overdracht macht Irak BUITENLAND Vader van de vrijheid na 36 jaar terug naar Irak Nieuwjaar China verhoogt risico verspreiding SARS TopOVCflcg Leider Harnas wil strijd tegen bezetting niet opgeven VS: Vluchtbewakers soms onvermijdelijk uitse kannibaal kreeg im 200 aanbiedingen Wereld Sociaal Forum in Bombay Crisis dreigt rond plan VS ij jaar cel dreigt ior dief orchidee pa - Een man uit de Ameri- nse staat Virginia hangt mo le een gevangenisstraf van aar boven het hoofd, om- iij een beschermde orchi- uit Peru zou hebben mee- omen naar de Verenigde en. De botanische tuin waar nan de orchidee heenbracht ft al een boete van 5.000 ar opgelegd gekregen, we- het accepteren van de jstien illegalen dronken rid - Voor de kust van het irische eiland Fuertaven- zijn gisteren zeker zestien ale immigranten uit Afrika ronken. Hun schip, dat lit Marokko was vertrok- sloeg voor de kust van het ld op rotsen en kapseisde, ïeldde de Spaanse televisie, hts negen van de 28 opva- len wisten zwemmend de te bereiken. Naar de ver ten wordt nog gezocht. [ilp EU voor ijns-Amerika isel - De Europese Unie l Latijns-Amerika een hulp- tet van 251 miljoen euro ofd. Het geld gaat naar pro- :n voor een schoner milieu, ir onderwijs, de bevordering vrede en stabiliteit en het jiuleren van de economische :i. Brazilië, Chili, Colombia, |ador, Guatemala, Hondu- [Mexico, Nicaragua, Pana- Peru en Uruguay krijgen ;en deel van het geld. rote Drie' EU Snieuw bijeen iin - De drie grootste EU- en Frankrijk, Duitsland en 'it-Brittannië hebben een Ontmoeting gepland op 18 tuari. De leiders van die lan- proberen het onderling al k te worden over de onder- Rjiben die op de EU-top in &rt aan de orde komen. Op Jroorjaarstop' staan vooral jBomische zaken op de nda. elift Berlusconi lens vakantie |e - De Italiaanse premier lisconi is gisteren na bijna maand weer in het open- jverschenen. Volgens de ^eey La Stampa heeft hij met pog op de Europese verkie- :n dit voorjaar plastische lirgie ondergaan. Geruch- j^pver ziekte van de premier steeds tegengesproken. Een Berlusconi's artsen heeft igd dat hij „een beetje plas- ïe chirurgie rond zijn ogen" ondergaan. chter Tutu tot ester gewijd nnesburg - Emeritus bisschop Desmond Tutu zijn jongste dochter van- in de VS tot anglicaans ter. De plechtigheid vindt is in de parochie Christ :h in Alexandria bij Was- :on, waar Mpho Andrea (40) als diaken werkt. Tutu d chtte vorig jaar ook de dia- li rijding van zijn dochter. ,t kreeg in 1984 de Nobel- voor de Vrede wegens zijn ldloze strijd tegen de heid in Zuid-Afrika. rus en, Utr< :t h cl ip 24 D 24 skanl geho ig. o| tweft nen duw dankzij beam gered zaterdag 17 januari 2oo4 door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De aap lost het schaap af, dus staat China aan de vooravond van de jaarlijkse volksverhui zing. Honderden miljoenen Chinezen reizen in over volle treinen en bussen njlar huis om op 22 januari Chinees nieuwjaar te vieren. Maar de vrees bestaat dat evenals vorig jaar het SARS-virus meereist en zich over het land verspreidt. Wie het Beijing United ziekenhuis betreedt krijgt een infrarood thermometer op het voorhoofd gericht. Een temperatuur onder de 38 graden wordt beloond met een groen rond stickertje op de kleding en toestem ming om verder te gaan. Het controleren van de temperatuur in dit ziekenhuis werd tijdens de SARS-epidemie vorig jaar ingesteld. Maar de nonchalance waarmee de afgelopen maanden werd gecontroleerd heeft plaats gemaakt voor waak zaamheid. De SARS-patiënt in Guangdong, het tot nu toe enige bevestigde geval, fungeerde als wekker om een verwaterd regime weer aan te trekken. Het