Vmbo'ers voelen zich minst veilig BINNENLAND 2 Voetbal, welzijn en onderwijs onder één dak bij NEC een woord over drugs in felrede koningin Beatrix Illegale bouwvakkers op een van de twee bouwplaatsen Greenpeace waarschuwt voor uitsterven dolfijnen Water klotst in de uiterwaarden Directeuren basisschool in tijdnood 'Lazrak moet beschuldigingen terugnemen' Groet per sms kost bureau een kapitaal föhnt in brand eleen - Een inwoner itergeleen heeft zijn •ju zondagavond duur '^bekopen. In plaats van petsbeurt het interieur l,ajauto rustig te laten dro- hij een verfföhn ter het vocht eruit te krij- Ivvagen stond binnen de ;eren in lichterlaaie. De wist de brand zelf te De auto is total loss. ne hervat Kocht vaten - De zoektocht naar iste gifvaten die op nber tijdens een storm orse terecht zijn geko- jistermiddag hervat, k [ografisch opneem- ^en drie mijnenjagers naar de vaten. Die be- >r stuk 100 liter arseen- |e. Als de vaten zijn ge- ;an het nog wel enige jn voordat ze gelicht Op dit moment is de 'loorden van Texel te onrustig. r onderzoek i Bikker ie Nederlandse oor- ladiger Herbertus Bik- t opnieuw medisch >ht. Uit de test moet hij nog steeds fysiek om zijn proces daar ;aan. Zijn advocaat iet onderzoek ge le uitkomst daarvan de zitting van 2 febru- ienteerd. De 88-jarige SS'er en bewaker Erica in Ommen. Jus- litsland verdenkt hem hij in 1944 verzets- "outman heeft dood- penstaarten eren mag nog g - Schapenhouders |)t 1 september 2006 de hun schapen cou- nister Veerman van iw geeft de sector uit- fet voorgenomen cou- '|od. De schapenhou- Jen nog een paar jaar pp het nieuwe regime Breiden. Tot het ver- Jet knippen van de Haartjes is in 1996 al .De schapenhouders I j dat besluit vijf jaar de 5 fegelen te treffen. eger vast riisbruik ien 47-jarige psychia- ileegkundige zit vast ig van seksueel ivan patiëntes van de ische Thuiszorg (PTZ) n. Vijf slachtoffers egen de man aangifte )e verpleegkundige huis hebben mis- nd vorig jaar vertelde e slachtoffers haar re en andere verpleeg- j^jDie lichtte de leiding PTZ. mannen rdammers De drie mannen agavond dood in een Rotterdamse deelge- :hiebroek werden fen, komen alle drie dam. De mannen zijn 28 jaar oud. De 21-ja- "1-jarige waren fami- litie gaat uit van Ie buurt was geschokt H ïgubere vondst. Vol- oners zijn de drie ge- n is hen daarna de ;esneden. dinsdag 20 JANUARI 2004 door Henk van Celder Nijmegen - Voetbalgeweld is een maatschap pelijk probleem. Toch voelen clubs zich steeds meer betrokken bij probleemjongeren. Ook NEC. Pal naast stadion de Goffert huizen voet bal, onderwijs en welzijn onder één dak. Psychotherapeut Frans de Laat van de Nij meegse tbs-kliniek de Pompestichting vindt het spannend om met criminelen te werken. Maar als hij met zijn zoontjes naar Ajax gaat, is De Laat vaak bang. Op de familietribune van de Arena schreeuwt twee keer 45 minu ten de verbale agressie. Toch toont De Laat begrip voor voetbalvan dalen. De kick en aantrekkingskracht van ge weld zijn groot, ervoer hijzelf temidden van de harde kern NEC-fans. Zijn vrouwelijke col lega, mee op veldonderzoek, had naderhand slapeloze nachten. De Laat, die ook voetbalgeweldplegers be handelt, vindt met de Nijmeegse burgemees ter Guusje ter Horst dat alcohol uit voetbal stadions moet worden verbannen. „Het slik ken van drie seresta's en een paar biertjes hebben een enorm ontremmend effect. Pra ten met die mensen heeft geen zin. Het is be ter het op een hollen te zetten." De psychotherapeut en de burgemeester wa ren gistermiddag te gast op een druk bezocht symposium van het ROC Nijmegen (regionaal opleidingscentrum) over voetbalgeweld. Tal van deskundigen lieten hun licht schijnen over de doelgroep, die zelf ontbrak: de fana tieke harde kern. In de urenlange discussie over criminaliteit, stadionverboden, spreek koren en de meldingsplicht kwamen KNVB- bons, voetbalvoorzitter, rechtspsycholoog, of ficier van justitie en schooldirecteur niet tot nieuwe inzichten. Bestrijding van voetbalge weld vergt volgens de aanwezigen een goede mix van harde, repressieve én sociale preven tieve maatregelen. Met als kem: pak de notoi re relschoppers keihard aan en schrik in 'op- voedprojecten' de meelopers af. De mix van hard en zacht optreden