Sjeik Yassin op dodenlijst van Israël BUITENLAND J Schipper ramptanker Prestige 'Kapitein van het Jaar' Britten klagen Staat aan voor orgaandiefstal Explosie verwoest Algerijnse raffinaderij Gouverneur Tokyo pakt kinderprostitutie aan Churchills papegaai (104) scheldt nog steeds op Hitier Liquidatie slechts kwestie van tijd Eerste proces over oorlog in Servië Après-ski ontaardt in gigantische knokpartij Nederlanders overleven scheepsramp enen voor ische jongen Het Britse hoogge- |f heeft 3,4 miljoen miljoen euro) scha ling toegewezen aan [en cüe als helft van een door „onverklaarbaar 'eeflijk" talmen van [j zijn geboorte ernstig ;apt is. De nu 8-jarige ivies liep bij zijn ge- oor middel van een ie schade op aan zijn •lsel waardoor hij spas- Zijn broer Will, die $5 linuten voor hem ter wam, is kerngezond. rse man (82) t bruid (81) Een 82-jarige Span- rdt ervan verdacht in ral van jaloezie zijn 81- juw te hebben doodge- lij was pas vijf dagen getrouwd. De twee 1 in een bejaardenhuis telijke stad Almendra- jens de politie dacht de [zij het met een ander Ise koe l diamanten li - Een koe levert de lantverkoper Di- ijput mest met juwelen 'ndelaar uit de weste- itaat Gujarat had een leer dan 1700 kleine ;n in een hooiberg bij •rborgen, maar daar- :ekend op zijn honge- Dat verorberde de tas id. Om de waardevol le rug te krijgen voedt koe met een dieet van fruit en laxeermid- meldde de krant Eco- V: [mes maandag. De af- :J drie dagen heeft het iehonderd diamanten pt. „Ik ben ervan over al; ik binnen een week al Él nanten weer terug is Rajput. rise visser Irvaren Volgens een Franse isrechter is het Bre- erschip Bugaled Brei- rige week onder de else kust verging, nlijk door een contai- of een ander heel rtuig overvaren. Rech- Eisch zei gisteren in [dat duikers sporen ivaring op de id van de gezonken [den gevonden. Bij het ïjn alle vijf opvaren- ';omen. Geruchten als larineschepen betrok- ij de aanvaring - een dse onderzeeboot had nen aan de reddings- rwierp Eisch. Volgens loeksrechter heeft het de visser heeft overva- :ker gemerkt en onge- hade opgelopen, jorgevaren. Met ra- largegevens van de en van de marine- n de buurt probeert uit te zoeken welk was. dinsdag 20 januari 2004 >e 77-jarige Noord- icus Ian Paisley stapt als lid van het Euro- i, maar blijft wel poli- De protestantse gaat zich met dubbele ijden aan de strijd te- heke politici. Op 3 fe- in Belfast een nieu- van protestants-ka- nderhandelingen van ley zit sinds 1979 in arlement. Zijn mo- ème beleefde hij in ihij paus Johannes ijdens een toespraak ement onderbrak irstoot u als de anti- -51 door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De Griekse kapitein Apostolos Mangouras van de olietanker Prestige die in november 2002 voor de Spaanse kust verging, is genomineerd voor de ereti tel 'Kapitein van het Jaar'. De prijs wordt jaarlijks toe gekend door het Nautical Institute in Londen, in sa menwerking met de belangrijke scheepvaartkrant Lloyd's List. De nominatie, die in scheepvaartkringen wordt verge leken met de Oscar filmprijs, staat in schril contrast met de beschuldigingen die tegen de kapitein zijn in gebracht door de Spaanse regering. Volgens de aan klacht is Mangouras voor een belangrijke deel verant woordelijk voor de enorme milieuramp die zich voor de Galicische kust heeft voltrokken. De kapitein heeft maandenlang in voorarrest gezeten. Momenteel is hij op borgtocht vrij. Hij woont tijdelijk in Barcelona, waar hij zich elke dag bij de politie moet melden in afwach ting van zijn proces. De jaarlijkse scheepvaartprijs wordt toegekend aan personen die zich hebben onderscheiden vanwege hun professionele gedrag op maritiem gebied. In de toelichting op de nominatie wordt Mangouras om schreven als een kapitein die zijn leven heeft geris keerd voor zijn bemanning en zijn schip. Er wordt ook uitdrukkelijk melding gemaakt van de weigering van de Spaanse overheid om het schip tijdens de vliegende storm van 13 