Schooluniform elders heel gewoort GESPREK VAN DE DAG Nep-Beckham zaait verwarring Autist van 130 dinsdag 20 JANUARI 200 DAGELIJKS LEVEN AAi_)NJ VB.oow eeGRijprME-w/ET" MENSELIJK Prins ALFONSO DE HOHENLOHE- LANGENBURG, de man die van het slaperige MARBELLA een vakantie oord voor de jetset maakte, is overle den. 'El Principito' (de kleine prins) stierf op 21 december in Marbella aan prostaatkanker, is gisteren be kend geworden. Hohenlohe was de zoon van een Duitse prins en een Spaanse markiezin. Hij begon in 1947 grond aan te kopen in Marbel- la, die hij van de hand deed aan vrienden met familienamen zoals Bismarck, Rothschild'en Metter- nich. Hohenlohe hield van het goe de leven en wist met luxe clubs en hotels de rijken van de aarde te lok ken. In 1954 zag de Marbella Club het licht, het eerste luxehotel aan de Costa del Sol. Hohenlohe trok zich recentelijk terug uit de bouw in Marbella en verlegde zijn activitei ten naar een andere Andalusische plaats, Ronda. Daar legde hij zich toe op de wijnbouw. Foto: AP De politie in Los Angeles heeft zon dag de VERDACHTE van de MOORD op de oudste zus van de tennissen de WILLIAMS-zussen aangehouden. De 23-jarige'man zou vier maanden geleden Yetunde Price in Compton, een voorstadje van Los Angeles, hebben neergeschoten. Het is al/de tweede keer dat de politie dé ver moedelijke dader oppakt, de eerste keer ging het om een 24-jarige man. Die verdachte was bij de schietpartij betrokken, maar Justitie gelooft dat hij de fatale schoten niet heeft ge lost. Dat zou de 23-jarige hebben gedaan. JOHNNY ROTTEN, de voormalige voorman van de legendarische punkband de Sex Pistols, gaat mee doen aan een REALITYSHOW met bekende Britten. Punkfans over de hele wereld voelen zich opeens heel erg oud: „Dat het al zo ver gekomen is met de prins van de punk, bewijst dat de middelmatigheid ons vroeg of laat allemaal te pakken krijgt". I'm a Celebrity... Get Me Out of Here! is een programma van de commerciële omroep ITN. Tweederangs celebri ties worden in Australië in de wilder nis gedropt en onderworpen aan on aangenaam gedoe met spinnen en slangen. Het publiek bepaalt op ge zette tijden wie er naar huis wordt gestuurd. Het programma is een hit in Groot-Brittannië. Een geldprijs is er niet, maar daar staat tegenover dat de winnaars van de eerste twee seizoenen, een DJ en een cricket speler, opeens weer een carrière hadden. Johnny Rotten, die tegen woordig zijn echte naam Johnny Ly- don gebruikt, is bij de bookmakers een van de favorieten. h Het wordt als niet chic beschou wd op te scheppen over je IQ. Zodra je duidelijk hoger scoort dan het gemid delde (van 100) wordt slech ts het melden van je IQ al als opscheppen beschouwd. Mooie meisjes mogen zo mooi zijn als ze willen, niemand die dat als onbeleefd beschouwt. Hardlopers mogen records breken, nie mand die ze voor patsers verslijt. Slimme mensen daarentegen horen daar niet mee te koop te lopen. Ik ben dus heus niet speciaal voor de Nationale lQ-quiz thuis gebleven. Zappend viel ik er in, en kwam tot 125, inclusief 2 gratis punten wegens leeftijd. In feite was mijn score natuurlijk hoger. Ten eerste was ik dronken, ook niet iets waar je mee te koop moet lo pen, maar in dit verband van belang. Ten tiveede be gon ik pas halverwege en moest de eerste helft van de vragen later, in veel hoger tempo, beantwoorden, bij de herhaling aan het einde. Tevens lag ik op bed en keek met ogen van min-anderhalf naar een klein tv- tje hoog aan het plafond, waardoor de puzzelstuk- problemen erg lastig werden. Gecorrigeerd voor de omstandigheden ga ik ervanuit dat mijn feitelijk IQ minstens 130 is. Ik zow u dat nor maal n-oit verteld hebben, maar ik heb ree - Lelijk nog iets anders over mijzelf geleerd: een gebrék aan sociale vaardigheden. Autisme, eigenlijk. Dokter Fitz gerald, van het Trinity College in Dublin, maakte on langs een lijstje van vermoedelijk autistische be