typeert een trend in China. Van paniek of angst is geen sprake, wel voorzichtigheid. En dan vooral bij de autoriteiten. Het slachten van 4000 civetkatten in Guangdong is ook in China bekritiseerd als overdre ven. Maar de kritiek wordt weggewuifd en de jacht is nu geopend op ratten, een andere potentiële drager van het coronavirus, de veroorzaker van SARS. De maatregelen stoppen niet bij dieren. Wie de provin cie Guangdong wil verlaten, wordt uitgebreid ge screend. Het bedachtzame optreden van de overheid is te begrijpen. In de komende dagen reizen honderden miljoenen vanuit de steden in het oosten naar het ach terland om met de eigen familie Chinees nieuwjaar te vieren. Een meeliftend virus zou op het arme platteland, met een slecht gezondheidsstelsel, voor een nieuwe epide mie kunnen zorgen. De WHO bevestigt dat Guangdong, één van China's rijkste provincies, goed is voorbereid op een uitbraak. Maar dat geldt waarschijn lijk niet voor het arme platteland. Het schrikbeeld van een nieuwe epidemie is dus niet ondenkbeeldig. Onderzoekers van de WHO troffen het virus aan in een restaurant in Kanton waar civetkatten werden geserveerd, en op een wildmarkt. Het versterkt de veronderstelling dat het virus de sprong heeft ge maakt van een dier op mens. Het goede nieuws is dat het virus mogelijk minder besmettelijk is dan zijn voor ganger, die zich vorig jaar razendsnel over de wereld verspreidde. Het Chinese ministerie van volksgezondheid en de WHO worstelen ondertussen - bij gebrek aan een wa terdichte methode voor het stellen van een juiste dia gnose - met het definiëren van een SARS-geval. Er heerst bij gemeenten grote spraakverwarring over wat nu precies een vermoedelijk, verdacht of bevestigd ge val is. Die onduidelijkheid zorgt voor geruchten en pa niek, die mogelijk gevaarlijker is dan het virus zelf. Dat probleem werd nog eens duidelijk in drie landen, waar het mogelijk opduiken van het SARS-virus voor veel ongerustheid zorgde. Op de Filippijnen, in Austra lië en in Hongkong werden mensen geïsoleerd, omdat werd gevreesd dat ze SARS hadden. In alle gevallen ging het om loos alarm. Bombay - Met oproepen voor een strijd tegen oorlog, onderdrukking en armoede is gisteren in de Indiase stad Bombay het vierde Wereld Sociaal Forum begonnen. Na drie jaar in Brazilië is het voor het eerst dat de wereldwijde bijeenkomst van antiglobalis- ten in een Aziatisch land neerstrijkt. „We zijn hier om onze verbondenheid met de mensenrechten te verkondigen en een betere wereld mogelijk te maken", zei de Iraan- se Nobelprijswinnares voorde Vrede, Shirin Ebadi. Foto: AP/Manish Swarup lotte - Mensen die via een :am vanuit diverse delen u le wereld de geboorte van 'eulen in de Verenigde Sta- 23 olgden, hebben de hulp sten gealarmeerd toen ze i dat de eigenares door de ie werd geschopt. De eige- van het paard, Bev Holz- er, zegt dat ze haar leven te en heeft aan een heleboel ■en van Californië tot and die hulp inriepen na- 10 e het incident op het inter- I adden zien gebeuren. De v brak niets, maar liep wel 1 op aan haar elleboog en Hamas-leider Yassin wordt omringd door bewakers in een rolstoel naar het vrijdaggebed in de moskee van Gaza gereden. Foto: Reuters/Mohammed Salem door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Sheich Achmed Yas sin, oprichter en leider van de islamitische verzetsbeweging Harnas, staat bovenaan de lijst van Palestijnen die Israël wil vermoorden. „Yassin is ten do de opgeschreven. Hij kan net zover ondergronds gaan tot hij de dag niet meer van de nacht kan onderscheiden, maar we zullen hem weten te vinden en liquideren", aldus de Israëli sche