EO op plek van AVRO bij Netwerk Van mobiele eenheid tot Hollywood MEDIA Moed en lafheid in de krijgsmacht VPRO beleeft Slapeloze Nacht op radio en tv Oorlog over quiz Endemol tteman terug ar NOVA, feiar niet in i gewone rol Nieuwe vragen over 1 tegen 100 rsum/meoiaredactie - Witteman keert definitief bij Nova. Het actualitei- irin ogramma van Nederland ijn rdt vanaf half maart weke- ,ji jp vrijdag vanuit het Haag- Dudok uitgezonden. De --presentator neemt om de één van deze - louter poli- - uitzendingen voor zijn ling. In de andere week nteert hij eenmaal een re- re NOVA. n6|laagse uitzendingen doet men met Ferry Mingelen. Pauw en Clairy Polak en het andere duo. Op 12 t is Witteman weer voor lerst sinds eind 1997 te Rondom de crisis bij NO- ÏX| n vorig jaar werd hij al ge- als nieuwe anchorman. Witteman heeft geruchten een comeback bij het pro- ma altijd ontkend. 'gewoon terug naar NO- g azo moeten we het ook nu jivizien. „Omdat ik in april nieuw wetenschapspro- ma ga presenteren, wil ik neer tijd hebben. B&W t nogal wat tijd in beslag NOVA hebben ze behoef- een politiek georiënteer- esentator. Ik heb ruim zes J&W gedaan, een fantas- ,U! programma, maar het is eer tijd voor iets anders." mans behoefte aan iets \rs krijgt volgens hem vol le gestalte door het we- )et hapsprogramma en de 121 re NOVA-uitzendingen, nlaast blijft hij Buitenhof Lagerhuis doen. man kijkt uit naar het ver- 'de NOVA. „Het lijkt het eel leuk. De sfeer is aan- elifflk verbeterd sinds er meer gekomen, sinds het pro- ia door de crisis heen is ;t. En dat er een politiek ontstaan, heeft vooral de ag gegeven. Dat is werk ied bij me past. Verder is menwerking met Minge- tijd goed gegaan. We zijn aai ingespeeld." hilversum/mediaredactie - De AVRO vertrekt per september uit het actualiteitenprogramma Netwerk op Nederland i, de EO per diezelfde datum uit de actu aliteitenrubriek Twee Vandaag. Omroepen die niet meewerken aan het besluit krijgen een straf opgelegd. Dat heeft de raad van bestuur van de Publieke Omroep gisteren besloten. Per september gaat de EO ver volgens samen met NCRV en KRO deelnemen in Netwerk en de AVRO gaat op Nederland 2 samen met de TROS Twee Van daag maken. Het besluit daar toe werd eigenlijk al in novem ber 2002 door alle omroepen genomen als onderdeel van een totale overgang van de pro gramma's van de AVRO naar Nederland 2 en de EO naar Ne derland 1. Met name de AVRO en later alle betrokken omroe pen weigerden vervolgens één onderdeel van het plan, de ver anderingen bij Netwerk, uit te voeren. Daarop besloot de raad van bestuur gisteren de verhui zing dwingend op te leggen. De redacties van AVRO, NCRV en KRO, die nu Netwerk ma ken, reageerden furieus op het ingrijpen van de raad van be stuur. Voorzitter Harm Bruins Slot kwam het de journalisten zelf vertellen. „Ik ben er geknipt en geschoren en heb het flink ingepeperd gekregen", vertelde hij na afloop. De Netwerk-journalisten begrij pen niet waarom een succes volle samenwerking tussen AVRO, NCRV en KRO en een eveneens goede samenwerking tussen EO en TROS wordt be ëindigd. Bruins Slot: „Er is een strategische keuze gemaakt dat omroepen voor één zender pro gramma's maken en daar meer verantwoordelijkheid voor krij gen. Daaruit vloeit deze ruil voort." Het besluit van gisteren wordt over twee weken bekrachtigd door de raad van toezicht van de Publieke Omroep, waar alle omroepvoorzitters onderdeel van uitmaken. Tot die tijd krij gen de omroepen nog de tijd om te praten over de voorwaar den waaronder samengewerkt gaat worden. Komen ze er niet uit, dan legt de raad van be stuur sancties op, waarbij de omroepen geld of zendtijd afge nomen kan worden. Bruins Slot heeft gisteren de verzekering