TIPS VOOR HET WEEK EINDE 8 Syb met zijn nieuwe band Dance-classics op zondagmiddag Grote speelgoedauto's in Groenoordhallen Strijd der saxofonisten Haagsche Curiosa Dag FAD verhuist wegens groot succes Proefde zon en win twee tickets naar Californië INHOUD Kinderen kokkerellen in Wassenaars Kookfeestcafé. Foto: Dick Hogewoning Antiek: Mooie dingen kijken en kopen Uit eten budget: Gaston ais butler en kok En verder: Theater: Achter het behang vandaan 4 Uit en thuis: Frans de Lange 5 Erop uit: Love and Marriage Beurs 6 Exposities: Geslaagde kunst 7 Film: Texas Chainsaw Massacre 11 Randstad: Winterbeurs 12 Uitschieter: Sjoerd Bruins 14 Cocktail: Kunstenaar in hart en nieren 16 COLOFON UIT is een wekelijkse uitgave van het Leidsch Dagblad Redactie: Annemiek Ruygrok (coör dinator) Agenda: Antoinette Vonk Eindredactie en vormgeving: Ralph Kleinhout, Job de Kruiff en Dick van der Plas Telefoon: 071-5356443 Informatie over activiteiten, evene menten en uitvoeringen kan mini maal een week van te voren worden opgegeven bij: Redactie UIT t.a.v de kunstredactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden Fax: 071-5356415 E-mail: redactie.ld@hdc.nl Advertenties: tel. 071-5356300 Syb van der Ploeg. Foto: Frans Roomer Van De Kast had hij anderhalf jaar geleden opeens schoon genoeg. Frontman Syb van der Ploeg verliet na tien succes volle jaren samen met de drummer Nico Outhuijse deze Friese band, die met 'In Nije Dei' een monsterhit scoorde. Het dozijn gouden en platina platen kon hem er niet van weerhouden zich in een nieuw avontuur te storten. Span ner heet zijn nieuwe band. In deze Engelstalige rockband denkt hij de komende jaren zijn muzikale ambities beter kwijt te kunnen dan in De Kast. Het publiek kan daar zater dag over oordelen als Spanner een concert geeft in Het Kasteel in Alphen aan den Rijn. De nummers van het de buutalbum 'Wonderful world' worden live ten gehore ge bracht. Spanner, zaterdag 24 januari, 21.00 uur, Het Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn. Café De Twee Spieghels in Leiden biedt zaterdagmiddag onderdak aan een Tenorbattle. Vier tenorsaxofonisten van formaat nemen het daarbij tegen el kaar op: Boris van der Lek, Rinus Groeneveld, Wouter Kiers en Bernard Berk hout. Ze hebben allemaal hun sporen verdiend in het vak. De ene werkte sa men met Hans Dulfer, de ander begeleidt zangeres Lils Mackintosh, de vol gende heeft een eigen band. Na de kroegentocht van afgelopen woensdag hoopt De Twee Spieghels Leiden hiermee toch nog een beetje in de jazzstem- ming te krijgen na het afblazen van de Leidse Jazz en Blues Week. Tenorbattle, zaterdag 24 januari, 16.00 uur. café De Twee Spieghels, Nieuwstraat 11, Lei den. Groove Zone Foto: Fjodor Buis Groove Zone is een van de vier bands die zon dagmiddag op een dansfestijn in muziekzaal Q- bus in Leiden spelen. Deze dynamische forma tie speelt funk, rock, soul en disco uit de jaren zeventig tot en met negentig. Ook de drie ande re bands leggen de nadruk op het spelen van dansbare muziek. Op het gratis toegankelijke festival staan immers de zogeheten dance-clas sics centraal. Naast Groove Zone wordt er in Q- bus ook gespeeld door Tinsel Town, First Move en Blue Label. Dance-classics, zondag 25 januari, 14.00-18.00 uur, Q- bus, Uiterstegracht 142, Lelden. Toegang: gratis. De Leidse Groenoordhallen zijn zaterdag en zondag omgetoverd in een grote speel goedwinkel. Het Super Oldtimer Festival Leiden biedt 20.000 vierkante meter met oude auto's. Van schattige miniatuurtjes tot grote klassiekers. Uit de beurs blijkt dat het maken van betaalbare, zuinige en compacte auto's niet iets van de laatste tijd is. Deze BMW Isetta 300 (foto) is een autoscooter uit de jaren vijf tig. Hij is voorzien van bagage rekjes, 'wimpers' op de kop lampen, zonnescherm e roldak. Behalve complete auto's zijn op de beurs ook onderdelen, fol ders, tijdschriften gereedschappen te be machtigen. De Grote Kerk in Den Haag wordt zondag volgestouwd met rommel, pardon