komt echter niet uit de verf. „Omdat op lokaal ni veau politie, justitie, jeugdinstellingen en scholen slecht samenwerken", meldde een ambtenaar van het ministerie van VWS. Hij kreeg de bal direct teruggekaatst: juist tussen de ministeries ontbreekt de samenwerking. KNVB-directeur Henk Kesler wees met NEC- preses Hans van Delft en Ajax-directeur Arie van Eijden op de vele miljoenen euro's, die de eredivisie in veiligheid steekt. En dan is drie honderdduizend mensuren inzet door de po litie niet veel. Van Delft: „Omgerekend is dat dertig miljoen euro. NEC alleen al besteedt jaarlijks structureel bijna een miljoen aan vei ligheid." Ter Horst gaf hem gelijk. „De politie in Nijmegen steekt meer manuren in de Vier daagse dan in NEC. Toch moet de politie-in- zet minder, zodat de politie voor andere za ken kan worden ingezet." De burgemeester waarschuwde voor een wa terbedeffect. Met het veilig maken van het stadion houd je hooligans buiten, maar ver schuifje het probleem. „Naar de hangplek of de school. Beschouw die plekken als vind plaats van problematische jongeren, pak hen dan daar in de kraag." Het symposium 'De Man en de Bal' gold als officiële opening van De Eendracht, het fon kelnieuwe multisportcomplex van NEC, pal naast de Goffert. Voetbal, onderwijs en wel zijn (zeven instanties) huizen hier onder één dak. Hierdoor kunnen probleemjongeren bij NEC betrokken worden. De school en de club verwachten veel van De Eendracht. Leerlin gen worden opgeleid als stewards, werken in de fanshop, of helpen in de horeca. Toekom stige onderwijsassistenten helpen NEC-fans bij hun huiswerk. ROC-directeur Hans Schut te: Als die leerlingen horen dat een speler van NEC een boete krijgt omdat hij te laat op de training komt, heeft dat enorm veel im pact. Meer dan welke les ook." den haag/gpd - Leerlingen van vmbo-scholen voelen zich van al le middelbare scholieren het minst veilig op school. Zo'n 21 procent geeft aan zich wel eens onveilig te voelen. Voor havo leerlingen is dit 16 procent en voor vwo-leerlingen slechts 4 procent. Dat blijkt uit een onderzoek on der 600 middelbare scholieren dat de afgelopen dagen is ge houden op www.schoolweb.nl, een internetpagina voor scho lieren. Het vmbo (een samenvoeging van mavo en voorbereidend be roepsonderwijs) bestaat nog niet zo lang, maar heeft al een slecht imago. Het wordt nu al het afvalputje van het onderwijs genoemd. De leerlingen zijn ongemotiveerd en het percen tage uitvallers groot. Ook heeft het de naam onveilig te zijn. Het Haagse Terra College, waar vorige week leerling Murat D. conrector Hans van Wieren doodschoot, is ook een vmbo- school. Zo'n 35 procent van de vm bo'ers geeft op de internetpagi na aan weieens gemerkt te heb ben dat een medeleerling op school een wapen bij zich had. Havo- en vwo-leerlingen mer ken dat minder, respectievelijk 27 en 17 procent. De helft van de vmbo'ers die aan het onder zoek meewerkte, denkt dat de tectiepoortjes op school een goed idee is om de veiligheid te vergroten. lelystad/anp - Nauwelijks een week na dat de laatste laagwaterwaarschuwing voor de grote rivieren is ingetrokken, is er sprake van hoogwater in Rijn, Waal en IJssel. Een groot aantal voetveren over Rijn en IJssel is dit weekeinde voor onbe paalde tijd uit de vaart genomen, omdat het rivierwater de uiterwaarden onder water heeft gezet. Daardoor kunnen de pontjes niet meer aanleggen. De Rijn stond gisteren op 14,26 meter boven NAP bij Lobith. Het Infocentrum Binnenwate ren voorziet een verdere stijging met ruim 10 centimeter, maar daarna daalt het waterpeil weer naar ongeveer 13,15 meter boven NAP. Volgens een woord voerder van het Infocentrum zijn echte problemen door het hoge water niet te verwachten. De hoge waterstand in de ri vieren is normaal voor de tijd van het jaar. Het waterpeil is wel erg snel geste gen door de aanhoudende regenbuien in het Duitse stroomgebied van de Rijn. Op sommige plaatsen hebben waterschap pen en brandweer veehouders moeten helpen om koeien en schapen uit de on dergelopen uiterwaarden te halen. Vorige week trok Rijkswaterstaat de laatste laagwaterwaarschuwing bij Loevestein in. Het waterpeil in de rivieren was toen al vanaf augustus extreem laag. Binnen schippers