GESPREK VAN DE DAG Paria's met mes en kort lontje I Big Brother bekijkt ongecontroleerd steeds meer Britten De trompettist 'Moord op Haagse leraar had overal in Nederland plaats kunnen vinden' zaterdag 17 januari 20c DAGELIJKS LEVEN HIE* REM JE: NJ/ET HeUA*A/qL umïEkoMtN.Ke^-fcl-- MENSELIJK In Washington wordt in september het Nationaal MUSEUM voorde AMERIKAANSE INDIAAN geopend. Het museum wil de geschiedenis van de oorspronkelijke bevolking van het Amerikaanse continent van 10.000 jaar geleden tot nu laten zien. Het gaat om de allang noodza kelijke erkenning van de enorme culturele bijdragen van de inheemse bevolking. Het complex komt tussen het Amerikaanse parlement en het Nationale Lucht- en Ruimtevaart museum te staan. Ouders die ongehoorzame kinderen in België een tik op de billen geven, zouden wel eens in de politiecel kunnen belanden. Want de Belgi sche Gezinsbond wil een strafrech telijk VERBOD OP BILLENKOEK. Zo'n verbod moet het voor de politie makkelijker maken om geweld in ge zinnen aan te pakken. Mishandelin gen en ander geweld zijn een groot probleem, aldus de stichting die 300.000 aangesloten gezinnen in Vlaanderen en Brussel vertegen woordigt. Een Israëlische archeoloog heeft op een oever van de Dode Zee een hou ten ANKER uit de ROMEINSE TIJD gevonden. Dankzij het hoge zoutge halte en de vele mineralen in de Do de Zee is het 2.000 jaar oude, 1,80 meter grote anker in goede staat. De archeoloog, Gideon Hadas, denkt dat het anker afkomstig is van een schip van de bijbelse koning Hero des. Deze heerste over Judea van het jaar 37 voor Christus tot 4 voor Christus en reisde regelmatig van de berg Masada, waar zijn paleis stond, naar de warmwaterbronnen aan de oostzijde van de Dode Zee. Even geen junkfood en bier meer voor BILL CLINTON. Duidelijk AF GESLANKT verscheen de Ameri kaanse oud-president, een erkend liefhebber van fastfood, deze week bij zijn kantoor in New York om een nieuw initiatief tegen aids te pre senteren. Na de persconferentie liet Clinton zijn jasje openvallen om zicht te geven op een strakkere buikpartij: het resultaat, zei hij, van een vet- en koolhydraatarm dieet en 'sporten met een Duitser'. Hoeveel pondjes er al af zijn, zei Clinton niet. Foto: AP Sue Townsend Als de hel andere mensen is, is de hemel dan leeg? De grootste moslimpartij van Malei sië wil dat het CONCERT van de Amerikaanse zangeres MARIAH CAREY op 22 februari in de hoofd stad Kuala Lumpur VERBODEN wordt. Zij vindt het optreden van Carey 'obsceen' en haar kleding 'sexy en uitdagend' en daarom is een openbaar optreden niet pas send. De organisatoren van het con cert reageerden met onbegrip op de kritiek van de partij. Zij stellen dat Mariah Carey al heeft duidelijk ge maakt dat zij zich aan de kleding voorschriften zal houden. Foto: AP De Amerikaanse Hilton-erfgename en partygirl PARIS HILTON is door de Amerikaanse modegoeroe Ri chard Blackwell uitgeroepen tot de SLECHTSTGEKLEDE vrouw van 2003. Madonna en Britney Spears delen de tweede plaats, gevolgd door countryzangeres Shania Twain. De criticus en voormalig modeont werper Blackwell uit Hollywood pre senteerde deze week in Los Angeles voor de 44ste keer zijn spraakma kende ranglijst. Blackwell bestem pelde de 22-jarige Hilton als de 'smakeloze Venus van Beverly Hills'. Zij was vorig jaar naakt op internet te zien in een privé seksvideo met een vriendje. Op Blackwells over zicht van de tien bestgeklede vrou wen staat Nicole Kidman bovenaan. Onder anderen ook talkshowpresen tatrice Oprah Winfrey kreeg de goedkeuring van de voormalige kleermaker van Jayne Mansfield, Ja ne Russell en Dorothy Lamour. KONING MSWATI III van Swazi land, de laatste absolute monarch van Afrika, heeft de bouw van NE GEN PALEIZEN bevolen. Daarin ko men zijn twaalf vrouwen en verloof des te wonen. De optrekjes kosten samen naar schatting 11,4 miljoen euro. Een aardig plan terwijl zijn land diep in de schulden zit en zijn onderdanen honger lijden. Volgens de gebruiken in Swaziland kunnen de vrouwen van de koning niet wo nen in het koninklijk paleis van zijn vader", aldus de hoveling. Die va