Minder geld voor oudere leerkracht kc°i t vn BINNENLAND 'Euthanasie eis je niet, je kunt het alleen vragen' Brugman Lazrak staat niet alleen in kritiek op leiding Socialistische Partij Met een pas uit Vikingland de wereld rond Oudkerk in 2000 gechanteerd wegens bordeelbezoek Milieunormen woningbouw versoepeld Korpschef: Discussie over foto's hypocriet Storm op zee Konijnenplaag rond gevangenis S[°/3Lni° Wat verandert er aan uw ouderbijdrage kinderopvang? WelliS en ruimte bi j Van lil van tirViiiGHMiii aatsgeheim eter bewaken haag - Kwetsbare en ver- uwelijke informatie bij de soverheid moet beter wor- beveiügd. Het kabinet heeft onjteren ingestemd met een uw voorschrift waarin extra •iligingseisen staan voor de ag, verwerking en transport bijzondere informatie in an ïputersystemen. Het nieuwe ;ge irschrift gaat in per 1 maart sluit beter aan op de ver- uwde regels hierover van de opese Unie en de NAVO. evangen vis et ongezond haag - De gevangen vis af- ïstig uit het Noordzeege- lwaar de gezonken contai- i van de Andinet en ver- idelijk de vaten met giftig enpentoxide liggen, levert p gevaar op voor de volksge- dheid. Dat heeft de Voed en Warenautoriteit gisteren endgemaakt. Het negatief dvies blijft nog wel van :ht, wegens het gevaar dat ers de nog vermiste vaten giftige stoffen in de netten ;en. j, innen stelen -j kjes van graven (warden - Twee mannen en 45 jaar oud uit Leeu- [en zijn gisteren aangehou- 'oor het stelen van kope- iekjes van graven van de rderbegraafplaats in Leeu- len. De schade aan de gra- loopt in de tienduizend eu- De mannen verkochten de aan een handelaar en ten het geld op aan drank, wordt diefstal, grafschen- jn vernieling ten laste ge- 5 jaar voor odrijden man Icht - Tegen een 28-jarige luit Eemnes is gisteren bij Ichtbank in Utrecht vijf jaar jngenisstraf geëist wegens Éslag. De officier van justi- fchtte bewezen dat de man Igustus bij het stelen van ine bij een tankstation in rsfoort, onder invloed van bol, een pompbediende h doodgereden. Het slacht- Iwas een 50-jarige man uit lerwijk, die wilde voorko- I dat de verdachte zonder te letalen weg zou rijden. De Iraak is op 30 januari. 1:8 jaar voor ensensmokkel 'erpen - Tegen een in Ne- id wonende Albanees is liddag bij de rechtbank ïtwerpen acht jaar cel ge- uis kvegens grootschalige men- mokkel. Volgens de Belgi- justitie is de man de leider (Ten bende die zorgde voor iatste deel van het 'trans van Chinezen richting En id. De Albanese bende :e samen met de Chinese gekoppen' (maffia). Giste- ijn tegen zeven andere le- van de Albanese bende :en tussen de drie en zeven mei de' lletj nie l lilt m jkpi onieme brief kt vals spoor ink. rmlc ebr( )udi i. „V olm 131 c Het openbaar minis- is in de zaak rond de op Sybine Jansons uit door een anonieme brief in vals spoor gezet. Afgelo- 1 september werd een brief rgd zonder afzender, met n aanwijzingen voor een de verdachte van de in gepleegde moord. De ver suggereerde dat de ex- idin van de man die voor oord tot 17,5 jaar cel en veroordeeld, mede ver- iordelijk is Voor de dood iet toen 13-jarige meisje. JM vermoedt dat de ver- eelde de brief zelfheeft ge- c, even. Shvi let telw f onderzoekt lieren IND 'UK - Het Europese Hof de Rechten van de Mens bekijken of de Immigratie aturalisatiedienst (IND) bij itzetten van asielzoekers tik mag maken van de om en reisdocumenten EU- iz-passers. In afwachting le uitspraak hieröver mo- wee Somalische vluchte- a voorlopig in Nederland Volgens hoogleraar im- itierecht Boeles maakt de 'ij het uitzeten van met Somalische asielzoekers van illegale reisdocu- (advertentie) dek het eilandgevoel ekvia www.texel.net BEL VVV TEXEL 0222 314741 zaterdag 17 januari 2004 amsterdam/gpd - De Amster damse wethouder Rob Oudkerk is in zijn periode als PvdA-Ka- merlid gedreigd met openbaar making van beeld- en fotoma teriaal waarop hij te zien is tij dens een bezoek aan een pros tituee. Dat gebeurde in het voorjaar van 2000 per anonie me brief. De politie deed uitge breid onderzoek naar de zaak, maar vond niets. Dat schrijft Heieen van Royen