Blijmoedig in ballingschap DM 'Jammer dat het afgelopen is' f32 I a I I Loek Biesbrouck stond model voor Loeki de Leeuw Eduard Bomhoff heeft geen spijt of wraakgevoelens bezwaren had. En ach, zo'n verzoek doet natuurlijk ook appèl op je ijdelheid. Mat Herben kwam eind mei 2002 naar me toe en zei: 'Jij bent een serieus econoom, deskundig op het gebied van volksge zondheid en onafhankelijk. Het gaat niet goed met volksgezondheid'. Ik zei: 'Ik ben het niet eens met Pims ideeën over de islam, maar ik ben het erg eens met zijn anti-regentenverhaal'. Ik heb me aangemeld bij de LPF. Ik vond het be langrijk om te doen. Je moet je talenten gebruiken, vind ik. Mensen hebben recht op zorg. Janneke zei ook; al heb je maar een paar mensen van die wachtlijsten ge haald, dan was dat het waard. Ik heb in elk geval in die drie maanden een duw in de goede richting gegeven. Toen dat ka binet mislukte, heb ik er een boek over geschreven. Het kaliber van de Kamerle den van de LPF was niet het probleem. Dat niveau was niet hoog, het waren schapen, dronken schapen, maar gewillig en mak. Ze deden geen schandalige voor stellen, hebben alle maatregelen ge steund. Dat kabinet is verwoest door de WD, die stemmen terughalen belangrij ker vond. Dat is de enige analyse die past bij de feiten. Het is gebeurd, ik schaam me niet. Ik voel me ook niet schuldig aan de val van het kabinet. Maar niemand wordt voor drie maanden minister. Ik vond het geen erg leuk werk. Er heerste een heel koude sfeer, het was geen collegiale omgeving. Jokken tegen journalisten, dat had ik op de universiteit nooit meegemaakt. Ik was gewoon minister in de verkeerde tijd. Ik had het best gekund. Ik ben niet alleen maar een professor, ik had op mijn zes tiende al een prijs voor spreken in het openbaar. ,,Ik werk hier tot eind januari. We ver trekken naar Kuala Lumpur in Maleisië. Daar word ik tweede man van de Austra lische Monash University, de grootste vestiging van de universiteit buiten Au stralië. Ik doe economie, business en IT. En ik ga ook weer onderzoek doen. Naar economische ontwikkelingen en naar is lamitisch bankieren bijvoorbeeld. Ik kijk er niet speciaal naar uit. Die baan is beter dan deze in Bahrein. Verder voel ik er niet zoveel bij." Zijn ambities? Geen politiek meer. „Ik ben gelukkig gezond, Inch'Allah. Ik heb genoeg ideeën. Ik ga in elk geval weer een boek schrijven, dat over een paar jaar in het Nederlands en Engels verschijnt bij uitgeverij Balans. Ik zou graag weer in een Nederlandse krant schrijven. Niet om de wijsneuzige professor uit te hangen en te vertellen wie het allemaal verkeerd doet - al heb ik natuurlijk wel een klein mapje met cita ten van mensen die 'bestreden' moeten worden - maar om te schrijven over za ken die me bezighouden. Het mooie van ouder worden is dat je met meer recht kunt praten over politiek, economie en geloof. Ik leer veel van het leven hier, ik praat met veel mensen, ik ben nieuwsgie rig. Ik wil een boek schrijven over chris tendom versus islam. En over economi sche ontwikkelingen in deze regio. Ste den als Dubai, Kuala Lumpur en ook de staat Bahrein zijn kosmopolitischer dan Europa. Daar kan Europa veel van leren. Arabische vrouwen die hier in hun abaya lopen, doen hem uit als ze in Europa zijn. Ze voelen daar de haat tegen moslims. Hier leeft iedereen met elkaar, draagt