REGIO Leiderdorpse politici vinden ouders niet streng genoeg Omwonenden De Does fel tegen plannen Gemeente Oegstgeest schrapt en schuift in Poelgeest Möbiusringen kroon op carrière van smid Van Rijn R5 :r jaar cel list voor 'oving vrouw kinderen «K kraak in ningen jchoten - Op klaarlichte js gisteren ingebroken in [flatwoningen aan de Pro- jr Eykmanhof in Voorscho- De bewoners missen onder I sieraden, een fotocamera, B aptop, mobiele telefoons >n playstation. nterfeest „Warmond mond - Het veertiende erfeest van de Warmondse opertjesdagen is zondag in npas op Kaageiland. Voor 'estvierders varen om 13.00 —jj.OO uur boten naar 't Kom- De overtocht kost 3,00 eu- i Ie boten varen om 17.30 en uur terug. Toegang tot het met optredens van het re( ipertjeskoor en zanger 's tnie Jordaan, kost 4,00 euro. ling over gplanten iEST - Directeur Van Ur- de botanische tuin van Delft houdt morgen- in het Wellantcollege aan ige Voort in Oegstgeest dng over de rijke flora ;t hooggebergte. De le- iver de overlevingsstrate- van de bergplanten he lm 20.00 uur en is georga- rd door de Koninklijke schappij Tuinbouw en cunde. bpoll voor gd Oegstgeest «eest - Op de website van tou litieke partij Progressief ve; geest is een webpoll gezet, jongeren tussen de 15 en Ir kunnen laten weten hoe mgdhonk in hun dorp er roni uitzien. Politici van PrO 'es( inlangs al met Oegstgeest- >d langs jeugdhonken in nade en Leimuiden ge- I Burgemeester en wet- rs proberen een plekje te voor zo'n voorziening [voormalige MEOB-ter- imge en oude Oegstgees- in kunnen hun mening [op www.progressiefoegst- dinsdag 20 januari 2004 ar F Jeugdige vandalen kosten gemeente veel geld door Janneke Dijke leiderdorp - Ouders moeten hun kinderen strenger aanspre ken als ze iets vernield hebben. De Leiderdorpse politiek vindt het onbegrijpelijk dat er vorig jaar voor 50.000 euro werd ver nield in het dorp. De ouders zijn volgens de raadsleden de eerst aangewezenen om daar aan een eind te maken. Tot die conclusie kwam de raadscom missie openbare orde en veilig heid gisteravond tijdens een debat met burgemeester Zon- nevylle. De politici vinden dat, als de dader van een vernieling be kend is, de rekening naar de sloper gestuurd moet worden. Dat gebeurt ook, meldt Zonne- vylle. Het is alleen de vraag hoeveel effect dat heeft op de jeugdige vandaal. „Ik geef u te doen hoeveel ouders meteen de buidel trekken. Jantje ervoor la ten opdraaien is er vaak niet bij." Overigens is het vaak niet bekend wie iets in de brand heeft gestoken of ondergekalkt. De politici zijn geschrokken van de toename van de schade aan bankjes, prullenbakken en an dere attributen op straat. Vorig jaar werd er voor ruim 50.000 euro vernield, twee keer meer dan in 2002. Vooral de vernie lingen aan de jongerenontmoe- tingsplek langs de Buitenhof laan en het speelpark in De Bloemerd tikten flink aan. In de maanden juni, juli en septem ber gingen de vandalen het hardst tekeer. Dat blijkt uit een notitie die Zonnevylle heeft la ten opstellen naar aanleiding van vragen van BBL tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar. De politici konden gisteravond oplossingen aandragen, maar dat lijkt moeilijk. De meeste vinden dat er in eerste instantie een opvoedingsprobleem aan ten grondslag ligt, en vinden dat zij vroeger strenger en beter zijn aangepakt door hun ou ders. PvdA'er Hollands: „Als ik vroeger iets vernielde, dan stuurden mijn ouders me een paar avonden naar mijn ka mer." Burgemeester Zonnevyl le: „Ik was eens boos op de achterbuurvrouw en smeet een tol door de ruit. Ik voel het nog wat ik toen van mijn vader kreeg." Zonnevylle kan er niet over uit dat ouders regelmatig verontwaardigd reageren als de politie hen aanspreekt op het gedrag van hun kind. Dat vernielzuchtige komt voort uit verveling, is de overtuiging van de politiek. Het sociaal-cul tureel werk moet daarom meer activiteiten aanbieden aan tie ners. Zeker in de zomermaan den en tijdens de avonden. „Het is te krankzinnig voor woorden dat het sociaal-cultu reel centrum om acht uur 's avonds dichtgaat", schampert BBL'er Staal. „Dat de jeugdwer ker op vakantie is als de jeugd vrij is, is voor mij onbespreek baar. Hij mag op vakantie als de jeugd op school zit te blokken. We betalen nota bene 450.000 euro aan het sociaal-cultureel werk." Volgens CDA'er Van der Does en PvdA'er Hollands hoeft dat bedrag niet omhoog als de jeugdhonken Sjelter en Dwars Zo langer openblijven. „Dan gaan ze 's ochtends maar wat later open." 