curiosa. Het is ook geen ordinaire rommelmarkt die in het kerkgebouw wordt gehouden, maar de Haagsche Curiosa Dag. Voor wie chic wil shoppen tussen tweedehands goe deren worden circa 175 kramen opge bouwd met de meest uiteenlopende spul len uit grootmoeders tijd. Volgens de organisa toren zijn grote evenementen op dit gebied na genoeg uitgestorven in Nederland. „De grote kracht is dat voor relatief lage prijzen mooie dingen aangeschaft kunnen worden", aldus Er ic van Aerle. „Steeds vaker gaan mensen nieuwe interieurs aankleden met spullen van vroeger." De toegang tot de curiosamarkt bedraagt 5 eu ro. Kinderen mogen onder begeleiding gratis naar binnen. Haagsche Curiosa Dag, zondag 25 januari, 10.00-17.00 uur, Grote Kerk, Torenstraat, Den Haag. Super Oldtimer zaterdag 24 en zondag januari, 10.00-18.00 uur, Groenoordhallen, Leiden. En tree: 10 euro, t/m 12 jaar 5 euro. De BMW Isetta 300, alias de autoscooter. Publiciteitsfoto Op zoek naar net dat ene voorwerp. Foto: Milan de Bie 11 it eten - niT ETEN Jx.^UeüRO Willibrord Frequin: openingshan deling. Archieffoto: GPD In samenwerking met het California Wine Institute is in het Oegstgeeste restaurant-hotel De Beukenhof nog tot en met 14 februari een California Wine month aan de gang. Wie hier het op deze Amerikaanse staat afgestemde drie-, vier- of vijfgangen menu bestelt en de selectie van daarbij behorende Californi- sche wijnen, maakt kans op een diner voor twee in Californië. Bij elke fles Californische wijn krijgen de gasten namelijk een coupon waarmee een diner voor twee in restaurant French Laundry in Napa Valley inclusief twee vliegtickets te winnen zijn. French Laundry is pas door het blad Restaurant Magazine bekroond tot's werelds beste restaurant. Ook zijn de gasten uitgenodigd tijdens het California wijngala dat op zaterdag 6 maart wordt gehouden. Dan wordt de prijs winnaar bekendgemaakt. Voor dit gala is reserveren gewenst. Voor een 'all inclusive' arrangement moet men rekenen op 99 euro per persoon. De Food, Art Design fair die eind 2002 zijn eerste editie in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk beleefde, ver huist wegens succes naar een grotere locatie. In het weekeinde van Pasen (vrijdag 9, zaterdag 10, zondag 11 en maandag 12 april) beleeft dit evene ment z'n tweede editie in het NBC in Nieuwegein. Jammer natuurlijk dat we ons nu niet in Noordwijk kunnen vergapen aan de prachtige bloemvormige ring die prin ses Diana van Dodi Al Fayed cadeau kreeg. Ook als we de 12 meest exclusie ve schil derijen van Toon Hermans en diens piano waarop hij zijn liedjes compo neerde willen bemach tigen, moeten Viola Holt mag ook op de VIP-avond komen. Archieffoto: Henk Bouwman we naar Nieuwegein afreizen. Maar de lekkere hapjes komen in elk geval van een ver trouwd adres: van de kok van resaurant Latour van Huis ter Duin. De fair, waarop twaalf internationale beeldhou wers, autodealers van dure merken, kunst- en antiekhandelaren, designbo tenbouwers, schoonheidsspecialisten (laser surgery) en andere exclusieve ver tegenwoordigers van de top van de Ne derlandse en Europese design zich pre senteren, wordt vrijdagavond spectacu lair geopend door een aantal BN'ers. Willibrord Frequin, Chiem van Hou- weninge, Viola Ho t. As trid En gels, Mau nee Her mans, Jits Bakker en de burge van Nieu Van Toon Hermans zijn 12 schilderijen en zijn piano te koop. Archieffoto: ANP wegem, drs. C.M. de Vos alsmede de direc teur van de Fad, John Kerkhoven, zullen tegelij kertijd de openingshandeling verrich ten. Vrijdagavond is ook de VIP-avond dus wie wil zien en gezien wil worden moet zorgen dan om acht uur in Nieuwegein aanwezig te zijn. Voor 25 euro mag de gast zich van 20.00-24.00 uur VIP wa nen. Van zaterdag t/m maandag betaalt het 'gewone volk' een entreeprijs van 12 euro per persoon. Kaarten zijn telefo nisch te bestellen: 030 603 4609. 