van de omroepvoorzitters ge kregen dat ze over twee weken in de raad van toezicht de rug recht houden en de veranderin gen bij Netwerk en Twee Van daag blijven steunen. Hilversum - De internetsite van het TROS-programma Postco deloterij 1 tegen 100 wordt de komende maanden verrijkt met duizend nieuwe vragen. Met in gang van deze maand worden er maandelijks vragen aan de site www.eentegenhonderd.nl toegevoegd tot in juni de dui zend is bereikt. In december telde de site zo'n 1,5 mijloen pageviews. Net als bij de tv-va- riant kan de bezoeker van de website zijn kennis testen en met honderd tegenspelers de strijd aangaan. Simon de Waal: het succes van een schrijvende rechercheur Pri i 2 nieuwjaarsreceptie van de irdamse politie gaf hoofd- issaris Jelle Kuiper zijn in- Is befaamde onderge- onlangs nog een compli- wtfe voor diens nieuwe serie Warmoesstraat Blijft Wfo'n onverwacht schouder- al moet Simon de Waal, r precies 25 jaar werkzaam s politie, inmiddels wel ge- *ijn aan loftuitingen. Monique Brandt Als scenarioschrijver el creatief brein/beden- ishij betrokken bij zo'n alle Nederlandse politie- die sinds 1990 zijn ge- Baantjer, Unit 13, Bu- Iruislaan, Spangen, Rus- nieuwe reeks Grijpstra Gier: je kunt het zo gek rd'! et bedenken of hij was oductiviteit is niet te eve- - Behalve tv-scenario's t hij met Dick van den 1 succesvolle misdaadro- en werkt hij op dit mo rnet de befaamde auteur La Plante aan een televi- e voor de Britse zender april 2005 op tv. De KRO reeks vermoedelijk in Ne- d uitbrengen. 1 liggen er op zijn werk- ook speelfilmprojecten _2 /oering te wachten. Fa- last words bijvoorbeeld, cda en De Munnik, die in nber gedraaid zal wor- e Waal treedt voor het p als co-producent. Het caanse Miramax heeft de rechten op zijn script ;ocht, zodat er - al weet je -oef óit met Hollywood - wel- luisfen Amerikaanse remake foor Frankrijk werkt hij keli n actiefilm, er ligt een ro- at'e che komedie klaar voor se markt en zo heeft 'ie j?~] t ijzertjes in het vuur. kvoor een man die -ijn schrijfwerk een zwa- let halve, baan heeft als :heur in de Amsterdam- renstad, afdeling ernstige ven. „Iedereen vraagt jd of ik niet liever stop 'olitie. Ik zou het kunnen n tefa1.331 ik heb het er echt ^rijn zin", zegt De Waal. morgen wielklemmen aan uitdelen ben ik weg, De combinatie ligt me n goed: Het schrijven is ij een soort ontspan- steid ij politie zit ik keihard even." mijn werk als recher- act 'ijke cheur werkt de creativiteit posi tief: door het schrijven ben ik in staat met andere ogen naar po litiezaken te kijken. Ik ben beter gaan begrijpen dat zwart en wit in het leven niet bestaan. Alles heeft meer kanten. Is er een moord gepleegd, dan denk ik niet: 'het zal wel zo en zo ge gaan zijn', maar zie ik ook die tien andere mogelijke scena rio's." Rellen Van lid van de mobiele eenheid tot filmproducent. Die loop baanbeschrijving fs misschien een beetje kort door de bocht, maai- in feite komt het er wel op neer. De Waal, die in 1990 zijn geboorteplaats Amsterdam ver ruilde voor een ruime woning in Naarden, begon zijn politie loopbaan bij de ME. In 1980 om precies te zijn, een jaar waarin kronings-en krakersrellen het nieuws bepaalden. „Ik heb alle rellen wel zo'n beetje gehad." Inmiddels heeft hij zich via de uniformdienst opgewerkt tot de 'homicide squad'. Op bureau Warmoesstraat zat hij vrijwel op dezelfde plek als Appie Baantjer, de succesvolle auteur die vroeger ook als politieman werkte. Als rechercheur heeft hij mensen door de vlammen heen uit brandende panden ge sleept, maar maakte hij ook van dichtbij mee dat een collega bij een hotel in Vinkeveen werd doodgeschoten. Aan nazorg, zoals zijn hoofdpersoon in Mis sie Warmoesstraat