Reken maar! LEIDEN REGIO 'Een conciërge is een sociaal werker' 'Elke vijfjaar staat de Bollenstad op de agenda jorschotense pyromaan moet eerst de cel in, daarna in therapie Verpleeghuizen moeten snoeien Geen masterplan voor Havenkade R3 Stadspark aan Leidse Hooigracht Bussen stoten minder uit OP ONZE PRIJZEN KUNT U VERTROUWEN! "tJ woensdag 21 JANUARI 2004 ncy Ubert lAC/VOORSCHOTEN - De van Voorschoten' f haast hebben om met te beginnen om zijn ien op te lossen; de vindt dat hij eerst maar n tijdje moet zitten. Gis- veroordeelde de rechtbank de 27-jarige drie jaar gevangenis - tbs met voorwaarden, zou de brandstichter ikegesprek hebben bij een kliniek in Apeldoorn. Maar de Voorschotenaar moet eerst een poosje brommen. „Over een tijdje kijken we wel verder", aldus de rechter. 'Schuldig', luidt het oordeel van de rechtbank in de zaak tegen de pyromaan. De man had zelf ook al bekend dat hij jaren ach tereen met regelmaat een brand(je) stichtte. Een kerk aan de Bachlaan, het clubgebouw van hockeyvereniging Foresca- te, een monumentale boerderij annex gezondheidscentrum aan het Lindepad, auto's en woningen. Niets was nog veilig voor hem. „U heeft mensenle vens in gevaar gebracht", sprak de rechter. „Door uw toedoen is grote materiële schade gele den. Dat niet alleen. In heel Voorschoten en daar buiten heerste maatschappelijke on rust. Tientallen inwoners heb ben geruime tijd in angst geze ten." De officier van justitie had vijf jaar en tbs met dwangverple ging geëist. Een psychologe die als deskundige in de rechtszaak optrad, verklaarde dat die straf haar iets te gortig was. Boven dien was zij van mening dat er met de Voorschotense pyro maan wel te werken was. Hij zou gemotiveerd genoeg zijn om behandelingsafspraken na te komen. De man had de vorige zitting laten weten dat hij zo snel mo gelijk aan een therapie wil be ginnen om zijn jarenlange drugsverslaving aan te pakken. Hij had voor morgen een af spraak voor een intakegesprek bij de Pieter Roordakliniek in Apeldoorn staan. Die moet af gebeld worden. De Haagse rechtbank is van mening dat hij eerst maar een flink stuk van zijn gevangenisstraf moet uit zitten voordat hij opgenomen mag worden. Het Apeldoornse instituut is gespecialiseerd in de behandeling van verslaafde mannen die meerdere strafbare feiten hebben gepleegd, lang durig verslaafd zijn en intensie ve zorg nodig hebben. De rechter koos ervoor om de brandstichter geen dwangver pleging op te leggen. Hij hoeft daarom niet per se naar een ge sloten tbs-kliniek om aan zijn problemen te werken. Hij moet zich wel aan de eisen houden die de rechter aan haar straf maat heeft gekoppeld. Maxi maal twee jaar interne therapie, zo bepaalde de rechter. De man moet de therapie afmaken. Ook als dat betekent dat hij na die twee jaar nog ambulant onder behandeling blijft. Mocht hij zich niet aan de afspraken hou den, dan staan hem alsnog sancties te wachten. In totaal moet de Voorschote naar aan verscheidene gedu peerden zo'n 25.000 euro scha devergoeding betalen. Bedra gen die de verzekeringen niet uitkeerden of extra kosten die gemaakt moesten worden om een nieuwe brandverzekering te kunnen afsluiten. Betaalt hij dit allemaal niet, dan kost dat hem ruim een jaar gevangenis straf extra. udi leiden - Voor het einde van dit jaar heeft de Leidse binnenstad er een park bij. De Klooster poort, de doorgang tussen Hooigracht en Middelstegracht langs het oude Elisabeth-zie- kenhuis, wordt omgebouwd van naargeestig straatje tot park met allure. Gisteravond keurde de wijkgroep Oostelijke binnen stad de subsidieaanvraag voor het plan goed. Buurtbewoners