vandaag in haar column in Het Parool. Ze citeert uit een dos- den haag/anp - In de toekomst kunnen woningen worden ge bouwd op plekken waar het volgens de milieukwaliteitsnor - men eigenlijk niet is toegestaan. Het kabinet wil gemeenten bij kleine nieuwbouwprojecten de mogelijkheid geven in bijzon dere gevallen af te wijken van wettelijke voorschriften voor geluid, stank en ammoniak. Doelmatig ruimtegebruik móet daarbij het streven zijn. Op plekken in 25 gemeenten is de afgelopen jaren al geëxperi menteerd met deze Stad en Mi lieubenadering. Gezien de goe de ervaringen hiermee heeft het kabinet gisteren ingestemd met een algemene regeling. Gemeenten kunnen hiermee, met goedkeuring van de pro vincie, huizen bijvoorbeeld dichter tegen een bëdrijventer- rein, havengebied of (snel)weg aanbouwen. Daarbij mag slechts een van de milieukwali teitsnormen (bodemkwaliteit, geluid, externe veiligheid of stank en ammoniak) licht Over schreden worden. den haag/gpd - Peter Vogel zang, chef van het politiekorps Utrecht, noemt de discussie die is ontstaan na zijn pleidooi om foto's van veelplegers te publi ceren 'hypocriet'. Hij zei dat gisteren op een conferentie over politie en ethiek in Den Haag. Alsof openbaarheid zo bijzonder is. Rechtszittingen zijn ook openbaar, maar daar komen veelplegers alleen niet opdagen." Vogelzang vindt het kwalijker dat nu vaak hele be volkingsgroepen worden gedis crimineerd. Bijvoorbeeld bij in braken in een bepaalde wijk. Dan voelen agenten haarfijn aan hoe het zit, maar kunnen niet bewijzen dat een bepaalde persoon erachter zit. „De afge lopen jaren moesten we men sen dan waarschuwen met: let erop dat er bijvoorbeeld zigeu nerachtige mensen rondlopen die misschien niet helemaal te vertrouwen zijn. Een hele be volkingsgroep wordt gediscri mineerd terwijl er gewoon een foto van de dader is." Vogel zang wil bij de aanpak van cri minaliteit en overlast zo veel mogelijk partijen mobiliseren, niet alleen burgers, maar ook het bedrijfsleven. Bij bedrijven vindt hij echter weinig bereid heid om maatregelen te nemen in het kader van veiligheid, zegt hij. „We hebben het aantal in braken met 17 procent vermin derd. Dat levert het bedrijfsle ven 2,2 miljoen euro op. Wij zetten de helft van de tijd die daardoor wordt bespaard om in onderzoek en toezicht op be paalde plaatsen. En dan moet het bedrijfsleven ook zo'n 20 tot 30 procent investeren van het geld dat wordt bespaard." sier dat ze deze week inzag en publiceert bij haar column een afdruk van een dreigbrief (van 17 maart 2000) aan Oudkerk. Daarin staat letterlijk: 'Eerder deze week maakten we een aantal opnamen (foto en video) in de bekende 'eros'- straat na bij het HS-treinstation in Den Haag. O.m. maakten wij veel zeggende en duidelijke opna men van uw bezoek aan een buitenlandse prostituee. Wij zijn in contact met een blad over publicatie van deze opna me, op een geschikt moment in de nabije toekomst.' De brief, zo staat onderaan te lezen, is ook verstuurd aan eni ge leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, die destijds onder leiding stond van Ad Melkert. Oudkerk bevestigt de bedrei gingen. „Ze waren heftiger dan Van Royen beschrijft, maar ik heb het verdrongen. Het maakt geen deel meer uit van mijn le ven. Ik ben niet chantabel ge weest. Nooit. Ik heb ook nooit gehoord wat ik zou moeten doen om onder die bedreigin gen uit te komen. Er is nooit iets gevonden en het dossier is gesloten." Oudkerk biechtte enige weken geleden tegen Van Royen op dat hij geregeld pornosites op internet bezoekt, naar de hoe ren gaat en eens per jaar een snuif coke neemt. Voor het sur fen op sekssites op internet werd hij op de vingers getikt door burgemeester Cohen. eindhoven/gpd - Honderden middelbare scholen dreigen in de financiële problemen te raken door voorgenomen 'vereenvou diging' van de bekostiging van het voortgezet onderwijs. De scholen zijn daartegen inmiddels in actie gekomen. Scholen die relatief veel oudere leraren in dienst hebben, gaan er in de voorgestelde regeling soms fors op achteruit. Naar verwachting