TÉ warte school staat itegratie in de weg Het publiek wil niet echt los in het Leidse Chill Out Café Goudkoorts in Nagano Leidsch Dagblad SETS verkopen? jmmissie-Blok: Overheid heeft gefaald De Aurora wellicht richting Shanghai Uitvaart Hans van Wieren Groene Hart r Leidsch Dagblad 1 SPRINTERS 072-5196868 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Orgelman sterft langzaam uit in Amsterdam REGIO Jonge Leidse kok wint Zilveren Vleesyork lobbert Minkhorst - Met haar pantybenen van elastiek ze ritmisch als een aal langs het lijf van mend. Zijn petje staat achterstevoren, zwarte jurkje wordt bijeengehouden )f In een opvallend grote rode rits aan de jjde. Haar blauwgroene ogen staan niet 're fris meer. De massa deint zachtjes mee v,ti afwisselend pompende en staccato e muziek in het Leidse Chill Out Café. iaac/gpd-anp - Zwarte en belemmeren de integra- n allochtonen en moeten ISi) im verdwijnen. Dat is een iü: e conclusies in het eindrap- an de commissie-Blok dat is verschenen. Gemeen- scholen moeten niet-vrij- nde afspraken maken om ngen beter te spreiden, al- e commissie. ommissie wijst erop dat t' iets zegt over het per- ge allochtonen op een en niet over het niveau, afhankelijk van het oplei- niveau van de ouders en ilbeheersing, die beide in iktijk achterblijven, e scholen ontstaan door intratie van allochtonen in ridis Ide wijken en keuzepatro- Het is zondagochtend half drie, een week na de massale politie-inval in de zaak aan de Lange Scheistraat, die volgens de politie en het openbaar ministerie noodzakelijk was na een schietpartij voor de deur, kleine opstoot jes en vechtpartijen, en een vermoeden van veel drugsgebruik. Portier Birol Yildiz heeft het al gezien. „Ze willen niet echt los gaan vanavond." Mis schien dat het na vijven nog wat wordt, als de echte nachtbrakers het Chill Out Café komen opzoeken. Maar Yildiz, zijn twee collega's en eigenaar Nobi verwachten dat eigenlijk niet. De 'huiszoeking' van een 74 man sterk arres tatieteam heeft haar uitwerking gehad. Klan ten zijn afgeschrikt, zeker degenen die niet zo vaak komen. Nou was het ook wel een in drukwekkend schouwspel vorige week, zegt het personeel van het nacht- en danscafé. Achteraf was het ergens nog wel lachwekkend ook. Want de agenten met geweren die kwa men voor wapens, vonden een zakje hard- en softdrugs. Op de grond. Alle 130 bezoekers werden gefouilleerd, maar niemand droeg wapens of drugs bij zich. Het Chill Out Café doet niet moeilijk als een klant een zakje wiet of een pilletje mee naar binnen neemt. Het wordt anders als de hoe veelheden groter worden. Yildiz: „Ik vroeg een jongen een keer: heb je nog drugs bij je? Ja, zei die en hij liet twaalf strips zien. Ik zeg: dan mag je er niet in, wantje komt om te dea len. Maar, zegt hij, daarvoor kóm ik juist." De reactie van de weggestuurde klant past bij de veronderstellingen van (misschien wel) ve len: bij het Chill Out Café kun je gemakkelijk 'wat scoren'. Het is de last die elk nachtcafé bij zich draagt. Het Leidse danscafé neemt z'n voorzorgsmaatregelen. De uitsmijters dragen kogelvrije vesten. Er geldt een strak deurbe leid. Pagina Ri: 'Dit was een probleemzaak toen ik er in kwam' nen van ouders, die kiezen voor scholen met veel leerlingen van dezelfde afkomst. Artikel 23 van de Grondwet, die de vrijheid van het stichten van scholen re gelt, belemmert de keuzemoge lijkheden, maar de commissie stelt het artikel in de aanbeve lingen niet ter discussie. Ook wil de commissie de con centratie van allochtonen in de wijken van grote steden door breken. Randgemeenten en re gio's zouden veel meer mensen met een laag inkomen moeten huisvesten door meer