AVRO begint met 'theatertribune' MEDIA Ophef over jungle-show met lijdende Duitse promi's Reclame beïnvloe ouderen net zo g< Omroep hoopt 50.000 nieuwe leden te werven SBS brenj harde spc Wakker I Succesvol hoofd dras Jansen vertrekt bij K Amish in de 'boze buitenwereld' Dagjournaal NOS wordt goed bekeken Friends zijn £)e eerste stap op Amerikaanse bodem China te veel a r met seks bezig hilversum/anp - De AVRO be gint in september met een nieu we 'tribune' over theater. Dat meldde programmadirecteur A. 's-Gravesande gisteren. De om roep kent al tribunes voor klas sieke muziek, beeldende kunst, veiligheid, natuur en gezondheid en daar komt dus nu theater bij. De titel 'tribune' geeft aan dat de AVRO via radio, televisie, een blad en via internet extra aandacht besteedt aan het be treffende onderwerp. Op deze manier wil de zendgemachtigde ook meer ledenbinding be werkstelligen. De directeur denkt dat een the atertribune ongeveer 50.000 le den zou kunnen trekken. Zij worden op de hoogte gehouden van voorstellingen, komen in aanmerking voor kortingen bij theaterbezoek, kunnen profite ren van een 'last minute-servi ce' voor kaartjes die nog niet zijn verkocht en mogen genie ten van speciaal georganiseerde premières. Kopspijkerduo Op televisie komt een - mini maal tweewekelijks - program ma over theater. Ook het aan trekken van 'Kopspijkerduo' Paul Groot en Owen Schuma cher moet gezien worden in het licht van de AVRO-intentie om meer aan theater te doen, aldus 's-Gravesande. Ook op de radio moeten bestaande program ma's meer aan theater gaan doen. Volgens de AVRO-leiding hebben theaterdirecteuren en thousiast op het idee gerea geerd. Een deel van het fictie-budget van de omroep wordt ingezet voor deze plannen. „Dan gaat het al gauw over honderddui zenden euro's", laat zakelijk AVRO-directeur F. Maréchal weten. „Dat komt uit vereni gingsmiddelen", voegt hij er aan toe. Volgens de AVRO-di- recteuren passen de plannen in de verhuizing van de AVRO van Nederland 1 naar Nederland 2. Er zijn plannen om het theater- tijdschrift breder uit te brengen dan alleen richting de leden van de tribune. Daarover is de zendgemachtigde in overleg met andere partijen, waaronder dagbladen. Hoe groot de oplage uiteindelijk zal zijn en waar het tijdschrift verkrijgbaar zal zijn is nog niet met zekerheid tè zeg gen. Paul Groot als minister van justi tie Donner (midden) en Owen Schumacher als WD-kopstuk De Grave, hier nog bij VARA's Kop spijkers. De cabaretiers zijn in middels door de AVRO aange trokken. Foto: ANP/Juan Vrijdag hilversum/cpd - Dor kentjes die uitgroeiei minkte vleesklompen tjes die onverdoofd ge worden. De Stichtinj Dier is op SBS 6 een campagne begonnen consument bewust i van de praktijken in dustrie. De komende maand z kelijks zo'n dertig spi het scherm gaan. In commercials is te ziei kens binnen een pa uitgroeien tot 'pl compleet doorgefokt °l die onder hun gewidn ken. De andere spot laat l: biggetjes zonder n worden gecastreerd cv genoemde 'berengeui vlees te voorkomen. Vlak voor de werkelij M ling stopt de spot, ma krijs laat weinig aan d ding over. „Het zijn inderdaad rende spotjes, maar beelden", aldus M. B van Wakker Dier. hilversum/anp - Ouderen kla gen geregeld over een gebrek aan voor hen geschikte radio- en tv-programma's. Een van de oorzaken daarvan is dat adver teerders hen niet als interessan te doelgroep zouden zien zien. Dat is echter niet terecht, zo blijkt uit onderzoek van de STER. Ouderen worden wel degelijk