.eiderschap S is goed oor werekT Jongeren laten referendum nog links liggen Leidsch Dagblad iek op State of the Union stgeestenaar ets jongste itmeester Boerenprotest Dochter voor kroonprins Noorwegen Leidsch Dagblad Laat koningin betalen voor vluchten Valkenburg Onderzoek naar naar dochters van Parmalat DE WERELD OM JE HEEN woensdag 21 JANUARI 2004 Leidsch Dagblad De uitvinder van de kunstnier (93) even terug in Leiden De innige band van Annelotte Hendriksen met het water Koken met en voor kinderen in de Uitkrant I 2/3' mmgmm ize correspondent liwmans NGTON - „De wereld ver ten goede, dankzij Ameri- eiderschap. We zijn niet ekomen om nu te wanke- let werk niet af te ma- Amerika niet had inge- waren de resoluties van nigde Naties niet meer dreigementen geweest, ie in Irak heeft Amerika raardig gemaakt en dat lede gezorgd voor de di- eke doorbraak in Libië." derde State of the Union president George [gelopen nacht zijn nzake Irak en gaf hij te- tijd de aftrap voor de ntsverkiezingen van 2 ber. Het gaat goed met aldus Bush. Democra- presidentskandidaten er in hun campagnes e voorverkiezingen op ird dat Bush het gezag VS in de wereld heeft nseld, en te weinig doet en te scheppen, de Amerikaanse presi- het land onder zijn lei- ip veiliger geworden, al hoewel het „valse hoop" is te denken dat het gevaar van ter rorisme is geweken. In dat ka der riep hij het Amerikaanse Congres op de overheid de rui mere bevoegdheden in de Pa triot Act voor de jacht op terro risten te verlengen. Ook benadrukte hij dat de be lastinghervormingen die hij sa men met het Congres heeft doorgevoerd, zorgen voor een sterke economie die blijft groei en. In de drie jaar dat Bush pre sident is zijn er 2,5 miljoen ba nen verloren gegaan in de VS, en kiezers zien dat als een zwak punt van Bush. De Democratische presidents kandidaten hebben vanmorgen de State of the Union flink be kritiseerd. Howard Dean sprak van een mislukte poging van de president om als een maat schappelijk betrokken en ge passioneerd leider over te ko men. „Hardwerkende Amerika nen prikken er doorheen." John Kerry zei dat Bush een an dere wereld voorspiegelt dan de wereld waarin de meeste Ame rikanen leven. John Edwards sprak in soortgelijke termen van de „Staat van de Twee Amerika's." Pyromaan krijgt drie jaar en tbs voorschoten/den haag - Drie jaar gevangenisstraf en tbs met voorwaarden heeft de Haagse rechtbank opgelegd aan de py romaan van Voorschoten. Daarnaast moet hij een aantal gedupeerden geld betalen om dat niet alle verzekeringen het volledige schadebedrag uitkeer den. De 27-jarige Voorschote naar die jaren achtereen zijn woonplaats onveilig maakte door keer op keer brand te stichten, was graag deze week al aan een therapie begonnen om met zichzelf in het reine te komen. De rechter gaf hem daarvoor gistermiddag geen permissie. De man moet eerst een paar jaar de cel in, daarna heeft hij nog tijd genoeg voor therapie, luidde het oordeel. Pagina R3 Benzineprijzen lopen hard op OPGERICHT 1 MAART 1860 irc Kok SATIRE Niet alle jongeren lieten het referendum links liggen. Maar alleen de moeder van deze jeugdige inwoner mocht stemmen. Foto: Hielco Kuipers Vanmorgen iets meer tegenstemmers in Warmond den haag - Marktleider Shell heeft vandaag voor de vierde keer sinds 1 januari de advies prijs voor benzine met één cent verhoogd. Een liter euro onge lood kost aan de pomp nu 1,199 eiirp. Op 1 januari wer den de benzineprijzen al 3,5 cent duurder door hogere ac cijnzen en heffingen. Een liter euro ongelood kostte toen 1,159 euro. De dieselprijs stijgt sinds de jaarwisseling minder hard en daalde tussentijds een keer. Een liter werd vandaag 0,4 cent duurder en kost nu 81,9 eurocent. Op 1 januari was dat 81,2 cent. De accijns op deze brandstof steeg begin dit jaar met 2,7 cent. „De markt is in stabiel", aldus een Shell- woordvoerder. Producent haalt COMMENTAAR ingin heeft humor. Zij de eigen familie smake- len om de snijdende hu- er het koningshuis. An- n de minister-president ünister van justitie zegt last te hebben van sati- le koninklijke familie op leemt. loezeming van Beatrix, gisteren tijdens haar zoek aan Thailand deed, ree redenen :r. De ko- ;eeft de na- inkijkje in privé-leven. en nu dat ten Bosch gepaste wordt gekeken naar de ;es die via razend popu- programma's als 'Kop- 1 van haar en andere le de koninklijke familie getoond. Goed te weten irogramma's de Oranjes razernij brengen. En weten dat de weerbaar- de koningin en haar fa- oot is. loezeming