Op de rode lijst Een Kunstenaar in hart en nieren b3"3#*^ iaa-" U^r.i. ïl&SSÜaliL&ll Leidse musea in Antwerpen present Stemmige opening Rotterdam: groot festival met kleine schaal i f S" 3 i i-Ss- lilts'» Z vi. sS 5 all 5" a-,3 S S- O0"3 ü- g-a-|£°ïa-J - -q'-S ts-sf.MS.fi-f 2 d Net als Nederland (Utrecht) kent ook België een vakantiebeurs. Die wordt tot en met 1 februari in het Expo Bouwcentrum in Antwerpen gehou den. Daar heet zo'n beurs salon, wat veel chiquer staat natuurlijk. De Leidse musea presenteren zich daar aan een Vlaams publiek onder de naam Museumgroep Leiden. Boerhaave, Oudheden, Volkenkun de, Naturalis, de Hortus en De La kenhal hebben allemaal een ken merkend voorwerp meegenomen. Zo heeft Boerhaave een anatomische pop op de salon staan en Volkenkun de een pop met een poncho. Geza menlijk hebben ze een 'voeldoos', waarin voorwerpen zitten. Bezoekers mogen voelen en raden van welk museum ze een voorwerp in de hand hebben. Het is de bedoeling om in Antwerpen bezoekers naar Leiden en de regio te lokken: „De bezoekers worden ge masseerd om de Leidse musea dit voorjaar te bezoeken", aldus de uit nodiging. Samen met de Keukenhof en VW Holland Rijnland die zich ook op de beurs presenteren, is een aantrekkelijk voorjaarsarrangement samengesteld voor een weekendje weg in de Leidse regio. Leiden is een pianohandel rijker. Emile van Leenen, gespecialiseerd in vooroorlogse piano's en vleugels, betrok zondag een statig pand aan de Lammermarkt. Helemaal op zolder heeft hij een sfeervol concertzaaltje ingericht, waar potientiële kopers van een art déco of Jugendstil instrument de klankkleur kunnen beluisteren. Een profes sioneel voorproefje kregen de genodigden zondag, want tijdens de oficiële opening speelden leden van het Residentieorkest op ver schillende instrumenten. Foto: Mark Lamers Manus Brinkman (secretaris-generaal van de International Council of Museums) en de directie van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in de persoon van plaatsvervan gend directeur Agniet van de Sande maak ten gisteren een rode lijst openbaar. Het is een oproep aan musea, veilinghuizen, kunsthandelaren, verzamelaars en toeris ten om voorwerpen die daarop voorkomen niet te kopen. Plundering van archeologi sche vindplaatsen en de handel in cultu reel erfgoed neemt nog altijd toe. Dat geldt met name voor Zuid-Amerika. Vandaar die rode lijst. Er zijn al dergelijke lijsten voor Afrika en Irak. De lijst is opgesteld door een groep van zestig deskundigen op het gebied van kunst en cultuur uit Noord- en Zuid-Amerika en uit Europa. Onder de aanwezigen waren Luis Repetto Malaga uit Peru, voorzitter van de ICOM afdeling Midden- en Zuid-Amerika en het Caraïbisch gebied, en Paz Cabello Carro, directeur van het Museo de Americo in Madrid. Charlotte Rappard-Boon, hoofdinspec teur inspectie cultuurbezit, was vanzelf sprekend ook aanwezig. Maar wie ontbrak op deze bijeenkomst in het Leidse? Steven Engelsman, directeur van het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Maar hij is dan ook een tijdje met - onbetaald - verlof. Na afloop van de officiële bijeenkomst be zocht het gezelschap heel toepasselijk de tentoonstelling Met Kuifje naar de Inca's. Ernstige gezichten bij de presentatie van de rode lijst van cultuurvoorwerpen: helemaal rechts Paz Cabello Carro, directeur van het Museo de Americo in Madrid, naast haar Luis Repetto Mala ga, voorzitter van de ICOM afdeling Midden- en Zuid-Amerika en het Caraïbisch gebied, Charlot te Rappard-Boon, hoofdinspecteur inspectie cultuurbezit, en Agniet van de Sande die Steven En gelsman vervangt. Foto: Henk Bouwman Dr. Johan Willem Kolff krijgt het boek over zijn leven, uit handen van schrijver Herman Broers. Foto: Dick Hogewoning Hij is een van de belangrijkste medische uitvin ders van de twintigste eeuw, hij werd in 1911 in Leiden geboren, woont nu in Salt lake City, maar was dinsdag even terug in Leiden. Hier in Muse um Boerhaave ontving deze dr. W.J. Kolff het boek Dokter Kolff, Kunstenaar in hart en nie ren uit handen van de auteur, Herman Broers. Prof.dr. Willem Johan Kolff (op 14 februari wordt hij 93) is namelijk de uitvinder van de kunstnier. Wanneer de dan 27-jarige arts Pim Kolff in 1927 nierpatiënten ziet sterven, omdat de medische wereld het antwoord op hun ziekte schuldig blijft, gaat hij op zoek naar een oplossing. Na eindeloze experimenten redt hij in september 1945 in het Stadsziekenhuis van Kampen voor het eerst met een zelfgebouwde kunstmatige nier een patiënt het leven. Prof.dr. Willem Johan Kolff stond met het ontwikkelen van de kunst nier, een hart-longmachine en het kunsthart, aan de wieg van een van de belangrijkste om wentelingen in de moderne wetenschap: de in troductie van kunstmatige organen. Tientallen miljoenen mensen over de hele wereld danken hun leven aan de hulpmiddelen die Kolff ont wikkelde. Zijn enerverende levensverhaal werd opgete kend door Herman Broers aan de hand van in terviews met Kolff, oud medewerkers, vrienden en familieleden. Dinsdagmiddag reikte hij het resultaat aan dr. Kolff uit. In Boerhaave, een toe passelijker plek is immers niet te vinden. Hier staat een groot aantal uitvindingen van Kolff tentoongesteld. Bij de presentatie was een groot aantal voorma lige leerlingen van professor Kolff aanwezig, die de gebeurtenis aangrepen om na afloop een reü nie te houden. Ook de eerste assistent van pro fessor Kolff, Jacobus van Noordwijk, was pre sent, alsmede vertegenwoordigers van de Nier stichting.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21