Kamer haalt fel uit naar commissie BINNENLAND 1 Boekhouder steelt 18 miljoen van werkgever Vriendin van Murat D. door recherche verhoord Tweede Kamer kan niet alleen volharden in beperken migratie Studente Marleen Konings doodgeschoten pjt 'Aanbevelingen veel te slap' Zoetermeer herdenkt Van Wieren Urenco-technologie mogelijk ook in Noord-Korea en Libië Net slurt zich Verdachten zaak Joos op vrije voeten ven komen de lucht vallen irdam - Twee overvallers gisteren een bank over- door letterlijk uit de lucht jen vallen. De twee had- in gat in de vloer van een Iande woning boven het emaakt. Ze bedreigden soneel met een vuurwa- fen aantal van hen werd jonden. De overvallers er met een onbekend •drag vandoor. kneed in zaak Jié Steegmans Iond - Een 19-jarige man blo heeft als getuige fed gepleegd in de straf- igen de verdachte die in ;r 2002 René Steegmans Ulo zo mishandelde dat hij gevolgen overleed. De iond daar bij en moedig- toenmalige vriend, Kha- Jaan. Hij kwam vorige lvjld terug op zijn verklaring s fe het slachtoffer geschopt ibben. Tegen Khalid L. nsteren in hoger beroep jjar cel en tbs geëist. iw slachtoffer vuurwerk dinsdag 20 januari 2004 l opgepakt na j>rd op vrouw ienie - De politie heeft in zijn huis een 46-jari- uit Krommenie aange- op verdenking van De man belde zelf de met de mededeling dat and om het leven had nu!jit. In de woning troffen P.%het stoffelijk overschot Ti 46-jarige vrouw uit rnu. ijnenplaag evangenis Ilburg - Een 74-jarige iuit Middelburg die tij- Ie jaarwisseling ernstig ld raakte toen een vuur- jhaar woning terecht - is in het brandwonden- im van Antwerpen overle- (e noodseinpijl schoot door de dubbele begla- |an haar flatwoning. Gor- en een invalidestoel in her vatten direct vlam. De lag op bed. jiftiging door Imonoxide - Twaalf mensen t gisteravond in Den jen koolmonoxidevergif- Ijpgelopen. De giftige stof dj in een woning aan vtonplein. Twintig om- iden werden tijdelijk op ren in een nabijgelegen ïjngshuis. Ook twee am- lemedewerkers en twee agenten moesten naar tkenhuis. Zij arriveerden «ste bij de woning, na een jg dat de bewoonster on- radV j.gj' iini" De gevangenis in njwordt geteisterd door oijnenplaag. De beesten kabels door waardoor liliging van de gesloten ing in gevaar komt. De ing heeft van de provin- ontheffing gekregen om eg(jjnen te doden. De pro- r pjieeft de benodigde ont hop de Flora- en Fauna- jleend. De konijnen kna- per meer ondergrondse van beveiligingscamera's ^lieren nog dagen in cel !|dam - De drie leerlingen Amsterdamse Marcanti p die waren gearresteerd lenking van bedreiging ,aayen moeten nog tien (anger vast zitten. Dat rechter-commissaris v ,n besloten. Donderdag de school een brief met °T bel gevonden waarin een 'aTlocenten werd bedreigd. ilier gepakt "jedreiging »R - Een 16-jarige scho- jZevenaar is gisteren aan- ïen. Hij bedreigde een jgent, nadat hij zich op jool in zijn woonplaats pdragen. De jongen i volgens de politie een ld gebaar langs zijn keel. sen zegt dat hij dat niet pdaan en verwijt de p dat zij hem hebben ge- Vd. schoot op it noodweer 1 Het openbaar ministe- p wil dat de rechtbank in Jen 41-jarige vrouw uit 1 ontslaat van rechtsver- Ivoor de moord op haar pd. De eigenares van een lom schoot op 8 mei jt 51-jarige slachtoffer dak daarvoor zou de Boor de dronjseiLex- djn mishandeld. Vol- officier van justitie was sprake van noodweer. JAJIJ kuMtsJ JULL'6 NIÊT TOËJATCM - 7AKi 20UP6M ALiÉ. /litre foKiueprj&s 7AM wofzvÉüw&eai ZWARTE Wool N H enmt/vuCjMier fVW VAW VE (pMlStë J JÜI aalsmeer/anp - Een 35-jarige boekhouder van een bedrijf uit Aalsmeer heeft mogelijk voor meer dan 18 miljoen euro van zijn werkgever gestolen. