cholen stoppen eweld in doofpot werken is oké Illegale handelaar in slachtafval opgepakt -E VAN ROY N\ EN VISSERS C.S. nister wil extra veiligheidsmaatregelen ouwen in Groene Hart ogische ontwikkeling' Lijk vermiste Nederlandse gevonden Jackson voor rechter: Ik ben onschuldig Geachte lezer, Sokolov beste schaker van het jaar Leidsch I Dagblad De eerste dag van - Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Jos Brink en Liesbeth List in 'Het Hemelbed' Deejay Edwin Evers: Ik ben een provinciaal zaterdag 17 JANUARI 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yTel. (071) 5122362/ Opklaringen AID vindt 3000 kilo slachtafval en 80 vers geslachte duiven iag/anp - Te veel scholen niet genoeg werk van het kken van geweld. Daarom doodschieten van leraar an Wieren niet als een in- worden beschouwd. Dat lister Van der Hoeven van wijs gisteren in een reactie chietpartij op het Haagse bllege. in te groot aantal scholen geweld door de directie ;md", vindt de minister. 1 meer moeten worden :pen. Als de schoollei- iit niet serieus neemt, i er onveilige situaties an." De minister, die met pmerkingen niet doelde Terra College, wil pas in- ip eventuele extra veilig- ïaatregelen op scholen irematie van Van Wieren, zij maandag samen met ;emier De Graaf bij aan wezig. Een woordvoerster van de Besturenraad, de vereniging van besturen en directies in het christelijk onderwijs, zegt dat nog maar een paar jaar geleden geen enkele school naar buiten durfde te komen met geweld dadige incidenten. „Nu doen steeds meer scholen dat, maar dat is nog maar heel vers. Het is nog maar pas losgekomen." Ze is het met de minister eens dat schooldirecties geweld niet in de doofpot moeten stoppen. Scholen zouden echter nog meer de tijd moeten krijgen om open met agressie om te leren gaan. Ze zijn op dit moment zeker niet over één kam te scheren, vindt de Besturenraad. Directeur P. Geelkerken van VOS/ABB, de vereniging van openbare schoolbesturen en management, vindt de reactie van de minister te kort door de bocht. Juist het Terra College itel ei aarti. tergen na Straatsma al, WH Bouwen in het Groene een logische ontwikke- 39.1 igt de Delftse hoogleraar mm Priemus. Verloedering jjj(| t polderlandschap ligt op S als het Rijk blijft vast- Toitó i aan het huidige ruim en 5 ordeningsbeleid. Aan de ilet 3 ïoorde lofzang op de inteüinatuur van veenweide- Nen heeft Priemus geen hap. „De landschappe- n milieukwaliteiten van 139. lied tussen Alphen, Gou- enLeiden zijn me nooit opgevallen", zegt de in i Spó wonende hoogleraar in lezer haal in de zaterdagbijla- n.téj deze krant. ptJ3" 's behoort tot de groep |e®{^ Jouwkundigen die geen hap hebben aan de 'hei- 7 aring' van het Groene e pleiten niet voor een 3Qg_ ;e verstening van de o2) 'onj>' van bandstad, n. vinden een soepeler iïq wfl eleid noodzakelijk. „Die z.v.j ste stad waar het Rijk na^ reeft, kun je niet einde- atnëi olhouden", aldus Prie- l, was 'egelijkertijd krimpt het touq pvareaal fors in, door- atie nij boeren hun bedrijf sta ken. Bij het bekleden van zijn nieuwe leerstoel 'systeeminno vatie ruimtelijke ordening', op 3 december 2003, pleitte Priemus voor afschaffing van de zogehe ten rode bouwcontouren. Die stellen absolute grenzen aan bouwactiviteiten, onder meer in het Groene Hart. De schei ding tussen 'stad' en Tand' moet van de baan, meent de hoogleraar. Priemus is een voorstander van de ontwikke ling van 'suburbane gebieden'. „We moeten een verwevenheid tussen stad en land creëren." Priemus, die tot december de leerstoel volkshuisvesting be kleedde, stelt dat veel Neder landers graag in het Groene Hart willen wonen. „De stede ling wil dolgraag een eigen stukje groen hebben. Uit on derzoek blijkt dat slechts dertig procent van de Nederlanders in een stad wil wonen. Dan denk ik niet aan zoiets als de Leidse Merenwijk, maar aan een wo ning binnen de Leidse of Am sterdamse singels. Al gauw ze ventig procent van de Neder landers woont liever in subur bane sfeer." Zie ook het bijvoegsel Erbij 26.05 rtema COMMENTAAR VERMISSING worden tienduizenden nders als vermist opge- iommigen lopen gewoon •als kinderen die ruzie met hun ouders of ech- die het niet meer met •lhouden. Het leeuwen- ildt zich binnen een paar eer