REGIO Holtlant dreigt met gang naar de rechter Reken maar! 'Elk jaar ben je blij als je alle rekeningen hebt kunnen betale 'Ik ga er nog even een middagje over nadenken' Leiderdorpse politici balen van vertraging woonzorgcomplex Leiderdorp akkoord m plan Schansen en Dre\ OP ONZE PRIJZEN KUNT U VERTROUWEN! r??*J Literatuurcursus in Oegstgeest oecstoeest - De Oegstgeestse bibliotheek geeft een cursus over literatuur voor wie meer wil weten over nieuwe of onbe kende' schrijvers, hun achter gronden en hun manier van schrijven. De cursus begint op donderdagochtend 12 februari en bestaat uit vier wekelijkse bijeenkomsten in het biblio theekgebouw aan de Floralaan 50. Opgeven kan bij de infor matiebalie in de bieb. EHBO-cursussen in Zoeterwoude regio - De EHBO-vereniging Meerburg in Zoeterwoude be gint binnenkort weer met EHBO-cursussen. Het gaat om vijftien lessen op dinsdagavon den van 20.00 tot 22.00 uur. EHBO-vereniging Meerburg trekt cursisten uit de hele regio. De lessen zijn in de Bemardus- school in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Voor informatie en aan meldingen kan contact worden opgenomen met secretaris Hans van Vliet van de vereni ging: 071-5897847. Jongetje aangereden alphen aan den run - Op de Wilhelminalaan in Alphen aan den Rijn is gisteren tegen de avond een jongetje op zijn fiets onder een bestelbus terecht ge komen. De 18-jarige bestuurder van het busje verklaarde dat de jonge fietser plotsklaps naar links slingerde. Het jongetje is naar het ziekenhuis gebracht. Leiderdorp wil Vronkenlaan ontzien leiderdorp - De Leiderdorpse politici willen de bewoners van de Vogelwijk de helpende hand bieden. De eensgezinde raads commissie ruimtelijke ordening dwong wethouder Molkenboer gisteravond een oplossing af voor de steeds drukkere Vron kenlaan. De bewoners vrezen het mo ment, dit voorjaar, dat de Laan van Ouderzorg voorgoed dicht gaat voor verkeer. Nog meer auto's rijden dan over de Vron kenlaan. Wat het gemeentebestuur gaat doen is niet duidelijk. De Vron kenlaan en in het verlengde daarvan de Van Poelgeestlaan zijn onlangs opnieuw ingericht, met als doel om auto's af te remmen. Dat is op de Vronken laan mislukt. PvdA'er McDaniel suggereerde daarom om de weg niet langer als voorrangsweg te bestempelen. Volgens een aan tal politici moeten er meer drempels komen. Anderen be pleiten een verkeerstelling. De politici steunden daarmee het verzoek van Jan Lohmeijer, voorzitter van de Contactgroep Vogelwijk. „Het begint ons dui delijk te worden dat wij met al het verkeer te maken krijgen dat elders wordt geweerd", zei hij. Sinds de Van der Valk Bou- m an weg in één richting is afge sloten en de Van der Marck- straat versmald is, is het er veel drukker geworden. Het afslui ten van de Laan van Ouderzorg maakt het alleen maar erger, vreest Lohmeijer. woensdag 21 januari 2ol Bewoners Leiderdorpse woonwijk voelen zich klem gezet wegens vertraging Tracébesluit door Janneke Dijke leiderdorp - De bewonersvereniging Holtlant voelt zich gedwongen bij de rechter bezwaar te maken tegen de veranderingen in de omgeving van de Leiderdorpse woonwijk. Holtlantvoor- zitter Ton van der Wekken dreigde daar gister avond mee tijdens de raadscommissie ruimte lijke ordening. Oorzaak van de onduidelijkheid is het Ont werp Tracébesluit (OTB) voor rijksweg A4 dat nog steeds niet ter inzage ligt. Het document is inmiddels al een jaar of twee klaar, maar zolang de ministers van verkeer en waterstaat en vrom het niet getekend hebben, is het niet geldig. Peijs van verkeer en waterstaat zette haar handtekening vorig najaar, maar Dekker van vrom laat nog op zich wachten. Volgens