wordt een groot aantal daarvan gedwongen ar beidsplaatsen te schrappen. Middelbare scholen met een jong docentenkorps daarente gen krijgen van de overheid straks meer geld te besteden. Volgens de huidige bekostiging, de zogeheten lumpsumfinan- ciering, ontvangen scholen met veel oudere, dus duurdere do centen een ruimer budget dan scholen met gemiddeld jonger personeel. Als het aan het kabi net ligt, verdwijnt die leeftijds correctie en worden de inkom sten voor de scholen gelijk ge trokken. Per saldo levert deze aanpassing het kabinet overi gens geen besparing op. Twee onderwijskoepelorganisa- ties, VBS en VOS-ABB, verzet ten zich tegen de plannen, die nog door de Tweede Kamer moeten worden goedgekeurd. Volgens hen kan de afschaffing van de leeftijdscorrectie leiden tot een vergroting van het lera rentekort. Terwijl het kabinet het opheffen van het tekort juist tot speerpunt van beleid heeft gemaakt. Scholen zullen verder, zo is de vrees, gedwongen wor den oudere leraren met een vertrekpremie weg te sturen. Dit staat op gespannen voet met het beleid van de regering ouderen langer te laten werken. Het zijn hoofdzakelijk middel bare scholen onder een klein bestuur die de dupe dreigen te worden. Grote besturen kun nen de pijn in eigen huis ge makkelijker verdelen. De plan nen van het kabinet leiden mo gelijk tot een nieuwe fusiegolf in het voortgezet onderwijs. scheveningen - Het stormde gisteren behoorlijk hard langs de kust. Een enkele waaghals, zoals hier bij Scheveningen, probeerde toch nog de golven te bedwingen. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - De dagen van Ali Lazrak als SP-Kamerlid zijn geteld. Maandag doet SP-Sena- tor Kox nog een laatste bemid delingspoging in het conflict dat Lazrak met fractieleider Marijnissen heeft, maar alge meen wordt de kans op een op lossing uiterst gering geacht. Als hij opstapt, wil Lazrak als eenmansfractie verder, maar Kamervoorzitter Weisglas ont raadt hem dat met klem. Overigens staat Lazrak in de SP- fractie niet alleen met de be denkingen die hij heeft over de salarisregeling van zijn partij en het optreden van Marijnissen. Ook fractiegenoot De Ruiter zegt moeite te hebben met Ma- rijnissens manier van leiding geven. Het conflict tussen Laz rak en zijn partij spitst zich toe op de afspraak dat volksverte- Heerlen weert nieuwe Yab Yum heerlen/anp - Een aannemer is gisteren begonnen met het weghalen van bouwmaterialen van het terrein van de oude monumentale boerderij De Struyver in Heerlen. In die boerderij wil de eigenaar een groot bordeel vestigen naar het voorbeeld van Yab Yum in Am sterdam. De gemeente Heerlen stelde de eigenaar donderdag een ultimatum, nadat de ge meente bouwvakkers begin de ze week had betrapt op illegale verbouwing van de uit 1742 stammende hoeve. Eigenaar Rieteco van De Struyver was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. door Richard Mooyman schiphol - Het paspoort ziet er indrukwek kend uit. Een pasfoto, codes, stempels. Jammer dat de pas is uitgegeven door een niet-bestaand land: de World Service Au thority. Op Schiphol duikt iedere maand wel iemand op die met een of ander fanta sie-paspoort probeert Nederland binnen te komen. De reisdocumenten kunnen tegen woordig via internet worden besteld. Paspoorten uit Vikingland, Nishnawb'e-As- ki, Khalistan of de Republiek van Corterra. Bij de grensbewaking op Schiphol kijken ze nergens meer van op. De Koninklijke Mare chaussee kent maar liefst 74 soorten reis documenten uit niet-bestaande staten en spooklanden. Dat klinkt allemaal grappig, maar de realiteit is volgens hoofd Oude Veldhuis van het Nationaal Bureau Docu menten dat er vaak tien- tot vijftienduizend dollar voor wordt betaald. Volgens Oude Veldhuis is het voor de goed getrainde marechaussees een koud kunstje om de nep-passen eruit te halen. Zij weten dat de landen niet bestaan of zien aan de uitvoering van de documenten dat het geen echte passen zijn. De grenscontroleurs letten daarbij op echt- heidskenmerken zoals watermerken en de papiersoort. Ook zijn ze vaak