ie der wat zij prettig vindt. En niemand kijkt ervan op. Hier leven en werken is verrij kend. Bahrein is het hartelijkste land van alle Golfstaten. Ik leer veel over het Mid den-Oosten. En straks gaan we naar Ma leisië. Ook een islamitisch land. Ach, hier in het buitenland vinden ze het juist mooi dat ik minister ben geweest. Al was het maar drie maanden, dat vertel ik eer lijk. Je hebt ook de andere kant gezien, zeggen ze. Dat is een goede ervaring. De productie van nieuwe animaties met het kranige leeuwtje is te duur. En dus verdwijnt Loeki de Leeuw linnenkort voorgoed van de lerlandse buis. Het gebeurt iruisloos en stap voor stap, want anders komt de lerlandse tv-kijker, zo leert de voorgeschiedenis, in opstand. Oud-international ik Biesbrouck stond model f Loeki. „Jammer. Dikwijls ten kennissen dat ze me net teer op tv hadden gezien." door John Oomkes Loek Biesbrouck met mascotte Loeki in de Duivendrechtse studio, januari 1953. Foto: Joop Geesink „Aan mij kleeft een vlek, een stigma. Ik kom niet meer aan het werk in Nederland, omdat ik besmet ben door de LPF. Een baan in het buitenland is de consequentie van het mislukte avontuur met Fortuyn." Eduard Bomhoff en zijn vrouw Janneke hebben een nieuwe plek gevonden om te leven. De voormalige minister "doceert economie aan de University of Bahrain. Bahrein is een belastingvrij oliestaatje de Perzische Golf. Eind januari vestigt het echtpaar zich voor de komende jaren in Kuala Lumpur, Maleisië. door Gerry van der Lit Ze zien eruit of ze op vakantie zijn. Ontspannen, onder een strak blauwe hemel. Eduard in een wit te polo, Janneke in een Pakistaanse zach- toranje outfit met een lange tuniek van dunne zijde. De Arabische sieraden die ze draagt, kreeg ze van Eduard. Het zwoele windje uit zee, van de Perzische Golf, laat hun haren wapperen. De zon schijnt, het is een graad of 25. Niks mis met zo'n leven. Of toch? „Janneke vindt het verschrikkelijk on rechtvaardig dat we zijn gedwongen te verhuizen naar het buitenland. Met drie koffers kwamen we in september aan, middenin de nacht. Er kwam nog hon derd kilo spullen na. Dat is alles. Voor Janneke is het veel moeilijker dan voor mij. Ik heb mijn werk en doe zo contac ten op. Zij is kwetsbaarder. De laatste tijd zegt ze gelukkig veel minder vaak dat ze het onrechtvaardig vindt dat wij hier moeten leven." Er was geen keus. Professor Bomhoff van Universiteit Nyenrode had ontslag geno men. Directeur/oprichter Bomhoff was vertrokken bij onderzoeksinstituut Nyfer. Econoom Bomhoff had al zijn advies functies opgezegd. Alles omdat hij vorig jaar minister van volksgezondheid werd voor de LPF, in het eerste kabinet Balke nende. Dat kabinet viel na drie maanden. Bomhoff stond op straat. Hij solliciteer de. Bij de Universiteit van Leiden werd tot zijn verbijstering geëist dat hij afstand nam van de LPF. De headhunter kon geen baan vinden. En Nyenrode kon Bomhoff niet terug in dienst nemen. „De universiteit draaide vorig jaar verlies en mijn salaris was de grootste kostenpost." Het zit Bomhoff dwars: „Ik moest van Balkenende ontslag nemen bij Nyenrode. Ik wilde met onbetaald verlof. Ik had het naar mijn zin bij Nyenrode en achtte het risico groot dat dat kabinet zou misluk ken. Nadat ik was opgestapt als minister, wilde ik per se voorkomen dat ik thuis in Gouda zou zitten afwachten, me