onderminister van defen sie Boim. De Hamas-leider uitte deze week openlijk zijn voldoe ning over een zelfmoordaanslag bij de Erez-grensovergang die vier Israëliërs het leven kostte. Doorgaans onthouden leiders van Harnas zich van direct commentaar op aanslagen. Maar deze week was er lof voor Rim Sali al-Rayashi, die zich opblies bij Erez. In een voor de aanslag opgenomen video ver klaarde deze 22-jarige moeder van twee kinderen dat ze er haar leven lang van had ge droomd een martelares te wor den. Zij werd de eerste door Harnas uitgezonden vrouw die een zelfmoordaanslag uitvoerde. Dr. Rantisi, de nummer twee van Hamas in de Palestijnse ge bieden, zei in een vraaggesprek dat de vrouw zich heeft opgeof ferd en haar kinderen heeft achtergelaten „voor de Pales tijnse zaak, voor onze ideologie en ter verdediging van de Aksa- moskee, in een tijd waarin onze natie het laat afweten bij het verdedigen van Palestina en de Aksa." Dat het ging om een moeder laat volgens hem zien dat het hele Palestijnse volk klaar staat om zich op te offe ren voor de bevrijding van zijn land en de heilige plaatsen. Gevraagd naar berichten dat de Amerikaanse regering probeert Harnas te bewegen tot een staakt-het-vuren, antwoordde Rantisis: „We hebben een boodschap ontvangen, maar ik zeg niet hoe. De Amerikanen praten met Harnas op een vreemde manier. Ze willen dat we de operaties stopzetten en willen in ruil daarvoor de Ha- mas-leiders bescherming bie den. Maai' ik zeg u: laat aÏÏe-Ha- mas-leiders martelaren wor den. De operaties zullen door gaan tot er een eind komt aan de bezetting." washington-bagdad/anp-dpa - De Amerikaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, is in Was hington gearriveerd voor overleg met president Bush. De gesprek ken, die het hele weekeinde du ren, staan in het teken van de dreigende crisis over het plan voor de machtsoverdracht in Irak. Voorafgaand aan de ontmoe ting tussen Bush en Bremer liet het Witte Huis gisteren weten dat het in hoofdlijnen vast houdt aan het omstreden plan. Woordvoerder McClellan liet doorschemeren dat er alleen ruimte is voor kleine aanpas singen en 'verfijningen'. De VS willen op 30 juni de macht in Irak aan een tijdelijke Nationaal Assemblee overdra gen. Tijdens vergaderingen in alle achttien provincies van het land moeten 250 leden van het orgaan worden aangewezen. Vrije verkiezingen zijn volgens de Amerikanen niet mogelijk. De tijd, de kiesregisters en sta biliteit zouden daarvoor ont breken. De belangrijkste religieuze lei der van de sjiieten, grootayatol lah Ali al-Sistani, neemt hier geen genoegen mee en eist dat het volk de leden van de assem blee kiest. In Basra gingen don derdag al tienduizenden men sen de straat op om te proteste ren tegen de plannen. Een ver tegenwoordiger van al-Sistani heeft met meer demonstraties en een algemene staking ge dreigd. „In de komende dagen zullen we protesten en stakin gen zien en mogelijk een con frontatie met de bezettingstroe pen als zij blijven vasthouden aan hun koloniale plannen", zei sjeik Abdel Mahdi al-Kar- balai. Een andere vertrouweling van al-Sistani zei dat de grootaya tollah de door de Amerikanen ingestelde regeringsraad in de ban wil doen als er geen vrije verkiezingen komen. In een fat wa (religieuze opinie) zou al- Sistani zijn volgelingen verbie den de regeringsraad nog lan ger te ondersteunen. Bremer overlegt maandag met secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Na een moeizaam jaar zoekt Was hington daar weer hulp om het groeiend conflict over de vor ming van de overgangsregering op te lossen. De VN-baas zou al hebben laten doorschemeren dat hij er weinig voor voelt om het Amerikaanse plan legitimi teit te verschaffen. Frankrijk denkt na over een mogelijke rol bij het verbeteren van de veiligheidssituatie in Irak. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Verenigde Staten zullen Europese luchtvaart maatschappijen niet dwingen om gewapende vluchtbewa kers, de zogenoemde 'air mars hals', mee te laten vliegen op transatlantische vluchten. Maar als er een aanslag dreigt en de veiligheidsmaatregelen niet naar de zin zijn van de Ameri kanen, krijgt de maatschappij geen toestemming om in de VS te landen. De Amerikaanse staatssecreta ris van binnenlandse veiligheid Hutchinson was gisteren in Brussel om uit te leggen waar om de VS gewapende vluchtbe wakers willen. Als op een be paalde vlucht een aanslag dreigt, is volgens hem een vol ledig en diepgaand onderzoek van alle passagiers en de hele bemanning het enige alterna tief. Hij trof een kritisch gehoor van hoge ambtenaren uit de EU-lid- staten. Volgens de Europeanen is de aanwezigheid van wapens aan boord van een vliegtuig ge vaarlijk. De pilotenorganisaties zijn om die reden ook tegen. Binnen de EU staan alleen Groot-Brittannië en Frankrijk open voor de wensen van de Amerikanen. De Scandinavische landen en Portugal voelen er niets voor en zullen liever een vlucht annule ren dan een vluchtbewaker mee laten vliegen. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie zit Nederland in de groep landen die in principe te gen het idee zijn, maar onder bepaalde voorwaarden zullen instemmen. In december bleven enkele vluchten naar de VS in Parijs en Londen aan de grond, omdat de Amerikaanse autoriteiten sterke aanwijzingen had dat er een terroristische aanslag op komst was. „Dit soort bedrei gingen zal opnieuw plaatsvin den", stelde de Amerikaan. Hutchinson zei hij dat de VS niets wil afdwingen, maar af spraken wil maken over veilig heidsmaatregelen en de moge lijke inzet van vluchtbewakers. De EU heeft daarover geen zeg genschap en dat betekent dat de VS met alle Europese landen afzonderlijk zaken moet doen. Geen skateboards en hengels aan boord Skateboards, hengels, mache tes, kruisbogen, katapulten, vleesmessen, nagelvijlen, honkbalknuppels, verfverdun- ners, klapperpistolen en ver dacht uitziende aanstekers: in een vliegtuig van een Europe se luchtvaartmaatschappij zijn ze voortaan allemaal taboe. De Europese Commissie heeft een lijst gepubliceerd van 'ar tikelen' die niet meer aan boord van een vliegtuig mo gen. Afgezien van de voor de hand liggende wapens zoals messen, pistolen, neppistolen en zwaarden staan er ook veel onschuldige zaken op, die echter als wapen gebruikt zouden kunnen worden. Zo mag een schaartje alleen mee in de handbagage wanneer het kleiner is dan zes centime ter. Ski- en wandelstokken moeten net als roeispanen en kanopeddels voortaan in het vrachtruim. vari i 196! JWB 114- verifi istitie te 13: 'Laat Irakezen regeren, we weten zelf heel goed wat er moet gebeuren' el/anp-dpa - In totaal heb- via internet 204 mensen, wie ook buitenlanders, ds mogelijk slachtoffer aan uitse 'kannibaal van Ro- ug' aangeboden. Dat zei eman Buch gisteren in het s tegen de verdachte Ar- Meiwes. Meun lete aanwijzingen dat de ige verdachte meer men- leeft opgegeten, zijn er De politie heeft niet de iteit van alle mensen kun- 5pu ichterhalen. Of er zich on- >S, gfe n'et opgespoorde perso- nog slachtoffers bevinden, t te zeggen. 