Rijngeest en Curium schrappen fusieplan LEIDEN REGIO -leer koks dan klanten nioren sjouwen op trappen Dobbegaarde i Cel geëist na mishandeling en seksueel misbruik Leidse R3 Voorlichtingsavond voor ouders Bedrijfsculturen te verschillend Messentrekker verkeerde in 'doodsangst' dinsdag 20 JANUARI 2OO4 jdy van der Pols Dertig treden. Niet iet minder. Corrie an hoeft er geen secon- na te denken. De route twee trappen naar haar ir in seniorencomplex begaarde kan ze wel Veertien jaar sjokt ze neer. En nu ze de 75 is ierd, gaat dat niet echt temeer. „Gelukkig nijn zoon de bood- en naar boven. Anders helemaal niet meer luk- ortiekwoningen van het ncomplex in de Stevens- niet bijster populair, ren die slecht ter been niet willen wonen, is [Maar ook senioren die j mobiel zijn, reageren terughoudendheid iningen zonder lift, iningstichting Portaal, laat kan traplopen |i probleem worden groep. irtiekwoningen aan- ter te maken, wil Por- lan de bewoners geven bij het doorver- laar een parterre- of ga lg (met lift) in hetzelf- jlex. „Het gaat daarbij instantie wel om zorg- je bewoners", laat een irder van de woning- j weten. Jaap Sleijser zou de ■ell ijn om zich aan te mel- 1 rdeze regeling. Op id is hij zeer tevreden over Hi ne woning met prachtig maar het traplopen be- door Erna Straatsma oegstgeest - De Rijngeest Groep en Curium zien af van een fusie. De verschillende bedrijfsculturen van de instellingen staan de vor ming van een nieuwe organisa tie in de weg. De Oegstgeestse centra waren sinds een jaar in onderhandeling over bundeling van hun psychiatrische hulp aan kinderen en jongeren. De voorbereidingen voor een fusie waren in een vergevor derd stadium. De afdeling 'kin deren jeugd' van de Rijngeest Groep zou nog dit jaar samen gaan met de jeugdpsychiatri sche instelling Curium. De or ganisaties zijn buren van elkaar. Curium telt zo'n 220 werkne mers. De Rijngeest Groep heeft lokale afdelingen 'kinderen &jeugd' in Alphen aan den Rijn, Leiden en Katwijk. De sectie be staat uit zestig voltijdsbanen. De intensieve samenwerking is niet van de baan. „Laten we dat als winst van de afgelopen tijd koesteren", zegt directeur F. Treffers van Curium. „We moe ten dat niet in de weg zitten door in het keurslijf van een nieuwe organisatie te stappen." Volgens Treffers dwarsboomde een zekere 'reorganisatie-moe heid' de fusiebesprekingen ook. Curium en de Rijngeest Groep werken onder meer samen bij de behandeling van autistische kinderen en jongeren. „We hebben inmiddels een geza menlijk trainings- en activitei tencentrum en daarmee gaan we ook door", zegt G. Witte, voorzitter van de raad van be stuur van de Rijngeest Groep. Beide instellingen zijn volgens Witte gezamenlijk tot de con clusie gekomen dat een fusie geen meerwaarde heeft. „In no vember zijn onze plannen aan alle medewerkers gepresen teerd. Daar is geen verzet tegen gekomen, maar we bleven steeds tegen de onderlinge ver schillen aan hangen. We zagen te weinig nieuw elan ontstaan door een fusie. De afgelopen twee werkdagen hebben we het personeel verteld dat we afzien van een fusie." De fusiebesprekingen die de Rijngeest Groep voert met de Leidschendamse Robert Fleury- stichting hebben volgens Witte niets te maken met de positie van Curium. „Dat staat daar los van. De Robert Fleury-stichting heeft geen afdeling kinderen jeugd." De Rijngeest Groep en de Robert Fleury-stichting wer ken aan een fusie per 1 januari 2005. Corrie Voortman beklimt met veel moeite de trap richting haar woning in seniorencomplex Dobbegaarde. Foto: Dick Hogewoning i inmiddels flink op te breken. „Als het nu nog een rechte trap was. Maar nee, in mijn portiek zit zo'n spiltrap. Dat is helemaal niet te doen. Zeker als ik met twee bood schappentassen moet slepen. Mijn tong hangt op mijn knieën wanneer ik boven ben." 