betaalba re huur- en koopwoningen te bouwen. De zwarte scholen be lemmeren de integratie van al lochtone leerlingen, meent de commissie. Daarom moet de extra financiële steun voor scholen met achterstandsleer lingen op de helling. Dat geld kan voortaan naar gemengde scholen gaan. In het 2500 pagina's tellende rapport concludeert de com missie onder leiding van WD- Tweede-Kamerlid Blok niet dat de integratie op zich is mislukt. Wel doemt het beeld op dat dit eerder 'ondanks' in plaats van 'dankzij' het beleid van vele achtereenvolgende kabinetten is geweest. Met veel door rege ringen zelf gevraagde adviezen is nooit wat gedaan, het beleid liep achter de feiten aan en doelstellingen werden niet ge haald. Zo hebben kabinetten en de Tweede Kamer jarenlang het belang van inburgering onder schat en de noodzaak om de Nederlandse taal te leren mis kend. Timmer en Wennemars wereldkampioen sprint Peter van der Hulst 10 - Zelden was het con ussen twee wereldkampi- izo groot. Erben Wenne- op blote voeten, omhels- Iereen die hij maar tegen- I. Marianne Timmer was i, bijna nuchter. Het en duo zorgde gisteren in no voor een unicum in de landse schaatshistorie, looit pakten twee Neder- is op één dag de wereldti- rint. Timmer is zelfs de vrouw die dat kunstje In 1998 ging Jan Bos lemars al voor. ia, geweldig, fantastisch." lemars kwam superlatie- Bkort om zijn euforische 11 te beschrijven. Nu hoor de allergrootsten: Dan i, Igor Zhelezovski, Jere- otherspoon en niet te ver- Jan Bos." Timmer was de Zegepraal in Nagano voor Wen nemars en Timmer. Foto: AP/Shizuo Kambayashi rust zelve. „Natuurlijk is het fantastisch. Maar moet ik dan iedereen gaan bespringen of zo?" Ze heeft haar zelfbeheersing niet van een vreemde. Vader Lucas Timmer bleef bijkans COMMENTAAR VERKIEZINGEN iag vindt in Iowa de offici- Irap plaats van de Ameri- le presidentsverkiezingen. verkiezingsjaar doet het ne politieke bedrijf een pas plaats en lopen de kandi- dch het vuur uit de slof- m de gunst van de kiezer, dtglijder kan de uitdager worden, terwijl de zitten- esident vooral geen gekke n moet doen en moet ho- at de economie hem niet steek laat In chterhoek van •olitieke boks- staat Republi- George W. 'n de linker- ls het nog in tussen maar liefst acht daten. Bush zou volgens !w York Times, als er nu zingen worden gehouden, ijd verliezen van een aan- inde Democratische te- todidaat. Maar 2 november ver weg. Üng staat vast. Het wordt euw reuze spannend. De omie werkt momenteel in oordeel van de zittende ent, maar Irak kan Bush' loo worden als het begro- kkort blijft groeien en soldaten thuiskomen in Opiniepeilingen zijn echter pas echt zinvol als duidelijk is wie de tegenkandidaat van Bush wordt Vooralsnog mist de De mocratische partij een aanspre kende figuur h la Clinton, een man die alle facties in de partij kan binden en in staat is een ideologie te formuleren die de kiezer 'pakt'. Slechts twee mannen lijken te gen Bush kans te maken: oud- NAVO-bevelhebber Wesley Clark en de wat Clintoneske jonge senator John Edwards. De rest is of te links-liberaal (De an, Lieberman, Sharp- ton, Kucinich) of te zeer verweven met het door de kiezer verafschuwde po litieke establishment van Was hington (Gephardt, Kerry). Wat alle Democratische uitda gers ontberen, is een helder ver haal, een Democratische visie op de toekomst De uitdager zal veel meer uit zijn hoed moeten toveren dan anti-Irak retoriek om deze president te verslaan. George W. Bush is vooralsnog de enige kandidaat met een duide lijke boodschap en een heldere missie, hoe je daarover ook kan denken. Bill Meyer roerloos toen zijn dochter na haar slotafstand juichend aan zijn ogen