Bedrijven en woningen in Oostvlietpolder (eken maar! 5Mensen zoals Kolff veranderen de Justitie: Labrujère mag geen buksen verkopen dstichter pakt R1 REGIO CDA: Andere partijen vergeten hun 'groene imago' ""•er rijdt door itsing tinbrekers drijf gepakt ien op lichte dag pnames dwest Oud en nieuw in Roomburg SlttÉ Discussie over DZB uitgesteld Leidse uitvinder kunstnier terug voor biografie iiepkwekerijen ontmanteld |P ONZE PRIJZEN KUNT U VERTROUWEN! nordwijker uiten heeft Interland oltlant t gt met gang 1 rechter LEI DE woensdag 21 JANUARI 2004 [Een 14-jarige Leide- ft bekend dat hij vijf i heeft gesticht in de tenstraat en omgeving, ie hield hem en twee fcngens van 14 en 15 lagmiddag aan na een ojvan een brandje in een )e vi De politie zoekt een e gistermiddag even na Hp de kruising van de lat met de Narmstraat igkwam met een 16-ja- nd meisje uit Oegst- it meisje kwam ten val. D reed door. Met ver- c heupletsel is de stse overgebracht naar Hessenhuis. ree 19-jarige Leide- gisteravond in een in de Rooseveltstraat iden. Surveillerende ontdekten dat de ruit egangsdeur van het vernield. In de zaak Ie agenten twee man- ich tussen auto's in schuilhielden. Dl idrie flatwoningen pi illem de Zwijgerlaan, es Urlusplantsoen en ïlu* aan is gisteren over- iroken. In alle gevallen roordeur opengebro- jn diverse goederen stem waaronder bankpas sieraden, een video- kabelen digitale fotocame- ele paspoorten. lp en rond het Bevrij- en Vijf Meiplein ïorgen opnames ge- )r de speelfilm Ama- film, met in de en Georgina Verbaan, van der Ven, Susan Sonic Hendrickx, ïr vrouwen die een ije leiden en veel pro- I ebben om hun gezin H draaiende te houden, /■j onverwachte gebeur- H uit het kwartet een ^/vervallen. De winkels s de opnames ge in en de producent m zorgt er voor dat de bereikbaar blijven. door Robbert Minkhorst leiden - Oppositiepartij het CDA heeft gisteravond een flinke aanvaring gehad met de vroege re coalitiepartners PvdA, Groen- Links en D66. Dat gebeurde tij dens de gemeenteraad bij de be handeling van het bestemmings plan Oostvlietpolder. Dat plan is wel met een meerderheid van stemmen aangenomen. Het besluit van gisteravond be tekent dat in de polder langs de A4 ruimte komt voor veertig hectare bedrijven, een verplaat sing van volkstuinen, de aanleg van een ecologische verbinding en de bouw van zo'n zestig wo ningen. Die huizen zijn nodig om de opgelopen kosten van de plannen te dekken. Het bestemmingsplan roept weerstand op bij omwonenden, recreanten en natuurorganisa ties. Zij zullen het waarschijn lijk tot en met de Raad van Sta te aanvechten. Vier jaar geleden lukte dat; over het 'hachelijke juridische avontuur', dat Lei den volgens de SP nu onder neemt, werd gisteravond nog maar weinig gesproken. Het CDA deed een ultieme po ging steun te krijgen voor het eigen alternatieve plan. De be langrijkste verandering daarin is de plaats van het industrie park: meer langs de A4 en meer richting recreatiegebied Vliet- land. De opzet van het CDA mislukte volledig. Alleen de fractie zelf steunde het amen dement. