LEIDE REGIO Grote verbouwing oude Elisabeth-ziekenhuis *£1 Hl' -X *3 «bouwen Oostviietpoider Harde kritiek op college vanwege 'DZB-debacle' Quintus: zuipen, zooien en zingen p i Ét Een diner van de gemeente om de pijn te verzachten Werkloosheid stijgt Leiden minder snel R1 Ruimte voor fitness, theater en gezondheidscentrum iwe oude is van Leiden ödig voor behoud bedrijven' i dinsdag 20 januari 2004 Senior sjouwt optrappen Jobbegaarde Omwonenden De Does fel tegen ouwplannen idse delegatie Buffalo City ien/buffalo city - Een Leid- lelegatie verblijft dezer da- in zustergemeente Buffalo oni advies te geven over veiligheidsbeleid. Van 18 tot net 24 januari is de delega- inder leiding van PvdA-ge- nteraadslid Hilde Jansen in uid-Afrikaanse stad om er- ngen uit te wisselen. Omdat veiligheidsbeleid centraal I, is er ook een vertegen- irdiger van de politie Hol- ls Midden mee. Het bezoek dt gesubsidieerd door de iniging van Nederlandse neenten-International. In later stadium volgt een te- bezoek van Zuid-Afrikaanse tundigen aan Leiden. door Robbert Minkhorst leiden - Het voormalige Elisa beth-ziekenhuis aan de Hooi gracht in Leiden wordt ingrij pend verbouwd. Eigenaar SLS Wonen (Stichting Leidse Studen tenhuisvesting) maakt van het monument een uitgebreid voor zieningencentrum voor de wijk, met onder meer een gezond heidscentrum, een grand café en een fitnessruimte. SLS Wonen wil bovendien wo ningen in de Kloosterpoort zo dat die aantrekkelijker wordt. Op de begane grond komt ruimte voor medische voorzie ningen en het café. In de kapel is plek voor een theater en con greszaal. Op de bovenverdie pingen blijven kamers en ap partementen voor (buitenland se) studenten. Zij kunnen hun fiets straks in de kelder kwijt. De eigenaar wil vooralsnog wei nig loslaten over de plannen. Vanavond nodigt de stichting de bewoners van Pancras-Oost uit om maandagavond naar een bijeenkomst in de kapel van het oude ziekenhuis te komen. Daar krijgt de buurt een uitge breide presentatie. Het oude ziekenhuis werd in 2001 gered van de sloop. De ge meente en de projectontwikke laar wilden het ziekenhuis af breken voor luxe appartemen ten. Onder druk van het publiek verkocht projectontwikkelaar het Maarssens Bouwbedrijf ver kocht het gebouw aan de SLS. Later dat jaar zette de gemeente Leiden het complex op de mo numentenlijst. In een brief aan de bewoners van het oude Eli sabeth schrijft de SLS: „Voor door de buurt aangegeven knel punten als de onprettige Kloos terpoort en de overlast van fiet sen zijn oplossingen bedacht. Er is een ruime mogelijkheid geschapen voor voorzieningen op het gebied van gezondheids zorg, sport en ontspanning, berging, theater- en congresfa ciliteiten en een grand café en een postagentschap." Het aangezicht van de voorge vel verandert volledig. De be tonnen entree wordt gesloopt. De ramen links van de hoofdin gang worden doorgetrokken tot aan de stoep. Daarachter heeft de SLS het café gepland. De bij zondere binnentuin blijft alleen toegankelijk voor de gebruikers van het gebouw. Wel meldt SLS Wonen in de brief dat de tuin 'een visuele ontsluiting' krijgt Dat houdt in dat er een door kijk komt vanaf de Middelste gracht of de Kloosterpoort. De SLS vindt dat 'een bijdrage in de groenbeleving van de wijk'. Het Elisabeth-ziekenhuis blijft buitenlandse studenten huis vesten. Hun aantal zal door de verbouwing wel wat afnemen: van 230 naar zo'n 200. Aan de Kloosterpoort komen eenka- merappartementen. Een bekende klacht uit de buurt is de overlast van fietsen. „De fietsen staan voor de deur. Het is helemaal geen geheim dat de studenten straks gewoon de kelder in kunnen fietsen", zegt projectleider Marco Vos kamp van SLS Wonen. De kel der krijgt daglicht binnen door openingen vanuit de binnen tuin. „De kelder is een goede plek voor een fitnesscentrum en een sauna. Maar het is nog niet zo ver 'afgekaderd' dat die functies daar ook moeten." Voskamp acht de kans zeer