beïnvloed door reclame. Neder land vergrijst. Op dit moment zijn bijna vijf miljoen mensen 50 jaar of ouder en dit aantal blijft nog steeds stijgen. Toch wordt deze groep bij het beden ken van marketingbeleid nau welijks meegenomen. Adver teerders richten zich vooral op de doelgroep van 20- tot 49-ja- rigen, de zogenoemde 'bood schappers'. Met name commerciële zen ders houden daar rekening mee en stemmen er hun mering op af. De ad\ denken dat ouderen i eal zijn, en daarom sle< er bewegen een ander is kopen. Ook zouden z foob' zijn en daarom teresseerd in nieuwer ken. Merktrouw Maar volgens de SI A helemaal niet zo. Uit zoek blijkt dat de d< J 50 tot 64 jaar en 65+ sr niet meer of minder15 zijn dan de boodscha is erg afhankelijk te productsoort. Volgen >rr nisatie vormen vooif 64-jarigen een doelgroep. „Het zou jammer zij,D als 'waste' te zien" onderzoek. ik hilversum/mediaredactie - Hoofd drama Frank Jansen ver trekt op 1 februari bij de KRO. Hij wordt zestig jaar en gaat met pensioen. Jansen ontwik- kelde bij de KRO tal van be kroonde producties. Er werden onder zijn leiding acht Gouden Kalveren gewon nen voor (tele)films, drie Gou den Beelden, de Gouden Tele- vizier-Ring en één Oscarnomi natie. De taken van Frank Jan sen worden overgenomen door KRO hoofd fictie Stephan War- nik. Jansen ontwikkelde series als De Brug, De Partizanen, Wij Alexander, Tijd van Bokkerijders, De Ze den, de politiedram; 17 sen (in september 20 '9 het scherm) en 0 Toen was geluk hej^' (de komende jaren n iric visie). Zijn meest recente een negendelige naar het idee vai neagram, die in h|^; van 2005 te zien waarvoor inmidde! Gouden Kalf werd 01 Frank Jansen kwam 1987 in dienst als adj televisie. Top 10 meest bekeken programma's 1. Spoorloos KRO 2. Goede tijden slechte tijden RTL 4 3. Baantjer RTL 4 4. Studio Sport 19 uur (zo) NOS 5. Idols RTL 4 6. Journaal 20 uur (wo) NOS 7. Vermist TROS 8. Hart van Nederland SBS 6 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 10. Kassa VARA Top 10 meest bekeken kinderprograr 1. Jeugdjournaal (di) 2. Ernst, Bobbie en de rest 3. Klokhuis 4. Toen ik een kind was 5. Totally Spies 6. Pingu 7. Sesamstraat 8. Verhalen van de boze heks 9. Kids top 20 10. Heb jij dat ook Marktaandelen in NOS Fox Kids NPS VPRO Fox Kids VPRO NPS VPRO Fox Kids VPRO Nederland 1 13,8 (12,7) Nederland 2 16,1 (14,4) Nederland 3 7,8 (6,4) RTL 4 17,3 (17,5) RTL 5 4,5 (4,3) Yorin 6,0 (6,0) SBS 6 11,1 (16,7 - NET 5 4,8 (4,4) Veronica 4,0 (3,8) )RC {olla bma pol Herh .00" Inac De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk-1 teronderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal In 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's 9 2 uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes s "an marktaandelen van vorige week. los anceles - In de documentaire Devil's playground (foto) was een aantal jaren geleden al te zien hoe jonge leden van de diepgelovige Amish-gemeenschap tijdelijk in de buitenwereld rondkijken alvorens te bepalen of ze gedoopt wil len worden. De Amerikaanse televisiezender UPN werkt nu aan een realityshow over hetzelfde on derwerp, onder de titel Amish in the City. De Amish wijzen op religieuze grondslag de meeste moderne technologie af, en houden hun leven zo simpel mogelijk. In hun woongebieden op het Amerikaanse platteland zijn paard en wagen geen ongewoon gezicht. Op hun zestiende krijgen jon geren de kans de eigen gemeenschap tijdelijk te verlaten en van de 'boze buitenwereld' te