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. De man zou al het geld hebben vergokt. De boekhouder is begin januari aangehouden, maar de politie maakt de zaak nu pas bekend. De megafraude, die mogelijk enige jaren heeft geduurd, kwam aan het licht toen de di recteur van het bedrijf door een bank werd gewezen op een aantal dubieuze transacties. Hierbij werden ongebruikelijk grote sommen geld wegge sluisd. Hoewel het er in eerste instan tie op leek dat er een bedrag van 450.000 euro was verduis terd, bleek al snel dat het om miljoenen ging die via verschei dene constructies in handen kwamen van de fraudeur. Uit het onderzoek blijkt dat het bedrijf tot dusver ongeveer 18 miljoen euro mist. Nader on derzoek moet uitwijzen of de verdachte verantwoordelijk kan worden gehouden voor de ver dwijning van die totale som. De man heeft inmiddels bekend dat hij zijn werkgever grote be dragen afhandig heeft gemaakt maar dacht zelf dat het om een bedrag van 10 miljoen ging. De boekhouder zegt niets meer van het geld te hebben. Hij zou al het geld hebben vergokt. den haag/anp - De Tweede Ka mer vindt de conclusies en de aanbevelingen van het onder zoek naar de integratie van al lochtonen veel te slap. Voor CDA, WD en LPF is het onbe staanbaar dat de commissie-Blok in haar 2500 pagina's tellende verslag Bruggen Bouwen niet onomwonden concludeert dat de integratie is mislukt. De commissie vindt dat de inte gratie van veel allochtonen ge heel of gedeeltelijk is geslaagd. Het overheidsbeleid van de af gelopen dertig jaar heeft daar maar mondjesmaat aan bijge dragen. Het zijn vooral de al lochtonen zelf en de Neder landse samenleving die verant woordelijk zijn voor de geslaag de integratie, aldus de commis sie. „De realiteitszin ontbreekt", zegt Tweede-Kamerlid Hirsi Ali van de WD, partijgenote van Blok. „De commissie laat de kans lopen spijkers met koppen te slaan en biedt geen oplossin gen voor de grote problemen in het land." Alle partijen waarderen de his torische schets van het integra tiebeleid, maar maken korte metten met de conclusies en vooral de aanbevelingen. Vol gens LPF-Kamerlid Nawijn zijn die vooral „politiek correct". Onderwerpen als moslimfun damentalisme en criminaliteit onder allochtone jongeren mist hij. D66 en Groenlinks juichen toe dat de commissie de belemme rende effecten van artikel 23 van de Grondwet (vrijheid van onderwijs) ter sprake brengt. De commissie vindt dat het ar tikel de keuzevrijheid van ou ders beperkt, omdat bijzondere scholen kinderen met een af wijkende godsdienst niet zel den weren. De commissie wil echter niet aan artikel 23 morrelen. D66 en Groenlinks willen een moder nisering van artikel 23. Samen met de WD en PvdA, een rui me Kamermeerderheid, beplei ten ze een acceptatieplicht voor (bijzondere) scholen van leer lingen als die de grondslag van deze scholen respecteren. Voor GDA-fractievoorzitter Ver hagen is dat onbespreekbaar. Hij betreurt dat de commissie niet concludeert dat het inte gratiebeleid heeft gefaald. De eisen aan gezinsvorming en in burgering moeten strenger dan de commissie voorstelt, aldus Verhagen. Ook SP-leider Marijnissen, de initiatiefnemer van het onder zoek, vindt dat de overheid snel met streng integratiebeleid moet komen. „De tijd van vrij blijvendheid is voorbij, voor zo wel allochtonen, autochtonen als de overheid." Alle partijen steunen het plei dooi van de commissie om meer werk te maken van taal onderwijs en het aanleren van normen en waarden. Het be lang van inburgering en be heersing van de Nederlandse taal is volgens haar jarenlang onderschat en miskend. zoetermeer/anp - In het stad huis van Zoetermeer is gister avond een herdenkingsbijeen komst gehouden voor de dins dag doodgeschoten Hans van Wieren. „Een onvoorstelbare moord, die ons allemaal in het hart raakt", aldus J. Franssen, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Hans van Wieren was in Zoeter meer raadslid voor D66. Op zijn stoel in de raadszaal stond een grote bos witte rozen. „Vandaag is Hans zijn stoel leeg", zei bur gemeester Van Leeuwen. „Dat is tijdelijk. Zijn stoel zal weer worden ingenomen door ie mand anders. Voor altijd zal Hans een leegte achterlaten in deze raadszaal0» zeker in onze harten." De burgemeester vestigde de aandacht op het toenemende geweld op scholen en riep de schoolbesturen op zorg te dra gen voor een open setting. „Ik vind het verontrustend dat lera ren zich zo lang stil hebben