november 2002 de haven van Corcubion binnen te laten lopen. De Spaanse autoriteiten besloten tegen de wil van de kapitein in om het schip de volle zee op te sturen, waar het twee dagen later in tweeën brak en zonk. Mangouras werd meteen na zijn weigering gearres teerd en gevangen gezet. Door alle betrokken partijen, waaronder de Franse re gering en het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit, is de beslissing van de Spaanse autoriteiten zwaar bekriti seerd. In de Spaanse scheepvaartwereld heeft men zich het lot van de Griekse kapitein aangetrokken. Voor de ge vangenis van La Corufia, waar Mangouras gevangen zat, demonstreerden zeelieden voor zijn vrijlating. Op 22 januari wordt uit solidariteit met Mangouras in Bar celona een feestdiner georganiseerd. De 'enige gevan gene van de Prestige' wordt dan 69 jaar. Een groot aan tal collega-kapiteins heeft aangekondigd aanwezig te zijn als „erkenning voor zijn moed en professionaliteit die hij heeft getoond bij zijn pogingen om een milieu ramp te vermijden." Volgens hen was zijn arrestatie onterecht, net als de beslissing van de regering om het rampschip de zee op te sturen. Oslo - De drie Nederlanders aan boord van het Noorse schip Rocknes dat gistermiddag plotseling kapseisde voor de kust van West-Noorwegen hebben het ongeluk overleefd. Dat berichtte het Noorse persbureau NTB. Twee van de in totaal dertig opvarenden zijn gedood. Twaalf personen zijn gered en zeker zestien mensen werden vanmorgen nog vermist. Met het ongeluksschip zou technisch niets mis zijn geweest. Kort geleden heb ben de havenautoriteiten van Bergen het onder de vlag van Antigua varende vrachtschip nog gecontroleerd. Dui kers en mensen met snijbranders proberen bemannings leden die in het schip gevangen zouden zitten te bevrij den. Een team van duikers en experts van de Rotterdam se bergingsmaatschappij Smit is afgereisd naar Noorwe gen. Duikers zullen allereerst zoeken naar opvarenden, waarna de berging van het schip kan beginnen. Het on geval zou zich hebben voorgedaan tussen vier uur en half vijf 's middags niet ver van Bergen. Ooggetuigen za gen korte tijd later vanaf de wal dat het schip onderste boven lag. Eigenaar van het schip dat stenen vervoerde voor off-shore werkzaamheden, is rederij Jebsen Mana gement AS uit het Noorse Bergen. Foto: AFP Artsen verwijderden ongevraagd organen van overleden kinderen door onze correspondent Esther Cotink londen - Meer dan tweedui zend families klagen de Britse gezondheidszorg aan, omdat die zonder toestemming orga nen van hun overleden kinde ren hebben weggehaald. De zaak komt volgende week voor het Hooggerechtshof. Het is gericht tegen 130 regionale ziekenhuizen die onder de staatszorg NHS vallen. De NHS zou 1500 euro com pensatie hebben geboden. Dat is door alle gedupeerden afge slagen. Begin jaren negentig kwam aan het licht dat Engelse ziekenhui zen zonder toestemming 105.000 organen in voorraad hadden. De zwaarst getroffen groep, de ouders van 800 overleden kin deren in de Alder Hey-kliniek in Liverpool, heeft toen 7200 euro- smartengeld uitgekeerd gekre gen. Gisteren eisten de families van 2150 patientjes die in andere Engelse ziekenhuizen stierven eenzelfde compensatie. Kay Wadey's zoontje Harry overleed aan een longafwijking. Toen hij aan de familie werd te ruggegeven, hield het zieken huis zijn hersens achter. „Enke le dagen voor zijn dood onder ging Harry een biopsie waar voor een stukje long werd ver wijderd. Aan de hand daarvan werd vastgesteld dat hij niet lang meer te leven had. Na zijn overlijden vroeg de arts me of hij nog een plakje long mocht houden om de eerdere diagno se te kunnen bevestigen. Ik ging akkoord, in de veronderstelling dat het ging om een minimaal stukje longweefsel. Ik gaf geen toestemming om al zijn orga nen te verwijderen. Toen de Al- der Hey-affaire in het nieuws kwam, belde ik bezorgd naar mijn ziekenhuis. Die vertelde me dat ze Harry's hersenen had. Toen