REGIO Naar de stembus 'Warmond is een heerlijk dorp om te wonen' 'Voorhout 'Sassenheim moet Sassenheim blijven' blijft Voorhout' Teylingen- gevoel hebben we nog niet' Bibliotheek DINSDAG 20 JANUARI NAVRAAG Tweede-Kamerlid Ali Lazrak heeft ruzie met de rest van de SP-fractie. Hij weigert al een jaar zijn honorarium aan de partij af te dragen, omdat hij de 1900 euro per maand die hij vervolgens terugkrijgt, te weinig vindt voor het werk dat hij doet. Ook heeft hij kritiek op Jan Marijnissen. DAAN SLOOS, voorheen raadslid voor de SP en nu frac tieleider van Leefbaar Leiden, komt het allemaal bekend voor. „Leuk dat je belt. Met Lazrak is inderdaad een beetje hetzelfde aan de hand als met mij destijds. In eerste instantie had het niets met vergoedingen te maken. Ik werd belazerd, er werd niet meer met mij gesproken. Als ik alles moet opnoemen zijn we een jaar bezig. En op zo'n moment ga je je natuurlijk afvragen: waar doe ik het al lemaal voor?" Hoeveel geld kreeg u destijds? „Niets. Als SP-raadslid sta je alles af. Het is zelfs voorgekomen dat we voor beraad naar het partijkantoor in Rotterdam moesten en dat ik ben- zinegeld moest betalen aan degene met wie we meereden. Je voerde voor een deel campagne op eigen kosten. Terwijl daar in Rotterdam miljoenen binnenkwamen, uit het hele land." U staat dus aan de kant van Laz rak? „Absoluut. Ik heb veel respect voor Marijnissen als politicus, maar ik ken zijn manier van voorzitten ook. Het is dat dictatorschap van die oude maoïsten. De rest van de mensen is ondergeschikt. En Marijnissen zegt over Lazrak: ik ga zijn tweede huisje niet beta len. Maar het is geen zakkenvuller, hoor. Politiek doe je niet voor het geld. En het is niet voor niks dat er zich in het hele land al een stuk of tachtig mensen hebben afgezonderd van de SP. Ik raad Lazrak aan dat ook te doen. Het is er geen pretje. Ik snap ook niet dat ze nog steeds alles afdragen. Die maatregel paste bij een beginnende partij. Maar een professionele, serieuze partij betaalt haar mensen gewoon. Of laat ze hooguit 10 procent van hun vergoeding aan de partij afdragen." Wat krijgt een raadslid in Leiden als vergoeding? „Dat is openbaar: negenhonderd zoveel euro per maand." En hoeveel werk is het? „Ik ben fractievoorzitter, dus ik ben er wel acht uur op een dag mee bezig. Ook 's avonds en in het weekeinde. Vergaderingen, te lefoontjes, werkbezoeken. Zondag heb ik nog vijf telefoontjes ge had. Maar je hoeft met mij geen medelijden te hebben, hoor. Het is een aardig vak. Ik doe het alleen niet meer zonder vergoeding." Heeft u zelf een tweede huisje? „Nee, maar ik zou het graag willen. En als ik het kon betalen, zou ik het doen ook. Ik zou niet op de Breestraat gaan vragen of dat wel mag. En ook niet aan jou." tekst: Job de Kruiff archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 20 Januari LEIDEN - Zonder twijfel ligt in het gezegde: ,,Boze mensen zingen niet" een kern van waarheid besloten. Men behoeft maar een ogenblik in de sfeer van het Mannenkoor 'Kunst na Arbeid', dat zijn repetities houdt in het Logegebouw aan de Steenschuur, opgenomen te worden of dit gezegde krijgt nieuwe realiteit. Met welk een enthousiasme zet ten de leden zich aan de koorzang. Hoe kan hun forto aanzwellen tot een machtige orgelklank, hun pianissimo tot lieflijk klinkende zang. Deze maand gaat het koor, het oudste Mannenkoor in de Sleutelstad, jubileren. Het bestaat zestig jaar, ter gelegenheid waarvan in de Stads gehoorzaal een jubileumconcert wordt gegeven. LEIDEN - Gisteravond is burgemeester, jhr mr F.H. van Kinschot, ten stadhuize overgegaan tot de installatie van de Schouwburgcommissie, welke zich de taak ziet toebedacht het Gemeentebestuur van advies te dienen. De burgemeester sprak hij de wens uit, dat het op te stellen rapport omstreeks 1 Januari 1955 zal verschijnen. Leiden beschikt sinds 1705 over een eigen schouwburg, ofschoon de ze nimmer stedelijk bezit is geweest. ANNO 1979, zaterdag 20 januari WARMOND - „We hebben dringend behoefte aan nieuwe leden, want willen we een leuk programma in elkaar draaien, dan hebben we minimaal vijftien tot twintig kinderen nodig." Op de foto negen leden van het Warmonds jeugdcircus 'Atleta', dat dit jaar zijn twin tigjarig jubileum viert. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-maii: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de venwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice. pDstbus 507,2003 PA Haarlem Aan de receptie van het Warmondse verzorgingshuis Mariëngaerde zit Corri van Wetten (52). Ze vindt het heerlijk om in een dorp als War mond te wonen. Oegstgeest, waar ze oorspronkelijk vandaan komt, is haar te groot. „Hier groet je ieder een, ook al ken je ze niet allemaal bij naam." Van Wetten denkt dat door de herindeling het karakter van de dorpen verandert „Ik ben benieuwd hoe in de toekomst de Kaagweek ge vierd wordt." Ondanks haar scepsis weet ze nog niet wat ze gaat stemmen. „Heel moeilijk. Liever wil ik geen herinde ling. Maar zoals het nu is, is het dorp ook reddeloos verloren. Je kunt niet alleen maar op sfeer wonen. Of een herindeling helpt? Nu hebben we nauwelijks winkels, dat zal straks niet anders zijn." LEIDEN. 14.00 UUR De bibliotheek is de bibliotheek niet meer. Sinds de verbouw eind december, is alles anders. Computers, cd's en dvd's staan op de plek waar de literatuur ston Geen boeken, maar schermen en plastic hoesjes springen in het c t c Achttien jonge Google-aars tikken driftig op de toetsen. Ze down) slf den uittreksels en rekenen af bij een betaalpaal. Druk op 'ja' en h lt( verschuldigde bedrag wordt automatisch bijgeschreven op je bibi j j, theekrekening. Chippen kan ook. Leesvoer van Edgar Allen Poe en J.D. Salinger heeft plaatsgemaal voor kijkgenot. In de rekken liggen dvd's met Katja Schuurman li Oesters van Nam Kee en een video van de musical Les Miserables kasten met werken van Charles Bukowski en Harry Mulisch zijn! wat rest zijn een paar losse bankjes. Gelukkig is de kinderhoek on getast. De zachte, geluiddempende vloerbedekking is verdwenen. Een g de, muisgrijze vinyllaag bedekt de vloer. Een enkele skater maal dankbaar gebruik van de nieuwe vloer en schaatst in rap tempo if het internetblok. In het midden van de bibliotheek is een groot, stadhuisachtig inl matiecentrum gebouwd. Plattegronden en folders liggen in bakji klaar voor alle 'bibliotheekgebruikers'. Medewerkers staan voori rij donkerblauwe hoge kasten, die het zicht op de rest van de bib theek volledig wegnemen. 'Dit is op aarde van al 't kwaad de groo straf: wie eenmaal lezen kan die leert het nooit weer af, luidt de dichtregel boven de archiefkasten. In de verstgelegen hoek van het gebouw heeft de literatuur een I we plek gekregen. Lezers kijken onwennig naar de nieuwe opstel „Het lijkt wel of de ruimte tussen twee boekenrijen kleiner is gei den", zegt een vrouw van een jaar of zestig. Haar favoriete auteui blijken opeens in de onderste regionen te staan. „Slecht voor r hoor, dat bukken." Een andere vrouw heeft het idee dat de stella schuin zijn opgesteld en naar elkaar toelopen. „Of lijkt dat alleei Het is hier zo krap." Het leescafé is ook veranderd. Geen prominente, grote leestafel 1 in het midden van de ruimte, maar losse ronde tafeltjes in coffef shop-opstelling. Wel zes soorten thee en broodjes eiersalade. Gelukkig is de krantenafdeling ongewijzigd. Zwijgende lezers en lend krantenpapier ademen de vertrouwde bibliotheekrust uit. 1 svp'. Erna Straatsma Het is een belangrijke tussenstop op de route die al of niet leidt tot de samensmelting van Sassenheim, Voorhout en Warmond: het referendum. Voorhouters en Warmonders mogen morgen stemmen of ze Teylingers willen worden, of dat ze tegen de gemeentelijke herindeling zijn. Bij het bekendmaken van de uitslag wordt tevens onthuld wat Sassenheimers en Warmonders antwoorden op een enquête over de toekomst van hun dorp. Uit een kleine - niet- representatieve - navraag in de dorpen blijkt dat de meningen verdeeld zijn. Er is één overeenkomst: chauvinisme viert hoogtij. tekst: Aart van der Kuijl en Janneke Dijke foto's: Dick Hogewoning Voorhouters Jan-Willem (32), Denise (33) en zoontje Tom Noorder- meer van anderhalf hebben net boodschappen gedaan bij de Cl000 in Voorhout aan het Oosthoutplein, voor de grote boodschappen gaan ze naar Katwijk. Ze willen snel naar de auto want het regent en het is koud voor Tom. „Wij zijn vóór, jammer