der, koning Sobhuza II, liet zich als echtgenoot ook niet onbetuigd. Bij zijn overlijden in 1982 liet hij 70 weduwen achter. Swaziland, tussen Zuid-Afrika en Mozambique, kent verscheidene grote problemen. Naar schatting 38 procent van de bevol king is geïnfecteerd met het Hl V-vi rus of heeft aids. Het land heeft 49 miljoen euro schuld. Mswati heeft al eerder aangetoond zich dat niet persoonlijk aan te trek ken. In 2002 kocht hij voor 354 miljoen euro een privé-vliegtuig. Er is minstens een camera per veertien Britten. Zij die in steden wonen, en dat zijn verreweg de meesten, worden gemiddeld drie honderd keer per dag gefilmd zonder dat ze op de hoogte zijn gesteld van dit feit. Het loopt de spuigaten uit volgens de onderzoekers. Ze wijzen erop dat bijvoorbeeld in Canada en Duitsland het filmen van mensen op straat in beginsel is verboden. In Groot-Brittannië is er geen spe ciale wet die de pricacy be schermt. Wel stelt de drie jaar ou de Wet Databescherming dat de filmer het publiek moet informe- bliek aanvaardt dit veelal om tend. Een gevaarlijke ontwikkeling volgens de onderzoekers da; names die de beveiligers nu zonder de toestemming van gefilmden worden doorgegp aan media, anp ren dat de camera's in werking zijn. Zelfs dat gebeurt in naar schatting 70 procent van de geval len niet. Iedereen doet maar is kennelijk de praktijk en het pu- 2001 met zorg voorspelden dat het aantal beveiligingscamera's zou verdubbelen tot twee miljoen in 2004. De enorme groei geeft aan dat nergens in de wereld zo verwoed wordt bespied met ca meratoezicht in verhouding tot het aantal inwoners. Zeker 4.285.000 camera's bespie den de Britten vandaag de dag en ze doen dit vrijwel ongecontro leerd. Het aantal schokt de uni versitaire onderzoekers, die in De ellende met mijn columns is dat ze goed zijn. Ik kan eigenlijk geen slechte columns schrijven. Iede re foute letter verbeter ik, te lange zinnen kort ik in, onnodige bijvoeglijke naamwoorden, en ze zijn bijna altijd onnodig, schrap ik. Alinea's waarvan de betekenis niet direct helder is, herschrijf ik net zo lang tot ook een domoor de zaak waar het om gaat begrijpt. Slecht schrijven kan ik eigenlijk niet. Al die stukken van mij zijn minimaal een zes waard. Nu ja, mijn vrouw duikt wel eens op in zo'n column en dat is vervelend want je kunt de le zer beter niet lastig vallen met je huiselijke sores of met de olijke beweringen van je kleine neefje. Te prietpraterig allemaal. Maar in het algemeen hou ik de grote lijnen redelijk in de gaten. En als het stukje af is, slijp ik hier nog wat bij en schrap ik daar nog een woordje. Wat mij eigenlijk ontbreekt, is moed. De moed om mij met de pen in de hand eens te laten gaan. De moed om fouten, blunders zelfs te maken om op die manier nieuwe wegen te openen. De moed om te zoeken naar het groteske in stijl, naar het onlo gische in redenering. Ik heb ooit een winnaar van de Nobelprijs over een collega horen zeggen: „Hij maakte altijd fouten maar hij maakte de goede fouten. En daarom was hij een groot scheikundi ge". Inderdaad, er is een onderscheid in fouten. Slechte fouten zoals 'hij wort' of'onmiddellijk' maak ik zelden. Je moedig laten gaan is immers geen vrijbrief om maar wat aan te rotzooien. Maar goede fouten maak ik dus ook niet. Ik probeer niet met mijn teksten naar de sterren te reiken, het is geen proza dat 'als een man op je afkomt'. Jam mer. Op de Toneelschool voer ik mijn leerlingen weg van hun veilige paden naar oerwoud en moeras Wapens maken voor een minder heid van Nederlandse jongeren (vooral jongens) deel uit van hun dagelijks leven. Ze voelen zich op straat niet veilig voor elkaar. „Vol wassenen lossen problemen ge woon op, maar jongeren niet. Die kunnen niet nadenken." Een stiletto of zo kan wel, vindt de 17-jarige Björn, een verlegen blonde jongen met een grote zwarte pet. Maar vuurwapens, dat is wat anders. Zelf heeft hij geen van beide. En zijn vrienden ook niet, denkt hij. „Anderen hebben het alleen bij zich om op te schep pen." Eergevoel, knikt Shwar (15), daar draait het om. Hij zit met zijn vriend Tolga ('bijna 16') op een