roemdheden. Hun elitaire kwaal heet het syndroom van Asperger, iets waar trouwens ook de moordenaar van Pirn Fortuyn aan zou lijden. Als dat waar is be vindt Volkert van der G. zich daarmee ondanks alles in het eminente gezelschap van Socrates, Darwin, Einstein, Newton en Justus Van Oei. Ja, ik moet maar durven, maar dat is nu juist het probleem van de au tist: die ziet het sociale en morele probleem niet. En denk niet dat ik bluf, ik voldoe aan vrijwel alle toela- tings-eisen die Dokter Fitzgerald aan de elite-autist stelt. Moeite met informele gesprekken, bijvoorbeeld. Klopt. Koetjes en kalfjes, ik ken ze niet, pas na een fles of wat slaag ik er in ze uit de wei te halen. Monumen tale verbeeldingskracht. Nou, dat valt nog wel mee, maar ik leef er van. Obsessieve verliefdhedenInder daad. Dertien jaar van mijn leven heb ik doorge bracht met hunkeren naar onbereikbaren. Workaho lic. Nou en of. Jarenlang 80 uur per week en dan nóg slapeloos wegens ach stal lig denkwerk. Met slechts De Amerikaanse RUIMTESONDE SPIRIT is niet alleen op Mars ge land, maar ook in de SPEELGOED WINKEL. Caltech, de particuliere universiteit die voor NASA de missie leidt, heeft deals met drie bedrijven en hoopt er nog een paar te sluiten. Lego heeft al een zelfbouw-Spirit op de markt gebracht. De Spirit landde op 3 januari op Mars. BEROEPSMUSICI hebben MEER GRIJZE CELLEN dan amateurs of onmuzikale.mensen. Dat kan te ma ken hebben met de gecompliceerde bewegingen van mond of vingers bij het musiceren. Tussen muzikale training en het variërende aantal hersencellen bestaat een verband, stellen twee onderzoekers van de universiteit van Jena (Duitsland) en de Harvard Medical School in het Amerikaanse Boston. De extra cellen bevinden zich niet alleen in de ge- hoorregio's van het brein, maar ook in de delen van de hersenmassa die het zien en het bewegen sturen. De wetenschappers benadrukken dat het grotere aantal cellen bij profes sionele muzikanten niet per se bete kent dat zij ook intelligenter zijn. De Amerikaanse popster MICHAEL JACKSON, die in de Californische plaats Santa Maria terechtstaat, wil GEEN FINANCIËLE REGELING treffen met de familie van een 14- jarige jongen die hij zou hebben misbruikt. Dat heeft Jacksons advo caat Mark Geragos gisteren ver klaard. „Er zal geen schikking wor den getroffen zolang ik hier rond loop", aldus Geragos tegen de Ame rikaanse televisiezender ABC. Vol gens de raadsman is de familie van de jongen slechts op geld uit. „Als dit niet om geld zou gaan waarom hebben ze dan van de 175.000 ad vocaten in Californië precies diege ne uitgezocht die vorige keer mijn cliënt geld afhandig heeft ge maakt", vraagt de jurist zich open lijk af. Geragos verwees daarmee naar een eerdere zaak wegens ver meend kindermisbruik door Jack son. Het onderzoek in die zaak ein digde echter in 1993 nadat er een schikking was getroffen tussen de klagers en Jackson. Foto: AFP Jan Greshoff De dichter openbaart geheimen zonder ze te verraden De Amerikaanse president Bill Clin ton bepleitte in 1986 de invoering van schooluniformen om de haat en nijd tussen scholieren met en zonder merkkleding de kop in te drukken. Het kwam er niet van. Nu is de discussie in Nederland opge laaid. Verplichte schoolkleding als teken van onderlinge gelijkheid, normen en fatsoen. Zeventig pro cent van de jeugd is tegen, terwijl schooluniformen elders in de we reld heel gewoon zijn. Een over zicht. een IQ van 130, ik geef het toe, maar ik hoor erbij. En net als Newton en Darwin mag ik me graag met complexe problemen bezighouden en kan uren lang praten over de dingen die ik bedacht heb. Laat ik me nu niet te rijk rekenen, maar ook qua Asperger zit ik redelijk goed, net als Andy Warhol en de schrijver van Alice in Wonderland. Kort om, het dreigde een hele vrolijke week te wor den, vol herwonnen zelfvertrouwen. Helaas. Vanmorgen slofte ik samen met mijn buur man de trappen af. Buurman