Ik hou van dialoog met mijn spelers' an Nistelrooij wil ook wel eens met rust gelaten worden SPORT S2 'til zaterdag 17 januari 2oo4 f regiospelers amateurselectie en - Peter Freke (Rijnsburg- oys), Stefan Schaafsma P, Florencio Cornelia (Ter le), Jeffrey Winter (FC Lisse) erek van der Plas zijn op- imen in de selectie voor het jrlands amateurelftal. De fers levert vier spelers aan jlectie van coach Paul Stij- AFC'34 en Excelsior Maas- elk drie. De groep van 50 >rs onder 23 jaar wordt na ;electiewedstrijd op 27 ja- i teruggebracht naar zes- spelers. Deze wedstrijd lt gehouden op het KNVB- tcentrum in Zeist (18.00 Op 6 april speelt het elftal tegen Ierland, mogelijk er in april ook nog-een edstrijd tegen Engeland op irogramma. rnelia terug ii Antillen iNHEiM - Florencio Corne- »eft zich onverwacht bij de :tie van Ter Leede gevoegd de wedstrijd tegen Capelle ranmiddag. De spits zou de itrijd missen omdat hij op cao verbleef voor een trai- ikamp. Verschillende Ne- ndse amateurs (waaronder oei Scholten van Noord- kregen de kans om zich in ïtilliaanse selectie te spe- ie zich wil kwalificeren het WK 2006. Dat moet ge en onder leiding van trai- im Verbeek. Verschillende ighi pelers, zoals Robin Nelisse 1 fe, Raymon Victoria van m II en ex-Ajacied Brutil zijn benaderd voor dit tuur. Teleurgesteld over de te organisatie besloot Cor- die topscorer is in de iklasse A, eerder terug te naai- Nederland. Ter e had al bij de KNVB geïn- eerd of uitstel van de wed- tegen Capelle tot de mo lleden behoorde. Hein van Heek huppelt niet van de ene naar de andere club aag ncy van der Loo inster RCL rdorp - Nancy van der (nijnenburg heeft volgend ie vrouwenselectie van Dnder haar hoede. De iter is nu nog werkzaam C. Van der Loo werd vorig ekozen tot 'trainer van het Leiden. door Gertjan van Geen leiderdorp - In zijn eerste sei zoen bij Voorschoten '97 valt het trainer Hein van Heek allemaal zeker niet tegen. De zondagtak van de fusieclub staat in zekere zin nog altijd in dienst van de hoger spelende zaterdagtak, maar heeft nadrukkelijk zijn ei gen gezicht. „Hoe goed je ook probeert te integreren, het verle den blijft altijd meespelen", zegt de 37-jarige Van Heek. Het is altijd lastig om bij een fu sieclub het 'tweede' team te trainen. Voorschoten '97 richt zijn pijlen op de eerste klasse zaterdag, waar de zondagse derdeklasser achteraan loopt. Dat leidde in het verleden tot afgunst binnen de club, met al le gevolgen van dien. „Er zijn problemen geweest", zegt Van Heek. „De zondag moet de za terdag helpen, maar moet ook zijn eigen gezicht krijgen. Je kan niet verlangen dat iedereen het verleden na een jaar of vier is vergeten. Dat duurt langer. Het kan in het begin een droom zijn, de werkelijkheid is anders en dat moet je accepteren. Je kan er wel aan werken dat de sterkste A-junioren bij de senio ren op zaterdag gaan voetballen of eerst bij mij rijpen, maar het blijft een keuze van de speler zelf. Waar Gerard Désar en ik aan moeten werken is duide lijkheid. Een praktisch stuk op papier zetten, waaruit voor ie dereen blijkt wat de bedoeling is van de club." Dat Van Heek daarbij niet de 'hoofdtrainer' is, stoort hem niet. „Ik heb jonge voetballers met veel talent. De opdracht was om de speelwijze te veran deren. Meer opbouwend voet ballen en op termijn aan de tweede klasse te denken." Van Heek was in eerste instan tie atleet. Hij voetbalde