hebben maandenlang hun be vrachting moeten aanpassen aan de ge ringe diepgang van de vaargeulen. Nu het rivierwater door het hoge water heel snel stroomt, gelden opnieuw waarschuwin gen voor de scheepvaart. Aan het eind van de week is de toestand op de rivieren naar verwachting weer normaal. Foto: FBF.NL/Bob Walker den haag/anp - De Arbeidsin spectie heeft in 2002 op 45 van de 99 onderzochte bouwplaat sen illegale werknemers aange troffen. Er is tegen 43 werkge vers proces-verbaal opgemaakt en vijftien werkgevers hebben een waarschuwing gekregen. Dat heeft de Arbeidsinspectie gisteren gemeld. In totaal trof de inspectie 129 il legale werknemers aan op 854 arbeidskrachten, een percenta ge van 15. Van hen kwam 78 procent uit voormalige Oost bloklanden en daarvan onge veer de helft uit Polen. Illegale vreemdelingen blijken in de bouwnijverheid in alle re gio's te werken. De regio ianp - Koningin Bea- tijdens het staatsdiner haise koning Bhumi- a echtgenote koningin teren in Bangkok, met td gerept over de vijf- jdandse gevangenen "ellen. begon gisteren een Staatsbezoek aan [Ook de drugsproble- 2 Thailand zeer voort- ïpakt, werd door de Ise koningin niet echt "verp geacht voor een iet zoveel toehoor- leeste Nederlanders Ivoor drugssmokkel, jvverp van de gevange- j later in de week zeker le, in elk geval als de MSde minister Bot van ise zaken met zijn fbtgenoot over het preekt dat voorziet in en van Nederlandse jlden naar een cel in 'tland. gin prees Thailand en J..De stabiele parle mentaire democratie die hier, mede door uw inzet, tot stand is gekomen, is nu een voor beeld voor de regio", hield Bea trix gastheer Bhumibol voor. „Uw land spant zich ook al tientallen jaren in voor de op vang van duizenden vluchtelin gen uit naburige landen. Hier uit spreekt een groot gevoel van verantwoordelijkheid jegens de internationale gemeenschap." Koning Bhumibol haalde in zijn rede speciaal de relatie met de Oranjes aan. „Onze twee ko ninklijke families hebben altijd warme banden onderhouden alsof we naaste verwanten zijn." Hij bracht niet alleen een toast uit op de koningin, maar ook op de voorspoed van het hele Nederlandse volk. Bot spreekt Thaise justitieminister Minister Bot van buitenlandse zaken heeft komende donder dagavond in Bangkok onver wacht een gesprek met de Thaise minister van justitie over het 'overbrengingsver drag' voor Nederlandse ge vangenen in Thaise cellen. Bot stond op een gesprek met de minister, zei hij vanoch tend in Thailand. De bewinds man vergezelt koningin Bea trix bij haar staatsbezoek. Op het programma stond al een gesprek tussen Bot en zijn Thaise collega van buiten landse zaken. Het overleg met de justitieminister is nu pas ingelast. Nederland en Thai land werken aan een verdr ag dat het Nederlandse veroor deelden mogelijk maakt een deel van hun straf in hun va derland uit te zitten. Noordwest was bij dit onder zoek een uitschieter met 30 procent van het totale aantal il legale tewerkstellingen. Verder valt op dat in Gelderland, Gro ningen, Friesland en Drenthe illegale tewerkstelling in 2002 veel minder voorkwam dan het jaar ervoor. In Brabant en Lim burg was in 2002 juist sprake den haag/anp - Directeuren van basisscholen vinden dat ze te veel tijd moeten besteden aan administratie. Negen van de tien directeuren meent dat er daardoor te weinig tijd over blijft voor het geven van lessen. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen onderzoek van de pro testants-christelijke schoollei dersorganisatie (PCSO). Vol gens de directeuren is het aan tal plannen dat moet worden geschreven de laatste vijf jaar sterk toegenomen. Aanleiding voor het onderzoek waren klachten over de toege nomen werkdruk. Volgens de schoolleiders is dat een gevolg van de aanpak van het ministe rie van onderwijs, dat de auto nomie van de scholen wil ver groten. De directeuren moeten daardoor veel tijd besteden aan het schrijven van plannen. Vier van de vijf directeuren geeft aan dat zij onvoldoende tijd hebben om de school op een goede manier te leiden. van een forse toename. De Arbeidsinspectie maakte vo rige week al bekend dat zij dit jaar harder zal optreden tegen werkgevers die illegale werkne mers in dienst hebben. Er wor den tachtig