DA opent aanval op medicijnmarkt ECONOMIE 'Particuliere belegger is helemaal niet verdwenen' Huisbankier van Parmalat gearresteerd 'Brussel' wil veel meer geld van lidstaten EU Jeugd grootste slachtoffer op arbeidsmarkt Scholier zit Microsoft dwars Baggerschip Nul heeft van alles iets meer Een op tien werknemers depressief dinsdag 20 januari 2oo4 ansavia leusden/gpd - Na Etos zet ook drogisterijketen DA de aanval in op de medicijnmarkt. DA gaat de scheiding tussen drogisterij en apotheek opheffen en lanceert in maart de eerste 'gezondheids- speciaalzaak' waar de klant naast eenvoudige geneesmidde len ook medicijnen op recept kan afhalen. De keten denkt dat deze aanpak, via afspraken met zorg verzekeraars, de samenleving jaarlijks honderden miljoenen aan ziektekosten kan schelen. „Binnen twee jaar moeten 200 van de 670 DA-drogisterijen ge transformeerd zijn tot gezond heidsspeciaalzaak", zei DA-di- rectievoorzitter Robert Twuijver gisteren. Waar de proef in maait van start gaat, wilde hij gisteren nog niet zeggen. In de drogisterijmarkt is DA de num mer twee met een marktaan deel van 18 procent. Met de verkoop van medicijnen op re cept boort DA een grote markt aan; de totale omzet in Neder land bedraagt 4,8 miljard euro per jaar. Met de samenvoeging van apo theek en drogist speelt DA in op de groeiende behoefte bij con sumenten om de noodzakelijke boodschappen zoveel mogelijk op dezelfde plek te kunnen doen. „We hebben nu al tien winkels waar een apotheek bij zit, maar dit gaat veel verder", zei Twuijver. „De gezondheids speciaalzaak moet dé winkel worden waar de consument op alle gezondheidsvragen een antwoord kan krijgen en waar alle middelen, ook op recept, beschikbaar zijn." DA wil daarvoor gediplomeerde drogisten bijscholen tot het ni veau van apotheker. „De mees ten hebben veel apothekerson derdelen tijdens hun opleiding wel gehad, maar dat is wegge zakt. Andersom moet de apo theker zich eigen maken met specifieke drogisterij-kennis waardoor je eigenlijk één ge zondheidsspecialist krijgt die de consument compleet kan bedienen." DA zegt ook in te spelen op de steeds hoger wordende ziekte kosten. „Wij berekenen gewoon de normale inkoopprijs die we slechts verhogen met een voor onze branche normale marge", beweert Twuijver. Hij verwijst daarmee naar de apothekers branche waar bonussen, die uiteindelijk worden betaald door de zorgverzekeraars, heel gebruikelijk zijn. Minister Hoo- gervorst van volksgezondheid verloor onlangs een rechtszaak waarin hij die bonussen deels wilde terughalen. Het zou jaar lijks om 600 miljoen euro gaan. DA ondertekent deze week een samenwerking met verzekeraar CZ. „Als alle Nederlanders via onze manier hun medicijnen zouden kopen, scheelt dat de samenleving 300 miljoen per jaar aan ziektekosten", stelt Twuijver. Om het plan uit te voeren, heeft DA apothekers nodig want an ders mogen er geen receptme dicijnen worden verkocht. Twuijver vermoedt dat de ge vestigde orde misschien niet zit te wachten op extra concurren tie maar beweert dat er genoeg jonge apothekers zijn die wel geloven in de DA-formule. „Nu zijn het vooral inkopers, bij ons kunnen ze hun vak weer uitoe fenen." Daarnaast denkt Twuij ver dat veel apothekers ook wel inzien dat het huidige, dure, systeem uiteindelijk op de hel ling gaat. De KNMP, de beroepsorganisa tie voor apothekers, zegt de ontwikkeling met spanning af te wachten. „DA wil ook met uitgiftepunten gaan werken, kleinere DA drogisterijen waar patiënten hun recept op bestel ling kunnen afhalen", reageert een woordvoerder. „We hopen dat de patiënt op zo'n moment ook goed advies kan krijgen, want de apotheker is toch een laatste controlepunt bij de ver strekking van medicijnen waar mee bij gebruik iets mis mee kan gaan." De andere grote dorgisterijke- tens Trekpleister en Kruidvat zeggen op dit moment geen plannen te hebben om het pad van hun concurrenten te vol gen. Beide ketens richten zich ook meer op lage prijzen dan extra service. den haag/gpd - In de groep jongeren van 15 tot 24 jaar was eind vorig jaar 10,6 procent zonder werk. Dat is het dubbele van het werkloosheidspercen tage dat in Nederland op 5,3 procent uitkomt. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De explosieve stijging van de werk loosheid in 2003 trof de ver schillende leeftijdscategorieën zeer ongelijkt. Van de 25-44 ja rigen is nu 5 procent zonder werk, in de groep van 45-64 ja rigen is de werkloosheid vorig jaar licht opgelopen tot 3,8 pro cent. Het CBS telde in het laat ste kwartaal 416.000 werklozen, 100.000 meer dan in de zelfde periode van het jaar ervoor. vancouver/anp - Een 17-jarige Amerikaanse scholier met de naam Mike Rowe heeft zich de woede van Microsoft op de hals gehaald door zijn naam met het achtervoegsel 'soft' te laten registreren als domeinnaam. Microsoft eist dat de jongen zijn site Mikerowesoft.com opgeeft. Rowe ontving in november een brief waarin Microsoft stelt dat hij inbreuk maakt op het auteursrecht. De softwaregi gant heeft Rowe 10 dollar geboden voor het sluiten van zijn site, de kosten voor de registratie van het domein. De scholier wil echter 10.000 dollar van het concern. „Ik had niet verwacht dat Microsoft zijn duurbetaalde advocaten op mij zou afsturen", zei Rowe. Deze week beschuldigde Microsoft hem ervan het bedrijf een grote som geld af te dwingen. „Het is nooit mijn bedoeling geweest geld te eisen. Ik heb alleen maar om 10.000 dollar gevraagd, omdat ik veront waardigd was dat Microsoft slechts 10 dollar bood." Een woordvoerder van Microsoft zegt dat het bedrijf on derhandelt met Rowe om tot een oplossing te komen. Conflicten dreigen over begroting rotterdam - - Al voor Kerstmis had de zelfvarende cutter zuiger J.FJ. de Nul moeten worden opgeleverd door bou wer IHC Holland aan de Belgische baggeraannemer Jan de Nul. Tegenslagen hebben dat verhinderd. Dit week einde staat nog een test op zee op het programma. Daarna worden in de Waalhaven de puntjes op de i ge zet. De J.FJ. de Nul is een bijzonder baggerschip. Zelf varende snijkopzuigers varen er wereldwijd maar zes rond. Met 140,5 meter lengte en een breedte van 27,8 meter is het niet alleen de grootste in zijn soort, maar vooral de meest geavanceerde. De baggercapaciteiten zijn beter, groter, krachtiger en nóg meer geautomati seerd. Binnenkort vertrekt het schip voor een klus naar het Midden-Oosten, daarna wordt koers gezet naar Sa- chalin, een Russisch eiland ten noorden van Japan in een olieveld in de Zee van Ochotsk. Het schip kostte rond 125 miljoen euro. Verdienen doet IHC Holland aan deze op dracht niet. Er waren omvangrijke ontwerpproblemen die de oplevering vertraagde met boetes als gevolg. Het nieuwe baggerschip heeft drie diesel-hoofdmotoren, met daaraan gekoppeld drie enorme generatoren. Met het opgewekte vermogen kan een middelgrote stad van stroom worden voorzien. De 20 tot 25 opvarenden wer ken zes weken in twee groepen dagelijks 12 uur achter een. Aan boord zijn onder meer een fitnessruimte met sauna, een bar, een televisiekamer en twee messrooms. Foto: GPD/Guido Benschop voorburg/ANP - Een op de tien werknemers is per jaar min stens twee weken achter elkaar somber of depressief. Nog meer mensen zijn elk jaar minimaal twee aaneengesloten weken angstig of bezorgd, namelijk een op de acht werkenden. Stress hangt sterk samen met deze problemen. Dat bleek gis teren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over 2002. „Naarmate de werkdruk hoger is, zijn er meer mensen somber en depressief. Ook nemen deze klachten toe naarmate sprake is van minder ontplooiingsmoge lijkheden of een slechte sfeer op het werk", aldus het CBS op basis van het onderzoek onder 4500 mensen. „Ook angst en bezorgdheid