ik vroeg waarom, kreeg ik te horen: 'Dat is onze gang van zaken'." Volgens de NHS komen dit soort praktijken sinds Aider Hey niet meer voor, en is een wet in de maak die orgaanver wijdering zonder toestemming verbiedt. Artsen die illegaal or ganen bewaren kunnen vanaf 2005 een gevangenisstraf van drie jaar tegemoet zien. Voor de ouders die nu naar de rechter stappen komt die wet echter te laat. „De Liverpool-families kregen veel meer aangeboden dan wij, we verdienen een gelijke be handeling", zegt Ruth Webster wiens baby Ellen van haar orga nen werd beroofd in het Leeds kinderziekenhuis. „Het gaat niet om het geld maar om het principe. Nu lijkt het alsof hun kinderen meer waard waren dan de onze." De medische ethiek in Britse ziekenhuizen werd aan de kaak gesteld toen bekend werd dat 170 kinderen van hun harten waren beroofd in een zieken huis in Bristol. Er ging een balletje rollen, die al snel de schrikbarende praktij ken in Alder Hey onthulde. Hier werden niet alleen 2080 orga nen van 800 kinderen bewaard, maar ook 1500 foetussen van miskramen en abortussen. Bo vendien bleek dit ziekenhuis tij dens hartoperaties thymusklie ren te verwijderen, die ze voor research naar een farmaceu tisch bedrijf stuurde in ruil voor een financiële donatie. De patholoog die centraal stond in dit schandaal was Ne derlander Dick van Velzen. Hij werd uit het Brits medisch re gister geschrapt, en verhuisde met zijn gezin naar Nederland waar hij afhankelijk was van politiebescherming. Het grootschalig onderzoek dat volgde, onthulde het gemak waarin Engelse staatszieken- huizen zonder toestemming or- gaanvoorraden aanlegden. Sommige ouders die tot de ont dekking kwamen en alsnog de missende lichaamsdelen opeis ten, hebben hun kind twee tot drie keer moeten begraven. londen/anp-afp - De diepste gedachten van de Britse staats man Winston Churchill leven nog steeds voort, dankzij zijn in middels 104-jarige papegaai. Het dier leeft in een tuincentrum in het zuidoosten van Groot-Brittannië. Het Britse mannenblad Jack, dat donderdag verschijnt, schrijft over Charlie. Churchill kocht de vogel in 1937, twee jaar voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Nadat de staatsman in 1965 overleed, werd Charlie verkocht aan een dierenhandelaar die nog steeds voor haar zorgt. Volgens haar verzorgers bezigt Charlie met eni ge regelmaat vieze taal. Ook roept ze bij herhaling: „Fuck Hit- Ier" en „Fuck the Nazis". belgrado/ap - Servië krijgt zijn eerste grote proces wegens oor logsmisdaden. Op 9 maart be gint een rechtszaak tegen acht mannen die in november 1991 ongeveer tweehonderd Kroati sche gevangenen zouden heb ben vermoord op een varkens boerderij in Vukovar in het oos ten van Kroatië. De zaak wordt behandeld door een speciale rechtbank voor oorlogsmisdaden en de georga niseerde misdaad, die in juni is opgericht. Servië mag van het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag minder belangrijke ver dachten zelf berechten. Drie voormalige officieren van het Joegoslavische leger die met de zaak te maken hebben moeten in Den Haag worden berecht. Het speciale hof dat zich over de acht verdachten zal buigen, is opgericht met behulp van de Verenigde Staten en andere westerse landen. Het hof buigt zich ook over de moord op pre mier Zoran Djindjic. Jeruzalem/anp-afp Israëlische doodseskaders jagen op de lei der van de Hamas-beweging, sjeik Yassin. Dat heeft de Israëli sche legerleider Moshe Yaalon gisteren op de Israëlische televi sie bevestigd. Volgens generaal Yaalon is het slechts een kwestie van tijd voor de sjeik wordt geliqui deerd: het is wachten „tot de gelegenheid zich voordoet of het in ons belang is". Op 6 september vorig jaar poogden de Israëli's Yassin uit de weg te ruimen met behulp van een raket, maar hij werd slechts licht gewond. Yassin zou volgens Israël geliquideerd moeten worden omdat er geen onderscheid te maken is tussen het leiderschap van de gewa pende tak van Harnas