'Goed nieuws' noemt hij de voorgestelde oplossing van Por taal dan ook. Vooral omdat hij op deze manier toch in zijn ei gen buurtje kan blijven wonen. „Ik doe vrijwilligerswerk bij de soos hier. Als ik naar de flat hiernaast mag verhuizen, kan ik dat gewoon blijven doen. Maar als ik naar de andere kant van de stad moet verhuizen, dan zijn ze me kwijt. En ik hen." Voor Corrie Voortman geldt (advertentie) Het Driestar College, nevenvestiging Leiden; heet u welkom op de Alle ouders van aanstaande brugklasleerlingen zijn op D.V. dinsdag 27 januari vanaf 19.45 uur welkom in het schoolgebouw aan de Faljerilstraat 1 te Leiden. Tijdens deze avond krijgt u informatie over het Driestar College en de inrichting van het onderwijs. Driestar 1 College Bezoekadres school: Faljerilstraat 1Leiden Postadres: Postbus 824, 2300 AV Leiden Telefoon (071) 5652760 Fax (071) 5652934 E-mail snp@driestarcollege.nl Web www.driestarcollege.nl hetzelfde. Ze zou voor geen goud uit de flat weg willen. Haar zoon woont vlakbij, ze voelt zich hier thuis. Doorver - huizen naar een woning met lift in hetzelfde complex is daarom ideaal. Dat is ook wat haar be loofd werd toen ze hier veertien jaar geleden kwam wonen, zegt ze. „De flat was toen nog in handen van een andere wo ningbouwvereniging. Maar van die belofte is nooit iets terecht gekomen." Wanneer de woningstichting precies begint met de voor rangsregeling is nog even af wachten. Het college van bur gemeester en wethouders bracht onlangs positief advies uit over het verzoek van Portaal om in dit geval af te mogen wij ken van de toewijzingsregels voor woningen. Nu is het nog wachten op de officiële toe stemming van het Samenwer kingsorgaan Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting Leidse Regio. Wanneer die er komt, mag Portaal twee jaar experi menteren met de voorrangsre- geling. Naast de voorrangsregeling heeft Portaal nog meer plannen met de Dobbegaarde. Zoals de galerijen ophogen, zodat deze straks drempelloos zijn. „En we gaan een stalling voor scootmo- biels plaatsen. Compleet met opladers, zodat de flat alleen nog maar aantrekkelijker wordt voor senioren", aldus een woordvoerder. Want de por tiekwoningen blijven bestemd voor ouderen. „Hier alleen staande jongeren plaatsen vin den we geen goede oplossing. Dan krijg je een vreemde com binatie. Ik denk niet dat oude ren zin hebben om in de zomer naar barbecuende jongeren op de binnenplaats te kijken." den haag/leiden - Voor SeksU- eel misbruik en mishandeling van een 37-jarige Leidse vrouw, een inbraak en bedreigingen is gisteren bij de Haagse recht bank tegen een 30-jarige aan drugs verslaafde man uit Rijn- woude een celstraf geëist van twee jaar en tbs. Volgens de vrouw drong de man 's nachts binnen via een raam aan de achterkant van haar woning in Leiden. Vanuit het bovenraam belandde hij meteen met zijn voeten in het bed van de slapende vrouw, die ontzettend schrok. Het slacht offer zei op het toilet tot orale seks te zijn gedwongen. Toen zij probeerde te ontkomen, zou de 30-jarige haar de keel heb ben dichtgeknepen. Uiteinde lijk wist de vrouw met een sprong dwars door de glazen voordeur te ontkomen en hulp te zoeken bij haar buurman. Het slachtoffer vertelde tijdens de zitting hoe de man haar on der dreiging van een mes vier minuten lang de keel had dicht geknepen. Zelf gaf de Rijnwoudenaar bij de politie toe het huis van de vrouw te zijn binnengedrongen en haar te hebben mishandeld en seksueel misbruikt. Tijdens de strafzaak kwam hij terug op zijn eerdere bekentenis. Slacht offer en verdachte kenden el kaar via een wederzijdse beken de. Enkele dagen eerder waren zij in het huis van de vrouw langs geweest om drugs te ge bruiken. „Waarom bent u enke le dagen later midden in de nacht teruggekomen?", vroeg rechtbankvoorzitter E. Timmer mans. „Ik weet het niet", luidde het antwoord. De man wordt eveneens ver dacht van een inbraak in de Opaalstraat waarbij telefoons, een krat bier en een badmat werden buitgemaakt. De Rijn woudenaar ontkende deze in braak te hebben gepleegd. Bei de slachtoffers dienden een schadeclaim in. Het slachtoffer van de nachtelijke insluiping krijgt als het aan de officier ligt 1150 euro en de gedupeerde van de inbraak270 euro. Uitspraak over