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) had het CDA-plan eerder al af geschilderd als kansloos. Hille brand stelt dat het alternatief in strijd is met bijvoorbeeld de flo ra- en faunawet. Volgens het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij is dat 'niet per definitie zo', zei CDA- woordvoerder Jan-Jaap de Haan. Hillebrand zei dat de ge meente was begonnen met een plan 'dat op dat van het CDA lijkt'. „We hebben dat laten doorrekenen. Het is slechter voor de natuur." Het CDA verweet PvdA, Groen links en D66, die in 1999 toen het vorige bestemmingsplan werd vastgesteld nog met het CDA in één college zaten, dat zij hun 'groene imago' wel erg makkelijk opzij hebben gezet. PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer reageerde daarop door te zeggen dat De Haans voor ganger Ruud Breedveld zo'n 'vurig voorstander' was van een bedrijventerrein. Dat klopt, er kende De Haan, maar in dat plan was er ook een brede groe ne verbinding achter de Vliet- weg tussen Vlietland en Cro- nesteyn. Een deel van die ver binding is nu opgeofferd voor bedrijven en voor woningen. Dat was ook een groot bezwaar van de Christenunie. Raadslid Filip van As: „De ecologische verbindingszone is een schaamlap. Je zou die arme overstekende dieren bijna een routebeschrijving willen mee geven." De Haan: „Dat wordt de Javastraat voor dieren. Ze moeten tussen de bedrijven door hun weg zien te vinden." De coalitiefracties PvdA, WD, Groenlinks en D66 en CDA- raadslid Linda Lieverse stem den in met het bestemmings plan. Raadslid Yvonne van Delft van Groenlinks vormde een uitzondering. Zij onderbrak haar zwangerschapsverlof om tegen te stemmen. Tegen was ook de rest van de oppositie: LeefbaarLeiden, SP, de Chris tenunie en LWG/De Groenen. Geen zware industrie, betere ontsluiting Op verzoek van met name de PvdA wordt de maximaal toe gestane bouwhoogte van be drijven langs de Europaweg verlaagd. Op initiatief van die partij wordt een verkeersplan gemaakt voor de ontsluiting van bedrijvenpark Oostvliet. Ook voorstanders van het in dustriegebied, zoals de Kamer van Koophandel, vrezen extra files. Verder behoudt dankzij D66 de gemeenteraad het recht om geen hele zware in dustrie toe te staan in de pol der, De raad krijgt ook het laatste woord over de hoogte van de twee windturbines. leiden - Links verrijzen de geraamtes van de eerste huizen van de nieuwe wijk. En rechts zetten sloopmachines hun tanden in het oude pand van Roomburgh Watersport en Ladderbedrijf Van Dijk. Beide ondernemingen zijn sinds i januari na vele jaren strijd tegen de gemeente Leiden, verhuisd naar Alphen aan den Rijn. „Daar hebben we na tuurlijk wel een zuur gevoel aan over gehouden", zegt P. van Dijk, eigenaar van beide bedrijven. „In Leiden hadden we 6500 vierkante meter bedrijfsoppervlakte, een win terstalling, een jachthaven en een showroom. Maar we moesten plaatsmaken voor nieuwbouw. We hebben eindeloos geprobeerd om met ons bedrijf een plekje in de nieuwe wijk te krijgen. Of elders in Leiden aan het water. Maar daar wilde de gemeen te niets van weten. We hebben ons bedrijf uiteindelijk moeten beëindigen en de grond voor te weinig geld gedwongen verkocht aan de gemeente. Ja, Leiden is rijk geworden over onze rug." Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - De bekende Leidse on dernemer Peter Labrujère mag geen luchtdrukpistolen meer verkopen, als het aan justitie ligt De dumphandelaar heeft niet de juiste vuurwapenver gunning in huis. Na een aanpassing van de wet in 1996 heeft Labrujère een aantal jaar de tijd gehad om zijn licentie te halen. De rechter moet in kort geding bepalen of Labrujère tot oktober buksen mag verkopen. Dan neemt zijn zoon, die wel bezig is met het halen van de volledige vergun ning, de winkel in de Haarlem merstraat over. Labrujère loopt inmiddels tienduizenden euro's aan omzet mis doordat hij geen buksen mag verkopen, zegt hij. Luchtdrukpistolen of -geweren schieten kleine, loden kogeltjes af of zogenoemde 'pluimpjes': dat zijn miniatuur dartpijltjes met een felgekleurd kwastje om het