barkruk aan het raam in een Haagse snackbar. In de hoek hangt een bewakingscamera. De jongens eten niks. Ze kletsen met de uitbater over de moord op de leraar. „Veel jongeren zijn bewa pend", zegt de man achter de toonbank - hij wil niet met zijn naam in de krant. Na schooltijd stroomt zijn tent vol met gasten die hij 's avonds op straat liever niet tegenkomt. „Ze zitten hier met hun vlindermessen te spe len." Ineens kan de spanning op lopen, vertelt hij. Zomaar. „Het is dat ik er bij ben dat ze niet gaan vechten, maar dat doen ze buiten wel." Tolga (niet zijn echte naam) en Shwar vinden het een domme vraag: Natuurlijk voelen zij zich niet veilig op straat. „Kijk om je heen. En met net zoveel overtui ging: „Natüürlijk is een wapen dragen niet normaal. Maar als ie mand mij wil vermoorden, moet ik eerst hém pakken." Een voor beeld. „Net kwam een meisje naar me toe", vertelt Tolga met een grijns. „Ze zei dat ik klappen ga krijgen van haar broers. Dat ga ik niet afwachten, dan haal ik er ook wat vrienden bij." Over de reden voor de klappen blijft hij vaag. „Ik had vervelend tegen haar gedaan op msn (chat-programma, red.)." Shwar, zijn haar in stekels om hoog gedrukt door een groot geel elastiek: „Vroeger had ik ook altijd een mes bij me, want alles kan ge beuren. Als je twee jongens op straat tegenkomt en je kijkt één even aan, dan ben je al bijna dood." Tolga knikt. „Het draait al lemaal om vriendinnen, stoer doen, macht en geld." 'Rivaliteit', vat de snackbarman vaderlijk sa men. Scooters Een vriend van de twee bonkt op het raam van de snackbar en steekt zijn middelvinger op. Als ze omkijken doet hij net alsof hij te gen een lantaarnpaal loopt. Shwar klapt dubbel van het lachen. Hij kent veel mensen, zegt hij stoer. En dat is van cruciaal belang, blijkt ook uit andere gesprekken, want het draait op straat om ken nen en gekend worden. Dat ver telt ook Levari (14) die in de gym zaal van een buurthuis een wijk verderop een potje voetbalt. „In Den Haag voel ik me veilig, maar in Amsterdam of Rotterdam niet, want die jongens ken ik niet. Als je dan even kijkt heb je zo heel Rot terdam op je dak. Jongens vech ten tegenwoordig in groepjes." om hen ieder hoekje van hun talent te laten ont dekken. Ik bezweer hen fouten te maken omdat het anders nooit wat wordt met hun carrière. En ik durf beweren dat ik zelf op het toneel risico's ge nomen heb om verder te kunnen komen met rol of stuk. Maar als columnist zal ik de veilige grens niet overschrijden. En dat neem ik mij zelf nogal kwalijk. Ooit speelde ik in een voor stelling waarin een stukje trompet gespeeld moest worden. Daarvoor was een beroepstrom pettist geëngageerd. In een bepaalde scène moest hij twee zinnen zeggen. Dat deed hij keurig. Hij probeerde niet om toneel te spelen, hij zei helder zijn paar regels tekst. Duidelijk verstaanbaar, zuiver van intentie. Hij sprong niet verder dan zijn polsstok lang was. Op de krant ben ik de trompettist. Jongeren voor het Terra-college in Den Haag, waar dinsdag een leraar door het hoofd werd geschoten door een leerling. Foto.- GPD/Phil Nijhuis ji Hij kiest zijn vrienden bewust. „Als ik iemand leer kennen vraag ik eerst rond wie hij is en of hij ie mand is die veel opgefokt is." Zijn vriendengroep draagt geen wa pens. „Wij zijn de groep jongeren die in het buurtcentrum voetbal len en in de zomer samen naar het zwembad gaan. Niet de groep van de scooters." Als ze die brave tekst horen, kun nen jongerenwerkers Pravesh Premchand en Marlies Muiselaar een glimlach niet onderdrukken. Binnen het buurthuis gelden ge dragsregels om er een veilige plek van te maken. Wie zich daar niet aan houdt wordt erop aangespro ken. En dat werkt, zeggen de be geleiders. Van agressie merken ze weinig. Natuurlijk valt het ze op dat de maatschappij verandert en baart het ze zorgen, maar de wij zende vinger gaat naar de wereld om de jongeren heen. Niet naar de kinderen zelf. „Jongeren wor den als paria's gezien. Als er tien bij elkaar staan, zijn ze in de ogen van volwassenen meteen crimi neel", trapt collega Stefan Zuid- wijk af. Het gaat wel goed met de