die verleent, had hij nooit behoefte. „Ik heb een vrouw die weet wat de im pact van zulke ervaringen zijn." Missie Warmoesstraat is trou wens wel gebaseerd op een man die echt op dat bureau heeft gewerkt: een aalmoeze nier uit het leger die door de voormalige hoofdcommissaris Nordholt naai- Amsterdam werd gehaald. „Die man was heel gelovig, maar had voor ie dereen een luisterend oor, zon der dat God of het geloof ooit ter sprake is gekomen. De EO was enthousiast over mijn idee om over zo'n man een serie te maken. Ik moet zeggen, het is EO, maar er zit echt geen stem pel van het geloof op. Ik schrijf nu een telefilm voor die om roep en ik krijg juist ontzettend veel vrijheid." Het schrijven werd serieus in 1990. Een vriend die voor een filmmaatschappij werkte hem vroeg het script van een film te lezen en te kijken of het daarin voorkomende politiewerk een beetje klopte. Daarna deed hij datzelfde bij de VARA-serie Kats Co, die overigens alweer van het scherm verdween voordat de aflevering die De Waal had geschreven te zien was geweest. Daarna verliep zijn schrijver sloopbaan tamelijk stormach tig. Hij schreef een speelfilm, die acht jaar later als Lek in de bioscopen kwam. Tal van series volgden, met Baantjer als groot ste succesnummer. Bizar In zijn werk gebruikt hij nooit letterlijk situaties die hij in zijn politiewerk tegenkomt, al zorgt die achtergrond wel voor meer geloofwaardigheid. „Wat ik er meemaak is meestal niet ge schikt voor een verhaal. Koele liquidaties, platte motieven zonder verhaal erachter, saai papierwerk. De werkelijkheid is trouwens meestal te bizar voor een scenario, heb ik gemerkt. Als ik al eens ervaringen in een verhaal verwerkte, kreeg ik prompt het commentaar dat het niet geloofwaardig was." Nu Hollywood lonkt, schiet de gedachte toch wel eens door zijn hoofd dat het allemaal wel erg groot wordt. Hij blijft nuch ter. „Ik heb niet zoiets van 'ik ga het maken in Hollywood', hele maal niet. Dat ik mijn script op mag sturen vind ik al fantas tisch. Wordt het niks, jammer dan. Tot nu toe heb ik heel erg leuk schrijfwerk gehad, maar wie weet gaan mensen op een gegeven moment denken: daar heb je hém weer. Dan moet ik weer full time bij de politie aan de slag. Ook goed." rome/anp - De Italiaanse televi siequiz Affari Tuoi Qouw Za ken) van productiebedrijf En demol Italia, dagelijks in prime time te zien bij de staatszende- re RAI Uno, is doorgestoken kaart. Die beschuldiging komt van een satirisch programma op een concurrerende zender van het commerciële Mediaset. De RAI heeft een klacht inge diend wegens laster. Endemol Italia overweegt nog juridische stappen te nemen. Justitie heeft de banden van de afgelopen drie dagen van het satirische programma in beslag genomen. Op die banden staat een ge sprek waarin een deelnemer vertelt hoe de vork in de steel zit. Het is met een verborgen camera opgenomen. Ook leert de kijker dat in ieder geval drie van de deelnemers aan de quiz acteurs zijn. In het spel, dat erg lijkt op het Nederlandse Miljoenenjacht met Linda de Mol, zijn grote geldprijzen te winnen. Volgens de verklikker krijgen de deelne mers echter een vast bedrag van 600 euro, weten ze precies in welke doos welk bedrag zit en hoe ze het spel moeten spe len. De gewonnen bedragen worden nooit uitgekeerd. Ook de Italiaanse consumenten bond is verontwaardigd over het vermeende bedrog, en heeft uitleg gevraagd aan de RAI. Zowel Affari Tuoi als het satiri sche programma worden na het journaal van acht uur uitge zonden. Quizmaster Paolo Bonolis was tot vorig jaar een van de presentatoren van het succesvolle satirische program ma, maar werd door de RAI weggekocht. Met zijn spelpro- gramma haalde de publieke