Roelant Oltmans en de 'Green Machine' SPORT ZATERDAG 17 JANUARI 2004 SI Oegstgeestenaar blaast hockey in Pakistan nieuw leven in door Edwin Alblas ing dacht de Pakistaanse hockeyfederatie |t zonder hulp van buitenaf te kunnen, [aar de nationale hockeyploeg dreigt eeds verder achterop te raken bij landen s Duitsland, Nederland en Australië. Roe- jnt Oltmans, met Nederland al eens we- - en olympisch kampioen, moet van Pa- fstan weer een winnende Green Machine ^ken. 1CH1 - In het nog altijd onrustige Pa- «tan is cricket het enige volksvertier van ite omvang. Die status heeft het hockey ^et meer. Te lang zijn grote successen fl gebleven. De machtsgeile gezagheb- rs bij de Pakistaanse hockeyfederatie IF) zijn door het stof gekropen en heb- n ten einde raad de hulp van een bui- ïlander ingeroepen. Roelant Oltmans, gelauwerde coach uit het verre Ne land, moet de nationale trots - door im zelf al strijdlustig omgedoopt tot de een Machine - weer laten winnen. Dan ren de hockeysticks vanzelf weer terug het straatbeeld van Karachi en Lahore. I ook Allah het wil tenminste. I tmans eiste bij de onderhandelingen voorwaardelijke zeggenschap. De be- :hte selectiecommissie, in het Pakis- ise hockey verantwoordelijk voor de lenstelling van de nationale ploeg, zou bevoegdheden moeten inleveren. An- ro' rs geen deal. I ;nte llfcnse .hei ie b< Igen staf vendien wilde Oltmans zonder be- jeienissen van anderen zijn eigen staf zen. Dus is hij niet de enige Nederlan- bij de hockeyploeg. Drie landgenoten keren continue in zijn nabijheid. Derk rder is de fysiotherapeut, Ronald Jan- fungeert als keeperstrainer en assis- it en Roberto Tolentino is de video - dist. Twee Pakistanen completeren de f in het nationale hockeystadion in Ka- hi, waar Oltmans zijn troepen dezer ;en tweemaal daags geselt, ielen is het juiste woord, want trai- jsbeesten zijn de Pakistanen nooit ge- ist. Dat verklaart wellicht het terugke- ide beeld van een falende Pakistaanse leg als de wedstrijd op zijn eind loopt, hebben de grootste moeite om zich- pijn te doen. Ze vinden al snel dat ze ioeg hebben gedaan", verzucht Jansen, idere zaken zijn veel belangrijker dan len. Oltmans en Jansen werden bij de >te trainingen nog verrast door de ge- bedsoproepen uit de overal geïnstalleerde luidsprekers. „Zaten we midden in een strafcomertraining en liepen er zo een paar van het veld af om te gaan bidden. Tja, en niet iedereen is altijd op tijd. Dat is de cultuur hier. Maak je je druk om dat soort dingen, dan heb je hier geen leven." En het leven in een 'winters' Karachi - zonovergoten en 26 graden - is zonder die ergernissen best aangenaam. Natuurlijk, als Oltmans 's avonds op zijn hotelkamer naar de familiefoto tuurt die zijn drie zoons hem bij vertrek meegaven, krijgt hij een brok in zijn keel. Maar een paar deu ren verderop zit altijd wel een lotgenoot die hem kan opbeuren. Oltmans wil het hele gezin een keer over laten komen, maar de tijd is er nog niet rijp voor. Het zal pas in de zomervakantie aan de orde zijn. Pesthekel Thuis in Oestgeest zitten ze niet dagelijks met angst en beven op een geruststellend telefoontje te wachten. Angst voor het land, de mensen en de situatie heeft bij zijn beslissing naar Pakistan te gaan nau welijks een rol gespeeld. „Je moet hier be paalde dingen niet opzoeken. Maar is dat in Amsterdam niet anders? Karachi zit vol met Afghanen, die een pesthekel aan Amerikanen en zelfs westerlingen heb ben. Als ik de stad inga neem ik altijd één of twee spelers mee. Dit land is niet in permanente oorlog. En op elke hoek van de straat zwaar bewapende militairen, dat went." Dat hij als bekende buitenlander een po tentieel doelwit voor publiciteit zoekende extremisten zou kunnen zijn, benauwt Oltmans niet. Nuchter: „Ik heb hier presi dent Musharraf ontmoet. Een dag later werd een aanslag op zijn leven gepleegd. Als ik toen in zijn auto had gezeten, zou ik er misschien anders over denken." In de schoot van de nationale hockey ploeg loopt Oltmans veel minder gevaar dan, pakweg, een westerse zakenman. Hij is al bijna vertrouwd met het dagelijkse