slordig ge maakt, inclusief spelfouten. De bezitters zijn in Nederland formeel niet in overtreding omdat het geen vervalste exemplaren van bestaande paspoorten zijn. De eigenaar wordt de toegang tot Ne derland geweigerd, maar de marechaussee mag het fantasie-document niet in beslag nemen, aldus Oude Veldhuis. „We kunnen de eigenaar alleen vragen om vrijwillig af stand te doen." Volgens de documentenexpert is het aantal ontdekte fantasie-papieren op Schiphol stabiel, maar is het de vraag of dat zo blijft. door Yildiz Huinink den haag/gpd - Acht keer heeft huisarts Ben Luten euthanasie uitgevoerd. Elke keer stond hij onder hoogspanning en trilden zijn handen. „Het is een onge lofelijk rare, heftige ervaring. Als je het als huisarts niet hon derd procent kunt verantwoor den tegenover jezelf, gaat het spoken." Om die reden alleen al is een SCEN-arts, een profes sional die een huisarts steunt bij euthanasie, onmisbaar, vindt Luten. Dat het kabinet de SCEN-arts niet voldoende wil financieren, is voor hem vol strekt onbegrijpelijk. Jaren geleden rakelde Luten zijn eerste ervaring met eutha nasie op tijdens een nascho lingsbijeenkomst. Hij vertelde zijn collega's over de patiënte met kanker die hij jarenlang be geleid had en met wie een bij zondere band was ontstaan. Uiteindelijk voorzag Luten haar van een drankje met dodelijke substantie. Luten raalfte tijdens het vertel len van dit verhaal hevig ge ëmotioneerd en kon zijn tranen niet bedwingen. Dat was twee jaar nadat hij het leven van de vrouw had beëindigd. „Ik werd er zelf ook door verrast. Twee jaar later huilde ik voor het eerst om die gebeurtenis. Blijk baar had het me meer aange grepen dan ik dacht." Het verhaal had zijn uitwerking. Collega-artsen vroegen Luten regelmatig om advies als ze zelf te maken kregen met patiënten die vroegen om levensbeëindi ging. Langzaam maar zeker rol de Ben Luten, die een huisart senpraktijk in Hoogeveen heeft, in zijn 'tweede baan' als SCEN- arts. SCEN staat voor Steun en Con- sulatie bij Euthanasie in Neder land. Een paar jaar geleden ont stond een landelijk netwerk van zo'n vijfhonderd huisartsen, die naast hun 'gewone' baan SCEN-arts zijn. Hun taak is het steunen en adviseren van een huisarts als die te maken krijgt met een verzoek om doding. Daarnaast geeft een SCEN-arts een wettelijk noodzakelijke 'se cond opinion' om zo zorgvuldig mogelijk te handelen. Hoewel het project nog maar kort bestaat, hangt het bestaan al aan een zijden draad. De art sen en het ministerie van volks gezondheid zijn in een hevig conflict over de financiering verwikkeld. De minister wil maar de helft van het geld dat de artsen hebben gevraagd om hun organisatie in stand te houden en uit te breiden, be schikbaar stellen. SCEN-arts zijn is voor een groot deel idealisme, zegt hij. „Je wordt er niet rijk van en het vreet energie. Dat is helemaal niet erg, want je maakt hele bij zondere momenten mee en krijgt heel wat levenservaring op je bord. Mensen zijn volle dig open en eerlijk tegen mij. Ik heb gezien dat het ook mooi kan zijn om dood te gaan, dat het rust geeft." „Een professor zei eens: Een goede arts bespaart iemand het bittere eind. Dat vind ik mooi gezegd. Euthanasie kun je niet eisen van een arts. Je kunt ie mand alleen maar vragen zoiets ingrijpends voor je te doen." Er komt heel wat af op een huisarts als hem gevraagd wordt om een leven te beëindi gen. Luten: „Je moet je voor stellen dat de huisarts vaak heel intensief betrokken is bij de zie ke. Hij weet hoe het allemaal begon, kent de angst en het ver driet. Soms heeft hij beloofd om euthanasie toe te zullen passen, als het 'straks zover is'. Maar als de vraag dan echt genwoordigers van de SP hun volledige salaris aan de partij afdragen. Daarvoor krijgen zij in ruil een toelage van netto 2160 euro. De Ruiter vindt dat de partij 'niet te rigide met de regeling moet omgaan'. „Kamerlid is een zware baan", stelt De Ruiter. „Je werkt 100 tot 120 uur per week. Ik kan me voorstellen dat mensen dan ook een hogere beloning willen. Het voordeel van onze regeling is