Ita liaanse televisie voor het eerst sinds lange tijd weer meer kijk cijfers dan Mediaset op dat tijd stip. Hilversum - De Amerikaanse soldaat Georg Pogany werd na twee dagen in Irak geconfron teerd met het opengereten li chaam van een neergeschoten Irakees. Pogany werd bij de gruwelijke aanblik onwel en was psychisch zó aangedaan dat hij niet meer kon functione ren. Hij werd teruggestuurd naar Amerika, waar hem een aanklacht wegens lafheid wachtte. De programmamakers van VPRO's Tegenlicht reageerden onthutst op het voorval en be sloten op zoek te gaan naar het antwoord op de wat filosofische vraag: wat is moed en wat is laf heid? En hoe wordt daar bin nen de Nederlandse krijgs macht over gedacht? Het onderwerp werd nog extra actueel toen eind december de Nederlandse marinier Erik O. werd teruggestuurd naar Ne derland op verdenking van moord op een Iraakse plunde raar. Tegenlicht diept deze zaak niet verder uit, maar sprak wel met O.'s advocaat Knoops. Soldaten die zo'n tien jaar gele den in de Nederlandse krijgs macht dienden, liepen nauwe lijks de kans om te worden uit gezonden naar een crisisge bied. Tegenwoordig is dat wel anders: Nederlandse militairen nemen overal ter wereld deel aan internationale vredesmis sies. Het gaat in het leger niet langer om de verdediging van het vaderland, maar om het handhaven van vrede en terro rismebestrijding. Aan de hand van die verander de taak van de Nederlandse strijdkrachten worden in de Te- genlicht-uitzending van mor genavond, Tussen angst en overmoed, verschillende dilem ma's die voortkomen uit mo derne oorlogvoering ontrafeld. Tegenlicht stuitte daarbij op een opmerkelijke paradox, al dus researcher Frank Theunis- sen. „Moderne conflicten verei sen een meer zelfstandig optre den van de militair ter plekke, maar die eigen verantwoorde lijkheid staat haaks op de mili- Nederlandse militairen worden op het trainingscomplex Marnehuizen in Groningen voorbereid op hun missie in Irak. Foto: VPRO taire bevelstructuur." „Juist die paradox maakt het Nederlandse leger kwetsbaar. In de uitzending komen twee oud-officieren aan het woord die in Bosnië een dienstbevel weigerden omdat ze dat niet verantwoord vonden'. Ze wer den voor de krijgsraad gesleept en oneervol ontslagen. Daarte genover staan weer oud-militai ren die prestigieuze onder scheidingen ontvingen voor ge toonde moed." Tegenlicht toog ook naar het Groningse militaire trainings complex Mamehuizen om te onderzoeken of Nederlandse militairen wel goed worden voorbereid op hun uitzending naar Irak. „In het oefendorp worden de situaties waarin ze daar terecht kunnen komen zo levensecht mogelijk nage bootst. En dat gaat echt niet zachtzinnig. Het zijn allemaal jonge jongens, gastjes die mis schien een keer uit zijn geweest in Antwerpen, maar verder niks van de wereld hebben gezien. Je houdt je hart vast." De Nederlandse krijgsmacht heeft toch al geen vlekkeloos imago, met het drama in Sre brenica nog vers in het geheu gen. Theunissen: „In een radio programma werd onlangs een enquête gehouden. Op vraag of Nederlandse soldaten nog wel in de voorste linies actief kun nen zijn, antwoordde 70 pro cent ontkennend. Aldoor wordt betwijfeld of 'onze jongens' nog wel kunnen knokken, of ze be reid zijn te sneuvelen voor een missie die op het VN-hoofd- kwartier in New York, ver van hun bed en vaderland, is be dacht. Ik hoop dat de uitzen ding vanavond een wat genu anceerder beeld van het Neder landse leger schetst. Ik vraag me af of dat uiterst negatieve imago wel terecht is." Berrit de Lange Tegenlicht: Tussen angst en overmoed, morgen op Neder land 3, ca. 20.55 uur Hilversum - In de 24-uurseconomie gebeurt er zó veel dat er eigenlijk maar