ge houden. Het betekent dat pro blemen verborgen blijven en kunnen voortduren. Alleen in een open discussie kunnen op lossingen dichterbij komen." Ook Franssen uitte zijn zorgen. „Deze gebeurtenis roept angst op bij degenen die morgen weer verder moeten in het on derwijs. We kunnen niet spre ken van een incident. De moord op Hans van Wieren vraagt om een antwoord. Maar eerst moeten wij morele steun verlenen aan degenen die in het onderwijs werken." den haag/gpd - Een 16-jarig meisje uit Den Haag is zondag door de recherche gehoord in de zaak-Murat D. Het meisje is een goede vriendin van Murat, die vastzit wegens het doodschieten van Hans van Wieren, docent en adjunct-di recteur van het Haagse Terra College. Het openbaar ministerie zou van haar vooral hebben willen horen hoe Murat aan het moordwapen is gekomen en of anderen hem hebben aangezet tot deze daad. „Ze is zondagochtend door de po litie thuis opgehaald en de rest van de dag verhoord, van twaalf tot vijf uur", vertelde gisteren een goede bekende van het meisje. Mogelijk zou zij meer licht kunnen laten schijnen op de uren die voorafgingen aan de moord. Volgens een woordvoerder van het OM is de afgelopen dagen ook een aantal le raren en leerlingen van het Terra College gehoord. Vrijdag verklaarde Murat te genover de rechter-commissaris dat hij het dodelijke schot in een opwelling had gelost na een woordenwisseling met Van Wieren. Bovendien heeft hij erkend wel vaker met een pistool op zak te hebben gelopen omdat hij zich dan veiliger voel de. Volgens bronnen in de directe omgeving van de verdachte klopt dit niet. Het klein kaliber pistool, een zogenoemde Lady killer, zou pas kort voor de moordaan slag door een 'Marokkaanse vriend' aan Murat zijn geleverd. Vervolgens zou Mu rat zich vorige week dinsdag in gezel schap van vrienden moed hebben inge dronken en xtc hebben geslikt, alvorens rond kwart over één de kantine van het Terra College binnen te stormen. den haag/anp - Nederlandse technologie van het Almelose bedrijf Urenco voor de verrij king van uranium met ultracen trifuges is behalve in Pakistan en in Iran mogelijk ook in Noord-Korea en Libië terecht gekomen. Dat hebben de ministers Bot (buitenlandse zaken) en Brink horst (economische zaken) aan de Tweede Kamer geschreven. De verrijkingstechnologie staat mede aan de basis van het Iraanse nucleaire programma, schrijven de ministers. De technologie is waarschijnlijk in de jaren zeventig 'meegeno men' door de Pakistaanse on derzoeker Abdul Qadeer Khan, die werkte bij Urenco. Later werd hij de 'vader' van de Pa kistaanse atoombom. Mogelijk dat Pakistan zijn kennis heeft gedeeld met Iran, Noord-Korea en Libië. De Nederlandse ATVD onderzoekt dat inmiddels, sa men met het Internationaal Atoomenergie Agentschap. Het WD-Kamerlid Wilders is geschokt over de antwoorden van de ministers op zijn vragen die hij vorig jaar december stel de. „Dit betekent dat Neder landse technologie aan de basis staat van de nucleaire program ma's van een paar van 's we relds ergste schurkenstaten." Urenco wilde niet reageren op de brief van de ministers. Het net rondom atoomspion dr. A.Q. Khan lijkt zich ver der te sluiten. De Pakistaan se geheime dienst pakte af gelopen weekend de per soonlijk secretaris van dr. Khan, majoor Islam op. Ook vier anderen, onder wie de directeur van het Khan Re search Laboratorium werden gearresteerd. door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen den haag - Voor vrijwel ieder een, in en buiten de politiek, stond al vóór het parlementaire onderzoek vast dat het integra tiebeleid goeddeels is mislukt. De commissie onder voorzitter schap van WD'er Stef Blok kon gisteren dan ook moeilijk anders concluderen. De overheid had te weinig oog en oor voor de situatie van gast arbeiders en hun nakomelin gen. Ze werden decennia lang aan hun lot overgelaten. Totdat de werkloosheid onder migran ten een onrustbarende omvang kreeg. Totdat groeiende groe pen allochtone jongeren op straat en in de criminaliteit de veiligheid van medeburgers be gonnen aan