droeg zijn dochter van tiuee, in een gezellige draag- zak. Ik opende het gesprek met mijn verbluffende IQ, als je autist bent is zoiets helemaal niet raar. Haiko zuchtte en bekende dat hij slechts 121 had. Toch nog best aardig, sprak ik, iets te breed glimlachend. „En mijn vrouw had 135", zei Haiko. Ik nam hem troostend in mijn armen. De tijd van het discrete zwijgen is weer aangebro ken. Dat zoiets ook sociaal goed overkomt, het zal iel. Maar daar gaat het me niet om. Eerst is er paniek. Dan verbijste ring. En daarna, als climax, de ab solute verwarring. De Koestraat, berucht in het Maastrichtse door- zakcircuit, staat rond lunchtijd op stelten. Deftige klanten van kunst galeries hoppen de portieken in als plots een knalrode Ferrari over de kinderkopjes scheurt. Piepen de remmen, zappende ogen. Een showbink met halfblote borst, macho-zonnebril en oorbellen van klatergoud stapt uit. Iedereen aan de grond genageld. David Beckham! Twee rijen Macleans-tanden fon kelen. De Britse voetbalheilige, of wel zijn dubbelganger, is eregast tijdens de doop van Akkie's Café, het nieuwe zuip-, juich-, en zinglokaal van de Manchester United Mancunians. De piepjon ge fanclub van de Engelse groot macht telt pas vijftien leden, maar daar zit wel een verbluffend exemplaar tussen. Roger Stijns, goedwillende amateur bij derde klasser Rapid, lijkt als twee drup pels water op David Beckham. Zelfde leeftijd, zelfde postuur, zelfde ogen en, uiteraard, zelfde coupe. Alleen zijn creditcard valt uit de toon. „Je kunt niet alles hebben." De Maastrichtse look-a-like heeft al lang zijn koosnaam 'Skippy' ('Ik vier een goal als een kangoeroe') ingeruild voor 'Beek'. In de disco, bij de kassa, op straat, overal wordt hij nagestaard. „Is 'ie het of is 'ie het niet?, zie ik ze denken." Afgelopen zomer liep Stijns arge loos over de Ramblas in Barcelo na. Uitgerekend in de week dat Beckham een bliksemtransfer scoorde van Manchester naar gla- mourclub Real Madrid. „Ik stopte bij een kiosk om een krantje te ko pen. Ik had niks in de gaten, maar toen ik omkeek zag ik plots een massa volk. Vluchten was niet meer mogelijk. Toen ik wegliep, kwam de halve Ramblas achter me aan. Ze dachten echt dat Beckham in Barcelona aan het shoppen was. In mijn hotel kon ik niet eens rustig eten." In Engeland schijnen de Beck- ham-klonen geld als water te ver dienen. „Als ze me vragen, doe ik het. Maar het is voor mij vooral één grote grap." gpd De 28-jarige David Beckham look-a-like is dé attractie van de nieuws j Manchester United-fanclub in Maastricht. Foto: GPD/Frits Widdershtg scholen zijn de kleuren gekc aan een specifiek schooljaar deren die bijvoorbeeld gebo zijn in het Jaar van de Aap ki in het eerste jaar van de mid bare school een kleur toegei en houden die kleur in print de rest van hun verblijf op st Uniformen in de Britse tradi met blazer en rok, kent Chin niet. Alleen in de voormalig! se kroonkolonie Hongkong nog een alledaags verschijn! Maar net als het Engels is oc uniform daar op zijn retour. Frankrijk Schooluniformen bestaan n Frankrijk. Wel is afgelopens een discussie ontstaan rond voorstel van de burgemeestt Troyes en parlementariër Fr (jois Baroin van de regerend UMP om een proef te begin met het dragen van zo'n uni De proef zou slechts op één en één middelbare school u gehouden en de scholen zoi zich vrijwillig moeten meldf Baroin noemde in zijn voor twee redenen: de heibel ron dragen van hoofddoekjes en spanningen onderling bij kir ren over merkkleding en -sc nen. Het is bij een voorstel j ven. Het idee werd een paai gen heftig bediscussieerd in lei praatprogramma's op tel en op de opiniepagina's var ten. Nu hoor je er niemand over. Zelfs niet na de 'hoofd toespraak' van president Jat Chirac. Met bijdragen van Esther Go (Londen), Pascale Thewissen sel), Peter van Nuijsenburg Gert-Jan Broere (Peking) en I Glimmerveen (Parijs). j China Schoolmeisjes op