bij Meerburg en Noordwijk, waar hij nog een fors aantal wedstrij den in de hoofdklasse speelde. Hij begon zijn trainerscarrière bij de vrouwen van Ter Leede. Via zijn oude club Meerburg - waar hij drie promoties op rij vierde - en een jaartje w Leiden Hein van Heek: „Ik ben alleen geen netwerker en heb mijn carrière niet uitgestippeld. Ik leef bij de dag en vandaag train ik bij Voorschoten. Ik heb niet voor niets een jaar bijge tekend." Foto: Dick Hogewoning streek hij in Voorschoten neer. De prestatie die hij bij Meer burg leverde - in een keer van de vijfde naar de tweede klasse - was misschien net zo goed als het feit dat hij vorig seizoen Lei- Voorschoten '97 - Docos zondag 14.00 uur den behield voor de derde klas se. „Vorig jaar hebben we iets unieks gepresteerd. Maar je merkt dat zoiets niet lang volge houden kan worden. Ik heb Leiden dit seizoen nog niet zien spelen, maar heb begrepen dat ze veel pech hebben gehad en mede daardoor onderaan staan. Dat doet me wel wat. Op zaterdag kijk ik eerst op tele tekst wat Noordwijk heeft ge daan en daarna naar Leiden. Ik vind het niet leuk. Om te zien dat ze vaak verliezen. Dat hij slechts een jaar bij Lei den werkte is een uitzondering. „Want ik huppel niet van de ene naar de andere club." Van Heek schreef zich in voor de cursus trainer/coach I en moest wel een club op zondag trainen om op zaterdag stage te kunnen lopen. De eerste maanden deed hij dat bij Désar, totdat de KNVB bepaalde dat dat niet de bedoeling was. Per 1 januari zit hij bij Noordwijk. „Ook handig, want ik ken Geert-Jan Bakker en Andries Wendt goed." De extra werkzaamheden trek ken wel een zware wissel op zijn leven. Toen hij zich inge schreven had, bleek zijn echt genote zwanger van hun derde dochter. Hij overwoog de cur sus te laten schieten, maar werd daarvan weerhouden. „Mijn vrouw zei dat ik het moest doen, omdat het er an ders niet van zou komen. We hebben het samen besloten, maar ik heb veel respect voor haar. Ik zou op dit moment niet graag in haar schoenen staan. Maar het einde komt in zicht. Ik hoef op maandag nog maar zes keer naar de cursus." Grappige bijkomstigheid van de vermoeidheid is dat hij gemerkt heeft dat zijn aanpak bij Voor schoten werkt. „Ik hou van dia loog met mijn spelers. De laat ste weken was ik minder scherp. In de uitwedstrijd tegen Gouda had ik in de rust hele maal uit mijn dak moeten gaan. Niet dat ik zo'n type ben, maar het ging niet zoals het moest. Alleen had ik de energie niet om er wat van te zeggen. Later zei mijn aanvoerder, dat hij het gevoel had dat de spelers niet meer werden afgerekend op dingetjes, waar ik eerder in het seizoen wel wat van zei." Morgen, als Voorschoten Docos ontvangt, staat hij voor de vier de keer tegenover zijn zwager Nico van der Salm. Met Meer burg verloor Van Heek twee keer, dit seizoen staat het 1-0 voor hem. „Het is natuurlijk al tijd speciaal om tegen de club van Nico te spelen. In de fami lie wordt erover gesproken." Het zal voorlopig de laatste keer zijn. Van der Salm vertrekt bij Docos en staat in de belangstel ling van Katwijk. Van Heek ziet zichzelf ook ooit een hoofdklas ser trainen. „Ik ben er ambiti eus genoeg voor. Ik ben alleen geen netwerker en heb mijn carrière niet uitgestippeld. Ik leef bij de dag en vandaag train ik bij Voorschoten. Ik heb niet voor niets een jaar bijgetekend. Er moet net iets vrijkomen, ter wijl