inspecteurs extra opgeleid. Het totaal aantal in specteurs voor fraudebestrij ding komt daarmee op 180. londen - amsterdam/anp - Dolfijnen en andere walvisach tige vissen dreigen te verdwij nen uit de Europese wateren. Volgens Greenpeace en de Whale and Dolphin Conserva tion Society (WDCS) is de visse rij de 'meest acute bedreiging' voor de zeezoogdieren. De or ganisaties willen dat de Europe se Unie versneld actie neemt. Volgens het rapport 'The Net Effect' van Greenpeace en WDSC sterven in de Noord- en West-Europese wateren jaar lijks naar schatting tienduizen den dolfijnen, bruinvissen en andere walvisachtigen in de netten van de vissers. De pre sentatie van het rapport, van daag in Londen, is voor Green peace het startschot voor de ac tie. Met het schip de Esperanza doet zij de komende maanden onderzoek naar de omvang van de dolfijnenpopulatie en de sterfte door bijvangst van de visserij. De Europese Commissie heeft vorig jaar een voorstel gedaan om de bijvangst van zeezoog dieren te beperken. De minis ters van visserij moet deze plannen, zoals het gebruik van piepers op de netten, die de dolfijnen verjagen en contro leurs aan boord van de vissers schepen, nog goedkeuren. Voor Greenpeace en WDSC duurt dit te lang. Zij willen dat de Euro pese Unie en de lidstaten af zonderlijk liever vandaag dan morgen stappen zetten om de dolfijnen beter te beschermen. De bruinvis, de gewone dolfijn, de Atlantische witflankdolfijn, de tuimelaar en de griend wor den volgens de twee organisa ties het meest bedreigd. Van al le bruinvissen in de Noord- en West-Europese wateren sterft jaarlijks meer dan 5 procent in de vissersnetten. Voor Green peace en WDSC is bescherming niet alleen nodig wegens na tuurbeheer, maar ook voor het dierenwelzijn. Volgens het WDSC sterven jaarlijks tiendui zenden walvisachtigen in Het Kanaal, de Golf van Biscaye en de Ierse Zee in de vissersnetten een 'langzame en akelige dood'. Onder het toeziend oog van bemiddelaar Tiny Kox geeft Kamerlid Ali Lazrak een verklaring aan de pers. Foto: WFRA/Frank van Rossum den haag/gpd - Ali Lazrak keert de SP-fractie niet de rug toe. Het Tweede-Kamerlid verklaar de gisteren na afloop van een tweede gesprek met oud-partij secretaris Kox 'genoeg aankno pingspunten' te zien om bij de fractie te blijven. Vorige week noemde Lazrak de kans dat hij bij de SP zou blij ven nog 'zeer klein'. Hij weigert al een jaar zijn salaris aan de partij af te dragen in ruil voor een lagere maandelijkse toela ge. Alle SP-vertegenwoordigers tekenen ervoor dat ze hun sala ris in de partijkas storten. Lazrak verklaarde gisteren dat hij in principe bereid is zijn in komen weer af te dragen. „Ik heb solidariteit ook hoog in het vaandel staan. Maar ik wil het nog wel over de hoogte van de afdracht hebben. Lazrak uitte de afgelopen we ken zware kritiek op partijleider Jan Marijnissen. Die zou Ka merleden in het bijzijn van hun fractiegenoten op brute wijze terechtwijzen. Marijnissen wil dat Lazrak zijn beschuldigingen terugneemt, maar die is dat vooralsnog niet van plan. „Ma rijnissen is niet collegiaal. En ik ben niet de enige die dat vindt. Piet de Ruiter (SP-Kamerlid, red.) ligt niet voor niets ziek thuis. Die heeft ook een fikse aanvaring met hem gehad." enschede/gpd - Een fout bij het versturen van een digita le nieuwjaarsgroet komt marketingbureau EastSide Entertainment in Enschede duur te staan. Het bedrijf krijgt de rekening gepresen teerd van de administratieve kosten, die telefoonaanbie der T-Mobile moest maken voor het terugboeken van 1,10 euro naar ^0.000 abon nees. Dat bedrt^ namelijk bracht EastSide per abuis in rekening voor het rond de feestdagen verstuurde sms- 'je. Door Kassa, het consumen tenprogramma van de VARA, is becijferd dat in totaal 350.000 mensen - onge vraagd - het gewraakte sms- bericht ontvingen. Daarbij ging het ook om klanten van andere telefoonaanbieders dan T-Mobile. „Mensen laten betalen voor een ongevraagd bericht: dat is in strijd met alle gedrags codes rond het sms-ver- keer", zegt woordvoerder Herbert Brinkman van T- Mobile. Volgens hem heb ben alle gedupeerde abon nees van T-Mobile hun geld inmiddels terug- ontvangen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5