te tasten. Totdat de veelgeprezen, typische 'Hol landse' tolerantie niet meer bleek dan een ballon vol onver schilligheid. De laatste weken buitelden po litici over elkaar heen om aan te geven hoezeer de integratie is mislukt. En inderdaad: ook de commissie-Blok kraakt harde noten over de integratie. Bladzij na bladzij schetst zij waar het is misgelopen. Maar nu komt het aan op de toekomst. Wat moet er gebeu ren om te voorkomen dat de problemen nog verder uit de hand lopen? De commissie komt met een trits aanbevelin gen. Vrijwel alle fracties in de Kamer deden die gisteren min achtend af als veel te vrijblij vend. En dat terwijl dezelfde politici die luidkeels de publici teit zochten (CDA, WD en LPF) zich bij de oplossingen vooral beperken tot het aanscherpen van de mogelijkheden om een partner uit het buitenland te halen. De kritiek van de Kamer snijdt zeker hout. De commissie geeft aan wat zij wil veranderen, maar 'vergeet' vaak de manier waarop. Zo wil zij de inburge- ringscursussen verbeteren, moeten zwarte en witte leerlin gen beter over scholen worden verspreid en zouden in randge meenten goedkope woningen moeten worden gebouwd zodat de druk op de binnensteden af neemt. De commissie werkt de aanbe velingen echter niet verder uit. De inburgeringscursussen vol doen niet en minister Verdonk van vreemdelingenbeleid gaat er ook nog eens op bezuinigen. Blok beperkt zich vervolgens tot de opmerking dat de discussie daarover in de Kamer nog loopt. Een gemiste kans. Bij het hoofdstuk over werk is iets soortgelijks aan de hand. De commissie stelt dat veel al lochtonen via Melkertbanen doorstromen naai' een gewone baan. Het kabinet bezuinigt daarop, en Blok concludeert droog dat vooral allochtonen daardoor getroffen worden. De commissie wil verder zwarte scholen, met overwegend al lochtone leerlingen, zo veel mogelijk voorkomen. Dus moe ten ouders meer kunnen kie zen. „Gemeenten maken met scholen hierover niet-vrijblij vende afspraken." Hoe die af- Schoolleiders pertinent tegen spreiden De Algemene Vereniging van Schoolleiders is pertinent te gen de gedwongen spreiding van allochtone leerlingen over scholen om op die manier de integratie in Nederland te be vorderen. Dat maakte voorzit ter Duif duidelijk in zijn reac tie op het onderzoeksrapport van de commissie-Blok. De commissie wil dat gemeenten en scholen 'niet-vrijblijvende afspraken' maken over het spreiden van allochtone leer lingen. „Als je leerlingen gedwongen gaat spreiden dan raken ze los van de wijk en van vriendjes. Dat brengt veel onrust met zich mee en bovendien hoge kosten", zegt Duif. Volgens de vereniging van schoolleiders, de beroepsorganisatie voor leidinggevenden in het pri mair en speciaal onderwijs, leiden zwarte wijken tot zwar te scholen. „En niet anders om. We moeten er dus voor zorgen dat de wijken meer ge mengd worden." amsterdam/anp - Drie mannen die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de gewelddadige dood van Anja Joos, zijn gisteren op vrije voe ten gesteld door de rechtbank in Amsterdam. Van twee ver dachten, onder wie een min derjarige, is de voorlopige hechtenis wel verlengd. Vijf verdachten moesten voor komen. De politie pakte in ver band met de zaak in totaal ne gen verdachten op. Eerder had de raadkamer van de rechtbank al besloten vier andere ver dachten vrij te laten. Volgens de rechtbank is er voor de drie onvoldoende te bepalen wat het individuele aandeel is van hun betrokkenheid bij de doodslag en openlijke geweld pleging. Bij de andere twee had de rechtbank wel voldoende re denen om ze langer vast te houden. Daarbij zit ook de 19-jarige hoofdverdachte. Officier van justitie H. Hoekstra verklaarde tijdens de zitting dat er zeven getuigenverklaringen zijn van mensen die hem zagen schop pen en slaan. „Hij gebruikte Joos als een soort voetbal", al dus Hoekstra. De man heeft een bekentenis afgelegd. De drie vrijgelaten verdachten hebben allen een strafblad, zo bleek tijdens de zitting. Een van hen is in november veroordeeld voor poging tot doodslag na een uit de hand