dat we carrièrejagers buiten de deur houden. Het nadeel is dat je ook talent afschrikt. Die discussie moeten we met elkaar aan durven gaan in de SP." Zelf wil de Ruiter trouwens niet per se van de salarisregeling af. De Ruiter kan ook de kritiek van Lazrak op Marijnissen wel be grijpen. Lazrak voelt zich be schadigd door de harde manier waarop Marijnissen Kamerle den tijdens fractievergaderin gen aanpakt. „Jan kan af en toe hard zijn", erkent De Ruiter, die daar zelf ook problemen mee zegt te hebben. „Net als bij Ali werkt Jans manier ook bij mij niet. Maar dat wil niet zeggen dat we niet samen door één deur kunnen." Als dde bemiddelingspoging mislukt wil Lazrak als éénmans- fractie verder. Kamervoorzitter Weisglas vindt echter dat Laz rak zijn zetel op moet geven. „De kiezer heeft op 22 januari 2003 niet gestemd voor de Lijst Lazrak", aldus Weisglas. De SP'er kreeg bij de verkiezingen vorig jaar slechts 2387 voor keurstemmen, onvoldoende om op eigen kracht in de Ka mer te komen. zwolle/gpd - De beveiliging van de gevangenis in Zwolle komt in gevaar door een konij nenplaag op het terrein. De die ren graven holen langs en on der de muren van de gevange nis en knagen daarbij de leidin gen stuk. De Penitentiaire In richting Overijssel, zoals de ge vangenis officieel heet, heeft een vergunning bij de provincie aangevraagd om met fretten de konijnen in een val te lokken. De konijnen worden daarna el ders uitgezet. Vorig jaar nog zijn met behulp van de politie een honderdtal konijnen ge vangen, maar die actie van de gevangenis mocht niet baten. De konijnen plantten zich als een razende voort en zijn nu al weer volop aanwezig. „Het is echt een plaag aan het wor den", verzucht locatiedirecteur Golstein. „Ze graven holen langs en onder de muren door." Hij maakt zich vooral zorgen over de bekabeling. De leidingen van onder meer het alarmsysteem worden door de graaf- en knaagwoede van de dieren aangetast. (advertenties) Het wordt namelijk steeds makkelijker om deze passen te bemachtigen. „Je kunt ze eenvoudig bestellen via internet. Dit kan een explosieve vlucht gaan nemen." Zo biedt de World Service Authority voor 45 tot 100 dollar passen aan via www.worldservice.org. Er moeten een vra genlijst en pasfoto's worden opgestuurd en klaar is kees. De World Service Authority is een idealisti sche instelling die vindt dat alle wereldbur gers vrijelijk over de hele aardbol mogen reizen, maar er zijn ook louche organisaties die veel geld verdienen met fantasiedocu menten. „Het komt voor dat mensen 25.000 of 30.000 dollar betalen", zegt Oude Veldhuis. Desondanks worden ze er op Schiphol makkelijk uitgepikt. Hij vermoedt dat de meeste fantasiepaspoorten in het Verre Oosten worden gemaakt. VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS s BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl '.SZW.nl Dan weet u het snel komt, is dat ook voor hem moeilijk." Luten praat veel over gevoel. In het schemergebied van wel of geen noodzaak voor euthanasie is dat het allerbelangrijkste, zegt hij. „Natuurlijk zijn er richtlijnen, maar sommige zijn heel subjectief. Er moet sprake zijn van ondraaglijk lijden, het moet een weloverwogen keuze zijn. Uiteindelijk draait het om de vraag: is déze situatie voor déze patiënt ondraaglijk en is het beëindigen van dit leven de beste optie?" Als dat zo is, krijgt het zware moment na afloop altijd een gouden rand. Er is opluchting. Het gevoel dat het juiste is ge daan. „Zo kreeg ik eens een fles goede whisky bezorgd van een vrouw die ik had begeleid bij haar sterven. Had ze in haar laatste uren nog geregeld. Drink er nog eens één op me, stond er op het kaartje." Typisch WelliS. Een collectie polyvalente meubelen voor een individuele vorm geving van de ruimte. Onze showroom presenteert een ruime selectie. Zoals dit zitmeubel LiDa. Warm ontwerp dankzij uitgekiende verhoudingen en biesstoffering van arm- en rugleuningen. Verkrijgbaar in stof of leer op een gepolijste onderslede. - team'by'wellis Openlngstl|den: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3