bij familie of beken- politie rukt logischer- bij elke melding met sirenes uit, zeker niet !r het vermoeden van een f ontbreekt. Maar juist Uding breekt he van Baarn op in de 'Ier, het dat vier leden ver en dat deze gstwaarschijnlijk ver- ird opgegraven op het van een lokale kinder lij. en justitie hebben veel over zich heen gekregen, Smdat misdaad verslagge- er R. de Vries er in slaag pen enkele dagen een ^n aanwijzingen van een te verzamelen. Hadden Jiële misdaadbestrijders zelf kunnen doen? week waarin moord en 1 de voorpagina's van de iui° kranten domineerden, heeft menigeen de verzuchting ge slaakt dat het niet goed gaat mét de tegenwoordige tijd. De politie heeft van die hartenkreet de of ficiële verklaring gemaakt voor haar afzijdigheid: vóór de tips van de misdaadverslaggever was de vermissing niet bekend, en in deze tijd waarin iedereen z'n ei gen leven lijdt kan de politie niet elke burger volgen. Het lijkt een waarheid als een koe, maar is een flinterdun excuus-filoso- fietje. En bovendien onjuist, want bezorg de buurtbewoners trokken al eerder bij de politie aan de bel. Opmerkelijk is ook dat de politie in Baarn zo laat op de hoogte lijkt te zijn geraakt van het criminele verle den van de hoofdverdachte. Dat zegt iets over de matige onder linge informatie-uitwisseling tussen de misdaadbestrijders. Politie en justitie moeten de zaak-Müller en de daaraan nu gelieerde Haarlemse vermis singszaak- Akersloot snel oplos sen. Maar daarna moeten ze eens duchtig bij zichzelf te rade gaan. Peter de Vries was heel open over geweld op school, en uitgerekend daar valt een dode. Volgens Geelkerken laat dat zien dat agressie geen probleem van de scholen alleen is, maar van de hele maat schappij. Hij vindt dat scholen eerlijk moeten zijn over agressie en in cidenten uit concurrentieover- wegingen niet moeten verzwij gen. Hij erkent dat dit voor komt. De dood van Van Wieren staat in zijn ogen op zich. „De ze mate van geweld is absoluut een incident." Uit een onderzoek van de Alge mene Onderwijsbond (AOb) van vorig jaar bleek dat veel do centen zich niet door de direc tie gesteund voelen bij de aan pak van agressieve leerlingen. In het bijvoegsel Erbij en op pagina Gesprek van de Dag: Meer over het Haagse drama kaapstad/anp - Het levenloze lichaam van de 24-jarige ver miste studente Marleen Ko- nings is gistermiddag gevonden door de Zuid-Afrikaanse politie. Dat is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Zij werd sinds eind decem ber vermist. Het lichaam van Marleen Ro llings lag in een kloof, op 43 ki lometer afstand van de plaats Zwellendam, niet ver van Kaap stad. De politie hield in het ge bied een grote zoekactie met tientallen politiemensen. De kloof werd volgens de zegs vrouw van het ministerie uitge kamd op aanwijzingen van een verdachte die eerder deze week is aangehouden. Volgens de Zuid-Afrikaanse media zou die man woensdag in verband met de verdwijning van Marleen Konings zijn aan gehouden, in een plaats in Upington. Vermoedelijk gaat het om Rob Cowley met wie Konings eind december is ge zien. De studente had de man een lift gegeven. De politie ver spreidde zondag in heel Zuid- Afrika een compositietekening van hem. De politie omschreef Rob Cowley als een 44-jarige blanke man die Afrikaans spreekt. De Zuid-Afrikaanse politie heeft de afgelopen weken met man en macht naar de vermiste stu dente gezocht. Twee recher cheurs van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) arri veerden woensdag in Zuid-Afri- ka om assistentie te verlenen bij de zoektocht. Ook haar ouders, zus en studiegenoten hielpen mee. Dinsdag ontdekten ze al de Toyota die de studente had ge huurd. (advertenties) schoon ma a Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 0909-1718 MIMeeh computer door Marieta Kroft leiden/regio - De Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw heeft donderdag een handelaar uit de Leids-Haagse regio opgepakt omdat hij ille gaal handelde in slachtafval. Hij had niet de nodige vergunningen. Bovendien vermoedt de AID dat hij afgekeurde slachtresten aan bood als materiaal dat nog kon worden ge bruikt voor diervoeder. Dat heeft de AID gisteren bekendgemaakt. De inspectiedienst wil niet nader ingaan op de