voorbij trok. „Gaaf hè", ontlokte een toeschouwer een reactie. „Jawel", antwoord de hij. En moeder Jantie: „Ik had er vreselijk van gebaald als ik nu thuis voor de televisie zou zitten." Lucas: „Voor de buis is beter. Dan kun je goed haar techniek zien - op dat vlak is ze de beste - en kun je interviews beluisteren. Dan heb je alles." Maar de trots was er niet min der om. „Ik vind dit zo mooi voor haar. Dit is in ieder geval weer iets positiefs", doelde Jan tie op alle malaise (echtschei ding, rechtszaken, red.) van haar dochter. Wennemars en Timmer zijn niet de eerste landgenoten die gelijktijdig een wereldtitel sprint veroveren. Sinds de in voering van het kampioen schap in 1970 kwam het vijf keer voor. Twee keer domineer de de Sovjet-Unie, twee keer de VS en in 2002 het Canadese duo Catriona LeMay-Doan/Jeremy Wotherspoon. Eerste pagina Sport: Wennemars rekent af met verleden door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - De ge meente Rijnwoude is door het oog van de naald gekropen. Nu zou ze nooit meer die fel begeerde HSL-tunnel onder dit deel van het Groene Hart hebben gekregen. Als het rijk nu voor de keuze stond, zou die trein boven gronds de weilanden van Rijn woude gaan doorkruisen. Mi nister Peijs van verkeer en wa terstaat wond er zaterdag bij de feestelijke afsluiting van de ondergrondse reis van de tun nelboormachine Aurora geen doekjes om. „Ik zou het geld voor een tunnel, 450 miljoen euro, niet hebben." Peijs mag dan wel aarzelingen hebben over de besteding van vele miljoenen aan een tunnel van 7160 meter lang, de tunnel en de boormachine vond ze 'fantastisch'. „Het is een tech nisch hoogstandje." Nadat ze in een select gezelschap een kijkje had genomen, stond ze voor het oog van de massaal toegestroomde pers in de stro mende regen boven op de tunnelboormachine. Drie mannen in witte pakken, HSL-contractmanager Jan Brulot, president-directeur Jo seph Hamois van bouwer Bouygues en burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp, kropen uit de machine en overhandigden de minister het naambordje van de tunnel- boor: Aurora. Met deze symbolische hande ling is de 26 maanden durende ondergrondse reis van de ma chine, vernoemd naar de go din van de dageraad, ten ein de. In april 2007 moet de trein met een snelheid van 300 kilo meter per uur door de tunnel razen. „Dit kabinet gaat niet weg voordat we met zijn allen door de tunnel hebben kun nen rijden", aldus een vastbe raden CDA-minister, die met deze opmerking enkele lachers op haar hand had. Het bouwen van de tunnel, een klus van het Frans-Neder landse aannemersconsortium Bouygues SA/Koop Holding Europe b.v., zit er nog niet he lemaal op. Dit en volgend jaar heeft de inrichting van de tun nel plaats. De eerste proefritten worden Minister Peijs krijgt het bordje met de naam 'Aurora' overhandigd. De Groene Hart-tunnel noemde zij een 'technisch hoogstandje' waarvoor ze nu het geld niet meer zou hebben. Foto: Henk Bouwman in het voorjaar van 2006 ver wacht. Boormachine Aurora is wel klaar met het werk. Die gaat eerst terug naar de fa briek in Frankrijk en daarna hoogstwaarschijnlijk naar het den haag - De rouwstoet van de vorige week vermoorde leraar Hans van Wieren reed vanochtend van uit Zoetermeer over de A-4 naar het crematorium Eikelenburg in Rijswijk. Honderden mensen hadden zich hier vanochtend al ruim voor het begin van de uitvaartplechtigheid verzameld. Onder de aanwezi gen waren minister Van der Hoeven (onderwijs), minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing en konink rijkrelaties), burgemeester Deetman van Den Haag en zijn Zoetermeerse collega Van Leeuwen. Foto: GPD/Evert-Kan