klein dat in het oude ziekenhuis een klein postkantoortje komt. Hij weet dat een postagent schap een grote wens is van de wijk. TPG heeft echter geen be langstelling, aldus Voskamp. SLS Wonen wil in september van 2005 aan de verbouwing beginnen. Tot die tijd overlegt de stichting met de gemeente en omwonenden en werkt ze de plannen verder uit. ti - Elf nog niet eerder uit- chte Leidse films worden gepresenteerd in de van sociëteit De Dat gebeurt door de roep LAVA van de Dirk k-Stichting. De films vor- Isamen deel vijf van de se- jtadsbeeld in beweging, aat om beelden van parti- !ren die in beheer zijn bij Leidse gemeentearchief, Ir meer van de onthulling ïde Gijselaarsbank in 1920, [roeivereniging Die Leythe "l en van de bevrijding iden. Te zien zijn de in- de Canadezen op de rat en een demonstratie dlieerd materiaal op het [ttersveld. Van recentere n zijn beelden van de vie- 3 oktober in de jaren b en de bouw van de Gans- Jbrug in 1961. De nieuwste [|ls van het bezoek van de use president Bush in esentatie van de histori- |f films begint om 14.00 uur. ■PpF '4 jM L Leden van Quintus luisteren in de Hartebrugkerk naar toespraken van rector magnificus Breimer en burgemeester Lenferink. Foto: Mark Lamers leiden - Bij de oprichting waren het studenten die zich niet thuis voelden bij de traditionele verenigingen. Soms hadden die andere verenigingen ook ge woon geen ruimte meer voor nieuwe leden. In de behoefte die daardoor ontstond, voorzag Quintus. Maar hoe ligt dat nu, vijfentwintig jaar later, nu de vereniging haar jubileumjaar is ingegaan? Dat was ook de vraag die rector magnificus Breimer zich giste ren stelde, terwijl hij in de Har tebrugkerk voormalige en hui dige Quinten toesprak. „Ik raad nieuwe studenten altijd aan om bij een van de vijf verenigingen te gaan. Maar tegelijk merk ik dat drie of vier van die vereni gingen moeilijk voor het voet licht kunnen brengen waarin zij zich nu werkelijk onderschei den van de rest. Vroeger be stonden de verenigingen op ba sis van een levensbeschouwing, maar wat is daar voor in de plaats gekomen? Dat is volgens mij niet helemaal helder." Brei mer riep dan ook op tot een de bat over de identiteit van Quin tus. Maar het is de vraag of de leden van de studentenvereniging daar op zitten te wachten. Een korte rondgang onder de aan wezigen in de Hartebrugkerk leerde dat de meeste Quinten hun lidmaatschap niet als een bloedserieuze aangelegenheid zien, niet als iets waar een ste vig onderbouwde visie aan ten grondslag ligt. Gezelligheid gaat voor alles, zo is de teneur. Niet voor niets kreeg een van de sprekers veel bijval toen hij de woorden aanhaalde van een van de oprichters van Quintus: „Ons doel is het vermaak van de leden en dat doen we aan de hand van de drie z'en: zuipen, zooien en zingen." Dat gebeur de gisteren nog tot in de kleine uurtjes in het verenigingsge bouw aan de Boommarkt, waar de feestelijke dag werd afgeslo ten met een borrel. Wat is een Quint? Boris van Bokhoven (22): „Ik ben bij Quintus gegaan omdat de mensen daar nog tijd voor elkaar hebben. Je voelt je hier echt deel van de vereniging, je telt mee. Bij Minerva en Augustinus is dat anders. Daar is de student ondergeschikt aan het grote geheel. Bij Quintus geeft men elkaar de ruimte. En dat kan ook makkelijk, omdat we een mooi, groot pand tot on ze beschikking hebben." Carine Hoetjes (19): „Ieder een kan hier gewoon zichzelf zijn, je wordt niet in een keurslijf gedwongen. Dat is denk ik de grote kracht van onze vereniging." in - De aanleg van een be- fenterrein in de Oostvliet- er is onvermijdelijk als Lei- bedrijven in de regio wil houden. Wethouder Geert- heeft gelijk als hij stelt dat leegstand van anderhalf it een ongezond krappe 1 oplevert. Dat zegt specia- bedrijfsvastgoed Van der van DTZ Zadelhoff in Den een gezonde markt moet 4 vijf procent van de be- panden leegstaan, zegt hij. vond neemt de gemeente een besluit over de toe van de