dienden een subsidieverzoek voor ruim 50.000 euro in bij het project Onze Buurt Aan Zet (Obaz). Dit is een project van overheidswe ge voor buurtinitiatieven die de leefbaarheid en veiligheid ten goede komen. Vanuit het grote- stedenbeleid wordt nog eens 100.000 euro voor het parkje vrijgemaakt. Het parkje is al langere tijd een wens van de gemeente, die ech ter geen geld had. Nu vanuit de bewoners een beroep is gedaan op Obaz-geld, is de gemeente bereid haar medewerking te verlenen. De huidige Kloosterpoort wordt een stuk breder. De lange tuin muur die nu nog in de lengte richting in de steeg staat, ver dwijnt. Bovendien wil de ge meente het oude schooltje in de Kloosterpoort slopen om het park ruimer van opzet te ma ken. Het nieuw aan te leggen parkje komt naast het voormalige Eli- sabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht, dat vanaf september 2005 grondig verbouwd wordt. Om park en gebouw enigszins op elkaar af te stemmen is de gemeente met de eigenaar van het pand, SLS Wonen overeen gekomen dat de architect van het Elisabeth ook betrokken zal zijn bij het ontwerp van het park. Als de uitvoering volgens plan verloopt, is het nieuwe Kloos terpoortpark voor het einde van dit jaar een feit. leiden - De uitstoot van veront reinigde stoffen door bussen is per bus per maand met 75 kilo afgenomen. Dat is te danken aan de plaatsing van roetfilters. Deze filters werden de afgelo pen drie jaar aangebracht bij 125 streek- en stadsbussen die door de regio's Leiden en Den Haag rijden. De maatregel pas te in het beleid om de lucht kwaliteit in Zuid-Holland te verbeteren. Bijkomend voor deel is dat de schonere bussen minder brandstof verbruiken. (advertentie) Voordeelmarkt leiderdorp - De verpleeghuizen Leythenrode en Oudshoorn- /Noorderbrink moeten samen 1,8 miljoen euro bezuinigen. De sector verpleeghuis- en verzor- gingsshuiszorg van Zorggroep Alatus wil onder meer schrap pen in leidinggevende functies en een aantal ondersteunende diensten samenvoegen. De in vulling wordt over een maand bekendgemaakt. De bezuiniging omvat 7 pro cent van het totale budget van Leythenrode (Leiderdorp) en Oudshoorn/Noorderbrink (Al phen aan den Rijn). Het ombui gingsprogramma geldt voor 2004 tot en met 2007. Onlangs maakte Alatus al bekend dat het Rijnland Ziekenhuis fors moet bezuinigen. Het moet dit jaar 2 miljoen inleveren. In 2007 be draagt het ombuigingsresultaat volgens plan 7 miljoen euro. Ondanks de weinig rooskleuri ge cijfers hoopt Alatus dat de bezuinigingen de 'basiszorg' in beide verpleeghuizen niet aan tasten. Alatus werkt aan een be leidsplan dat moet leiden tot minder uitgaven en meer in komsten. De streefcijfers zijn: 1,2 miljoen korting op perso neelskosten, 0,5 miljoen aan ex tra inkomsten en 0,1 miljoen korting op materiële uitgaven. J. Cappon, lid van de raad van bestuur van Alatus: „De bezui nigingen in de verpleeghuizen zijn steviger dan die in Rijn land. Maar we proberen de zorg door verpleegkundigen tot het laatste overeind te houden." De komende maand werkt de raad van bestuur de bezuinigings plannen verder uit. Hoe Rijn land gaat bezuinigen wordt be gin februari bekendgemaakt. De reorganisaties bij Alatus zijn voor een belangrijk deel het ge volg van rijkskortingen op de zorg. Omdat verpleeghuizen met extra overheidsmaatrege len worden geconfronteerd moeten zij in verhouding meer ombuigen dan het ziekenhuis. Zo heeft het rijk op 1 januari 2004 alle 'zorgvemieuwingsgel- den' afgeschaft. leiden - Het masterplan voor de Havenkade en omgeving zal vooral een plan blijven. Gister avond oordeelde de wijkgroep Oostelijke binnenstad dat het voorstel niet in aanmerking komt voor subsidie. Namens de buurt deed Haven- kadebewoner Theo Koster een subsidieaanvraag bij Onze Buurt Aan Zet (Obaz) voor het ruim 50.000 euro kostende masterplan, met onder andere ideeën voor een pontje in de haven, oude lantarens in het Ankerpark en een kleine kin derboerderij in de buurt. 