gaan gepaard met stress op het werk." Depressie en angst zijn misschien een en dezelfde stoornis, denken we tenschappers. Sinds september vorig jaar loopt er in Nederland een grootscheeps onderzoek naar depressies. Ruim zeven van de tien wer kenden hebben geregeld last van malaiseklachten (hoofd pijn, vermoeidheid, slapeloos heid, rugpijn, spier- en ge wrichtspijn). Ondanks geestelij ke en lichamelijke problemen vinden mensen die onder hoge druk werken niet dat zij minder gezond zijn. „Dat is opvallend. Mensen onder hoge werkdruk zeggen toch dat zij een even goede gezondheid hebben als mensen met weinig stress", zegt CBS-onderzoeker Hup- kens. Bijna negen op de tien werken den vinden dat zij een goede gezondheid hebben. Een lage tevredenheid over het salaris en een slechte werksfeer hangen wel samen met een slechte ge zondheid, aldus het CBS. rome/gpd - Voor het eerst sinds het uitbre ken van het Parmalat-schandaal heeft justi tie een bankier gearresteerd. Gisteren werd Franco Gorreri, president van de Banca Monte di Parma beschuldigd van fraude. Gorreri, ex-lid van de raad van bestuur van Parmalat, was de huisbankier van Calisto Tanzi, oprichter en grootaandeelhouder van de Italiaanse zuivelmultinational. Tanzi zit verdacht van miljardenfraude in de gevangenis van Milaan. Hij heeft slechts toegegeven 500 miljoen euro van de Par- malat-kas te hebben overgeheveld naar het familiebedrijf Parma Tom-. De rechtbank wees gisteren zijn verzoek om vrijlating af omdat de aanwijzingen van zijn schuld te sterk zijn. Bovendien werd het risico dat hij de benen neemt dan wel bewijslast verdonkeremaant of manipuleert te groot geacht. Het schandaal wordt ook een gevaar voor de regering-Berlusconi. De coalitie ruziet over het aanscherpen van de controle op van banken en grote bedrijven. Twee van de vier partijen hebben partij gekozen voor de gouverneur van de Centrale Bank, Anto nio Fazio, die vindt dat de Centrale Bank de aangewezen autoriteit is. Maar Berlusconi's Forza Italia kiest de kant minister van economische zaken Tremonti, die vindt dat de controle van de Centrale Bank volledig heeft gefaald. Bovendien was er al het nieuws dat Tanzi de verkiezings campagne van Berlusconi in 2001 met ruim 200.000 euro had gespekt en bovendien vrijwel alle Parmalat-reclame had overge heveld van de publieke omroep RAI naar Berlusconi's commerciële zenders. Er hangt na verschillende persbublicaties ook een schaduw over minister van open bare werken Pietro Lunardi. Deze bouwon dernemer is een jeugd- en boezemvriend van Tanzi. Lunardi verkocht zijn twee be drijven aan een in Zuid-Amerika wonende partner van Tanzi. brussel/gpd - De Europese Commissie stevent af op een stevige ruzie met zes EU-lidsta- ten, waaronder Nederland. Het dagelijks bestuur wil de Euro pese uitgaven in de periode 2007-2013 drastisch verhogen, hoewel Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Oostenrijk en Zweden onlangs hebben aangedrongen op een bevriezing van het budget. Het EU-budget zou door de verhoging in 2011 op 147 mil jard euro uitkomen; bijna 50 procent meer dan in 2004. Bij de huidige verdeelsleutel zou Nederland pakweg een miljard euro per jaar meer aan Brussel moeten afdragen. Nederland is nu relatief de grootste nettobe taler aan Brussel, maar ijvert al jaren voor een verlaging van de contributie. Binnen de Com missie bestaat daar steeds meer begrip voor. Volgens de Commissie is de verhoging van het budget -en dus de contributie van de lid staten - nodig om de uitbrei ding van de EU met tien nieu we lidstaten succesvol te laten verlopen en om van de EU de meest succesvolle economie ter wereld te maken. De Commis sie wil daartoe veel meer geld steken in onderzoek en ontwik keling en in grensoverschrij dende transportnetwerken. Ook wil de Commissie veel meer uitgeven aan het gezamenlijke buitenlands- en