van Beatrix ondanks de lichtvoetig- b het onderwerp - toch piende staatsrechtelijke p. Want, uitgerekend de [•president en de minis- justitie hebben wel pro- met de satire die de ko- stekkers terug utrecht - Producent All-Line heeft kopers opgeroepen zwar te stekkers van het type 040-2 naar de winkel terug te bren gen. Uit een steekproef is geble ken dat de contactpennen kun nen loslaten en in het stopcon tact kunnen blijven hangen. Dit kan gevaarlijke situaties opleve ren, aldus de producent. Het gaat om een onbekend aantal, dat twee jaar geleden is ver kocht. De stekkers zijn herken baar aan de keurmerken van Kema en Cebec en aan de letter A die duidt op het merk. PvdA-raadslid was prostituee Amsterdam - Karina Schaap man, PvdA-raadslid in Amster dam, heeft begin jaren tachtig gewerkt als prostituee. Ook werkte zij voor de Satanskerk, de toen roemruchte seksclub op de Wallen. Karina Schaap man, onthult deze feiten zelf in haar boek 'Zonder Moeder' In haar boek beschrijft Schaap man, in 1960 geboren in Leiden en inmiddels zelf moeder van vier kinderen, hoe zij na de dood van haar moeder opgroei de in pleeggezinnen en later ging zwerven. Zo belandde zij in de prostitutie. Zij heeft over haar verleden bij haar kandi daatstelling als PvdA-raadslid gezwegen. in zee - De 18-jarige Jan mag zich sinds gisteren ;ste grootmeester uit de indse schaakgeschiede- smen. De inwoner van lest behaalde op het Co- mooi in Wijk aan Zee rde norm, genoeg voor men van de eretitel, diende in de negende nde van de grootmees- C af te rekenen met n Etmans. Hoewel er in het middenspel ïmeltje van maakte, was lerieure spel in de tijd ie toereikend voor het ;de winstpunt. Jan Tim- i Loek van Wely zorgden hoofdgroep voor meer Nederlands nieuws, schakers wonnen hun Jan Smeets. Foto: ANP partij. Van Wely bekleedt dank zij een fraaie zege op Michael Adams de gedeelde vierde plaats. Timman, die Jevgeni Ba- rejev overrompelde, ontdeed zich van de rode lantaarn. Vis- wanathan An and blijft de onbe twiste klassementsleider. Pagina Sport: Meer over Corus Chess ninklijke familie op de hak neemt Vorig jaar namen de bei de ministers de koninklijke fa milie uitdrukkelijk in bescher ming en waarschuwden zij dat het gezag van het koninklijk huis wordt aangetast door de spot die in een aantal tv-pro- gramma's met de Oranjes werd gedreven. Hoe discutabel die waarschu wing van Balkenende en Donner ook is, zij was er wel één met betekenis. Hier spraken niet al leen twee christen-de mocratische pleitbe zorgers van normbesef. Hier spraken in de eer ste plaats twee leden van het kabinet En het staats recht in ons land bepaalt dat ka binet en koningin, één zijn. De koningin heeft te vinden wat haar ministers bepalen. Zeker, dat is een ingewikkelde figuur. En in dit geval enigszins potsierlijk. Maar ze is inherent aan de constitutionele monar chie. Als het kabinet meent dat satire slecht is voor het konings huis, geeft het geen pas dat het koningshuis er vervolgens om gaat zitten lachen. Zo onder mijnde de satire niet het Hof, maar de eenheid van de kroon. Kees van der Malen door Eric de Jager warmond - Het liep vanochtend in War mond geen storm bij de stembureaus voor het referendum over de herindeling met Voorhout en Sassenheim. Alleen de stemmachine in het Lage Land, aan de overkant van 't Joppe, werd relatief goed bezocht, bij de overi ge tafels kwam tot tien uur nog geen drie procent van de kiesgerechtigden opda gen. „Bij normale verkiezingen is het druk ker", constateert burgemeester Vosjan van Warmond, die al vanaf half acht 's ochtends achter de stemtafel in het ge meentehuis zit. „Maar we zijn tot negen uur vanavond open, dus ik verwacht nog wel wat meer Warmonders." Zij hoopt ook dat de jongeren, die het referendum vanochtend bijna allemaal links lieten liggen, dan hun stem komen uitbrengen. Van de bijna 5000 inwoners van het dorp zijn er 4100 stemgerechtigd. Ieder een vanaf 16 jaar mag 'ja' of 'nee' intoet sen op de vraag 'Bent u voor een herin deling met Sassenheim en Voorhout?' Over de uitslag valt, net als over de op komst, nauwelijks een voorspelling te doen. Vanochtend lag het aantal voor- en te genstemmers bij de bureaus in het ge meentehuis en in sporthal De Geest on geveer gelijk, hoewel er iets meer War monders tegen de herindeling stemden, bleek bij navraag. Vosjan hoopt dat de opkomst in de loop van vanmiddag en vanavond nog aan trekt: „Nu krijgen we de kans te kiezen, dan moet je dat ook doen, vind ik." De