'Onze Buurt Aan Zet' is een project om de leefbaarheid en sociale samenhang binnen de wijken te bevorderen. Iedereen kan plannen indienen; voor waarde is dat het om afgeronde projecten gaat, waar geen structurele kosten voor de ge meente uit voortvloeien. En juist op dat vlak deugde het plan van *de Havenkadebewo- ners niet. „Jullie willen geld voor het in kaart brengen van ideeën. Dat is niet de bedoe ling", zei een van de aanwezi gen. „Je zou geld kunnen krij gen voor het pontje, voor de lantarens of de kinderboerderij en misschien zelfs voor al die projecten. Maar niet voor een onderzoek naar de wenselijk heid daarvan." Koster heeft nog tot 17 februari de tijd om een nieuwe subsidie aanvraag in te dienen. Provinciale directeur Ruimte Joost Schrijnen: Iedereen moet offers brengen voor behoud van Bollenstreek den en Duin- en Bollenstreek heeft tot 2020 33.000 huizen nodig voor de eigen inwoners. Wil je de Bollenstreek daarbij ontzien, dan moet er op de as Katwijk-Leiden veel worden ge bouwd. „Iedereen zal zijn ver antwoordelijkheid moeten ne men. Niemand kan bij zulke aantallen nog beweren dat Val kenburg niet nodig is voor wo ningbouw." Maar het betekent wél dat er in de nieuwe regio geen ruimte is om ook nog eens voor Noord-Hollandse woning zoekenden te bouwen. Maar verderop, richting Alphen aan den Rijn, zijn die mogelijk heden er wel. Hij haalt een schetsje tevoorschijn waarop globaal de Rijn Gouwe Lijn staat ingetekend. Die begint in Katwijk en eindigt in Gouda. Al les bij elkaar is tussen Katwijk en Gouda ruimte voor een klei ne 70.000 woningen, heeft een studie van de provincie uitge wezen. „Daar moetje ruimte in kunnen vinden om 10.000 hui zen voor Noord-Holland te bouwen", vindt Schrijnen. Bo vendien hoeft het allemaal niet voor niets. Onder de vliegroutes van Schiphol mag niet of nau welijks worden gebouwd en bo vendien heeft Schiphol de no dige wensen voor de toekomst. Maar onder die vliegroutes kun je wel kassen neerzetten, ruim te creëren voor water en/of iets doen met bedrijventerreinen. En de nieuwe regio Leiden is hard op zoek naar ruimte voor kassen, water en bedrijfsterrei nen. De mogelijkheden voor een voor beide partijen aan trekkelijke deal zijn er dus. Maar de Bollenstreek kan niet achterover gaan leunen. Tij dens de najaarsbijeenkomst van het Pact van Teylingen wees hij er op dat de discussie over de Bollenstad niet zal ver stommen. En Schrijnen weet waarover hij praat: hij was van af de eerste dag lid van de ver eniging Deltametropool, was tien jaar directeur stedenbouw in Rotterdam en is behalve di recteur ruimte bij de provincie ook hoogleraar stedenbouw aan de TU Delft. Dat de Bollen streek nog altijd relatief open is, komt volgens hem vooral om dat het gebied altijd net buiten de actieradius van Amsterdam en Den Haag lag. Maar dat is veranderd: door de toegeno men automobiliteit is de af stand geen bezwaar meer, Schiphol is een stuk dichterbij dan Amsterdam en de ruimte- druk in de Randstad is steeds groter geworden. Daarnaast is de bollensector steeds minder afhankelijk van de Bollenstreek. „Elke vijfjaar staat de Bollen stad op de agenda", vat hij de nieuwe situatie samen. De Bollenstreek blijft alleen de Bollenstreek als hij de rest van de Randstad kan