le ven in de islamitische republiek. Ook met de armoede op straat. De weg van het ho tel naar het trainingscomplex is kort, maar niet vrij van bedelaars. De vier Ne derlanders zijn er inmiddels doof en blind voor. Schrik niet, zegt Jansen, wijzend op een vrouw, als ze straks met een bloedende vleesklomp op het autoraampje tikt. De aanblik is op het eerste gezicht inderdaad afgrijselijk. Het lijkt alsof haar arm zojuist letterlijk is onthand. Het is hartstikke nep, schampert Jansen. Als dat een échte wond zou zijn geweest, was die arm er ter plekke afgevallen. Het is geen doen om bij elk schrijnend ge val stil te staan. Maar oog voor de minder bedeelde medemens hebben de vier wel degelijk. Rond de hockeyploeg bewegen zich vijf trouwe dienaren uit de onderste laag van de bevolking. Ze reizen de ploeg in Pakistan achterna. Ze zoeken langs het trainingsveld naar verdwaalde ballen, poetsen die op, brengen een stoel als je wilt gaan zitten en komen met groene thee aanzetten zodra één van de trainers even aan de kant uitblaast. Thee met koekjes, een dagelijks moment dat Olt mans doet beseffen een bevoorrecht mens te zijn. Dat hij en de andere Nederlanders de vijf zo af en toe wat rupees toestoppen hoeft niet aan de grote klok te worden gehan gen. Oltmans verlaat geen training zonder de hulpjes persoonlijk te bedanken. Een aai doet ze al glimmen van trots. Maar je ziet ze nog meer groeien als Ro nald Jansen het aanslepen van het inmid dels vermaarde ballenkanon beveelt. Jan sen nam 'm mee uit Nederland en in Pa kistan wordt het apparaat bijkans als een wonder van Allah beschouwd. De komst van de Nederlanders is gepaard gegaan met de aanschaf van meer moderne hulp middelen. Tot voor kort kropen de twintig spelers plus trainers voor een videobe spreking rond een tv-toestelletje van der tig centimeter. Op het grote videoscherm dat Tolentino meebracht zijn de details toch wat beter waar te nemen. Arbeidsvreugde Na de laatste oefensessie van het trai ningskamp maakt Oltmans zijn bedoelin gen nog maar eens duidelijk. Hij prijst de collectieve inzet, maar de weg is nog lang en de tijd tot aan de Olympische Spelen beperkt. Hij priemt een bestraffend vin gertje richting een aantal spelers dat heeft verzuimd fysieke probleempjes in een vroeg stadium aan te kaarten. Het ergert Derk Verder dat er nu een speler met een etterende open wond rondloopt. Te lang verzwegen. „Een avondwandeling vinden ze nog belangrijker dan even bij de dokter binnenlopen." Ook keerde een international met voed selvergiftiging terug van kerstverlof. Moet in het suikerrijke toetje, waar hij zijn bord keer op keer mee vulde, hebben gezeten, biecht hij schaamteloos op. Verder: „De Roelant Oltmans spreekt zijn selectie toe: „Het zijn misschien wel de beste hockeyers van de wereld, maar ze denken alleen maar aan aanval len. Verdedigen is hier een vies woord." Foto: Edwin Alblas zelfdiscipline van deze jongens is niet erg groot. Het past bij hun cultuur om alles maar naar binnen te proppen. Als je het maar in je buik hebt." Maar die tegenvallers vallen in het niet bij de progressie die in twee maanden tijd is geboelrt. De winst zit 'm vooralsnog in de fysieke gesteldheid en de beleving van de spelers, hoewel die nog te vaak het onge luk afwentelen op de almachtige daarbo ven. Insjallah, als God het wil. „Hij be paalt het en zij hebben daar geen invloed op. Nou, ik geloof niet dat het ook voor hockey opgaat", zegt Jansen ietwat mee smuilend. „Ze zitten nog iets te veel in dat verstopcultuurtje. Daar staat tegenover dat de Pakistanen zijn aangestoken door de Hollandse ar beidsvreugde. Er wordt gelachen op de training. Pakistaanse journalisten om schrijven dat in hun krantenkolommen als een revolutie. De spelers zijn niet lan ger inzet van politieke machtsspelletjes. Het besef dat Oltmans geen andere be lang heeft dan het sportieve is tot ze door gedrongen. Dat komt de saamhorigheid ten goede. De tactische scholing van de troepen wordt evenwel nog een helse klus. Positie spelletjes waren vóór Oltmans een zeld zaamheid. De training was feitelijk