burgemeester vindt ook dat haar dorps genoten voor de fusie moeten stemmen. „We redden het niet alleen en nu krijgen we de kans om zelf te kiezen met wie we samen willen gaan." Volgens Jan Sevenster van het platform 'Warmond Zelfstandig' is dat laatste juist een reden om tegen te stemmen: „Dan houd je het heft in eigen handen; deze optie kan altijd nog." Pagina R4: 'Ik ga er nog een middagje over nadenken' den haag/leidse regio - Tussen de zes- en zevenhonderd melkveehouders protesteerden gisteren in Den Haag tegen de Europese zuivelhervormingen die dalende melkprijzen tot gevolg hebben. De boeren, on der wie een stevige vertegenwoordiging uit de Leidse regio, overhandigden in gezelschap van actie-koe Hinke een verklaring aan minister Veerman van Landbouw. Die wees de veehouders overigens terecht. Volgens de minister moeten zij zich niet bezighouden met zaken waarvan 'het realiteitsgehalte beperkt is'. De Europese zuivelhervormingen zijn vorig jaar zomer vastgesteld en kunnen niet worden terugge draaid, verklaarde Veerman, tot grote teleurstelling van de actievoerders. Pagina R4: 'Elk jaar ben je al blij als je alle rekeningen kan betalen'.Foto: Henk Bouwman den haag/gpd - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) on derzoekt de betrokkenheid van Nederlandse bedrijven bij de uitgifte van obligatieleningen voor Parmalat. Het Italiaanse zuivelconcern is in opspraak geraakt door een boekhoud fraude, waarbij mogelijk 10 mil jard euro is verdwenen. Door de dreigende ondergang van Parmalat krijgen beleggers mo gelijk hun geld niet terug. De AFM werkt samen met de Italiaanse en Antilliaanse finan ciële toezichthouders. Het on derzoek van de AFM richt zich op de Nederlandse Parmalat- vestigingen. Het zuivelconcern heeft vier dochters in Neder land. Het gaat vooral om zoge heten postbus-bedrijven. De AFM onderzoekt de rol van de bedrijven bij het ophalen van tussen 5 en 6 miljard euro aan obligatieleningen voor Par malat. De vraag rijst of Neder landse bestuurders van de postbus-bedrijven aansprake lijk zijn nu de schulden waar schijnlijk niet meer worden af gelost. oslo/gpd - De Noorse kroon prinses Mette-Marit is vanoch tend bevallen van een meisje. Het koninklijk paleis heeft dat gemeld. Moeder en kind maken het goed. 's Nachts waren de weeën begonnen. Het kersver se prinsesje kan de eerste ko ningin in de Noorse geschiede nis worden. Een wet die vrou welijke erfgenamen van de troon uitsloot, werd in 1980 ge schrapt. Mette-Marit en Haak on (beiden 29) trouwden in 2001. Ze hadden samen nog geert kinderen. Mette-Marit heeft wel een zoon uit een eer dere relatie, maar die komt niet in aanmerking voor de troon, Wij gaan zorgvukjg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant beft u nadere rtwmabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaing is mqn hank-gironijrima- Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Personeel vliegkamp biedt minister Kamp reddingsplan aan door Annelieke Slappendel valkenburg - De koningin en het kabinet moeten een reële prijs gaan betalen voor het ge bruik van vliegkamp Valken burg. Dat is een onderdeel van het reddingsplan 'Nieuw even wicht' dat het personeel van het vliegkamp vanochtend aan mi nister Kamp van defensie heeft gepresenteerd. Kamp wil Valkenburg sluiten en de Orion-patrouillevliegtuigen verkopen om zo 730 miljoen euro te besparen. Personeel van het marinevliegkamp heeft zelf becijferd hoe er in de komende tien jaar 555 miljoen euro kan worden bezuinigd zónder het vliegveld te sluiten en zónder de Orions te verkopen. Het personeel van Valkenburg is ervan overtuigd dat een der gelijke besparing mogelijk is. In het reddingsplan moeten er op het vliegveld ook commerciële vluchten landen. Verder moe ten de Orions samen met ande re landen worden geëxploi teerd. Daarnaast moet er een Europees opleidings- en onder- houdscentrum komen en moet Valkenburg tegen lagere kosten gaan draaien. Het vliegkamp wordt in het plan ook een luchtvaartbedrijventerrein. De Tweede Kamer dwong Kamp vorig najaar Valkenburg nog zeker een jaar open te hou den en ondertussen goed te on derzoeken of er geen alternatie ven zijn. De Kamer denkt zelf aan samenwerking in een mul tinationale maritieme patrouil- legroep. Kamps onderzoek is bijna af en zal naar verwachting tot de conclusie leiden dat slui ting en verkoop nog altijd de beste opties zijn. Duitsland heeft serieuze belangstelling voor de Orions.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1