'j0 es heeft bekend de 43-ja- rige ingenieur Bernd Brandes uit Berlijn met diens toestem ming te hebben gedood. Hij heeft hem daarna in stukken gesneden en gedeeltelijk opge geten. Omdat Duitsland geen wet te gen kannibalisme kent, staat Meiwes terecht wegens moord uit seksuele motieven. De vader van het slachtoffer verklaarde niets te weten van een depressie waaraan zijn zoon zou hebben geleden. Een ex-vriendin beschreef tijdens het proces Brandes als psy chisch stabiel. Vermoedelijk doet de rechter op 30 januari uitspraak. door onze correspondent Esther Gotink londen - Hij is de zoon van een voormalige Iraakse premier en één van de eerste die de Iraakse oppositie leidde vanuit Londen. Hij nam deel aan verschillende staatsgrepen tegen Saddam. Die mislukten en kostten honderden medestanders hun leven. Vol gende week keert Saad Saleh Jabr na 36 jaar terug naar Irak. „Ik tel de uren tot ik mijn vrien den weer kan ontmoeten", zegt de 72-jarige Saad Jabr. „Maai mijn voornaamste doelstelling is alle Irakezen weer om tafel te krijgen. Om te praten over een nieuwe regering." Hij zit te trappelen om weer naar huis te mogen, maar toont ook zijn verdriet over de situatie waarin Irak is beland. „Mijn terugkeer kon niet tref fender dan nu. Ik ben gevlucht in het jaar dat Saddam Hoes sein aan de macht kwam en ik plande mijn thuiskomst gelijk toen Saddam is opgepakt. Maar uitgerekend volgende week kan mijn reis naar Bagdad van gro ter belang zijn dan ik vermoed de. Ik wil de situatie ter plaatse kalmeren, de relatie tussen reli gieuze groepen stabiliseren." Jabr wijst op de demonstraties van grote groepen sjiieten tegen het Amerikaanse plan om leden van een tijdelijk parlement aan te wijzen. De sjiieten willen vrije verkiezingen, maar Ameri ka en de tijdelijke regering ach ten daar de tijd niet rijp voor. Aan de andere kant zijn er de soennieten en Koerden die zich keren tegen de sjiieten. „De tijd is niet rijp voor verkie zingen. De bevolking denkt echt niet dat ze morgen naar de stembus kan, ze is niet naïef. Maar moet! het westen zich daarom bemoeien met de sa menstelling van onze regering? Amerika praat over een afvaar diging van geloofsgemeen schappen. Dat hebben we nog nooit meegemaakt! Ik krijg tele foontjes van landgenoten die vragen: 'Wat is er gaande? De situatie wordt slechter en slech ter, we zitten op en tijdbom.' Er is zoveel angst. Angst voor sek tarisme, wat we in Irak nog nooit hebben gekend. Saddam Hoessein creëerde dat pro bleem met zijn soennitische Baath-partij die de sjiieten en Koerden verdreef, maar nu hij weg is zet Amerika dat onder scheid voort. Dat heeft niks met democratie te maken." Jabr is Groot-Brittannië en de VS op zich dankbaar voor het verdrijven van Saddam. „Maar dat wil niet zeggen dat ze ons nu kunnen dicteren. Van mij mogen ze blijven. Ze mogen zich vestigen in elke gewenste militaire basis, maar laat ze wegblijven uit onze steden en de handen aftrekken van onze politiek. Laat Irakezen regeren over Irak, we weten zelf heel goed wat er moet gebeuren." Jabr heeft door zijn werk voor onderdrukte landgenoten de bijnaam 'de vader van de vrij heid'. Sinds zijn vertrek uit Irak heeft hij meerdere coups tegen Saddam voorbereid, maar die werden alle verijdeld. „Mijn eerste couppoging was in sa menwerking met twee vooraan staande Irakezen maar die wer den twee dagen voor de staats greep vermoord. Alleen de CIA wist van onze plannen. Ik ver denk hen ervan informatie aan Saddam te hebben doorge speeld." Voor zijn terugkeer naar Irak zijn de nodige veiligheidsmaat regelen getroffen. „Ik kan niet vertellen op welke dag ik pre cies reis. Mijn plan is om eerst een paar dagen naar Koeweit te gaan. waar ik vrienden en fami lie ontmoet, en dan per auto door te reizen naar Bagdad. En dan begint mijn echte missie."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5