één groot partijtje. Oltmans: „Wat voor Ne derlandse junioren gesneden koek is, is voor deze jongens nieuw." Jansen: „Het zijn misschien wel de beste hockeyers van de wereld, maar ze denken alleen maar aan aanvallen. Verdedigen is hier een vies woord. Breng ze maar eens bij dat een doelpunt voorkomen net zo belangrijk is als een doelpunt maken. Maar aan de an dere kant: met kleine tactische verande ringen kun je hier ook al grote sprongen maken." Om het moraal te vergroten houdt Olt mans na de laatste training voor vertrek naar de Azlan Shah Cup in Maleisië een peptalk. Bespied door tientallen haviken, die boven het stadion cirkelen. Hij geeft elke speler een sleutelhanger met de tekst 'The Green Machine, proud to be a Pakis tani'. Gejuich verjaagt de vogels. Van de selectiecommissie geen enkel spoor. De groene jasjes houden zich nu nog schuil. Oltmans heeft tot het einde van dit jaar een overeenkomst, in novem ber is Pakistan gastheer van de Cham pions Trophy, maar deze zomer wordt in Athene al de rekening al opgemaakt. Als Pakistan niet met een olympische medail le thuiskomst, zullen de heren van de se lectiecommissie hun kans schoon zien. Dan zullen niet de haviken, maar bloed dorstige aasgieren Oltmans in het stadion van Karachi met een laatste bezoek vere ren. V.L.N.R RANDJE BUITENSPEL Van links naar rechts: spelers en supporters van Fides Pacta poseren op Schiphol voor het toestel dat hen naar Eelde zou brengen. Foto: archief Fides Pacta. „We wilden eens wat ludieks doen in verband met het veldkampi- oenschap in de overgangsklasse. Een van de spelers kende iemand bij de toenmalige binnenlandse luchtvaartmaatschappij NLM en die regelde dat we konden vliegen voor een gereduceerd tarief; ne gentig gulden voor een retour in plaats van 150 gulden. Het vlieg tuig, een Fokker, had vijftig plaat sen en zat helemaal vol. Een korf balteam bestond toen nog uit twaalf man, het middenvak was nog niet afgeschaft. Met familie, vrienden en supporters kwamen we totaal op 48 man. Op de overi De Leidse korfbalclub Fides Pacta zorgde in 1976 voor een daverende stunt door de reis naar een uitwedstrijd in Groningen per vliegtuig af te leggen. Fides Pacta, inmiddels opgegaan in Sporting Trigon, was op dat moment al kampioen van de overgangsklasse en de vlucht gold ter verhoging van de feestvreugde. De inmiddels 50-jarige Dick Onderwater was een van de spelers die meevloog. ge twee plaatsen in het toestel za ten twee vreemden die gewoon hadden geboekt. Het was immers een normale lijnvlucht van Schip hol naar Eelde die een keer per dag heen en een kèer per dag te rugvloog." „Hoewel het maar een halfuur vliegen was, vond iedereen het reuze interessant. Ik was pas 22 jaar en het was de eerste keer in mijn leven dat ik in een vliegtuig stapte. Dat gold ook voor een groot deel van de anderen." „In Eelde aangekomen zijn we met de bus, gewoon met het openbaar vervoer, verder naar Groningen gegaan voor de wed strijd tegen Nic. Eenmaal op het terrein aangekomen, bleek het hek nog op slot. Dat kwam doordat het elf uur in de ochtend was en de wedstrijd zou pas om twee uur 's middags beginnen. Uiteindelijk heeft een buurtbewoner die ons zag het hek geopend. We wonnen later en aan het eind van de mid dag gingen we met hetzelfde toe stel weer terug. Het was een ge weldige en unieke ervaring die volgens mij daarna nooit meer is herhaald, zeker in het korfbal niet." Je zal maar aardig kunnen voetballen en dan voor je ple zier op het hoogste amateurni veau spelen. Dan loop je dus de kans dat je in de winter naar Turkije moet. Op trainings kamp. Da's erg. Niks zo naar geestig als de Turkse Rivièra in januari. Ik kan het weten, want ik ben er geweest. In Belek, in januari, twee jaar geleden, op trainingskamp met ADO Den Haag. Zelden de tijd zo traag voorbij zien kruipen. Het is dat ik er voor mijn werk naar toe moest anders had ik na één dag rechtsomkeer gemaakt. Voor Jo- han, het voetbalmaandblad, had ik ADO een half jaar lang op de voet gevolgd en om het karwei in alle rust af te kunnen maken, ging ik met hele spul mee naar