en de po litieke vleugel. De islamitische beweging stelt de Israëlische bezetting met de beperkte middelen die tot haar beschikking staan te willen be strijden. Ook burgerdoelen zijn geoorloofd omdat de Palestij- nen militair praktisch niets te genover het Israëlische appa raat kunnen stellen. Harnas propageert het plegen van zelfmoordaanslagen. Afge lopen woensdag nog blies een vrouw zich op en doodde daar bij aan de rand van Gazastrook vier Israëlische soldaten. De zelfmoordaanslag van deze jon ge moeder leidde onder meer tot verontwaardiging bij andere Palestijnse groeperingen. Yas sin stelde dat vrouwen net als mannen de plicht hebben te strijden en zo nodig te sterven voor de vrijheid van hun land. Over het feit dat voor het eerst een moeder van jonge kinderen zichzelf opblies zei Yassin: „Vrouwen werden gespaard totdat de noodzaak ontstond." Kort na de aanslag zei de Israë lische onderminister van defen sie Zeev Boim dat de Hamas- Sjeik Ahmed Yassin. Foto: AFP leider zichzelf op de dodenlijst had geplaatst. Yassin is naar eigen zeggen niet bang voor de doodseskaders. Hij herhaalde dat gisteren en zei dat er geen bestand denk baar is „met een vijand die niets doet om een einde te ma ken aan de bezetting, de koloni satie en de agressie". Bestanden van radicale Pales tijnse bewegingen zijn herhaal delijk opgezegd na aanslagen op Palestijnse voormannen. Die worden onder meer gepleegd met vanaf helikopters afgevuur de raketten, door scherpschut ters, eskaders van als Arabieren vermomde Israëlische agenten of door het leggen van booby traps. Veel slachtoffers van de moordaanslagen zijn omstan ders of voorbijgangers. Ook de Verenigde Staten hebben bij Is raël geklaagd over deze praktij ken. Het geweld heeft sinds het be gin van de tweede intifada, ruim drie jaar geleden, aan 2.619 Palestijnen en 909 Israë liërs het leven gekost. Meer dan 400 Israëliërs vonden de dood bij 107 zelfmoordaanslagen, waarvan de meeste werden op geëist door de Harnas. algiers/anp-afp-rtr - Een grote explosie in een raffinaderij in het noordoosten van Algerije heeft aan zeker twintig werkne mers het leven gekost. Meer dan zeventig mensen raakten gewond door de ontploffing op de afdeling voor vloeibaar gas in het complex bij Skikda, 350 kilometer ten oosten van Al giers. Door de explosie van de aard gastank is volgens de minister van energie een brand uitge broken die de hele raffinaderij in de as heeft gelegd. Nog een onbekend aantal mensen wordt vermist. Veel gewonden zijn er door brandwonden ernstig aan toe. Zij zijn overgebracht naar ge specialiseerde ziekenhuizen in Annaba, ten oosten van Skikda, en de hoofdstad Algiers. De schade is groot en ook panden in de omgeving hebben schade opgelopen. Er zijn volgens de autoriteiten geen gevaarlijke gassen vrijge komen. Wat de explosie heeft veroorzaakt is nog niet bekend. Een deel van de olie en het aardgas dat in de Algerijnse Sa hara wordt gewonnen, gaat eerst naar Skikda. Daar werken 12.000 mensen in het petroche mische complex. l ediging van [smonument andalen hebben in ongeveer tien kilo- 1 go de Oostenrijkse Wenen, een monu- ield voor een concen- dat in de Tweede log bij het dorp was Er is met een spuit- ïitse woord voor leu- op gespoten. Ook is latiebord omge- linterbrühl zaten ustus 1944 en april 'eer 1.800 politieke Iers van de nazi's uit ne delen van Europa, n werden in het •n '45 bij een ont- Joging doodgescho- vijftig, die waren ach- i op de ziekenzaal, it injecties of door ingebracht. wenen/anp - Twee groepen Nederlanders, op skivakantie in Oostenrijk, zijn in de nacht van zondag op maandag in de wintersportplaats Saalbach slaags geraakt. Ongeveer twintig boze landgenoten gingen elkaar na een sneeuwballengevecht te lijf. Ten minste zes vechtersbazen raakten gewond, zo meldde de Oostenrijkse televisie ORF. De vechtpartij ont stond na het après-skiën, aldus de lokale politie. Een persoon gooide een sneeuwbal tegen het hoofd van een