gelopen vecht partij met zijn broer. Daarbij stak hij een mes onder het hart. Zij advocaat is in beroep ge gaan tegen de veroordeling. Een ander kreeg een veroorde ling aan zijn broek wegens dief stal met geweld en de derde had een straatroof op zijn ge weten. De 43-jarige Anja Joos kwam op 6 oktober vorig jaar om het le ven bij een Dirk van den Broek filiaal in de Amsterdamse Pijp. Studenten van het Saxion Hogeschool in Enschede tekenen het condoleanceregister voor Marleen Konings. Foto: WFA/Robert Hoetink door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria- De autopsie in Kaap stad op het lichaam van Mar leen Konings heeft uitgewezen dat de 24-jarige studente uit Winterswijk vermoord is met een pistool. Er is één schot op haar gelost. Het wapen is ge vonden en de vorige week woensdag gearresteerde man, op wiens aanwijzingen het li chaam van Konings vrijdag werd gevonden, heeft gisteren de moord bekend. „De zaak is voor de politie afge sloten", aldus woordvoerder El- na de Beer. De dader zal mor gen worden voorgeleid in Swel- lendam, een plaats in de West Kaap, niet ver van de plek waar het lichaam van Konings werd aangetroffen. Het had er waar schijnlijk meer dan zeventien dagen gelegen en verkeerde in staat van ontbinding. De identi teit van Konings kon tijdens de autopsie worden vastgesteld op basis van het gebit. De politie heeft de identiteit van de dader nog niet onthuld, maar het staat vrijwel vast dat het gaat om de man die Mar leen met de kerstdagen ont moette in een hotel voor rug zaktoeristen in het kustplaatsje Mosselbaai. Volgens de eigena resse van het hotel hadden de twee geen romance en hebben ze alleen een keer samen gege ten. De man, die zich uitgaf voor Rob Cowley, vertelde haar ge werkt te hebben als een piloot in Botswana en na een ongeluk drie jaar in coma te hebben ge legen. Hierover zou hij een boek schrijven. „Op dat mo ment klonk dat volstrekt aanne melijk", aldus de hoteleigenaar. Ze beschreef Konings als 'een erg vrolijk en hulpvaardig type', en de man als 'aardig en inne mend'. Door hem een lift te ge ven op de dag dat Konings naar Kaapstad zou reizen om een vriendin te ontmoeten, tekende de studente haar doodvonnis. De politie gaat er van uit dat er niet meer personen bij de moord betrokken zijn geweest. Of de man heeft geprobeerd Konings te vergiftigen of met drugs te kalmeren, wordt nog onderzocht. Konings bezocht de dag van vertrek een zieken huis met verschijnselen van voedselvergiftiging. Daar de man in Zuid-Afrika werd ge zocht wegens het vergiftigen en bestelen van een kennis, wordt die mogelijkheid niet uitgeslo ten. Het lichaam van Konings zal, begeleid door haar ouders en een jonger zusje, waarschijnlijk vanavond worden teruggevlo gen naar Nederland. De vader heeft laten weten waardering te hebben voor de Zuid-Afrikaan se politie en de hulpvaardig heid van de Zuid-Afrikanen tij dens de lange zoekpoging. spraken eruit moeten zien wordt echter niet duidelijk. De Kamerfracties staken hun teleurstelling over zulke slappe aanbevelingen gisteren niet on der stoelen of banken. Zij zou den zich echter moeten realise ren dat het integratiebeleid niet voor niets al vijftien jaar een ui terst gevoelig onderwerp in de politiek is. 'Blok' heeft zorgvul dig al te vergaande uitspraken vermeden om te voorkomen dat zijn commissie in onenig heid uiteen zou vallen. Nu ligt er een rapport, dat door alle commissieleden wordt gedra gen. En waarin in ieder geval het falend beleid is beschreven. Het is nu aan de politici die in stoere bewoordingen de inte gratie mislukt hebben ver klaard, voorwaarden te formu leren om verschillende genera ties allochtonen een plaats te geven. Na alle harde woorden die zij in de richting van de commissie-Blok hebben ge sproken kunnen zij zich daarbij niet meer beperken tot het ver zinnen van maatregelen die en kel de instroom van buitenlan ders indammen. m H WW Tocji ten=r tunnel AWteVÊ101 PAT re WITTE swi£M WOÊftfO VEPPIAJIWÊN Illustratie: Willem Stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3