Oostviietpoider. vonenden, recreanten en stuinders maken bezwaar nde komst van bedrijven in [ebied. ehoefte aan bedrijfspan- taat los van de grote leeg stand in kantoorgebouwen in en rond de stad. Tegenstanders van bebouwing wijzen erop dat bij kantoorruimte het aanbod nog altijd groter is dan de vraag. De markt voor bedrijfs panden (met werkruimtes, showrooms) is daarentegen zo krap, dat Leiden de concurren tie met het Haagse Forepark dreigt te verliezen, zegt Van der Kroft. „Bedrijven die zich willen vestigen op de as Schiphol-Den Haag moeten we eigenlijk al ad viseren om buiten de Leidse re gio te kijken." Bestaande bedrijventerreinen als De Waard (in Leiden) en de Grote Polder (Zoeterwoude) zit ten vol. In de nieuwbouwwijk Roomburg komt ook ruimte voor bedrijven, maar elke be schikbare plek is daar inmid dels al gereserveerd. Oppositiepartij CDA haalt uit naar 'bestuurszwakke' wethouders Silvan Schoonhoven De werkloosheid in Lei- bfijft stijgen, maar de stij- wel af. Dat blijkt uit s van het Centrum voor en Inkomen (CWI). In de en Veenstreek gaat het be- 'har kwamen er helemaal werkzoekenden meer bij. e Duin- en Bollenstreek de groei van de werkloos- echter op oude voet door. djk en Noordwijkerhout 1tot de spectaculaire stij- Oegstgeest en Sassen- 'ging het werkloosheidscij- ■jst sterk omlaag. 'den en de randgemeenten b)eö n 6541 werkzoekenden in- a)aCBreven. Bij het CWI in Al- 1 aan den Rijn (die de hele 'en Veenstreek omvat) zijn er 3214. Het CWI in de "9. (1 ®-en Bollenstreek heeft 2692 mensen in het bestand staan. Dat betekent een toena me van achtereenvolgens 30,18 en 26 procent ten opzichte van december 2002. Het afgelopen jaar hoorde Lei den met een sterke stijging van het aantal werkzoekenden tot de uitschieters ten opzichte van andere steden in Midden- en West-Nederland. In Leiden nam in 2003 het aantal inschrij vingen bij het CWI met ruim een kwart toe. Alleen Amers foort en Almere scoorden nog slechter in de regio Midden- West van het CWI. De trend die naar voren komt uit dé cijfers van het CWI wordt bevestigd door die van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS telde Nederland over 2003 gemiddeld 396.000 werklozen, 94.000 meer dan in het jaar daarvoor. door Robbert Minkhorst en Timoteus Waarsenburg leiden - De ernst van de mis dragingen bij DZB Leiden is door het college verzwegen. Dat stelt oppositiepartij het CDA. Fractieleider Wim Bleijie rekent dat de nog zittende wethouders Rogier van der Sande (WD) en Hans Buijing (PvdA) zwaar aan. Uit een rondgang langs politie ke partijen blijkt dat het CDA het scherpst is in zijn oordeel over de fouten die zijn gemaakt bij de bouw van een productie lijn voor chocolaatjes door de sociale werkvoorziening DZB. Uiteindelijk werden de kosten in totaal met 1,6 miljoen euro overschreden. De bedragen zijn zonder toestemming uitgege ven. Gemeentesecretaris Paul van den Wijngaart analyseerde in opdracht van het college hoe het is misgegaan. Het rapport, dat vrijdag openbaar is ge maakt, wordt vanavond in de gemeenteraad besproken. Volgens Bleijie is de ernst van de problemen kort na het aftre den van Jan Laurier (Groen links) in 2002 ernstig onder schat. D66'er Alexander Pecht- Wethouder Van der Sande. Foto: Henk Bouwman old, nu burgemeester van Wa- geningen, nam de DZB-porte- feuille van Laurier tijdelijk over en riep daarbij de hulp in van Van der Sande en Buijing. „Dan dienen de tekorten zich aan", stelt Bleijie. „Op dat moment moet je waakzamer worden. Zeker als er net een collega over is gestruikeld." Na de verkiezingen trad Rabbae aan. „Ze hebben hem laten ploeteren", vindt de CDA'er. „Dat is nou bestuurlijke zwakte. Ik verwijt ze dat. Ik vind het een illustratie voor de slechte be stuurskracht van de gemeente. Het was: meneer Rabbae, zoek het maar uit." Politieke conse quenties zijn niet meer nodig, aldus Bleijie. „Ik denk niet dat het kwade opzet is geweest. Ik denk dat ze onvoldoende