de Leiderdorpse wethouder Molkenboer on dertekent ze het document eind deze maand, maar omdat hij al zo vaak een datum heeft voorspeld, gelooft niemand hem meer. Zolang het OTB niet ter inzage ligt, kan Lei derdorp niets doen met het voorontwerpbe stemmingsplan voor het gebied rond de snel weg. Om de verdiepte aanleg van de A4 te kunnen betalen moet Leiderdorp twee woon wijken en twee bedrijventerreinen aanleggen, vastgelegd in het W4-plan dat 18 miljoen euro moet opbrengen.. De veranderingen in het dorp zijn zo ingrijpend dat een nieuw be stemmingsplan noodzakelijk is. De bewoners van Holtlant voelen zich klem gezet. „Er is geen helder juridisch kader zo lang het voorontwerpbestemmingsplan er niet is", zei voorzitter Van der Wekken. Voor de zaken die niet kunnen wachten begint Lei derdorp nu vrijstellingsprocedures, zoals voor de aanleg van een weg parallel langs de snel weg en een nieuw uitvaartcentrum van Mo- nuta. „We hebben geen enkele waarborg dat er rekening gehouden wordt met Holtlant, en we worden dus in een situatie gedwongen die we niet hebben gezocht." Volgens wethouder Molkenboer hoeft Holt lant helemaal niet naar de rechter te stappen, omdat hij van mening is dat hij hun wensen allang heeft toegezegd. „We hebben u toezeg gingen gedaan over vrachtwagen-vrije wegen en over geluidsschermen. Ik zou hier geen bezwaar tegen maken, want hoe langer de pa rallelweg uitblijft, hoe moeilijker het voor u wordt." Van der Wekken is blij verrast met deze toe zegging in het openbaar. Tot nu toe wethouder volgens hem een slag om „Ik heb niets tegen een pragmatisch heid die alvast dingen gaat regelen, n moeten wel voldoende waarborgen he Van een meerderheid van de polit Molkenboer de voorbereidingen voor rallelweg en het pand van Monuta tr bleek gisteravond. De WD en BBL s tegen het voorbereidingsbesluit voor Zij willen eerst antwoord hebben op die de WD in december stelde. In de daarvan stapte WD-commissielid Van op na een aanvaring met de wethoude Protesterende boeren trekken vreedzaam door Den Haag door Marieta Kroft den haag/regio - „Geef een ambtenaar het salaris van ig8o. Haal er een kwart vanaf en zeg dat ze daarvan 6o procent kun nen terugverdienen door op voortaan ook op atv- en zaterda gen te gaan werken. Kun je het je voorstellen?", vraagt de Stompwijkse melkveehouder Daan Kerkvliet. „Nederland zou te klein zijn. Maar voor ons, melkveehouders, is het de bitte re realiteit. Wij moeten het alle maal maar pikken." Niet dus. De 39-jarige ondernemer is deze dinsdag naar Den Haag gegaan om met 6oo a 700 collega's te demonstreren tegen de Europe se landbouwhervormingen die dalende melkprijzen tot gevolg hebben. Er is politie te paard en politie op de motor. Maar ongeregeld heden zijn er niet in hartje Den Haag. De boeren op het bin nenplein van het ministerie van landbouw demonstreren vreed zaam met spandoeken. Ze flui ten op schelle protestfluitjes. Protestkoe Hinka doorstaat alle herrie, net als de kalfjes. Peter ten Hoeve, voorzitter van de Nederlandse Melkveehou ders Vakbond (NMV), maakt minister Veerman duidelijk dat de melkveehouders de hervor mingen van het Europese zui velbeleid, waartoe de gezamen lijke landbouwministers in juni besloten, afkeuren. „De helft van de veehouders redt het door de verdere prijsdalingen van de melk niet meer." De NVM, de organisator van de ac tie, wil een andere koers: niet die van schaalvergroting, maar die van productiebeperking, zo dat de prijs voor een liter melk omhoog gaat. Ook boeren in Duitsland, België, Frankrijk, Spanje, Italië en Engeland pro testeren vandaag. De Leidse regio is goed vertegenwoordigd'bij