twee weken. den haag/leiden - Een 21-jarige man uit Leiden ging gisteren bij het Haagse gerechtshof in ho ger beroep omdat hij vond dat hij zichzelf alleen maar pro beerde te verdedigen toen hij een plaatsgenoot in zijn rug stak met een broodmes. Het openbaar ministerie is van me ning dat de drugsverslaafde het slachtoffer had proberen te do den en eiste een gevangenis strafvan twee jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen hem. In eerste instantie werd de verdachte veroordeeld tot een celstraf van anderhalfjaar. De Leidenaar had op 6 april ru zie met het latere slachtoffer over een balletje coke. De ande re man zou woedend zijn ge worden omdat de Leidenaar hem drugs schuldig zou zijn. Hij sloeg de drugsverslaafde in zijn gezicht en wurgde hem met zijn arm. „Wacht maar, je krijgt wel geld van mij", had een vriend van de Leidenaar tegen de woedende man gezegd. Daarop liet die de verdachte los en draaide zich om. De Leide naar greep naar zijn broodmes en stak de man in zijn rug. Hij zou bang zijn geweest dat de man hem weer naar de keel zou vliegen en uit angst zelf maar zijn gaan steken. Het slachtoffer hield een ingeklapte long over aan de steekpartij. Hij vroeg zeshonderd euro schadever goeding. Hofaanklager A. van Es is van mening dat er geen sprake kan zijn van noodweer, omdat het slachtoffer zich al had omge draaid om weg te lopen. De Lei denaar vindt het onterecht dat hij nu in de gevangenis zat, om dat hij in doodsangst zou heb ben gehandeld. Uitspraak over twee weken. et c t de meeste gevallen is Ami slecht teken: meer koks j, iten in de zaak. Maar ond even niet. Bijna Ikoks uit de regio na- irasserie Vanderbijl aakpreestiaat tijdens een ji iigsbij eenkomst af- jes 'an voormalig chef-kok nders, die op 1 septem- vervroegd pensioen 01 fuur stroomt het voor- n _j estaurant Bemtsen n vol. Als Dirk Honders vrouw Margreet bin- JO staan al een paar oud-collega's met een an de bar. De begroe- *kjc orf bibl Loc de tingen zijn hartelijk, Honders' verbazing is oprecht. De mees te genodigden moeten echter nog komen. Initiatiefnemer van het opmerkelijke af scheidsfeestje is Emiel van den Hoed. Hij werkt zelf als kok in restaurant De Roos in Rijns burg. Maar jaren terug, toen Van der Hoed het vak nog moest leren, diende hij onder Dirk Honders in restaurant Oud Leyden. „Hij is een geweldige kok en bovendien een heel bijzonder mens", zegt Van den Hoed. Toen hij hoorde dat zijn oude leermeester vorig jaar septem ber met vervroegd pensioen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen J 0 71 - 53 56 424 ging en geen afscheidsborrel kreeg aangeboden van zijn toenmalige werkgever, onder nam hij direct actie. „Iemand die ruim 41 jaar achter de pan nen heeft gestaan, kun je geen afscheid van de horeca laten nemen zonder een borreltje", zegt Van den Hoed. „Ik maakte me mij daar echt boos om." Toen Van den Hoed zijn beklag over deze gang van zaken nog eens deed tegen een andere oude leermeester, Hans van der Bijl van Brasserie Vander bijl, stelde deze direct voor om zelf een afscheid voor Honders in elkaar te zetten. En zo geschiedde. Van den Hoed:.Aanvankelijk maakte ik mij vooral zorgen of ik wel ge noeg oud-collega's van Hon ders boven water zou krijgen. Maar dat bleek geen enkel pro bleem. Bij elk telefoontje kreeg ik drie namen van oud-leerlin gen of andere oud-collega's te rug. Binnen de kortste keren had ik ruim tachtig namen van koks." Honders begon zijn carrière ooit in Den Haag, maar verkas te al snel naar een Leids restau rant: Het Karrewiel. „Dat zat toen in de Steenstraat, waar nu dat Chinese restaurant zit; Asi an Palace", vertelt Honders van achter een donker biertje tijdens de receptie. Vervolgens verhuisde de toen nog jonge kok naar kasteel Oud Wasse naar. „Daarna heb ik bij de Ko ninklijke Marine gekookt en via de Holland Amerika Lijn kwam AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Toen Emiel van den Hoed hoorde dat zijn oude leermeester Dirk Honders geen afscheidsborrel kreeg aangeboden, ondernam hij