Daniels Chinese Shanghai om te wor den ingezet bij het bouwen van bruggen en tunnels. De grootste tunnelboormachi ne ter wereld laat wel een sou venir achter: Aurora krijgt een Marechaussee lost schot bij incident Schiphol schiphol - Bij de aanhouding van een man in winkelcentrum Schiphol Plaza heeft een mare chaussee vanochtend vroeg een schot gelost. Niemand raakte gewond. De marechaussee wil de een gewapende man aan houden. Hij liep met drie ande ren rond kwart over zes van ochtend door het winkelcen trum, dat op dat moment nog grotendeels gesloten was. De marechaussee die de groep zag rondlopen, merkte dat een van de mannen een vuurwapen bij zich had. Marechaussee- woordvoerder Rob Stenacker: „Hij liep niet met het wapen te zwaaien, maar toch konden we duidelijk zien dat hij het bij zich droeg." Wat de vier in alle vroegte op de luchthaven te zoeken hadden, was rond het middaguur nog niet duidelijk. vermelding in het Guinness Book of Records 2004. Pagina R3: Aanleg HSL-tunnel zou nu on denkbaar zijn Melbourne - Tennisser Sjeng Schalken heeft in zijn ope ningspartij op de Australian Open de Deen Kenneth Carlsen verslagen: 7-5, 6-3 en 6-1. In de tweede ronde ontmoet hij Spanjaard David Ferrer. John van Lottum moest in vijf sets buigen voor de Braziliaan Gus tavo Kuerten: 5-7, 6-0, 6-1, 2-6 en 8-6. De kans dat Martin Ver kerk morgen niet begint aan het toernooi is levensgroot. De Al- phense tennisser staakte giste ren een oefensetje met de Fran se tiener Richard Gasquet na zes games. Door een virusinfec tie is Verkerk nog altijd duizelig en voelt hij zich licht in het hoofd. Pagina Sport Zesling in elf dagen grand rapids - Een 26-jarige vrouw uit de Amerikaanse staat Michigan heeft er elf dagen over gedaan om te bevallen van een zesling. De eerste baby kwam op 7 januari ter wereld en de laatste zaterdag. De ove rige vier kinderen werden vrij dag geboren. De zesling, vier jongens en twee meisjes, is drie maanden te vroeg geboren. De toestand van alle zes is kritiek. De moeder, Amy van Houten, onderging een vruchtbaar heidsbehandeling om zwanger te kunnen raken. Ze lag al sinds begin december in het zieken huis. De vader, de 29-jarige Ben van Houten, dankte God voor de geboorte van zijn kinderen. Topwaardering voor Chinees wageningen - De Nederlandse bevolking bezoekt het liefst een Chinees/Indisch restaurant. Maar liefst 82 procent ging in 2003 bij de Chinees eten. Zij be steedden daar gemiddeld 17,50 euro per persoon en waardeer den het bezoek met het rap portcijfer 8. Dit blijkt uit het eerste Nationale Horecaonder- zoek, dat is gehouden door het onderzoeksbureau Foodstep in Wageningen. Het bureau vroeg ruim 17.000 consumenten naar hun mening over de horeca. Sobelair failliet verklaard brussel - De rechtbank van koophandel in Brussel heeft vanmorgen de Belgische char termaatschappij Sobelair failliet verklaard, zo meldde de Vlaam se radio. De maatschappij had gehoopt op uitstel van betaling om een reddingsplan uit te werken, maar volgens de recht bank heeft dat plan onvoldoen de kans van slagen. Bij Sobelair werken ongeveer 450 mensen. De Erbij-pagina over het Groene Hart die afgelopen zaterdag op de voorpagina van deze krant werd aangekondigd, is door een fout in het productieproces niet meege gaan. Onze excuses hiervoor. Van daag treft u deze pagina alsnog aan in het regiokatem. n gratis. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v NaamM V PostcodePlaats Telefoon (i.v.m controle nabezorging) Wij gaan zorgviddg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN maandag 19 januari 2004 Schalken door, Van Lottum niet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1