Turkije. Rustig was het inderdaad. Voor het werk zat ik er goed, want iedereen had zeeën van tijd voor me. Maar voor de rest. Wat een treurnis. Bij ons in het hotel overwinter den ook FC Den Bosch, een Rus sische club en eentje uit de Oe kraïne. Vier voetbalploegen met alles er op en er aan en toch leek ons hotel uitgestorven. Kun je nagaan wat een kolossale toeris tenopslagplaats het was. En le lijk. Alsof er een architect van Ceausescu aan te pas was geko men. Het strand lag voor de deur, dat wel, maar van die smoezelige baal zand en weinig opwindende kustlijn kreeg ik nou niet bepaald het vakantie gevoel. Dat daar zomers com plete volksstammen naar toe vliegen, komt omdat het er ge garandeerd tussen de dertig en veertig graden is en de koperen ploert het altijd doet. Op zeker dat je er gaar gestoofd en bruin gebakken vandaan komt. Maar ik zou er voor mijn verdriet nog geen vakantie willen vieren. Zo mers dan hè. Maar ik zat er dus in de winter en dan is het hele maal afzien. Eén maand per jaar laat het weer in Belek te wensen over. In januari, wan neer het bij ons winterstop is. Maar aan de Turkse Rivièra kan het dan ook stervenskoud zijn hoor. Ik heb er 's nachts in mijn mandje onder een stapel dekens behoorlijk liggen klappertan den. Maar goed, het was dus 'Vakantie weggooien omdat je club zo nodig interessant moet doen met een trainingskamp op meer dan 3000 kilometer van huis' voor mijn werk en dat gold ook voor de voetballers van ADO Den Haag. Elke baan heeft zo zijn mindere kanten jongens, zei ik tegen de beroepsvoetbal lers wanneer die zich beklaag den over de winterse omstan digheden in Aziatisch Turkije. Maar dan de voetballers van Rijnsburgse Boys en Katwijk. Die zaten de afgelopen weken ook in Belek Vrijwillig. Wat heet. Het kostte die gasten zelfs een zwik vrije dagen. Ben je lek ker mee. Vakantie weggooien omdat je club zo nodig interes sant moet doen met een trai ningskamp op meer dan 3000 kilometer van huis. Kun je als amateurtje wel zeggen: de groe ten met dat Turkije, als jullie weg zijn, draaf ik thuis wel een paar rondjes zodat ook mijn conditie op peil blijft, maar zo werkt dat niet. De trainers van die amateurclubs raken hele maal opgewonden als ze met hun mannen in clubkostuum op het vliegtuig stappen. Net echt, zo'n kampement in den vreemde. En dan gaan ze din gen zeggen als: deze stage is van cruciaal belang voor het groeps gebeuren. Eindelijk heb ik de groep wat langer bij elkaar en kan ik alle neuzen dezelfde kant opzetten. Dus als die groep na tien dagen Turkije weer op het trainingsveld in Rijnsburg of Katwijk staat, vindt zo'n trainer al gauw dat jouw neus een heel andere kant uitwijst. Kun jij mooi op de bank gaan zitten. Dertien clubs uit de ere- en eer ste divisie zijn naar Turkije ge vlogen om aan hun groepsge beuren te werken. Plus een hele bende amateurclubs. Het was dringen geblazen bij die paar trapveldjes die nog enigszins be speelbaar waren. De voetballers stonden er in de rij. Rijnsburgse Boys en Katwijk zaten in Belek bij elkaar in het hotel Die clubs huizen hier op een in worp af stand van elkaar en gaan dan in Verwegistan nog dichter op eikaars lip zitten. Kan het idio ter? Flauw natuurlijk, maar ik heb wel een beetje moeten grinniken om al die berichten over hoos buien en winterse stormen die uit Turkije overwaaiden. Afge laste oefenwedstrijden en inge korte trainingm vanwege nood weer. Het heimwee naar de Hol landse velden, groen, vlak en waterbestendig, sloeg ongenadig toe. En die voetballers maar kaarten en zich te pletter verve len in hun veel te grote winter paleizen. Turkije mag dan weinig kosten, al die vliegtickets bij elkaar ma ken toch een aardig bedrag. Voor hetzelfde geld kun je met de complete club een hele win terstop weg in eigen land. Zuid- Limburg of een waddeneiland zijn ook heel geschikt om neu zen in één richting te krijgen. En zelfs Schiermonnikoog leeft in de winter meer dan welke Turk se badplaats in komkommertijd ook. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld€>hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23