direct actie. Foto: Henk Bouwman ik uiteindelijk weer terug in Leiden. Hij werkte in diverse Leidse za ken en zette hier zelfs een res taurant van naam en faam op: de Engelberthahoeve. „Dat heb ik samen met mevrouw Favier, die toen eigenaar van het pand was, gedaan. De Engelber thahoeve was begin jaren tach tig niets meer dan een oude, vervallen boerderij. Wij hebben er samen een restaurant van gemaakt." Terwijl Honders vertelt over de verschillende restaurants waar hij heeft gewerkt en de Holland Amerika Lijn waar hij zijn vrouw Margreet ontmoette, staat Van den Hoed te tappen. „De hele avond wordt gespon sord door oud-leerlingen en voormalig collega's van Hon ders", zegt hij tevreden. „Ik heb ruim 25 jaar als kok in de Leidse regio gewerkt", ver telt Honders..Altijd in oplei dingszaken. Ik denk dat ik al die jaren zo'n twee drie leer lingen per jaar heb gehad. Re ken maar uit. Volgens mij heb ik met vrijwel elke kok in dit gebied wel eens gewerkt. Of ze allemaal leerling van mij zijn geweest durf ik niet te zeggen. Maar ik heb ook ontzettend veel examens afgenomen. Daar ken ik ook een hoop koks van." Ondertussen blijft de stroom koks die hun oude meester de hand komen schudden, aan houden. Honders neemt bij al deze koks een speciaal plekje in. En Honders zelf? Die geniet met volle teugen van de borrel. „Ik wist van niets, mijn vrouw heeft me hier naar toe ge bracht. Maar dit is een gewel dige verrassing." Timoteus Waarsenburg De Hodgkin Contactgroep voor mensen met kanker in de lymfeklieren houdt dinsdag 3 februari een bijeenkomst in Collegezaal 4 van het LUMC, Albiniusdreef 2 in Leiden. Dr. R. Barge, hematoloog en dr. A. Krol, radiotherapeut-oncoloog geven een overzicht van de stand van zaken en beantwoor den vragen. Voor meer infor matie: tel 0174-630633 of 0174- 621462. In buurtcentrum De Kooi, Driftstraat 49, in Leiden is za terdag het Open Muziekpodi- um Leiden-Noord met optre dens van onder meer Sangoma Percussie met jonge djembee- spelers uit Leiden-Noord. De toegang is gratis. Wie zelf een keer wil optreden kan contact opnemen met Maarten Wt- kam, tel. 5222798 of 5219637. Met het thema 'Gods eeuwige heilsplan' geeft prof. Ouweneel vier lezingen in het schoolge bouw aan het Lammenschans- park in Leiden. De eerste lezing is vrijdag 23 januari, het onder werp is: 'Opbouw van de Ge meente', Efeze 4. De volgende lezingen zijn 13 februari, 12 maart en 2 april en beginnen steeds om 20.00 uur. Vanaf 19.45 uur is er samenzang. Ter afsluiting van de school sportcursus Werelddans en een kinderdanscursus van Feta is er vrijdag van 15.45 tot 17.30 uur een gecombineerde, openbare les in het Wachtgebouw bij de Morspoort in Leiden. Stichting Springlevend ver zorgt zaterdag om 13.30 uur een thema ontmoetingsmiddag over 'De Kunst van Vergeven'. Deze bijeenkomst is in het ge bouw van de Template Stich ting, Cobetstraat la in Leiden. Opgave of informatie 5418963 of 030-6774119. Bij de parkeerplaats Noord duinen in Katwijk begint zater dag om 13.00 uur de wandeling 'Uitwaaien langs de laagwater- lijn'. Tijdens de Voorjaarsduincur- sus van het IVN is speciale aan dacht voor het leven in de dui nen in het voorjaar. De cursus bestaat uit vier lezingen, practi ca en excursies. De cursus wordt gegeven in het Wellant College, Lange Voort 70 in Oegstgeest en begjnt in april. Kosten 49,25 euro/Nadere in formatie bij Marleen Lips, 5324404 of e-mail: m.lips- e.mistiaen@planet.nl. In 't Pand aan de Caecilia- straat 18 in Leiden verzorgt de afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen (NVVH) donderdag vanaf 14.00 uur een lezing over de Godsdienst en eetcultuur in Japan. In polderpark Cronesteyn in Leiden kunnen kinderen tussen 8 en 12 jaar zondag van 14.00 tot ongeveer 15.30 uur helpen met het snoeien van wilgen. Verzamelen bij bezoekerscen trum Het Reigersbos midden in het park. Bij FC Boshuizen aan de Bos- huizerkade is vrijdag vanaf 20.00 uur de gelegenheid om te klaverjassen en te sjoelen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15