's Zomers kunnen er activiteiten op de sportvel den worden georganiseerd, vindt Van der Does. „Nu veel velden van kunstgras zijn is dat geen belemmering." De politici wilden niet diep in gaan op de mogelijkheden om jongeren van de straat te hou den. Dat past beter in de com missie welzijn, waar morgen avond het jeugdbeleid op de agenda staat. „Want jeugdbe leid moet geen vandalismebe- leid worden", aldus de burge meester. Groenlinkser Honnef wil er sowieso niet teveel woor den aan vuil maken. „Het is leuk om allerlei maatregelen te nemen, maar als je de daders niet pakt, is het wat in de lucht praten." aag/noordwijk - Twee aars (25 en 21) kregen n de volle laag van recht- .esident Timmermans in aag voor een beroving in nen bij Noordwijk. „Jullie een vrouw in het gezel van haar vier kleine kin- beroofd", zei de rechter, kunnen wel indenken j daar tegen aankijken. het niet. Het is buiten- Mat." ir van justitie liet m haar idelijk merken hoe de sa- dit soort berovingen ar,npakken. Zij eiste tegen val mannen een celstraf van rrei) ar. De jongste van de van haar nog negen langer opgesloten omdat de man nog in de jd van twee eerdere ver lat' ingen liep. ree hebben een enorm ad en waren nog niet zo waivrije voeten toen het op ober weer mis ging. De ge kocht een alarmpis- lgens de officier was de- de bedenker van de be- omdat de 25-jarige 'ge lurkte dom' is om op zo'n komen. Het tweetal zou e tijd door de duinen i rondgelopen op zoek 'n slachtoffer. door Marieta Kroft hazerswoude-rijndijk - De Hazerswoud- se smid Frank van Rijn ziet tegenwoordig steeds passanten stoppen. Ze maken een foto van het raadselachtige kunstwerk dat sinds twee weken buiten op zijn erf langs de Rijndijk staat. Het is de ring van Möbius. De eerste van drie ringen met elk een gewicht van 7.000 kilo, is klaar. In de fabriek werken Van Rijn en zijn drie me dewerkers aan het tweede, identieke, ob ject. De derde en laatste volgt de volgen de maand. Eind februari gaan de in staal uitgevoer de Möbiusringen op een grote dekschuit van de Zoeterwoudse ondernemer Van Marwijk naar Krommenie. Daar krijgen ze een plaats in de immense presenta tiehal van 's werelds grootste linoleum- fabriek Forbo. Van Rijn (38) - opgegroeid op de beken de Zoeterwoudse boerderij 't Geertje - is razend enthousiast. „Ik ben geweldig trots op deze opdracht. Het is de kroon op mijn carrière. Mijn medewerkers zijn ook helemaal in de ban van de ring", verwijst hij lachend naar het beroemde boek van Tolkien. Van Rijn kreeg de opdracht via de archi tect van de Möbiusringen: Concrete Ar chitectural Associates. „Met dat archi tectenbureau doe ik vaker zaken. Via hen hebben we ook de inrichting van de Supperclub in Amsterdam gemaakt." Maar van Möbius had de smid tot voor kort nog nooit gehoord. Möbius is een Duits wiskundige die leef de tussen 1790 en 1868. Hij werd be roemd door zijn ring die maar één zijde heeft, dus geen voor- en achterkant. Je krijgt de ring door de uiteinden van een reep papier gedraaid aan elkaar te plak ken. Als je er een viltstift op zet kun je de hele band kleuren zonder de stift op te tillen. „En wat denk je dat er gebeurt als je de ring over de lengterichting door knipt?", vraagt Van Rijn. Na enig aan dringen geeft hij het antwoord: „De ring wordt twee keer zo lang. Ik dacht dat er twee ringen zouden ontstaan die in el kaar vallen. Zo zie je maar weer: er zit veel meer in dan je op het eerste gezicht zou denken." Van Rijn, die sinds 1994 met zijn smede rij is gevestigd aan de Rijndijk, heeft niet eerder