de protestactie van boeren tegen de Europese landbouwhervormingen. Links Frank Winters uit Oud Ade, daarnaast dorpsgenoot Koos Pennings en - met witte trui - Daan Kerkvliet uit Stompwijk. „Boer zijn is een roeping." Foto: Henk Bouwman Maar minister Veerman kan de boeren in Den Haag niet blij maken. „U heeft niets aan mooie praatjes. Wat besloten is, is besloten. Pas je aan. Maak gebruik van de mogelijkheden." Er klinkt boegeroep en gefluit. Er zijn veel jonge boeren, man nen die niet weten of ze er goed aan doen om boer te blijven. Kerkvliet (39) heeft sinds drie jaar een melkveebedrijf. „Elk jaar ben je al blij als je alle reke ningen kunt betalen. Het is soms moeilijk om gemotiveerd te blijven." Stoppen ziet hij niet zitten. „Dan moet ik na ver koop afrekenen met de bank, de belasting en de familie. Ik houd nog niet eens geld voor een simpel rijtjeshuis over. Bo vendien kan boer een pracht beroep zijn. Je bent vrij. Het is alleen jammer dat niemand wil begrijpen dat we niet kunnen worden gemist." Kerkvliet legt uit dat de boeren gratis beheerders van het wei delandschap zijn. „Als Staats bosbeheer het eenmaal in han den heeft, wordt het een ruige bende en iedere belastingbeta ler betaalt er nog flink aan mee ook." Bovendien scheppen boeren werkgelegenheid en moeten ze aan zoveel e doen om melk te pro( dat het 'melk is met Bo rantie'. Een lange rij trekt vei van het ministerie dwa de stad naar het gebouw Tweede Kamer. De houders zijn uit alle hoi het land gekomen. Leidse regio is goed v woordigd. De veehoudi Pennings (39) en Frank (40) uit Oud Ade zijn omdat ze toezeggingen minister verwachtten, een noodkreet te slaki niemand wat doet, j zeker niets", zegt Ook hij ziet de toekom ber in. Nu al zit de mell cent onder de kostprij blijft ook hij boer. „He roeping." De 18-jarige Oppelaar uit Roelofare kijkt ernaar uit om vriend een boerenbe runnen. Ze 'emigreren' naar Groningen. „Daar tere uitbreidingsmo den." Jan Versteegen van Rustdam in Zoeterwoi 52 jaar. Deze tijd vi moeilijk voor boeren, sluiten over het Europ velbeleid mogen dan x men zijn. Onhoudbare ten, zoals deze, zijn draaien. En daarom hier." Hij betreurt het grootste belangenoq voor boeren, LTO-Ne zich niet heeft aangesl het protest. „De meest boeren zijn hier. De LI minister zijn twee hai een buik. Dat is verscl jammer." Op het plein bij de Twi mer wacht de menigte gename verrassing: sn roggebrood. Terwijl del ge magen worden gevu handigt NMV-voorzitt Hoeve vice-voorzitter Vlies van de vaste kaï missie voor landbouw, klaring. Het is twee weest. Tijd om te gaan, koeien wachten. door Eric de Jager vervolg van voorpagina warmond - Om half acht pre cies brengt CDA-fractievoor- zitter Lydia van Kempen de eerste Warmondse referen- dumstem uit. Zij drukt de lin- kerknop in: 'ja'. Het CDA heeft zich uitgesproken vóór het sa mengaan met de buren Sas- senheim en Voorhout, nadat alle mogelijke andere samen werkingsvormen in de omge ving waren afgeketst. Burge meester Vosjan, die even later haar eigen 'ja' intoetst, ziet het tevreden aan. Alle raadsleden in Warmond zijn gecharterd om een tafel in één van de stembureau's te bemannen. „Zo hoort dat, ik nam zelf als gemeenteraadslid ook altijd een dag vrij tijdens de verkie zingen." Maar even stellig als de eerste stemmers de linkertoets be roeren, zo overtuigd drukken degenen die na half acht het gemeentehuis binnendruppe len de rechterknop in. Zoals Jan Sevenster, die met het platform Warmond Zelfstandig stevig campagne voerde tegen de herindeling. Hij krijgt stern- nummer 13 van Vosjan. Maar achter dat ongeluksgetal moet hij geen opzet zoeken, zegt de burgemeester