veiligheidsbe leid en aan het bestrijden van de georganiseerde misdaad en illegale immigratie. De Commissie presenteert haar voorstellen op 10 februari. Dat is het startsein voor een jaren lang debat. Naar verwachting wordt een definitief besluit pas in 2005 of 2006 genomen. Het vaststellen van de meerjarenbe groting belooft extra moeilijk en pikant te worden omdat de ver houdingen tussen lidstaten on derling en met de Commissie niet best zijn. Zo liggen Frank rijk en Duitsland met Brussel, en met Nederland, in de clinch over de naleving van het Stabi liteitspact. In de discussie over de nieuwe Europese grondwet staan Duitsland en Frankrijk lijnrecht tegenover Polen en Spanje. Een van de meest omstreden onderdelen van het nu uitge lekte plan van de Commissie is de forse verhoging van het fonds voor armere regio's in Europa. Commissaris Barnier wil de helft van de ruim 45 mil jard euro die rond 2011 jaarlijks voor regionaal beleid beschik baar moet zijn reserveren voor de zwakke regio's in de huidige 15 lidstaten. De ander helft zou naar de nieuwe lidstaten moe ten gaan. Voor Nederland, Duitsland en Groot-Brittannie is zowel een forse verhoging van het budget voor regionaal beleid als die verdeelsleutel onacceptabel. amsterdam/gpd - Duizenden, voornamelijk particuliere, beleg gers wagen tegenwoordig via in ternet een gokje op de beurs. Met een paar simpele handelin gen kan de belegger achter de pc rechtstreeks en op elk gewenst moment een order uitvoeren of zijn beleggingsportefeuille in de gaten houden. Contact met de bank is niet meer nodig. De beleggingswebsites Alex (onderdeel van de Rabobank) en Effectenbank Binck (voor 50 procent in handen van AOT) zijn sinds de oprichting in res pectievelijk 1999 en 2000 uitge groeid tot volwaardige beleg gingskanalen. Het aantal trans acties lag volgens beide bedrij ven vorig jaar voor het eerst zelfs hoger dan bij sommige traditionele huisbanken. Volgens directeur René Freijters van Alex, is het aantal transac ties via Alex vorig jaar met 30 procent gestegen tot boven de twee miljoen. Het aantal nieu we klanten steeg met 12 pro cent. „Wekelijks melden zich zo'n 200 nieuwe klanten aan", zegt Freijters. Dat particulieren na de beurskrach geen interes se meer zouden hebben voor de beurs, noemt hij onzin. „Er is nog steeds eèn grote groep geïnteresseerde beleggers." Op dit moment telt Alex volgens hem 70.000 beleggers. Of de be- leggingsmarkt voor particulie ren daarmee weer groeit, durft Freijters niet te zeggen. Volgens hem is het merendeel afkom stig van huisbanken als ABN Amro, ING en Rabobank. Ook Effectenbank Binck zegt juist daar beleggers vandaan te snoepen. Volgens woordvoer der Nick Bortot heeft Binck nu 12.000 klanten, die samen goed zijn voor ruim 500.000 transac ties per jaar. Per maand komen er zo'n 1000 nieuwe klanten bij. „Zeker nu de beurs omhoog gaat." Overigens zit het verschil in klantenaantallen tussen Binck en Alex volgens Bortot onder andere in de definitie. „Wij rekenen iemand pas tot klant als er daadwerkelijk geld is gestort op de rekening." Vol gens Bortot ligt het aantal transacties van Binck inmiddels al boven die van een aantal grootbanken. De online brokers zeggen 'snel ler en goedkoper' te kunnen werken dan de traditionele Duizenden particuliere beleggers wagen tegenwoordig via het internet een gokje op de beurs. Foto: GPD/Phil Nijhuis banken. Een reden waarom de financiële beleggingssites juist hebben 'geprofiteerd' van de malaise op de aandelenmark ten. Als het slecht gaat zoeken beleggers naar de goedkoopste aanbieder. En met name Binck profileert zichzelf als 'de goed koopste'. Op de site van de ef fectenbank vergelijkt de bank haar eigen prijzen met die van concurrenten. Voor de transac tie van een pakket aandelen ter waarde van 5000 euro via inter net is de belegger - volgens Binck - 52 procent