jij ook nog geen club hebt. Kijk naar Dennis van den IJssel bij ARC. Die deed de A-junioren toen de trainer werd ontslagen. Ze durfden hem door te schui ven. Dat beetje geluk moet je hebben Wildvreemden genieten mee met het leven van topvoetbalier laarten van Helvoirt ihester - Ruud van Nistel- can genieten van de dingen 'ens. Alleen zijn er maar al k vreemden die dan willen [enieten'. In Manchester t de voetballer wat het in- om wereldwijd publiek te zijn. entrum van Manchester is laten, als er wat later op ond vier Nederlanders elen. Ze hebben net sa- een hapje gegeten, wan- ien lallende Engelsen hen loet treden. Omdat het 1 agressie uitstraalt, duikt an de Nederlanders weg in lag van zijn jas. Hij heeft zin om herkend te worden die gasten. ran trouwen wordt beves- ls een van zijn vrienden inke tik krijgt. Vol in zijn it. De man die net nog :oop in zijn jas begint te len en te schreeuwen, it de agressievelingen ont- in wie er voor hen staat, inzen terug. „O, sorry, Ruud, we wisten niet dat was. We love you, we love Ja, dikke neus, denkt de aller van Manchester Uni- 11-oog staan met een be dheid wekt vreemde reac- bij mensen. Ruud van rooij ondervindt het re- itig aan den lijve. „Maar ook weieens lachen die keer dat hij op de op- zijn huis in Heesch en er een skeeleraar tvam. Pats, plat op z'n ig-ie toen hij de voetbal- i' zag staan. Bijna hyper eend stond hij op. I Ruud, mag ik een hand ig?" Van Nistelrooij niet eens te vragen, die zetten moest; de aar had zijn shirt al om- [etrokken. Op de buik ter van tv ziet er in het pak anders uit. Camera's e bijvoorbeeld dikker lij- paar Ruud van Nistelrooij fo'n karakteristieke kop, ffken je zo. Ook als er een Jd petje op staat. Zo arri veert hij vandaag op zijn vrije dag op het trainingscomplex van Manchester United. Daar kan de voetballer helemaal zichzelf zijn. Dat zijn bekendheid een grote re vriendenschare heeft opgele verd, heeft Van Nistelrooij nooit gemerkt. Maar wel dat Jan en alleman hem aanklampt. „Mensen die ik nog nooit heb gezien, spreken me aan met 'Ruud, Ruud, goed je te zien'. Als ik dan verbaasd omkijk, krij gen ze soms in de gaten waar ze eigenlijk mee bezig zijn. 'Och nee, jij kent mij natuurlijk ook niet, ik ken jóu...', zeggen ze dan." In juli gaat Ruud van Nistelrooij trouwen met zijn Leontien. Het liefst onder zo min mogelijk publieke belangstelling, maar hij beseft ook wel dat hij nieuwsgierigen die een glimp willen opvangen van de be roemde bruidegom niet kan te genhouden. Van Nistelrooij kan zich er heus wel iets bij voorstellen wat er in die mensen omgaat. „Ik had vroeger twee posters op mijn slaapkamer hangen, van Jesper Olsen en van Marco van Bas ten. 's Zomers gingen wij op va kantie in Drenthe en vlak bij onze camping zat Ajax dan in trainingskamp. Daar gingen we weieens kijken. En net als al die andere kinderen sprintte ook ik naar Van Basten toe voor een handtekening." Kinderen kun je niet verwijten dat ze aan hun idool plukken, maar van volwassenen zou je iets afstandelijker gedrag ver wachten. De voetballer is daar echter wat milder over: „Als ik nu bijvoorbeeld Mohammed Ali zou zien, zou ik dat ook heb ben. Dat is zó'n grootheid." Het trainingscomplex van Man chester United ligt net buiten de stad, in Carrington. Wie langs de boerderijtjes en de energiecentrale op Isherwood Road rijdt, zou niet eens ver moeden dat daar ook nog er gens