weinig tijd is om te sla pen. Met dit gegeven klopte de VPRO een jaar ge leden aan bij het Utrechtse muziekcentrum Vre- denburg en Culturele Zondagen Utrecht. Het re sultaat: de Slapeloze Nacht, met van zaterdag avond zeven uur tot zondagavond tien uur 27 uur lang non-stop verschillende soorten muziek, theater, film, documentaires, debatten, beelden de kunst, literatuur en nachtwandelingen. De VPRO zendt vanavond en morgen delen van de culturele nacht live uit op radio en televisie. Andere opnames worden later uitgezonden. Volgens Aad van Nieuwkerk, VPRO-eindredac teur bij Radio 4 en één van de organisatoren, leek het festival wel 'een organisme, dat uit zichzelf groter groeide'. „Het thema slaap en slapeloosheid bleek zo breed, we wilden dat niet te kort doen. Vandaar dat het programma zo uitgebreid is geworden. Je kunt het thema ook weer in verband brengen met tijd en tijdsindeling. Bijvoorbeeld het gege ven dat de tijd sneller lijkt te gaan naarmate je ouder wordt. We hebben alles vertaald naar ver schillende kunstdisciplines, en zo biedt het pro gramma voor ieder wat wils. Alles behalve hard core house. Dat is alleen voor liefhebbers, ande ren jaag je er mee weg." Slaapprofessor Aan het programma werken zowel Nederlandse als buitenlandse artiesten mee. Zo wordt de Nacht bijvoorbeeld geopend door Bobby Mc- Ferrin, bekend van zijn monsterhit uit de jaren tachtig Don't worry, be happy. 'Slaapprofessor' Gerard Kerkhof, staflid van het centrum voor slaap/waakstoornissen in het Westeinde Zieken huis in Den Haag houdt een lezing over de be langrijkste resultaten van vijftig jaar slaaponder- zoek. Verder zullen onder meer verschillende (on)be- kende Nederlanders een aanval doen op het we reldrecord non-stop filosoferen en lezen dichters voor uit eigen werk. Bezoekers van de Slapeloze Nacht konden kaar ten kopen voor één van de tijdsblokken van het programma, maar ook voor de hele 27 uur. „Het leuke is dat mensen die speciaal voor een be paald programmaonderdeel komen ook in aan raking komen met andere vormen van kunst, die zij misschien wel helemaal niet kenden. In de verschillende zalen van Vredenburg is namelijk Daryll-Ann. Foto: PR bij elkaar meer dan 350 uur programmering te zien." Op radio en televisie is dit weekend natuurlijk maar ruimte voor slechts een dwarsdoorsnede van het programma. „In principe wordt alles wat we kunnen opnemen ook daadwerkelijk opgeno men. We hebben straks dus ook ongeveer een even zo groot aantal uur aan materiaal liggen." Op Radio 4 zal vanaf 19 uur een deel van de Sla peloze Nacht te beluisteren zijril Te horen is on der meer Bobby McFerrin samen met het Am sterdam Sinfonietta in een combinatie van klas sieke muziek, wereldmuziek en jazz. Het concert dat de Nederlandse formatie Daryll-Ann op het evenement geeft om half één 's nachts wordt live uitgezonden via radio 4. Op televisie is er op zondagochtend in Vrije Ge luiden een uitzending vanuit Vredenburg rond de Russische componiste Galina Oestvolskaja te zien. Daarin zal ook een interview met haar te zien zijn dat eerder werd opgenomen in Rusland. Verder wordt in RAM aandacht geschonken aan het festival, het thema en de verschillende pro grammaonderdelen. In Het geluk van Nederland is 's avonds een documentaire over slapen en dromen te zien. Esther Koolstra De Slapeloze Nacht, vanavond, 19.00 uur, Radio 4; morgen, 10.00 uur, Radio 1, 18.00 uur, Radio 4 Vrije geluiden, morgen, Nederland 3, 11.00 uur R.A.M., morgen, Nederland 3, 19.30 uur uur Het geluk van Nederland, morgen, Nederland 3, 22.42 uur Simon de Waal: „De werkelijkheid van het politiewerk is meestal te bizar voor een scenario." Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31