goedkoper uit dan bij ABN Amro. Een aan delentransactie bij de online broker kost 15 euro. Het prijsvoordeel zit hem met name in de lage overheadkos ten. Omdat bijna alles via inter net loopt, hebben de online brokers relatief weinig kosten. De meeste investeringen zitten in het op peil houden van de IT-systemen. Volgen s Freijters speelt de individualisering van de belegger ook mee. „Mensen hebben steeds meer de behoef te om alles zelf te regelen. De techniek maakt het tegenwoor dig ook makkelijk." Toch bleek uit een onderzoek in opdracht van Alex vorig jaar dat het merendeel van de parti culiere beleggers voornamelijk belegt op gevoel. Zestig procent heeft totaal geen strategie en voelt zich niet echt vertrouwd met de materie. Dat was reden om dit jaar een professionele opleiding aan te bieden voor beleggers. Via de Alex Academy kunnen begin ners en gevorderden in een paar bijeenkomsten de kneep jes van het vak verfijnen. „Een soort LOI voor beleggers", vol gens Freijters. Het cabinepersoneel tvaartmaatschappij ia is het zat om naast |e toiletten te moeten veel vluchten wordt ttuig niet langer goed jemaakt, stelt de Vak- or Nederlands Cabine- el (VNC). „Het is echt nd smerig om naast de aldus algemeen is Hoelscher. Transavia olgens Hoelscher na ;ht korter dan drie uur rtuig niet langer grondig Op de Boeings 737, die ia gebruikt, bevinden ten zich naast het keu- raar het cabineperso- 7$ et eten. schrapt 100 n bij controle 5!k am - ABN Amro 100 banen bij de inter- o'| oledienst in Nederland, gaat alle eigen accoun- controleurs zodat er ef- kan worden gewerkt. ,g niet duidelijk of er ,;gen ontslagen gaan val- een woordvoerder ®j|Amro. In de nieuwe houden 750 mensen de eigen controle van bezig, van wie 220 in id. De bank zegt tevens intantsdienst verder te ofessionaliseren. ABN 34,2 derland was de laatste 5 iet een eigen intern ipparaat. tegen eisen :l iame Reliant 5,6 15,1 50,5 23^2 am - Energiebedrijf n beroep gegaan tegen die de mededingings- d NMa heeft gesteld vemame van Reliant l'^urope. De kartelpolitie .1 e eind november dat deel van zijn stroom- tvia een veiling op de ingt. De NMa vreest na de overname van ecentrales te veel in- 16,81 uitoefenen op de ijs. Het energiecon- ftbij de rechtbank in m een beroepsproce- isteld tegen deze voor- 19; lutervirus reidt zich rap iO.fj Een nieuw compu- erspreidt zich sinds 68.(j/ia internet door Euro- in Australië. Vooral zouden gemakkelijk 15 Sjaken door het wormvi- sl'Je naam Bagle of Beag- 2,'sOf het virus grote ^•|nricht, weten de ex- niet. Het virus ver- de vorm van een et als onderwerp 'hi' st 'test'. Als de bijlage °ppend verspreidt de h over alle mailadres- t computerbestand, thet attachment op jsoft-rekenmachine. mputers met kunnen besmet ra- icantieri megaschip 1 «I zet in VS els te koop 5'2<l 8,011 - Ahold is van plan van 204 zogeheten 'o'gjpnkels in de VS te ver winkels zijn onder- ^Dochteronderneming Ze opereren on- van Wilson Farms Food Stores Stores (67) en 84rS en z^n 8evestigd in De winkels bijna 2100 werk- 7or°rig jaar verkocht Gallon, een ke- gemakswinkels en )|^|ations voor 187 mil- lucjir. Koper was het ^'öjfïse bedrijf The Pant- 46*79 46,26 (Telecom: 1 banen weg France Telecom 23.| aantal banen dit jaar '00 tot 202.500 nadat 13.100 waren ver- inkrimping gaat via 'verloop, voorname- pensionering. 14 8ifVan 14.500 voor dit 9|6|t8800 banen in ^•^en enkele duizenden 57,8! 20,1! 26,21 30,3< 23,0! 21,3 42,9 61$ Italiaanse werf oo.oji heeft van de rederij een order gekre- le bouw van een crui- n 112.000 ton ter n 430 miljoen euro. het grootste cruise- Joit in Italië is ge- »sta's Amerikaanse neem Carnival, de uiserederij ter we- te gisteren bekend orlopige overeen- -tekend. Het schip hutten voor 3800 en gaat vanaf de zo- 106 het hele jaar door Middellandse Zee.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9