twaalf trainingsvelden van 's werelds rijkste club liggen. Al verraadt de slagboom aan het begin van de toegangsweg wel iets. Zonder geldige reden kom je daar niet doorheen. Van Nistelrooij komt het liefst via de achterkant het terrein op. Via een sluipweg. Een stukje daarvan gaat over het privéter- Ruud van Nistelrooij: „„Je hebt tegenwoordig van die telefoons met ingebouwde camera. Dus voor ik het weet, sta ik met Jan en alleman op de foto." Foto: GPD/Leontien Slaafs rein van een boer. Alleen voor enkele spelers van Manchester United laat hij zijn hek open. Mits ze zachtjes rijden, zodat het stof niet tegen de schone was waait. Het is voor Van Nistelrooij niet alleen lekker binnendoor, hij blijkt het ook te doen om de handtekeningenjagers aan de poort te omzeilen. En dan met name de malafide. „Sommige mannen staan er dagelijks, dat valt natuurlijk op. De club waarschuwt ons ook voor men sen met kwade bedoelingen. Laatst zag ik op internet dat een shirt met mijn handtekening te koop werd aangeboden. Voor duizend pond!" Guus Hiddink, na zijn succes als bondscoach van Zuid-Ko- rea: „Ik voel dat er iets bijzon ders aan de hand is. Maar ik word daar niet spichtig van. Ik hoop dat ik van al die aandacht geen vervelende man word. Als ik wel die kant op ga, moeten mensen in mijn omgeving mij maar eens flink om de oren slaan." Van Nistelrooij: „Ik begrijp heel goed dat Hiddink dit zegt. Ik vraag mezelf ook weieens af 'Wat doet dit met mij, word ik hier nou een vervelend persoon door?'. Het stelt me dan gerust dat er genoeg mensen om me heen zijn die me zullen corrige ren als ik debiel ga doen." Wat zijn verschijning met men sen doet, gaat ook weieens zijn verstand ver te boven. Zeker de reacties van Aziaten. Zijn eerste buitenlandse trip met Man chester United was wat dat be treft meteen een vuurdoop. De hele club vloog naar het com mercieel interessante Thailand, Singapore en Maleisië. „Daar aanbidden ze United met een factor twintig ten opzichte van hier in Manchester." Van Ni stelrooij zag er zelfs gouden beelden van cultfiguur David Beckham. De aankomst in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, sloeg echter alles. „Bangkok is een miljoenenstad, met druk vlieg verkeer. Maar speciaal voor ons lag het complete vliegveld stil. Uit veiligheidsoverwegingen bleek. Ze waren bang dat het grondpersoneel zo afgeleid zou zijn door ons, dat ze geen acht meer zouden slaan op hun werk. Het was een complete United-gekte, de landingsbaan was één zee van mensen. In de stad zag ik enorme foto's van mezelf op gevels van gebou wen." Johan Derksen, hoofdredacteur van Voetbal International, heeft Van Nistelrooij op nummer 8 staan in zijn toptien van good guys: „Van Nistelrooij is uniek. Hij presteert geweldig bij de grootste club van de wereld en blijft tegelijkertijd een prettig mens. Onze internationals zijn gelukkig niet allemaal patser tjes." Sinds hij in Manchester voet balt, zijn bezoekjes aan zijn ge liefde Geffen spaarzaam gewor den. En als hij even terug is, verplicht adel. Nooit Gedacht, Van Nistelrooij's amateurclub zal hem nooit vergeten, en om gekeerd ook niet. Daarom gaf hij begin juni vorig jaar acte de présence bij de penaltybokaal van Nooit Gedacht - stante pe- de omgedoopt in het Ruud van Nistelrooij-toernooi - ook al wist hij van tevoren dat de kin deren om hem heen zouden zwermen. Dat gebeurde al toen