er lachend bij. Volgens Sevenster kan War mond best zijn eigen boontjes doppen, als het bestuur maar niet te hoog van de toren blaast. „We zijn geen grote stad, dus moeten we ook geen grote stad willen spelen. War mond heeft zich verslikt in een paar te grote projecten, zoals het sociaal-cultureel centrum. Maar dat moeten we ook zelf oplossen." Veel bezoekers van het ge meentehuis weten tot een hal ve seconde voor hun stem nog niet goed wat ze moeten kie zen. „Ik kom later wel weer te rug, ik ga er nog even een mid dagje over nadenken", meldt een twijfelaar. „Ik stem tegen, omdat we zo slecht zijn voor gelicht", zegt een Warmondse. „Ik stem voor, omdat we an ders door Leiden worden op gevreten", stelt dorpsgenoot Stigter daar tegenover. Hij wil nog wel even kwijt dat hij mi nister Remkes van Binnen landse Zaken niet zo handig vindt: „Die zei gisteren dat hij weinig waarde hecht aan een referendum. Dat helpt ook niet echt, dan denken mensen sneller: het heeft toch geen zin, ik ga niet." Voor een aantal dorpsbewoners maakt het niet uit wat Remkes te vertellen heeft, zij bezoeken het ge meentehuis voor andere za ken. „Stemmen? Is dat van daag dan?" Opvallend is ook de grote hoe veelheid Warmonders die ei genlijk liever op een samen gaan met Oegstgeest hadden gestemd in de bureau's in sporthal De Geest, zorgcen trum Liduina of het gemeente huis. Voor Sassenheim voelen ze nog wel wat, maar met Voorhout hebben maar weinig Warmonders iets op. Burgemeester Vosjan gaat in tussen onverdroten voort met het enthousiast uitdelen van stembriefjes. En bananen- schuimpjes. Voor de kleintjes heeft ze een zak schuimpjes mee van huis genomen. Bij voorgaande verkiezingen hiel pen de snoepjes de opkomst verhogen: kinderen namen hun moeders mee naar het stembureau, omdat zij een lek kernij kregen. De uitslag wordt vanavond rond tien uur verwacht. Als laatste komt vanavond de sco re uit de Boterhuispolder bin nen. Daar kon worden ge stemd bij watersportvereni ging Vennemeer. Voor de be woners van de polder staat meer op het spel dan een her indeling bij Voorhout en Sas senheim: zij willen graag ver huizen naar de gemeente Al kemade. Op 26 januari moet de gemeenteraad zich, met de referendumuitslag in de hand, uitspreken over de herinde ling. De stemverhouding tot nu toe: zes voor, vijf tegen. (advertentie) Voordeelmarkt leiderdorp - De Leiderdorpse politiek baalt ervan dat het woonzorgcomplex voor oude ren zo lang op zich laat wach ten. De gemeente zou haast maken met dit plan, maar om dat de financiering niet rond komt gebeurt er nogniets. Tij dens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening uitten alle politieke par tijen gisteravond deze frustra tie, maar een harde eis aan wet houder Molkenboer om het plan rond te breien bleef uit. CDA'er Laman vroeg het colle ge 'alles uit de kast te halen om op zo kort mogelijke termijn duidelijkheid te scheppen'. PvdA'er McDaniel vroeg zich af of een onderzoek naar de oor zaak van de vertraging zou hel pen, en WD'er Goossens her haalde het partijstandpunt dat het woonzorgcomplex er eerder moet zijn dan het sociaal cultu reel centrum. Zoals het ernaar uitziet, gaat dat niet lukken. Het sociaal cul tureel centrum aan de Van Die- peningenlaan kan in 2006 open, van het woonzorgcom plex aan de Cor Gordijnsingel kan op zijn vroegst in 2006 de bouw beginnen. De bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel moet namelijk verhuisd zijn naar de Van Diepeningenlaan, voordat het oude pand gesloopt wordt. Het woonzorgcomplex is zo duur omdat het op een plek komt te staan waar nu nog ge bouwen staan die nog niet ver sleten