zoiets 'merkwaardigs' in staal hoeven te maken. „Ik wil ook niet be kend worden als de smid die alleen maar kunst maakt. Meestal doen we res tauratiewerkzaamheden en werken we aan bruggen." Het aparte van deze op dracht is dat er geen tekeningen van te maken zijn. In de fabriek wijst hij op een ring die tien keer zo klein is. „Dit is in feite onze tekening. Hieraan kunnen we de maten van de ringen afleiden." Met een geslagen plaat van staal van 24 meter lang en twee meter breed zijn Van Rijn en zijn personeel gaan walsen. „Je komt er dan vanzelf achter waar en tot hoever je moet walsen. Die vorm komt niet vanzelf, dat is vakmanschap." De eerste ring - met een lengte van tien, een breedte van zes en een hoogte van vier meter - was eind vorige maand klaar. Om uit de fabriek te kunnen komen, moest de achtergevel worden gesloopt. De goedlachse smid is blij dat hij aan het water woont. Transport via het water is eigenlijk de enig mogelijke manier van vervoer van de Möbiusringen naar Krommenie. „De Forbofabriek ligt ook aan het water. Dat treft. Via het dak ko men de ringen op hun plek in de hal en worden ze door de fabriek bedekt met li noleum." Volgens Van Rijn is met het maken van de Möbiusringen 'het grootste ei ge legd'. „Maar om ze op de plek van be stemming te brengen, is ook nog een heel ei." door Marieke de Kok leiderdorp - Te hoog, te breed en vooral te groot. De bewoners zien de plannen voor het terrein rond het Leiderdorps zwembad De Does niet zitten. Dat bleek gisteren op een informatieavond van de gemeente. De zijmuur van het nieuwe ap partementencomplex belem mert het uitzicht, de aanleg van de parallelweg bezorgt omwo nenden alleen maar extra ver keersoverlast en de twee kanto rencomplexen passen niet in de cultuur van het oude dorp. De gemeente blijft bij haar stand punt: het is even doorbijten, maar over twaalf jaar hebben de mensen hier alleen maar voordeel van. Leiderdorp wil het zwembadge- bied in een paar jaar omtoveren in een multifunctioneel gebied. Sociale wo ningbouw, een Brede School, een paar kantoren en een par keerterrein. Ook het speel park krijgt een eigen plekje. Nog voor de zomer moet de ingang van De Does ver plaatst wor den naar wat nu de achterkant is. Aan de voorkant komt immers het nieuwe appartementencomplex te staan. De bouw daarvan be gint na de zomer. Het speelpark wordt verplaatst. Zo ontstaat er een werkverkeerroute voor de aanleg van de Brede School. Hierna volgt de aanleg van de kantoren, het parkeerterrein en de weg langs de A4. Hoewel er geen woonhuizen di rect aan het terrein grenzen, zijn veel omwonenden het niet eens met de plannen. „De ge meente vertoont stadse neigin gen", zegt H. Ochies. „Ze heb ben lak aan de burgers." Als het appartementencomplex staat, kijkt Ochies vanuit zijn woon kamer tegen de zijmuur aan. 'Gemeente Leiderdorp heeft lak aan burgers' „Driehoog past niet in het straatbeeld. Het is nu de zo veelste keer. Toen ik hier in 1952 kwam wonen, was dit ge bied nog weiland. Eerst kwam de snelweg, toen het zwembad. In het begin openlucht, toen overdekt. En nu dit veel te grote project voor een dorp. Ik schrik nergens meer van. Nelleke Hovestreydt ergert zich aan iets anders. Over de twee kantorencomplexen is volgens haar nog veel onduidelijk. „In de eerste planning zouden er twee hoge flats komen te staan, nu komen er twee gebouwen van driehoog. Toch nog erg hoog. En de panden komen he lemaal tegen de straatkant." Hovestreydt is bovendien bang dat de weg die parallel aan de snelweg wordt aangelegd, veel verkeer het Oude Dorp binnen trekt. „De gemeente wil de Hoogmadeseweg ontlasten, maar het verkeer moet ergens blij ven. Vrachtwa gens mogen niet langs de nieuwe school rijden, maar auto's wel. Van lieverlee of fert de overheid steeds meer groen op. Waar die kantoren ko men is nu nog grasveld." De gemeente houdt echter vol dat de herontwikkeling op den duur alleen maar voordelen heeft voor de Leiderdorpers. Bob Kiel van de gemeente Lei derdorp: „De aanpassingen