overtuigen van zijn bestaansrecht, stelt hij. Dan heb je niet genoeg aan het feit dat het om afgegraven duingebied gaat waar de bol- lencultuur is ontstaan. Schrij nen: „Mensen moeten het ge bied waarderen omdat het mooi is, niet omdat er bollen worden geteeld of omdat het een cultuurhistorisch belang heeft. Laten we eerlijk zijn: zo mooi is het gebied nu niet. Maar het heeft wel een enorme potentie. Je hebt met Noord- wijk een badplaats van allure, je hebt een fantastisch duinge bied. Het achterland kun je ver fraaien met lanen en singels, je kunt er fietsroutes in maken. Je moet die cultuurhistorische be tekenis van het gebied een eco nomische dimensie geven. Dat is echt héél belangrijk. Maar dat vraagt wel de zorg en de in spanning van gemeenten en bedrijfsleven. Iedereen zal daarin moeten investeren." Investeren in een tijd van reces De Bollenstreek kan alleen blijven bestaan als deze de Randstad voor zich kan winnen. En daarvoor is veel meer nodig dan een paar maanden bloeiende bollenvelden. Archieffoto: Frans Roomer sie? Ja, zegt Schrijnen. „We we ten hoe de werkelijkheid is. De overheid is niet in staat geble ken om gebieden te bescher men als de druk van de econo mische dynamiek groter wordt. Op dit moment heeft LNV zelfs al helemaal geen middelen om te investeren in groen. Als dit gebied iets voor elkaar wil krij gen, moet het zelf aan de slag." In het Integraal Ontwikkelings plan voor de Bollenstreek ziet hij een aanzet. Het doel daar van is om de streek op te delen in kleine stukjes en in elk stukje met de 'bewoners' om tafel te gaan zitten om te kijken hoe dat stukje mooier kan worden ge maakt en hoe dat kan worden betaald. Prima, zegt Schrijnen. Maar hij voegt er in één adem aan toe dat het niet meer is dan een 'eerste stap'. Het moet niet bij een paar losse projecten blij ven. „Als de Bollenstreek zo'n succesvolle ondernemende re gio is als ze beweert, dan zal ie dereen in die regio ook nadruk kelijk moeten nadenken over het gezamenlijke belang. Willen we doen wat nodig is om de re gio behouden of komen we al leen op voor het directe eigen belang? Eigenlijk vraag ik ieder een om boven het eigen directe belang uit te stijgen. Niemand moet denken dat hij voor een dubbeltje op de eerste rij kan zitten. Iedereen zal flinke offers moeten brengen. Gemeenten en bedrijfsleven. De hele ge meenschap zal moeten willen opkomen voor het collectieve belang. En laat één ding duide lijk zijn: als dat niet gebeurt, dan houdt het voor de Bollen streek gewoon op." Smakman reek strijdt géén ver- Binnen de Deltame- overleg van de grote Randstad, is veel n paar jaar geleden voor de ei- van de bollen- voegt directeur Schrijnen van de daar met- dan zal iedereen in nu hard aan moeten en be- zullen verder moeten dan hun directe ei- ledereen zal bo- lit moeten stijgen." maanden geleden Noord-Hollandse ge- rde Meijdam eens pra- zijn collega's Norder en Of Zuid-Holland mis- uizen kan bouwen voor ^eu ingen, want Noord- ^er zelf komt ruimte te- dan bij voorkeur in de eek. Het antwoord was 11 positief: we kijken wat p en doen, maar wel bin- estaande afspraken. 