jongeren, denkt hij. „Maar er wordt ook nogal wat van ze ver wacht. De samenleving stelt meer eisen dan vroeger." Ze sommen op: iedereen moet studeren voor een goede baan, merkkleding is belangrijk, een baantje dat goed verdient, het juiste mobieltje en de juiste scooter. Premchand: „Dat brengt onzekerheden met zich mee." Muiselaar: „De verlok kingen zijn groot. Dat is niet altijd gemakkelijk." Zuidwijk: „In de meeste achterstandswijken kun je sneller een wapen kopen dan aan een baan komen." Steekmessen Bij de uitgang van metrohalte Nieuwmarkt in Amsterdam wor den tijdens de avondspits alle in- en uitgaande reizigers opgevan gen door een team agenten. Jong en oud, man en vrouw worden preventief gefouilleerd. Na één uur werk is de opbrengst twee steekmessen en één klein mes. Dat is heel wat minder dan op een zaterdagavond in het uitgaans centrum van de stad, vertelt in specteur Peter Huskens. Bij de in gang van de meeste discotheken is een wapencontrole tegenwoor dig standaard. Volgens Huskens neemt het aantal wapens dat ge vonden wordt daardoor af. „Ze weten dat ze gecontroleerd wor den. Wie dan nóg iets bij zich heeft, is écht iets van plan." Terwijl hij spreekt, doorzoeken zijn collega's de jaszakken en rug zak van een jongen van een jaar of 18 in een spijkerbroek. Hij onder gaat de inspectie gelaten. Het le vert een fors zwart klapmes op. Huskens pakt het aan en steekt het in de grote zak van zijn uni formjas. De inspecteur zegt dat bij jongeren niet meer wapens wor den gevonden dan bij volwasse nen. Volgens Ton Mooij, verbonden aan het instituut voor sociaal we tenschappelijk beleidsonderzoek (ITS) in Nijmegen, draagt elf pro cent van de jongeren wel eens éen wapen. Dat percentage is al jaren min of meer stabiel. Wel valt hem op dat binnen bepaalde groepjes het normaler en aantrekkelijker is geworden een wapen te dragen. De onderzoeker ziet het fysiek ge weld onder jongeren op school niet toenemen, wél agressiever worden. De 14-jarige Levari maakt in het Haagse buurthuis ongeveer de zelfde schatting. „Negentig pro cent is zonder mes. Tien procent mét. Die voelen zich onveilig." Volgens hem dragen tegenwoor dig ook steeds meer meisjes een wapen. „Zij zijn heel anders. Zij zijn onveilig, ze worden verkracht en zo. Maar ik denk dat ze bij jon gens uit Rotterdam onveiliger zijn. De jongens uit mijn buurt pakken niet zomaar een meisje." De meidengroep die rond het middaguur voor hun school hangt, is zich van geen gevaar be wust. Cacharel (12) een mooie meid in een groene jas, laat haar enige 'wapen' zien. Een mobiele telefoon. „Ik weet niet waar die jongens wapens vandaan halen. Ik weet nog niet eens waar ik rot jes moet kopen." Via mij, grapt de vriendin die aan haar mouw staat te trekken. Korte Lontjes Gabriël van den Brink, onderzoe ker van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW), denkt dat de moord op de Haagse leraar overal in Nederland plaats had kunnen vinden. De ingredi ënten voor het horror-scenl zijn al jaren aanwezig: eenf van de leerlingen loopt melf pens en er zijn er steeds ma 'korte lontjes', die om het if of geringste explosief reagei het vmbo zitten steeds mee bleemkinderen en door def gewelddadige videospelletje ren jongens dat schieten no is. „Jongens", benadrukt h „Want meisjes schieten niel Het een maatschappelijk p bleem, stelt Van den Brinkfc| té veel kinderen die normlJ groeien. Kinderen uit gebra gezinnen, waarvan de oud£ niet in de hand hebben. helpt het als je als school ntf' stelt, maar kinderen thuis a[ heid hebben?" Het ontbree gens de cultuurfilosoof aai dinatie in de samenleving.! scholen doen hun best, n kunnen het niet alleen. De F" ren halen hun wapens vanjj' de school. „Gewoon iemai straat aanspreken en vragef je iets voor me regelen?'," a Shwar. Tién tegen één datl soon 'ja' zegt. Volgens Van den Brink stel opvoeders te weinig grenze£ spreken mensen elkaar niet op ongewenst gedrag. Sh\vf het anders. „Mijn vader zei ik niet mag roken en geen tl mag hebben. Maar ik doe i wat ik zelf wil." Mayke Calis en Marloes de!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2