Jamaica. Foto: Hans van Weel Uniform is een groot woord voor de veredelde trainingspakken die scholieren in China dragen. Op basisscholen in Peking is het ver plichte kost op maandag, wan neer iedereen zich op het school plein verzamelt voor de wekelijkse groet aan de Chinese vlag. In het voortgezet onderwijs is hej: de da gelijkse outfit. De school koopt de kleding aan het begin van het schooljaar massaal in en ouders tellen drie euro neer als bijdrage in de kosten. De Chinese schooluniformen zijn fel gekleurd en op de meeste Nergens is de traditie van het schooluniform zo diep geworteld als in Groot-Brittannië en de vroe gere Britse koloniën. Vanaf 7-jari- ge leeftijd worden broeken en plooirokken al aangemeten en op slechts een enkele school mag de hoogste groep zich in eigen kle ding laten zien. „Uniformen ver beteren gedrag en discipline", stelt minister van onderwijs Ivan Lewis. „Kinderen hebben meer zelfrespect en respect voor de school. Bovendien vergroot het de veiligheid, omdat in één oogop slag te zien is wie wel of niet thuishoort op het schoolplein." Steeds meer Britten willen echter van het uniform af. Vorig jaar won de 14-jarige Jo Hale, met hulp van de Commissie voor Gelijke Rech ten, een rechtszaak tegen haar school die meisjes verbood broe ken te dragen. Een school in So merset werd aangeklaagd omdat zij 22 kinderen discrimineerde. Die werden in een apart lokaal ge zet omdat hun broek niet de ge wenste tint had, hun jdsje in de supermarkt was gekocht en het embleem miste, of hun bloes te veel franjes vertoonde. De direc teur kreeg zijn zin: na de herfstva kantie kwamen alle kinderen keu rig in exact dezelfde kledij op school. In dezelfde periode gaf een school in Devon haar kledingcode op. „De nadruk van een school moet Ook in Thailand is een uniform nog steeds heel normaal op veel basis- en middelbare scholen. Foto: Jan Klinge liggen op lesgeven, niet op het kibbelen over het uniform", zei schoolhoofd Stephen Jones. „Het uniform is een typisch Brits insti tuut: je wordt verteld hoe je eruit moet zien en dat is verder onbe spreekbaar. Nergens ter wereld is een verband aangetoond tussen uniformen en betere resultaten." België In België is een uniform of een kostuum (voor jongens) nog steeds heel normaal op veel basis- en middelbare scholen. „Met het dragen van het uniform willen wij uitdrukken dat wij tot dezelfde studie- en leefgemeenschap be horen. Met deze bepalingen wil len wij bekomen dat iedereen net, sober en functioneel gekleed is. Meteen willen wij zoveel mogelijk vermijden dat er concurrentie en modedruk zou ontstaan bij de leerlingen", staat in de statuten van het katholieke Sint-Andre- aslyceum Sint-Kruis in Brugge. Het uniform is geaccepteerd, hoort erbij. Veel drukker maken de Belgen zich deze dagen over religieuze uitingen in het klaslo kaal. De partij van de liberale pre mier Vefhofstadt wil het Franse voorbeeld volgen en pleit voor een verbod op hoofddoekjes in de scholen. Tot grote woede van de Islamitische gemeenschap. Japan In Japan is de groep belangrijker dan het individu. Iedereen moet zich ondergeschikt maken aan de groep waartoe hij behoort. En dat betekent in de praktijk dat hij/zij zich in een uniform moet hijsen; niets verhult individualiteit im mers beter. Dat begint op school. De eerste uniformen, een Prui sisch kadettenpak uit de 19de eeuw voor jongens en een matro zenpakje voor meisjes, wordt nog altijd gedragen. De enige tijd waarin de Japanner geen uniform draagt, is in de peuterspeelzaal en op de universiteit. Dat zijn inter mezzo's waarin ze even niet in de pas hoeven te lopen. Sommige 'progressieve' privé-scholen heb ben het uniform afgeschaft, maar zij zijn een uitzondering. Voor de meeste scholen, ouders en leerlin gen is het uniform zo vanzelfspre kend, dat een nationaal debat over voor- en nadelen volstrekt ondenkbaar is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2