aan het zwembadterrein staan in het grote W4-project. De men sen die hier wonen krijgen de komende twaalf jaar overlast van heien, bouwverkeer van al les. Ook de aanleg van de ver dieping van de rijksweg A4 geeft de nodige hinder. Maar uitein delijk ziet het hele gebied er mooier uit en daarvan plukt ie dereen de vruchten." Boekhouding, speeltuinen en tunnel ingezet tegen het miljoenentekort Duindamseslag in wijk zagen de twee de en haar kinderen lopen, s de 25-jarige kreeg hij moment het pistool in 1 gedrukt en de opdracht vrouw te beroven van igzak. De buit zou hij aan aat hebben gegeven. De iadden niet lang plezier I beroving. Aan de hand t signalement kon de po- inel de 25-jarige aanhou- jm3(meteen een bekentenis «ster nnuiycholoog van de reclas- gebr deed het voorstel de 25- n een kliniek een inten- lerapie te laten onder- mdat een gevangenis- hem geen effect heeft, tier vond echter dat de ien de ernst van het eerst naar de gevange- „Het is beter hem [te straffen en dan te be- }f er in een andere om- tulp mogelijk is", zei de c volgt over twee we- oegstgeest - Oegstgeest heeft ruim 5 miljoen euro beknibbeld op de 19,5 miljoen hoge verlies rekening op de nieuwbouwwijk Poelgeest. Wethouder De Ruij- ter is daarover 'gematigd posi tief. De bezuiniging - of 'ombui ging', zoals de gemeente het noemt - is het gevolg van hoge re opbrengst van de huizen in de Waterbuurt, maar ook van een boekhoudkundige truc en van het schrappen van de tun nel naar de Leidse Merenwijk- .Over die laatste bezuiniging is het laatste woord nog niet ge sproken. Leiden is nog steeds boos over het voornemen van Oegstgeest om de tunnel onder het spoor niet te bouwen. Lei den vindt dat Oegstgeest de tunnel moet bouwen, zoals ne gen jaar geleden is afgesproken. De gemeenteraad van Oegst geest vindt de tunnel inmiddels niet meer zo nodig. Het tekort in de begroting van Poelgeest helpt daaraan mee, maar de Oegstgeestse raadsleden voeren ook bezwaren als sluipverkeer aan. Een behoorlijk" deel van de Geluidsscherm langs het spoor komt er Het geluidsscherm dat de be woners van Poelgeest moet beschermen tegen de herrie van voorbijrazende treinen, gaat er komen. Leiden had de bouwaanvraag van de ge meente Oegstgeest in eerste instantie afgekeurd, omdat het niet aan de welstandseisen voldeed. Dat leidde tot een woedende reactie van wethouder De Ruijter, die het scherm in nauw overleg met de NS had laten ontwerpen. Inmiddels is het scherm iets aangepast - er komt onder meer klimop op te groeien - en kan buurgemeen te Leiden zich in de tekenin gen vinden. De goedkeuring van het veel besproken scherm is een mee valler voor Poelgeest. Maar de muur staat tegelijkertijd in de nieuwe begroting voor de wijk ook genoteerd als tegenvaller. Want het scherm wordt bij de Waterbuurt langer dan oor spronkelijk gepland en dus duurder. meevaller in de cijfers van Poel geest wordt bewerkstelligd door de stichtingskosten van de openbare basisschool De Vo gels over te hevelen naar de ge meentelijke begroting. Normaal gesproken komen die kosten al tijd direct voor rekening van de gemeente, maar een aantal dorpsbewoners heeft vooruitlo pend op de raadsvergadering van 29 januari al gewezen op het 'broekzak-vestzakgehalte' van deze ombuiging. Het beknibbelen op de speel- voorzieningen in het nieuwe dorpsdeel (die worden terugge bracht tot de landelijke norm) levert ook geld op. Net als het nieuwe bouwplan voor de Wa terbuurt, met huizen aan het water. Daar staan een paar klei ne belasting- en bouwtegenvab Iers tegenover. Van het overgebleven tekort van 14,2 miljoen wordt de helft betaald uit de gemeentelijke re serve, voor de rest zoekt Oegst geest nog naar een oplossing. Wethouder De Ruijter: „Gematigd positief." Archieffoto: Mark Lamers De eerste ring van Möbius staat al buiten. Momenteel zijn smid Frank van Rijn en zijn medewerkers druk bezig met het maken van de tweede ring, die door zijn draai maar één oppervlakte heeft. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17