andere vakan tieganger waardoor de massale vechtpartij begon. Daarbij sloeg een van de ruziemakers iemand met een snowboard op het hoofd. Die liep een ernstige hoofdwond op, aldus een po litiewoordvoerder. Zes mensen werden met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis in Zeil am See overgebracht. „Toen de hulpdiensten later lichtgewonde mensen in het zie kenhuis afleverde, gingen de twee groepen in de gang ver der", aldus de politiebeambte. Bij die vechtpartij raakte een ambulancebroeder en een vrouwelijke arts gewond. Het Oos tenrijkse openbaar ministerie zal de vechtersbazen vervolgen wegens openbare geweldpleging en het toebrengen van licha melijk letsel. Er was, zo als altijd in dit soort gevallen, alcohol in het spel verklaarde de politiezegsman. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - De gouverneur van Tokyo, Shintaro Ishihara, heeft een passie voor kruistochten. De populist, geest verwant van de Franse rechtse extremist Le Pen, baart regelmatig opzien met campagnes tegen buitenlan ders, vooral Chinezen en Koreanen, ambtenaren wier patriottisme te kort zou schieten, en feministen, dat wil zeggen alle vrouwen die volgens de gouverneur hun plaats niet kennen.. Dat heeft hem zeer omstreden én zeer populair ge maakt. En na elke campagne vragen veel Japanners zich af waarmee hij hen de volgende keer gaat verras sen. Hij zou onderhand door de voorraad controver siële thema's heen moeten zijn. Maar dat blijkt elke keer weer een misvatting. Ishihara weet steeds op nieuw een prominente plek op de voorpagina te ver overen. Zijn nieuwste kruistocht is gericht tegen de school- meisjesprostitutie. Dat is in de Japanse hoofdstad een groqt probleem. Volgens een ruwe schatting verleent een derde van de meisjes tussen de 13 en de 16 regelmatig seksuele diensten. Hun clientèle bestaat voornamelijk uit sala- rymen, de loonslaven, die bij hen afleiding zoeken voor de sleur van het kantoorleven. Het verdiende geld gaat vaak op aan de nieuwste Louis Vuitton tas of het nieuwste model mobieltje. Ishihara wil nu een avondklok voor minderjarigen in stellen. Zij mogen zich na een nog nader te bepalen tijdstip niet meer ophouden in oppikcentra als karao- kebars, internetcafé's en boekhandels gespecialiseerd in ondeugende lectuur. Daarnaast wil hij de handel in gebruikte slipjes stopzetten. Dat is voor veel seksshops en hun toeleveranciers een florissante business. Een setje van twee ongewassen broekjes doet al gauw 10.000 Yen (75 euro). Verder stelt Ishihara voor 'richt lijnen voor de opvoeding van minderjarigen' op te stel len. Dit actieplan moet volgende maand al in de ge meenteraad behandeld worden. Over de kans op slagen bestaan grote twijfels. Er is na melijk een precedent. Eind vorig jaar kondigde de re gering een verbc d van websites af, waarop de bakvi^ies hun diensten aanboden. Maar die actie werd geen suc ces. De meisjes vonden een uitweg. Ze bieden zich nu aan op de speciale websites voor tweede handsgoede ren, waar voornamelijk nep antiek wordt geveild. Hun aanbod bestaat uit 'praktische vaardigheden, per hand en met het lichaam'. Ze gebruiken deze sites echter ook op de manier waar voor ze zijn opgezet. De meisjes hebben ontdekt dat een tussenpersoon, de seksshop, niet nodig is om hun waar aan de man te brengen. De klant kan zijn favorie te artikel nu direct van hen betrekken. Het assortiment is onlangs door een paar ondernemende meisjes uitge breid. Zij verkopen nu ook hun gebottelde 'lichaams sappen'. Maar als Ishihara zijn zin krijgt, doemt er nu een pro bleem voor hen op. De meisjes leveren hun spullen meestal persoonlijk af. Een karaokebar is het favoriete trefpunt met de klant. Dat is niet meer mogelijk als Ishihara's avondklok werkelijkheid wordt. Maar of hij daarmee de bakvisprostitutie aan banden kan leggen, blijft de vraag. De ervaring leert dat de meisjes niet voor één Lat te vangen zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7