121 us zeggen: géén groot- f^Jbouw in de Bollen- géén aantasting van iken met de nieuw te s0' egio Leiden en Duin- ïstreek. Hoewel Van eze krant zei dat hij het dat de nieuwe regio al- wt voor de eigen inwo- liscussie wil stellen, volgens Schrijnen tniet: „Iedereen denkt n: gaan ze toch niet lie Bollenstad regelen? dus." goede redenen voor, )e nieuwe regio Lei- De-Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenbui'g en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 zegt Peter van Walbeek, aan de Kagerstraat. penningmeester bij gymnas tiekvereniging Jahn. Je weet hoe dat gaat. Mijn dochters za ten op de club, je wordt ge vraagd als tweede penning- meest en na een jaar ben je eerste penningmeester. Dat kost me 10 tot 12 uur in de week. Vrijwilligerswerk? Dat bestaat al lang niet meer. Het is een onbezoldigde job." „Ik verveel me echt niet als ik niet meer werk. De uren die ik aan Jahn besteed, verschuif ik van de avond naar overdag en aan het einde van dit jaar, als mijn vrouw ook met werken is gestopt, gaan we samen naar Zuid-Afrika." Eric-Jan Berendsen „Een conciërge is allang niet meer die na dertien jaar stopt met zijn Foto: Dick Hogewoning Hoogmade komt en vijf minu ten te laat is, mag hij door. Dan zeg ik alleen: Ga morgen iets vroeger van huis af. Je bent een sociaal werker en moet reke ning houden met de thuissitu atie van de leerling. Soms hoor je heel persoonlijke dingen. Die geef ik dan door aan de vertrouwensdocente. „Een conciërge is al lang niet méér iemand die de kachel aanmaakt. Na de ziekmeldin gen 's ochtends ga je met de roosters schuiven. Je probeert het voor de leerlingen zo pret tig mogelijk te maken en dat wordt gewaardeerd. Binnen de school is altijd werk. Na de mutaties maak ik een rondje door de school en dan kijk ik iemand die de kachel aanmaakt", /erk op het Visser 't Hooft Lyceum wie er onwettig afwezig zijn. Die leerlingen worden gebeld en krijgen eventueel plusuren ofwel extra huiswerkuren bin nen school. Daarna ga ik meestal de drukkerij in. Daar wordt alles gedrukt wat binnen de school wordt gebruikt en er gaan ook nog dingen naar an dere vestigingen. De dagen vliegen hier om. Ik dut niet in. De jeugd houdt me levendig. Al moet ik wel zeggen dat in deze periode met informatiedagen en morgen een voorlichtings avond de uren gaan tellen. Als ik dan 's avonds laat thuiskom, heb ik het wel een beetje ge had." „Naast mijn werk op het Visser 't Hooft ben ik al een jaar of 25 lidt erk. et nog steeds met volle 'an zijn baan, maar e week vrijdag is zijn ïn f rerkdag. Dan gaat Peter inro beek (61) 'vutten' en gel lij met een receptie af- - mi Is conciërge van het st Hooft Lyceum aan de pat. „Ja, het wordt een met pijn. Dit werk ie jong. Alle proble- leuke dingen, alle motn bellen. Ik zal het vé-h litid ijk is ook Van Walbeek geschrokken van de rtij vorige week op de are school in Den blad vlaar dat gebeurt hier niet. Het ergste wat er gebeuren? Soms wordt ;ns een fiets gepikt, komt altijd terug. In ig hangt namelijk een beek kwam dertien den op het Visser 't or '3 tot 4 maanden', 'den uiteindelijk der- n. Ik ben iemand van .eid the nm wie je het leven in periodes van dertien jaar kunt indelen. Eerst had ik dertien jaar als zelfstan dige een winkel in levensmid delen en daarna was ik dertien jaar met veel plezier groepchef in een groothandel van levens middelen. In 1991 maakte ik van dichtbij vier overlijdensge- vallen mee. Het werd me even te veel. Op een donderdag zeg de ik mijn baan als chef op en de woensdag daarop was ik conciërge aan de Kagerstraat." „Ja, de jeugd verandert, lo gisch. Vroeger toen ik op school zat, was het ja of nee en daarmee uit. Nu moet je een beslissing motiveren. We heb ben hier 1200 leerlingen van wie een vaste kem van een stuk of 50 te laat is of spijbelt. Soms doe ik wel eens een rollenspel. Dan zet ik een leerling op mijn, stoel en vraag hem of haar: Wat voor beslissing zou jij ne men als je in mijn schoenen stond? Natuurlijk kijk je een leerling aan. Als iemand drijf nat van de regen op de fiets uit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15