verbij tend, tot iemand me ergens voor zou vra gen. Wat niet zou gebeuren. En dat ik, thuiszittend, in de verleiding kwam in Nova, in de NRC en de Volkskrant zure kritiek te geven op degenen die het roer hebben overgenomen. De media vragen er voortdurend om, zelfs nu ik hier in Bahrein zit. Ik wil dat niet. Daarom ben ik vertrokken. De mooiste banen worden verdeeld in het 'circuit'. Daar sta ik nu buiten, door de LPF. Ik doe alles op eigen kracht, zonder kruiwagens, ik voel me sterker. Ik heb gesolliciteerd op de weini ge internationale advertenties in tijd schriften die openstaan voor iedereen, en waar honderden mensen op reageren. Laat ze maar de beste nemen. In Neder land leven zestien miljoen mensen en de meesten moeten zichzelf redden. Ik nu ook. omhoff kondigt zijn aftreden aan als minister in oktober 2002. rchieffoto: GPD/Phil Nijhuis Janneke en Eduard Bomhoff voor de Grote Moskee in Bahrein. Foto: GPD/Christoffer Thompson Dit is leven in ballingschap. Maar het kan veel erger. Ik ben geen taxichauffeur! Ik heb een leuke baan, verdien hier als hoogleraar iets beter dan in Nederland en mijn kinderen en mijn vrouw houden van me. Bij de University of Bahrain ben ik aangenomen. Ik geef gewoon les: fi nanciële economie, bankwezen, macro economie. Ik doe eerlijk werk. Studenten stellen mijn lessen op prijs. We wonen in een ruim huis op een resort, met een mooie tuin, een zwembad, een Indiase hulp en een Indiër die elke week de auto wast. Toen het vorige week regende, gaf- ie ongevraagd een extra wasbeurt. Dit is wat het is." De campus van de University of Bahrain is uitgestrekt en prachtig aangelegd. Ach ter de universiteit strekt de woestijn zich uit. Op enorme pilaren aan weerszijden van de universiteitspoort is tweemaal de vier meter grote beeltenis van de Bah- reinse koning, sjeik Hamad bin Isa al- Khaljfa geschilderd. „De sfeer hier op de universiteit is onder collega's hartelijker dan op Erasmus of Nyenrode. Er geven uitsluitend mensen les die in het Westen zijn gepromoveerd. Ik heb collega's uit Irak, uit Jemen, uit Turkije." Hij zegt geen spijt of wraakgevoelens te hebben. „Ik heb die ministerspost voor de LPF aanvaard, omdat ik ideeën had over volksgezondheid en geen principiële November 1952: het Nederlands elftal staat op het punt te vertrekken naar een uitwed strijd tegen Engeland en krijgt van de K.L.M. (destijds met puntjes) een mascotte aange boden. Naamgever Loek Biesbrouck houdt het leeuwtje trots in handen. De Wolkenrid der, het huisorgaan van de nationale lucht vaartmaatschappij, meldt in het bijschrift volledigheidshalve: „Zijn medespelers kijken er vol belangstelling naar. De najaarsmatch in Huil eindigt in een eer volle 2-2 en op de luchthaven zingt later de anecdote rond dat de Oranjeklanten de Brit se douane het nakijken hadden gegeven. Op de vraag: 'Hebt u nog wat aan te geven?', zou het team van bondscoach Karei Lotsy hebben geantwoord: 'Alleen een gelijkspel'. De mare lijkt een kloon van de anekdote rond Oscar Wilde's eerste bezoek aan de VS (Nog wat aan te geven? 