projectiel op koers te hou den. Er komt bij het schot geen vuur of kruit te pas maar een stoot lucht, opgewekt met een trekveer en een zuiger. De wa pens hebben een bereik van en kele tientallen meters. Voor de verkoop ervan is sinds een paar jaar een vergunning nodig waarvoor ook kennis van vuur wapens wordt vereist. „Maar die verkoop ik absoluut niet", benadrukt Labrujère. Hij heeft de luchtbuksen voor lopig maar uit het assortiment gehaald. „Ik wacht de wet af, anders wordt straks de hele handel in beslag genomen en sta ik te boek als wapenhande laar." Ook al heeft hij niet het beno digde papiertje, van luchtdruk- wapens zegt Labrujère alles af te weten. „We verkopen ze al tachtig jaar. Ik heb een blanco strafregister en zie geen kwaad in die dingen. Het is een artikel dat je vrij in je bezit mag heb ben. Luchtdrukgeweren zitten verwerkt in het logo van mijn winkel, ze staan op mijn plastic tassen en mijn briefpapier. Elke kleine jongen heeft voor mijn etalage staan kijken naar die pistolen. Mijn vader liet ze er ook mee schieten, zodat ze he lemaal gek van enthousiasme werden. Van de politie kreeg ik tot nu elk jaar mijn verlenging, geen punt Labrujère roemt het opvoed kundig effect van de buks. „Je speelt er een paar maanden mee en dan heb je het wel ge zien. Maar je hebt er dan spe lenderwijs wel kijk op gekregen wat een echt wapen kan aan richten. Misschien was een in cident als op de middelbare school in Den Haag dan wel voorkomen. Vuurwapens zijn gevaarlijk, luchtdrukwapens niet." De ondernemer kent maar twee incidenten met een luchtdruk pistool. „Er was iemand die zijn buurman een pluimpje in zijn reet schoot toen die in de tuin stond. Het andere incident be trof mijzelf. In de winkel ging er per ongeluk een pistool af en toen had ik een pluimpje in mijn bast, die heeft mijn vader er toen weer uit geplukt." De rechter doet over zes weken uitspraak. leiden - Burgemeester Lenfe- rink heeft vanwege tijdgebrek de vergadering van de gemeen teraad van gisteravond tegen half twaalf moeten schorsen. Dat betekent dat de raad niet is toegekomen aan de bespreking van het rapport over de choco ladehal van DZB Leiden. In dat rapport staat hoe het mis is gegaan bij de bouw van de hal, die de gemeente uiteinde lijk 1,6 miljoen euro meer heeft gekost dan was begroot. De ge meenteraad vergadert maan dagavond verder. Ie politie heeft vorige ïepkwekerijen ont- een bedrijf aan de It, in een woning aan lijndijk en in een wo- f-ilde Formosastraat. Er o'n 2300 planten in lomen en vernietigd, e uit de Kagerstraat pok alle apparatuur genomen. t trof de politie in een huis aan de Dillenburgerstraat twee kilo henneptoppen aan. Een 57-jarige Leidse is hiervoor gehoord. Een 31-jarige vrouw uit Leiden werd aan de tand ge voeld over de kwekerij aan de Formosastraat. Onderzoek naar andere verdachten loopt nog. Resten van kwekerijen werden aangetroffen in een schuur aan de Bernhardkade en in een wo ning aan de Beatrixstraat. door Kees van Delft leiden - Hij is de uitvinder van de kunstnier, maar in Neder land kent bijna niemand de 92- jarige prof. dr. Willem Johan Kolff. In Amerika wordt hij ech ter vereerd, beweert journalist Herman Broers. Hij schreef de biografie 'Dokter Kolff, kunste naar in hart en nieren'. Voor de presentatie van het boek was de geboren Leidenaar gisteren even terug in Nederland. In museum Boerhaave in Lei den staat een van de eerste kunstnieren die Kolff ontwik kelde. Voorafgaand aan de pre sentatie nam de professor er een kijkje. Hoewel de man, die over een paar dagen 93 jaar wordt, 'van