plaats waar de man zijn bedrijf had, om dat hij dan te snel te traceren is. De hande laar heeft een proces-verbaal gekregen. Over enkele maanden moet hij voorkomen bij de rechter. Op een dergelijk misdrijf staat, aldus de AID, maximaal zes jaar cel straf. Volgens een woordvoerster van de AID, oe fende de handelaar - 'een al wat oudere man' - al vele jaren zijn bedrijf illegaal uit. De inspectiedienst kwam de zaak bij toeval op het spoor naar aanleiding van een on derzoek dat in november werd ingesteld naar de stromen van slachtafval bij slachte rijen en uitsnijderijen. „Toen bleek dat de man grote hoeveelheden destructiemateri- aal bij die bedrijven afhaalde. Dit zou al leen mogen als hij daarvoor een vergun ning had. Maar die ontbrak." Op het bedrijf van de verdachte trof de AID vervolgens 3000 kilo slachtafval aan in een vriescel. In een koelcel vonden de agenten tachtig vers geslachte duiven, die waren opgeslagen tussen 500 kilo destructiemate- riaal dat in een verre staat van ontbinding verkeerde. De duiven waren bedoeld voor islamitische slagerijen. Al het slachtafval en de illegaal geslachte duiven worden op kos ten van de verdachte en onder toezicht van de AID ter vernietiging afgevoerd naar het destructiebedrijf. De AID vermoedt dat de handelaar de dier lijke resten afzette bij een grondstoffenleve- rancier voor diervoeders in het midden van het land. Het onderzoek hierover gaat nog door. De verdachte, die volgens de AID-woord- voerster de enige in deze zaak is, heeft zijn administratie moeten afstaan. De AID denkt dat de man aan zijn handel flink heeft kunnen verdienen. santa maria/gpd - Michael Jackson is zijn rechtszaak we gens kindermisbruik gisteren slecht begonnen. De popster verscheen twintig minuten te laat in de rechtbank in Santa Maria (Californië) en kreeg daarvoor een uitbrander. „Dit is een belediging voor de recht bank", zei rechter Rodney Mel ville. De eerste zitting duurde precies vijf minuten. Alleen de negen aanklachten tegen Jackson (45) werden gisteren voorgelezen en de datum van de volgende pro cesdag bepaald: 13 februari. Ze ven aanklachten tegen hem be treffen kindermisbruik en twee het toedienen van 'een bedwel mend middel', ofwel alcohol. „Het zijn grote leugens. Ik ben onschuldig", verklaarde Jack son. De popster moest zich voor aanvang van het proces met zijn bodyguards en advocaten een weg banen door een haag van nieuwsgierigen om de rechtbank te kunnen bereiken. Meer dan duizend fans hadden zich verzameld in de straten van het Californische stadje om de zanger steun te betuigen en een glimp van hem op te van gen. Jackson, gekleed in een donker kostuum, verschool zich aan vankelijk onder een paraplu, hoewel de zon volop scheen. Fans schreeuwden 'Michael is onschuldig, Michael is onschul dig'. De 'King of Pop' zwaaide daarop enkele malen voorzich tig naar de menigte, begon han den te schudden, maakte vre- desgebaren en gaf cameramen sen aanwijzingen hoe ze hem moesten filmen. De strafzaak tegen Michael Jackson is aan het rollen ge bracht door de documentaire over hem van de Brit Martin Bashir. In het vorig jaar februari uitgezonden tv-programma De 'King of Pop' maakt een vredesteken tegenover zijn fans. Foto: AP onthulde een destijds 12-jarige jongen voor het oog van de we reld dat hij en Michael Jackson in dezelfde kamer hadden ge slapen. Hij sliep in het bed en Jackson op de vloer. De docu mentaire blies verdenkingen te gen Jackson -die eerdere aantij gingen van kindermisbruik af kocht- nieuw leven in. Op 18 december werd hij officieel aangeklaagd. Na betaling van een borgtocht van 3 miljoen dollar (2,4 miljoen euro) werd hij voorlopig vrijgelaten. Vanaf vandaag oogt uw dagblad iets anders. De voorpagina heeft een paar veranderingen ondergaan. De meest opvallende aanpassing is de nieuwe 'promobalk' onder de titel, waarin u - als lezer - wordt doorver wezen naar de binnenpagma's van de krant. Met deze promobalk ho pen we dat u de weg in uw dagblad nog makkelijker kunt vinden. Een andere verandering is dat we - speciaal voor de lezers van de zater dagkrant - rechtsonder op de voor pagina voortaan speciale bijlagen en pagina's van de krant van vol gende week aankondigen. Dan weet u bijtijds wat u zoal van