zijn. Zorgcentrum Dil lenburg en cultureel centrum De Muzenhof zijn nog niet af geschreven. In het woonzorg complex werken gemeente, Al gemene Woningstichting Lei derdorp (AWL) en Dillenburg samen. Ook de verdeling van de kosten is een probleem. Daarom opperde D66'er Louw om naar alternatieven te zoe ken. „Met oude gebouwen kun je een hele hoop doen." Dillen burg kan volgens hem wellicht gemoderniseerd worden. „On derzoek eens of er van die bouwsels nog wat te maken valt." Het woonzorgcomplex valt voortaan niet meer onder het Leiderdorpse Centrumplan. Dat plan bestond aanvankelijk uit veertien onderdelen, maar dat wordt teruggebracht naar drie: het sociaal cultureel cen trum, de Laan van Ouderzorg met de woontorens erlangs, en het centrumplein bij de Winkel hof. Dat betekent niet dat de andere projecten, zoals de be bouwing van de grond onder Sjelter, niet doorgaan. De ge meente vond het centrumplan te log en te onoverzichtelijk om goed aan de inwoners te kun nen uitleggen en beschouwt de andere onderdelen voortaan als zelfstandige plannen. door Janneke Dijke leiderdorp - Het vernieuwde plan voor de tweede fase van de opknapbeurt van de flats aan de Schansen en Dreven in Lei derdorp kan op goedkeuring van de gemeenteraad rekenen, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening. Wel vinden veel politieke partij en het riskant dat wethouder Molkenboer rekent op een mil joen euro aan subsidie van de provincie, terwijl hij die nog niet binnenheeft. 'Wishfull thinking' noemt BBL- raadslid Weller dat. De wethou der vindt dat hij geen gok neemt. „Tot aan dat miljoen is de dekking spijkerhard. Dat we geld krijgen is met zekerheid te stellen. Als het minder is dan we verwachten, moeten we be zuinigen op de binnenterrei nen. Molkenboer vroeg bij de pro vincie subsidie uit de pot Inves teringssubsidie Stedelijke Ver nieuwing (ISV). Voor de eerste fase van de opknapbeurt kreeg Leiderdorp al 1,15 miljoen eu ro. De gemeente deed ook een brief de deur uit waarin het om ISV-geld vroegvoor de sanering van de Kleine Zandput, waar naar de tennisbanen worden verplaatst. De gemeente investeert 4,5 mil joen euro in het plan. Dat is be stemd voor de inrichting van de openbare ruimte. De Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL), eigenaar van de flats, moet 34 miljoen euro ophoes ten. Wethouder Molkenboer vindt dat de gemeentelijke bij drage daarbij schril afsteekt en dat de raad niet moet zeuren. Desondanks hadden CDA, WD en BBL gisteravond twi de financiële onder van het plan. Pas na< kenboer had toegezegd ele gegevens ter inzag gen, kreeg hij een mee achter zich. Probleem fracties is dat in het niet staat hoeveel gi AWL van de gemeente hoeveel grond er aan meente wordt verkoch nanciële presentatie zi( gelijk uit", aldus WDÏ sens. „Het is een ond berekening en het ld geen kant." Volgens he gemeente in strijd met geld in uit de Wet Vo< Gehandicapten (WVC j kenboer bestrijdt dat. is in 1998 al apart gezel wordt niet onrechtm; zet. Jammer dat u mi het verkeerde been zet De politiek is vol lof vernieuwde plan, minder woningen wol sloopt dan aanvank| pland in de wijk langs lendaal. Alleen BBL vi helemaal geen flats mogen worden. De e van de renovatie, het| pen van de helft van bijna klaar. In april tweede fase. Twee bloli de Peppelschans en nenschans gaan tegen te, de rest van de v| wordt opgeknapt. Aanvankelijk zouden gesloopt worden. Op van de sloopflats komf torentjes met koopu en langs de Engelendi zen twee torens met I In de derde fase verdij deel van de Houtsi worden er in het achtej gebied woningen gebi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16