't Praethuys, Vrouwenkerk- choorstraat 9, Leiden. Tel.: 071- 5142895 Dagschotel: Kipfilet met bospadde- stoelensaus Prijs: 7,50 euro Glas bier (tripte): 2,50 euro Totaal: 12,50 euro Ambiance: bruin café Bediening: door de kok Verkrijgbaar: van maandag tot en met vrijdag Met z'n tweeën uit eten voor maximaal 25 euro, kan dat? Onze culinaire verslaggevers stellen de eis dat voor zo'n be drag een volwaardige dag schotel, bestaande uit de com ponenten vlees/vis/of -ver vanger groente(n) -1- aardap- pel-/rijst-of pastagerecht, in clusief een drankje/te koop moet zijn. Zij stropen, met aangehaalde broekriem, de regio af op zoek naar zo'n budgetmaaltijd in een ambiance die meer biedt dan de reguliere maaltijd thuis. Regels zijn er om te veranderen. Samen uit eten voor maximaal 25,00, staat er boven deze budgetrubriek. Maar houdt dat ook niet dat je in je eentje moet kunnen eten voor maximaal 12,50? Waarom zou een alleenstaande zich niet tegoed kunnen doen aan een maaltijd in een ambiance die meer biedt dan de reguliere maaltijd thuis? En soms heeft zelfs een mens met een re latie er ook wel eens behoefte aan om in alle rust - tijdschriftje of krantje erbij - fat soenlijk te tafelen. Wie op een regenachtige namiddag door Leiden schuifelt, struikelt op het trottoir bijna over de borden met de wisselende dagschotels. Ik strijk neer in 't Praethuys, met als belangrijkste argument dat dit er aan het eind van de woensdagmiddag niet compleet verlaten uit ziet. Aan de bar hangt de vaste cliëntèle, met de ver trouwdheid van mensen die in hun tweede thuis verkeren. Helemaal achterin het ca fégedeelte, op een verhoging, staan een stuk of zes a zeven tafeltjes gedekt met wit linnen.en lege wijnglazen.. Het doet een beetje wezensvreemd aan in deze ambian ce van een bruine kroeg, waar het anti- rookbeleid nog geen vasté voet aan de grond heeft gekregen. Binnen een minuut meldt zich aan mijn tafeltje kok Gaston Jo- qué, die zich in afwachting van eetgasten bij de bar ophield. Ook hij lijkt - in zijn kokstenue - verdwaald in een andere we reld. Zonder te beweren dat 't Praethuys duur is, moet je het wel van de dagschotel heb ben om binnen het budget van 12,50 van deze rubriek te blijven. Met voorgerechten als carpaccio 7,50), scampi's 9,50) of kikkerbillen 8,50) sla je al een niet te dichten bres in je budget. De hoofdgerech ten zijn hier tussen de 13,50 en 17,50, maar dan heb je ook wat: tournedos met rode portsaus, hertenbiefstuk, hazenrugfi- let of lamskoteletjes. De dagschotel kost 7,50 en wisselt dage lijks. Op een schoolbordje aan de wand kun je zien wat de pot vandaag (en de vori ge dagen heeft ge-)schaft: op maandag was het bruine bonenschotel, op dinsdag spa ghetti bolognese en vandaag - woensdag dus - kipfilet met bospaddestoelenport saus. Donderdag en vrijdag zijn nog niet ingevuld. Binnen mijn budget past ook nog de soep van de dag 3,00), maar om dat ik aanvankelijk niet weet hoeveel hier voor de Leffe Triple wordt gerekend (waar ik als voorafje erge trek in heb) laat ik het voorgerecht maar achterwege. Omdat ik gedurende mijn maaltijd de eni ge blijf in het eetgedeelte van 't Praethuys, heb ik het idee dat Gaston als mijn per soonlijke butier en kok optreedt. Hij haalt mijn Leffe, vraagt wat ik wil eten en stom melt dan de trap op. Luttele minuten later hoor ik het gespetter van mijn kipfilet die in de pan glijdt. Na een stief kwartiertje komt hij omlaag met een groot bord waar op behalve een stuk getrancheerde kipfilet ook volop groenten (peultjes, courgette en verschillende soorten sla) en aardappel- kroketjes liggen. De malse kip wordt bege leid door een heerlijke saus en na mijn be vestigende antwoord op de vraag of ik er ook nog mayonaise bij wil, gaat Gaston de trap weer op om een schaaltje voor me te halen. Na een tijdje komt de kok weer aan tafel om te vragen hoe het heeft gesmaakt. Uitstekend! De Leffe kost in 't Praethuys 2,50. Omdat ik inclusief de dagschotel pas op 10,00 zit, mag ik er nog eentje nemen. Nu als toetje. Tekst: Dirk Cornelissen Archieffoto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22