ons kunt verwachten. Tot slot wordt het commentaar van af vandaag op twee kolommen afge drukt. En mocht u de rubriek 'Het woord is aan' missen: die staat voortaan linksonder op pagina 2, Gesprek van de Dag. We hopen dat u de veranderingen in uw krant, net zoals wij, als verbeteringen ervaart. De hoofdredactie Aardbeving Iran: 41.000 doden teheran - De verwoestende aardbeving die de historische stad Bam in het zuidoosten van Iran eind december vrijwel vol ledig met de grond gelijk maak te, heeft aan 41.000 mensen het leven gekost, 10.000 meer dan eerder werd bericht. Dat heeft het Iraanse staatspersbureau gemeld. Een naaste medewer ker van de Iraanse ayatollah Khamenei zei dat het dodental als gevolg van de aardbeving van 26 december misschien zelfs de 45.000 zal bereiken. Murat bekent moord op leraar den haag - Murat heeft gisteren bij de rechter-commissaris van de rechtbank in Den Haag be kend dat hij de conrector H. van Wieren van het Haagse Ter ra College heeft neergeschoten. Dat heeft het openbaar minis terie gezegd. De Turkse jongen verklaarde dat hij dinsdag 13 ja nuari in de kantine van de school een korte discussie had met de conrector. Hierna zou de jongen in een opwelling hebben geschoten. Aanklacht wegens dodelijk overwerk Tokyo - Een Japanse vrouw heeft de ex-werkgever van haar overleden man aangeklaagd wegens „dodelijk overwerk". Ze houdt de transportonderne ming verantwoordelijk voor zijn dood omdat hij achttien jaar lang zeker 200 uur per maand moest overwerken. Gouden speld voor Oegstgeestenaar op Corus-toernooi (advertentie) kijk voor een baan van nu exact. ,.ir op www.exactpi.nl \Zs discountCS> DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-IEIDEN ZONDAG 18 JANUARI 10-16 UUR vww.pcdiscount.nl door Mare Kok wijk aan zee - Ivan Sokolov is gisteravond in Wijk aan Zee uit geroepen tot beste Nederlandse schaker van het jaar 2003. De 35-jarige inwoner van Oegst- geest kreeg de bijbehorende prijs, een gouden speld in de vorm van een koning, tijdens de tweede rustdag van het Co- rus Chess Tournament. Neder lands kampioene Zhaoqin Peng won bij de vrouwen, Utrecht kreeg de prijs voor beste team van het jaar. Sokolov dankt zijn uitverkiezing onder meer aan zijn winst in de sterk bezette toernooien van Sarajevo en IJsland. Dankzij de ze prestaties doorbrak de gebo ren Bosniër de voor schakers magische speelsterkte van 2700 Elo-punten en steeg hij naar de zestiende plek op de wereld ranglijst. Het is de eerste keer dat een dergelijke uitverkiezing voor Nederlandse schakers is geor ganiseerd. Een vijfkoppige vak jury (onder wie Hans Böhm en Corus-toemooidirecteur Jeroen van den Berg), schaakjournalis ten en bezoekers van de websi te schakers.info hebben hun 1 Ivan Sokolov. Foto: ANP stem uitgebracht. „Dit is een prima initiatief', reageerde winnaar Sokolov na het krijgen van zijn prijs. „Met deze uitverkiezing krijg je toch een tastbare erkenning voor de goede prestaties die ik in een geheel jaar heb neergezet." So kolov liet de andere genomi neerden Jan Smeets (Oegst- geest), Daniël Stellwagen (Soest) en Nederlands kampi oen Loek van Wely achter zich. Toevallig zit Sokolov vandaag tijdens de zesde Corus-ronde tegenover Van Wely. „Nee, ik zal Loekie niet plagen dat ik de ze prijs heb gewonnen. Maar ik zal wel het gouden speldje dra gen." Initiatiefnemer van de speciale avond is Leiderdorper Jan Bey, die de organisatie van het Co rus-toernooi bereid vond om het geheel te huisvesten. „Ei genlijk had de schaakbond al lang geleden een dergelijke po dium in het leven moeten roe pen", zegt Bey. „Maar pr is niet de sterkste kant van de KNSB. Nadat het Nederlandse man- nenteam eind 2001 heel verras send de Europese titel had ver overd, wist niemand buiten het schaakwereldje welke mooie prestatie was geleverd. Dat gaf mij een gevoel van onvrede. De omissie van de schaakbond om de sport goed onder de aan dacht te brengen, wil ik nu doorbreken met deze verkie zing", aldus Bey. de Australian Open Warmond op weg naar de stembus ABONNEE H WORDEN' Lezers over de ZIE BON EERSTE RECIOMCIMA R 7 1 1 A1 veiligheid op school uit Met de kids in de keuken 'Belgische Rai' toont laatste autonieuws

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1