tijd tot tijd' uit Phi ladelphia naar Leiden komt, heeft hij dit exemplaar van zijn geesteskindje nog niet eerder gezien. Hij loopt langs het ap paraat en gaat de verschillende onderdelen af. Hij voelt eraan en lijkt bevlogen te worden door de uitvinding die hij hal verwege de jaren veertig deed. (advertentie) Voordeelmarkt Een uitvinding waarmee hij het lot van miljoenen patiënten over de hele wereld verbeterde, aldus uitgeverij Mets Schilt. Het bedrijf stemde vorig jaar toe met het verzoek van Her man Broers, om een biografie over 'Pim' Kolff te schrijven. De journalist had nog niet eerder een boek geschreven, maar raakte onder de indruk van de arts en uitvinder toen hij hem in 1999 voor het persbureau ANP interviewde. Broers: „Het verbaasde mij aldoor dat Kolff zo onbekend is gebleven." Nadat Kolff met het maken van een biografie instemde, leerde Broers hem langzaam maar ze ker kennen. „Mensen lopen met hem weg of kunnen hem niet luchten of zien. In Kam pen, waar hij in het Stadszie kenhuis werkte, hadden de mensen te maken met een kun dig en enthousiast internist. Amerika leerde hem echter kennen als een meedogenloze onderzoeker, wat hem vooral aan het einde van zijn loopbaan in de problemen heeft ge bracht. Kolff doet er namelijk alles voor om tot de beste resul taten in zijn onderzoek te ko men. Iedereen die ik sprak gaf me de waarschuwing dat hij dingen alleen doet om zijn doel te bereiken. Dat klopt ook, maar achter zijn pantser schuilt het hart van een warme man." Kolff kwam in Leiden ter we reld, in hotel Rijnland aan de Beestenmarkt. Hij woonde on der andere op de hoek van de Mare en de Oude Singel. „Ik was heel gelukkig in Leiden", aldus Kolff. Zijn vader, die het hoofd was van een kliniek voor tbc-patiënten, bracht hem in aanraking met de medische we tenschap. Kolff ging medicijnen studeren en specialiseerde zich Dokter Kolff (rechts) bekijkt in museum Boerhaave een van de eerste kunstnieren, waarmee hij miljoenen patiënten over de hele wereld een grote dienst bewezen heeft. Herman Broers, links op de foto, schreef een biografie over hem. Foto: Dick Hogewoning in Groningen in de interne ge neeskunde. Hij vertrok in de oorlogsjaren naar het Stadszie kenhuis in Kampen, waar hij de eerst werkende versie van het nierdialyseapparaat bouwde. „Een huwelijk tussen genees kunde en techniek, dat is Kolff", aldus Broers. Na een aantal mislukte pogingen, bleef vlak na de Tweede Wereldoor log de eerste nierpatiënt in le ven door de kunstnier. Na de presentatie van het boek houdt Kolff een lezing voor de ongeveer 75 toehoorders in Boerhaave, die gefascineerd luisteren naar wat de professor heeft te vertellen. Hij verhaalt over de ontwikkelingen van het kunsthart, het nierdialyseappa raat en kunstmatige ogen, deel gebieden waaraan hij een be langrijke bijdrage heeft gele verd. Het werk laat Kolff nog niet los. In Amerika probeert hij nog altijd het leven van hartpa tiënten te verbeteren, onder meer met het opzetten van een centrum in New York, waar mensen verblijven die in af wachting zijn van een trans plantatie. Broers: „Mensen zoals Kolff veranderen de wereld. Zijn werk is niet te bevatten. Hij heeft letterlijk mensen voor de poorten van de dood wegge sleept" Iets wat volgens de au teur veel te weinig mensen we ten. „Nederland staat niet be kend als land dat waardering heeft voor helden uit de weten schap. Het is mijn hoop dat dit boek een rol kan spelen om dit recht te zetten. Want de mens heid heeft ongelooflijk veel aan hem te danken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13