proeven. Dat levert taferelen op als op de foto, waar is te zien hoe degelijk geklede meisjes aan het bier gaan. Op dat soort momenten wil UPN toeslaan. Leslie Mooves, de baas van de zender, ziet het on geveer zo voor zich: „Mensen die geen televisie hebben lopen over Rodeo Drive en gaan uit hun dak over wat ze daar zien." Dat vindt Mooves 'in teressante televisie'. Het gaat hem niet om religie, maar om de cultuurschok, zegt hij. De show moet het omgekeerde worden van de nieuwe Ameri kaanse serie The Simple Life van concurrent Fox. In dat programma nemen de rijke meiden Paris Hil ton en Nicole Richie voor beperkte tijd hun intrek in een eenvoudige boerderij in Arkansas. Foto: Ikon door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Heel Duitsland spreekt erover en half Duitsland spreekt er schande van. De tv- show 'Ik ben een ster - haal mij hieruit' is door critici, onder wie de minister van consumen tenzaken Künast (Groenen), ge bombardeerd tot het meest smakeloze programma dat ooit in de Bondsrepubliek is uitge zonden. Er gaan zelfs officieel stemmen op om de show te verbieden. Maar de kijkers stromen toe naar 'de show die avond na avond de Duitse straten leeg veegt'. Bijna tien miljoen toe schouwers zien bij RTL hoe Duitse 'Promi's' (prominenten) zich in de Australische jungle laten testen en vernederen. De Bekende Duitsers worden ge acht eieren uit struisvogelnes ten te stelen, ze krijgen duizen den kakkerlakken over zich uit gestort, ze moeten zich in moe- rasdrek storten of ongedierte de kop afbijten. De 'survival show', waarin de deelnemers in survival outfit in een survival camp proberen de natuur te trotseren gen door een tv-crew van drie honderd personen - is afzichte lijker dan Big Brother, vinden velen. Niet alleen wegens de krankzinnige toeren die de pro minenten - die in Nederland nagenoeg onbekend zijn - moe ten uithalen. Ook het geroddel onder de deelnemers wordt op camera vastgelegd en leidde tot ongenoegen, ruzies en uitge breide polemieken in de schan daalpers. 'Het gevaarlijkste in de jungle?' vroeg Neue Revue retorisch. 'Een vrouw die voor haar huwe lijk vlucht'. Daarmee doelde het blad op de 37-jarige, in haar huwelijk ongelukkige tv-pre- sentatrice Caroline Beil (Satl). Die nam haar collega's stuk voor stuk onder de loep en nam geen blad voor de mond. Eentje heeft 'kunstnagels, kunsthaar en kunstborsten', de ander kan 'geen noot zuiver zingen', de astrologe van RTL heeft 'speci aal iets aangetrokken om sexy te zijn', en over een vrouwelijke collega die kort geleden nog naakt in een blad poseerde, las terde Beil: 'Kijk toch eens naar de kleur van haar zwempak op die witte, slappe huid. Zij heeft echt iets ouwelijks'. Beil, die zei er vanuit te gaan dat haar uitspraken niet werden uitgezonden, werd prompt door de media tot 'gifslang van het kamp' uitgeroepen. Minis ter Renate Künast protesteerde: 'Dit overschrijdt alle grenzen'. Eén deelnemer, acteur Dustin Semmelrogge, hield 'de waan zin' inmiddels voor gezien en RTL kreeg de toom van media- bewakers over zich heen. De di recteur van de 'Landesme- dienanstalt Saarland", Gerd Bauer, zei het 'verschrikkelijk' te vinden wat de deelnemers wordt aangedaan. Hij wil dat de uitzending wordt verboden. Maar bij RTL wrijven ze zich in de handen over de kijkcijfers en de algehele beroering die de show wekt. Woordvoerder Tom Sanger: „Dit is vermaak en de toeschouwers zijn weg van het format'. De deelnemers wisten van tevoren waar ze aan begon