'Alleen mijn genie'.), maar hij doet het nog altijd goed onder het legertje Oranje-historici. Het leeuwtje, toen nog uitgerust met de pet van een KLM-pi- loot, hing maar zelden in het doel van het Nederlands elftal, zoals de bedoeling was geweest. Het stond gedurende Biesbroucks interlandcarrière thuis op de schoorsteen mantel. Loek nu: „Het was namelijk een zwaar ge valletje. Zoiets stop je niet even in je bagage. In 1954 speelde ik voor het laatst als international en toen eiste de K.N.V.B. (toen ook nog met puntjes) Loeki op." Biesbrouck (82) woont nog steeds op het adres in Haarlem waarheen Dollywood, het film- en recla mebedrijf van Joop Geesink, zijn brieven richtte met het verzoek in Duivendrecht te komen pose ren. Geesink had de mascotte voor de KLM ont worpen en wilde over foto's van de Oranje-cap tain en Loekie 'voor intern gebruik' beschikken. Biesbrouck werd in januari 1953 met scherp gefri- Loeki in de handen van Oranje-aanvoerder Biesbrouck, novem ber 1952. Links naast hem Karei Lugthart (Be Ouick Groningen), bondscoach Karei Lotsy. Rechts naast Biesbrouck: Jan van Roes- sel (Willem II) en Wim Landman (Sparta; Neptunus). Op de ach tergrond net zichtbaar: Frans Tebak (Eindhoven).De man met hoed achter Biesbrouck is Jan Hagenaars (Volewijckers). Foto: Nationaal Foto Persbureau. seerde kuif en gladgeschoren kinnebakkes op de kiek gezet. „Ik heb me destijds niet afgevraagd waarom Gees ink juist mij had uitgekozen voor de naam van de mascotte. Het had ook Kees Rijvers of Abe Lenstra kunnen zijn, maar Keessie de Leeuw of Abe de Leeuw klinken minder lekker dan Loeki de Leeuw, denk ik. Dat allitereert. Joop Geesink heb ik later nog wel ontmoet met de oud-internationals. Echt zo'n zakenman met een grote sigaar in z'n ge zicht, maar aan niets hoorde je af dat hij wat met voetbal of met mijn spel had gehad. Hij vroeg alleen waar het beeldje was gebleven." Een international van nu zou zich zo'n voor val door zijn drukke promotionele activitei ten niet kunnen heugen, maar Biesbroucks loopbaan als nijvere rechtshalf of kanthalf (tegenwoordig rechtermiddenvelder) speel de zich in een andere tijd af. Loek: „Ik weet alles nog. Het zit me een beetje hoog, al thans ik vind het vreemd dat ik 'maar' ne gentien caps op mijn naam heb. De officieu ze wedstrijden die we vijf jaar lang in de West speelden - Suriname, Curasao, Aruba - werden niet officieel geteld. We speelden wel in het Oranje! Die lichting na mij - Sjaak Swart, Coen Moulijn en zo - speelde er ook en die wedstrijden werden wel meegeteld. Wat dat nou is...?" Loeki de Leeuw dook zonder KLM-pet tus sen de STER-spotjes op vijfjaar nadat in Ne derland tv-reclame in 1967 was ingevoerd. Biesbrouck: „Toen ik die filmpjes van Joop Geesink op tv zag, heb ik alle papieren over Loeki bij elkaar gezocht. Ik vind het jammer voor de traditie dat het afgelopen is, want dikwijls zeiden kennissen dat ze me net weer hadden gezien. Ik grapte er ook zelf over: ik kom nog vier, vijf keer per week op tv." Tegenwoordig maken profs zich druk over hun portretrecht, maar Biesbrouck heeft nooit een cent gezien van Geesinks geesteskind. Hij had het te druk als eigenaar van een assurantiekantoor. „Luister - het was een andere tijd. Ik heb er ook nooit moeite voor gedaan. De regelingen in het betaalde voetbal van nu hadden we niet, al heb ik nog tot 1961 als semi-prof gespeeld bij RCH. Ik was daar in 1938 als zeventienjarige in het eerste elftal begonnen. Dus ga maar na: 23 jaar volge houden." Mijmerend: „Ik denk dat alleen Abe Lenstra nog jonger begonnen is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5