de impact van het verhaal door hadden." Fractiespecialist Dick Wijfje van de grootste collegepartij PvdA vindt de kritiek van Bleijie 'te sterk'. „Waar ik wel met hem meega, is dat dit dossier te veel één wethouder - Jan Laurier - is aangewreven. Dit college moet meer als een eenheid functioneren." Geraldine Pie- terse (Groenlinks) sluit zich daarbij aan. „Dit is eigenlijk pas gebeurd na het aftreden van Laurier. Er is ook niet één schuldige aan te wijzen. Hier kun je niet één iemand op afre kenen." Collega Greetje van Gruting van Wethouder Rabbae. Foto: Mark Lamers de WD verwijt haar wethouder Van der Sande weinig. Hij heeft gedaan wat 'ie kon. „Ik neem het hem helemaal niet kwalijk. Zijn afdeling heeft het hardste geroepen dat dit niet kon." Bij dat laatste plaatst Bleijie overi gens weer vraagtekens. „Daar is een meningsverschil over tus sen Van der Sandes afdeling en DZB." Sloos ziet in het rapport het be wijs dat een partij als Groen links niet zulke sociale zaken moet aansturen. „Ik denk dat het geen kwaad zou kunnen om dit soort 'softe' portefeuilles onder te brengen bij een zake lijke wethouder, iemand die weet hoe het er in het bedrijfs leven aan toe gaat. Een WD'er bijvoorbeeld." Volgens Pieterse ligt het DZB- debacle niet zozeer aan de poli tiek als wel aan de bedrijfscul tuur bij de instelling. „De fou ten zijn niet door de politiek ge maakt. Maar de politiek is na tuurlijk wel eindverantwoorde lijke." Bleijie, Van Gruting en Wijfje voegen daaraan toe dat het managèment overduidelijk een scheve schaats heeft gere den. „Het was minachting van de raad", aldus de eerste. „Wij waren maar lastig", zegt Van Gruting. „Het laakbare gedrag is nu wel verleden tijd", consta teert Wijfje. Die misdragingen kónden niet zonder gevolgen blijven. Bleijie: „DZB werd een koninkrijkje. Ik Wethouder Buijing. Foto: Dick Hogewoning neem dat het management kwalijk. Gelukkig is daar ieder een bijna weg." Wijfje: „Nou, we zitten in een fase van herstel en er zijn nog forse tekorten. En niet iedereen diadaarop is aan gesproken, heeft daar lering uit getrokken." 'Als je onderwerp van deze tragikomedie bent, is het bijzonder pijnlijk' vervolg van voorpagina leiden - Johan Teske en zijn vrouw Swetlana kregen van de gemeente een diner om de pijnlijke gebeurtenissen op hun trouwdag goed te maken. Het Leidse bruidspaar stond op de huwelijksdag in de stromende regen eerst voor een gesloten deur en kreeg vervolgens te ho ren dat de verbintenis niet door ging wegens het overlijden van de vader van Johan, die echter al in 1974 is gestorven. Als je dit verhaal als buiten staander hoort, is het natuurlijk een giller", aldus Teske. „Maar als je onderwerp van deze tragi komedie bent, is het bijzonder pijnlijk. Het ergste vond ik nog dat op het moment dat duide lijk werd dat het om een mis verstand ging, alles ineens ra zendsnel ging. We moesten op schieten en werden in een ach- terafkamertje in de echt ver bonden. En dan vergeet die ambtenaar ook nog bijna de ringen." Na het huwelijk heeft het gezel schap elders in de stad koffie gedronken met een gebakje om van de schrik te bekomen. „En daarna zijn we aan sightseeing gaan doen, omdat een deel van de familie van buiten de stad komt. Later die dag zijn we iets gaan drinken en daarna gaan eten." Teske en zijn vrouw heb ben inmiddels een klacht inge diend tegen de gemeente. Lei den heeft excuses aangeboden aan het stel en hen een diner aangeboden in restaurant Het Prentenkabinet aan de Klok- steeg. „Er is inderdaad van alles niet goed gegaan", laat woordvoer der Fons Delemarre namens de lit gemeente weten. „Hoe dit kan, wordt intern uitgezocht. Er is één huwelijk afgezegd en toen is de zaak aan het schuiven ge gaan. Waarom het bruidspaar niet in de Burgerzaal is ge trouwd, weet ik niet. Er zijn dingen niet gelopen zoals ze zouden moeten lopen en dat is niet goed te praten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13