nen, aldus Sanger. En dus grie zelen de kijkers bij de dapper heidstests, zoals cfie waarbij schlager-zanger Costa Cardalis zijn hoofd in acht virtrines vol met ongedierte moest steken. Hij deed het en werd voor zijn moed beloond met avondeten voor zijn medespelers. hilversum/anp - Het NOS Jour naal is tevreden over de nieuwe werkwijze van de nieuwsru briek, die sinds het begin van het jaar is ingevoerd. Overdag zendt het Journaal op werkda gen tussen 7 en 16 uur elk hele uur een nieuw bulletin uit, dat vervolgens een aantal keren wordt herhaald. Voordat die si tuatie bestond, keken er over dag minder mensen. Vorig jaar januari bijvoorbeeld keken er op een werkdag gemiddeld 1.370.000 mensen naar een uit zending van het Journaal. In de twee weken waarin de nieuwe werkwijze is ingegaan, ligt dat op 2.345.000. Dat zijn mensen die langer dan drie minuten naar een dagbulletin kijken. peking/gpd - De afdeling amu sement van de Chinese staats- zender CCTV dacht met de po pulaire Amerikaanse serie Friends iets in huis te hebben gehaald waarin het belang van echte, degelijke vriendschap wordt onderstreept. Een serie die als voorbeeld kan dienen voor een steeds individualisti- scher wordende jeugd. Maar dat viel tegen. De Ameri kaanse vorm van vriendschap gaat naar de smaak van de Chi nese censuur iets te ver. Er wordt te veel gerefereerd aan seks, vindt de zender. De plan nen om een halfjaar elke avond twee afleveringen van Friends uit te zenden, staan dan ook op losse schroeven. Het is niet alleen het veelvuldig terugkeren van het onderwerp seks dat de leiding zorgen baart. Ook het taalgebruik van de zes vrienden laat zich moei lijk in het Chinees vertalen zon der dat het aan kracht verliest. CCTV heeft overwogen flink te schrappen in de serie, een zeer gebruikelijk fenomeen in Chi na. Maar met Friends levert dat een probleem op, omdat er een verhaallijn is. Bovendien, zo vreest CCTV, wordt 'mishandeling' van de serie niet geaccepteerd door de grote schare fans die Friends al heeft onder de jeugd, de be langrijkste doelgroep. De eerste negen seizoenen van de serie zijn namelijk op illegale DVD's overal te koop. Op het laatste en tiende seizoen van Friends, dat volgende maand in Amerika afloopt, wordt met smart ge wacht. Hilversum - Aan het slot van de serie, na zeven uur te hebben meegeleefd, zien we een van de personages in zijn auto zitten, na weer een lange, moeilijke dag in het land van de onbe grensde mogelijkheden. Uit zijn autoradio klinkt een countrys- ong: 'Always remember the good times are coming.' (Ver geet nooit dat er goede tijden komen). Met terugwerkende kracht wordt dit het motto van The new Americans, de Amerikaan se documentaire over immi granten in de VS, waarvan van avond het derde deel wordt qit: gezonden. Een van de initiatief nemers van de indrukwekkende reeks is Steve James, een film maker die doorbrak met Hoop Dreams, een film over twee zwarte Amerikaanse highschool studenten met een talent voor basketball. Hoop Dreams won in 1994 elke filmprijs denkbaar (behalve de Oscar) en was we reldwijd een succes. In The new Americans wordt een aantal immiganten gevolgd vanaf het moment dat ze hun visum aanvragen bij een van de Amerikaanse consulaten tot aan vorig jaar. De zeven afleve ringen beschrijven de jaren tus sen 1997 en 2003 in het leven van vijf families. Steve James volgde als regisseur het leven van een aantal vluchtelingen uit Nigeria behorende bij de Ogo- ni-stam. Dit was de stam van de vermoorde