hij een keer in de zomer samen met zijn broer Ron op de velden van Nooit Gedacht een balletje ging trappen. Tig Geffense jochies, die vlakbij aan het vissen wa ren, lieten allemaal hun hengels in de steek om de dorpsheid aan de bal te zien. Het contrast met de Noord-En gelse visser in de magistrale tv- reportage van Wilfried de Jong over Ruud van Nistelrooij is groot. Die bleef namelijk dood gemoedereerd zitten, toen de voetballer vlakbij hem stond. Hij herkende de ster niet eens. Wilfried de Jong speelde vervol gens alsof hij niets wist van de topprestaties van ManUnited. Tot grote verontwaardiging van de visser. En tot genot van Van Nistelrooij. „Heb je in de mij nen gezeten ofzo?!', vroeg-ie. Schitterend! Het overkomt me ook weieens op een feestje dat iemand me ziet als een gewoon mens. 'Sorry Ruud, maar ik weet niks van voetbal', veront schuldigen ze zich dan. Dat vind ik het mooiste om te ho ren." De kermis in Nistelrode, een groot festijn in zijn eigen Bra bant. Ruud van Nistelrooij komt er graag, maar liever niet meer. Anderhalf jaar geleden kwam hij er voor een gezellige avond met vrienden. Maar er was geen lol aan. Overal waar de vedette van Manchester United ging, trok een meute met hem mee. Vreemden wel teverstaan. Idolate mensen, maar soms ook idioten. „Je hebt tegenwoordig van die tele foons met ingebouwde camera. Dus voor ik het weet, sta ik met Jan en alleman op de foto." Amerika, daar is het nog goed toeven. Praktisch niemand die hem herkent, hij en zijn Leon tien gaan er graag op vakantie. „Hoewel... op Hawaii stikt het wel van de Japanners, die met een hun camera tevoorschijn toveren." Van Nistelrooij zag in zijn va kanties al heel wat wereldbe roemde architectuur, maar de Deltawerken in ons eigen Zee land tot afgelopen zomer nog niet. „Toen ik hoorde dat ónze stormvloedkering in Engeland in de schoolboeken staat, dacht ik 'Fuck man, daar moet ik naar toe'." Op 'rondreis' door Zeeland deed Van Nistelrooij ook Mid delburg aan. „Zie ik daar een meisje naast haar fiets lopen. Ze kwam uit het asielzoekers centrum, uit Ghana bleek. Toen ze mij zag, begon ze te hyper ventileren en te huilen, omdat ze mijn handtekening wilde. Maar ze had geen pen en pa pier. Ik heb haar toen getroost en gezegd dat ik wel zou wach ten. In zo'n geval doe ik dat." Als de spits de weg naar het sta dion van Manchester United inslaat, is daar echter geen be ginnen aan. Zodra een speler op een wedstrijddag de Sir Matt Busby Road indraait, zwermen de fans er omheen. Dat sterren als Ruud van Nistel rooij in een peperdure wagen arriveren, doet de Engelsen niks. Sterker nog: een topvoet- baller móet «en auto rijden die bij zijn status past. „Ze vinden het redelijk normaal hier dat ik zoveel verdien. Ze hebben graag dat je laat zien hoe rijk je bent." Maar als je zo veel miljoenen op de bank hebt, moet je niet zeiken dat je publiek bezit bent, vinden diezelfde mensen. Daar in verschilt Manchester niets met pakweg Nistelrode. Alleen de mentaliteit van de mensen is anders. „In Engeland wachten ze tot je klaar bent met eten, in Nederland gaan ze in een res taurant gewoon aan je tafel staan. Nederlanders vragen ge lijk op de man af 'Hé Ruud, hoe is het?'. Engelsen zijn wat be leefder. Die zeggen eerst 'Sorry, to disturb you'. Maar ja, dat hebben ze dan natuurlijk al wel gedaan..."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25