenasjvili (Geo) - Pavlovic (Smo) 1/2-1/2, Pa- vasovic (Slo) - Carlsen (Noo) 1-0. Stand. 1 Ernst 7,5, 2. Carlsen 7, 3. Smeets 6,5, 4/5. Gagoenasjvili, Pavlovic 5,5, 6/7. Werle, Lahno 5, 8/11. Lanchava, Janssen.-Popov, Pavasovic 4,5, 12. Peng 2, 13/14. Barendse, Etmans 0,5. Melbourne. Australian Open, 11,8 miljoen eu- Mannen enkelspel, tweede ronde: Schalken (Ned/16) - Ferrer (Spa) 6-2 6-2 5-7 6-1, Rod dick (VSt/1) - Ulihrach (Tsj) 6-2 6-2 6-3, Agas si (VSt/4) - Berdych (Tsj) 6-0 6-2 6-4, Gros- jean (Fra/9) - Gambill (VSt) 6-4 6-3 6-2, Kuer ten (Bra/19) - Ljubicic (Kro) 7-5 6-7 6-4 6-3, Dent (VSt/27) - Chela (Arg) 3-6 6-4 4-6 7-6 7- 5, Enqvist (Zwe) - Beck (Slw) 7-5 4-6 6-3 6-4. Patience (Fra) - Davydenko (Rus) 7-6 6-7 6-3 6-2, Hrbaty (Slw) - Gaudio (Arg) 6-1 7-5 6-0, Blake (VSt) - Lapentti (Ecu) 6-3 7-6 2-6 6-1, Melzer (Oos) - Blanco (Spa) 6-3 6-4 6-3, Escu- dé (Fra) - Soderling (Zwe) 6-3 7-6 6-4, Martin (VSt) - Karlovic (Kro) 7-6 7-6 7-6, Safin (Rus) - Nieminen (Fin) 7-6 6-4 4-6 6-4. Vrouwen enkelspel, tweede ronde: Henin-Har- denne (Bel/1) - Pin (Fra) 6-1 6-4, Mauresmo (Fra/4) - Cervanova (Slw) 6-0 6-2, Daniilidou (Gri/19) - Black (Zim) 3-6 6-0 6-1. Schaul (Lux) - Bovina (Rus/21) 6-4 6-3, Mandula (Hon) - Maleeva (Bul/24) 6-7 6-2 6-3, Koez- netskova (Rus/30) - Antonella Serra Zanetti (Ita) 7-6 6-4, Zuluaga (Col/32) - Diaz-Oliva (Arg) 6-3 6-4, Craybas (VSt) - Jankovic (SMo) 6-4 2-6 8-6, Medina Garrigues (Spa) - Fedak (Oek) 6-2 2-6 6-3, Kapros (Hon) - Stosur (Aus) 6-3 6-1, Santangelo (Ita) - Schett (Oos) 7-6 0- 6 6-3, Davenport (VSt/5) - Loit (Fra) 6-3 3-6 6- 0, Zvonareva (Rus/11) - Czink (Hon) 7-5 6-4, Pratt (Aus) - Morigami (Jap) 1-6 6-3 6-3, Gran ville (VSt) - Dominikovic (Aus) 6-2 2-6 6-1. VOETBAL Oefenwedstrijd FC Utrecht - Schalke'04 0-0. Rheden - Vitesse 0-7 (0-3). Doelpunten: Rink 3 (waarvan 1 strafschop), Hofs 2 (waarvan 1 strafschop), llic, Zongo. WIELRENNEN Adelaide. Tour Down Under. Eerste etappe, start en finish in Adelaide: 1. McEwen (Aus) 50 km in 1.02.19, 2. Kemna (Ned), 3. Renshaw (Aus), 4. Brown (Aus), 5. Vogondy (Fra), 6. Portal (Fra), 16. Van Katwijk, 19. Pronk, 23. Smink, 24. Van der Ven, 26, Ten Dam, 33. Van Duimen, 68. Jonker, 70. Engels, 80. Vierhouten. AT iet lang geleden verkondig- IV de de baas van de interna tionale volleybalwereld, Acosta, dat het goed voor de sport zou zijn als de volleyballende vrou wen strakker zittende kostuum pjes zouden gaan dragen. De saaie dracht van een ietivat lub berend shirt en een broekje was dermate ouderivets dat geen mens naar volleyballende vrou wen wenste te kijken. Tenminste, dat dacht de kleine, geslepen viezerik, overigens sa men met een kreng van een vrouw die zich overal, ongecon troleerd en door niemand tegenge sproken ook met deze materie be moeide. Vrouwen dienden zich meer bloot te geven, het ging immers niet alleen om de sport, neen, het betrof image en dus moesten bil len en borsten be ter zichtbaar zijn, want dan zou vrou wenvolleybal werkelijk aantrekkelijk worden. Er is enige tijd niets meer verno men van die enigszins aftandse, half-geile Mexicaan en zijn sub versieve, onsmakelijke waan ideeën. Gelukkig maar. Volleyballende vrouwen trekken aan wat ze zelf prettig en accep tabel vinden en laten zich niet leiden door de waandenkbeel den van met 'macht'spelende bobo's, die hun eigen waan bo ven gezond verstand laten gaan en hun eigen bekrompenheid omzetten in gedragscodes voor anderen. Na de viespeuk Acosta kwam de waarschijnlijk al behoorlijk de menterende voetbalbaas Blatter om de hoek. Deze Zwitser, toch al het symbool van gecorrum peerde macht, verordonneerde verleden week zijn vrouwelijke volgers ook in meer wulpse kle dij, want, zo dacht de Zwitserse vunzerd, dat zou goed zijn voor de kijkivaardigheid van het vrouwenvoetbal. Blatter wenste strakkere broek jes (dus beter zichtbare billen) en leuk getailleerde shirtje (dus meer boezem) en de reden waarom hij dat zei is even ver werpelijk als vunzig: hij heeft de ziekte van Acosta. Wat brengt machthebbers in sportorganisaties tot deze uit spraken? Freud kan hier waar schijnlijk een fijnzinnig en do delijk antivoord opgeven. Maar ik kan dat, met mijn huis-tuin en keuken-psychologie ook: het zijn viezerikjes die verblind door het schijnsel van hun macht heen heimelijke verlangens uit hun getormenteer de privé-leven wil len overbrengen op de sportwereld, waarin zij, God mag weten waar om, op een leiding gevende troon zijn komen te zitten. Acosta en Blatter zijn zielige manne tjes, machtswellust telingen die hun (vrouwelijke) spor ters zien als Via- gra. In hun onbe holpen stumperigheid denken ze dat het tonen van vrouwelij- ke vormen de 'sport' aantrekke lijker maakt. Het is erg kwalijk dat deze pal jassen dit soort éjmerkingen mogen maken. Een objectief gerecht van wel denkende sporters zou een oor deel over hen moeten kunnen vellen. Hun enige straf ontzet ting uit hun ambt en terug naar het bestaan van nietige, klein geestige burgers zonder recht op welk extraatje dan ook. Lang leve het vrouwen volleybal. Wel te verstaan in de kleding die de vrouwen zelf kiezen. Lang le ve het vrouwenvoetbal. Met flin ke broeken en lekker wijd zit tende shirts. En verdoemenis voor de kleine viezerikjes. Wat, overigens, moeten we den ken van vrouwensportploegen waar men, om aandacht te ge nereren, geheel of gedeeltelijk it de kleren gaat? Iets voor later! Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21