milieuactivist Ken Sara-Wiwa. Israel Nwidor en zijn vrouw Ngozi zijn hoogopgeleide, En gelssprekende Nigerianen, en ze krijgen weliswaar een immi gratievisum, maar daar houdt het wel mee op qua rode loper. Israel, een indrukwekkende fi guur, die met de tanden op el kaar doorzet, begint als schoonmaker in restaurants. Het feit dat hij een olie-ingeni eur is hoort bij zijn andere le ven, dat hij voorgoed achter zich heeft gelaten. Ricardo Rodriguez en José Gar cia bewandelen een heel ande re route. Zij zijn lid van het Dodgers-kamp in de Domini caanse republiek. Voor deze twee Spaanstalige tieners heet het beloofde land de Major League en de filmmakers heb ben het geluk dat Rodriguez in derdaad een uitzonderlijk talent is en vier jaar nadat de opna men van de film begonnen de buteert als pitcher (werper) op het hoogste niveau. En Naima is een jonge Pales tijnse. Ze heeft al twee broers verloren tijdens de intifada, en het is voor haar duidelijk dat ze nooit met een lokale Palestijnse jongen zal trouwen. Ze ontmoet Hatem, een Palestijnse Ameri kaan uit Chicago. Bij deze ver haaldraden voegen zich later in de serie de geschiedenissen van de Indiase Anjan Bacchu, een van de 60.000 Indiase immi granten die op de internetrevo- lutie afkwamen. En Pedro Flores is een van de vele Mexicanen die in de Ame rikaanse vleesindustrie werken. Hij wil zijn familie, die hij eens in het halfjaar in een van tranen doordrenkt weerzien gaat op zoeken, legaal over laten ko men, maar de Amerikaanse overheid heeft daar een reken som voor. Pedro moet borg staan voor elk lid van de fami lie, en voor dat geld moet hij hard werken en zal hij zijn fa milie nog minder zien. Gadegeslagen door haar moeder belt de Palestijnse Naima naar Chi cago, waar haar verloofde Hatem woont. Beiden werden jaren ge volgd voor de documentaire The new Americans. Foto: GPD/Fenell Doremus Het feit dat we de nieuwe Ame rikanen een aantal jaar volgen, betaalt zich dubbel en dwars uit. Er zit een zekere brute rechtvaardigheid in het strehge Amerikaanse visumbeleid. Sommige maken het: aan het slot zien we hoe de twee doch ters van een Nigeriaanse vluch teling slagen aan een Ameri kaanse high school en Ricardo is geboren met een sterke en lange arm en een feilloos gevoel voor de juiste curve. Anderen halen het niet: de In diase Anjan Bacchu keert terug naar Bangalore. De internet- zeepbel is gebarsten: zijn laat ste Amerikaanse uitstapje leidt naar Times Square waar hij met zijn camera opnames maakt van het koersbord van Nasdaq. Als de koers nog op driedui zend stond had ik nog een baan gehad", zegt hij. Het land dat hij verlaat is een ander dan dat waarin hij gearriveerd is. In middels zijn de Twin Towers uit de skyline verdwenen en is de 'war on terror' begonnen. En het leven van immigranten is er niet makkelijker op geworden. De prachtige serie zal pas over een paar maanden in de Ver enigde Staten te zien zijn. The new Americans wordt in de VS uitgezonden door PBS, de be scheiden Amerikaanse versie van de publieke omroep en wordt begeleid door een mas sief educatief programma. Het moet alle Amerikanen een spie gel voorhouden, want aan het begin van (bijna) elke Ameri kaanse familiegeschiedenis staat een nieuwe Amerikaan die bevreesd of onbevangen zijn eerste stap op vreemde bodem heeft gezet. Mark Moorman The new Americans, vanavond bij de VPRO op Nederland 3, 23.35 uur wiuw.pbs. org/newamericans FOTOBOEK Us

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10