alleen dat iedereen die tégen is in de huis-aan-huisbladen aan Ê)od komt. Zelf zien we niet zo veel nadelen." Jan-Willem vindt echter wel: „Kijk als je nti niet samen gaat, word je straks ingelijfd door Leiden. Nu, heb je tenminste nog wat inbreng. Dan zeg Uc: liever Teylingen dan Leiden." Denise zegt verbaasd te zijn over het feit dat Warmond zo in de rode cijfers zit. „Je zou toch zeggen dat daar een hoop rijke stinkerds wo nen. Dat moet toch wat opleveren, niet?" Voorhout vinden de Noor dermeers lekker rustig en gemoedelijk. Jan-Willem: „Het is een kleine gemeenschap, maar al onze vrienden wonen er. Ach, ook al gaan we samen dan blijft Voorhout toch Voorhout." Joop van Roon (61) is aan het werk als kok in de kantine van Tennishal Colijn in Voorhout. Warmond kent hij alleen als waterrecreant, in Sas senheim komt hij om dingen te ko pen die in Voorhout niet verkrijg baar zijn. „Een hele handige buurge meente." Hij woonde jarenlang in Den Haag en verhuisde 28 jaar gele den bewust naar een dorp. Hij zou niet weten wat hij op Voorhout zou moeten aanmerken. Van Roon twijfelt wat over de finan ciële situatie van Warmond. „War mond zou grote schulden hebben, maar daar heb ik geen zicht op." Hij stemt voor de fusie.Als de onder- buikgevoelens voorbij zijn, blijven er vaak praktische voordelen over van zo'n fiisie. Ik wil een beetje los ko men van de sentimenten." Wim van Ulden (61) doet bood schappen bij de Cl000, is docent aan het Teyfingencollege in Voor hout en woont in Warmond. Hij geeft wis-, schei- en natuurkunde. Waar gaat het over? Oh, de fusie? Nou hij heeft haast, maar noteer maar, hij is vóór de samenvoeging. „Met Leiden samengaan dat heeft zoveel nadelen." Maar eigenlijk is hij er niet helemaal over uit, zegt hij in tweede instantie. „Je wordt niet goed geïnformeerd, weet je. Er is geen on afhankelijk onderzoek gedaan. Het zijn alleen maar meningen van an deren, mensen met belangen. Dat zegt me eigenlijk niets." Arend Zwetsloot (33) is in Voorhout geboren en getogen. Wat hij van Voorhout vindt? Ach, hij weet niet beter. Sassenheim past in ieder geval het beste bij Voorhout, Warmond daar komt hij wel eens, maar ver der... Voorhout, daar gaat hij toch uit als hij naar het café gaat. En het boodschappen doen hier bij de C1000, dat is puur noodzaak, of 't al of niet gezellig is maakt hem niet zo veel uit. De fusie? Liever Teylingen dan een klein radertje van Leiden, zoveel is zeker. Nel van Nieuwkoop (71) is een geboren en getogen Sassemse. „Zijn jullie van de krant?! Dan wil ik heel graag kwijt dat ik té gen de fusie ben. Ons mooie Sassenheim moet Sassenheim blijven! Ik ben slechtziend, maar ze houden overal reke ning met me. Kijk, hier kan je tenminste gezellig koffiedrin ken als je wil. Warmond en- Voorhout vind ik niets aan. Ze zijn daar erg stug en niet zo prettig. En ik kan het weten, hoor, want ik heb een neef in Warmond." Peter (47) en Vera Lievers (45) wonen in Sassenheim. Het is er gezell lekker rustig. „En dat moet zo blijven. Je kunt hier tenminste nog park zonder dat je twee euro moet betalen. De fusie? Geen idee. Daar houd ons niet mee bezig. Ach, wat is Nederland nou, een postzegel toch? Hi één groot dorp. Wat kan ons dat Teylingen schelen? Ze doen maar.V van Warmond en Voorhout weten? „Warmond is heel gezellig om uiti gaan. En Voorhout, daar zit heel weinig, toch?" John (49) en Suzan (43) van Leeuwen uit Warmond zijn op zater dagmiddag vroeg op weg om boodschappen doen bij de Albert Heijn in Sassenheim. Noodgedwongen, zo blijkt. Suzan: „We ko men uit Warmond, een heerlijk doip om te wonen. Alleen het win kelbestand loopt terug. Een supermarkt in ons dorp zou een uitkomst zijn. Dan hoeven we niet per se naar Oegstgeest of Sassenheim. Wij zijn nog jong, maar als je ouder wordt is het om die reden lastig om op jezelf te blijven wonen in Warmond." John: „Eerlijk gezegd ben ik niet voor die samenvoeging. Nee, ik ben tegen." Suzan: „Ik twijfel nog. De samen werking kan beter. In elk geval: het Teylingen-gevoel hebben,we nog niet. John: „Ach, waarom zouden wij ons daar dmk over maken? Het is volgens mij een hamerstuk. Ongeacht hoe wij stemmen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14